Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας... Εδω και ενα μηνα διαπιστωσαμε με τον αντρα μου οτι υπαρχει προβλημα αζωοσπερμιας μετα απο 2 σπερμοδιαγραμμα. Ανακαλυψαμε επισης τωρα στα 33 του οτι γεννηθηκε με ενα νεφρο. Επισης υπαρχει κρυψορχια. Η FSH ευτυχως ηταν στα ορια αλλα η τεστοστερονη ηταν λιγο παρακατω απο το οριο και η προλακτινη λιγο πανω. Διαβασα ενα παλαιοτερο φορουμ απο το 2009 και ειδα οτι πολλες κοπελες καταφεραν με εξωσωματικη να αποκτησουν παιδακια.. Ευχομαι και για εμας το ιδιο γιατι αποτι φαινεται ειναι μονοδρομος. Ο αντρας μου επισης τρεμει στην ιδεα της βιοψιας.

Αν υπαρχουν κ αλλοι/ες με το ιδιο προβλημα κ επιθυμουν να δωσουμε ο ενας στον αλλον κουραγιο και αν καποιοι διαβασουν απο το παλιο φορουμ αυτο εδω ας μας κανουν παρεα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας... Εδω και ενα μηνα διαπιστωσαμε με τον αντρα μου οτι υπαρχει προβλημα αζωοσπερμιας μετα απο 2 σπερμοδιαγραμμα. Ανακαλυψαμε επισης τωρα στα 33 του οτι γεννηθηκε με ενα νεφρο. Επισης υπαρχει κρυψορχια. Η FSH ευτυχως ηταν στα ορια αλλα η τεστοστερονη ηταν λιγο παρακατω απο το οριο και η προλακτινη λιγο πανω. Διαβασα ενα παλαιοτερο φορουμ απο το 2009 και ειδα οτι πολλες κοπελες καταφεραν με εξωσωματικη να αποκτησουν παιδακια.. Ευχομαι και για εμας το ιδιο γιατι αποτι φαινεται ειναι μονοδρομος. Ο αντρας μου επισης τρεμει στην ιδεα της βιοψιας.

Αν υπαρχουν κ αλλοι/ες με το ιδιο προβλημα κ επιθυμουν να δωσουμε ο ενας στον αλλον κουραγιο και αν καποιοι διαβασουν απο το παλιο φορουμ αυτο εδω ας μας κανουν παρεα :)

 

 

Καλησπέρα!!!!! Λυπαμαι για τα ζόρια που περνάτε ....αλλα ολα λυνονται! Και εμεις αζωοσπερμια!!!! Απο χημειοθεραπείες εδω και 12 χρονια! Δυομιση χρονια θεραπεια και αυτη την στιγμη στο τελευταιο σπερμοδιαγραμμα ειχαμε 800.000 ωριμα σπερματοζωαρια με καλη κινητικοτητα και καλο ποσοστό φυσιολογικών μορφών! τον Γενάρη καναμε βιοψια και εχουμε στην καταψυξη 3 φιαλιδια με ορχικο ίστο και αλλα 4 απο το σπερμα που βγαζουμε τους τελευταίους μηνες!!!! Καναμε την πρωτη εξωσωματικη το μαρτη απο την οποια πηραμε δυο εμβρυακια τα οποια δεν έπιασαν! Τωρα ξανα καναμε μονο με φρέσκο σπερμα δεν χρειάστηκε να ανοίξουμε απο την καταψυξη, ειχαμε 6 εμβρυα, καταψυξαμε τα 4 και βαλαμε τα δυο ! 7/8 εχω χοριακη! Θα σου πω ενα πραγμα και στο λεω μετα απο μελέτη και χαξιμο 3 χρόνων! Αφου μπορουμε εμεις μπορούν ολοι! Ειμαστε απο τις πιο δυσκολες περιπτωσεις που μπορούν να υπάρξουν καθως οι ορχις δεν λειτουργούσαν για 12 χρονια!!!! Ολοι μας έλεγαν να μην το προσπαθήσουμε καν!!!! Να παμε για δοτη γιατι ηταν απίθανο να βρούμε σπερματοζωαρια!!! Κι ομως....αυτη την στιγμη εχω τα εμβρυακια του αντρα μου και περιμενω να δω αν τα κατάφεραν!!!! Εισαι στην αρχη και εισαι μπερδεμένη! Ειναι σιγουρο αυτο αλλα αφου τα καταφέραμε εμεις μπορείτε και εσεις!!!! Θα ξεδιαλύνει το μυστήριο βημα βημα!!!! Πιστεψε με....το εχω ψαξει απίστευτα το θεμα....οοοοτι θες ειμαι εδωωωω!!!!! Ολα θα πανε καλα!!'ν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!! Λυπαμαι για τα ζόρια που περνάτε ....αλλα ολα λυνονται! Και εμεις αζωοσπερμια!!!! Απο χημειοθεραπείες εδω και 12 χρονια! Δυομιση χρονια θεραπεια και αυτη την στιγμη στο τελευταιο σπερμοδιαγραμμα ειχαμε 800.000 ωριμα σπερματοζωαρια με καλη κινητικοτητα και καλο ποσοστό φυσιολογικών μορφών! τον Γενάρη καναμε βιοψια και εχουμε στην καταψυξη 3 φιαλιδια με ορχικο ίστο και αλλα 4 απο το σπερμα που βγαζουμε τους τελευταίους μηνες!!!! Καναμε την πρωτη εξωσωματικη το μαρτη απο την οποια πηραμε δυο εμβρυακια τα οποια δεν έπιασαν! Τωρα ξανα καναμε μονο με φρέσκο σπερμα δεν χρειάστηκε να ανοίξουμε απο την καταψυξη, ειχαμε 6 εμβρυα, καταψυξαμε τα 4 και βαλαμε τα δυο ! 7/8 εχω χοριακη! Θα σου πω ενα πραγμα και στο λεω μετα απο μελέτη και χαξιμο 3 χρόνων! Αφου μπορουμε εμεις μπορούν ολοι! Ειμαστε απο τις πιο δυσκολες περιπτωσεις που μπορούν να υπάρξουν καθως οι ορχις δεν λειτουργούσαν για 12 χρονια!!!! Ολοι μας έλεγαν να μην το προσπαθήσουμε καν!!!! Να παμε για δοτη γιατι ηταν απίθανο να βρούμε σπερματοζωαρια!!! Κι ομως....αυτη την στιγμη εχω τα εμβρυακια του αντρα μου και περιμενω να δω αν τα κατάφεραν!!!! Εισαι στην αρχη και εισαι μπερδεμένη! Ειναι σιγουρο αυτο αλλα αφου τα καταφέραμε εμεις μπορείτε και εσεις!!!! Θα ξεδιαλύνει το μυστήριο βημα βημα!!!! Πιστεψε με....το εχω ψαξει απίστευτα το θεμα....οοοοτι θες ειμαι εδωωωω!!!!! Ολα θα πανε καλα!!'ν

Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου οοολα να πανε καλα!! Απιστευτη η ιστορια σου με συγκινησε! θα περιμενω νεα σου..Ευχαριστω παρα πολυ για το κουραγιο που μου δινεις... ειμαστε στην αρχη ακομα κ αρκετα αγχωμενοι! Γενικα ομως ειμαι αισιοδοξη και πιστευω οτι με εξωσωματικη θα τα καταφερουμε! Εχω μπει σε αυτο το σκεπτικο πια επειδη πιστευω οτι ειναι μονοδρομος! εχουμε κανει εξετασεις και περιμενουμε αποτελεσματα, η FSH ηταν οριακη δυστυχως δεν τα εχω μπροστα μου για να σου γραψω λεπτομερειες. ο γιατρος μας πιστευει οτι εμποδιζονται τα σπερματοζωαρια καπου και δεν βγαινουν, με απλα λογια...Ευχαριστω και παλι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου οοολα να πανε καλα!! Απιστευτη η ιστορια σου με συγκινησε! θα περιμενω νεα σου..Ευχαριστω παρα πολυ για το κουραγιο που μου δινεις... ειμαστε στην αρχη ακομα κ αρκετα αγχωμενοι! Γενικα ομως ειμαι αισιοδοξη και πιστευω οτι με εξωσωματικη θα τα καταφερουμε! Εχω μπει σε αυτο το σκεπτικο πια επειδη πιστευω οτι ειναι μονοδρομος! εχουμε κανει εξετασεις και περιμενουμε αποτελεσματα, η FSH ηταν οριακη δυστυχως δεν τα εχω μπροστα μου για να σου γραψω λεπτομερειες. ο γιατρος μας πιστευει οτι εμποδιζονται τα σπερματοζωαρια καπου και δεν βγαινουν, με απλα λογια...Ευχαριστω και παλι!!!!

 

Αυτο ηθελα να σου πω και εγω! Οτι αφου η fsh ειναι καλη ειναι πιθανό να πρόκειται για αποφρακτική αζωοσπερμια! Δηλαδη εχουν φράξει τα σωληνάκια και δεν βγαινει το σπερμα προς τα εξω!!!! Αυτο σημαινει πως στους ορχις βρίσκονται άπειρα και αριστα σπερματοζωαρια!!!! Αν ισχυει αυτο που στο ευχομαι, ειναι απο τις απλούστατες περιπτωσεις αζωοσπερμιας και δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχίας ! Ναι μεν θα χρειαστει βιοψια η παρακέντηση που ειναι πιο απλη διαδικασια αλλα τα αποτελεςματα θα ειναι σιγουρα καλα! Στις μη αποφρακτηκες αζωοσπερμιες, σε εκείνες δηλαδη που δεν παράγονται καν σπερματοζωαρια στους ορχις η fsh ειναι στα ύψη !!! Ειμαι σιγουρη πως η περιπτωςη σας θα ειναι απλη και θα λυθεί ευκολα!!!! Και εμενα ο άντρας μου πανικόβλητος ηταν με την βιοψια και του πηρε καιρο να την κανει αλλα δεν ειναι τοσο τραγικο οσο το φαντάζονται!!!! Αισιοδοξια, υπομονη και επιμονή θελει και ολα θα πανε καλα!!!!! Πιστεψε με.....ειμαστε και συνομηλικες ε;;;;; Το '84 και εγω......

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηθελα να σου πω και εγω! Οτι αφου η fsh ειναι καλη ειναι πιθανό να πρόκειται για αποφρακτική αζωοσπερμια! Δηλαδη εχουν φράξει τα σωληνάκια και δεν βγαινει το σπερμα προς τα εξω!!!! Αυτο σημαινει πως στους ορχις βρίσκονται άπειρα και αριστα σπερματοζωαρια!!!! Αν ισχυει αυτο που στο ευχομαι, ειναι απο τις απλούστατες περιπτωσεις αζωοσπερμιας και δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχίας ! Ναι μεν θα χρειαστει βιοψια η παρακέντηση που ειναι πιο απλη διαδικασια αλλα τα αποτελεςματα θα ειναι σιγουρα καλα! Στις μη αποφρακτηκες αζωοσπερμιες, σε εκείνες δηλαδη που δεν παράγονται καν σπερματοζωαρια στους ορχις η fsh ειναι στα ύψη !!! Ειμαι σιγουρη πως η περιπτωςη σας θα ειναι απλη και θα λυθεί ευκολα!!!! Και εμενα ο άντρας μου πανικόβλητος ηταν με την βιοψια και του πηρε καιρο να την κανει αλλα δεν ειναι τοσο τραγικο οσο το φαντάζονται!!!! Αισιοδοξια, υπομονη και επιμονή θελει και ολα θα πανε καλα!!!!! Πιστεψε με.....ειμαστε και συνομηλικες ε;;;;; Το '84 και εγω......

Ναι συνομιληκες!! Αχ βρε κουκλα μου απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι!! Μακαρι να πανε ολα καλα... και για εσενα ευχομαι να ειναι διδυμα!!!!! Μηπως ξερεις να μου πεις 1) αν οντως η βιοψια ειναι επωδυνη 2) τι ειναι ακριβως μια εξεταση κατι για το DNA του σπερματος; ακομα δεν την καναμε αυτη δεν ειναι σιγουρο αν θα την κανουμε ειπε ο γιατρος... πιο πολυ αγχωνομαι για τον αντρα μου που τρεεμει τη βιοψια παρα για εμενα για την εξωσωματικη; ή μηπως πρεπει να αγχωθω; Ειναι "δυσκολη" η εξωσωματικη;;

Μου δινεις ελπιδες και κουραγιο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι συνομιληκες!! Αχ βρε κουκλα μου απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι!! Μακαρι να πανε ολα καλα... και για εσενα ευχομαι να ειναι διδυμα!!!!! Μηπως ξερεις να μου πεις 1) αν οντως η βιοψια ειναι επωδυνη 2) τι ειναι ακριβως μια εξεταση κατι για το DNA του σπερματος; ακομα δεν την καναμε αυτη δεν ειναι σιγουρο αν θα την κανουμε ειπε ο γιατρος... πιο πολυ αγχωνομαι για τον αντρα μου που τρεεμει τη βιοψια παρα για εμενα για την εξωσωματικη; ή μηπως πρεπει να αγχωθω; Ειναι "δυσκολη" η εξωσωματικη;;

Μου δινεις ελπιδες και κουραγιο!!!!

 

Η βιοψια ποναει λιγάκι αλλα για μερικές μερες μονο!!!! Ετσι κι αλλιως με ναρκωση γινεται δεν θα καταλαβει κατι εκεινη την ωρα! Ο δικός μου οταν ξυπνησε ποναγε στην μέση του (εκανε αντανάκλαση) ο πονος και για 2-3 μερες μετα αλλα οχι να σφαδάζει !!! Υποφερτά....τις επόμενες μερες ειχε απλα μια ενοχληση και συντομα ολα ηταν παρελθον και το μονο που ειχε μεινει ηταν τα καλα αποτελεσματα! Και εγω οπω λες εσυ αισθανομουνα! Για εκείνον ανησυχούσα γιατι φοβόταν αρκετα!!!! Ομως ειναι μονοδρομος αρα....πρεπει να γινει!!!! Η εξωσωματικη σαν διαδικασια εμενα μου εχει φανεί απλουστατη!!!! Κανεις ενεσουλες μερικές μερες, παρακολουθούν τα αυγουλακια σου με υπερηχο, οταν ειναι έτοιμα στα παιρνουν με ναρκωση, ξυπνάς γρήγορα γρήγορα και δεν πονάς καθολου η πονας ελαχιστα, μετα τα πανε στο εργαστηιο, τα γονιμοποιουν και τα εμβρυακια που δημιουργούνται στα βάζουν στην μήτρα με μια ακομα πιο απλη διαδικασια που γινεται χωρις ναρκωση και δεν καταλαβαινεις τιποτα απολύτως!!!! Μετα κάθεσαι 4-5 μερες ξαπλα και 12-14 μερες μετα την εμβρυομεταφορα κανεις χοριακη, ειναι θετικη και χαίρεσαι!!!!! Χαχαχχαχαχα....πραγματικα ειναι απλούστατη διαδικασια!!!! Το μονο δυσκολο ειναι η ψυχολογια!!!! Αν αυτη καταφέρεις να την κρατησεις στα ύψη ολα τα αλλα θα σου φανούν αστεια!

Οσο για την εξεταση που λες δεν καταλαβα ποια εξεταση εννοεις;;;; Μηπως εννοεις την κατάτμηση σπερματος;;;; Αυτη για να γινει πρεπει να βγαινουν εξω σπερματοζωαρια!!! Αν δεν βγαινουν δεν γινεται!!!! Γενικα οποιαδήποτε ανάλυση των σπερματοζωαρίων για να γινει πρεπει να υπαρχουν σπερματοζωαρια!!!! Αν δεν υπαρχουν τι να εξετασεις;;;; Ισως ομως κατι αλλο να εννοεις και να μην το καταλαβα!!!

Μην φοβασαι για τιποτα!!!! Εδω θα ειμαι και θα τα λεμε βημα βημα!!!! Τωρα ποιο ειναι το επομενο βημα σας;;;

Link to comment
Share on other sites

Η βιοψια ποναει λιγάκι αλλα για μερικές μερες μονο!!!! Ετσι κι αλλιως με ναρκωση γινεται δεν θα καταλαβει κατι εκεινη την ωρα! Ο δικός μου οταν ξυπνησε ποναγε στην μέση του (εκανε αντανάκλαση) ο πονος και για 2-3 μερες μετα αλλα οχι να σφαδάζει !!! Υποφερτά....τις επόμενες μερες ειχε απλα μια ενοχληση και συντομα ολα ηταν παρελθον και το μονο που ειχε μεινει ηταν τα καλα αποτελεσματα! Και εγω οπω λες εσυ αισθανομουνα! Για εκείνον ανησυχούσα γιατι φοβόταν αρκετα!!!! Ομως ειναι μονοδρομος αρα....πρεπει να γινει!!!! Η εξωσωματικη σαν διαδικασια εμενα μου εχει φανεί απλουστατη!!!! Κανεις ενεσουλες μερικές μερες, παρακολουθούν τα αυγουλακια σου με υπερηχο, οταν ειναι έτοιμα στα παιρνουν με ναρκωση, ξυπνάς γρήγορα γρήγορα και δεν πονάς καθολου η πονας ελαχιστα, μετα τα πανε στο εργαστηιο, τα γονιμοποιουν και τα εμβρυακια που δημιουργούνται στα βάζουν στην μήτρα με μια ακομα πιο απλη διαδικασια που γινεται χωρις ναρκωση και δεν καταλαβαινεις τιποτα απολύτως!!!! Μετα κάθεσαι 4-5 μερες ξαπλα και 12-14 μερες μετα την εμβρυομεταφορα κανεις χοριακη, ειναι θετικη και χαίρεσαι!!!!! Χαχαχχαχαχα....πραγματικα ειναι απλούστατη διαδικασια!!!! Το μονο δυσκολο ειναι η ψυχολογια!!!! Αν αυτη καταφέρεις να την κρατησεις στα ύψη ολα τα αλλα θα σου φανούν αστεια!

Οσο για την εξεταση που λες δεν καταλαβα ποια εξεταση εννοεις;;;; Μηπως εννοεις την κατάτμηση σπερματος;;;; Αυτη για να γινει πρεπει να βγαινουν εξω σπερματοζωαρια!!! Αν δεν βγαινουν δεν γινεται!!!! Γενικα οποιαδήποτε ανάλυση των σπερματοζωαρίων για να γινει πρεπει να υπαρχουν σπερματοζωαρια!!!! Αν δεν υπαρχουν τι να εξετασεις;;;; Ισως ομως κατι αλλο να εννοεις και να μην το καταλαβα!!!

Μην φοβασαι για τιποτα!!!! Εδω θα ειμαι και θα τα λεμε βημα βημα!!!! Τωρα ποιο ειναι το επομενο βημα σας;;;

χαχα πιο τέλεια δε μπορούσες να μου τα παρουσιάσεις!!!! Σε ευχαριστω πολυ!! Περιμένουμε τα αποτελέσματα για το αν ειναι αποφρακτική ή όχι... θα σε κρατάω ενήμερη κ οτιδηποτε απορία έχω θα σου στείλω να είσαι σιγουρη! Περιμένω ευχαριστα νεα και απο εσενα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

χαχα πιο τέλεια δε μπορούσες να μου τα παρουσιάσεις!!!! Σε ευχαριστω πολυ!! Περιμένουμε τα αποτελέσματα για το αν ειναι αποφρακτική ή όχι... θα σε κρατάω ενήμερη κ οτιδηποτε απορία έχω θα σου στείλω να είσαι σιγουρη! Περιμένω ευχαριστα νεα και απο εσενα!!! :)

 

Με ποιο τροπο δηλαδη θα θα το εξακριβώσει αν ειναι αποφρακτική η οχι;;;;; Χμ......με προβληματίζεις τωρα!!! Εγω ηξερα πως η fsh ειναι μια ένδειξη για αυτο αλλα την σιγουρη απαντηση σε αυτο το ερώτημα μονο η βιοψια μπορει να στην δώσει!!!

Link to comment
Share on other sites

μαγισσα Ναι κι εγω ετσι πιστευω αλλα αν καταλαβα καλα θελει να δει ο γιατρος ακριβως που ειναι το προβλημα. Με το που βγουν τα αποτελεσματα θα σου πω! Σε ευχαριστω και παλι ευχομαι να ειναι ολα οπως τα λες!! :)

Link to comment
Share on other sites

μαγισσα Ναι κι εγω ετσι πιστευω αλλα αν καταλαβα καλα θελει να δει ο γιατρος ακριβως που ειναι το προβλημα. Με το που βγουν τα αποτελεσματα θα σου πω! Σε ευχαριστω και παλι ευχομαι να ειναι ολα οπως τα λες!! :)

 

Καλά αποτελέσματα λοιπον!!!!! Ευχομαι να πανε και θα πανε ολα ΠΡΙΜΑ!!!!!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενδεχεται να υπαρχει καποια κοιλη που μπορουν να την δουν με triplex ορχεων.

Απλη εξεταση κι αν βγει θετικη στην κοιλη, τοτε με μια μικρη επεμβαση καθαριζεται κι ελεγχεται εκ νεου με σπερμοδιαγραμμα.

 

Εχετε αποκλεισει την πιθανοτητα ουρεοπλασματος;

neither rewards, nor punishments...

only consequences of your acts

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχεται να υπαρχει καποια κοιλη που μπορουν να την δουν με triplex ορχεων.

Απλη εξεταση κι αν βγει θετικη στην κοιλη, τοτε με μια μικρη επεμβαση καθαριζεται κι ελεγχεται εκ νεου με σπερμοδιαγραμμα.

 

Εχετε αποκλεισει την πιθανοτητα ουρεοπλασματος;

Καλησπέρα, δεν εχουμε κανει ακόμη triplex αυτη την εβδομαδα που θα βγουν τα αποτελεσματα και θα παμε στο γιατρο θα το συζητησουμε,

είμαστε στην αρχή. Για κοιλη δε μας ανέφερε τίποτα μονο στο τριπλεξ φαινεται αυτο; Ευχαριστω για την απάντηση σου, εσεις περνάτε παρόμοια κατάσταση; Ξέρετε αν στην αζωοσπερμία βοηθάει το profertil ή απευθύνεται σε άλλου τύπου υπογονιμότητα;

Link to comment
Share on other sites

Το ουρεοπλασμα δεν προκαλεί αζωοσπερμια νομιζω!!!! Προβληματα στον αριθμο, στην κινητικοτητα και την μορφολογία προκαλεί συνήθως! Αλλα οχι αζωοσπερμια!!!!

 

Εμεις παντως δυομιση χρονια μονο με τα προφερτιλ καταφέραμε να φτάσουμε στο θαυμα!!!!

 

Τριπλεξ όντως θα πρεπει να κανετε για να δείτε για κιρσοκηλη! Αλλα και παλι για να προκαλέσει η κιρσοκηλη αζωοσπερμια αμφοτεροπλευρα δεν πρεπει να ειναι;;;; Και στους δυο ορχις;;;; Ποσο πιθανό ειναι;;;; Και οι κιρςοκηλες ολιγοσπεμια προκαλούν συνήθως!!! Μπορει και να λεω κουταμάρα!!!!

 

Περιμενω νεα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις απο ουρεοπλασμα ειχαμε πληρη αζωοσπερμια. Καναμε την αγωγη με vibramycin κι επανελεγχο μετα απο τρεις μηνες κι ειχαν ξεκινησει να εμφανιζεται κινητικοτητα ελαχιστη μεν, υπαρκτη δε.

Σε εμας τα profertil δεν ειχαν τοσο θεαματικα αποτελεσματα, αλλα τουλαχιστον αυξησαν ολιγον τον αριθμο, δεδομενης και της εξαμηνης αγωγης ειμαστς πολυ ικανοποιημενοι.

 

Παντως γενομενο το triplex θα γνωριζετε αν υπαρχει κιρσοκηλη και θα πορευτειτε αναλογως.

 

Τωρα που το θυμηθηκα, εμεις καναμε και μια ςξεταση στα ουρα, δινοντας δειγμα μετα απο εκσπερματιση και μαλαξη προστατη.

 

Εσας σας την προτεινε;

neither rewards, nor punishments...

only consequences of your acts

Link to comment
Share on other sites

Εμεις απο ουρεοπλασμα ειχαμε πληρη αζωοσπερμια. Καναμε την αγωγη με vibramycin κι επανελεγχο μετα απο τρεις μηνες κι ειχαν ξεκινησει να εμφανιζεται κινητικοτητα ελαχιστη μεν, υπαρκτη δε.

Σε εμας τα profertil δεν ειχαν τοσο θεαματικα αποτελεσματα, αλλα τουλαχιστον αυξησαν ολιγον τον αριθμο, δεδομενης και της εξαμηνης αγωγης ειμαστς πολυ ικανοποιημενοι.

 

Παντως γενομενο το triplex θα γνωριζετε αν υπαρχει κιρσοκηλη και θα πορευτειτε αναλογως.

 

Τωρα που το θυμηθηκα, εμεις καναμε και μια ςξεταση στα ουρα, δινοντας δειγμα μετα απο εκσπερματιση και μαλαξη προστατη.

 

Εσας σας την προτεινε;

 

Ελα ρε συ;;;; Αζωοσπερμια απο ουρεοπλασμα;;;; Πρωτη φορα το ακουω! Βρε τι μαθαίνει κανεις.... Ειναι σιγουρο οτι αυτη ηταν η αιτία;;;; Μακαρι να πανε ολα καλα .....

Εμεις φάγαμε πόρτα και στην δευτερη εξωσωματικη ! Παμε για εμβρυομεταφορα με κατεψυγμένα απο Σεπτέμβριο! Και ο θεός βοηθός.....

Εγω την εξεταση που είπες δεν την ξερω ουτε την εχουμε κανει! Εχουμε κανει ομως μαγνητικη ..... Ασε που επειδη ξερουμε την αιτία δεν ψάξαμε να την βρούμε!

Κουραγιο αζωοσπερμιοχτυπημενες/οι! Υπαρχει φως στην ακρη του τούνελ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοξα τω Θεω, υπαρχει κι ειναι υπερλαμπρο!!!!

Προχθες καναμε την αυχενικη του bebe και πλεον αναμενουμε τις αιματολογικες.

 

Καλη δυναμη και καλη επιτυχια!!!!!!

Εχω ακουσει για τα κατεψυγμενα οτι ειναι πιο σκληροπυρηνικα και τα πανε αρκετα καλα!

neither rewards, nor punishments...

only consequences of your acts

Link to comment
Share on other sites

Δοξα τω Θεω, υπαρχει κι ειναι υπερλαμπρο!!!!

Προχθες καναμε την αυχενικη του bebe και πλεον αναμενουμε τις αιματολογικες.

 

Καλη δυναμη και καλη επιτυχια!!!!!!

Εχω ακουσει για τα κατεψυγμενα οτι ειναι πιο σκληροπυρηνικα και τα πανε αρκετα καλα!

 

Τελειααααααα.....να εχεις ενα τελειο υπόλοιπο εγκυμοσύνης και με το καλο ενα γερο και τυχερό μωρούλι!!!!!!

 

3η και φαρμακερή λενε......χαχαχα....για να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Σου το ευχομαι μεσα απ την ψυχη μου ολα να πανε κατ ευχην!!!!!!!!

Με μια τεραστια χοριακη και μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

neither rewards, nor punishments...

only consequences of your acts

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια !! Αργησα να απαντήσω με τη δουλεια κ γυρναω πτωμα σπιτι!

η γλυκοσιδαση έδειξε οτι υπαρχει αποφραξη οποτε ο γιατρος μας ειπε οτι πρεπει να προχωρησουμε σε βιοψια! Μετα τις 20 Σεπτεμβριου θα επικοινωνησουμε μαζι του για το ποτε πως και τα σχετικα. Οπως είχα αναφέρει η FSH ηταν καλη δεν ειχε ξεπερασει το οριο... Παρακαλω το Θεο να βρεθουν σπερματοζωαρια τίποτα αλλο... Καλη επιτυχια σε ολες σας μεσα απο την καρδια μου! Περιμενω νεα σας!!

Καλη Παναγια και του χρόνου να ειμαστε όλες με παιδάκι :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια !! Αργησα να απαντήσω με τη δουλεια κ γυρναω πτωμα σπιτι!

η γλυκοσιδαση έδειξε οτι υπαρχει αποφραξη οποτε ο γιατρος μας ειπε οτι πρεπει να προχωρησουμε σε βιοψια! Μετα τις 20 Σεπτεμβριου θα επικοινωνησουμε μαζι του για το ποτε πως και τα σχετικα. Οπως είχα αναφέρει η FSH ηταν καλη δεν ειχε ξεπερασει το οριο... Παρακαλω το Θεο να βρεθουν σπερματοζωαρια τίποτα αλλο... Καλη επιτυχια σε ολες σας μεσα απο την καρδια μου! Περιμενω νεα σας!!

Καλη Παναγια και του χρόνου να ειμαστε όλες με παιδάκι :)

 

Αφου υπαρχει απόφραξη μια χαρα θα πανε τα πραγματα! Θα βρείτε πολλα και καλα σπερματοζωαρια!!!! Μην ανησυχεις για τιποτα! Ειναι απλα μια ταλαιπωρία αλλα με αίσιο τελος! Θα το δεις....!!!!!ολα θα πανε καλα!!!! Ειναι σιγουρο!!!! Χρονια πολλα κοριτσια και με υγεια!!!! Οοοοοολα τα αλλα θα ερθουν αργα η γρήγορα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μερες τωρα θελω να ρωτησω, οταν υπαρχει απόφραξη δε γινεται να διορθωθει και να γινει κανονικα η συλληψη; Ο γιατρος μας ειπε οτι υπαρχει τροπος αλλα δεν εχει σιγουρο ποσοστο επιτυχιας κ οτι ο σκοπος ειναι να βρεθουν σπερματοζωαρια στη βιοψια και να γινει η εξωσωματικη. Απλα το ειχα απορία εαν καποιος γνωριζει κατι πανω σε αυτο. Ο αντρας μου ειναι πολυ αγχωμενος για τη βιοψια... Οταν με το καλο γινει και βρεθουν (πρωτα ο Θεος!!) μετα απο ποσο καιρο ξεκιναει η διαδικασια εξωσωματικης; Πολυ αγχος η αναμονη... :(

Link to comment
Share on other sites

Μερες τωρα θελω να ρωτησω, οταν υπαρχει απόφραξη δε γινεται να διορθωθει και να γινει κανονικα η συλληψη; Ο γιατρος μας ειπε οτι υπαρχει τροπος αλλα δεν εχει σιγουρο ποσοστο επιτυχιας κ οτι ο σκοπος ειναι να βρεθουν σπερματοζωαρια στη βιοψια και να γινει η εξωσωματικη. Απλα το ειχα απορία εαν καποιος γνωριζει κατι πανω σε αυτο. Ο αντρας μου ειναι πολυ αγχωμενος για τη βιοψια... Οταν με το καλο γινει και βρεθουν (πρωτα ο Θεος!!) μετα απο ποσο καιρο ξεκιναει η διαδικασια εξωσωματικης; Πολυ αγχος η αναμονη... :(

 

 

Από όσο εχω διαβάσει για την απόφραξη υπαρχει μια μέθοδος που ομως εχει τοσο αμφίβολα αποτελεσματα που δεν την προτείνουν καν!

Τον καταλαβαινω τον αντρα σου που αγχωνεται! Και εμεις των παθών μας τον ταραχο περάσαμε μεχει να το παρει αποφαση και να κανει την βιοψια! Σχεδον ενα χρονο εκανε να το αποφασισει! Και οταν το αποφάσισε ηταν τοσο μεγάλη η ανησυχία του....ουτε να το θυμαμαι δεν θελω!

Ομως πραγματικα ειναι μια ανεκτή διαδικασια! Οκ! Ποναει αλλα οχι τοσο που να σφαδαζει! Ανεκτός ειναι ο πονος! Και οι κίνδυνοι ανύπαρκτοι αν γινει απο εξειδικευμένο ουρολογο-ανδρολογο!

Απο την στιγμη που ειναι αποφρακτική αζωοσπερμια, σπερματοζωαρια θα βρείτε σιγουρα! Πολλα και ποιοτικά! Μην σε ανησυχει αυτο!

Οσο για το ποτε μπορεις να αρχίσεις την εξωσωματικη, καποια κέντρα κανονίζουν να κανουν βιοψια την ιδια ημερα με την ωολληψια της γυναίκας αρα ταυτοχρονα γινεται και η εξωσωματικη! Αλλα ακομα και ετσι να μη γινει απο τον επομενο κύκλο σου μπορείτε να αρχίσετε!!!!

Αχ πως σε καταλαβαινω να ήξερες............

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστώ πολυ για το κουραγιο που μου δίνετε!!

Μίλησα με το γιατρο μου χθες και μου ειπε για το κεντρο ΓΕΝΝΕΣΙΣ με τον κο Παντο. Δεν είπαμε ακομα πολλες λεπτομέρειες. Μας είπε οτι πρώτα ειναι καλυτερο να γινει η βιοψία και να δουμε σιγουρα οτι υπαρχουν σπερματοζωαρια να καταψυχθουν (ελπιζω να βρουμε αλλα πιστευω οτι θα βρεθουν!! προσπαθω να ειμαι θετικη!) και μετα να κανουμε την διαδικασια της εξωσωματικης. Επισης μπορεί να γινουν και ολα μαζι την ιδια μερα να ειμαι δηλαδη ετοιμη για την εξωσωματικη... Ακομα δεν ξερουμε ομως θα μιλουσε με το κεντρο σημερα και θα με παρει αργα το βραδυ... Ποια ειναι η γνωμη σας;;

 

μαγισσα εσείς σε τι φάση είστε; Βρεθηκαν σπερματοζωάρια απο τη βιοψία;

συγγνώμη αν μου έχεις πει και δε θυμάμαι! Καταλαβαίνεις...

 

φιλιααα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για το κουραγιο που μου δίνετε!!

Μίλησα με το γιατρο μου χθες και μου ειπε για το κεντρο ΓΕΝΝΕΣΙΣ με τον κο Παντο. Δεν είπαμε ακομα πολλες λεπτομέρειες. Μας είπε οτι πρώτα ειναι καλυτερο να γινει η βιοψία και να δουμε σιγουρα οτι υπαρχουν σπερματοζωαρια να καταψυχθουν (ελπιζω να βρουμε αλλα πιστευω οτι θα βρεθουν!! προσπαθω να ειμαι θετικη!) και μετα να κανουμε την διαδικασια της εξωσωματικης. Επισης μπορεί να γινουν και ολα μαζι την ιδια μερα να ειμαι δηλαδη ετοιμη για την εξωσωματικη... Ακομα δεν ξερουμε ομως θα μιλουσε με το κεντρο σημερα και θα με παρει αργα το βραδυ... Ποια ειναι η γνωμη σας;;

 

μαγισσα εσείς σε τι φάση είστε; Βρεθηκαν σπερματοζωάρια απο τη βιοψία;

συγγνώμη αν μου έχεις πει και δε θυμάμαι! Καταλαβαίνεις...

 

φιλιααα

 

Καλημερα! Το κεντρο που σου πρότεινε ο γιατρος σου θεωρείτε απο τα καλα και ο παντος επισης! Ξερω απο αλλες κοπέλες οτι εκει κανουν βιοψια και εξωσωματικη μαζι! Πραγμα με το οποιο δεν συμφωνω 1ον γιατι 1 στις 1000 αν δεν βρεθούν σπερματοζωαρια η θα πρεπει το ζευγάρι να ειναι ετοιμο να συνεχισει την διαδικασια με δοτη η θα πρεπει να καταψυχθουν τα ωαρια που θα παρουν απο την γυναίκα (που δεν ειναι η καλυτερη επιλογή)! Και 2ον στην περιπτωςη που πανε ολα καλα και βρεθούν σπερματοζωαρια (ειμαι σιγουρη πως σε εσας θα βρεθούνε) τις ημέρες που ο άντρας σου θα αναρρώνει απο το χειρουργείο εσυ θα πρεπει να κανεις την εμβρυομεταφορα και να εισαι για καποιες μερες ξαπλα! Αλλα και ψυχολογικα να διαχειριστεί και βιοψια και ολα τα υπολοιπα της εξωσωματικης που προκαλούν και αυτα το αγχος τους εμενα μου φαινεται δυςκολα διαχειρίσιμο!

Την βιοψια ποιος θα σας την κανει;;;; Ο ουρολογος σας υποθετω ετσι;;;; Γιατι ο παντός απο οσο ξερω κανει και ο ίδιος βιοψιες πραγμα με το οποιο επισης διαφωνω........ Διότι έκαστος στο είδος του!

Το κεντρο ομως εχει εξαιρετικά ποσοστά επιτυχιας και ειμαι σιγουρη πως θα ειστε αλλη μια!!!!

Εμεις καναμε 2 χρονια θεραπεια για να αυξήσουμε τις πιθανοτητες να βρούμε σοερματοζωαρια στην βιοψια μιας που στην αρχη ηταν μηδαμινές οι πιθανοτητες! Μετα απο δυο χρονια καναμε βιοψια (τον περασμένο Γενάρη), βρηκαμε και καταψυξαμε 4 φιαλιδια με ορχικο ιστό που περιείχαν ωριμα σοερματοζωαρια! Απο εκεινο τον καιρο και μετα αρχίσαμε να βγαζουμε σπερματοζωαρια και στο δειγμα ομως! Καναμε την πρωτη εξωσωματικη τον Απρίλιο με υλικό και απο την βιοψια και φρέσκο που εδωσε ο άντρας μου εκεινη την στιγμη αλλα δυστυχως το αποτέλεσμα ηταν αρνητικο! Απο τοτε μια φορα το μηνα πηγαινε και έδινε δειγμα και το καταψυξαμε και με τον τροπο αυτο μαζέψαμε αλλα 4 φιαλιδια με σπερματοζωαρια! Τον Ιούνιο καναμε την δευτερη εξωσωματικη οπου δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσουμε τιποτα απο τα κατεψυγμένα καθως το φρέσκο δειγμα εκείνης της ημερας ηταν 800.000 σπερματοζωαρια και εγινε η γονιμοποιηση με αυτο! Δυστυχως ομως και παλι αρνητικο! Ευτυχως ομως απο την τελευταια φορα εχουμε καταψύξει 4 εμβρυα και λεμε τον Οκτώβριο να ξαναπροσπαθησουμε με 2 απο αυτα!

Αυταααααα.....

Περιμενω νεα σου!!!!

Οοοοοοτι χρειαστείς ειμαι εδω!!!!

Φιλια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα!! Ζουμε σε επαρχία στην αρχή μας ειπε ο ουρολογος μας οτι θα κανει εκεινος την βιοψια αλλα επειδη πρεπει να παμε στην Αθηνα θα γινει στο κεντρο, μαλλον στο Γεννεσις... ο γυναικολογος μου ειπε οτι αυτο ειναι καλυτερο. Επισης μου ειπε οτι προτιμουν να γινει η βιοψια αλλα και η εξωσωματικη μαζι για να ειναι φρεσκο το υλικο. Εχω αγχωθει αρκετα... Πρεπει να ξεκινησω και την προετοιμασια, αυτα λιγο πολυ μου τα ειπε τηλεφωνικως και θα τον δουμε τον γυναικολογο μου στις 18 του Σεπτεμβρη. Δεν ξερω για ποιο λογο προτιμανε να γινει ετσι. κι αν δε βρεθουν; Ειπαμε ομως προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη. Δεν υπαρχει στο τραπεζι ακομα το θεμα του δοτη ουτε σαν σκεψη...

help

 

μαγισσα 2 φορες κανατε βιοψία; Νομιζα οτι γίνεται μια φορα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...