Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν έχω αρκετό γάλα??


Recommended Posts

ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 16 ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΙΣ 36+2 ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΕΡΜΟΚΙΤΙΔΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΤΑΧΥΠΝΟΙΑ.ΕΒΓΑΖΑ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΠΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ.ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΚΡΗ ΑΥΞΗΣΗ.10 ml ΜΕΧΡΙ 20-25ml..ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ.ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΑΝΕ ΒΑΡΟΣ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΤΡΩΕΙ.ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΜΟΝΟ 20 ΜΛ ΟΠΟΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΘΟΣ ΒΕΒΑΙΑ.ΑΠΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ??Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΡΟΟΡΟΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΤΑ 2.390 ΣΗΜΕΡΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΤΡΩΓΑ ΟΛΟ ΣΟΥΠΕΣ,ΥΓΡΑ ΚΤΛ ΑΛΛΑ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου dianak85!

 

Θα μπορούσες να μας γράψεις όλες τις ζυγίσεις του μωρού, από το πόσο ζύγιζε μόλις γεννήθηκε, μέχρι την τελευταία φορά που ζυγίστηκε; έχανε βάρος τρεις μέρες μετά που βγήκε από τη θερμοκοιτίδα, όταν επιχείρησες τον αποκλειστικό θηλασμό;

 

Έχεις ακόμα το θήλαστρο; Είναι θήλαστρο νοσοκομειακό που ενοικίασες ή αγοραστό; Κάνεις αντλήσεις; Αν ναι, πόσο συχνά;

 

όταν λες ότι του δίνεις συμπλήρωμα εννοείς φόρμουλα; Πόσο φόρμουλα πίνει συνολικά;

 

Το να καταφέρεις αποκλειστικό θηλασμό, είναι και παραείναι εφικτό. Το ότι το μωρό έχει πιάσει χωρίς πρόβλημα είναι πάρα πολύ καλό! Βασικά είναι και το σημαντικότερο. Από τη στιγμή που το μωρό δέχεται το στήθος, το να επαναφέρεις την παραγωγή σου δεν θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο, αν προσέξεις κάποια πραγματάκια. Επίσης μην απογοητεύεσαι από την ποσότητα που βγάζεις με το θήλαστρο. Δεν είναι ενδεικτική της παραγωγής σου. Πολλές γυναίκες δεν μπορούν να βγάλουν τόσο γάλα με το θήλαστρο όσο τραβάει το μωρό τους όταν θηλάζει.

 

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε αυτά τα δύο άρθρα, που πιστεύω θα σου φανούν χρήσιμα:

 

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF-%CE%BF-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΙΡΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2.600.ΕΓΩ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΒΓΑΖΑ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΝΟΣΚΟΜΕΙΟ-ΣΤΗΝ ΜΟΝΑΔΑ. ΕΧΑΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΡΧΗΣΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ.ΤΟΝ ΠΗΡΑΜΕ ΣΠΙΤΙ 2.550. ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΦΤΑΣΕ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΑ 2.395!!ΤΟΤΕ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΒΓΑΖΩ ΜΟΝΟ 20ΜΛ.

 

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΚΙ'ΑΛΛΟ ΒΑΡΟΣ ΟΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΙΣΑΜΕ ΣΚΟΝΗ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΤΩΡΑ 5 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ 2.695!!=)

 

ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΕΩΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ.ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΠΕΙΝΑΕΙ.

 

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ 30 ΜΛ ΓΑΛΑ ΣΚΟΝΗ ΜΕΤΑ 45 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 60(ΣΥΝ ΣΤΗΘΟΣ ΟΤΙ ΕΧΩ)!!

 

 

ΑΥΤΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΘΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και να σου ζήσει!

 

Μην επιστρέψεις το θήλαστρο! Θα το χρειαστείς! Αν κατάλαβα καλά, παίρνει 60 ml ξένο σε κάθε γεύμα, ε; Δεν ξέρω τι βαθμό βοήθειας έχεις στο σπίτι, γιατί θα χρειαστείς λίγη έξτρα προσπάθεια, τις επόμενες ημέρες, για να επιτύχεις τον αποκλειστικό θηλασμό. Να θυμάσαι, όμως, αυτό που είπε η opal: η κατάσταση είναι πλήρως αναστρέψιμη, γιατί είσαι πολύ κοντά στη γέννα!

 

Προσπάθησε να κάνεις 8 αντλήσεις την ημέρα (η μία να γίνεται τη νύχτα), αφού θηλάσει το μωρό. Ιδανικά, το συμπλήρωμα θα πρέπει να δίνεται με σωληνάκι, όσο το μωρό είναι στο στήθος, και όχι με μπιμπερό. Σιγά-σιγά, η παραγωγή σου θα αυξηθεί, το συμπλήρωμα θα είναι το δικό σου γάλα και, τελικά, δε θα χρειάζεσαι συμπλήρωμα!

 

Πες μας τι θέλεις να κάνεις (και τι υποστήριξη έχεις από μπαμπά, γιαγιάδες κτλ), για να βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να σου ζήσει!

 

Πες μου σε παρακαλώ, οταν έβγαλες με το νοσοκομειακό οσο το μωρό ηταν στην μονάδα πόσες φορές αντλουσες το 24ωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΩ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΑΣΤΗΘΟΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΔΕΙΑΖΕΙ! ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ(ΜΕΤΑ ΤΗΣ 12)

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΩ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΑΣΤΗΘΟΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΔΕΙΑΖΕΙ! ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ(ΜΕΤΑ ΤΗΣ 12)

 

Οι αντλήσεις που έκανες ηταν πολυ λίγες.

 

Σε τι φάση είσαι;

Πόσες φορες θηλαζει το μωρό το 24ωρο και ποσο συμπλήρωμα δινεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας! Γεννησα στις 4/8 ενα κοριτσακι 3530 κιλα. Εχω και ενα αγορακι που θα γινει 4 χρονων σε 1 μηνα και τον θηλασα 2 χρονια και 9 μηνες (εμεινα εγκυος 1 μηνα μετα τον αποθηλασμο). Ειχα ζητησει rooming in και την θηλασα απο την πρωτη μερα. Την 3η μερα ειχε φτασει 3130 κιλα, ειχε και ικτερο 15,1 οποτε περασε το βραδυ στη λαμπα και επειδη το γαλα που αντλησα δεν εφτανε της δωσανε και 2 φορες συμπληρωμα απο 15ml. Την επομενη ηταν 3190 και ο ικτερος επεσε στο 12,3 και πηραμε εξιτηριο (8/8). Ο παιδιατρος μας ειπε οτι εχει βραχυ χαλινο αλλα οχι πολυ σοβαρο για να κανουμε την επεμβαση. Στο σπιτι συνεχισα με αποκλειστικο θηλασμο, η μπεμπα ηταν συνεχεια στο στηθος μου αλλα εκλαιγε συνεχεια. Ηρθε παιδιατρος να την δει στις 14/8 και ειχε παρει 100gr (3290). Μου ειπε πως ειναι λιγο και προτεινε συμπληρωμα μετα απο καθε γευμα . Εδωσα συμπληρωμα για 1 εβδομαδα μεχρι και 300 ml τη μερα γιατι εκλαιγε πολυ το μωρο και εβλεπα οτι δεν πιανει καλα. Στις 19/8 νοικιασα το symphony για να της δινω δικο μου και εκοψα σιγα σιγα το συμπληρωμα. Τωρα η μπεμπα ειναι 3,5 μηνων σχεδον και ειναι ακομα συνεχεια στο στηθος και της δινω 1 μπουκαλι 150ml δικο μου γαλα γυρω στις 9 το βραδυ που το βγαζω σε 4 αντλησεις 00.30, 5.00, 8.30 και 10.30 το πρωι. Γκρινιαζει αρκετα μεσα στη μερα και κλαιει αν δεν ειναι στο στηθος, δεν ξερω τι να κανω, εχω κουραστει. Εχω παρει fenugreek για ενα μηνα και τωρα παιρνω μαγια της lanes(4x10). Οι ζυγισεις της ειναι

4/8 (γεννηση) 3530

8/8 (εξοδος) 3190

14/8 3290

3/9 3740

2/10 4400

2/11 4950

Η παιδιατρος λεει οτι ειναι ενταξει το βαρος αλλα εγω ανησυχω, μηπως δεν τρεφεται καλα? Τι αλλο μπορω να κανω? Δεν υπαρχει συμβουλος θηλασμου εδω κοντα. Εσας το βαρος σας φαινεται καλο? Και αυτο το ολη μερα στο στηθος ειναι φυσιολογικο σε τοσων μηνων μωρο? Ο γιος μου κοιμοταν 3ωρα στην ηλικια της την ημερα. Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα. Οποια κοπελα μπορει να με συμβουλεψει κατι θα ημουν ευγνωμων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Από προσωπική εμπειρία θεωρώ πως το θέμα του βάρους είναι κάτι που πρέπει να συζητηθεί με τον παιδίατρο και εκείνος να υποδείξει τον τρόπο αντιμετώπισης.

Εγώ κατάφερα να αυξήσω το γάλα που έβγαζα με αύξηση της επαφής του μωρού με το στήθος καθώς και με το να πίνω πολλά υγρά και κυρίως μάραθο (σε ρόφημα).

Ο θηλασμός είναι ένας δύσκολος δρόμος που θέλει υπομονή και δύναμη.

Αξίζει πολύ να γίνεται αυτή η προσπάθεια χωρίς όμως να δημιουργεί άγχος μιας και αυτό καταλήγει να είναι τροχοπέδη.

Από εμπειρίας είδα πως με το να το έχω κάνει αυτοσκοπό και να αγχώνομαι καθημερινά για το αν θα πιει το παιδί από το στήθος ή όχι, λειτούργησε αρνητικά σε εμένα, καταλήγοντας στους 5 μήνες να γίνει πλήρης απογαλακτισμός. Σίγουρα στο δεύτερο παιδί, θα το δω πιο χαλαρά ακολουθώντας τους δύο κανόνες που είδα πως λειτούργησαν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...