Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά από 5 χρόνια θέλω να μάθω το γιατί !!!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια έχω ένα κοριτσάκι 5 χρονών και μετά από τόσα χρόνια θέλω να μάθω τι δεν πήγε καλά, τι έφταιγε....!

 

Γέννησα με καισαρική λόγω προεκλαμψίας πριν 5 χρόνια, το παιδάκι μου γεννήθηκε πρόωρο αλλά ούτε θερμοκοιτίδα χρειαστήκαμε ούτε τίποτα, από την αρχή το έβαλα να θηλάσει και έπιασε και θηλή κλπ. Νομίζω ότι βοηθούσε το μέγεθος και το σχήμα της θηλής μου σε αυτό. Μέχρι εδώ καλά. Μετά από λίγο το παιδί ξεκίνησε απίστευτους κολικούς, όλη μέρα σε ακαθόριστα χρονικά διαστήματα, δεν μπορούσα να καταλάβω εάν πεινούσε ή όχι, γιατί ο κολικός το έπιανε την ώρα που πήγαινε να το θηλάσω και ούρλιαζε. Επειδή η πίεση μου ήταν πολύ υψηλή έπαιρνα φάρμακα και με το ζόρι την κρατάγαμε στο 16, εκεί σκέφτηκα ότι ίσως φταίνε τα φάρμακα που το παιδί συμπεριφέρεται έτσι και μήπως κάνω κακό που το θηλάζω. Επίσης το παιδάκι δεν έπαιρνε ιδιαίτερα βάρος και δεν μπορούσα να καταλάβω έάν έχω γάλα ή όχι.

 

θέλω να πω ότι παρόλο τις άσχημες συνθήκες (ο πατέρας που ήθελε παιδί έκανε τον κινέζο) δεν πτοήθηκα , ήθελα να το θηλάσω και φρίκαρα από τους κολικούς με αποτέλεσμα ίσως και αυτό να με επιρρέσε που δεν είχα γάλα.

 

Εγώ πάντως εάν εξαιρέσω τον πρώτο μήνα που είχα γάλα γιατί μάλιστα είχα χρειαστεί και επίθέματα μετά δεν έβλεπα και πολλά πράγματα.

 

Τελικά τι φταίει που δεν είχα γάλα;;; Ξεκίνησα με όλη την διάθεση να θηλάσω το μωρό, πως κατέληξα στο δίμηνο να μην έχω;; φταίει ο φόβος ότι μπορεί να έκανα στο μωρό κακό γιατί θήλαζα και έπερνα αντιυπερτασικά φάρμακα (η γιατρός μου είχε πει ότι ήταν εντάξει);; φταίει ότι απλά δεν είχα γάλα και γιατί;; είναι έτσι κάποιες γυναίκες;; έχω μεγάλο στήθος;; το γάλα ρε κορίτσια που ήταν;;; είναι ορμονικό, είναι οργανικό;;;

 

πλάκα πλάκα ήμουν πολύ τυχερή γιατί μπορούσαμε να αγοράσουμε γάλα;; σε αντίθεση με τις τωρινές συνθήκες που απορώ πως κάποιες μανούλες τα βγάζουν πλέον πέρα!!!

 

περιμένω τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν κρίνω από τη δική μου περίπτωση, καταλήγω πως ο θηλασμός δεν είναι κάτι τόσο εύκολο όσο το παρουσιάζουν κάποιοι. Δεν έχουν όλες οι γυναίκες άφθονο γάλα ή δεν είναι οι συνθήκες πάντα ιδανικές για να κατεβάσει γάλα...

 

Τα 2 μου παιδιά κατέληξα να τα θηλάσω ακριβώς για το ίδιο διάστημα. Στο πρώτο, έκανα τα πάντα by the book, συμβουλευόμουν και μαία, έβγαζα με το θήλαστρο, κουράστηκα απίστευτα και κατέληξα να θηλάσω με το ζόρι για 1 εξάμηνο. Στο δεύτερο, δεν ακολούθησα απολύτως κανένα κανόνα, ήμουν χαλαρή, δεν χρησιμοποίησα καθόλου το θήλαστρο και κατέληξα πάλι στο εξάμηνο με το ζόρι...

 

Επομένως μην ψάχνεις 5 χρόνια μετά τι έκανες λάθος ή γιατί είχες λίγο γάλα. Ότι μπορούσες έκανες, όσο γάλα είχες το προσέφερες. Το αν θα μπορούσες να θηλάσεις για μεγαλύτερο διάστημα δεν μπορείς να το μάθεις με βεβαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

αισθάνομαι ότι είναι ένα τεράστιο θέμα...;; πρόσφατα μια φίλη μου έμεινε έγκυος μετά από πολλά χρόνια, τελείως απρόσμενα, δυστυχώς το μωράκι τους βρήκε σε κακή οικονομική κατάσταση και οι δυο άνεργοι με ένα παιδί, πως αυτή η μαμά να το κρατούσε, ούτε γαλα δεν μπορούμε να έχουμε;;; που είναι η βασική διατροφή του μωρού;; την καταλαβαίνω απόλυτα γιατί 3 χρόνια δεν ζορίστηκα χάρη την στήριξη των δικό μου αλλά δεν θα μπορούσα να φανταστώ να έχω παιδάκι τώρα και να μην έχω να δώσω το γάλα του;; μια κοπέλα στο χωριό είχε γάλα για 2 χρόνια και εγώ ούτε για εξάμηνο. δεν άντεξα και την ρώτησα;; η κοπέλα γέλαγε μαζί μου! για το μεγάλο παιδάκι αγόραζε γάλα (ένα ποτήρι την ημέρα), και για το μικρό 2 ετών, το ΘΗΛΑΖΕ!!!!! άσε που στο μυαλό μου έρχεται μια μαμά 7 παιδιών;;; και όλα τα θηλαζε, τουλάχιστον για χρόνο !!!!! μήπως υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν γάλα, γιατί έτσι είναι η κατασκευή τους;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πιστεύω ότι δεν έχουν όλες οι γυναίκες άφθονο γάλα. Γιατί δεν ξέρω. Πάντως δεν ισχύει το κλασσικό "όσο υπάρχει ζήτηση, υπάρχει και παραγωγή". Καμία σχέση...

Link to comment
Share on other sites

αισθάνομαι ότι είναι ένα τεράστιο θέμα...;; πρόσφατα μια φίλη μου έμεινε έγκυος μετά από πολλά χρόνια, τελείως απρόσμενα, δυστυχώς το μωράκι τους βρήκε σε κακή οικονομική κατάσταση και οι δυο άνεργοι με ένα παιδί, πως αυτή η μαμά να το κρατούσε, ούτε γαλα δεν μπορούμε να έχουμε;;; που είναι η βασική διατροφή του μωρού;; την καταλαβαίνω απόλυτα γιατί 3 χρόνια δεν ζορίστηκα χάρη την στήριξη των δικό μου αλλά δεν θα μπορούσα να φανταστώ να έχω παιδάκι τώρα και να μην έχω να δώσω το γάλα του;; μια κοπέλα στο χωριό είχε γάλα για 2 χρόνια και εγώ ούτε για εξάμηνο. δεν άντεξα και την ρώτησα;; η κοπέλα γέλαγε μαζί μου! για το μεγάλο παιδάκι αγόραζε γάλα (ένα ποτήρι την ημέρα), και για το μικρό 2 ετών, το ΘΗΛΑΖΕ!!!!! άσε που στο μυαλό μου έρχεται μια μαμά 7 παιδιών;;; και όλα τα θηλαζε, τουλάχιστον για χρόνο !!!!! μήπως υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν γάλα, γιατί έτσι είναι η κατασκευή τους;;

 

θηλασα εφτα μηνες τον πρωτο...σταματησα γιατι ξυπνουσε τα βραδια και καθοταν ξυπνιος κανα διωρο...δεκατρεις μηνες το δευτερο....σταματησα γιατι ξυπνουσε...συνεχισε να ξυπναει...θηλασα το μικροβδυομισι χρονια....ολες οι γυναικες εχιυν γαλα...ετσι ειμαστε φτιαγμενες....δεν υπαρχει λογος να στεναχωριεσαι για κατι που εγινε στο παρελθον και που δε μπορει να αλλαξει.αν με το καλο ξαναμεινεις εγκυος με καλυτερη ενημερωση επιμονη κι υπομονη θα τα καταφερεις....εδω μεσα θα βρεις απειρα θεματα για το θηλασμο....

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το πιστεύω ότι δεν έχουν όλες οι γυναίκες άφθονο γάλα. Γιατί δεν ξέρω. Πάντως δεν ισχύει το κλασσικό "όσο υπάρχει ζήτηση, υπάρχει και παραγωγή". Καμία γ...

 

κι ομως ισχυει....απλως οι περισσοτερες γυναικες δινουν παραλληλα με το στηθος και μπιμπερο...το μωρο τρωει ευκολοτερα απο κει οποτε μειωνεται η ζητηση αρα κι η παραγωγη απο το στηθος....γιατι δινουν ΚΑΙ μπιμπερο;γιατι τους φοβισε ο παιδιατρος οτι το παιδι δεν παιρνει βαρος-ναι δεν παιρνει οπως το μωρο του μπιμπερο-πολλα τα γιατι....

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, σε καταλαβαίνω μεν, αλλά νομίζω κανείς ποτέ δε μπορεί να σου πει τί έγινε. Κανείς δε μπορεί να ξέρει πραγματικά. Από εικασίες υπάρχουν πολλές, αλλά η αλήθεια είναι μία και κανείς δε μπορεί να ξέρει πλέον.

 

Αυτό όμως που θεωρώ βασικό είναι ότι δεν επιτρέπεται να σε απασχολεί τόσο πολύ αυτό το θέμα μετά από τόσον καιρό. Πάει πέρασε, ξέχνα το, η ζωή συνεχίζεται. Υπάρχουν τόσο μεγάλα προβλήματα στον κόσμο, έχεις ένα παιδάκι, είναι καλά, είσαι καλά να το χαίρεσαι, τέλος, όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες. Η ζωή είναι τώρα και κοίτα να τη χαρείς όσο είναι καιρός.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

κι ομως ισχυει....απλως οι περισσοτερες γυναικες δινουν παραλληλα με το στηθος και μπιμπερο...το μωρο τρωει ευκολοτερα απο κει οποτε μειωνεται η ζητηση αρα κι η παραγωγη απο το στηθος....γιατι δινουν ΚΑΙ μπιμπερο;γιατι τους φοβισε ο παιδιατρος οτι το παιδι δεν παιρνει βαρος-ναι δεν παιρνει οπως το μωρο του μπιμπερο-πολλα τα γιατι....

 

Κοίτα είχα πάει σε μαία-σύμβουλο θηλασμού στην πρώτη εγκυμοσύνη. Μου έκανε κατήχηση ότι οι παιδίατροι-το μαιευτήριο κτλ θα σου πουν εκείνο, θα σου πουν το άλλο. Εσύ (ναι εγώ η έξυπνη) θα τους ανταπαντήσεις αυτό, αυτό και αυτό. Μετά θα σου πουν έτσι, κτλ.

 

Κοινώς με είχε ετοιμοπόλεμη ότι όλοι θα πέσουν να με φάνε μόλις γεννήσω για να μην θηλάσω. Εγώ φοβισμένη κράταγα σημειώσεις τι θα πω και τι θα κάνω.

 

Όταν ήρθε η ώρα, κανείς δεν ασχολήθηκε με το τι θα κάνω και τι δεν θα κάνω (κοινώς χ...καν). Μου έφεραν το μωρό να το θηλάσω αμέσως μόλις γέννησα, δεν έδιναν συμπλήρωμα, δεν μου έκαναν κανενός είδους κατήχηση. Ο παιδίατρος του μαιευτηρίου, μου είπε ότι καλύτερα να προσπαθήσω να θηλάσω. Εάν δεν θέλω ή οτιδήποτε, μου είπε ποιο γάλα να πάρω. Ως εκεί. Δεν ασχολήθηκε ο άνθρωπος με το να με φοβίσει.

Οι νοσηλεύτριες με βοήθησαν πάρα πολύ στο πως πρέπει να θηλάσω και ας τις είχα φωνάξει 50 φορές γιατί το μωρό δεν έπιανε σωστά. Καμία δεν μου είπε δώστου συμπλήρωμα για να τελειώνεις.

Η μόνη που το είχε κάνει θέμα ήταν η συγκεκριμένη μαία.

 

Γυρνάω σπίτι, κάνω τα πάντα by the book, έπαιρνα κάθε μέρα τηλέφωνο (άλλη) μαία, μέτραγα το βάρος, κράταγα ημερολόγιο, αλλά το μωρό πείναγε. Η παιδίατρος (όχι του νοσοκομείου) μου έδωσε όσες συμβουλές μπορούσε αλλά το μωρό πείναγε... Την ίδια διαπίστωση έκανε και η μαία. Και τελικά με τη σύμφωνη γνώμη όλων άρχισα να δίνω συμπλήρωμα, αλλά ταυτόχρονα να προσπαθώ να βγάζω με το θήλαστρο μέρα νύχτα, να πίνω υγρά και ότι άλλα γιατροσόφια διάβαζα εδώ. Αποτέλεσμα 6 μήνες (μαζί με λίγο συμπλήρωμα)

 

Στο δεύτερο παιδί, δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα πρέπει και δεν πρέπει. Δεν έβγαζα με το θήλαστρο, έδινα λίγο συμπλήρωμα από την αρχή, πάλι 6 μήνες...

 

Περιττό να σου πω πόσο ηλίθια ένιωσα, που στο πρώτο παιδί καθόμουν και έκλαιγα ότι κάτι δεν κάνω καλά και ότι δεν προσπάθησα αρκετά. Και είχα και το μωρό να ταλαιπωρείται ένα μήνα επειδή δεν αποφάσιζα να δώσω συμπλήρωμα γιατί το ένιωθα σαν ήττα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε όλοι ότι ισχύει ο νόμος προσφοράς και ζήτησης και ότι ένα ελάχιστο ποσοστό γυναικών πραγματικά δεν έχει καθόλου γάλα. Ωστόσο, τώρα τελευταία, αναγνωρίζεται μία νέα κατηγορία γυναικών που, παρ'όλο που τα κάνουν όλα ακριβώς όπως πρέπει, έχουν γάλα λιγότερο από το αναμενόμενο. Σημαντικό αίτιο θεωρείται ο λανθάνων διαβήτης.

 

Τώρα, στη δική σου περίπτωση, δύσκολο να πει κανείς τι έφταιξε, τόσο καιρό μετά...

Link to comment
Share on other sites

Beba ούτε εγώ πιστεύω ότι όλα έχουν να κάνουν με ζήτηση/παραγωγή, σορυ που θα το πω αλλά αυτά είναι για αυτούς που δεν έχουν ιδέα!!

Στο δεύτερο που θηλάζει τώρα έχουμε τόσα πολλά προβλήματα που έχουμε κλαψει πολύ και οι δυο! Ο κόσμος δεν καταλαβαίνει ότι προβλήματα έχουν να κάνουν με το τι τρως, με αλλεργίες του παιδιού, με 'προβλήματα' στην στοματικη κοιλότητα κλπ... Εμείς σήμερα μάθαμε ότι ο κοντός χαλινος της γλώσσας που κόψαμε δυο φορές ξανά σχηματίστηκε!! Πέρα από ότι πρέπει να χειρουργησουμε τον χαλινο ατο άνω χείλος

 

Λοιπόν είναι πολλοί οι λόγοι που μπορεί να παει στραβά και είναι πολλές οι μανούλες που έχουν πρόβλημα... Μην τρελαίνεσαι , για κάποιο λόγο το σκέφτεσαι μάλλον γιατί κάτι ακούσες από κάποιον... Γραφτά όλα, το ότι τον αγαπάς ανιδιοτελώς εχει σημασία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BabyCute, δε λέμε ότι ΟΛΑ είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης, αλλά ότι ο θηλασμός υπακούει στο νόμο αυτό, ως βάση. Προφανώς και πρέπει να αναζητούνται και άλλες καταστάσεις. Ίσως, καλύτερα να λέμε "σωστή προσφορά και σωστή ζήτηση". Ένα μωρό με χαλινό ή, απλούστερα, που δεν τοποθετείται σωστά στο στήθος, δε "ζητάει" σωστά.

 

Ekavi, δε χάνεις τίποτα να κάνεις μία καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης!

Link to comment
Share on other sites

μήπως υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν γάλα, γιατί έτσι είναι η κατασκευή τους;;

Μήπως υπάρχουν γυναίκες που δεν μπορούν να μείνουν έγκυες, γιατί έτσι είναι η κατασκευή τους;

 

Μήπως υπάρχουν γυναίκες που δεν μπορούν να φέρουν σε πέρας μια εγκυμοσύνη, γιατί έτσι είναι η κατασκευή τους;

 

Μήπως υπάρχουν γυναίκες που δεν μπορούν να γεννήσουν φυσιολογικά, γιατί έτσι είναι η κατασκευή τους;

 

Μήπως υπάρχουν γυναίκες που δεν βλέπουν καλά, γιατί έτσι είναι η κατασκευή τους;

 

Μήπως υπάρχουν γυναίκες που δεν ακούν καλά, που δεν μιλούν, που είναι κουτσές, πάσχουν από σοβαρές ή λιγότερο σοβαρές ασθένειες, γιατί έτσι είναι η κατασκευή τους;

 

Όπως υπάρχουν όοοοοοολες αυτές, έτσι υπάρχουν και αυτές που δεν έχουν πολύ γάλα. Και τι κάνουν όταν δεν μπορούν να αγοράσουν γάλα για τα μωρά τους; Ό,τι κάνουν και όταν δεν μπορούν να αγοράσουν πάνες....

 

Με άλλα λόγια αν δεν είχες χρήματα να πάρεις πάνες για το μωρό σου, δεν θα σε έσωζε το γάλα, ακόμα κι αν το είχες αύθονο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου beba09

 

Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι η πλειοψηφία των γυναικών έχει γάλα, κι όταν λέω πλειοψηφία εννοώ 95 στις 100 (νομίζω οι ειδικοί αναφέρουν 99,7%), απλά για διάφορους λόγους οι περισσότερες δεν τα καταφέρνουν: ελλειπής ενημέρωση, υπερβολική κούραση, μη στήριξη από περιβάλλον κλπ (εννοείται μιλάω για αυτές που ήθελαν κ δεν θήλασαν και όχι για όσες δεν θήλασαν συνειδητά).

 

Ο θηλασμός είναι μια μεγάλη ταλαιπωρία κι όταν δεν έχεις την κατάλληλη ενημέρωση ή τις αντοχές το έχασες το παιχνίδι (του αποκλειστικού). Καταρχήν θηλάζεις με ξυπνητήρι. Ανα δίωρο, διομισάωρο βαριά. Απʼτην πρώτη μέρα. Πολύ θα ήθελα να μάθω αν κάποια που διατείνεται ότι δεν είχε γάλα έβαζε τόσο συχνά το μωρό στο στήθος, δε ρωτάω ειρωνικά, πραγματικά από περιέργεια, καθώς 3 γυναίκες/νέες μαμάδες που ξέρω εγώ το είχαν δώσει έξω στις μαίες όλο το βράδυ (οπότε εκ των πραγμάτων δεν θα είχε μέλλον ο θηλασμός) κι έτσι δεν έχω άλλα κοντινά μου παραδείγματα.

 

 

Εγώ πάντως εάν εξαιρέσω τον πρώτο μήνα που είχα γάλα γιατί μάλιστα είχα χρειαστεί και επίθέματα μετά δεν έβλεπα και πολλά πράγματα.

 

Τελικά τι φταίει που δεν είχα γάλα;;; Ξεκίνησα με όλη την διάθεση να θηλάσω το μωρό, πως κατέληξα στο δίμηνο να μην έχω;;

 

Beba09 στην αρχή έχεις γάλα γιατί το μωρό δεν χρειάζεται πολύ γάλα. Νομίζω 5-10 ml τη φορά μου είχε πει η νοσοκόμα στο μαιευτήριο, πόσο χωράει το στομαχάκι του? Μετά έρχονται τα άλματα ανάπτυξης, όπου πρέπει να ενεργοποιείς το στήθος συνέχεια, για να βγάλει περισσότερο γάλα (όπως στο ξένο αυξάνεις από 50 σε 100 ml ή από 150 σε 200 πχ). Ο γιός μου έχει καθίσει στο στήθος μέχρι και 3,5 ώρες – μια και μιάμιση ώρα είναι απλά τετριμμένο και για τα δύο μου παιδιά. Οπότε εδώ θέλω να καταχραστώ το τόπικ σου και να κάνω μια δεύτερη ερώτηση, αν κάποιος μπορεί ας απαντήσει. Το «δεν είχα γάλα» μετά από πόσην ώρα στο στήθος ισχύει? Διότι το στήθος της γυναίκας δεν είναι σαν την ουροδόχο κύστη που αδειάζει, όπως έχω διαβάσει από ειδικούς, είναι ένας "ζωντανός αδένας που υπακούει στο νόμο της ζήτησης και της προσφορας".

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Scratee θέλω να πω ότι δεν φταίει απλά το ότι μια μανα έδωσε συμπλήρωμα , υπάρχει λόγος που αναγκάζονται μανούλες να δώσουν

Ακούς γενικά και από συμβούλους γαλούχιας και από το φόρουμ "κόψει το συμπλήρωμα και το γάλα θα επανέλθει"... Λάθος και άκρως εκνευριστικο

 

Δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα.. Υπάρχουν μωρακια που έχουν στενό ουρανισκο για παράδειγμα και δεν μπορούν εύκολα να θηλασουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μου δεν έχει σημασία πια, σημασία έχει οτι κρατάς ένα γερό παιδάκι στην αγκαλιά σου και τιποτε άλλο. Κι εμένα ακόμη και τώρα πολλές μανούλες με ρωτάνε πόσο καιρό θήλασα και όταν τους λέω 6 μήνες μερικές κοιτάνε κάπως και θέλουν να μου πούν τι λάθος έκανα... Δεν ξέρουν όμως και ούτε θα κάτσω να τους εξηγήσω. Θα τα γράψω εδώ για να δούν και άλλες γυναίκες οτι μπορεί μια μητέρα να θέλει αλλά να μην τα καταφέρει τελικά.

 

Η κόρη μου γεννήθηκε στην 36 εβδομάδα απρόοπτα με καισαρική. Αρχικά ήταν καλά αλλά δε μου την έφεραν στο δωμάτιο, τελικά χρειάστηκε οξυγόνο. Στο μαιευτήριο έβγαζα γάλα με το θήλαστρο και σερνόμουνα μέχρι τη ΜΕΝ για να τη δώ και να δώσω στις νοσηλεύτριες το μπουκάλι. Το ίδιο έκανα και στο σπίτι μέχρι να πάρει εξιτήριο το παιδί. Όταν βγήκε στις 7 ημέρες οι οδηγίες που μου έδωσαν ήταν να μην τη βάζω στο στήθος γιατί είναι αδύναμη αλλά να της δίνω 30 ml γάλα ανα 3ωρο. Έτσι αντλούσα συνέχεια, είχα πάρα πολύ γάλα, έβαζα και λίγο το μωρό στο στήθος αλλά όντως δε μπορούσε να θηλάσει. Τα 30 ml τα έπινε με το ζόρι απο το μπουκάλι και έκανε πάρα πολύ ώρα. Της πήρε πάνω απο 20 μέρες να βάλει 200 γραμμάρια... Τότε πήρα νέες οδηγίες απο την παιδίατρο, τάισμα ανα 2ωρο και να την ξυπνάω το βράδυ στο 2ωρο και να την ταίζω. Έτσι το μωρό πήρε τα πάνω του και άρχισε να τρώει, εγώ βέβαια ήμουν συνέχεια με ένα θήλαστρο, να αντλώ να ταίζω ,να αποστειρώνω και ξανά απο την αρχή συνέχεια.... Κάποια στιγμή μειώθηκε η παραγωγή μου και απο εκεί που είχα πολύ γάλα με το ζόρι έβγαζα κάποια γεύματα, είχε μάθει και το μωρό το μπουκάλι και δεν καθόταν στο στήθος. Οπότε άρχισα να συμπληρώνω γεύματα με σκόνη και έτσι μέχρι το 6μηνο δεν είχα πια σταγόνα γάλα και το μωρό έκλαιγε μόνο που έβλεπε το στήθος. Το πήρα απόφαση και συνεχίσαμε με γάλα σκόνη μέχρι να χρονίσει και απο τότε φρέσκο.

 

Και φυσικά είχα τύψεις που δε μπόρεσα παραπάνω, φυσικά ζήλευα τις φίλες μου που πηγαίναμε στο πάρκο και εγώ έπρεπε να κουβαλάω βρασμένο νερό και σκόνες και μπουκάλια και σαλιάρες ενώ αυτές βάζαν το μωρό στο στήθος μόλις πεινούσε και ήταν άνετες... Τώρα όμως πια το μόνο που με νοιάζει είναι να είναι καλά το παιδάκι μου και δε νιώθω τύψεις, το να ταίζεις με αντλήσεις 6 μήνες είναι άθλος και όταν με ρωτάνε δεν κάθομαι να εξηγήσω.

Link to comment
Share on other sites

Daisy, μην το συζητάς, φαντάζομαι κανένας νοήμων άνθρωπος δε θα κατέκρινε περίπτωση σαν τη δική σου (και κανείς δεν έχει δικαίωμα να κατακρίνει τον άλλον, εδώ που τα λέμε...). Νομίζω πως η beba09 δε στέκεται στο ψυχολογικό- συναισθηματικό κομμάτι (έκανα/δεν έκανα καλά), αλλά στο καθαρά πρακτικό: "αφού εφάρμοσα κατά γράμμα τις οδηγίες, γιατί στο καλό δεν είχα πολύ γάλα;;;"

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μερικες φορές το ότι δεν παίρνει βάρος το μωρό ή το ότι κλαίει το συνδέουμε με μειωμένη παραγωγή, ενώ μπορεί να παίζουν ρόλο και άλλοι εντελώς άσχετοι παράγοντές (αλλεργία/ δυσανεξία, ΓΟΠ, κοντός χαλινός που δεν επιτρέπει να θηλάσει, κακές θηλαστικές κινήσεις, σύγχυση θηλών, απεργία θηλασμού.) και εντελώς αντίθετοι (υπερπαραγωγή ή έντονο αντανακλαστικό καθόδου).

 

Επιπλέον το πρόγραμμα στο θηλασμό ή/ και στον ύπνο που επιβάλλει η μητέρα και η χρήση πιπίλας μπορεί να δυσκολέψουν τα πράγματα. Μερικές φορές ακόμη και το να φοράς το μωρό σου με μάρσιππο μπορεί να δημιουργήσει θέματα, καθώς μερικά μωρά ξεχνιούνται έτσι (το επισημαίνει και η Στέλλα Σταμουλάκη στο blog της) οπότε πρέπει η μαμά να το θυμάται και να προσφέρει συχνά.

 

Κάθε περιπτωση είναι εντελώς μοναδική. Μπορεί να καταφέρεις να θηλάσεις αποκλειστικά ακόμη κι αν το μωρό δεν μπήκε στο στήθος το πρώτο μισάωρο (ναι εμείς ήμασταν αυτοί, μπήκε το 4ο 24ωρο ΑΛΛΆ αντλούσα σαν την παλαβή με νοσοκομειακό θήλστρο), μπορεί και όχι. Ένα σωρό "μπορεί" παίζουν. Χρειάζεσαι κατάλληλη καθοδήγηση και υποστήριξη.

 

Μπέμπα καταλαβαίνω γιατί σκας. Όμως δε σε βοηθάει σε κάτι. Μπορείς να ενημερωθείς πολύ πολύ καλά και στο επόμενο να δοκιμάσεις άλλες πρακτικές και να επιλέξεις κατάλληλους συμπαραστάτες.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Scratee θέλω να πω ότι δεν φταίει απλά το ότι μια μανα έδωσε συμπλήρωμα , υπάρχει λόγος που αναγκάζονται μανούλες να δώσουν

Ακούς γενικά και από συμβούλους γαλούχιας και από το φόρουμ "κόψει το συμπλήρωμα και το γάλα θα επανέλθει"... Λάθος και άκρως εκνευριστικο

 

Δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα.. Υπάρχουν μωρακια που έχουν στενό ουρανισκο για παράδειγμα και δεν μπορούν εύκολα να θηλασουν

δεν ειναι λαθος οτι κοβοντας το συμοληρωμα επανερχεται το γαλα....και οπως ειπε και καποιο κοριτσι παραπανω δε μιλαμε για περιπτωσεις προωρων η με κοντο χαλινο η τεσπα με καποιο θεμα...επισης ακομη και παιδια με αλλεργια θηλαζουν....απλως η μαμα κοβει οτι ενοχλει το μωρο.... Και ναι στο θηλασμο δεν υπαρχουν ωραρια...μπορει να φαει δεκα λεπτα και μετα απο τρεις ωρες...μπορει να ειναι και μιαμιση ωρα στο στηθος ομως....και δεν πεινουν παντα....πονανε....νυσταζουν....στο στηθος ηρεμουν. .

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα την εμπειρία μου για 2 λόγους. Για να πώ οτι και να έχει μια γυναίκα γάλα αυτό δε σημαίνει οτι θα θηλάσει μακροχρόνια, παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο όπως έγινε σε εμένα. Είχα σίγουρα γάλα παρά το μεγάλο στήθος και τις επίπεδες θηλές. Το αν θα έχεις γάλα στο στήθος δεν είναι κριτήριο για μια εγκυμοσύνη

Επίσης ήθελα να να το γράψω γιατί κάποιες ρωτάνε πόσο θήλασες; Γιατί μόνο τόσο; Ε, δεν είμαι υποχρεωμένη να σου εξηγήσω την ώρα που παίζουν τα παιδιά μας, δε μου αρέσει να δίνω λογαριασμό στον καθένα

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου δεν έχει σημασία πια, σημασία έχει οτι κρατάς ένα γερό παιδάκι στην αγκαλιά σου και τιποτε άλλο. Κι εμένα ακόμη και τώρα πολλές μανούλες με ρωτάνε πόσο καιρό θήλασα και όταν τους λέω 6 μήνες μερικές κοιτάνε κάπως και θέλουν να μου πούν τι λάθος έκανα... Δεν ξέρουν όμως και ούτε θα κάτσω να τους εξηγήσω. Θα τα γράψω εδώ για να δούν και άλλες γυναίκες οτι μπορεί μια μητέρα να θέλει αλλά να μην τα καταφέρει τελικά.

 

Η κόρη μου γεννήθηκε στην 36 εβδομάδα απρόοπτα με καισαρική. Αρχικά ήταν καλά αλλά δε μου την έφεραν στο δωμάτιο, τελικά χρειάστηκε οξυγόνο. Στο μαιευτήριο έβγαζα γάλα με το θήλαστρο και σερνόμουνα μέχρι τη ΜΕΝ για να τη δώ και να δώσω στις νοσηλεύτριες το μπουκάλι. Το ίδιο έκανα και στο σπίτι μέχρι να πάρει εξιτήριο το παιδί. Όταν βγήκε στις 7 ημέρες οι οδηγίες που μου έδωσαν ήταν να μην τη βάζω στο στήθος γιατί είναι αδύναμη αλλά να της δίνω 30 ml γάλα ανα 3ωρο. Έτσι αντλούσα συνέχεια, είχα πάρα πολύ γάλα, έβαζα και λίγο το μωρό στο στήθος αλλά όντως δε μπορούσε να θηλάσει. Τα 30 ml τα έπινε με το ζόρι απο το μπουκάλι και έκανε πάρα πολύ ώρα. Της πήρε πάνω απο 20 μέρες να βάλει 200 γραμμάρια... Τότε πήρα νέες οδηγίες απο την παιδίατρο, τάισμα ανα 2ωρο και να την ξυπνάω το βράδυ στο 2ωρο και να την ταίζω. Έτσι το μωρό πήρε τα πάνω του και άρχισε να τρώει, εγώ βέβαια ήμουν συνέχεια με ένα θήλαστρο, να αντλώ να ταίζω ,να αποστειρώνω και ξανά απο την αρχή συνέχεια.... Κάποια στιγμή μειώθηκε η παραγωγή μου και απο εκεί που είχα πολύ γάλα με το ζόρι έβγαζα κάποια γεύματα, είχε μάθει και το μωρό το μπουκάλι και δεν καθόταν στο στήθος. Οπότε άρχισα να συμπληρώνω γεύματα με σκόνη και έτσι μέχρι το 6μηνο δεν είχα πια σταγόνα γάλα και το μωρό έκλαιγε μόνο που έβλεπε το στήθος. Το πήρα απόφαση και συνεχίσαμε με γάλα σκόνη μέχρι να χρονίσει και απο τότε φρέσκο.

 

Και φυσικά είχα τύψεις που δε μπόρεσα παραπάνω, φυσικά ζήλευα τις φίλες μου που πηγαίναμε στο πάρκο και εγώ έπρεπε να κουβαλάω βρασμένο νερό και σκόνες και μπουκάλια και σαλιάρες ενώ αυτές βάζαν το μωρό στο στήθος μόλις πεινούσε και ήταν άνετες... Τώρα όμως πια το μόνο που με νοιάζει είναι να είναι καλά το παιδάκι μου και δε νιώθω τύψεις, το να ταίζεις με αντλήσεις 6 μήνες είναι άθλος και όταν με ρωτάνε δεν κάθομαι να εξηγήσω.

 

 

και φυσικα να μην εξηγησεις σε κανεναν,αυτο με το θηλασμο μου φαινεται πως εχει γινει λιγο 'μοδα' χωρις κανενα λογο!προσωπικα μπορεσα να θηλασω 40 μερες και δεν εχω κανενα προβλημα,και καθολου ναμην θηλαζα δεν καταλαβαινω γιατι τρελενονται καποιες/οι,λενε για το καλο του παιδιου και το ενα και το αλλο και η φυση και μπλα μπλα....καποτε οι γονεις μας δεν ειχαν την δυνατοτητα ουτε ευκολης γεννας ουτε ζεστου νερου ουτε ετοιμου γαλατος,τωρα εχουμε καποιες δυνατοτητες που μας βοηθανε.μαθαμε τωρα ολες βγαινουμε εξω καθομαστε για καφε και η διπλανη ταιζει το μωρο!!!!δεν μου αρεσει να το βλεπω αυτο,και ας πειτε οτι θελετε ειναι προσωπικη μου αποψη και την λεω ελευθερα!

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα να μην εξηγησεις σε κανεναν,αυτο με το θηλασμο μου φαινεται πως εχει γινει λιγο 'μοδα' χωρις κανενα λογο!προσωπικα μπορεσα να θηλασω 40 μερες και δεν εχω κανενα προβλημα,και καθολου ναμην θηλαζα δεν καταλαβαινω γιατι τρελενονται καποιες/οι,λενε για το καλο του παιδιου και το ενα και το αλλο και η φυση και μπλα μπλα....καποτε οι γονεις μας δεν ειχαν την δυνατοτητα ουτε ευκολης γεννας ουτε ζεστου νερου ουτε ετοιμου γαλατος,τωρα εχουμε καποιες δυνατοτητες που μας βοηθανε.μαθαμε τωρα ολες βγαινουμε εξω καθομαστε για καφε και η διπλανη ταιζει το μωρο!!!!δεν μου αρεσει να το βλεπω αυτο,και ας πειτε οτι θελετε ειναι προσωπικη μου αποψη και την λεω ελευθερα!

 

Κοίτα, επιστημονικά ο θηλασμός είναι το καλύτερο για όλα τα μωρά και είναι δικαίωμά των παιδιών να έχουν το καλύτερο. Απο εκεί και πέρα μόδα δε θα έπρεπε να υπάρχει ούτε κριτικές απο την μια ή την άλλη πλευρά;). Αυτό που ωφελεί όμως και πρέπει να γίνεται απο τους επαγγελματίες υγείας είναι η σωστή ενημέρωση των νέων μαμαδων για τα ωφέλη του θηλασμού και η στήριξή της ωστε να τα καταφέρει. Και για να μπορέσει να το κάνει αυτό μακροχρόνια δε γίνεται να κλειστεί στο σπίτι, θα πάει και για καφέ και στην παραλία με το μωρό και θα το ταΐσει. Τώρα το πόσο διακριτικά θα γίνει αυτό είναι στο χέρι της φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχουν γυναίκες που δεν μπορούν να μείνουν έγκυες, γιατί έτσι είναι η κατασκευή τους;

 

Μήπως υπάρχουν γυναίκες που δεν μπορούν να φέρουν σε πέρας μια εγκυμοσύνη, γιατί έτσι είναι η κατασκευή τους;

 

Μήπως υπάρχουν γυναίκες που δεν μπορούν να γεννήσουν φυσιολογικά, γιατί έτσι είναι η κατασκευή τους;

 

Μήπως υπάρχουν γυναίκες που δεν βλέπουν καλά, γιατί έτσι είναι η κατασκευή τους;

 

Μήπως υπάρχουν γυναίκες που δεν ακούν καλά, που δεν μιλούν, που είναι κουτσές, πάσχουν από σοβαρές ή λιγότερο σοβαρές ασθένειες, γιατί έτσι είναι η κατασκευή τους;

 

Όπως υπάρχουν όοοοοοολες αυτές, έτσι υπάρχουν και αυτές που δεν έχουν πολύ γάλα. Και τι κάνουν όταν δεν μπορούν να αγοράσουν γάλα για τα μωρά τους; Ό,τι κάνουν και όταν δεν μπορούν να αγοράσουν πάνες....

 

Με άλλα λόγια αν δεν είχες χρήματα να πάρεις πάνες για το μωρό σου, δεν θα σε έσωζε το γάλα, ακόμα κι αν το είχες αύθονο.

 

 

 

 

Aυτη ειναι η πιο σωστη αποψη που εχω διαβασει. Οντως καποιες γυναικες εχουν μια ευκολια στο θηλασμο ενω αλλες παιδευονται απιστευτα. Οταν γεννησα το μεγαλο μου γιο στις 29 εβδομαδες κυησης δεν εβγαλα πανω απο 15 ml στο θηλαστρο μετα απο 40 λεπτα αντλησης σε καθε μαστο. Αλλη κοπελα που γνωρισα στο Παιδων με προωρο και αυτη 29 εβδομαδων εβγαζε αρκετο γαλα για να θρεψει ολη τη μοναδα. Εννοειται οτι σταματησα καθε προσπαθεια γιατι δεν ειχε νοημα. Στα επομενα παιδια (τελειομηνα, ολα καλα) τα ειχα ολη μερα στο στηθος και σε λιγες μερες ειχαν χασει πολυ βαρος και ηταν σχεδον ληθαργικα. Μολις εδωσα ξενο "πηραν μπροστα". Προφανως ανηκω στην κατηγορια που δεν εχουν πολυ γαλα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...