Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεννάω χειμώνα.Τι πρέπει να πάρω στο μαιευτήριο;


maraman

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Τον ερχόμενο Φλεβάρη θα γεννήσω το τρίτο μου μωρό αλλά θα είναι χειμωνιάτικο (τα άλλα δύο ήρθαν καλοκαίρι!).Τι πρέπει να πάρω μαζί μου στο μαιευτήριο και πως να το ντύνω?Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Τον ερχόμενο Φλεβάρη θα γεννήσω το τρίτο μου μωρό αλλά θα είναι χειμωνιάτικο (τα άλλα δύο ήρθαν καλοκαίρι!).Τι πρέπει να πάρω μαζί μου στο μαιευτήριο και πως να το ντύνω?Ευχαριστώ!!

 

Εξαρτάται σε ποιο μέρος της Ελλάδας ειςαι.. Αθηνα δεν εχει υπερβολικό κρύο για παράδειγμα οπότε θα εβαζα απο πανω ενα χοντρό ζακέτακι και μια χοντρή κουβέρτα

Και οπωσδήποτε καπέλο!

Και πρόσεχε ποιοι το πιάνουν η το φιλανε γιατι θα κυκλοφορούν πολλές ιώσεις!!

Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης 'εχε υπόψιν σου ότι τα μαιευτήρια, το χειμώνα έχουν συνήθως υπερβολική ζέστη οπότε δε θα χρειαστείς και πολύ χοντρά ρούχα που είναι συνηθως δυσκολοφόρετα και καταπιέζουν το μωρό. Θα χρειαστείς όμως εννοείται για τη μεταφορά του..

Εμάς η παιδίατρος είχε πει μέχρι 2-3 μηνών τα ντύνεις όπως αισθάνεσαι εσύ +ένα ζακετάκι.. Μετά όπως θα έντυνες και τον εαυτό σου.

Με το καλό και καλά κοράγια με 3 μέσα στο σπίτι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα Δεκέμβρη στο Διαβαλκανικό (Θεσσαλονίκη). Είχα φορτωθεί νυχτικές/πυτζάμες χειμωνιάτικα, χοντρές κάλτσες, ζακέτες κλπ. Ε, είχε τόση ζέστη, τα σώματα έκαιγαν συνέχεια, που δεν φόρεσα τίποτα μακρυμάνικο, μου έφερε ο άντρας μου μια βερμούδα και φανελάκια. Βέβαια για την επιστροφή στο σπίτι ντυθήκαμε καλά και εγώ και το μωρό.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας!!Κρήτη είμαστε Χανιά..!Οπότε σίγουρα το κρύο που υπάρχει προς τα πάνω δεν το έχουμε!Αυτό με τις ιώσεις είναι ένα θέμα. Οι άλλες δύο κορούλες μου ευτυχώς είναι και αυτές μικρές ακόμα (2,5 και 1,5) και δεν πάνε σχολείο. Καλές γιορτές και εύχομαι τα καλύτερα και σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

 

Επαναφέρω το θέμα, ακριβώς μετά από έναν χρόνο, για να ρωτήσω πώς θα πρέπει να ντύσω το μωρό όταν θα φεύγω απο το μαιευτήριο, εάν ο καιρός είναι σαν τον σημερινό στην Αθήνα. Τελική ημερομηνία τοκετού έχω στις 30-01-2016 και αναρωτιέμαι πως να το έχω ντυμένο για να το μεταφέρω με ασφάλεια από την είσοδο του ΙΑΣΩ, όπου θα γεννήσω, μέχρι το αυτοκίνητο. Εάν υπάρχει κάποια μανούλα να με κατατοπίσει θα ήμουν ευγνώμων!

 

Εύχομαι σε όλους υγεία για το νέο έτος και με το καλό να υποδεχτείτε όλοι τα μωράκια σας!

 

Ευχαριστώ όποιον/α μπει στον κόπο να απαντήσει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

 

Επαναφέρω το θέμα, ακριβώς μετά από έναν χρόνο, για να ρωτήσω πώς θα πρέπει να ντύσω το μωρό όταν θα φεύγω απο το μαιευτήριο, εάν ο καιρός είναι σαν τον σημερινό στην Αθήνα. Τελική ημερομηνία τοκετού έχω στις 30-01-2016 και αναρωτιέμαι πως να το έχω ντυμένο για να το μεταφέρω με ασφάλεια από την είσοδο του ΙΑΣΩ, όπου θα γεννήσω, μέχρι το αυτοκίνητο. Εάν υπάρχει κάποια μανούλα να με κατατοπίσει θα ήμουν ευγνώμων!

 

Εύχομαι σε όλους υγεία για το νέο έτος και με το καλό να υποδεχτείτε όλοι τα μωράκια σας!

 

Ευχαριστώ όποιον/α μπει στον κόπο να απαντήσει!

 

Με το καλο να γεννησεις κουκλα μου!Εγω γεννησα 18/12 και του φορουσα μακρυμανικο φανελακι, καλτσακια, φορμακι και 2 κουβερτες για να το βγαλω εξω!Και το κεφαλακι του τελειως σκεπασμενο με την δευτερη κουβερτα(νομιζεις πως θα σκασει αλλα δεν σκαει)!Ετσι μου ειπαν...ελπιζω να σου απαντησουν κι αλλα κοριτσια να πουν τη γνωμη τους!Καλη λευτερια..!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια μου αν γεννούσα χειμώνα τώρα πια θα του φόραγα μακρυμάνικο φανελάκι, ζεστό φορμάκι, θα το έβαζα στο ρινγκ σλίνγκ και θα το κουκούλωνα με σκούφο και το δικό μου πανωφόρι. Πιο ζεστά δεν παίζει....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με πητ κοντα στη δική σου του φόρεσα κοντομάνικο φανελάκι, μακριμάνικο φορμάκι, κάλτσες, από πάνω φορμάκι εξόδου χουχούλικο (όλο φλίς από μέσα) μαζί με παπουτσάκια και γαντάκια (το φορμάκι εξόδου).Εννοείται και σκούφο στο κεφάλι. Τον πήραμε σπίτι στο κάθισμα αυτοκινήτου/ριλαξ. Από πάνω είχαμε και κουβερτουλα.

 

Την επόμενη (6η μέρα) έπρεπε να πάμε πάλι στο μαιευτηριο να μετρησουμε τον ίκτερο οπότε είχαμε έισοδο και έξοδο στο μαιευτηριο, του φόρεσα πάλι τα ίδια. Χάλια μέρα, έβρεχε καρέκλες. Όλα καλά ευτυχώς.

 

Σου ευχομαι με το καλό!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και να έχετε ένα γαλήνιο 2016!

 

Ευχαριστώ πολύ κάθε μία ξεχωριστά για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πάρει ακόμα φορμάκι εξόδου και γι'αυτό αγχώθηκα λίγο..Είχα σκοπό να το βγάλω κι εγώ με κουβερτούλα και ντυμένο με φανελάκι και βελουτέ φορμάκι αλλά βλέποντας σήμερα τον καιρό φοβήθηκα...Και μάλλον θα πάω να πάρω κι ένα φορμάκι εξόδου, σαν αυτό που λέει η καλή μας lucia.

 

Mikri_mpoumpou, miriki, lucia, σας εύχομαι να χαίρεστε τα παιδάκια σας, να σας ζήσουν και να είναι πάντα γερά, υγιή και καλότυχα κι εσείς πάντα να είστε καλά! Ποτέ δε με ένοιαζε ιδιαίτερα ο εαυτός μου, πάντα παρακαλούσα τον Θεό για τους αγαπημένους μου και όχι για μένα, αλλά από τότε που έμαθα την εγκυμοσύνη μου, μου βγαίνει μια τέτοια ανασφάλεια για το αν θα είμαι και εγώ καλά έτσι ώστε να μπορώ να είμαι πάντα δίπλα στο παιδί και στον σύζυγό μου και να τους φροντίζω, που ώρες ώρες δε με αναγνωρίζω...ίσως να έιναι και από τις ορμόνες, ποιος να ξέρει...:-)

 

Καλή χρονιά κορίτσια και σε όλες τις κοπέλες που θα μπουν να γεννήσουν εύχομαι με έναν πόνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

daffodil

Γενναμε σχεδον μαζι. Εγω με προγραμματισμενη καισαρικη τελος Ιανουαριου, εαν δεν ερθει νωριτερα.

Μπορει και να βρεθουμε :-D

 

Και εγω ετσι σκεφτομαι, κοντομανικο φανελακι, βαμβακερο φορμακι και μια φορμα εξοδου οπωσδηποτε.

 

Καλη χρονια σε ολα τα κοριτσια και οσες προσπαθουν για εγκυμοσυνη ευχομαι το 2016 να ειναι η τυχερη χρονια τους.

Link to comment
Share on other sites

daffodil

Γενναμε σχεδον μαζι. Εγω με προγραμματισμενη καισαρικη τελος Ιανουαριου, εαν δεν ερθει νωριτερα.

Μπορει και να βρεθουμε :-D

 

Και εγω ετσι σκεφτομαι, κοντομανικο φανελακι, βαμβακερο φορμακι και μια φορμα εξοδου οπωσδηποτε.

 

Καλη χρονια σε ολα τα κοριτσια και οσες προσπαθουν για εγκυμοσυνη ευχομαι το 2016 να ειναι η τυχερη χρονια τους.

 

Λεμονάκι καλημέρα και καλή χρονιά! Με το καλό να έρθει το μπεμπάκι σου! Τα είχαμε ξαναπεί νομίζω σε κάποιο άλλο τόπικ,ε; Έχεις καθόλου άγχος; Εγώ δεν έχω προγραμματισμένο τοκετό αλλά έχει αρχίσει να με πιάνει πού και πού μια ανησυχία, προσπαθώ όμως να τη διώχνω εκείνη την ώρα που μου έρχεται... :rolleyes: Εύχομαι με όλη μου την καρδιά καλή λευτεριά και η οικογενειακή ευτυχία σου να ολοκληρωθεί με το μωράκι! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...