Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για τον θηλασμο


Recommended Posts

Καλημερα!

Τελικα η μπεμπα μας στις 15 μερες έπιασε το στηθος μου μια μερα ξαφνικά :-)

Ομως την άφησα 1 ωρα και ρουφούσε ομως δεν ξερω αν έτρωγε ή κοιμοταν γιατι οταν με τα χίλια ζόρια κατάφερα να παρω την θηλή απο το στομα της έφαγε 40ml απο μπιμπερο! Αρα υπέθεσα πως έφαγε γιατι ρεύτηκε και συνήθως τρωει 90-120ml οταν πεινάει!

Ομως τις επόμενες φορες εκανε παλι το ιδιο αλλα μετα πολυ κλαμμα και μπιμπερο παλι!

Τι να κανω για να τρωει μονο απο μενα ;

Ειναι 33 ημερών σημερα....

Δηλαδη θελω Να σταματήσω το θηλαστρο

Ομως κοιμαται στο στηθος :-/

Και πως να της παίρνω την θηλή ευκολα; Την δαγνωνει με τα ούλα...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει η μπέμπα σου!

Εγώ τον έβαζα στο στήθος και κάθε φορά που τον έπαιρνε ο ύπνος τον ξυπνούσα χαϊδεύοντας το αυτάκι του. Αυτό μπορεί να το έκανα και 100 φορές σε 20 λεπτά:shock: μέχρι που απο κάποια στιγμή και μετά δεν ξυπνούσε, οπότε και τον έβγαζα από το στήθος και τον άφηνα στο κρεβατάκι του. Σκοπός είναι το παιδί να μάθει ότι είναι στο στήθος για να φάει και όχι για να κοιμηθεί. Βέβαια σε 5 λεπτά μπορεί να άρχιζε πάλι το κλάμα. Τον ξαναέπαιρνα λοιπόν και τον ξαναέβαζα στο στήθος και όυτω καθεξής. Ξέρω, θέλει υπομονή, αλλά σκέψου ότι είσαι μανούλα και αυτό δεν είναι εύκολη υπόθεση.

Για να πάρεις το στήθος από το μωρό, μην το τραβήξεις. Βάλε το μικρό σου δαχτυλάκι ανάμεσα στο στήθος και στο στόμα του μωρού στο σημείο που κάνουν γωνία τα δυο χειλάκια του και σπρώξε το ελαφρά σαν να θέλεις να το βάλεις στο στοματάκι του ώστε να μπει αέρας στο στόμα του μωρού και να ελευθερωθεί το στήθος.

Εύχομαι να σε βοήθησα λιγάκι.

Γενικά πάντως να ξέρεις ότι οι δύο πρώτοι μήνες θηλασμού μπορεί να είναι πολύ δύσκολοι γιατί είναι κάτι καινούριο που πρέπει να μάθεις κι εσύ και η μπέμπα σου. Βάλε στόχο αρχικά τους δύο μήνες και μόλις τους φτάσεις θα δείς πόσο ωραία θα νιώθεις όταν θα την έχεις στο στήθος σου.

Link to comment
Share on other sites

* Να συμπληρώσω ότι στη δική μου περίπτωση με βοήθησε ότι όταν αποφάσισα ότι θα κόψουμε το μπιμπερό, το κόψαμε μαχαίρι γιατί το μωρό μπερδεύεται.

Επίσης οι ειδικοί συνιστούν να μην δίνουμε ούτε πιπίλα στο μωρό τις πρώτες σαράντα μέρες μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός. Βέβαια ο δικός μου μετά δεν την πήρε ποτέ τελικά!

Προσπάθησε και σου έυχομαι να τα καταφέρετε σύντομα!:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και να σου ζήσει!

 

Όταν λες μπιμπερό, εννοείς δικό σου που βγάζεις με θήλαστρο; Έχει διαφορά, γιατί αν δίνεις και ξένο, πρέπει να επικεντρωθείς στην αύξηση της παραγωγής. Δηλαδή θα πρέπει να μειώσεις σταδιακά το μπιμπερό, γιατί η παραγωγή σου δεν θα αυξηθεί από τη μια μέρα στην άλλη και το μωρό θα υποσιτίζεται. Αν δίνεις μόνο δικό σου, τότε απλά εφάρμοσε αυτά που γράφει η Σοφία. Σε κάθε περίπτωση κοίταζε αν βρέχει αρκετές πάνες. Για την ηλικία της 5-6 βαριά βρεγμένες πάνες, ή περισσότερες λίγο βρεγμένες, θεωρούνται καλές.

 

Καταλαβαίνεις ότι τρώει και δεν κοιμάται, όταν την ακούς να καταπίνει. Ένα ελαφρύ σαν "κου" ας πούμε.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!

Της δινω με μπιμπερο δικο μου γαλα και 2-3 γεύματα ξένο και αυτο γιατι ειμαι μονη μου πολλες ωρες και δεν προλαβαίνω να βγαλω γιατι κανω κάποιες δουλειές σπιτιού και κοιμαμαι :-)

Δεν ειναι τελικα τοσο ευκολο :wink: αλλα αξίζει και θελω να το κανω αποκλειστικά!

Δεν της δώσαμε πιπιλα μονο καμμιά φορα μεχρι να ζεστανω το γαλα, αλλα συνήθως την φτύνει :-)

Πρεπει να το αποφασίσω και να εχω υπομονη σχετικα με το ωραριο και να μην αγχωνομαι αν τελικα τρωει ή οχι! :-) λογικα αν δεν τρωει θα κλαιει!!!

Αν θα συνηθίσει τον τροπο που θα τρωει και οχι την ευκολία του μπιμπερο ( σχετικα με την ροή) θα ειναι πιο καλα πιστευω!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!

Της δινω με μπιμπερο δικο μου γαλα και 2-3 γεύματα ξένο και αυτο γιατι ειμαι μονη μου πολλες ωρες και δεν προλαβαίνω να βγαλω γιατι κανω κάποιες δουλειές σπιτιού και κοιμαμαι :-)

Δεν ειναι τελικα τοσο ευκολο :wink: αλλα αξίζει και θελω να το κανω αποκλειστικά!

Δεν της δώσαμε πιπιλα μονο καμμιά φορα μεχρι να ζεστανω το γαλα, αλλα συνήθως την φτύνει :-)

Πρεπει να το αποφασίσω και να εχω υπομονη σχετικα με το ωραριο και να μην αγχωνομαι αν τελικα τρωει ή οχι! :-) λογικα αν δεν τρωει θα κλαιει!!!

Αν θα συνηθίσει τον τροπο που θα τρωει και οχι την ευκολία του μπιμπερο ( σχετικα με την ροή) θα ειναι πιο καλα πιστευω!

 

Καλησπερα.αν το προβλημα ειναι η ροη βγαλε λιγες σταγονες γαλα πριν βαλεις το μωρο.να καταλαβει οτι εχει μαμ κ να το ενεργοποιησεις.κ παραλληλα την ωρα που τρωει να κανεις μαλαξεις.οκ με τον υπνο απαραιτητος.οποτε κοιμαται κοιμησου κ εσυ μαζι της αλλα τις δουλειες μην ασχολεισαι.μονο να τρως.θηλαστρο εχεις νοσοκομειακο;θελει περιπου 8 αντλησεις τη μερα

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το ζουλάω!

Εχω της medela το symphony...

Τωρα που την έβαλα 2 φορες στο ατηθος απο αρκετή ωρα μολις την σήκωσα ρεύτηκε! Αυτο σημαινει πως έφαγε ;

Την ξανα έβαλα τωρα παλι :-0 γιατι ξανα έκλαψε

Δεν ακούω παντα να καταπίνει ομως ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ καταλάβαινα στην αρχή αν καταπίνει!!! :oops: Μου έλεγαν "μα δεν το ακούς να καταπίνει;" και έλεγα δεν είμαι σίγουρη (η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ιδέα!!! :oops:)

Λογικά αφού ρεύεται, έχει φάει!

Link to comment
Share on other sites

http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=videos-greek

 

Δες εδώ..εχει κάποια video σε ενα απο αυτά (συγνώμη που δεν στο βρήκα ακριβώς αλλα δεν προλαβαίνω) ο γιατρος περιγράφει πολύ καλα πως θα καταλάβεις οτι καταπίνει στην κίνηση του πιγουνιου

Μπράβο που το ξαναβάλεις στο στηθος,

Δεν συγκρίνετε ποσό πιο ξεκούραστη θα είσαι χωρις αντλήσεις μπιμπερο κτλ...και θα κανεις και τις δουλειές σου....

Τα 40 μλ που ήπιε, μπορει και να είχε χορτάσει και να ήπιε και παραπάνω, όταν δεις οτι πινει μην προσφαιρεις μπιμπερο απλά... Αν ξαναπιναςει ξαναβαλτην στο στηθος...

Εχει εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, μου πήρε 8 μήνες για να ξεαγχωθω και να αποδεκτών οτι ναι! Μπορει να χορτάσει στο στηθος..Καντο απο τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου έχει τύχει να κάθεται 1 ώρα (και βάλε καμιά φορά) στο στήθος και απλά την άφηνα. Εκτός αν ήθελα να πάω τουαλέτα ή κάτι τέτοιο επείγον. Κατά τα άλλα, το συνηθισμένο της ήταν να κάθεται ένα μισάωρο. Συνέχισε την προσπάθεια, να αυξήσεις τώρα την παραγωγή σου τώρα που είσαι στις πρώτες εβδομάδες, μετά θα είναι πιο δύσκολο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρό πόσες φορες μπαίνει στο στήθος;

Πόσες πάνες βρέχει; Πόσες κενώσεις κανει και τι χρώματος;

Ποσο συμπλήρωμα ξένου γάλακτος παιρνει συνολικά το 24ωρο;

 

 

Σχετικά με την κατάποση: το μωρό δεν αναπνέει εκείνη τη στιγμή, κανει 1-2 βαθιά ρουφηγματα και μετά παύση, το στόμα στις άκρες πρέπει να ειναι έστω και ελάχιστα υγρό, θα βλέπεις κίνηση κροτάφων κι αυτιών και μια ελαφριά δόνηση του κρανίου. Ετσι ακόμη και να μην ακούς κατάποση θα το καταλάβεις με αυτούς τους τρόπους.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 8 φορες την ημερα έτρωγε απο 120 ml δικο μου που εβγαζα και 2 φορες 120 ξένο.

Τωρα στο στηθος δεν δειχνει να πεινάει στο ενδιάμεσο αν και περναμε αρκετές ωρες, απλα κάποιες φορες που κλαιει πολυ στο στηθος της δινω με το μπιμπερο..

Τωρα για τις πανες :-) την αλλάζω πριν απο καθε γευμα γεμάτη κατουρια!!!!

Κάποιες φορες και χωρις να ειναι να φάει αν περάσουν 2 ωρες....

Ισως θελει πιο συχνα;

Κακακια κανει 6-7 φορες την ημερα πολλες ποσότητες!!! :-))))

Ειναι μουσταρδί και ουτε σκληρά ουτε νερουλα κατι ενδιάμεσο...

2 φορες ειχε και λιγο πράσινη απόχρωση!

Η κατάποση ετσι νομιζω το κανει αλλα για να μην κλαιει στο ενδιάμεσο εχει φάει πιστεύω!

Για φαι πλανταζει στο κλαμμα!!

Κόκκινη γινεται η ψυχη μου!

Σ'ευχαριστω πολυ!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το ξένο γαλα δε σου χρειαζεται. Μπορείς να το κόψεις σταδιακά: κάθε μέρα κατα 10μλ σε κάθε γευμα ή κατα 30μλ κάθε 3-4 μέρες.

 

Δηλαδή πλέον θηλαζει σε κάθε γευμα; Δεν έχω καταλάβει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω μια απορία σχετικά με το θηλασμο γιατί προβληματίζομαι παρά πολύ όσο περνάει ο καιρος.Ή κόρη μου σε τρεις μέρες γίνεται δύο μηνων, τη θηλάζω σχεδόν αποκλειστικά (της έχω δώσει δύο φορές συμπλήρωμα από 60ml μετά από κυριολεκτικό πρήξιμο από συγγενείς και παιδίατρο).δεν μπορώ να καταλάβω ποτέ θα εδραιωθεί επιτέλους ο θηλασμός..το λέω γιατί φτάνουμε στην 9η εβδομάδα και οι μαραθώνιοι θηλασμός γίνονται όλο κ περισσότεροι,το μανιακό πιπιλισμα της θηλής επίσης,ο ύπνος της χωρίς κανένα ωράριο(τρεμω την κάθε μέρα που έρχεται για το τι μου επιφυλάσσει το παιδακι μου),εξακολουθεί να είναι παρά πολύ γκρινιαρα και γενικά έχω εξαντληθεί...τι μπορώ να κάνω για να μου φανεί ή διαδικασία ευχάριστη?έχω απελπιστει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κα να σου ζήσει η μικρούλα σου! Αν το μονο σας προβλημα ειναι οι Μάραθωνιοι θηλαςμοι( καλο βαρος,πολλες βρεγμένες πανες,κενώσεις κ.λ.π")Πιθανών απλα να εχεις ενα απαιτητικό μωρακι που θα γίνει μια δυναμική γυναίκα οταν μεγαλώσει.Σε αυτη την περίπτωση το μονο που μπορεις να κανεις ειναι ΥΠΟΜΟΝΗ και ισως μια πιπιλα ,χωρις να γινεται κατάχρηση ομως,θα σε ελαφρύνε λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 8 φορες την ημερα έτρωγε απο 120 ml δικο μου που εβγαζα και 2 φορες 120 ξένο.

Σ'ευχαριστω πολυ!!!

Καλημέρα....

Δες εδω για τις ποσότητες που χρειαζεται ενα μωρο σε μητρικό γαλα

http://kellymom.com/bf/pumpingmoms/pumping/milkcalc/

Συνοπτικά η μέγιστη ημερήσια ποσότητα δεν ξεπερνάει τα 900 μλ, ποσότητα που δεν αλλάζει στους πρώτους 6 μήνες. Αν εσυ δίνεις 960 την ημερα δικο σου και 240 ξένο, ( καλα κατάλαβα; ) το ξένο δεν το χρειαζεται καθόλου. Τα μωράκια δεν κλαίνε μονο για γαλα, οποτε δες μήπως ειναι κάτι άλλο και κλαίει. Αφού δεν παίρνει πιπίλα, ίσως να θελει να πιπιλησει για να κοιμηθεί και αν δεν μπει στο στηθος να το κανει αυτό, θα το κανει στο μπιμπερο. Ή να θελει να ρευτεί... Ναι... Κλαίνε και για αυτό... Σε κάθε περίπτωση δεν θα έδινα ξένο καθόλου, έχεις πλήρη γαλουχια.

Φτου σας!!!!! Πως τα πάτε τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κα να σου ζήσει η μικρούλα σου! Αν το μονο σας προβλημα ειναι οι Μάραθωνιοι θηλαςμοι( καλο βαρος,πολλες βρεγμένες πανες,κενώσεις κ.λ.π")Πιθανών απλα να εχεις ενα απαιτητικό μωρακι που θα γίνει μια δυναμική γυναίκα οταν μεγαλώσει.Σε αυτη την περίπτωση το μονο που μπορεις να κανεις ειναι ΥΠΟΜΟΝΗ και ισως μια πιπιλα ,χωρις να γινεται κατάχρηση ομως,θα σε ελαφρύνε λιγάκι...

 

 

Σ ευχαριστώ πολύ!Μακάρι να ναι έτσι όπως το λες!Θα κάνω και μια ύστατη προσπάθεια να πάρει πιπίλα(όχι για πολύ ώρα,ίσα ίσα να κάνω ένα μπάνιο χωρίς να πλαντάζει στο κλάμα).Το κύριο πρόβλημά μου είναι ότι ο περίγυρός μου είναι άκρως αποθαρρυντικός στο θέμα του θηλασμού.Δεν μπορω να καταλάβω τις γυναίκες γύρω στα 50 με 60 που μου προτείνουν τόσο άνετα να της δώσω ξένο γάλα κ μειώνουν συνεχώς την προσπάθεια μου να θηλάσω για όσο περισσότερο μπορώ...Μα υπήρξε καποια προπαγάνδα τη δεκαετία του 80 που προωθούσε τα γάλατα κ μείωνε την αξία του θηλασμού?Έχω βαρεθεί να ακούω ότι δεν χορταίνει το μωρό,ότι ίσως το γάλα μου δεν είναι αρκετό(έχω μικρό στήθος ίσως κρίνουν απο αυτό),ότι το μωρό είναι γκρινιάρικο γιατι δεν του φτανει το γαλα,ότι είναι πολύ αδύνατο(4500 κιλά πλέον,γεννήθηκε 2890,ανέβασε ίκτερο,βγήκαμε από το νοσοκομείο την 1/9 2780,με 7 βρεγμένες πάνες και 2 με 3 κενώσεις την ημέρα.και να τονίσω ότι και οι δύο της γονείς είναι μικρόσωμοι για να μην πω κοντοστουπηδες κ παρεξηγηθώ).Δεν σας κρύβω ότι με επηρεάζουν γι αυτό της έδωσα συμπλήρωμα αυτές τις δύο φορές.Μόνο ο καημένος ο άντρας μου με στηρίζει και δείχνει απίστευτη υπομονή και από αυτόν κ το χαμογελάκι του κοριτσιού μου αντλώ κουράγιο κ συνεχίζω γιατί νιώθω ότι αξίζει τον κόπο!

Link to comment
Share on other sites

Επισης η ξαπλωτη στάση θα σας βόλευε πολυ νομίζω..να θηλαζει το μωρο κι εσυ να ξεκουράζεσαι...

 

Το δοκιμάζω τις τελευταίες δύο εβδομάδες και αυτό.Δεν θα την πάλευα συνέχεια καθιστή!

Link to comment
Share on other sites

Να μάστε παλι!

Παμε πολυ καλα!

Εχει αυξηθεί το γαλα μου απο τον θηλασμο...

Ομως εχουμε μερικα θεματάκια που για κάποιες ιςως ειναι φυσική καθημερινότητα θηλασμού!

Την παίρνει ο υπνος παρα πολυ ευκολα τις πιο πολλες φορες σε ενα λεπτο! :-0

Με αποτέλεσμα να πεινάει σε μιση ή μια ωρα παλι... Εγω την βάζω παλι στο στηθος!

Μήπως δεν ειναι σωστο αυτο; Ή να συνεχίσω ετσι κιας μας "κουράζει";

Εμένα και την μπεμπα εννοω πιο πολυ βεβαια!

Επισης πολλες φορες ξεβεντουζαρει και παιρνει πολυ αέρα και ετσι εχουν αυξηθεί τα αερια μας :-/ ομως παμε καλυτερα και σε αυτο! Προσέχω οςο μπορω!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ!Μακάρι να ναι έτσι όπως το λες!Θα κάνω και μια ύστατη προσπάθεια να πάρει πιπίλα(όχι για πολύ ώρα,ίσα ίσα να κάνω ένα μπάνιο χωρίς να πλαντάζει στο κλάμα).Το κύριο πρόβλημά μου είναι ότι ο περίγυρός μου είναι άκρως αποθαρρυντικός στο θέμα του θηλασμού.Δεν μπορω να καταλάβω τις γυναίκες γύρω στα 50 με 60 που μου προτείνουν τόσο άνετα να της δώσω ξένο γάλα κ μειώνουν συνεχώς την προσπάθεια μου να θηλάσω για όσο περισσότερο μπορώ...Μα υπήρξε καποια προπαγάνδα τη δεκαετία του 80 που προωθούσε τα γάλατα κ μείωνε την αξία του θηλασμού?Έχω βαρεθεί να ακούω ότι δεν χορταίνει το μωρό,ότι ίσως το γάλα μου δεν είναι αρκετό(έχω μικρό στήθος ίσως κρίνουν απο αυτό),ότι το μωρό είναι γκρινιάρικο γιατι δεν του φτανει το γαλα,ότι είναι πολύ αδύνατο(4500 κιλά πλέον,γεννήθηκε 2890,ανέβασε ίκτερο,βγήκαμε από το νοσοκομείο την 1/9 2780,με 7 βρεγμένες πάνες και 2 με 3 κενώσεις την ημέρα.και να τονίσω ότι και οι δύο της γονείς είναι μικρόσωμοι για να μην πω κοντοστουπηδες κ παρεξηγηθώ).Δεν σας κρύβω ότι με επηρεάζουν γι αυτό της έδωσα συμπλήρωμα αυτές τις δύο φορές.Μόνο ο καημένος ο άντρας μου με στηρίζει και δείχνει απίστευτη υπομονή και από αυτόν κ το χαμογελάκι του κοριτσιού μου αντλώ κουράγιο κ συνεχίζω γιατί νιώθω ότι αξίζει τον κόπο!

Κλειςε τα αυτιά σου και άκου μονο το ένστικτο σου!! Επισης μην εχεις τύψεις με την πιπιλα γιατι κι εγω έχοντας δυο παιδια με περισσότερη ανάγκη για πιπιλισμα έδωσα πιπιλα μονο στο δευτερο παιδάκι γιατι την θεωρούσα λαθος,κακό για τον θηλασμο,δοντια και γενικα μια τάπα για να ήρεμει το παιδι.....ε δεν ειναι ακριβώς ετσι...Τωρα χωρις αγχος και με πιο καθαρό μυαλό καταλαβα οτι μια ήρεμη και ξεκούραση Μαμα=ευτυχισμένο μωρο..Ο πρώτος λοιπόν επερνε ενα κιλό καθε μηνα,δεν κοιμόταν καθολου χωρις να πιπιλαει την θηλή και ξυπνούσε συνεχεια...αποτέλεσμα:μια συνεχή γκρίνια ,αϋπνίες,τα νεύρα μου στην τσιτά κ.λπ. Στον δευτερο έδωσα πιπιλα σχεδόν αμεςως και τον φασκιωνα μεχρι 3 μηνων επισης...αποτέλεσμα: ενα μωρο που περνει 1,5 κιλό καθε μηνα,κοιμαται καλα 3-4 ωρες σερη ( τωρα μου ξεκίνησε λιγο γκρίνια λογο δοντιών),ενα μωρο που γελάει συνεχεια και Μαμα παρ΄ολου που εχει δυο παιδια αρκετα πιο ξεκουράστη απ΄οτι με το ενα στην αρχή....

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ!Μακάρι να ναι έτσι όπως το λες!Θα κάνω και μια ύστατη προσπάθεια να πάρει πιπίλα(όχι για πολύ ώρα,ίσα ίσα να κάνω ένα μπάνιο χωρίς να πλαντάζει στο κλάμα).Το κύριο πρόβλημά μου είναι ότι ο περίγυρός μου είναι άκρως αποθαρρυντικός στο θέμα του θηλασμού.Δεν μπορω να καταλάβω τις γυναίκες γύρω στα 50 με 60 που μου προτείνουν τόσο άνετα να της δώσω ξένο γάλα κ μειώνουν συνεχώς την προσπάθεια μου να θηλάσω για όσο περισσότερο μπορώ...Μα υπήρξε καποια προπαγάνδα τη δεκαετία του 80 που προωθούσε τα γάλατα κ μείωνε την αξία του θηλασμού?Έχω βαρεθεί να ακούω ότι δεν χορταίνει το μωρό,ότι ίσως το γάλα μου δεν είναι αρκετό(έχω μικρό στήθος ίσως κρίνουν απο αυτό),ότι το μωρό είναι γκρινιάρικο γιατι δεν του φτανει το γαλα,ότι είναι πολύ αδύνατο(4500 κιλά πλέον,γεννήθηκε 2890,ανέβασε ίκτερο,βγήκαμε από το νοσοκομείο την 1/9 2780,με 7 βρεγμένες πάνες και 2 με 3 κενώσεις την ημέρα.και να τονίσω ότι και οι δύο της γονείς είναι μικρόσωμοι για να μην πω κοντοστουπηδες κ παρεξηγηθώ).Δεν σας κρύβω ότι με επηρεάζουν γι αυτό της έδωσα συμπλήρωμα αυτές τις δύο φορές.Μόνο ο καημένος ο άντρας μου με στηρίζει και δείχνει απίστευτη υπομονή και από αυτόν κ το χαμογελάκι του κοριτσιού μου αντλώ κουράγιο κ συνεχίζω γιατί νιώθω ότι αξίζει τον κόπο!

 

Μην δινεις σημασία!!!!! Η γενιά που δε θήλασε και δεν εχει γενικώς εικόνα κι εμπειρία απο θηλασμό εχει την εντύπωση οτι το μητρικό γαλα δεν ειναι γαλα, δεν αρκεί! Δε σου χρειαζεται το ξένο γαλα!

Καλή συνεχεια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να μάστε παλι!

Παμε πολυ καλα!

Εχει αυξηθεί το γαλα μου απο τον θηλασμο...

Ομως εχουμε μερικα θεματάκια που για κάποιες ιςως ειναι φυσική καθημερινότητα θηλασμού!

Την παίρνει ο υπνος παρα πολυ ευκολα τις πιο πολλες φορες σε ενα λεπτο! :-0

Με αποτέλεσμα να πεινάει σε μιση ή μια ωρα παλι... Εγω την βάζω παλι στο στηθος!

Μήπως δεν ειναι σωστο αυτο; Ή να συνεχίσω ετσι κιας μας "κουράζει";

Εμένα και την μπεμπα εννοω πιο πολυ βεβαια!

Επισης πολλες φορες ξεβεντουζαρει και παιρνει πολυ αέρα και ετσι εχουν αυξηθεί τα αερια μας :-/ ομως παμε καλυτερα και σε αυτο! Προσέχω οςο μπορω!!!!

 

Πίνει καθόλου ξένο ή μόνο θηλαζει;

 

Δοκίμασε αν θέλεις να την ενοχλείς την ώρα που παει να την παρει ο ύπνος αν θεωρείς οτι δεν εχει χορτάσει. Κάνε και μαλάξεις στο στήθος την ώρα που θηλαζει ή άλλαξε στήθος!

 

Υπάρχει περίπτωση χαλινου; Έχετε κοιτάξει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πινει και έτοιμο!

Τι ειναι ο χαλινος?

Ειδα στο Google φωτογραφιες αλλα τι ειναι πετσακι κατω απο την γλωσσα ή μεσα απο τα δόντια;

Δεν εχω κοιτάξει αλλα δεν νομιζω ειδικα κατω απο την γλωσσα νομιζω πως αν ειχε θα το ειχα παρατηρήσει...

Θα την κοιτάξω παλι οταν ξυπνησει!

Επηρεάζει κατι αυτο; Ειναι κακο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...