Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιμόφιλος του κόλπου στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!

Λόγω ιστορικού προωρης ρήξης υμένων κάνω κάθε τρεις κ λίγο καλλιέργεια κολπικού υγρού.

Είμαι στην 18η εβδομάδα κ έδειξε μύκητα candida για τον οποίο μου είπαν να μην ανυσηχώ (πλύσεις με ειδικό σαπουνι κ γιαουρτια) κ η αναερόβια καλλιέργεια έδειξε αιμόφιλο του κόλπου.Ο γιατρός μου έδωσε υπόθετα vidermina κ μου είπε οτι δεν προκαλεί το βακτήριο αυτό πρόωρο τοκετό κ πως γενικά είναι σύνηθες στην εγκυμοσύνη.

Εγώ όμως διαβάζω άλλα...κ αγχώθηκα!!

Μήπως τυχόν κάποια γνωρίζει κάτι;;

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Αχχχ Gardnerella e … Είχα και εγώ σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη ....κάτι είχα πάρει και μετά σταμάτησε και μετά ξανά είχα… αλλα και ο γυναικολόγος και ο μικροβιολόγος μου έλεγαν είναι συχνό και δεν προκαλεί τίποτα… μην ανησυχείς.. ο μικρος μια χαρά γεννήθηκε και τώρα είναι 5,5 χρ..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ katerinag!!

Αρχίζω κάπως κ καθυσηχάζω ;)

Απλά ένας 2ος γιατρός που ζήτησα γνώμη μου είπε να πάρω αντιβίωση flagyl για να φύγει επειδή λέει είναι επικίνδυνο κ μπορεί να προκαλέσει πρόωρο τοκετό :(

Η μικροβιολόγος μου κ η γιατρός μου είπανε ότι δεν είναι επικίνδυνο κ πώς μπορεί να φύγει κ να ξαναεμφανιστεί.

Ενταξεί ,θα ηρεμήσω σιγά-σιγά

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να πάρεις αντιβιωση...έχεις υγρα;είχα υγρα στην εγκυμοσύνη μου δεν ανησύχησαν το γιατρό...οδήγησαν όμως σε ευθριψια των ημενων την 22εβδομάδα και την 26είχα ολική ρήξη με αποτέλεσμα να γεννήσω πρόωρα.σε επόμενη εγκυμοσυνη θα παίρνω προληπτικά κάθε μήνα αντιβιωση.και να φανταστειςοτι το μόνο που βρέθηκε στη δική μου περίπτωση ήταν ο στρεπτοκοκκος που υποτίθεται δεν δημιουργεί πρόωρο τοκετό.πάρε τα τεστ ελέγχου του κολπικου ph.αν το phείναι φυσιολογικό μην ανησυχείς για τίποτα.τουλάχιστον δεν θα κινδυνεύεις από μικρόβιο.

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Ραφαηλίτα μου έχω ύγρα αλλά αυτό είναι σύνηθες στην εγκυμοσύνη,έτσι έχω καταλάβει.

Εμείς οι παθούσες τρέμουμε τα μικρόβια αλλά είναι πολύ μπέρδεμα.....Κ εγώ σε δίλλημα είμαι. Είχα ρωτήσει την γιατρό μου να παίρνω αν είναι προληπτικά αντιβίωση αλλά δεν είναι σύμφωνη.Προκαλούν μου είπε μύκητες που ναι μεν δεν είναι επικίνδυνοι αλλά δεν είναι ότι καλύτερο να υπάρχουν. Αυτό με τους μετρητές ph δεν το ήξερα.Θα το κοιτάξω

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι και γω FLAGYL είχα πάρει !!

 

Πήρα κ τρίτη γνώμη katerinag απο την γιατρό που μου έκανε την α επιπέδου, μου είπε πως η γιατρός μου δε μου δίνει αντιβίωση γιατί θα μπω σε ένα φαύλο κύκλο μιας κ οι αντιβιώσεις προκαλούν κολπίτιδες. Άσε ,πολύ μπέρδεμα, έχω πελαγώσει!Προς το παρόν παίρνω τα υπόθετα που μου έδωσε κ θα πάω ξανά την Δευτέρα για καλλιέργεια. Αν εξακολουθεί να υπάρχει θα της ζητήσω κάτι πιο δραστικό αλλά απ'ότι κατάλαβα καλύτερα θα είναι να το παίρνω σε μορφή υπόθετου ή κρέμας

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησε τις οδηγιες των γιατρων...αυτοι ξερουν...αν υποχωρησουν και συμπτωματα με τα υποθετα ακομη καλυτερα...μην αγχωνεσαι ...ολα θα πανε καλα.προσεχεις παραπανω σαυτην την εγκυμοσυνη;

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να πάρεις αντιβιωση...έχεις υγρα;είχα υγρα στην εγκυμοσύνη μου δεν ανησύχησαν το γιατρό...οδήγησαν όμως σε ευθριψια των ημενων την 22εβδομάδα και την 26είχα ολική ρήξη με αποτέλεσμα να γεννήσω πρόωρα.σε επόμενη εγκυμοσυνη θα παίρνω προληπτικά κάθε μήνα αντιβιωση.και να φανταστειςοτι το μόνο που βρέθηκε στη δική μου περίπτωση ήταν ο στρεπτοκοκκος που υποτίθεται δεν δημιουργεί πρόωρο τοκετό.πάρε τα τεστ ελέγχου του κολπικου ph.αν το phείναι φυσιολογικό μην ανησυχείς για τίποτα.τουλάχιστον δεν θα κινδυνεύεις από μικρόβιο.

 

ραφαηλιτσα ευχομαι συντομα να γινεις μητερα και αυτο το γεγονος να σου μεινει σαν ενα ασχημο ονειρο.

 

Ηθελα να σε ρωτησω η ''ευθριψια των ημενων '' τι ακριβως ειναι και πως μπορει να το διαγνωσει ο γιατρος. Απο την ποσοτητα του αμνιακου υγρου υπαρχουν καποιες ενδειξεις, αν και αυτο εχω διαβασει οτι δεν ειναι τοσο αξιοπιστο η απο την καλλιεργεια? Μαλιστα οταν η απωλεια ειναι μικρη ειναι πολυ δυσκολο να το διαγνωσει ο γιατρος.

 

Εχω και εγω υγρα στην εγκυμοσυνη, βρισκομαι στην 27η εβδομαδα και η προωρη ρηξη υμενων μου εχει γινει εφιαλτης.

Link to comment
Share on other sites

εγώ στη 1η εγκυμοσύνη είχα στρεπτόκοκκο β και πήρα αντιβίωση γιατί στο φυσιολογικό τοκετό αν το μωρό κολλήσει κινδυνεύει η ζωή του... όχι όμως ότι ο στρεπτόκοκκος β μπορεί να προκαλέσει πρόωρο τοκετό... τώρα για τον αιμόφιλο δεν έχω υπ'οψιν μου τι είναι και αν μπορει να προκαλέσει πρόωρο τοκετό. Η αντιβίωση πάντα μπορεί να κάνει κολπίτιδα σημασία έχει να τεθούν σωστές προτεραιοτητες...

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΛΕΜΟΝΙΑ2 υπαρχουν ειδικα χαρτακια που μπαινουν στον κολπο και δειχνουν εαν επροκειτο για αμνιακα υγρα.ειναι πολυ φθηνα.τα χρησιμοποιουν στα μαιευτηρια.αλλα μπορεις να τα βρεις και στο ιντερνετ.επιπλεον επειδη ειναι αδυνατον να κανει η εγκυος συνεχεια καλλιεργεια των κολπικων υγρων μπορεις να ελεγχεις το κολπικο ph μονη σου στο σπιτι.αν το ph ειναι φυσιολογικο δεν κινδυνευεις τουλαχιστον απο μικροβιο...και μια επιπλεον συμβουλη...μην κουραζεσαι μην περπατας και να σου μετραει ο γιατρος καθε φορα τον τραχηλο

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

ραφαηλιτα

 

Για τα αμνιακο υγρο που εχω κανει αναζητηση δεν εχω βρει κατι σχετικο μονο κατι σερβιετακια τα AMNIOS που δεν ειναι και οικονομικα. Τα δυο 20 ευρω.

Αλλα και αυτα ειναι μια ενδειξη χωρις σιγουρια.

 

Αυτες οι ταινιες θα ειναι διαφορετικες φανταζομαι απο αυτες που ανιχνεουν το το ph του κολπου?

 

Σου ειναι ευκολο να μου γραψεις απο που τις βρηκες γιατι οσα φαρμακεια εχω ρωτησει και απο αναζητηση στο internet δεν τις εχω βρει καπου.

Link to comment
Share on other sites

χαρτι ηλιοτροπιου λεγεται...μακαρι να το ειχα χρησιμοποιησει...μετα απο 3 εβδομαδες νοσηλειας σε απολυτη ακινησια εχω να σου πω οτι πρεπει να πιεζεις τον γιατρο σου και να ζητας και δευτερη γνωμη ...μονο ετσι θα εισαι ηρεμη.ολα καλα θα πανε μην φοβασαι.αλλα σε παρακαλω μην περπατας και μην κουραζεσαι...δεν εχεις τιποτα ομως μπορει να ειναι ορμονικο το θεμα σου...χαλαρωσε

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Επανέλαβα την καλλιέργεια κ χθες πήρα τα αποτελέσματα(σε άλλο μικροβιολογικό)...δεν έδειξαν cadnerella αυτή τη φορά, ούτε καν μύκητες! Η μικροβιολόγος καθόταν κ μου εξηγούσε πόση ώρα πώς γίνεται η ανάλυση (όχι ότι κατάλαβα κ πολλά:confused:) κ πώς δεν υπήρχε τίποτε το ανησυχητικό. Μου είπε πώς δεν εχουν νόημα οι συνεχείς καλλιέργειες κ να ξαναπάω κατά την γνώμη της στην 32η εβδομάδα! Τα έδειξα στην γιατρό μου κ μου έδωσε αντιβιωση ceclor για 4 μέρες λόγω ενός στρεπτόκοκκου που είχα ο οποίος μου είπε δεν ευθύνεται για πρόωρη ρήξη αλλά δεν πρέπει να υπάρχει για αργότερα. Κορίτσια κάπως ηρέμησα κ καταλήγω (προς το παρόν τουλάχιστον:oops:) πως πήρα δεύτερες κ τρίτες γνώμες, το ψάξαμε, ρωτήσαμε ,κάνουμε συνέχεια εξετάσεις ......ας κρατήσουμε την θετική μας σκέψη κ να κάνουμε τον σταυρό μας να πάνε όλα καλά

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

Τελικα τι ισχυει με τον αιμολυτικο στρεπτοκοκκο Β

 

Ο ενας γιατρος στην πολη μου μου ειπε οτι μπορει να προκαλεσει προωρο τοκετο και ρηξη υμενων και ειναι η τριτη φορα που παιρνω αντιβιωση .

Και ειμαι σιγουρη οτι θα ενιαι χωρις αποτλεσμα και αυτη τη φορα.

Μου εχει δωσει και τα vidermina.

Ο αλλος γιατρος στο Β επιπεδου μου ειπε οτι πολυ κακως πηρα αντιβιωση για τον στρεπτοκοκκο Β , οτι δεν φευγει ευκολα και μονο στο τριτο τριμηνο και την ωρα της γεννας.

Και τον γιατρο μου στην Αθηνα δεν τον ακουσα και τοσο ανησυχο.

Μου μιλησε για αντιβιωση στην γεννα.

 

ραφαηλιτσα οι ταινιες ηλιοτροπιου δεν ειναι ενδειξη αμνιακου υγρου.

Απλα αλλαζουν χρωμα οταν αλλαζει το ph του κολπου . Eιναι ενδειξη ισως καποιου μικροβιου και θελει περισσοτερο διερευνηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λεμονιά2 εγώ έχω streptococcus agalactiae ,δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Κ εμένα η γιατρός μου είπε ότι αυτό το μικρόβιο χρειάζεται προσοχή στην γέννα κ ότι δεν προκαλεί πρόωρο τοκετό. Γι'αυτό το λόγο κάνουν καλλιέργεια προς το τέλος για να αντιμετωπίσουν ότι χρειάζεται αλλά όλα αντιμετωπίζονται!! Σε βλέπω πολύ αγχωμένη, προσπάθησε να το βγάλεις από το μυαλό σου. Εμάς μας βλέπεις τρελαμένες γιατί δυστυχώς βιώσαμε τον πρόωρο τοκετό κ την πρόωρη ρήξη υμένων κ τρέμουμε τα μικρόβια αλλά όπως καταλαβαίνεις οι τρόποι αντιμετώπισης είναι διαφορετικοί από γιατρό σε γιατρό. Ας δείξουμε εμπιστοσύνη στους γιατρούς μας

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λεμονια οταν ειχα προωρη ρηξη των ημενων στην 26η εβδομαδα στο μαιευτηριο για να σιγουρευτουν οτι επροκειτο για αμνιακο χρησιμοποιησαν αυτες τις ταινιες,αλλωστε οταν υπαρχει διαρροη αμνιακου το ph αλλαζει.

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ο αγαλακτια και ο αιμολυτικος ειναι το ιδιο...χωρις να θελω να σας αγχωσω το μονο που βρεθηκε οταν εσπασαν τα νερα ηταν ο στρεπτοκοκκος...βεβαια δεν θεωρηθηκε υπευθυνος για την ρηξη.το ψαχνω 6 μηνες...αλλοι λενε πως ναι εφταιξε ο στρεπτοκοκκος και αλλοι οχι...βρεθηκα παλι με αποικιες στρεπτοκοκκου...αντιβιωση δεν μου δοθηκε...αλλα φοβαμαι να ξεκινησω προσπαθειες...δεν ειμαι εγκυος

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βρηκα αυτο για τον προωρο τοκετο και για τον αιμολυτικο στρεπτοκοκκο.

 

 

Πρόβλεψη πρόωρου τοκετού με υπερηχογραφικούς και βιοχημικούς δείκτες

Γ. Δασκαλάκης, Ν. Κουτσοδήμας, Σ. Μεσογίτης, Ν. Παπαντωνίου, Π. Κούτρα, Α. Αντσακλής

 

ΣΚΟΠΟΣ Σκοπός της παρούσας μελέτης ήταν να εξετάσει τη σχέση διαφόρων παραγόντων όπως το μήκος του τραχήλου, της βακτηριδιακής κολπίτιδας, της παρουσίας εμβρυικής φιμπρονεκτίνης στις κολποτραχηλικές εκκρίσεις, της λοίμωξης από στρεπτόκοκκο ομάδας Β, με τη διάρκεια της κύησης και την πιθανότητα για πρόωρο τοκετό. ΥΛΙΚΟ-ΜΕΘΟΔΟΣ Σε όλες της γυναίκες οι οποίες παρακολουθούντο στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου μας δινόταν η δυνατότητα συμμετοχής στη μελέτη. Η εξέταση γινόταν μεταξύ 22+1 και 24+6 εβδομάδων, παράλληλα με το γενετικό υπερηχογράφημα β΄ τριμήνου. Αμέσως μετά το τέλος του γενετικού υπερηχογραφήματος, λαμβανόταν κολποτραχηλικό υγρό για καλλιέργεια, άμεση μικροσκοπική εξέταση και χρώση κατά Gram για παρουσία βακτηριδιακής κολπίτιδας καθώς και μέτρηση της εμβρυικής φιμπρονεκτίνης. Ακολούθως γινόταν μέτρηση του μήκους του τραχήλου με διακολπικό υπερηχογράφημα. Μήκος τραχήλου <20 mm χρησιμοποιήθηκε για να καθοριστεί ένας κοντός τράχηλος. Η παρουσία, ή η απουσία διαστολής του έσω τραχηλικού στομίου (funneling) σημειωνόταν σε κάθε εξέταση. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Το ποσοστό προωρότητας στον πληθυσμό μας ήταν 8,7%. Έγκυες με μήκος τραχήλου κάτω από 20 mm έχουν 3,5 φορές μεγαλύτερο κίνδυνο για πρόωρο τοκετό σε σχέση με εκείνες οι οποίες έχουν μήκος τραχήλου μεγαλύτερο από 20 mm. Η διαστολή του έσω τραχηλικού στομίου φαίνεται επίσης να διπλασιάζει το σχετικό κίνδυνο για πρόωρο τοκετό. Η βακτηριδιακή κολπίτιδα αυξάνει επίσης κατά 2,2 φορές τον κίνδυνο για πρόωρο τοκετό, ενώ έγκυες με θετική εμβρυϊκή φιμπρονεκτίνη στις κολποτραχηλικές εκκρίσεις, έχουν κατά 2,3 φορές υψηλότερο κίνδυνο για πρόωρο τοκετό από αυτές με αρνητικά ευρήματα. Τέλος ο αποικισμός του κόλπου από στρεπτόκοκκο ομάδας Β βρέθηκε ότι μειώνει τις πιθανότητες για πρόωρο τοκετό κατά 57%. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ Η πιθανότητα για πρόωρο τοκετό αυξάνει σε εγκύους με βακτηριδιακή κολπίτιδα, εμβρυϊκή φιμπρονεκτίνη στις κολποτραχηλικές εκκρίσεις και μήκος τραχήλου κάτω από 20 mm, στις 23 περίπου εβδομάδες εγκυμοσύνης. Αντίθετα, μειώνεται σε εγκύους με κολπίτιδα από στρεπτόκοκκο ομάδας Β, στην ίδια ηλικία κύησης. Λέξεις-κλειδιά: Πρόωρος τοκετός-πρόβλεψη, Υπερηχογράφημα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κοριτσια καλησπερα ειμαι στο τελος της 16ης εβδομαδας μετα απο κολπικη καλιεργεια μου βρηκαν λιγους μυκητες και αιμοφιλο.Ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω και να παρω 10 μερες υποθετα κολπικα γαλακτοβακιλλων.Εγω ανησυχω για τον αιμοφιλο ειχε καποια κοπελα αντιστοιχη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα, 

 

Είμαι στη 14η εβδομάδα και είχα διάγνωση clue cells και gardnerella, 

Ο γιατρός λέει ότι δε χρειάζεται να κάνω τίποτα τείνει να μη θεωρείται πλέον μικρόβιο απο. Όσο με ενημέρωσε ωστόσο θα ήθελα τις εμπειρίες σας γιατί μπορεί να χρειαστεί να ζητήσω και 2η ιατρική γνώμη. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Valentina85 είπε:

Καλησπέρα, 

 

Είμαι στη 14η εβδομάδα και είχα διάγνωση clue cells και gardnerella, 

Ο γιατρός λέει ότι δε χρειάζεται να κάνω τίποτα τείνει να μη θεωρείται πλέον μικρόβιο απο. Όσο με ενημέρωσε ωστόσο θα ήθελα τις εμπειρίες σας γιατί μπορεί να χρειαστεί να ζητήσω και 2η ιατρική γνώμη. 

Γεια σου, είχα το συγκεκριμένο μικρόβιο κάποια στιγμή ( όχι σε περίοδο εγκυμοσύνης ) και πήρα αντιβίωση κανονικά. Εγώ θα έπαιρνα δεύτερη γνώμη για να είμαι σίγουρη, για να μην αγχώνομαι. Μάλλον όμως στο είπε, γιατί ο κόλπος έχει φυσιολογικά αρκετά μικρόβια, το θέμα είναι σε τι ποσότητες και πόσο παθογόνα μπορεί να γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2020 at 6:03 ΜΜ, Annitamik είπε:

Γεια σου, είχα το συγκεκριμένο μικρόβιο κάποια στιγμή ( όχι σε περίοδο εγκυμοσύνης ) και πήρα αντιβίωση κανονικά. Εγώ θα έπαιρνα δεύτερη γνώμη για να είμαι σίγουρη, για να μην αγχώνομαι. Μάλλον όμως στο είπε, γιατί ο κόλπος έχει φυσιολογικά αρκετά μικρόβια, το θέμα είναι σε τι ποσότητες και πόσο παθογόνα μπορεί να γίνουν.

 

 

Καλημέρα! 

Ευχαριστώ πολύ! Θα πάρω και δεύτερη γνώμη τελικά σε ευχαριστώ και πάλι 

Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2020 at 10:32 ΠΜ, Valentina85 είπε:

 

 

Καλημέρα! 

Ευχαριστώ πολύ! Θα πάρω και δεύτερη γνώμη τελικά σε ευχαριστώ και πάλι 

Τίποτα! Δεν βοήθησα και ιδιαίτερα γιατί δεν το είχα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης το συγκεκριμένο μικρόβιο. Αλλά όταν το είχα πήρα αντιβίωση, βέβαια είχα και συμπτώματα ( οσμή, ελαφρά φαγούρα) . Ίσως ο γιατρός σου , που θα ξέρει και καλύτερα τα πράγματα, βλέπει τη συγκέντρωση των μικροβίων, γιατί όλοι σε ένα βαθμό έχουμε λίγα μικρόβια ( κ παθογόνα δηλαδή). Βέβαια πάντα είμαι υπέρ της δεύτερης γνώμης από γιατρό, ειδικά σε περίοδο εγκυμοσύνης που η ψυχολογία είναι ευαίσθητη και θες να σίγουρη ότι όλα είναι μια χαρά. Καλή εγκυμοσύνη να έχεις, με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...