Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΜΗ Χαμηλή - ΠΩΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

είμαι 32 και προσπαθούμε με τον άντρα μου 2 χρόνια για παιδί χωρίς επιτυχία. Πρόσφατα πήρα τα αποτελέσματα για την ορμόνη ΑΜΗ και ήταν 0.46 ng/mL. Είναι πολύ αποκαρδιωτικά. όλες οι υπόλοιπες ορμόνες μου όμως είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοιο ιστορικό?

Τα πράγματα με την ΑΜΗ φαίνονται λίγο ρευστά και η ιατρική προσφέρει διάφορες δυνατότητες πλέον.

Θα ήθελα πολύ, αν υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις, να ανταλλάξουμε απόψεις για τις επιλογές μας, τις ιστορίες μας, τις επιτυχίες μας(!!!!) ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλημέρα. Εχω γραψει σε διάφορα θεματα για την ΑΜΗ. Χωρις να εχω ακριβως το δικό σου πρόβλημα, είχα στα 39 μια FSH εξαιρετική , όλες τις υπόλοιπες ορμόνες άψογες και μια ΑΜΗ σε τιμές που αντιστοιχούσαν σε πολυ χαμηλή γονιμότητα (προφανως λόγω ηλικίας). Η υπερηχογραφική εικόνα των ωοθηκών μου την 2η μερα του κύκλου ήταν καλή με αρκετα ωοθηλάκια και απο τις δυο. Πηγα σε τρεις γιατρους, Ο ένας μου προτεινε να προχωρήσω αμεσως σε εξωσωματική με λίγες πάλι πιθανότητες (10%). Οι άλλοι δυο ήταν πιο ενθαρρυντικοί τονίζοντας περισσοτερο την εικονα των ωοθηκών και υποβαθμίζοντας την ΑΜΗ απλως διευκρίνησαν ότι δεν μπορουσα να προσπαθω εσαει. Προτειναν 6 μηνες προσπαθειων με φυσικο τρόπο και στην συνέχεια ο ένας προτεινε εξωσωματική και ο πιο ψύχραιμος σπερματεγχυση και μετα εξωσωματική. Τελικά στον τρίτο μηνα προσπαθειων κράτησα το θετικό τεστ κύησης και τωρα εχω μια μπεμπουλα 18 μηνων. Επειδή η ΑΜΗ μου προκάλεσε μεγάλη αγωνία και στεναχωρια διαβασα πολυ και μου το επιβεβαιωσαν και οι γυναικολόγοι ότι η εικονα των ωοθηκων στο υπερηχο ειναι πιο σημαντικό στοιχειο. Εσενα οι ωοθηκες σου ειναι ατροφικες?? Σιγουρα η ΑΜΗ ειναι ενα "καμπανακι" για κάθε γυναίκα και σίγουρα καλό θα είναι να βάλεις ενα πλανο προσεγγισης του προβληματος με τον γιατρο σου θετοντας και χρονικα πλαισια αλλα απο την προσωπικη μου εμπειρία μια ΑΜΗ χαμηλη δεν σημαινει ότι στο τελος δεν μπορεις να τα καταφερεις!! Με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

argini σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Είναι μια εξαιρετική ιστορία! Κι εγώ, πιστεύω πως χρειάζεται ψυχραιμία. Περιμένω να πάω μέσα στην εβδομάδα να συμβουλευτώ ειδικό, και ελπίζω να μου δώσει ελπίδες να προσπαθήσω πρώτα φυσικά. Δεν έχω για τις ωοθήκες μου εικόνα από γιατρό τις πρώτες μέρες, δεν κίνησε τίποτα τις υποψίες για ΠΩΑ. Τυχαία έκανα την εξέταση. Για καιρό παρακολουθούσαμε την ωορρηξία μου με υπέρηχο και δεν ανέφερε η γιατρός μου κάποια ανωμαλία. Γενικά φαινόταν μάλιστα ότι κάνω ωορρηξίες.

Κι εγώ από όσα διάβασα πιστεύω ότι θα πρέπει πρώτα να παρακολουθώ τους κύκλους μου από την αρχή ως το τέλος για ένα χρονικό διάστημα. Τουλάχιστον για να έχω μια σωστή διάγνωση. Και να προσπαθούμε φυσιολογικά. Έστω για ένα εξάμηνο. Στο ενδιάμεσο προσπαθώ από πλευράς μου να κάνω ότι μπορώ για πιο ποιοτικά αβγουλάκια :wink: μάλιστα θα ξεκινήσω και βελονισμό και Γιόγκα. Ότι περνάει από το χέρι μου.

Χάρηκα πολύ για σένα. Να σου ζήσει η κορούλα σου και να είναι πάντα γερή!

Άντε με καλό να γίνουμε όλες μανούλες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κοπέλα μου. Επιτρεψε μου να μοιραστώ την δική μου εμπειρία, με σκοπό να βοηθήσει ενδεχομένως η μία την άλλη. Τον Σεπτέμβριο έκανα ορμονολογικες και, ενώ όλες οι ορμόνες μου ήταν αψογες, είχα υψηλή FSH (12.9) την 3η ημέρα του κύκλου. Αγχωθηκα πάρα πολύ. Όταν όμως βγήκαν τα αποτελέσματα της amh και ήταν 0.96 απελπιστικά, καθώς είμαι 30 ετών. Υπερηχογραφικα, ευτυχώς, το σύστημα δείχνει πολύ καλό κι επειδή διατηρώ θερμοδιάγραμμα εδώ και χρόνια ξέρω ότι έχω κανονικά ωορρηξια. Ο υπερηχος έδειξε 4ωωοθηλακια και ένα κυρίαρχο. Εξ όσων γνωρίζω κάθε μήναφυσιολογικά ωριμαζουν 10-20 ωαρια ωστόσο ο γιατρός μου με καθησυχασε ότι αρκεί ένα καλό ωαριο. Πέρα από αυτό και κάποιες συμβουλές (να ξεκινήσω αμέσως τις προσπάθειες, όχι ζάχαρη, όχι αλκοόλ, να παίρνω πολυβιταμινη, ω3 και φυλλικό) δεν έκανε πολλά περισσότερα.

 

Το έψαξα μόνη μου λοιπόν. Βασιζομενη σε εμπειρίες άλλων γυναικών, βελτιωσα ακόμη περισσότερο την διατροφή μου, άρχισα να παίρνω συμπληρώματα και βότανα, γύρη και βασιλικό πολτό, ξεκίνησα βελονισμό, ζεστά επιθέματα με καστορελαιο και μασάζ στην κοιλιά.

Ουσιαστικά προτιμώ να το βλέπω ως εξής:δεδομένου ότι η amh είναι μια ορμονη που παράγεται από τα ανωριμα ωαρια που έχουν επιλεγεί από το ωοθηκικο απόθεμα, το οποίο ουδείς μπορεί να εκτιμήσει πάρα μόνο ίσως με βιοψια της ωοθήκης, χαμηλές τιμές της ορμόνης αυτής δείχνουν μόνο ότι επιλεγονται λιγότερα ωαρια. Επειδή το φαινόμενο αυτό παρατηρείται σε γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας, οι επιστήμονες συμπεραινουν ότι οφείλεται στην εξάντληση του ωοθηκικού αποθέματος. Στις νεωτερες γυναίκες όμως, μπορεί να προκαλείται από κακή αιματωση των αναπαραγωγικων οργάνων με αποτέλεσμα να μην φτάνουν ορμόνες και θρεπτικά συστατικά στα αυγουλακια.

Καλύτερη αιματωση επιτυγχανεται με όλους τους τρόπους που προανέφερα και φυσικά με τη γυμναστική. Η l arginine, τα αντιοξειδωτικά και βότανα όπως τα dong quai, damiana, ginkgo biloba, lady's mantle, motherwort κα βοηθούν εξ ίσου.

Αν θες πληροφορίες για όλα αυτά ευχαρίστως να σου στείλω.

Όσο για το βελονισμό, κάνω συνεδρίες 2 φορές την εβδομάδα εδώ και 1,5 μήνα και πονάει αρκετά αλλά έχω ήδη δει διαφορά: ο κύκλος μου αυξήθηκε κατά 1 ημέρα και η ροή της περιόδου μου επίσης. Αυτόν τον μήνα είχα ωορρηξια ακριβώς την 14η ημέρα και τώρα βρίσκομαι στην δεύτερη εβδομάδα της αναμονής για να κάνω το τεστ εγκυμοσύνης. Είναι η πρώτη φορά που είχαμε επαφές τις γονιμες ημέρες χωρίς προφυλαξεις και προσπαθώ να μην ελπίζω σε θετικό αποτέλεσμα. Όπερ εδει δειξαι...

Θα χαρώ να μάθω νεώτερα και την δική σου εμπειρία. Καλή δύναμη!

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχωνεσαι υπερβολικα. Η ΑΜΗ οντως δειχνει χανηλο αποθεμα με την εννοια οτι στρατολογουνται λιγα ωαρια καθε μηνα κ βασικα προβλεπει οτι δεν θα εχεις πολυ καλη ανταποκριση ατα φαρμακα της εξωσωματιικης.

Η ποιοτητα σχετιζεται κυριως με την ηλικια κ διατροφη κ φυσικη κατασταση. Οποτε εαν με διεγερση δεν κανεις αρκετα ωαρια (που μπορει κ να κανεις)υπαρχουν οι φυσικοι κυκλοι. Κ μπορει να μεινεις κ μονη σου πυτως η σλλως. Σε εμενα βοηθησαν οι φυσικοι κυκλοι.. οσον αφορα γιογκα κ εγω εκανα για ελεγχο του στρες.

argini σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Είναι μια εξαιρετική ιστορία! Κι εγώ, πιστεύω πως χρειάζεται ψυχραιμία. Περιμένω να πάω μέσα στην εβδομάδα να συμβουλευτώ ειδικό, και ελπίζω να μου δώσει ελπίδες να προσπαθήσω πρώτα φυσικά. Δεν έχω για τις ωοθήκες μου εικόνα από γιατρό τις πρώτες μέρες, δεν κίνησε τίποτα τις υποψίες για ΠΩΑ. Τυχαία έκανα την εξέταση. Για καιρό παρακολουθούσαμε την ωορρηξία μου με υπέρηχο και δεν ανέφερε η γιατρός μου κάποια ανωμαλία. Γενικά φαινόταν μάλιστα ότι κάνω ωορρηξίες.

Κι εγώ από όσα διάβασα πιστεύω ότι θα πρέπει πρώτα να παρακολουθώ τους κύκλους μου από την αρχή ως το τέλος για ένα χρονικό διάστημα. Τουλάχιστον για να έχω μια σωστή διάγνωση. Και να προσπαθούμε φυσιολογικά. Έστω για ένα εξάμηνο. Στο ενδιάμεσο προσπαθώ από πλευράς μου να κάνω ότι μπορώ για πιο ποιοτικά αβγουλάκια :wink: μάλιστα θα ξεκινήσω και βελονισμό και Γιόγκα. Ότι περνάει από το χέρι μου.

Χάρηκα πολύ για σένα. Να σου ζήσει η κορούλα σου και να είναι πάντα γερή!

Άντε με καλό να γίνουμε όλες μανούλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα εξαιρετικό site naturalfertility-info.com που έχει πληθώρα πληροφοριών.

Εν πολλοίς, μουλιαζεις ένα ύφασμα με καστορελαιο (όχι να σταζει, αλλά να έχει μπόλικο λάδι) και το τοποθετείς στην κοιλιά σου , από το ηβικο οστούν έως και το διάφραγμα. Το καλύπτεις με λαδοκολλα και τοποθετείς από πάνω μια θερμοφορα, ιδανικά αυτή που λειτουργεί με ζεστό νερό κ όχι ηλεκτρική. Σκεπαζεσαι με μια παλιά πετσέτα ή κουβερτα και χαλαρώνεις επί τουλάχιστον μισή ώρα. Από κάτω φρόντισε να έχεις τοποθετήσει μια παλιά πετσέτα μην τυχόν λερωσεις τον καναπέ ή το κρεβάτι. Το πανί το αποθηκεύεις στο ψυγείο σε γυάλινο ταπερ και το χρησιμοποιείς έως και 30 φορές.

Σημαντικό είναι να θυμάσαι ότι επιθέματα με καστορελαιο κάνεις μέχρι και την ωορρηξια, όχι μετά. Καλύτερα να το αποφεύγεις επίσης στην περίοδο.

Το καστορελαιο και η θερμότητα αυξάνουν την ροή του αίματος, βελτιώνουν την πεψη, ενδυναμωνουν τους μύες της μήτρας, μέσω των ηπιων συσπάσεων που προκαλούν, και βοηθούν στην αποτοξίνωση.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι υπερβολικα. Η ΑΜΗ οντως δειχνει χανηλο αποθεμα με την εννοια οτι στρατολογουνται λιγα ωαρια καθε μηνα κ βασικα προβλεπει οτι δεν θα εχεις πολυ καλη ανταποκριση ατα φαρμακα της εξωσωματιικης.

Η ποιοτητα σχετιζεται κυριως με την ηλικια κ διατροφη κ φυσικη κατασταση. Οποτε εαν με διεγερση δεν κανεις αρκετα ωαρια (που μπορει κ να κανεις)υπαρχουν οι φυσικοι κυκλοι. Κ μπορει να μεινεις κ μονη σου πυτως η σλλως. Σε εμενα βοηθησαν οι φυσικοι κυκλοι.. οσον αφορα γιογκα κ εγω εκανα για ελεγχο του στρες.

 

Isis73 πολύ χρήσιμο το σχόλιο σου. Πραγματικά, βοηθάει να θυμόμαστε ότι οι εξετάσεις τόσο για την amh όσο και για την fsh έχουν διαμορφωθεί από τους ενδοκρινολογους υποβοηθουμενης αναπαραγωγής με σκοπό να αξιολογήσουν τις πιθανότητες επιτυχίας της εξωσωματικής.

Παρεμπιπτόντως όταν λες "φυσικό κύκλο" εννοείς εξωσωματική σε φυσικό κύκλο? Αν ναι, πώς ήταν η εμπειρία σου?

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Δεδομενης της φτωχης ανταποκρισης που ειχα στις ορμονες εκανα συλλογη ωαριων γονιμοποιημενων με μονο φαρμακο την ενεση πρεγνυλ για προκληση ωορρηξιας. Σαν διαδικασια ειναι χρονοβορα αλλα τουλαχιστον δεν παιρνεις φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομενης της φτωχης ανταποκρισης που ειχα στις ορμονες εκανα συλλογη ωαριων γονιμοποιημενων με μονο φαρμακο την ενεση πρεγνυλ για προκληση ωορρηξιας. Σαν διαδικασια ειναι χρονοβορα αλλα τουλαχιστον δεν παιρνεις φαρμακα.

 

Ευχαριστώ! Αν δεν σε κουράζω, πώς ακριβώς γίνεται η γονιμοποίηση και η συλλογή των ωαρίων; Είμαι παντελώς άσχετη με τη διαδικασία. Γίνεται κάπιου είδους επέμβαση;

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια, σας ευχαριστώ όλες για τα σχόλιά σας. όντως η ΑΜΗ είναι μια μόνο τιμή και αυτό προσπαθώ να λέω στον εαυτό μου. Πήγα τις τελευταίες εβδομάδες σε 2 γιατρούς, ο πρώτος ήταν απαράδεχτος, ήθελε να πάμε κατευθείαν σε εξωσωματική και αποδοκίμαζε με απότομο ύφος κάθε άλλο ενδεχόμενο, ούτε καν σαν ενημέρωση να το συζητήσει. Δεν θέλω να σπαταλήσω χρόνο σε αυτόν αλλά δεν εύχομαι σε καμία γυναίκα να βρεθεί απέναντι σε έναν τέτοιο. Ο δεύτερος στον οποίο έμεινα κιόλας είναι πολύ γλυκός. ΜΕ καθησύχασε για την ΑΜΗ και μου είπε πως σε σχέση και με τις άλλες μου ορμόνες δεν λέει τίποτα. Είδαμε 10 ωοθυλάκια και από τις 2 πλευρές μαζί. Έχω 1 μήνα που παίρνω Inofert, Ω3 και τρώω σχεδόν κάθε μέρα γλυκοπατάτες (λένε είναι θαυματουργές για εγκυμοσύνη επειδή έχουν πολλά μέταλλα και ιχνοστοιχεία, τις συνιστώ ανεπιφύλακτα και όποιος θέλει ενδιαφέρουσες συνταγές έχω μαζέψει αρκετές ;) )Βελονισμό ξεκίνησα την προηγούμενη εβδομάδα. Θα κάνουμε 2 φορές την εβδομάδα, δεν με πόνεσε βέβαια, ένα τσίμπημα. Βότανα ακόμα δεν πήρα, περιμένω να μου πει ο βελονιστής μου ως γιατρός τι να πάρω, αν και μεταξύ άλλων αυτά που γράφεις Silkie είναι όσο έχω βρει στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε και λίγο αργό σπέρμα που δεν ζει πολύ και ο γιατρό μας είπε πως θα πρέπει να πετύχουμε την ωορρηξία με ακρίβεια ώρας για να μείνουμε έγκυος… δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι ήμασταν τόσο συνεπείς τα τελευταία 2 χρόνια. Πρότεινε ήπια διέγερση και σπερματέγχυση. Εμείς επιλέξαμε για αρχή να ξεκινήσουμε με κλομιφαίνη, pregnil και φυσικές επαφές γιατί αισθανόμαστε πώς αξίζει μια προσπάθεια. Συμφώνησε και ο γιατρός και περιμένω αύριο την περίοδο (που να μην την περίμενα) να ξεκινήσουμε αυτόν τον κύκλο. Θα το κάνουμε όμως μόνο για έναν κύκλο γιατί ο γιατρός δεν το πιστεύει και πολύ, το θεωρεί χαμένο χρόνο. Αν δεν πετύχει θα πάμε τον επόμενο μήνα σε σπερματέγχυση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλα μου. Επιτρεψε μου να μοιραστώ την δική μου εμπειρία, με σκοπό να βοηθήσει ενδεχομένως η μία την άλλη. Τον Σεπτέμβριο έκανα ορμονολογικες και, ενώ όλες οι ορμόνες μου ήταν αψογες, είχα υψηλή FSH (12.9) την 3η ημέρα του κύκλου. Αγχωθηκα πάρα πολύ. Όταν όμως βγήκαν τα αποτελέσματα της amh και ήταν 0.96 απελπιστικά, καθώς είμαι 30 ετών. Υπερηχογραφικα, ευτυχώς, το σύστημα δείχνει πολύ καλό κι επειδή διατηρώ θερμοδιάγραμμα εδώ και χρόνια ξέρω ότι έχω κανονικά ωορρηξια. Ο υπερηχος έδειξε 4ωωοθηλακια και ένα κυρίαρχο. Εξ όσων γνωρίζω κάθε μήναφυσιολογικά ωριμαζουν 10-20 ωαρια ωστόσο ο γιατρός μου με καθησυχασε ότι αρκεί ένα καλό ωαριο. Πέρα από αυτό και κάποιες συμβουλές (να ξεκινήσω αμέσως τις προσπάθειες, όχι ζάχαρη, όχι αλκοόλ, να παίρνω πολυβιταμινη, ω3 και φυλλικό) δεν έκανε πολλά περισσότερα.

 

Το έψαξα μόνη μου λοιπόν. Βασιζομενη σε εμπειρίες άλλων γυναικών, βελτιωσα ακόμη περισσότερο την διατροφή μου, άρχισα να παίρνω συμπληρώματα και βότανα, γύρη και βασιλικό πολτό, ξεκίνησα βελονισμό, ζεστά επιθέματα με καστορελαιο και μασάζ στην κοιλιά.

Ουσιαστικά προτιμώ να το βλέπω ως εξής:δεδομένου ότι η amh είναι μια ορμονη που παράγεται από τα ανωριμα ωαρια που έχουν επιλεγεί από το ωοθηκικο απόθεμα, το οποίο ουδείς μπορεί να εκτιμήσει πάρα μόνο ίσως με βιοψια της ωοθήκης, χαμηλές τιμές της ορμόνης αυτής δείχνουν μόνο ότι επιλεγονται λιγότερα ωαρια. Επειδή το φαινόμενο αυτό παρατηρείται σε γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας, οι επιστήμονες συμπεραινουν ότι οφείλεται στην εξάντληση του ωοθηκικού αποθέματος. Στις νεωτερες γυναίκες όμως, μπορεί να προκαλείται από κακή αιματωση των αναπαραγωγικων οργάνων με αποτέλεσμα να μην φτάνουν ορμόνες και θρεπτικά συστατικά στα αυγουλακια.

Καλύτερη αιματωση επιτυγχανεται με όλους τους τρόπους που προανέφερα και φυσικά με τη γυμναστική. Η l arginine, τα αντιοξειδωτικά και βότανα όπως τα dong quai, damiana, ginkgo biloba, lady's mantle, motherwort κα βοηθούν εξ ίσου.

Αν θες πληροφορίες για όλα αυτά ευχαρίστως να σου στείλω.

Όσο για το βελονισμό, κάνω συνεδρίες 2 φορές την εβδομάδα εδώ και 1,5 μήνα και πονάει αρκετά αλλά έχω ήδη δει διαφορά: ο κύκλος μου αυξήθηκε κατά 1 ημέρα και η ροή της περιόδου μου επίσης. Αυτόν τον μήνα είχα ωορρηξια ακριβώς την 14η ημέρα και τώρα βρίσκομαι στην δεύτερη εβδομάδα της αναμονής για να κάνω το τεστ εγκυμοσύνης. Είναι η πρώτη φορά που είχαμε επαφές τις γονιμες ημέρες χωρίς προφυλαξεις και προσπαθώ να μην ελπίζω σε θετικό αποτέλεσμα. Όπερ εδει δειξαι...

Θα χαρώ να μάθω νεώτερα και την δική σου εμπειρία. Καλή δύναμη!

Βασικά ουάου! για όλα αυτά που κάνεις και βρήκες μόνη σου. Και ότι σε βοήθησε τόσο γρήγορα. Εγώ έχω κύκλο 27 ημέρες, πάντα είχα πολύ ροή και κρατάει 6-7 ημέρες. Έπαιρνα ένα μήνα Inofert, ω3 και όποτε θυμάμαι βασιλικό πολτό. Η διαφορά που είδα ήταν στην βλέννα πριν την ωορρηξία, η οποία ήταν ιδιαίτερα πολλή και παχύρευστη. Βέβαια εμφανίστηκε νωρίς, 8 μέρα και την ωορρηξία μου την ένιωσα την 11η-12η, δηλαδή Παρασκευή πριν 2 βδομάδες το απόγευμα και ουσιαστικά Σάββατο, και όντως από Κυριακή έχω ανεβασμένη θερμοκρασία μέχρι και σήμερα 27η μέρα. Τον προηγούμενο μήνα έκανα και σαλπιγγογραφία και λένε ότι οι πιθανότητες ανεβαίνουν… αλλά προσπαθώ να μένω ταπεινή και να μην ελπίζω πολύ. Ή διατροφή είναι όντος το Α και το Ω και όπως γράφω πιο κάτω σε βιβλίο για γονιμότητα και διατροφή διάβασα για τις γλυκοπατάτες πόσο βοηθάνε (!). Επίσης τα Αβοκάντο (τρώω κάθε 2η μέρα). Διάβασα ότι τριπλασιάζουν την επιτυχία σε εξωσωματικές. Βότανα δεν τολμάω να πάρω μόνη μου και από βιταμίνες σκε΄φτομαι να προσθέσω ακόμα Q10. Μου το σύστησε ο βελονιστής μου και το έψαξα και όντος έχει βάση. Τώρα όσο ψάχνεις βρίσκεις, και συμπληρώματα και διατροφή. Τι να πρωτοκάνει κανείς? Αλκοόλ καφέ τα έχω κομμένα εδώ και καιρό….με τα γλυκα όμως…αχ αχ αχ.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομενης της φτωχης ανταποκρισης που ειχα στις ορμονες εκανα συλλογη ωαριων γονιμοποιημενων με μονο φαρμακο την ενεση πρεγνυλ για προκληση ωορρηξιας. Σαν διαδικασια ειναι χρονοβορα αλλα τουλαχιστον δεν παιρνεις φαρμακα.

 

Σε τι φάση της προσπάθειάς σου είσαι? Έκανες κα την μεταφορά? Εγώ ότι έχω διαβάσει για φυσικούς κύκλους με έχει κερδίσει για να είμαι ειλικρινείς, και είμαι υπέρ του όσο το δυνατόν λίγα φάρμακα. Δεν ξέρω όμως ακόμα πως ανταποκρίνομαι και αν θα χρειαστώ. Στον υπέρηχο είχαν φανεί 10 ωοθυλάκια, λέω πως δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό. Τώρα θα κάνω κλομηφαίνη να δω τι θα βγει, αν και ο γιατρός μου λέει ότι με την κλομιφαινη δεν μαθαίνεις τίποτα, δεν σου δίνει τις πληροφορίες που θα έδινε μια διέγερση με γοναδοτροπινη

Link to comment
Share on other sites

Εγω απεκτησα παιδακια με τη βοηθεια των φυσικων. Αφου εχεις δεκα ωοθυλακια ειναι πολυ καλα θα εχεις μια χαρα ανταποκριση. Καλη επιτυχια κ γρηγορα μανουλα.

 

Σε τι φάση της προσπάθειάς σου είσαι? Έκανες κα την μεταφορά? Εγώ ότι έχω διαβάσει για φυσικούς κύκλους με έχει κερδίσει για να είμαι ειλικρινείς, και είμαι υπέρ του όσο το δυνατόν λίγα φάρμακα. Δεν ξέρω όμως ακόμα πως ανταποκρίνομαι και αν θα χρειαστώ. Στον υπέρηχο είχαν φανεί 10 ωοθυλάκια, λέω πως δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό. Τώρα θα κάνω κλομηφαίνη να δω τι θα βγει, αν και ο γιατρός μου λέει ότι με την κλομιφαινη δεν μαθαίνεις τίποτα, δεν σου δίνει τις πληροφορίες που θα έδινε μια διέγερση με γοναδοτροπινη
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, Δευτέρα 30.11. αδιαθέτησα. Σήμερα ξεκίνησα κλομιφαίνη. Εχτές έκανα πάλι βελονισμό. Παίρνω Inofert, ω3 και αύριο ξεκινάω και Q10. Τρώω αβοκάντο, γλυκοπατάτες, γιαούρτια πλήρες λιπαρά και πολλή σοκολάτα (αυτό ίσως δεν είναι καλό αλλά με κάνει ευτυχισμένη).. Άμα δεν κάνω εγώ τα ομορφότερα ωάρια που έχει δει ποτέ του αυτό το κορμί….!!!! :cool::lol: :lol: Δευτέρα πάω για τον πρώτο υπέρηχο να δω τα κουκλιά μου. Ευχηθείτε μου να είναι πολλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Δευτέρα 30.11. αδιαθέτησα. Σήμερα ξεκίνησα κλομιφαίνη. Εχτές έκανα πάλι βελονισμό. Παίρνω Inofert, ω3 και αύριο ξεκινάω και Q10. Τρώω αβοκάντο, γλυκοπατάτες, γιαούρτια πλήρες λιπαρά και πολλή σοκολάτα (αυτό ίσως δεν είναι καλό αλλά με κάνει ευτυχισμένη).. Άμα δεν κάνω εγώ τα ομορφότερα ωάρια που έχει δει ποτέ του αυτό το κορμί….!!!! :cool::lol: :lol: Δευτέρα πάω για τον πρώτο υπέρηχο να δω τα κουκλιά μου. Ευχηθείτε μου να είναι πολλά!!!

 

Κορίτσι σου εύχομαι καλή επιτυχία και γρήγορα εγκυούλα.Ήθελα να σε ρωτήσω για το inofert.Αυτό είναι βιταμίνη που το παίρνεις για καλύτερη ποιότητα ωαρίων ή για κάτι άλλο?θα ρωτήσω και εγώ το γιατρό μου βέβαια,μου το σύστησε μία φίλη.:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, ακριβώς το ίδιο θέμα είχα και εγώ δηλαδή πολύ χαμηλή ΑΜΗ και υψηλή FSH, με τον άντρα μου προσπαθούσαμε αρκετά χρόνια. Εγώ από ότι έχω καταλάβει είναι σχετικές όλες αυτές οι εξετάσεις. Εμείς προχωρήσαμε σε εξωσωματική και πετύχαμε με την πρώτη. Η γνώμη μου είναι να μην αγχώνεστε για αυτές τις εξετάσεις και το μόνο που φτάνει είναι να βρείτε τον κατάλληλο γιατρό.

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!χρειαζομαι την βοηθεια σας!!σημερα πηρα τις ορμονολογικες μου εξετασεις και βρηκαμε χαμηλη γονιμοτητα με ΑΜΗ 9,8 με φυσιολογικο οριο 15,8 και πανω..εν τω μεταξυ αυξημενη προλακτινη 93 με οριο 35(ενω τον ιουνη ειχα 11,φυσιολογικο).Ο γιατρος μου λεει πως η ΑΜΗ οφειλεται στην αυξηση προλακτινης και θα επανελθει...οι αλλες ορμονες ηταν φυσιολογικες.εγω ανησυχωωωω!!με επιασε καταθλιψη!!φοβαμαι οτι δεν θα καταφερω να αποκτησω ενα μωρακι!!:-(:roll: ποια ειναι η αποψη σας>?ειχε καποια αλλη κατι κοινο?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!χρειαζομαι την βοηθεια σας!!σημερα πηρα τις ορμονολογικες μου εξετασεις και βρηκαμε χαμηλη γονιμοτητα με ΑΜΗ 9,8 με φυσιολογικο οριο 15,8 και πανω..εν τω μεταξυ αυξημενη προλακτινη 93 με οριο 35(ενω τον ιουνη ειχα 11,φυσιολογικο).Ο γιατρος μου λεει πως η ΑΜΗ οφειλεται στην αυξηση προλακτινης και θα επανελθει...οι αλλες ορμονες ηταν φυσιολογικες.εγω ανησυχωωωω!!με επιασε καταθλιψη!!φοβαμαι οτι δεν θα καταφερω να αποκτησω ενα μωρακι!!:-(:roll: ποια ειναι η αποψη σας>?ειχε καποια αλλη κατι κοινο?

 

Να μην σε πιάνει κατάθλιψη κοριτσάκι μου γιατί οι εξετάσεις σου είναι μια χαρά. Εγω είχα ΑΜΗ 1.9 και τα καταφεραμε. Η προλακτινη ετσι και αλλιώς είναι μια πολυ ευαίσθητη ορμόνη που μπορεί να ανέβει πολύ εύκολα. Αισιοδοξία να έχεις, όσο μπορείς όχι άγχος και θα τα καταφέρετε.

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι σου εύχομαι καλή επιτυχία και γρήγορα εγκυούλα.Ήθελα να σε ρωτήσω για το inofert.Αυτό είναι βιταμίνη που το παίρνεις για καλύτερη ποιότητα ωαρίων ή για κάτι άλλο?θα ρωτήσω και εγώ το γιατρό μου βέβαια,μου το σύστησε μία φίλη.:)

 

Σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι και σε σένα να έρθει το αγγελουδάκι που επιθυμείς! Ναι τα ΙNOFERT είναι για καλύτερη ποιότητα ωαρίων. περιέχουν φιλλικό οξύ και ινοσιτόλη. δες εδώ http://www.inofert.gr/. Εγώ παίρνω τα φακελάκια πρωί και βράδυ. είναι λίγο ακριβά, 15-16 ευρώ και με πάνε 15 μέρες.

Κι εμένα μια φίλη μου μου τα πρότεινε πριν πολύ καιρό και τα σνομπαρα...με ΑΜΗ 0,46 δεν σνομπάρεις πια τίποτα! Τα ξεκίνησα στον προηγούμενο κύκλο και μπορώ να πω πως ένιωσα διαφορά στη βλέννα, ήταν μπόλικη μπόλικη και κράτησε μέρες, και φαίνεται ότι είχα καλή ωορρηξία αφού παρέμεινε σταθερή η θερμοκρασία μου μέχρι και μια μέρα πριν αδιαθετήσω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι και σε σένα να έρθει το αγγελουδάκι που επιθυμείς! Ναι τα ΙNOFERT είναι για καλύτερη ποιότητα ωαρίων. περιέχουν φιλλικό οξύ και ινοσιτόλη. δες εδώ http://www.inofert.gr/. Εγώ παίρνω τα φακελάκια πρωί και βράδυ. είναι λίγο ακριβά, 15-16 ευρώ και με πάνε 15 μέρες.

Κι εμένα μια φίλη μου μου τα πρότεινε πριν πολύ καιρό και τα σνομπαρα...με ΑΜΗ 0,46 δεν σνομπάρεις πια τίποτα! Τα ξεκίνησα στον προηγούμενο κύκλο και μπορώ να πω πως ένιωσα διαφορά στη βλέννα, ήταν μπόλικη μπόλικη και κράτησε μέρες, και φαίνεται ότι είχα καλή ωορρηξία αφού παρέμεινε σταθερή η θερμοκρασία μου μέχρι και μια μέρα πριν αδιαθετήσω.

 

Να'σαι καλά από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί που λένε.'Οταν πήρες το inofert συμβουλεύτηκες το γιατρό σου?Γιατί λένε ότι κάθε γυναίκα είναι διαφορετική.Λένε ότι τα παίρνουν κυρίως αυτές που έχουν πολυκυστικές.Δηλαδή βοηθάει και στην ωορρηξία?Θα ρωτήσω το γιατρό μου.Δύο έπαιρνες τη μέρα όχι ένα?Ο γιατρός σου σου είπε πόσα να παίρνεις?Sorry για τις πολλές ερωτήσεις,αλλά αν κάνουν καλό θέλω και εγώ να τις πάρω.Θα δοκιμάσω τα πάντα αυτή τη φορά.:P

Link to comment
Share on other sites

philia σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση αλλα κυριως για τη ψυχολογικη στηριξη!!ποσο ηταν το φυσιολογικο οριο στις εξετασεις κ ειχες 1,9?εμεινες φυσιολογικα ή με εξωσωματικη?οι αλλες ορμονες ηταν φυσιολογικες και μονο η αμη ειχε θεμα?συγγνωμη για τις τοσες πολλες ερωτησεις μου..

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί που λένε. 'Οταν πήρες το inofert συμβουλεύτηκες το γιατρό σου?Γιατί λένε ότι κάθε γυναίκα είναι διαφορετική.Λένε ότι τα παίρνουν κυρίως αυτές που έχουν πολυκυστικές. Δηλαδή βοηθάει και στην ωορρηξία?Θα ρωτήσω το γιατρό μου.Δύο έπαιρνες τη μέρα όχι ένα?Ο γιατρός σου σου είπε πόσα να παίρνεις?Sorry για τις πολλές ερωτήσεις,αλλά αν κάνουν καλό θέλω και εγώ να τις πάρω.Θα δοκιμάσω τα πάντα αυτή τη φορά.:P

 

όχι καλά κάνεις και τα ρωτάς όλα αυτά. Η αλήθεια είναι δεν τον συμβουλεύτηκα από πριν, τώρα που το λες κακώς αλλά συμπλήρωμα είναι, τον ενημέρωσα όμως εκ των υστέρων και δεν είπε τίποτα. Η συνιστώμενη δόση είναι 1-2 φακελάκια. τα 2 σου δίνουν καλύτερη κάλυψη σε φυλλικό οξύ. Ο άλλος μου ο γιατρός, που μου κάνει βελονισμό, όχι γυναικολόγος, λέει να μην παίρνω συμπληρώματα αν δεν δω οτι πραγματικά έχω έλλειψη, αλλά αυτό δεν είναι πάντα εύκολο, όπως με το Q10. Το inofert δεν είναι ΓΙΑ πολυκυστικές, βοηθάει σε αυτήν την περίπτωση λόγω του ότι προωθεί την ωρίμανση των ωαρίων και εξισορροπεί τις ορμόνες.

Link to comment
Share on other sites

philia σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση αλλα κυριως για τη ψυχολογικη στηριξη!!ποσο ηταν το φυσιολογικο οριο στις εξετασεις κ ειχες 1,9?εμεινες φυσιολογικα ή με εξωσωματικη?οι αλλες ορμονες ηταν φυσιολογικες και μονο η αμη ειχε θεμα?συγγνωμη για τις τοσες πολλες ερωτησεις μου..

 

Κοριτσάκι σου έστειλα πμ!

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...