Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορια σχετικα με αντληση κ φυλαξη γαλακτος...


Recommended Posts

Καλησπερα! Ως νεα μαμα εχω καποιες αποριες σχετικα με το θεμα της αντλησης. Θηλαζω αποκλειστικα την 20 ημερων μπεμπα μου κ μπορω να πω οτι τα παμε πολυ καλα. Σκεφτομουν οτι μετα απο ενα διαστημα(μετα απο 3μηνες τουλαχιστον) ισως χρειαστει να αντλησω καποιο γευμα σε περιπτωση που χρειαστει να βγω εκτος σπιτιου χωρις το μωρο. Περιστασιακα δηλαδη το σκεφτομαι να το κανω. Εχω λοιπον ακουσει οτι μπορει στην αρχη η ποσοτητα που θα βγαζει η αντληση να ειναι λιγη.. Πχ 20ml.αυτα λοιπον τα λιγα ml που θα βγαινουν σιγα σιγα θα μπαινουν σε ξεχωριστα σακουλακια καθε φορα; δλδ μπορει να χρειαστουν κ 5 σακουλακια για να γινει ενα γευμα; στο τελος τα ενωνω ολα μαζι οταν ειναι να φαει το μωρό; ισως ειναι λιγο χαζη η ερωτηση :-) . Η αληθεια ειναι οτι διαβαζω πολυ για να ενημερωθω κ σιγουρα εδω μεσα εχω βρει πολλες απαντησεις σε ερωτηματα μου απο την αρχη της εγκυμοσυνης απλα μερικες φορες ειναι καποιες μικρες λεπτομερειες που μπορει να ακουγονται αστειες αλλα ειναι σημαντικες.. Ειδικα αν εισαι ασχετη!! Οπως εγω! :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα tzina, κάθε άντληση θα πρέπει να είναι σε ξεχωριστό σακουλάκι. Δηλαδή, δεν μπορείς να βγάζεις λίγο τώρα, να το φυλάς στο ψυγείο, και σε 5 ώρες πχ να αντλήσεις λίγο ακόμα και να το συμπληρώσεις στο ίδιο σακουλάκι. Το γάλα για να αναμειχθεί θα πρέπει να είναι στην ίδια θερμοκρασία.

 

Θεωρητικά, θα μπορούσες να το αφήνεις στο ψυγείο για κάποια ώρα μέχρι να κρυώσει και αυτό και μετά να το ανακατέψεις και να το βάλεις στην κατάψυξη πχ. Απλά, το γάλα που έχει μείνει στο ψυγείο πριν μπει στην κατάψυξη έχει μικρότερη διάρκεια.

 

Το καλύτερο είναι κάθε άντληση σε δικό της σακουλάκι, και όταν το χρειαστείς το ξεπαγώνεις με τον τρόπο που θα διαλέξεις εσύ.

 

Καλή αρχή και να σου ζήσει το μικρούλι σου!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι λίγο πιο πρακτικό το εξής:

 

κάνεις αντλήσεις με μπουκάλια που δεν είναι μίας χρήσεως. Το γάλα της πρώτης άντλησης το βάζεις σε σακουλάκι, στο ψυγείο. Σε κάθε επόμενη, βάζεις το μπουκάλι στο ψυγείο και, καμιά ώρα μετά, αδειαζεις το γάλα στο σακουλάκι. Επαναλαμβάνεις σε επόμενη άντληση. Στο τέλος της ημέρας, βάζεις το σακουλάκι στην κατάψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...