Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

bulling απο τος ιδιους τους παιδαγωγους


Recommended Posts

Καλησπερα μανουλες και μπαμπαδες....αποφασισα να μιλησω και να μοιραστω το προβλημα μου μηπως ετσι βοηθησω καποιο παιδι να μην ταλαιπωρηθει οπως το δικομου παιδι.....παιδι 4.5 χρονων το οποιο υπεστει συναισθηματικη και ψυχολογικη βια απο παιδαγωγους σε ιδιωτικο σταθμο του πειραια.....το παιδαγωγικο συστημα του συγκεκριμενου σταθμου ηταν να "τιμωρει" το 4 χρονων παιδι μου βαζοντας το τιμωρια στην τουαλετα,να το προσβαλλει μπροστα στα αλλα παιδια και αλλα πολλα......ειναι μεγαλη η ιστορια μου,απλως θελω να φωναξω ΓΟΝΕΙΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ.....ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ.....ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΣΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΤΟΥΣ....ΤΟ BULLING ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΡΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΠΡΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ.....ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΑΓΕΛΗ.....ΞΥΠΝΗΣΤΕ.....ΜΙΛΗΣΤΕ....ΜΗΝ ΣΑΣ ΜΑΓΕΥΕΙ Η ΧΡΥΣΟΣΚΟΝΗ ΤΩΝ ΙΔ.ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ.....ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ....

Συνεφακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • cateyes

    cateyes 22 δημοσιεύσεις

  • Niki81

    Niki81 6 δημοσιεύσεις

  • xena

    xena 6 δημοσιεύσεις

  • love4

    love4 6 δημοσιεύσεις

Καλησπερα μανουλες και μπαμπαδες....αποφασισα να μιλησω και να μοιραστω το προβλημα μου μηπως ετσι βοηθησω καποιο παιδι να μην ταλαιπωρηθει οπως το δικομου παιδι.....παιδι 4.5 χρονων το οποιο υπεστει συναισθηματικη και ψυχολογικη βια απο παιδαγωγους σε ιδιωτικο σταθμο του πειραια.....το παιδαγωγικο συστημα του συγκεκριμενου σταθμου ηταν να "τιμωρει" το 4 χρονων παιδι μου βαζοντας το τιμωρια στην τουαλετα,να το προσβαλλει μπροστα στα αλλα παιδια και αλλα πολλα......ειναι μεγαλη η ιστορια μου,απλως θελω να φωναξω ΓΟΝΕΙΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ.....ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ.....ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΣΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΤΟΥΣ....ΤΟ BULLING ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΡΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΠΡΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ.....ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΑΓΕΛΗ.....ΞΥΠΝΗΣΤΕ.....ΜΙΛΗΣΤΕ....ΜΗΝ ΣΑΣ ΜΑΓΕΥΕΙ Η ΧΡΥΣΟΣΚΟΝΗ ΤΩΝ ΙΔ.ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ.....ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ....

 

Σου έστειλα προσωπικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες και μπαμπαδες....αποφασισα να μιλησω και να μοιραστω το προβλημα μου μηπως ετσι βοηθησω καποιο παιδι να μην ταλαιπωρηθει οπως το δικομου παιδι.....παιδι 4.5 χρονων το οποιο υπεστει συναισθηματικη και ψυχολογικη βια απο παιδαγωγους σε ιδιωτικο σταθμο του πειραια.....το παιδαγωγικο συστημα του συγκεκριμενου σταθμου ηταν να "τιμωρει" το 4 χρονων παιδι μου βαζοντας το τιμωρια στην τουαλετα,να το προσβαλλει μπροστα στα αλλα παιδια και αλλα πολλα......ειναι μεγαλη η ιστορια μου,απλως θελω να φωναξω ΓΟΝΕΙΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ.....ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ.....ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΣΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΤΟΥΣ....ΤΟ BULLING ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΡΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΠΡΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ.....ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΑΓΕΛΗ.....ΞΥΠΝΗΣΤΕ.....ΜΙΛΗΣΤΕ....ΜΗΝ ΣΑΣ ΜΑΓΕΥΕΙ Η ΧΡΥΣΟΣΚΟΝΗ ΤΩΝ ΙΔ.ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ.....ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ....

 

Κατ' αρχάς δεν νομίζω ότι αυτό που συνέβη στον δικό σας ιδιωτικό παιδικό σταθμό είναι ο κανόνας και να τους παίρνει όλους η μπάλα.. ίσα ίσα που στον ιδιωτικό που πληρώνεις θεωρώ πως είναι πιο προσεκτικοί από τους δημόσιους καθώς το κάθε παιδί ισοδυναμεί με χρήμα... δεν νομίζω ότι καποιος ανοίγει ιδιωτικό παιδικό σταθμό γιατί θέλει να κάνει λειτούργημα, είναι σαφές ότι είναι επιχείρηση... και επειδή όπως σου είπα δεν τους συμφέρει να χάνουν παιδιά πιστεύω ότι δείχνουν περισσότερο προσοχή.. επειδή όμως σε όλους τους κανόνες υπάρχουν και οι εξαιρέσεις προφανώς σας έτυχε η εξαίρεση...

Link to comment
Share on other sites

Πως το έμαθες όλο αυτό; στα είπε το παιδί; Μιλάς με το παιδί; Μίλησες μαζί τους; πες μας λεπτομέρειες σε παρακαλώ γιατί αυτά είναι σοβαρά ζητήματα.

 

Απ' όσο γνωρίζω κάθε σταθμός έχει ένα σύστημα τιμωρίας και ως γονείς καλό είναι να το ρωτάμε ποιο είναι γιατί κάποιοι είναι ευαίσθητοι και δεν το αποδέχονται.

 

Πριν λίγες ημέρες έμαθα από φίλες φρικτά παρόμοια νέα για τους δύο "καλύτερους" σε φήμη σταθμούς της περιοχής μας. Αν. Αττική.

Ο σταθμός που πάμε έχει συγκεκριμένο σύστημα και το έχω δεχτεί. Εχουν καρέκλα και γωνία σκέψης. Παρόλα αυτά τα παιδάκια το θεωρούν μεγάλη ντροπή. Και έτσι θα πρέπει κατά την γνώμη μου. Ενας καλός τρόπος οριοθέτησης.

 

Τι ακριβώς συνέβη λοιπόν; και πως το έμαθες;;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να ξεκαθαρισω οτι η προθεση μου δεν ειναι να προσβαλλω κανεναν.....απλα θεωρησα σωστο να μοιραστω κατι με αλλους γονεις...σιγουρα οποιος ειναι εξω απο τον χορο καλα τα λεει...σιγουρα υπαρχουν αξιολογοι σταθμοι και παιδαγωγοι...οπως σε καθε τομεα ομως υπαρχουν και εξαιρεσεις...με την διαφορα ομως οτι σε τομεις που εχουν σχεση με τα παιδια ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ...Να απαντησω και στην φιλη που ρωταει πως το καταλαβα.....το παιδι αρχισε να βλεπει εφιαλτες με την δασκαλα..μεχρι που μας ειπε οτι η δασκαλα του τραβηξε τα μαγουλα και τα αυτια....γενικα ειδαμε μια αλλαγη συμπεριφορας...εκει που ηταν ενα ηρεμο παιδακι...να βγαζει οργη και να αγχωνεται οταν εβλεπε αλλα παιδακια να κλαινε....τελοσπαντων..ευχομαι το καλυτερο για τα παιδια ολου του κοσμου...και μεσω της κακιας εμπειριας που ειχα να προτεινω στους γονεις να μην αμφισβητουν τα παιδια τους και να ακουνε αυτο που τους λενε.. Μην τα αμφισβητουν λογω της ηλικιας τους...

Συνεφακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μου επιτρέψεις, κι εγώ μαζί σου είμαι γιατί έχω μικρά παιδιά, μα άκου:

Τα προβλήματα που αναφέρεις μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να στα εμφανίσει. Εννοώ πως μας έχουν τύχει κι εμάς κι ακόμη χειρότερα, κάποια στιγμή ετοίμαζα το μπάνιο να την κάνω μπάνιο κι άρχισε να φωνάζει (ήταν 4-5 μέτρα μακριά μου) "βοήθειαααα μη με χτυπάς - μη - με πονάς! αχ αχ" και πραγματικά αν ήταν ένας άνθρωπος και μας άκουγε.. τι θα υπέθετε; το έχει κάνει και με τον μπαμπά της αυτό κι αν δεν ήμουν παρών θα είχα βάλει 1002 με το μυαλό μου.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι να μην πανικοβάλεσαι γιατί ξέρω τι απόγνωση νιώθεις. Αυτό που σου είπε το παιδι, το τράβηγμα με το μάγουλο θα πρέπει να είναι το μόνο που θα σε προβληματίσει και να το πεις της δασκάλας. Να μάθεις τι συνέβει. Οχι να πας να της κάνεις φασαρία αλλά να πας με σκοπό πρώτα να μάθεις και ύστερα θα κρίνεις. Δεν σου λέω πως έχεις άδικο - σου λέω όμως να μην προτρέχεις παρά με ψυχραιμία να κοιτάξεις να δεις τι τρέχει - αν τρέχει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

να "τιμωρει" το 4 χρονων παιδι μου βαζοντας το τιμωρια στην τουαλετα,να το προσβαλλει μπροστα στα αλλα παιδια

συγνώμη πως γινεται να απαντάτε στα παραπάνω με το να αναφέρεστε/συγκρίνετε με άλλου είδους τακτικές , που πιθανών να είναι παιδαγωγικές?

 

άλλο η καρεκλα της σκεψης που ειναι απλως σε ενα διαδρομο ή κάποια γωνία ,

όχι με κλειστη πορτα, όχι να βλέπει τοιχο, είναι μια καρέκλα λιγο πιο πέρα απο τα παιχνίδια/παιδιά, απλώς αυτό. δεν βασανίζεις, δινεις την ευκαιρία στο παιδί όντως να σκεφτεί.

 

-----

 

τιμωρία στην τουαλέτα (/????)

προσβολή μπροστά στα παιδιά (???)

δεν ανήκουν σε ΚΑΝΕΝΑ παιδαγωγικό πλάνο ή θεωρία!!! είναι ξεκάθαρα κάτι ΑΝΤΙπαιδαγωγικό,

 

και δεν έχει καμία σχέση με προγραμματισμένη κίνηση/πράξη παιδαγωγού, που θα σου την περιγράψει στην έναρξη της χρονιάς η διευθύντρια.

 

μη μπερδεύουμε το ένα με το άλλο!!!!

 

 

ΝΑΙ προφανώς και πρέπει να ρωτάτε πώς οριοθετούν τα παιδιά στο σχολείο/νηπιαγωγείο ΠΑΝΤΑ...

αλλά .

 

 

..τα παραπάνω ΔΕΝ μπορεί να είναι θέμα προγραμματισμένης παιδαγωγικής τακτικής δεν ανήκουν σε κανένα αποδεκτό πλαίσιο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι που μας ειπε οτι η δασκαλα του τραβηξε τα μαγουλα και τα αυτια....γενικα ειδαμε μια αλλαγη συμπεριφορας...εκει που ηταν ενα ηρεμο παιδακι...να βγαζει οργη και να αγχωνεται οταν εβλεπε αλλα παιδακια να κλαινε..

 

ξεκάθαρα σημάδια....

ελπίζω να πηγατε σε ψυχολόγο για να σας βοηθήσει πως να το χειριστείτε? αν όχι μην το αμελήσετε γιατι ένα παιδί μαθαίνει να τα κρυβει αυτά πολύ καλά μέσα του! βοηθήστε το να τα βγαλει! υπαρχει και η γραμμη 801 801 1177.

 

η σωματική τιμωρία απαγορευεται, και η δασκάλα θα έπρεπε/μπορούσε να της είχε γίνει μήνυση εάν είχατε και γνωματευση του ψυχολόγου. ουτε ΕΝΑ τράβηγμα δεν θα πρεπε να υπάρχει.

 

ξαναγράφω ΚΑΜΙΑ σχέση με προγραμματισμενη τακτικη οριοθέτησης παιδιών. ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ συμπεριφορά αν περιέχει και τραβηγμα μαλλιων αυτιου .

 

το καημενούλι!!!! !!!

 

εμένα η κόρη μου (2ετ 3μην) μετά απο ιατρική πραξη που ηταν αναγκαία (ημουν παρουσα) που πόνεσε πολυ κ την κραταγαμε 2 ατομα, (που σίγουρα ήταν φρικτή εμπειρία κ μάλλον λάθος του γιατρού....! ) εμφανισε για καποιο διαστημα πολυ αλλαγμενη συμπεριφορά (ευτυχως επανηλθε) με ουρλιαχτο κ κλάμα /αγχος. Αμέσως φάνηκε πως την επηρέασε κάτι, και τώρα 2 μήνες μετά ακόμα το λέει στους ανθρωπους που τοξερουν κ το ξαναλέει. Ξέκαθαρα εχει γραφτεί στη μνημη της, ως συναίσθημα, άσχημο. λέει "πέρασε τώρα,.. έφυγε"..!! σαν να το λέει για να πει ότι "ευτυχως τελειωσε".

 

ΠΟΤΕ μην αγνοείτε τέτοια πράγματα , αλλαγη συμπεριφοράς (για οσους διαβαζουν) !!!

 

 

επίσης καπου εδω ειχε τοποθετηθεί παλιότερα αρκετά, μια φωτό που δείχνει πως φαίνεται ένα τραβηγμένο αυτί. είναι ένας τραυματισμός που φαίνεται αμέσως οτι προέρχεται απο τραβηγμα αυτιού. απο την κατω μεριά του αυτιού.

 

το μέλος Dora νομίζω είχε συμμετασχει στην συζήτηση αυτή.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνω με την elenip σχετικα με αυτα που ειπε για τιους σταθμους.

 

Επισης, παλι θα κανω το συνηγορο του διαβολου (μου αρεσει:mrgreen:)...μην ξεχναμε πως καποιες φορες τα παιδια μας μας παραμυθιαζουν...παραδειγμα δικο μας, καποια φορα μου ειπε πως η δασκαλα τον χτυπησε στο κεφαλι, δεν μπορω να πω οτι τον πιστεψα, το κρατησα ομως μηηηπως ...καποια στιγμη μου λεει η δασκαλα πως της ειπε οτι η μαμα τον χτυπαει στο κεφαλι...!!! Τι συμπερασμα βγαζετε? Εγω, που ξερω οτι δεν το κανω αυτο, συμπεραινω οτι και αυτα που ειπε για τη δασκαλα ηταν παραμυθια...

 

Τελος παντων, εγω θα αρχιζα να ρωταω για τιμωριες και τετοια τους σταθμους, εαν εβλεπα πως κατι τρεχει με το παιδι μου και οχι με το καλημερα "τι ειδους τιμωρια χρησιμοποιειτε εδω?"

 

Επισης: τα παδακια περνανε φασεις, μια θελουν να πανε στο σταθμο με τρελλα, μια βαριουνται, μια μας πανε κοντρα, μια ειναι καλοβολα, δε θα παρουμε σβαρνα τους ψυχολογους επειδη ενα διασημα ειναι καπως το παιδι...το παρατηρουμε, το κραταμε ως δεδομενο, αφηνουμε λιγο το χρονο και τοτε ας παμε σε ψυχολογο...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κυριες μου αλλα ποτε δεν θα εμπαινα στο τριπακι να γραψω αερολογιες....εφερα παραδειγματα επειδη η φιλη με ρωτησε τι μας ενεργοποιησε για να το ψαξουμε.....τα γεγονοτα που περιγραφω ειναι 1000% πραγματικα και εχω παρει και ην αποψη οχι ενος αλλα αρκετων παιδοψυχολογων και το συμπερασμα ολοων ειναι ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΒΙΑ.....η διευθυντρια στην οποια απευθυνθηκα το μονο που εκανε ηταν να δωσει εντολη να μην τον βαζουν συχνα τουαλετα γιατι το λεει στη μαμα του.....οσο για τον αν αφου πληρωνεις σε ενα σταθμο δεν θελουν να σε χασουν απο πελατη....θα το αντιστρεψω λιγο....τα παιδια ειναι η διαφημηση καθε σταθμου...δεν γινεται ενα μη τελειο παιδι ναφυγει απο τον παιδικο και πχ να παει στο δημοτικο και να μην ειναMr Perfect.....ψαξτε λιγο στο φορουμ....γραφουν και ατομα που εχουν δουλεψει σε σταθμους....για τις αληθινες συνθηκες....θελετε να ακουσετε την συνεχεια? Λοιπον...κρατησαμε για λιγο σπιτι το παιδι και ρωτωντας γνωστους και φιλους ,τον γραψαμε σε ενα αλλο παιδικο στον οποιο ομως εξηγησαμε την ψυχολογικη φαση του παιδιου....ετσι αρχισε το παιδι να πηγαινει εκει...μετα τα χριστουγεννα...σε μια ετοιμη ομαδα....η δασκαλα μιλαγε και με την παιδοψυχολογο που παρακολουθουσε το παιδι ....στους 2 μηνες πανω μας καλουν απο το σχολειο να μας πουν οτι σε συννενοηση με την παιδοψυχολογο κρινουν οτι το παιδι πρεπεινα διακοψει 1 μηνα .....εννοειται βεβαιΑ οτι η παιδοψυχολογος ΔΕΝ ειχε συμφωνησει....το σχολειο την πιεζε να πει αυτο που ηθελαν εκεινοι.....φυσικα η κοπελα κατεφυγε νομικα...το αποτελεσμα? Ο γιωργακης μας ειναι σπιτι με την γιαγια του και απο σε πτεμβρη σε δημοσιο..............θελησα να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας .....δυστηχως ομως διαπιστωνω οτι τα εκτος οικου μας τα αμφισβητουμε...."μηπως τα μπετδευετε....μηπως δεν ειναι ετσι...."...για αυτο το λογο ισως δεν αλλαξει ποτε τιποτα....δεν μιλαει ο ενας,δεν μιλαει ο αλλος...που να ανακατευτω τωρα και αλλες δικαιολογιες...για αυτο τελικα το buling ειναι σε εξαρση....γιατι τελικα απ οτι φαινεται δεν μας ενδιαφερουν τα παιδια των αλλων...μονο τα δικα μας....λυπαμαι πολυ γιατι θεωρουσα οτι οταν γινει καποιος γονιος στα ματια του παιδιου του βλεπει και τα αλλα παιδια ...ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Συνεφακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αθηναγλου αυτο που ηθελα να πω εγω ηταν το εξης, βεβαια ειμαι σιγουρη πως πολλες μαμαδες θα διαφωνησουν...

Λοιπον, εαν ειχα ενα παιδακι που ηταν ζωηρο/δε συμμορφωνοταν/ κλπ και μαθαινα πως το εβαλαν τιμωρια στην τουαλετα, ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΕΨΑΧΝΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ...ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ ΔΗΛ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΤΙΜΩΡΙΑ...θα μου πεις ειναι 4 και οχι 14, ειναι μικροο κλπ κλπ...ομως αφου αποφασιζω να παει παιδικο, θα πρεπει να ΕΝΤΑΧΘΕΙ, στο συνολο. Οταν ο γιος μου πχ χτυπησει αλλο τοτε ναι ας μπει τιμωρια...αυτη ειναι η αποψη μου...διοτι πχ αν εισαι η αλλα μαμα που της χτυπησαν το παιδακι δε θα σου αρεσει να γινεται αυτο καθε μερα...

 

Σχετικα με παιδοψυχολογους , τα ξαναπα, αισθανομαι πως καποιες φορες, "κανουμε την τριχα τριχια" γιατι νομιζουμε πως ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ περιτρεφερται γυρω απο το παιδακι μας...δεν ειναι ετσι ομως, ετσι ειναι η ζωη και οταν καποιος το καταλαβει τοτε μονο μπορει να κοινωνικοποιηθει.

 

Και για να διευκρινισω, ειναι εντελως διαφορετικο το να ΛΑΤΡΕΥΩ το παιδι μμου ΑΠΟ ΤΟ "ΟΥΕ ΚΑΙ ΑΛΙΜΟΝΟ μη μου το πειραξει κανεις θα τον σκοτωσω" Το τελευταιο το συναναταμε μονο εδω στην ελληνικη κοινωνια!

Link to comment
Share on other sites

Aθηναγλου δεν μπορώ να έχω γνώμη για την δική σου περίπτωση συγκεκριμμένα, γιατί δε γνωρίζω λεπτομέρειες, μπορεί να χεις όλο το δίκιο με το μέρος σου..

 

Γενικά μιλώντας όμως, συμφωνώ με τη love. Κάποια πράγματα ακούγονται άσχημα, αλλά αν δεις ολοκληρωμένη την εικόνα, αλλάζεις γνώμη. Για παράδειγμα έχω πετύχει σε παιδικό σταθμό, παιδάκι έξαλλο, να χτυπιέται και να βρίζει, και τα υπόλοιπα, κοκαλωμμένα, να το κοιτούν έντρομα. Έχω δει και άλλο να εκσφενδονίζει παιχνίδια δεξιά αριστερά και να μην μπορούν να το πλησιάσουν. Ε δε θα το έβρισκα καθόλου κακό να απομονωθούν τα παιδάκια αυτά μέχρι να ηρεμήσουν. Κι αν δεν υπάρχει άλλος χώρος διαθέσιμος, δεν είπαμε να τα κλείσουν σε μπουντρούμι, αλλά οι τουαλέτες στους παιδικούς σταθμούς δεν είναι και εκφοβιστικές.

 

Επίσης να προσθέσω ότι τα παιδάκια που δεν ακολουθούν κανόνες στο σπίτι, κάνουν ότι θέλουν όποτε το θέλουν, χτυπιούνται για να γίνει το δικό τους, βρίζουν τους γονείς τους(δεν μπορεί μόνο εγώ να τα έχω δει αυτά) είναι λογικό να αντιδράσουν αρνητικά όταν μπουν σ ένα περιβάλλον όπου πρέπει να ακολουθήσουν κανόνες. Δε σημαίνει ότι δεν περνάνε καλά, απλώς δεν έχουν μάθει να περιορίζονται και δυσανασχετούν μέχρι να συνηθίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα συμφωνήσω με την Love4.

Καταρχήν αρπάζεσαι... εγώ σε ρώτησα απλά ΠΩΣ το έμαθες γιατί έχω κι εγώ παιδιά κι έχω παρατηρήσει τέτοια φαινόμενα όντας το παιδί σπίτι και πριν πάει σταθμό, είτε πηγαίνοντας στον σταθμό με τρελή χαρά.

 

Απάντησες ότι ο μικρός σου είπε για το μάγουλο και το αυτί κι ότι τα υπόλοιπα τα βγάζεις συμπέρασμα απ' τους εφιάλτες και την αλλαγή συμπεριφοράς.

Ε κάτσε, λαμβάνοντας υπόψη ότι σ'αυτή την ηλικία τα παιδιά ταυτοποιούνται και μιμούνται μ'ότι βλέπουν ή τα εντυπωσιάζει, δεν μπορείς να κρίνεις μόνο απ' αυτό.

την τουαλέτα πως την συμπέρανες;; δεν έχω καταλάβει...

Τώρα τα λες αλλιώς, ότι πήγατε σε παιδοψυχολόγους, άλλα σχολεία, πορίσματα κλπ κλπ. Ε... δεν ξέρω, εσύ ξέρεις καλύτερα και τι άλλο έχετε κάνει τότε αλλά θα πω και το εξής γιατί είχα πρόσφατα τέτοιες κουβέντες όπως προείπα:

 

Οι περισσότεροι γονείς όταν το παιδί τους τιμωρείται αντιδρούν. Το καταλαβαίνω γιατί έχω δύο και νιώθω πίκρα όταν συμβαίνει. Και δεν κοιτούν οι περισσότεροι τον λόγο ή τον αριθμό επανάληψης της τιμωρίας αλλά την ίδια την πράξη. Εντάξει. Προσοχή όμως - δώστε λίγη σημασία (με τον σωστό τρόπο ασφαλώς) γιατί αύριο μεθαύριο ένα παιδί ΜΗ οριοθετημένο θα είναι αυτό που θα κάνει bulling σε άλλα παιδιά στο σχολείο και ίσως και στα ίδια τα δικά σας/μας τα παιδιά.

 

edit

Στο μεταξύ και η freedom με κάλυψε επίσης απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

.τα γεγονοτα που περιγραφω ειναι 1000% πραγματικα και εχω παρει και ην αποψη οχι ενος αλλα αρκετων παιδοψυχολογων και το συμπερασμα ολοων ειναι ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΒΙΑ.....η διευθυντρια στην οποια απευθυνθηκα το μονο που εκανε ηταν να δωσει εντολη να μην τον βαζουν συχνα τουαλετα γιατι το λεει στη μαμα του...

 

Λοιπον...κρατησαμε για λιγο σπιτι το παιδι και ρωτωντας γνωστους και φιλους ,τον γραψαμε σε ενα αλλο παιδικο στον οποιο ομως εξηγησαμε την ψυχολογικη φαση του παιδιου....ετσι αρχισε το παιδι να πηγαινει εκει...μετα τα χριστουγεννα...σε μια ετοιμη ομαδα....η δασκαλα μιλαγε και με την παιδοψυχολογο που παρακολουθουσε το παιδι ....στους 2 μηνες πανω μας καλουν απο το σχολειο να μας πουν οτι σε συννενοηση με την παιδοψυχολογο κρινουν οτι το παιδι πρεπεινα διακοψει 1 μηνα .....εννοειται βεβαιΑ οτι η παιδοψυχολογος ΔΕΝ ειχε συμφωνησει....το σχολειο την πιεζε να πει αυτο που ηθελαν εκεινοι.....φυσικα η κοπελα κατεφυγε νομικα...το αποτελεσμα? Ο γιωργακης μας ειναι σπιτι με την γιαγια του και απο σε πτεμβρη σε δημοσιο...............

 

Δεν έχω καταλάβει, τελικά μιλάμε για συναισθηματική βία ή και για σωματική βία; (τράβηγμα αυτιών)

Αν είναι έτσι, έκανες κάποια καταγγελία στον σταθμό;

Στο δεύτερο σταθμό για ποιον λόγο σου είπαν να διακόψει για 1 μήνα το παιδί;

Δεν μπορεί να προσαρμοστεί; τι ακριβώς;

 

Πάντως ως προς το θέμα της φαντασίας των παιδιών, σε τέτοιες ηλικίες πρέπει να διασταυρώνουμε τα λεγόμενά τους. Μια μέρα είχα μαλώσει την κόρη μου (του στυλ "δεν σου είπα να το αφήσεις αυτό κάτω;" - χωρίς χειρονομίες, χωρίς τίποτα) και εκείνη τρέχει στην αδερφή της και της λέει "η μαμά με μάλωσε και με πέταξε κάτω"...

Αν λοιπόν σου είπε ότι του τράβηξαν το μάγουλο-αυτί, πήγες να το διασταυρώσεις με τη δασκάλα; Να την αντιμετωπίσεις στα ίσια και να της πεις αυτό και αυτό μου είπε το παιδί; Υπήρχε κάποιο σημάδι;

 

Εγώ πάλι φοβάμαι και τους δημόσιους σταθμούς εξίσου. Όλους πρέπει να τους έχεις από κοντά, αρκεί να υπάρχει ψυχραιμία και να διασταυρώνεις πρώτα τι ακριβώς συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επέτρεπα ΠΟΤΕ να βάλουν το παιδί μου τιμωρία μέσα σε τουαλέτα ΟΤΙ και να έχει κάνει!!!Δεν θα επέτρεπα πότε να του τραβήξουν τα αυτιά, τα μάγουλα ή ότι άλλο τέλος πάντων ΟΤΙ και να έχει κάνει!!!

 

Εφόσον έχει κάνει κάτι τόσο ΄΄ασυγχώρητο΄΄ και τόσο ΄΄κακό΄΄ που πρέπει να χειροδικήσουν ή να το κλείσουν σε τουαλέτα αντί για απλή τιμωρία αποδεκτή, ας το αποβάλουν και ας με πάρουν τηλέφωνο να με ενημερώσουν τι έκανε να πάω να το πάρω απο εκεί μέσα!!!! Και θα αναλάβω όπως οφείλω και έχω υποχρέωση εγώ να νουθετήσω το παιδί μου για να μην ξαναγίνει κάτι ανάλογο.

 

Οχι τιμωρία- ξεφτίλα σε τουαλέτα και εγώ απλά θα ρωτήσω πρώτα από όλα ΄΄Τι έκανες κακό παιδί?''

Πιθανά να μην έκανε και τίποτα απλά να ήταν ανήσυχο....

 

Μα καλά μαμάδες, εσεις μικρές μάθατε να είστε άνθρωποι σωστοί με ξύλο και εγκλεισμό σε τουαλέτες!!! ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ. Η Αθήναγλου δεν είπε τι νομίζει , ΕΙΠΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ!!

 

Συμφωνώ απόλυτα οτι τα παιδιά πρέπει να τα ακούμε και οχι να δικαιολογούμε ή να ωραιοποιούμε την κατάσταση και ΟΦΕΊΛΟΥΜΕ να τα προστατευουμε απο ακατάλληλους ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω γιατί, αλλά ποτέ δεν συμπάθησα τους ιδιωτικούς σταθμούς ιδιαίτερα σε αυτές τις ηλικίες. Μία ξαδέλφη μου, επέμενε και έλεγε μα καλά μέσω ΕΣΠΑ μπορεί να πάει και σε ιδιωτικό, θα το παίρνει το παιδί το σχολικό θα το φέρνει το σχολικό, θα το προσέχουν!

Πίστευα και πιστεύω ότι είναι επιχειρήσεις.

Και τα δύο παιδιά μου τα πήγα σε δημόσιους και μέχρι τώρα νοσταλγούν τις δασκάλες τους συμμαθητές κλπ.

Α, και η ξαδέλφη τελικά μετά από ένα χρόνο σε ιδιωτικό κατέληξε στους δημόσιους κι' εκείνη.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κυριες μου αλλα ποτε δεν θα εμπαινα στο τριπακι να γραψω αερολογιες....εφερα παραδειγματα επειδη η φιλη με ρωτησε τι μας ενεργοποιησε για να το ψαξουμε.....τα γεγονοτα που περιγραφω ειναι 1000% πραγματικα και εχω παρει και ην αποψη οχι ενος αλλα αρκετων παιδοψυχολογων και το συμπερασμα ολοων ειναι ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΒΙΑ.....η διευθυντρια στην οποια απευθυνθηκα το μονο που εκανε ηταν να δωσει εντολη να μην τον βαζουν συχνα τουαλετα γιατι το λεει στη μαμα του.....οσο για τον αν αφου πληρωνεις σε ενα σταθμο δεν θελουν να σε χασουν απο πελατη....θα το αντιστρεψω λιγο....τα παιδια ειναι η διαφημηση καθε σταθμου...δεν γινεται ενα μη τελειο παιδι ναφυγει απο τον παιδικο και πχ να παει στο δημοτικο και να μην ειναMr Perfect.....ψαξτε λιγο στο φορουμ....γραφουν και ατομα που εχουν δουλεψει σε σταθμους....για τις αληθινες συνθηκες....θελετε να ακουσετε την συνεχεια? Λοιπον...κρατησαμε για λιγο σπιτι το παιδι και ρωτωντας γνωστους και φιλους ,τον γραψαμε σε ενα αλλο παιδικο στον οποιο ομως εξηγησαμε την ψυχολογικη φαση του παιδιου....ετσι αρχισε το παιδι να πηγαινει εκει...μετα τα χριστουγεννα...σε μια ετοιμη ομαδα....η δασκαλα μιλαγε και με την παιδοψυχολογο που παρακολουθουσε το παιδι ....στους 2 μηνες πανω μας καλουν απο το σχολειο να μας πουν οτι σε συννενοηση με την παιδοψυχολογο κρινουν οτι το παιδι πρεπεινα διακοψει 1 μηνα .....εννοειται βεβαιΑ οτι η παιδοψυχολογος ΔΕΝ ειχε συμφωνησει....το σχολειο την πιεζε να πει αυτο που ηθελαν εκεινοι.....φυσικα η κοπελα κατεφυγε νομικα...το αποτελεσμα? Ο γιωργακης μας ειναι σπιτι με την γιαγια του και απο σε πτεμβρη σε δημοσιο..............θελησα να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας .....δυστηχως ομως διαπιστωνω οτι τα εκτος οικου μας τα αμφισβητουμε...."μηπως τα μπετδευετε....μηπως δεν ειναι ετσι...."...για αυτο το λογο ισως δεν αλλαξει ποτε τιποτα....δεν μιλαει ο ενας,δεν μιλαει ο αλλος...που να ανακατευτω τωρα και αλλες δικαιολογιες...για αυτο τελικα το buling ειναι σε εξαρση....γιατι τελικα απ οτι φαινεται δεν μας ενδιαφερουν τα παιδια των αλλων...μονο τα δικα μας....λυπαμαι πολυ γιατι θεωρουσα οτι οταν γινει καποιος γονιος στα ματια του παιδιου του βλεπει και τα αλλα παιδια ...ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

 

Μαμάδες είμαστε και συζητάμε, εγώ προσωπικά εξακολουθώ να θεωρώ ότι στους ιδιωτικούς τα "προσέχουν" αν θες λίγο περισσότερο για να μην χάσουν το έσοδο, όχι για την καλή τους την καρδιά :P! αυτό που δεν κατάλαβα είναι το εξής (καταλαβαίνεις ότι όταν σε ένα θέμα αποσπασματικά παρατίθενται πράγματα λόγω του ότι κανείς δεν μπορεί να γράψει όλη την ιστορία λόγω χώρου μπορεί να διατυπώσουμε και κάτι λανθασμένα ως άποψη)... για ποιο λόγο έκριναν από τον σταθμό ότι το παιδί πρέπει να διακόψει για ένα μήνα? και επίσης αυτό που δεν κατάλαβα επίσης είναι ότι ο παιδοψυχολόγος έπρεπε να βλεπει το παιδί γιατί είχε θεμα με τις τιμωρίες που είχε περάσει?

τώρα άσχετο αλλά όποιον παιδοψυχολόγο και να ρωτήσεις σαφώς η ομάδα είναι η καλύτερη για να "ξεπεράσει" ενδεχομένως κάποιες φοβίες που ανέπτυξε το παιδί (εάν έχω καταλάβει καλά) παρά να μείνει μόνο σπίτι με μία γιαγιά ή με μία νταντά ενδεχομένως... χωρίς παρεξήγηση δεν έχω καταλάβει πολύ καλά το θέμα για να τοποθετηθώ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

ΟΙ περισσότερες ίσως με γνωρίζετε από άλλα θέματα και κυρίως αυτό με τα ιδιωτικά σχολεία. Επίσης, ίσως γνωρίζετε ότι μιλώ με υπερβολικά καλά λόγια για το σχολείο που φοιτά τώρα ο γιος μου (Γ' Δημοτικού) και ήδη από την Α' Δημοτικού.

Αυτό ίσως που δεν ξέρετε, είναι ότι ο γιος μου πέρασε "κόλαση" 4 χρόνια (!!!) σ' ένα πρωτοκλασσάτο παιδικό σταθμό και νηπιαγωγείο του Πειραιά στην Καστέλλα. Χωρίς εμείς οι γονείς, δυστυχώς, να έχουμε καταλάβει κάτι! Το παιδί το έστειλα 27 μηνών εκεί, γιατί η αναπτυξιολόγος μου συνέστησε άμεσα εγγραφή σε παιδικό σταθμό προκειμένου να κοινωνικοποιηθεί και να ξεκινήσει να μιλά. Δεν του βρήκε αναπτυξιακά κάτι, πέρα από το ότι ήταν πάρα πολύ πίσω γλωσσικά. Άρα, το παιδί δεν μίλαγε και δεν μπορούσε να επικοινωνήσει σωστά Το προφίλ του σχολείου αυστηρότατο, η Διευθύντρια γηραιά και απρόσιτη, με ύφος χιλίων καρδιναλίων μας δέχτηκε μήνα Οκτώβριο και αφού όπως είπε μας πέρασε από σχολαστικότατο scanning (!!!!!) αναφορικά με τα επαγγέλματά μας κλπ, γιατί εκεί φοιτούν παιδιά πρωτοκλασσάτων οικογενειών. Μας έλεγαν πως όλα έβαιναν εξαιρετικά, αλλά το δικό μας παιδί έβγαζε μια απίστευτη άρνηση για να πάει το πρωί στο σχολείο και μια νευρικότητα όταν γύριζε. Στο σπίτι προβλήματα δεν είχαμε, γενικά είμαστε μια ήρεμη οικογένεια με 1 παιδί, με το οποίο προσπαθούσαμε και προσπαθούμε να κάνουμε όλοι μαζί διάφορα πράγματα. Το εκμυστηρεύτηκα στην Διευθύντρια, γιατί η κατάσταση συνεχιζόταν. Το παιδί ξεκίνησε να μιλά καθαρά την επόμενη χρονιά και μάλιστα η λογοθεραπεύτρια που έβλεπε τα παιδιά του σχολείου, μου είπε πως δεν χρειάζονται καν λογοθεραπείες, γιατί έχει πολύ καλή άρθρωση και ότι έφτασε γλωσσικά τα υπόλοιπα παιδιά. Ήμουν χαρούμενη, θεώρησα ότι οφείλεται στο σχολείο. Το παιδί όμως άρχισε να μου λέει "δεν θέλω να πάω στο σχολείο". Αρχικά, θεώρησα ότι φταίει το ότι έφευγε πολύ πρωί (06:45) και γύριζε πολύ αργά (15:45). Από τις άλλες μαμάδες, όταν βρισκόμασταν, δεν άκουγα παράπονα, θεώρησα ότι όλα έβαιναν καλώς. Έτσι πέρασε και η τρίτη χρονιά (προνήπιο) μ' εμάς να κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου!:oops::oops: Ήταν η τελευταία χρονιά (νήπιο) που κατάλαβα ότι κάτι τρέχει στο σχολείο. Είχα κάνει ήδη φίλη παιδοψυχολόγο, μαμά άλλου παιδιού, με την οποία αρχίσαμε να μιλάμε και στο τηλέφωνο συχνά. Ήταν μια μέρα, όπου το παιδί γύρισε με απίστευτα νεύρα και κλάματα και σημάδια στα μάγουλα. Μου είπε πως τον χτύπησε η δασκάλα!!!!!!! Δεν πίστευα στα αυτιά μου. Το παιδί σε τρομερή υπερένταση, άρχισε να μου λέει πως δεν αντέχει άλλο σ' αυτό το σχολείο, πως κάθε φορά που μιλά μέσα στην τάξη ή δεν προσέχει, η κυρία τον στέλνει στη Γραμματέα μόνο του (!!!) (είναι ένα όροφο πάνω από τις τάξεις) κι εκεί η ευτραφέστατη Γραμματέας του λέει πως θα τηλεφωνήσει τώρα στην Αστυνομία για να έρθουν να πάρουν το άτακτο, κακό (!!!!!!!!!!!!) παιδί. Ο γιος μου έκλαιγε, την θερμοπαρακαλούσε κι εκείνη κατέβαζε το ακουστικό, λέγοντάς του, "εντάξει, αλλά θυμήσου, αν το ξανακάνεις, θα πάρω!!!!". Επίσης, άλλη μέθοδος ήταν, να βγάζει η νηπιαγωγός το παιδί έξω από την τάξη και να το στέλνει σε άλλη τάξη κι εκεί η άλλη νηπιαγωγός να λέει "κοιτάξτε παιδιά, τον Μανωλάκη τον έδιωξε η δασκάλα του από την τάξη γιατί δεν ήταν φρόνιμος, αν κάνετε κι εσείς το ίδιο, θα σας διώξω κι εγώ!!!!! Νόμιζα πως ήταν εφιάλτης. Δεν μπορούσα να το πιστέψω! Το παιδί μου εξιστορούσε σε κατάσταση σοκ, τι υφίστατο τόσο καιρό...μ' έπιασε σκοτοδίνη. Τον ρώτησα "γιατί τόσο καιρό δεν μου έλεγες τι γίνεται στο σχολείο;" Μου απάντησε επί λέξει: "Μαμά φοβόμουν, μου είπαν πως αν το πω στους γονείς μου, θα είμαι ένα κακό παιδί που θα στενοχωρήσει τους γονείς του" (!!!!!!!!!!).

Αναφορικά με τα σημάδια στα μάγουλα εκείνη την ημέρα, μου είπε μέσα σε λυγμούς: "Τρώγαμε με την άλλη κυρία (την απογευματινή της φύλαξης) και εγώ μαμά κατά λάθος έριξα την τσάντα της Ιωάννας, χύθηκε όλα το νερό επάνω της και την έκανε μούσκεμα. Τότε η κυρία ήρθε και με τράβηξε από τα αυτιά κι εγώ τραβιόμουν να φύγω κι εκείνη μ' έπιανε πιο δυνατά από τα μάγουλα και το αυτί"!!! Δεν ήξερα τι να κάνω! Σάστισα. Παίρνω τηλέφωνο την παιδοψυχολόγο, τη μαμά του άλλου παιδιού και της λέω: Ρώτησε, σε παρακαλώ το Σάββα, τι συνέβη σήμερα στη φύλαξη με τον Μανώλη και θα σε πάρω ξανά". Δεν της είπα τίποτε άλλο για να μην καθοδηγήσει το παιδί. Με παίρνει μετά από 10 λεπτά και, ναι, το παιδί της, της είπε όλα όσα μου είπε το δικό μου και μάλιστα με την ίδια σειρά!!!!!!

Παίρνω τηλέφωνο τη γηραιά Διευθύντρια και της λέω, αύριο θα στείλω το παιδί και αμέσως μετά θα έρθουμε στο σχολείο με το σύζυγό μου να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό! Την επόμενη ημέρα πήγαμε. Περιττό να σας πω, πως δεν παραδέχτηκε απολύτως τίποτα. Μου είπε πως το σχολείο τους φημίζεται για τις μεθόδους διαπαιδαγώγησης (ίσως αυτές, με τις οποίες μεγάλωσαν οι δικοί μας, δηλαδή με χαστούκια και προσβολές!!!!!!) και πως τα παιδιά τα φαντασιώθηκαν. Και πως το παιδί μου είναι πολύ ζωηρό. Της είπα "γιατί δεν μου είπατε ποτέ κάτι; Τόσα χρόνια μου τα παρουσιάζατε όλα ρόδινα, πώς προέκυψε ξαφνικά αυτό;". Της μίλησα πολύ σκληρά. Της είπα πως, δυστυχώς, οι μαρτυρίες των παιδιών αυτής της ηλικίας δεν αποτελούν αποδεικτικό μέσο, διαφορετικά θα της έκλεινα το σταθμό. Επίσης, της είπα πως θα φροντίσω κάθε συγγενής, φίλος και γνωστός να μάθει τι κολαστήριο πέρασε ο γιος μου εκεί και πως λυπάμαι πάρα πολύ που εμπιστεύτηκα το παιδάκι μου σε μια τόσο τρυφερή ηλικία εκεί. Αυτός ήταν ο "παιδαγωγικός" τρόπος του σχολείου να διαχειρίζεται τα ζωηρά παιδιά! Ήταν αρχές Μεγάλης Εβδομάδας. Της είπα πως θα μείνουμε για να τελειώσει το νήπιο εκεί και πως, αν το παιδί μου έλεγε ότι συμβαίνει ξανά το παραμικρό από τα κολαστήρια αυτά, θα καλούσα εισαγγελέα! Της είπα επίσης, να φροντίσει να μην στοχοποιήσει το παιδί, διότι τότε θα είχε να κάνει μαζί μας!

Την επόμενη χρονιά το παιδί μου ξεκίνησε ιδιωτικό Δημοτικό σχολείο στο Περιστέρι. Το σχολείο αυτό διαθέτει σε καθημερινή 8ωρη βάση ψυχολόγο. Μίλησα μαζί της, της είπα τα πάντα. Το παιδί το παρακολούθησε από την πρώτη ημέρα. Έβγαζε αντίδραση και νεύρα. Μίλησε μαζί του, μου είπε πως υπέστη όντως συναισθηματική κακοποίηση και πως εκείνο της είπε πως είναι πολύ θυμωμένο και στενοχωρημένο, γιατί από το άλλο σχολείο έφυγε και δεν συνέχισε (είχε και Δημοτικό η γηραιά κυρία) σε άλλο σημείο του Πειραιά), γιατί έφταιγε αυτό, που ήταν πολύ κακό και άτακτο παιδί και γι' αυτό δεν τον κράτησαν(!!!!!!!!!)

Τι να σας πω, τον γολγοθά που περάσαμε 1,5 χρόνο μέχρι το παιδάκι μου να το ξεπεράσει, να εμπιστευτεί το νέο περιβάλλον, που δεν είχε καμία σχέση με το κολαστήριο εκείνο!!! Τον παιδοψυχολόγο που βλέπαμε κι εκτός σχολείου; Ευτυχώς στα μισά της Δευτέρας Δημοτικού και ιδίως φέτος (Γ' Δημοτικού), το παιδί μου είναι ένα καλοσυνάτο, γλυκομίλητο και ήρεμο παιδάκι, που λατρεύει το σχολείο και όλο το προσωπικό και γελαστό φεύγει (07:10), χαρούμενο γυρίζει (17:45).

Προς τι τώρα όλο αυτό το σεντόνι; Για να σας πω, πως ναι, συμβαίνουν δυστυχώς αυτά, ακόμα και σε πρωτοκλασσάτα σχολεία, πως πρέπει να ψαχνόμαστε περισσότερο, πως πρέπει να ακούμε και να εμπιστευόμαστε τα παιδιά μας όσο μικρά κι αν είναι, και πιστέψτε με, όπως είπε και η παιδοψυχολόγος, όση φαντασία και να έχουν, δεν λένε ψέμματα. Προσοχή και επαγρύπνιση από τους γονείς χρειάζεται, την οποία προφανώς εμείς δεν επιδείξαμε :oops::oops:

Υ.Γ. Και κάτι που θυμήθηκα. Ποτέ δεν μας άφησαν να δούμε το σχολείο εν ώρα λειτουργίας. Μόνο μέχρι τη Γραμματεία. Εγώ βεβαίως τότε πίστεψα πως αυτό γινόταν για να μην διακόψουμε το μάθημα. Πού να φανταστώ ότι γινόταν για να μην αντιληφθεί κανείς γονέας τι πραγματικά συνέβαινε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

ΟΙ περισσότερες ίσως με γνωρίζετε από άλλα θέματα και κυρίως αυτό με τα ιδιωτικά σχολεία. Επίσης, ίσως γνωρίζετε ότι μιλώ με υπερβολικά καλά λόγια για το σχολείο που φοιτά τώρα ο γιος μου (Γ' Δημοτικού) και ήδη από την Α' Δημοτικού.

Αυτό ίσως που δεν ξέρετε, είναι ότι ο γιος μου πέρασε "κόλαση" 4 χρόνια (!!!) σ' ένα πρωτοκλασσάτο παιδικό σταθμό και νηπιαγωγείο του Πειραιά στην Καστέλλα. Χωρίς εμείς οι γονείς, δυστυχώς, να έχουμε καταλάβει κάτι! Το παιδί το έστειλα 27 μηνών εκεί, γιατί η αναπτυξιολόγος μου συνέστησε άμεσα εγγραφή σε παιδικό σταθμό προκειμένου να κοινωνικοποιηθεί και να ξεκινήσει να μιλά. Δεν του βρήκε αναπτυξιακά κάτι, πέρα από το ότι ήταν πάρα πολύ πίσω γλωσσικά. Άρα, το παιδί δεν μίλαγε και δεν μπορούσε να επικοινωνήσει σωστά Το προφίλ του σχολείου αυστηρότατο, η Διευθύντρια γηραιά και απρόσιτη, με ύφος χιλίων καρδιναλίων μας δέχτηκε μήνα Οκτώβριο και αφού όπως είπε μας πέρασε από σχολαστικότατο scanning (!!!!!) αναφορικά με τα επαγγέλματά μας κλπ, γιατί εκεί φοιτούν παιδιά πρωτοκλασσάτων οικογενειών. Μας έλεγαν πως όλα έβαιναν εξαιρετικά, αλλά το δικό μας παιδί έβγαζε μια απίστευτη άρνηση για να πάει το πρωί στο σχολείο και μια νευρικότητα όταν γύριζε. Στο σπίτι προβλήματα δεν είχαμε, γενικά είμαστε μια ήρεμη οικογένεια με 1 παιδί, με το οποίο προσπαθούσαμε και προσπαθούμε να κάνουμε όλοι μαζί διάφορα πράγματα. Το εκμυστηρεύτηκα στην Διευθύντρια, γιατί η κατάσταση συνεχιζόταν. Το παιδί ξεκίνησε να μιλά καθαρά την επόμενη χρονιά και μάλιστα η λογοθεραπεύτρια που έβλεπε τα παιδιά του σχολείου, μου είπε πως δεν χρειάζονται καν λογοθεραπείες, γιατί έχει πολύ καλή άρθρωση και ότι έφτασε γλωσσικά τα υπόλοιπα παιδιά. Ήμουν χαρούμενη, θεώρησα ότι οφείλεται στο σχολείο. Το παιδί όμως άρχισε να μου λέει "δεν θέλω να πάω στο σχολείο". Αρχικά, θεώρησα ότι φταίει το ότι έφευγε πολύ πρωί (06:45) και γύριζε πολύ αργά (15:45). Από τις άλλες μαμάδες, όταν βρισκόμασταν, δεν άκουγα παράπονα, θεώρησα ότι όλα έβαιναν καλώς. Έτσι πέρασε και η τρίτη χρονιά (προνήπιο) μ' εμάς να κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου!:oops::oops: Ήταν η τελευταία χρονιά (νήπιο) που κατάλαβα ότι κάτι τρέχει στο σχολείο. Είχα κάνει ήδη φίλη παιδοψυχολόγο, μαμά άλλου παιδιού, με την οποία αρχίσαμε να μιλάμε και στο τηλέφωνο συχνά. Ήταν μια μέρα, όπου το παιδί γύρισε με απίστευτα νεύρα και κλάματα και σημάδια στα μάγουλα. Μου είπε πως τον χτύπησε η δασκάλα!!!!!!! Δεν πίστευα στα αυτιά μου. Το παιδί σε τρομερή υπερένταση, άρχισε να μου λέει πως δεν αντέχει άλλο σ' αυτό το σχολείο, πως κάθε φορά που μιλά μέσα στην τάξη ή δεν προσέχει, η κυρία τον στέλνει στη Γραμματέα μόνο του (!!!) (είναι ένα όροφο πάνω από τις τάξεις) κι εκεί η ευτραφέστατη Γραμματέας του λέει πως θα τηλεφωνήσει τώρα στην Αστυνομία για να έρθουν να πάρουν το άτακτο, κακό (!!!!!!!!!!!!) παιδί. Ο γιος μου έκλαιγε, την θερμοπαρακαλούσε κι εκείνη κατέβαζε το ακουστικό, λέγοντάς του, "εντάξει, αλλά θυμήσου, αν το ξανακάνεις, θα πάρω!!!!". Επίσης, άλλη μέθοδος ήταν, να βγάζει η νηπιαγωγός το παιδί έξω από την τάξη και να το στέλνει σε άλλη τάξη κι εκεί η άλλη νηπιαγωγός να λέει "κοιτάξτε παιδιά, τον Μανωλάκη τον έδιωξε η δασκάλα του από την τάξη γιατί δεν ήταν φρόνιμος, αν κάνετε κι εσείς το ίδιο, θα σας διώξω κι εγώ!!!!! Νόμιζα πως ήταν εφιάλτης. Δεν μπορούσα να το πιστέψω! Το παιδί μου εξιστορούσε σε κατάσταση σοκ, τι υφίστατο τόσο καιρό...μ' έπιασε σκοτοδίνη. Τον ρώτησα "γιατί τόσο καιρό δεν μου έλεγες τι γίνεται στο σχολείο;" Μου απάντησε επί λέξει: "Μαμά φοβόμουν, μου είπαν πως αν το πω στους γονείς μου, θα είμαι ένα κακό παιδί που θα στενοχωρήσει τους γονείς του" (!!!!!!!!!!).

Αναφορικά με τα σημάδια στα μάγουλα εκείνη την ημέρα, μου είπε μέσα σε λυγμούς: "Τρώγαμε με την άλλη κυρία (την απογευματινή της φύλαξης) και εγώ μαμά κατά λάθος έριξα την τσάντα της Ιωάννας, χύθηκε όλα το νερό επάνω της και την έκανε μούσκεμα. Τότε η κυρία ήρθε και με τράβηξε από τα αυτιά κι εγώ τραβιόμουν να φύγω κι εκείνη μ' έπιανε πιο δυνατά από τα μάγουλα και το αυτί"!!! Δεν ήξερα τι να κάνω! Σάστισα. Παίρνω τηλέφωνο την παιδοψυχολόγο, τη μαμά του άλλου παιδιού και της λέω: Ρώτησε, σε παρακαλώ το Σάββα, τι συνέβη σήμερα στη φύλαξη με τον Μανώλη και θα σε πάρω ξανά". Δεν της είπα τίποτε άλλο για να μην καθοδηγήσει το παιδί. Με παίρνει μετά από 10 λεπτά και, ναι, το παιδί της, της είπε όλα όσα μου είπε το δικό μου και μάλιστα με την ίδια σειρά!!!!!!

Παίρνω τηλέφωνο τη γηραιά Διευθύντρια και της λέω, αύριο θα στείλω το παιδί και αμέσως μετά θα έρθουμε στο σχολείο με το σύζυγό μου να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό! Την επόμενη ημέρα πήγαμε. Περιττό να σας πω, πως δεν παραδέχτηκε απολύτως τίποτα. Μου είπε πως το σχολείο τους φημίζεται για τις μεθόδους διαπαιδαγώγησης (ίσως αυτές, με τις οποίες μεγάλωσαν οι δικοί μας, δηλαδή με χαστούκια και προσβολές!!!!!!) και πως τα παιδιά τα φαντασιώθηκαν. Και πως το παιδί μου είναι πολύ ζωηρό. Της είπα "γιατί δεν μου είπατε ποτέ κάτι; Τόσα χρόνια μου τα παρουσιάζατε όλα ρόδινα, πώς προέκυψε ξαφνικά αυτό;". Της μίλησα πολύ σκληρά. Της είπα πως, δυστυχώς, οι μαρτυρίες των παιδιών αυτής της ηλικίας δεν αποτελούν αποδεικτικό μέσο, διαφορετικά θα της έκλεινα το σταθμό. Επίσης, της είπα πως θα φροντίσω κάθε συγγενής, φίλος και γνωστός να μάθει τι κολαστήριο πέρασε ο γιος μου εκεί και πως λυπάμαι πάρα πολύ που εμπιστεύτηκα το παιδάκι μου σε μια τόσο τρυφερή ηλικία εκεί. Αυτός ήταν ο "παιδαγωγικός" τρόπος του σχολείου να διαχειρίζεται τα ζωηρά παιδιά! Ήταν αρχές Μεγάλης Εβδομάδας. Της είπα πως θα μείνουμε για να τελειώσει το νήπιο εκεί και πως, αν το παιδί μου έλεγε ότι συμβαίνει ξανά το παραμικρό από τα κολαστήρια αυτά, θα καλούσα εισαγγελέα! Της είπα επίσης, να φροντίσει να μην στοχοποιήσει το παιδί, διότι τότε θα είχε να κάνει μαζί μας!

Την επόμενη χρονιά το παιδί μου ξεκίνησε ιδιωτικό Δημοτικό σχολείο στο Περιστέρι. Το σχολείο αυτό διαθέτει σε καθημερινή 8ωρη βάση ψυχολόγο. Μίλησα μαζί της, της είπα τα πάντα. Το παιδί το παρακολούθησε από την πρώτη ημέρα. Έβγαζε αντίδραση και νεύρα. Μίλησε μαζί του, μου είπε πως υπέστη όντως συναισθηματική κακοποίηση και πως εκείνο της είπε πως είναι πολύ θυμωμένο και στενοχωρημένο, γιατί από το άλλο σχολείο έφυγε και δεν συνέχισε (είχε και Δημοτικό η γηραιά κυρία) σε άλλο σημείο του Πειραιά), γιατί έφταιγε αυτό, που ήταν πολύ κακό και άτακτο παιδί και γι' αυτό δεν τον κράτησαν(!!!!!!!!!)

Τι να σας πω, τον γολγοθά που περάσαμε 1,5 χρόνο μέχρι το παιδάκι μου να το ξεπεράσει, να εμπιστευτεί το νέο περιβάλλον, που δεν είχε καμία σχέση με το κολαστήριο εκείνο!!! Τον παιδοψυχολόγο που βλέπαμε κι εκτός σχολείου; Ευτυχώς στα μισά της Δευτέρας Δημοτικού και ιδίως φέτος (Γ' Δημοτικού), το παιδί μου είναι ένα καλοσυνάτο, γλυκομίλητο και ήρεμο παιδάκι, που λατρεύει το σχολείο και όλο το προσωπικό και γελαστό φεύγει (07:10), χαρούμενο γυρίζει (17:45).

Προς τι τώρα όλο αυτό το σεντόνι; Για να σας πω, πως ναι, συμβαίνουν δυστυχώς αυτά, ακόμα και σε πρωτοκλασσάτα σχολεία, πως πρέπει να ψαχνόμαστε περισσότερο, πως πρέπει να ακούμε και να εμπιστευόμαστε τα παιδιά μας όσο μικρά κι αν είναι, και πιστέψτε με, όπως είπε και η παιδοψυχολόγος, όση φαντασία και να έχουν, δεν λένε ψέμματα. Προσοχή και επαγρύπνιση από τους γονείς χρειάζεται, την οποία προφανώς εμείς δεν επιδείξαμε :oops::oops:

Υ.Γ. Και κάτι που θυμήθηκα. Ποτέ δεν μας άφησαν να δούμε το σχολείο εν ώρα λειτουργίας. Μόνο μέχρι τη Γραμματεία. Εγώ βεβαίως τότε πίστεψα πως αυτό γινόταν για να μην διακόψουμε το μάθημα. Πού να φανταστώ ότι γινόταν για να μην αντιληφθεί κανείς γονέας τι πραγματικά συνέβαινε!

 

πωπω κορίτσι μου με έχεις κάνει κομμάτια:-( Απορώ πώς άντεξες και δεν την άρπαξες απο τα αυτιά τη γριούλα, έτσι για να δεί πώς είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα δεχομουν για κανενα λογο να κλεινουν το παιδι μου στην τουαλετα ως τιμωρια...ε μην τρελλαθουμε κιολας.Απορω δλδ πως μερικες το θεωρειτε αυτο νορμαλ παιδαγωγικη μεθοδο.Απορω.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα δεχομουν για κανενα λογο να κλεινουν το παιδι μου στην τουαλετα ως τιμωρια...ε μην τρελλαθουμε κιολας.Απορω δλδ πως μερικες το θεωρειτε αυτο νορμαλ παιδαγωγικη μεθοδο.Απορω.

Να σου πω Νίκη μου.. Αν το ήρεμο κι ευγενικό παιδάκι σου φοβόταν να πάει στο σχολείο γιατί ένας συμμαθητής σε κατάσταση αλλοφροσύνης ούρλιαζε και χτυπιόταν, δε φαντάζομαι να σου φαινόταν τραγικό να στείλουν το έξαλλο παιδάκι δυο λεπτά στην τουαλέτα να ρίξει και λίγο νερό στο πρόσωπό του να συνέλθει, να μην υποχρεώνονται και τα υπόλοιπα να βλέπουν το θέαμα.. Κάπως έτσι το φαντάζομαι και μπορώ να το δικαιολογήσω εγώ προσωπικά. Προφανώς όχι να κλείνουν τα παιδιά συστηματικά και με τις ώρες στην τουαλέτα!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω Νίκη μου.. Αν το ήρεμο κι ευγενικό παιδάκι σου φοβόταν να πάει στο σχολείο γιατί ένας συμμαθητής σε κατάσταση αλλοφροσύνης ούρλιαζε και χτυπιόταν, δε φαντάζομαι να σου φαινόταν τραγικό να στείλουν το έξαλλο παιδάκι δυο λεπτά στην τουαλέτα να ρίξει και λίγο νερό στο πρόσωπό του να συνέλθει, να μην υποχρεώνονται και τα υπόλοιπα να βλέπουν το θέαμα.. Κάπως έτσι το φαντάζομαι και μπορώ να το δικαιολογήσω εγώ προσωπικά. Προφανώς όχι να κλείνουν τα παιδιά συστηματικά και με τις ώρες στην τουαλέτα!

 

Κι εγω καπως ετσι το φανταζομαι...επιπλεον φανταζομαι οτι το εξαλλο παιδακι βαραει και κανα δυο παιδακια διπλα του, τους ριχνει το χυμο πανω τους, η τα κοροιδευει, η τους τραβαει οτι παιχνιδι πανε να πιασουν κλπ κλπ...ειναι τοσο μεγαλη η γκαμα των πραγματων που μπορει να κανει ενα κακομαθημενο παιδακι και να εξοργισει-τυρανησει τους συμμαθητες του!

Link to comment
Share on other sites

Δε θα δεχομουν για κανενα λογο να κλεινουν το παιδι μου στην τουαλετα ως τιμωρια...ε μην τρελλαθουμε κιολας.Απορω δλδ πως μερικες το θεωρειτε αυτο νορμαλ παιδαγωγικη μεθοδο.Απορω.

 

Να γι αυτες τις μαμαδες ελεγα...νικι σκεψου το παιδακι σου να ηταν ενα απο αυτα που ενοχλουσε συστηματικα το παιδακι "τυρρανος" και απαντησε τι θα προτεινες να γινει....να σε προλαβω μη πεις να συζητησει η δασκαλα μαζι του κλπ κλπ γιατι προφανως οι δασκαλες δεν εχουν το χρονο με το μερος τους στους παιδικους σταθμους...μαλλον πηγμενες θα τις χαρακτηριζα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς συμβαίνουν κι αυτά όπως αυτά που διηγείται η catyeys και εγώ θα μείνω στο περιστατικό με τις χειρονομίες της δασκάλας στο παιδί. Τα υπόλοιπα προσωπικά δεν τα βρίσκω τραγικά. Δεν λέτε κι όλας να καταλάβουμε τον λόγο που τιμωρήθηκαν τα παιδιά. Κι εμένα η μικρή μου έκανε επανειλλημένα κάποια αταξία (πράγμα για το οποίο με ενημέρωναν κάθε φορά) και στο τέλος την πρόσβαλε η διευθύντρια του σταθμού.

 

Μου το είπε εμπρός στο παιδί το επόμενο πρωί που την πήγα. Ηταν η τελευταία φορά που συνέβη, η μικρή συμμορφώθηκε.

 

Μας έχει τύχει πολλές φορές να μην θέλει να πάει το πρωί, κάποιο διάστημα έβαζε κάτω 3 κούκλες και τις φώναζε, τις έβριζε, τους έλεγε πως είναι κακά κορίτσια και πως θα τους πάρει το φαγητό τους να τις αφήσει νηστικές κλπ και είχαν μπει πολλά στο μυαλό μας. Ωσπου είδαμε το παραμύθι με τις 7 ή 9 πριγκήπισσες δεν θυμάμαι πόσες, με το νησί που ταξιδεύουν και που η μητριά τους τα λέει αυτά κατά γράμμα. Το έβαζε η γιαγιά όταν την κρατούσε μερικά μεσημέρια μετά το σταθμό, ένα απ' τα πολλά dvd που είχε.

Κι άλλες φορές μου λέει για συμμαθητή της συγκεκριμένο που είναι πολύ ζωηρός και που της έριξε κάτω τα παιχνίδια, άλλοτε είχε σπρώξει παιδάκια απ' τη σκάλα κι άλλη μια φορά είχε φάει το φαγητό της. Αυτό το παιδάκι ίσως είναι εκείνο που φαντάζεται σωστά η love4 και η freedom.

Link to comment
Share on other sites

cateyes μου ήρθε ο θάνατος με το ποστ σου. Τι είναι αυτά τα αίσχη σε μωρά παιδιά; Κι εμείς καθόμαστε και συζητάμε πόσο αντιπαιδαγωγικό είναι, ο νταής της Γ δημοτικού, που δέρνει και βρίζει χυδαία τους συμμαθητές του και δεν τους αφήνει να παρακολουθήσουν το μάθημα, να μπει τιμωρία όρθιος στη γωνία...

 

Απίστευτο μου φαίνεται να γίνονται τέτοια πράγματα στην Ελλάδα του 2015. Δε μπορώ να το χωνέψω, ειλικρινά.

 

Λυπάμαι πολύ για όσα ζήσατε και χαίρομαι που τα ξεπεράσατε εντελώς. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...