Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορα θήλαστρου+παρελκομενα!Γνώμες!


Recommended Posts

Γεια σας!Θέλω να πάρω ένα θήλαστρο ηλεκτρικο-ηλεκτρονικο δεν ξερω πως τα λενε ακριβως για περισασιακη χρηση 2-3 φορες την βδομαδα.Είμαι αναμεσα στο luna της NUK και στο medela mini electric.Το NUK εχει στανταρ χοανη ενω το μεντελα μπορεις να διαλέξεις το μεγεθος της.

Εχω επίσης βρει ενα φοβερο αποστειρωτη-ατμομαγειρα της NUK.Αν τον παρω θα μπορώ να αποστειρώνω όποιο θήλαστρο θέλω?

Επίσης θέλω να πάρω θερμαντήρα.Πρέπει να είναι ιδιας εταιρίας με το θήλαστρο,υπάρχει θέμα συμβατότητας?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Από αυτά που περιγράφεις εγώ μόνο ηλεκτρικό θήλαστρο έχω αγοράσει της Ameda. Νομίζω γύρω στα 180 ευρώ έχει, που δεν είναι λίγα, αλλά τουλάχιστον έχω μείνει ικανοποιημένη. Δε μου δημιούργησε πρόβλημα στις θηλές, αλλά το βάζω μέχρι 15 λεπτά σε κάθε μαστό. Και επίσης είναι και σχετικά αθόρυβο.

 

Ατμομάγειρα θέλω να πάρω, αλλά όχι αποστειρωτή γιατί πλέον το μωρό μου είναι 5 μηνών και έχουμε σταματήσει την αποστείρωση.

Link to comment
Share on other sites

Για χρήση 2-3 φορες την εβδομάδα ακόμα και με το χέρι μπορείς να βγάζεις!

 

Απο τα δυο θηλαστρα που αναφέρεις της Medela ειναι καλύτερο.

 

Στο κατάστημα που θα αγοράσεις τον θερμαντηρα θα ρωτήσεις ποια μπουκάλια ειναι συμβατά.

 

Αν η χρήση όμως ειναι τόσο σπάνια ακόμη και σε κατσαρόλα βράζεις τα σύνεργά σου.

 

Ο ατμομαγειρας ειναι πλαστικός; Είναι bpa free;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αν κ ειναι ακομη νωρις μια κ εχω καποιους μηνες ακομη,θα παρω ameda το μονο εχει 130 ευρω κ το διπλο στα 175 ευρω.σε συγκρισει με τηςmedela αυτο που ειδα ειναι πως το ενα εχει βαση νατοποθετησεις το μπουκαλι ο μηχανισμος ειναι στη βαση κ οχι στο μπουκαλι οποτε το κανει πιο λαφρυ το μπουκλι.Στο γυναικολογο μου εχουν της ameda τα διπλης αντλησεςι τα οποια τα παραχωρουν για τις πρωτες ημερες μετα τον τοκετο μεχρι να βρουμε τους ρυθμους μας κ να μην απογοητευτουμε.Εχω να πω ενα μεγαλο μπραβο στο γυναικολογο μου.ολα τα εχουνσκεφτει

Κ οπως ανεφερε η νινα*νανα για τα μπουκαλια ειναι συμβατα με ολα τα μπουκαλια με μικρο στομιο βρηκα στο jumbo καποια οικονομικα γυαλινα.

Link to comment
Share on other sites

Της Ameda το θήλαστρό μου όντως έχει μικρό στόμιο, ενώ τα μπουκάλια που έχω αγοράσει είναι πιο μεγάλα... Ούτε που ήξερα ότι πουλάνε μικρότερα μπουκάλια, αν το ήξερα νωρίτερα θα τα αγόραζα, θα μου ήταν μεγάλη ευκολία. Πλαστικά φυσικά (μου είπε η παιδίατρος ότι για αποθήκευση γάλακτος δεν παίρνουμε γυάλινα γιατί χάνονται κάποιες θρεπτικές ουσίες).

 

Εν τω μεταξύ, ψώνισα ατμομάγειρα και όταν γύρισα σπίτι έψαξα στη συσκευασία και στο εγχειρίδιο χρήσης να δω αν αναφέρει ότι είναι bpa free, αλλά τίποτα! Είναι παλιό μοντέλο! Ευτυχώς δεν τον είχα ακουμπήσει και τον πήγα την επόμενη ημέρα πίσω για αλλαγή. Μου φαίνεται η σχαρίτσα που πουλάει το ikea και μπαίνει μέσα στην απλή κατσαρόλα κάνει μια χαρά την ίδια δουλειά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Της Ameda το θήλαστρό μου όντως έχει μικρό στόμιο, ενώ τα μπουκάλια που έχω αγοράσει είναι πιο μεγάλα... Ούτε που ήξερα ότι πουλάνε μικρότερα μπουκάλια, αν το ήξερα νωρίτερα θα τα αγόραζα, θα μου ήταν μεγάλη ευκολία. Πλαστικά φυσικά (μου είπε η παιδίατρος ότι για αποθήκευση γάλακτος δεν παίρνουμε γυάλινα γιατί χάνονται κάποιες θρεπτικές ουσίες).

 

Εν τω μεταξύ, ψώνισα ατμομάγειρα και όταν γύρισα σπίτι έψαξα στη συσκευασία και στο εγχειρίδιο χρήσης να δω αν αναφέρει ότι είναι bpa free, αλλά τίποτα! Είναι παλιό μοντέλο! Ευτυχώς δεν τον είχα ακουμπήσει και τον πήγα την επόμενη ημέρα πίσω για αλλαγή. Μου φαίνεται η σχαρίτσα που πουλάει το ikea και μπαίνει μέσα στην απλή κατσαρόλα κάνει μια χαρά την ίδια δουλειά.

 

Αυτό ακριβώς! Μια κατσαρόλα κανει πολυ καλή δουλειά, ειναι υγιεινή και πιο οικονομική λύση!

Αυτό με τα γυάλινα δεν νομίζω οτι αληθεύει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...