Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονος που δεν περναει...


angel12

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια... χρειαζομαι τα φωτα σας γιατι οσο κι αν ψαχνω δεν μπορω να βρω κατι που να αφορα την περιπτωση μου.

Λιγο καιρο πριν γεννησω λογω βαρους παιδιου ενιωθα ενα τραβηγμα χαμηλα, στα κοκκαλα του αιδοιου (συνδεσμους?) ο οποιος πονος αφου γεννησα (φυσιολογικα) συνεχιστηκε. Το περιεργο ειναι πως εχει περασει ενας χρονος που γεννησα και ο πονος οταν σηκωνω βαρος, ή οταν κουραζομαι εμφανιζεται το ιδιο εντονος και ανυποφορος.Αναγκαζομαι να πιεζω με τα δαχτυλα μου τα κοκκαλα σε εκεινο το σημειο για να ανακουφιστω και να μπορεσω να περπατησω... Ο γιατρος μου λεει πως δεν εχουν επανελθει οι συνδεσμοι μιας και ηταν μεγαλο και το παιδι αλλα εχω αρχισει να ανησυχω τοσος καιρος που εχει περασει! Ειναι σα να μου εχεις βαλει ενα γαντζο σε αυτο το σημειο και να τον τραβας προς τα κατω! Αναρωτιεμαι αν ξαναμεινω εγκυος τι θα γινει; Και ποσο αθωο ειναι αυτο για να μη δωσω σημασια; Εχει συμβει σε καμια σας;;;

CPi3p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί δεν κάνεις εξετάσεις για να βεβαιωθείς ότι όλα πάνε καλά;

Εγώ πονουσα σχεδόν 1,5 χρόνο στο σημείο που ήταν τα (εξωτερικά) ράμματα. Οχι συνεχώς, αλλά όταν άλλαζε ο καιρός πχ ή όταν κουραζόμουν. Ο πόνος ήταν αρκετά δυνατός. Μετά από λίγο ξαναέμεινα έγκυος και έκτοτε καμία ενόχληση!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σου απαντησω γιατι σε καταλαβαινω πολυ καλα! Το προβλημα σου λεγεται στα αγγλικα pelvic pain, και ειναι πολυ συνηθισμενο. Επειδη υπεφερα απο αυτο στην πρωτη μου εγκυμοσυνη, μετα, και τώρα στη δεύτερη και επειδη μενω στο εξωτερικό να σου πω ότι εδώ γίνονται ειδικες φυσιοθεραπειες για τις εγκυες και τις γυναικες που εχουν γεννησει απο τις 6 εβδομαδες απο τη γεννα. Νομίζω αν είναι να το ψάξεις προς κάποια ειδικότητα είναι προς φυσικοθεραπευτη, χειροπάκτωρ, εγώ έχω δει τεράστια βελτίωση. Το πρόβλημα δεν προέρχεται από το παιδί, είναι κατά βάση ορμονικό από το χαλάρωμα των συνδέσεων και οι γυναικολόγοι δεν ξέρουν που πάνε τα 4. Ο δικός μου μου έλεγε πάρε καμιά παρακεταμόλη (ο έλληνας) όταν πήγα εδώ στη μαία με το που με είδε να περπατάω με ρώτησε αν πονάω και με παρέπεμψε αμέσως. Είναι κρίμα να πονάς αν μπορείς να νοιώσεις καλύτερα... Καλή συνέχεια.Αυτό που χαρακτηρίζει τον πόνο αυτό είναι η δυσκολία στο στρίψιμο στο κρεββάτι, στο σήκωμα βάρους και διαιτερα χαρακτηριστικός είναι στα βαθειά καθίσματα. Τουλάχιστον εδώ αυτά εξέτασαν αρχικώς. Αλλά λέει η δυσκολία να αλλάξεις πλευρό στο κρεββάτι είναι ιδιατερως χαρακτηριστική. Ότι άλλο θες να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα και εγω και στην εγκυμοσυνη ποναγα πολυ η γυναικολογος ελεγε θα περασει μετα τη γεννα και οτι επειδη ειχα διδυμα ποναγα τοσο.τελικα ποναγα για κανενα χρονο και εγω και μετα ξαφνικα σταματησε ο πονος.ευχομαι να σταματησει και σε σενα,αλλα φυσικα οπως λεει η φιλη μας ψαχτω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια μου σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις!

danau ειναι ακριβως αυτα που περιγραφεις. το χαρακτηριστικοτερο ειναι οταν παω να βαλω παντελονι πχ που στηριζομαι στο ενα ποδι για να βαλω το πατζακι. κ βεβαιως οταν κουραζομαι οταν σηκωνω βαρος κτλ.

ο γυναικολογος μου ειχε πει θα περασει απο μονο του θελει ξεκουραση.

αυτο που με φοβιζει ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη...υπαρχει πιθανοτητα να υπαρξει προβλημα στην πορεια της ή δεν σχετιζεται με το εμβρυο;

CPi3p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

angel12 μου,να σου ζησει το μωρακι σου!Να ειναι ευλογημενο και υγιες!

Γλυκια μου σε καταλαβαινω!

Μετα την γεννα,και αφου με πηγαν στο δωματιο ηρθαν οι μαιες να με περιποιηθουν!Αφου πλεον επιτρεποταν να κινηθω,τις ειπα πως θα ηθελα να παω τουαλετα και ενδιαφερθηκαν να με βοηθησουν,ευτυχως!Με το που σηκωθηκα και πηγα να κανω το πρωτο βημα,εμεινα.Νομιζα πως ειχα παραλησει,θαρρεις και ο εγκεφαλος δεν εδινε εντολη να περπατησω.Ξανα ξαπλωσα και απο κει ξεκινησε ο εφιαλτης.Για να παω ως το λουτρο,εκανα παραπανω απο 5'.Δεν μπορουσα να περπατησω,να αλλαξω πλευρο,να ανεβω στην μπανιερα να κανω μπανιο σαν ανθρωπος.Εκλαιγε το μωρο και δεν μπορουσα να τρεξω ως το δωματιο,δαγκωνομουν απο τον ποσο.Με τον καιρο ηταν πιο απαλος,εως που εφυγε τελειως.Προσφατα με επιασε παλι,αλλα ευτυχως ειμαι καλα.

Θεωρω πως δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο,αλλα οπως σου ειπαν,ρωτησε και καποιον ειδικο.

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...