Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος μετα απο μπιμπερο


Recommended Posts

Γεννησα πριν 2,5 μηνες ενα αγορακι που επρεπε να χειρουργηθει. Επειδη ηταν ενα μηνα στην θερμοκοιτιδα δε μπορεσα να τον θηλασω αλλά εβγαζα γαλα με το θηλαστρο κ του εδινα με μπιμπερο. Εδω κ μια βδομαδα προσπαθουμε να θηλασουμε αλλα εχει μαθει στην ευκολια κ δυσκολευεται στο στηθος.

 

Εχει μαθει να κανει καλα την θηλαστικη κινηση, τρωει κ καταπινει καλα, μετα απο 2-3 λεπτα ομως σταματαει, εκνευριζεται, τεντωνεται αποτομα προς τα πισω κ κλαιει παρα πολυ.

 

Δεν εχει χορτασει γιατι μετα απο λιγες προσπαθειες του δινω μπιμπερο κ πινει μεγαλη ποσοτητα.

 

Εχω αρχισει να απογοητευομαι, δεν ξερω τι να τον κανω, αν θα πρεπει να επιμενω κ να τον πιεζω, αν θα πρεπει να συνεχισω να του δινω συμπληρωμα με μπιμπερο (με δικο μου γαλα φυσικα). Θα ηθελα μια συμβουλη σας παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

Να σου ζήσει!

Τα μωρα μας ειναι σχεδον ίσα!

Εμένα για 15 μερες δεν έπιανε στηθος και την ταΐζα με θηλαστρο και λιγο συμπλήρωμα!

Στις 15 μερες και μετα που έπιασε στηθος την έπαιρνε ο υπνος πολυ γρηγορα και ειμαςτε ολη μερα σχεδον αγκαλια!

Με αυτον τον τροπο ευελπιστώ να αυξηθεί το γαλα μου θα μεγαλωσει και η μικρη λιγακι και θα τρωει πιο ευκολα...

Της δινω περίπου 2 γεύματα καθεμία έτοιμο...

Προχθες δεν ήθελε με τιποτα ναφάει απο το στηθος...

Τωρα επανήλθαμε ομως τρώμε ολη μερα φοβάμαι πως την ταλαίπωρω...

Επισης φοβάμαι μηπως ετσι ξαφνικά δεν θελει καθολου στηθος και αρχίσω παλι το θηλαστρο...

Λοιπόν εσυ προσπάθησε το βάλε το μωρο πιο συχνα στο στηθος σου πριν πεινάσει δηλαδη...

Καθε ποση ωρα το βάζεις στο στηθος;

Μην περιμένεις να πεινάσει πολυ γιατι δεν θα εχει υπομονη...

Και εδω που τα λεμε δίκιο εχουν τα σκατουλακια μας!

Με τον θηλασμο το στηθος εχει πιο πολυ γαλα απ οτι με ενα θηλαστρο..

Και φυσικα αν συνεχίσεις με θηλαστρο θα πρπεει να νοικιάσεις επαγγελματικό!

Εχεις πολυ γαλα;βγάζει συνεχώς δηλαδη αρκετή ποσότητα;

Θα κουραστείς λιγο αλλα ελπιζω να τα καταφέρει!

 

 

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει!

εχω πολυ γαλα γιατι απο την ημερα που γεννησα βγαζω με το επαγγελματικο θηλαστρο καθε 3 ωρες! Εχω ξεζουμιστει :-) τον βαζω στο στηθος μολις ξυπναει, πριν αρχισει να παραπονιεται. Τρωει λιγο κ μετα κανει σαν δαιμονισμενο :-) κ μολις πιασει το μπουκαλακι, πινει με λαιμαργια! συνεχιζω την προσπαθεια αλλά φοβαμαι πως δεν θα τα καταφερω

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!! Ξεκίνα προσπάθειες καλύτερα πρωί πρωί που έχεις πολύ γαλατάκι! σίγουρα εκεί θα χορτάσει ο μικρούλης και θα βρείτε μια ροή σταδιακά..

Μην απογοητεύεσαι, λίγη υπομονή, κι εγώ για άλλους λόγους έδινα με το μπιμπερό γάλα δικό μου και θήλαζα τη νύχτα και το πρωί που ξυπνούσαμε μόνο.

Θα μάθει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι σύστημα συμπληρωματικής σίτισης. Το μωρό παιρνει το συμπλήρωμα οσο ειναι πανω στο στήθος και θηλάζει, μέσα απο σωληνακι που ξεκινάει απο μικρο δοχείο που κρέμεται απο το λαιμό της μαμάς. Είναι ο καλύτερος τρόπος να απαλλαγεις απο τα μπιμπερό.

 

Μπες στο http://www.klinikum.gr και πατα εκεί που λέει "Σίτιση" .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Σ'ευχαριστω scratee για τη συμβουλη σου! Mιλησα με την εταιρια klinikum (απο εκει εχω νοικιασει το θηλαστρο) κ με ενημερωσαν για το sns, κ πανω που ετοιμαζομουν να παω να το αγορασω, ως δια μαγειας ο μικρουλης επιασε επιτελους το στηθος, μετα απο 2 βδομαδες προσπαθειας! απο χθες το πρωι στις 9 επιασε μπουκαλι ξανα στις 21:00 (ενδιαμεσα μονο στηθος), κ απο εκεινη την ωρα μεχρι τωρα δεν του εδωσα καθολου! Ελπιζω να συνεχισουμε ετσι τωρα που εγινε η αρχη :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...