Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυξημενη αυχενικη- Διακοπη κυησης η οχι;


Tonia21

Recommended Posts

Καλησπερα. Ειμαι 29 χρονων , στην 13 εβδ. Στην αυχενικη 12 κ 4 μερες μας εδειξε 4,6 αυχενικη με ολα τα αλλα φυσιολογικα και με ληψη τροφοβλαστη ολα καλα. Με αποτελεσματα καλα.

 

Ομως δεν μπορει να το χωρεσει το μυαλο μου οτι αν συνεχισω δεν εχω πιθανοτητες να ειναι καλα το μωρο...

 

Θα ζω με το αγχος τι θα συμβει μεχρι την γενηση...

 

καμια συμβουλη;

 

Σας ειχαρσιτω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αφου η τρολοφοβλαστη σου βγηκε καλη.......

Ο γιατρός σου δηλαδή τι λέει;

 

Να περιμενω. Αλλα ξεκιναει ενας γολγοθας εξετασεων για την καρδια....

 

και αλλα συνδρομα που πρεπει να κοιταξω

 

Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

πιεσε τον γιατρο να συντομευει με τις εξετασεις...αν περιμενεις μεχρι την αμνιοπαρακεντηση ... σιγουρα θα εχεις πιο σαφη αποτελεσματα τοτε.τι να πω...ευχομαι να ειναι ολα καλα.

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

πιεσε τον γιατρο να συντομευει με τις εξετασεις...αν περιμενεις μεχρι την αμνιοπαρακεντηση ... σιγουρα θα εχεις πιο σαφη αποτελεσματα τοτε.τι να πω...ευχομαι να ειναι ολα καλα.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Εχω κανει ληψη τροφοβλαστη. Οι πρωτες τρισωμιες ειναι καθαρες

.

Περιμενω και τα υπολοιπα.

 

Μετα ελεγχους για καρδια. Το θεμα μου ειναι η δυσπυστια ανυπαρει κατι θα βρεθει?

 

Υπαρχει πιθανοτητα για υγιες μωρο η να μην ελπιζω τιποτα....

μεχρι που σκεφτηκα την διακοπη...ξερω ασχημο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω το πας μακρια απο το αγχος σου...για αυτο εκανες τροφοβλαστη,για να αποκλεισεις ενδεχομενα...ενα ενα βημα την φορα...αλλωστε μεχρι στιγμης, τα αποτελεσματα της εξετασης σου ειναι καλα...προβληματα καρδιας με ενα εμβρυο ή καποια αλλα, μπορει να εμφανιστουν αργοτερα ακομα και σε μια κυηση με αριστη αυχενικη...ηρεμησε οσο μπορεις και ακολουθησε τις οδηγιες των γιατρων σου...ολα θα πανε καλα,θα δεις

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Σου εστειλα π.μ. χθες αλλα μαλλον δεν το ελαβες ε;

Συμφωνω με την magdoulini.

Κανε οτι εξετάσεις μπορεις να κανεις. Σε παρομοια κατάσταση θα εκανα κολοτουμπες αν εβγαινε καλη η τροφοβλαστη μου. Δυστυχως με απαίσια αυχενική διαφάνεια κ με τροφοβλαστη αδυνατον να πραγματωθει λογω θέσης εμβρυου εκανα πριν 5 χρόνια διακοπη κμετα ο καρυοτυπος ειχεβγει αρνητικος. Βεβαια ισως να υπηρξε αλλο συνδρομο είπε τότε ο γιατρός που δεν το ενημερωνεσα με καρυοτυπο.

Τέλος πάντων σκεψου το καλα.οτι χρειαστείς εδω

είμαι

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

Περιμενω να παω σε εμβρυοκαρδιολογο.....

 

Θα ζω μεσα στο αγχος...

 

Και αν δεν βρουν κατι στην ωρα του?

 

( Μεχρι την 23 εβδομαδα )

 

Σπανιο τοσο αυξημενη αυχενικη......:-(:sad::-(:sad::-(

 

κλαιω συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Σου εστειλα π.μ. χθες αλλα μαλλον δεν το ελαβες ε;

Συμφωνω με την magdoulini.

Κανε οτι εξετάσεις μπορεις να κανεις. Σε παρομοια κατάσταση θα εκανα κολοτουμπες αν εβγαινε καλη η τροφοβλαστη μου. Δυστυχως με απαίσια αυχενική διαφάνεια κ με τροφοβλαστη αδυνατον να πραγματωθει λογω θέσης εμβρυου εκανα πριν 5 χρόνια διακοπη κμετα ο καρυοτυπος ειχεβγει αρνητικος. Βεβαια ισως να υπηρξε αλλο συνδρομο είπε τότε ο γιατρός που δεν το ενημερωνεσα με καρυοτυπο.

Τέλος πάντων σκεψου το καλα.οτι χρειαστείς εδω

είμαι

 

Γλυκια μου στο inbox ?? δεν το βλεπω.

 

το ξανα στελνεις?

 

Συγνωμη για την αδιακρισια εκανες διακοπη χωρις κατι αλλοα πο αυχενικη διαφανεια υψηλη?

Link to comment
Share on other sites

Tonia

 

Καταρχήν εύχομαι να π'ανε όλα καλά και να κρατήσεις ενα υγιέστατο μωράκι στην αγκαλιά σου. Εννοείται πως συμμεριζομαι την αγωνία σου, το άγχος σου και ό,τι μπαίνουν διάφορες σκέψεις στο μυαλό σου, είναι όμως πολύ θετικό ό,τι η τροφοβλάστη βγήκε καλή, που σημαίνει ό,τι αποκλείονται πολύ άσχημες καταστάσεις. Προσπάθησε να ηρεμήσεις, να φανείς ψύχραιμη και η αυχενική 4.6 ναι είναι πολύ υψηλή αλλά μιλάμε και για μια εξέταση που δίνει αποτελέσματα με 70% επιτυχία...

Επιπλέον θα ήθελα να σε ρωτήσω αν πήρες και 2η γνώμη από άλλο γιατρό.

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tonia

 

Επιπλέον θα ήθελα να σε ρωτήσω αν πήρες και 2η γνώμη από άλλο γιατρό.

 

οντως, επανελαβες και αλλου την εξεταση?

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοριτσια. Εκανα την πρωτη αυχενικη 4,2 με ολα τα αλλα ανατομικα φυσιολογικα. και η δευτερη αυχενικη 2 μερες μετα 4,6 σε αλλον γιατρο.

 

Μετα μιλησα με 2 γιατρους απο Αθηνα ( φοβεροι απο αποψη ανθρωπιας )

 

που μου ειπαν να κρατησω το μωρο και να περιμενω την καρδιολογικη εξεταση.

 

Μαζι με τον δικο μου τρις γιατροι και τον θειο μου που ειναι παιδιατρος και μιλησε με φιλ του γυναικολογο. Δηλ 4 γαιτροι λενε να περιμενω....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα συμφωνησω με τα κοριτσια! Πρεπει να την κανεις την αυχενικη και αλλου. Ξερω προσωπικα περιπτωση που ειχαν κανει λαθος την πρωτη φορα και το μωρο δεν εχει απολυτως τιποτα. Η αυχενικη απο μονη της δε λεει κατι...αν η papp A κι ολες οι υπολοιπες εξετασεις ειναι καλες γιατι να βαζεις κακο στο μυαλο σου; και κατα δευτερον, συγνωμη αν μιλαω καπως, αλλα μου φανηκε σαν να σε "κουραζουν" λιγο οι εξετασεις. Αν πρεπει να τις κανεις τις κανεις....εχω εναν τομο απο εξετασεις σπιτι και δε με πειραξε που ετρεχα καθε εβδομαδα για εξετασεις. Και παλι σου ζητω συγνωμη και να εισαι σιγουρη οτι σε καταλαβαινω..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα συμφωνησω με τα κοριτσια! Πρεπει να την κανεις την αυχενικη και αλλου. Ξερω προσωπικα περιπτωση που ειχαν κανει λαθος την πρωτη φορα και το μωρο δεν εχει απολυτως τιποτα. Η αυχενικη απο μονη της δε λεει κατι...αν η papp A κι ολες οι υπολοιπες εξετασεις ειναι καλες γιατι να βαζεις κακο στο μυαλο σου; και κατα δευτερον, συγνωμη αν μιλαω καπως, αλλα μου φανηκε σαν να σε "κουραζουν" λιγο οι εξετασεις. Αν πρεπει να τις κανεις τις κανεις....εχω εναν τομο απο εξετασεις σπιτι και δε με πειραξε που ετρεχα καθε εβδομαδα για εξετασεις. Και παλι σου ζητω συγνωμη και να εισαι σιγουρη οτι σε καταλαβαινω..

 

Σε ευχαρστω για το μνμ.

 

βασικα νιωθω δυσπυστια προς ολους λογω φοβου και χαρακτηρα....

Οποτε ειναι λογικα ολα οσα λες. Τωρα εψαχνα να κανω και παραπανω ελεγχο στον μοριακο καρυοτυπο ετσι να για αποκλεισουμε και τιποτε αλλο και δεν με νοιαζουν τα χρηματα καθολου.

 

Δεν μενω Αθηνα αλλα θα ερθω για εξεταση συντομα κ οτι αλλο χρειαστει...

Να κανω τα παντα ωστε να μαθω παραπανω.

 

Οι αυχενικες ουσιαστικα πανω κατω βγηκαν ιδιες. Με 2 μερες διαφορα ...

Καλοι γιατροι και οι δυο απλα ο ενας ειναι λιγακι απανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαρστω για το μνμ.

 

βασικα νιωθω δυσπυστια προς ολους λογω φοβου και χαρακτηρα....

Οποτε ειναι λογικα ολα οσα λες. Τωρα εψαχνα να κανω και παραπανω ελεγχο στον μοριακο καρυοτυπο ετσι να για αποκλεισουμε και τιποτε αλλο και δεν με νοιαζουν τα χρηματα καθολου.

 

Δεν μενω Αθηνα αλλα θα ερθω για εξεταση συντομα κ οτι αλλο χρειαστει...

Να κανω τα παντα ωστε να μαθω παραπανω.

 

Οι αυχενικες ουσιαστικα πανω κατω βγηκαν ιδιες. Με 2 μερες διαφορα ...

Καλοι γιατροι και οι δυο απλα ο ενας ειναι λιγακι απανθρωπος.

 

Εσυ θα κανεις οτι μπορεις κι οτι περναει απο το χερι σου ουτως ωστε να νιωθεις εσυ καλα με τον εαυτο σου και να μην αναρωτιεσαι αργοτερα..αγχος και φοβο παντα θα εχεις κι εσυ και ολες μας αλλα αν πραγματικα υπηρχε σοβαρος λογος θα σου ελεγαν να το ριξεις τωρα. Το καρδιογραφημα ενας απλος υπερηχος ειναι. Εγω παντως πιστευω οτι ολα ειναι καλα, θα το δεις...

Link to comment
Share on other sites

Tonia, έχεις κι άλλο παιδί; Αν ναι, ποσό είχε βγει η αυχενική του, αν οχι, πρόσεξε αν κάποιος απο τους δυο σας εχει λιγο πιο παχύ σβέρκο (το λέω λιγο άκομψα). Εγώ στο τρίτο μου παιδί είχα κοντά 2 αυχενική κι ουσα 39 εκανα τροφοβλαστη όλα οκ. Η τροφοβλαστη σε καλύπτει 100%, ο υπέρηχος 60%, πήγαινε σε μεγάλο κεντρο προγεννητικού ελέγχου να το μετρήσουν ξανά, ξέρεις απο μέρα σε μέρα και απο στάση σε στάση του μωρού ποσά αλλάζουν; Σου το λέω γιατι είχα δουλέψει δυο χρονια σε μεγάλο κεντρο προγεννητικού ελέγχου, κάθε μέρα αυτά βλέπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και τον χρονο σας.

 

Δεν εχω αλλο παιδακι αλλα ο αντρας μου ειναι ψηλος και εχετε δικιο για το δερμα. Μου το αναφερε ο ενας γιατρος μας...

 

Σαν πρωτο βημα κανουμε Υπερηχοκαρδιογραφημα Εμβρυου.

 

Και στις 16 εβδοαμδες ενα μεγαλο υπερηχο , εκει θα φανουν πολλα μου ειπαν οι γιατροι Ειναι βασικες εβδομαδες για καθε μωρο ποσο μαλλον το δικο μου με ασχημη ενδειξη.

 

Υπομονη και θετικη σκεψη χρειαζεται... αλλα δεν την εχω γιατι ειλικρινα παρολο που εχω ανιψια κ γνωριζα πραγματα για εγκυμοσυνες. Ημουν θετικη πριν την αυχενικη διαφανεια οντως πρωτο παιδακι.

 

Μετα απο εκεινη την μερα μονο κλαιω......

 

Αφου ειναι καλη η τροφοβλαστη οι γιατροι μετα συνδεουν την υψυλη αυξενικη με καρδιοπαθιες . Οποτε περιμενω....

Link to comment
Share on other sites

Εσυ θα κανεις οτι μπορεις κι οτι περναει απο το χερι σου ουτως ωστε να νιωθεις εσυ καλα με τον εαυτο σου και να μην αναρωτιεσαι αργοτερα..αγχος και φοβο παντα θα εχεις κι εσυ και ολες μας αλλα αν πραγματικα υπηρχε σοβαρος λογος θα σου ελεγαν να το ριξεις τωρα. Το καρδιογραφημα ενας απλος υπερηχος ειναι. Εγω παντως πιστευω οτι ολα ειναι καλα, θα το δεις...

 

ΣΕ αυτο Elina εχεις δικιο γιατι εννοειται πως υπαρχει παντα στρες....

 

Απλα η εγκυμοσυνη μου θεωρειτε μεχρι την Β επιπεδου υψηλου κινδυνου.

 

Μακαρι να μην το περανει κοσμος αυτο...μονο αρνητικες σκεψεις γεμιζουν το μυαλο μετα απο τετοια νεα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μέχρι την 16η εβδομάδα να εχει απορροφηθεί το υγρό που υπάρχει εκεί και το μετράνε τωρα. Ρινικό οστό (κοκαλάκι μυτουλας) είδατε; Ειναι ένδειξη ότι δεν υπάρχουν χρωματοσωματικα θέματα;

Link to comment
Share on other sites

Αν καθόταν στραβά εκείνες τις μερες, οι μετρήσεις εμφανίζουν μεγάλες αποκλίσεις, μονο καλός και εξειδικευμένος υπέρηχος δείχνει με ακρίβεια, και τέτοιον δεν έχουν πι απλοί γυναικολόγοι κι ας λένε...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στη φωτο που έχουν κανει τη μέτρηση και δεις ότι το μωρό εχει πίσω και κατω το κεφάλι πολυ, γυρισμένο με το πίσω μέρος προς την πλάτη (σαν να κοιτάει προς το ταβάνι) βγαίνει παχιά η αυχενική...

Link to comment
Share on other sites

Αν καθόταν στραβά εκείνες τις μερες, οι μετρήσεις εμφανίζουν μεγάλες αποκλίσεις, μονο καλός και εξειδικευμένος υπέρηχος δείχνει με ακρίβεια, και τέτοιον δεν έχουν πι απλοί γυναικολόγοι κι ας λένε...

 

Ειναι καλος ο γιατρος που πηγα ..γιαυτο τον εμπιστευτηκα.

 

Απλα δεν ειναι ο γυναικολογος μου κ ετσι μαζι με τον γιατρο μου κ με αλλου δυο που μιλησα. Εκτος απο την υψηλη αυχενικη δεν εχουν αρνητικο ευρημα.

 

Ανατομικα ειναι φυσιολογικα ανεπτυγμενο. Με καλο ρινικο οστο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλος ο γιατρος που πηγα ..γιαυτο τον εμπιστευτηκα.

 

Απλα δεν ειναι ο γυναικολογος μου κ ετσι μαζι με τον γιατρο μου κ με αλλου δυο που μιλησα. Εκτος απο την υψηλη αυχενικη δεν εχουν αρνητικο ευρημα.

 

Ανατομικα ειναι φυσιολογικα ανεπτυγμενο. Με καλο ρινικο οστο.

 

Ειναι γυναικολόγος που ξεγενναει ή ασχολείται μονο με προγεννητικό έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...