Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκοπική αφαίρεση χολής στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις κοπέλες..είμαι στη 18 η εβδομαδα κι εγώ διαγνωσθεί με λάσπη χολή..έπαθα δύο δυνατές κρίσεις στο πρώτο τρίμηνο κι από τότε μέχρι χθες με περιορισμένη διατροφή είχα ηρεμήσει...χθες το βράδυ με έπιασε ένας ελαφρύς πόνος που διήρκησε ένα τέταρτο...ο χειρουργός μου είπε να την βγάλω τώρα όσο είμαι έγκυος..γνωρίζει κάποια κάτι για χολοκυστεκτομη στην εγκυμοσύνη ή έχει περάσει κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες τις κοπέλες..είμαι στη 18 η εβδομαδα κι εγώ διαγνωσθεί με λάσπη χολή..έπαθα δύο δυνατές κρίσεις στο πρώτο τρίμηνο κι από τότε μέχρι χθες με περιορισμένη διατροφή είχα ηρεμήσει...χθες το βράδυ με έπιασε ένας ελαφρύς πόνος που διήρκησε ένα τέταρτο...ο χειρουργός μου είπε να την βγάλω τώρα όσο είμαι έγκυος..γνωρίζει κάποια κάτι για χολοκυστεκτομη στην εγκυμοσύνη ή έχει περάσει κάτι παρόμοιο;

 

καλησπερα,εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα ειχα καθημερινους εμετους μεχρι 7,5 μηνων και μετα σχεδον 2-3 ημερεσ και κατι πολυ ελαφρους πονους που δεν το ελεγα και σε κανεναν τοτε με το που γεννησα στης 20ημερες αρχισανε οι κρισεις μεσα σε μια βδομαδα επαθα τρεις φορες εκανα υπερηχο και ειχα πετρες μικρες στην χολη και γι'αυτο μου δικαιολογησαν και τους εμετους και τους πονους και με βαλανε και γρηγορα χειρουργειο πριν καν σαραντησω γιατι φοβηθηκαν μην φυγουν απο την χολη και κανουν παγκρεατιτιδα μεσα στην εγκυμοσυνη δεν ειχα κατι αλλο για να σε βοηθησω αλλα μου κανει εντυπωση πως θα κανεις την επεμβαση οσο εισαι εγκυος???δεν ειμαι και γιατρος βεβαια αλλα ......δεν φοβουνται???εγω το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι η αναρρωσει ειναι σχετικα γρηγορη σε μια 2 βδομαδες το πολυ θα ειναι σαν να μην εχεις κανει κατι...σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην χρειαστεις τωρα επεμβαση μια φιλη εκτος εγκυμοσυνης με διατροφη καταφερε να σταματησει της κρισεις και εχουν περαασει 7 μηνες τωρα και ακομα δεν εχει κανει επεμβαση

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..κι εγώ με διατροφή το παλεύω τόσο καιρό αλλά με ψιλοενοχλει κι έτσι..μου είπαν ότι αν με πιάσει κρίση μετά τον έκτο παω για πρόωρο..επίσης λένε ότι το μωρό δεν επηρεάζεται..τι να πω κι εγώ;είναι σε μεγάλο δίλημμα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ αφαίρεσα χολή 3 μήνες μετά τη γέννηση του μωρού μου. Δεν έχω ξανακούσει όμως επέμβαση κατά την εγκυμοσύνη. Τι έκανες τελικά; Δεύτερη γνώμη πήρες;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες.

Δεν θα σας μιλησω συγκεκριμενα για τη χολη, θαα σας πω ομως αυτο που ξερω για τις επαμβασεις κατα την εγκυμοσυνη.

Τωρα ειμαι στη 18η εβδομαδα, στην 9η περιπου νοσηλευτηκα 4 μερες με φοβερους πονους που δεν περναγαν με κανενα παυσιπονο. Αφου δεν ηταν γυναικολογικο κοιταξαν νεφρους, χολη και σκωληκοειδη αποφυση. Ολα εμοιαζαν φυσιολογικα αλλα εκει που εντοπιζοταν ο πονος σε συνδυασμο με εμετους κ χαμηλο πυρετο φωναζαν σκωληκοειδιτιδα.

Ο γιατρος μου μου ειπε οτι στην εγκυμοσυνη επιτρεπεται να κανεις λαπαροσκοπηση (προτιμαται) για να τα διορθωσεις, δεν ειναι μεγαλη τους χαρα να το κανουν στο α τριμηνο καθως γινεται η οργανογεννεση και δε θελουν να φορτωσουν τα μωρα φαρμακα αναισθησιες και ταλαιπωρια, εχει κι ενα μικρο ποσοστο αποβολης τοσο νωρις. Σε καταστασεις λοιπον που εινι ετσι επικινδυνες συνυπολογιζονται ολα, μαζι υγεια μαμας και μωρου και αν κρινεται απαραιτητο γινεται η επεμβαση. Η αναρρωση παιρνει περισσοτερο εννοειται. Εγω εφαγα πολυυυυ αντιβιωση και δεν μπηκα χειρουργειο, αυτες τις μερες βεβαια κατι μ ενοχλει κι εχω ανησυχησει.

Τωρα ποσο οι κρισεις σχετικες με τη χολη ειναι επικινδυνες μονο ο γιατρος σου θα σου πει. Παντως γενικα να πω οτι εχω ξανακουσει για επεμβασεις στην εγκυμοσυνη.

Ελπιζω ολα να σου πανε καλα! καλη εγκυμοσυνη

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα!Ελπιζω για ολες τα καλυτερα...

Επανηλθα για να σας πω οτι αφαιρεσα τη χολη στις 22/6 κι επιτελους μπορω να πω οτι χαιρομαι την εγκυμοσυνη μου..την αφαιρεσα λαπαροσκοπκα στην 20η εβδομαδα..ταλαιπωρηθηκα λιγομε τους μετεγχειριτικους πονους γιατι δεν ηθελαν να με επιβαρυνουν με δυνατα παυσιπονα.ολα πηγαν καλα,το μωρο ειναι μια χαρα και οι τομες μου αρχιζουν να επουλωνονται εντελως..

εχω εριου μια εβδομαδα που τρωω σχεδον κανονικα και ευτυχως δεν με ενοχλει τπτ...και φυσικα απαλλαχθηκα απο το αγχος που ειχα..

το χειρουργει γινεται στο δευτερο τριμηνο για να εχει ολοκληρωθει η οργανογεννεση.ο χειρουργος μου ειπε οτι δεν ειναι επικινδυνη η αναισθησια αλλα η πιεση με την οποια σε φουσκωνουν με co2 στη λαπαροσκοπηση..οταν ομως γνωριζουν την κατασταση το κανουν με πολυ ενδιαφερον και ολα πανε καλα..

αυτα ηθελα να σας πω και βασικα να γραψω προκειμενου να μπορει και μια αλλη κοπελα που πασχει να το δει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Ελπιζω για ολες τα καλυτερα...

Επανηλθα για να σας πω οτι αφαιρεσα τη χολη στις 22/6 κι επιτελους μπορω να πω οτι χαιρομαι την εγκυμοσυνη μου..την αφαιρεσα λαπαροσκοπκα στην 20η εβδομαδα..ταλαιπωρηθηκα λιγομε τους μετεγχειριτικους πονους γιατι δεν ηθελαν να με επιβαρυνουν με δυνατα παυσιπονα.ολα πηγαν καλα,το μωρο ειναι μια χαρα και οι τομες μου αρχιζουν να επουλωνονται εντελως..

εχω εριου μια εβδομαδα που τρωω σχεδον κανονικα και ευτυχως δεν με ενοχλει τπτ...και φυσικα απαλλαχθηκα απο το αγχος που ειχα..

το χειρουργει γινεται στο δευτερο τριμηνο για να εχει ολοκληρωθει η οργανογεννεση.ο χειρουργος μου ειπε οτι δεν ειναι επικινδυνη η αναισθησια αλλα η πιεση με την οποια σε φουσκωνουν με co2 στη λαπαροσκοπηση..οταν ομως γνωριζουν την κατασταση το κανουν με πολυ ενδιαφερον και ολα πανε καλα..

αυτα ηθελα να σας πω και βασικα να γραψω προκειμενου να μπορει και μια αλλη κοπελα που πασχει να το δει...

 

υπεροχα νεα κοριτσι μου τωρα απο εδω και περα θα χαιρεσαι και θα ανχωνεσαι μονο για το νινακι σου πω πω δεν το ηξερα οτι μπορουσε να γινει μες στην εγκυμοσυνη κατι τετοιο.....τελος καλο ολα καλα με το καλο να κρατησεις το μπεμπακι σου αγκαλια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Καλημέρα σε όλες τις κοπέλες..είμαι στη 18 η εβδομαδα κι εγώ διαγνωσθεί με λάσπη χολή..έπαθα δύο δυνατές κρίσεις στο πρώτο τρίμηνο κι από τότε μέχρι χθες με περιορισμένη διατροφή είχα ηρεμήσει...χθες το βράδυ με έπιασε ένας ελαφρύς πόνος που διήρκησε ένα τέταρτο...ο χειρουργός μου είπε να την βγάλω τώρα όσο είμαι έγκυος..γνωρίζει κάποια κάτι για χολοκυστεκτομη στην εγκυμοσύνη ή έχει περάσει κάτι παρόμοιο;

hope83 καλημέρα..είμαι 29ετών και εδώ και 8μήνες έχω στην αγκαλιά μου το πρώτο μου μωράκι!στον τρίτο μήνα της κύησης έφαγα φρέσκο αρακά(!!!!)και μετά πήγα για δουλειά..κόντεψα να πάω στο νοσοκομείο από τον πόνο..ούτε να καθήσω,ούτε να περπατήσω,ούτε τπτ..νομίζω πως με ενοχλούσε σε όλη τη βάρδεια και την επόμενη μέρα..αλλά ο συσφικτικός πόνος στον στόμαχο ήταν περίπου 1-1,5 ώρα..πήρα το γιατρό μου ο οποίος μου πρότεινε simeco να πιω αλλά δεν βοήθησαν καθόλου..έκτοτε..δεν με ενόχλησε ποτέ ξανά..σε όλη μου την εγκυμοσύνη έτρωγα οτιδήποτε πράσινο υπήρχε , φρούτα , όσπρια (!!!)..γέννησα μια χαρά το νοέμβριο & ανήμερα το πάσχα..επανήλθε ο πόνος..είπαμε όλοι ότι μπορεί να ήταν από τη νηστεία και το ξέχασα..έλα όμως που προχθές το ξαναπέρασα..!μια&δυο για υπέρηχο και μου βρήκαν αμμουδάκια στη χολή (μικρολιθίαση) τα οποία κάποια στιγμή θα μετατραπούν σε λίθους..φυσικά και έχω προγραμματίσει επέμβαση γιατί ο χειρούργος μου δεν μου επιτρέπει να το καθυστερήσω..νομίζω ότι στο πρώτο τρίμηνο είναι λίγο δύσκολο να το κάνεις λόγω της οργανογέννεσης όμως μετά αν μπορείς κάντο!αλλιώς πρόσεξε πάρα πολύ τη διατροφή σου για να μην έχεις και επόμενα επεισόδια πόνου και μόλις γεννήσεις κοίτα το οπωςδήποτε..ο γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο μου είπε ότι οι ορμόνες της εγκυμοσύνης δημιουργούν χολόλιθους οι οποίοι είναι φτιαγμένοι από χοληστερόλη και λόγω της αύξησης των οιστρογόνων αυξάνονται και τα επίπεδα της χολυστερόλης στο αίμα..επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και η ρύθμιση του θυρεοειδούς αδένα..σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις μια όμορφη κύηση όπως εγώ,να σε βοηθήσει ο οργανισμός σου να φέρεις το παιδάκι σου γερό στον κόσμο και μετά να προγραμματίσεις κατευθείαν αν την αφαιρέσεις και να ησυχάσεις..συγνώμη αν σε άγχωσα..και εγώ δεν ήξερα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...