Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβληματισμοι για τη διατροφη μου κατα το θηλασμο


Recommended Posts

Καλησπερα σας. Σας διαβαζω καιρο και να που ηρθε κι εμενα η ωρα μου να σας γραψω καθως στις 14 ιουλιου απεκτησα ενα αγορακι με φυσιολογικο τοκετο. Το προβλημα μου λοιπον ειναι το εξης.. θηλαζω αποκλειστικα κκ ενω στην αρχη τρεφομουν κανονικα και χωρις υπερβολες οπως μου ειχε πει ο παιδιατρος, απο τη στιγμη που ξεκινησαν οι κολικοι μπηκα στο ιντερνετ και εψαξα το τι μπορει να τον πειραζει με αποτελεσμα να τα κοψω ολα και να τρεφομαι με κρεας ψητο και βραστο, σουπες και πατατες βραστες ή καμια φορα τηγανητες. Το μωρο φυσικα και συνεχισε τους κολικους αλλα χωρις κλαματα, με πολλα ομως σφιξιματα, απλα εγω ημουν ησυχη οτι δεν ντερλικωνω οτιδηποτε και υποφερει το μωρο εξαιτιας μου.. τωρα θελω να σας ρωτησω πως θα μπορεσω να ξαναενταξω τις σαλατες που ειμαι φαν, γενικα τα λαχανικα και τα μπαχαρικα.. μπαινωντας στον τεταρτο μηνα θα σταματησουν να τον πειραζουν ή να εντασσω ενα ενα σιγα σιγα και νσ βλεπω αντιδρασεις; σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα να σου πω την αληθεια δεν ειχε κολικους η μπουμπου αλλα και εγω με αποκλειστικο θηλασμο ειχα παρατηρισει ποια φαγητα μπορει να την πειραζαν.εγω να σου πω την αληθεια δεν ειχα αποκλεισει εκ των προτερων κατι.μονο αυτα που αποδεδειγμενα την πειραζαν οπως πχ χωριατικο λουκανικο.να ξερεις παντως οτι ετσι οπως ξαφνικα ξεκινησαν οι κολικοι ετσι ξαφνικα στα σταματησουν.η ξαδερφη μου που και αυτη ειναι με αποκλειστικο θηλασμο και ειχε κολικους ετσι μου ειπε.και αυτη προσεχε την περιοδο που ειχε κολικους οπως εγραψες και εσυ αλλα οταν σταματησαν αρχισε να τρωει κανονικα τα παντα.εγω θα σου λεγα οταν δεις οτι σταματησαν οι κολικοι αρχισε να βαζεις τις τροφες κανονικα στην διατροφη σου και εαν ειναι καποια που οντως δεις οτι πειραζει το μωρακι σου την αποφευγεις.παντως μην στεναχωριεσαι και κανε λιγη υπομονη γυρω στον 3ο-4ο σταματανε λενε.συγχαρητηρια και για τον θηλασμο που το παλευεις:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Σας διαβαζω καιρο και να που ηρθε κι εμενα η ωρα μου να σας γραψω καθως στις 14 ιουλιου απεκτησα ενα αγορακι με φυσιολογικο τοκετο. Το προβλημα μου λοιπον ειναι το εξης.. θηλαζω αποκλειστικα κκ ενω στην αρχη τρεφομουν κανονικα και χωρις υπερβολες οπως μου ειχε πει ο παιδιατρος, απο τη στιγμη που ξεκινησαν οι κολικοι μπηκα στο ιντερνετ και εψαξα το τι μπορει να τον πειραζει με αποτελεσμα να τα κοψω ολα και να τρεφομαι με κρεας ψητο και βραστο, σουπες και πατατες βραστες ή καμια φορα τηγανητες. Το μωρο φυσικα και συνεχισε τους κολικους αλλα χωρις κλαματα, με πολλα ομως σφιξιματα, απλα εγω ημουν ησυχη οτι δεν ντερλικωνω οτιδηποτε και υποφερει το μωρο εξαιτιας μου.. τωρα θελω να σας ρωτησω πως θα μπορεσω να ξαναενταξω τις σαλατες που ειμαι φαν, γενικα τα λαχανικα και τα μπαχαρικα.. μπαινωντας στον τεταρτο μηνα θα σταματησουν να τον πειραζουν ή να εντασσω ενα ενα σιγα σιγα και νσ βλεπω αντιδρασεις; σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :-D

 

Βασικά δεν κόβουμε τροφές εκτός αν μετά απο παρατήρηση δούμε οτι η συγκεκριμένη τροφή ενοχλεί το μωρό.

Οι περισσότερες μαμάδες βλέπουν βελτίωση με το κόψιμο των γαλακτοκομικών.

Μη βασίζεσαι στο τι διαβαζεις, δεν υπάρχει καμία απόδειξη συσχέτισης των μπαχαρικών που τρως και τους κολικούς!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Abebablom σε ευχαριστώ πολύ! Εξ αρχής ήθελα να θηλασω και τα κατάφερα! Nina-Nana πολλά τον πείραξαν από αυτά που έτρωγα και για να φανταστείς δεν είχα καθόλου γαλακτοκομικα στη διατροφή μου.. Μια φορά μόνο έφαγα ένα ψωμάκι του τοστ που μετά διάβασα ότι έχει κρυμμένο γάλα και όλο το βράδυ το μωρό σφιγγοταν τρελά. Κατά τα άλλα καθόλου γαλακτοκομικα..

Link to comment
Share on other sites

Abebablom σε ευχαριστώ πολύ! Εξ αρχής ήθελα να θηλασω και τα κατάφερα! Nina-Nana πολλά τον πείραξαν από αυτά που έτρωγα και για να φανταστείς δεν είχα καθόλου γαλακτοκομικα στη διατροφή μου.. Μια φορά μόνο έφαγα ένα ψωμάκι του τοστ που μετά διάβασα ότι έχει κρυμμένο γάλα και όλο το βράδυ το μωρό σφιγγοταν τρελά. Κατά τα άλλα καθόλου γαλακτοκομικα..

 

Το μωρό είχε βελτίωση με την αποχή απο τα γαλακτοκομικα;

 

Μπορείς να εισάγεις φαινομενικά αθώες τροφές πχ σαλάτες, απλα βάζε ενα καινούργιο πράγμα στη διατροφή σου και μετά δες αντιδράσεις.

 

Το μωρό εχει καθόλου κόκκινο πωπό, έκζεμα, παλινδρόμηση, βλέννες στα κακα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκζεμα όχι.. λίγο κόκκινο πωπο αλλά μάλλον επειδή κάνει πολλά κακά.. παλλινδρομιση εμφάνισε τη περασμένη εβδομάδα και τον τάιζα 5 λεπτά και τον έβαζα να ρευτει. Αυτή την εβδομάδα όμως δεν εμφανίΖει κάτι.. και πράσινα κακα μου έκανε ενω σήμερα κίτρινα.. ίσως ήταν ιωσουλα.. έτσι λέω για το φαγητό κι εγώ.. να προσθέσω πρώτα λίγο μαρούλι μετά να βάλω αγγούρι και πάει λέγοντας. . Λέτε να ξαναεμφανιστουν οι κολικοι;; νομίζω έχουν περάσει. .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.. Εκεί που έλεγα ότι οι κολικοι έχουν περάσει , είπα να βάλω λίγο λεμόνι στη μπριζόλα μου και εχθές τον έπιασαν πάλι.. τι θα κανω; Έτσι θα γινεται;;;;

Link to comment
Share on other sites

εισαι απολυτως σιγουρη οτι ειναι απο αυτο?υπαρχει περιπτωση τωρα με τις αλλαγες του καιρου να κρυωσε η κοιλιτσα του?δεν ξερεις και τι να τους βαλεις αυτην την εποχη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα σφιγγοταν παλι το πρωί , απο κει και πέρα ηρέμησε .. μου είπε μια φίλη που έχουν κι εκεί κολικούς ότι η παιδίατρος τους είπε ότι ΟΛΑ τώρα έχουν λόγω αλλαγής καιρού. . Ισχυει;;;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω εαν η αλλαγη του καιρου επιρεαζει τους κολικους.απλα θα μπορουσε να κρυωσει η κοιλιτσα του και να συνεπεσε την μερα που ειχες φαει κατι.εχεις εμπλουτησει την διατροφη σου αυτες τις μερες ή τελικα τρομαξες με το λεμονι και εκανες πισω?

Link to comment
Share on other sites

Έχει πονακια αυτές τις μέρες.. βέβαια όχι όπως είχε το πρώτο και αρχές δεύτερου μήνα αλλά σφίγγεται αρκετά σε σχέση με άλλες φορές.. Έτσι κορίτσι μου έκανα πίσω 😊 .. φοβάμαι λίγο ή αλήθεια είναι Γιατί πήγα και στο γυναικολόγο μου αυτή την εβδομάδα και τον είδε που σφιχτηκε και μου είπε ότι έχει να κάνει με τη διατροφή μου. "Τρωγε μόνο μακαρόνια " μου είπε και συνέχισε λέγοντας "και από τον έκτο μήνα τρως ότι θες" .. τ ρομοκρατηθηκα Γιατί έχω δυσανεξία στα μακαρόνια και δε τα μπορώ καθόλου Αλλά σε 6 μηνες;;;;; τι να πω ρε κορίτσια.. Ο καθένας λέει τα δικά του ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας !!

Πολλοι το λενε πως εχουν κολικους στην αλλαγη του καιρού ....

Εμένα κλαιει οταν ειναι για κακα ωςπου να κανει έχουμε πόλεμο ...

Ευτυχώς καμμιά φορα της βάζω την πιπιλα και ήρεμει ..

Και στο στηθος ήρεμει αλλα οταν την βγαζω ξυπνάει και κλαίει παλι ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι μήνα είστε εσεις;;; κουράγιο , ξέρω ότι το κλάμα σε αποσυντονιζει.. Εμείς ευτυχώς γενικά δεν έχουμε κλάματα αλλά ξέρω από μια φίλη μου που περνάνε τώρα τους κολικούς και είναι σε έξαρση.. πάντως εγώ παλεύω να του δώσω πιπίλα εδώ και δύο μήνες. Δε τη θέλει καθόλου.. μάλλον λόγω θηλασμού δε τη μπορεί.. μακάρι μόνο να μη μου πάρει δάχτυλο Γιατί από ότι έχω καταλάβει ξεκινάνε τα δόντια.. Ο πρώτος χρόνος πάντως είναι βάρβαρος ε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει πονακια αυτές τις μέρες.. βέβαια όχι όπως είχε το πρώτο και αρχές δεύτερου μήνα αλλά σφίγγεται αρκετά σε σχέση με άλλες φορές.. Έτσι κορίτσι μου έκανα πίσω 😊 .. φοβάμαι λίγο ή αλήθεια είναι Γιατί πήγα και στο γυναικολόγο μου αυτή την εβδομάδα και τον είδε που σφιχτηκε και μου είπε ότι έχει να κάνει με τη διατροφή μου. "Τρωγε μόνο μακαρόνια " μου είπε και συνέχισε λέγοντας "και από τον έκτο μήνα τρως ότι θες" .. τ ρομοκρατηθηκα Γιατί έχω δυσανεξία στα μακαρόνια και δε τα μπορώ καθόλου Αλλά σε 6 μηνες;;;;; τι να πω ρε κορίτσια.. Ο καθένας λέει τα δικά του ..

 

Αν κατι πειράζει εσένα υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να πειράζει και το μωρό σου!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δε με πειράζει χαχαχαχα

 

Εννοούσα τη δυσανεξία που αναφέρεις στα μακαρόνια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...