Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιμάται συνεχεια και δεν τρωει!!!!


Recommended Posts

Σορυ δεν έβρισκα παρομοιο θέμα

 

Το πρόβλημα απλό, το πιτσουνακι ειναι 4 ημερών, το στηθος ειναι τουρλα απο το γαλα και το μικρο κοιμάται ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!!!!!!!

Αν ειμαι τυχερη θα φαει καθε 6-7 ωρες!!

Αλλα χθες το βράδυ έφαγε πολυ λίγο για κανά 5λέπτο γυρω στις 22:00 και μετα σήμερα το μεσημέρι για κανά 20λεπτο!!!

Ειναι δυνατόν να μην πεινάει και να τρωει τοςο λίγο !!

Τον ξυπνάω του προσφέρω αλλα τιποτα, θελει να κοιμηθεί μονο!!

Αγχώνομαι γιατι α) φοβάμαι οτι θα χάσει πολυ βάρος. Το ξερω οτι ειναι αναμενόμενο αλλα υποπτεύομαι οτι θα χάσει παρα πολυ! Και β) θα σταματήσω να παράγω γαλα στο τελος γιατι απλα δεν το ζητάει!

 

Παρειγγηλα ενα θηλαστρο για να αρχίζω να βγάζω λίγο και να μην εξαλειφθεί εντελως το γαλα αλλα το εχει αντιμετωπίσει καμμια μανούλα αυτο το πρόβλημα;

Δεν το ειχα με τον πρωτο και εγω αγχώθει!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απο ικτερο πως παει? Μπορει να φερει και αυτο υπνηλια... καθοτι αν δεν τρωει και δεν κανει τις απαραιτητες κενωσεις ο ικτερος δεν αποβαλλεται και ανεβαινει!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μικρουλι...παντα γερο και καλοτυχο ευχομαι!!

 

Στο θεμα σου τωρα...τοσο μικρο μωρο πρεπει να μενει χωρις γαλα το πολυ 3 με 4 ωρες...οχι περισσοτερο.Αυτο τουλαχιστον ακολουθουσα εγω.Οταν λες οτι το παιδι εφαγε χθες βραδυ στις 22.00 το βραδυ και παλι σημερα το μεσημερι τι ακριβως εννοεις? Ενδιαμεσα το μωρο δεν εφαγε? Γιατι αν ισχυει κατι τετοιο και το βλεπεις νωχελικο και συνεχως κοιμισμενο παρε το γιατρο αμεσα να του το πεις.

 

Βαλτο κοιμισμενο στο στηθος...πιεσε το στηθος σου να βγαλει γαλα και βαλε ττη θηλη στο στηθος του να βραχουν τα χειλακια του...θεωρητικα θα αρχισει να θηλαζει κοιμισμενο.Το δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

Θα προσθεσω σε αυτό που ανεφερε η Μανουλα για πάντα! και την πιθανοτητα ικτερου που όσο δεν θηλαζει λόγω ανεπαρκούς πρόσληψης υγρων θα επιδεινώνεται δημιουργώντας έναν φαυλο κύκλο...αυξημενη χολερυθρίνη- υπνηλία-ανεπαρκης θηλασμός-περιατερω αυξηση χολερυθρίνης. Στο φυσικο φως πως φαινεται το μωρό?? Τι ομαδα αιματος εχεις εσυ και τι το μωρό??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, νομίζω πως πρέπει να εκτιμήσει το μωράκι γιατρός, για να αποκλειστεί η λοίμωξη.

 

Το είδε Παιδιατρος ετςι και αλλιώς και είπε ολα φυσιολογικά

Πέρα απο αυτο δεν εχει και πόνο, δεν κλαίει απλα κοιμάται!!

Μου είπαν χθες πρεπει να τον ξυπνάω! Αλλα και να τον ξυπνάω δεν τρωει παρα μονο αν ειναι η 'ώρα' του να φαει που τον βλέπεις οτι βάζει τα δαχτυλάκια του στο στόμα του .. Μονο τοτε δέχεται το στηθος!

Σκεφτομαι εγω με τον πρωτο μου σχεδόν καθε φορά που του το έδινα το έπαιρνε, μήπως αυτος ειναι διαφορετικός και απλα το παιρνει οπότε πραγματικά το χρειάζεται;

Τι να πω; Βλέπω μια σύμβουλο γαλουχιας την Δευτέρα την άλλη βδομαδα και βλέπουμε :-(

Link to comment
Share on other sites

Απο ικτερο πως παει? Μπορει να φερει και αυτο υπνηλια... καθοτι αν δεν τρωει και δεν κανει τις απαραιτητες κενωσεις ο ικτερος δεν αποβαλλεται και ανεβαινει!

 

Τιποτα δεν ειχε καθόλου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μικρουλι...παντα γερο και καλοτυχο ευχομαι!!

 

Στο θεμα σου τωρα...τοσο μικρο μωρο πρεπει να μενει χωρις γαλα το πολυ 3 με 4 ωρες...οχι περισσοτερο.Αυτο τουλαχιστον ακολουθουσα εγω.Οταν λες οτι το παιδι εφαγε χθες βραδυ στις 22.00 το βραδυ και παλι σημερα το μεσημερι τι ακριβως εννοεις? Ενδιαμεσα το μωρο δεν εφαγε? Γιατι αν ισχυει κατι τετοιο και το βλεπεις νωχελικο και συνεχως κοιμισμενο παρε το γιατρο αμεσα να του το πεις.

 

Βαλτο κοιμισμενο στο στηθος...πιεσε το στηθος σου να βγαλει γαλα και βαλε ττη θηλη στο στηθος του να βραχουν τα χειλακια του...θεωρητικα θα αρχισει να θηλαζει κοιμισμενο.Το δοκιμασες?

 

Να σαι καλα :-(

 

Τιποτα δεν θελει!! Το βάζω το στηθος στο στομα, βάζω λίγο γαλα πανω στα χείλη το γλείφει και παει παλι για ύπνο

Μια δυο φορές που επέμενα πήρε το στηθος κοιμησμενος αλλα μονο για δυο λεπτά και το άφησε

 

Ύπνος ύπνος ύπνος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα προσθεσω σε αυτό που ανεφερε η Μανουλα για πάντα! και την πιθανοτητα ικτερου που όσο δεν θηλαζει λόγω ανεπαρκούς πρόσληψης υγρων θα επιδεινώνεται δημιουργώντας έναν φαυλο κύκλο...αυξημενη χολερυθρίνη- υπνηλία-ανεπαρκης θηλασμός-περιατερω αυξηση χολερυθρίνης. Στο φυσικο φως πως φαινεται το μωρό?? Τι ομαδα αιματος εχεις εσυ και τι το μωρό??

 

Δεν εχει καθόλου ικτερο argini

Αυτος ειναι Α+ και εγω Α-

Στο φυσικό φως ειναι μια χαρα!!! ...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις..ο μικρος μου γιος οταν γεννηθηκε ηταν ετσι...δεχοταν στηθος μονο οταν πειναγε..ετρωγε οσο ηθελε και τελος και κοιμοταν κι αυτος πολυ τις πρωτες μερες.Το θεμα ειναι ομως καθε ποτε τρωει? Ποσες φορες τη μερα περιπου τρωει?

 

Χθες βγηκες απο το μαιευτηριουποθετω σωστα? Στο μαιευτηριο πως συμπεριφεροταν? Το ιδιο η σημερα κοιμαται ετσι.Κι εμενα θυμαμαι οταν γυρισαμε σπιτι την πρωτη μερα ολο κοιμοταν ενω στο μαιευτγριο δεν ηταν ετσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα να δεις..ο μικρος μου γιος οταν γεννηθηκε ηταν ετσι...δεχοταν στηθος μονο οταν πειναγε..ετρωγε οσο ηθελε και τελος και κοιμοταν κι αυτος πολυ τις πρωτες μερες.Το θεμα ειναι ομως καθε ποτε τρωει? Ποσες φορες τη μερα περιπου τρωει?

 

Χθες βγηκες απο το μαιευτηριουποθετω σωστα? Στο μαιευτηριο πως συμπεριφεροταν? Το ιδιο η σημερα κοιμαται ετσι.Κι εμενα θυμαμαι οταν γυρισαμε σπιτι την πρωτη μερα ολο κοιμοταν ενω στο μαιευτγριο δεν ηταν ετσι.

 

Ναι ετςι ειναι κοιμάται συνεχεια!

Τι έκανες οταν κοιμόταν ο δικός σου;

 

Το μπεμπακι κοιμόταν και στο μαιευτήριο συνεχεια και μου είπαν οτι πρεπει να τον ξυπνάω, αλλα επειδή στο τελος ξυπνανε εςτω και μετα απο 6-7 ωρες και επειδή έτρωγε και καμμια ώρα και επειδή έφερε το γαλα μου νωρίς και ειχε και κακά κλπ είπαν οκ δεν πειράζει ολα καλα.. Και ο γιατρός καη οι μαίες (που ειναι σύμβουλοι γαλουχιας εκει) είπαν όλες το ιδιο

 

Αλλα επειδή η διάφορα απο το μεγαλο μου ειναι τεράστια για αυτο μου φαίνεται ύποπτο!

Link to comment
Share on other sites

Όταν το είδε ο παιδίατρος, είχε κάνει πάλι πάνω από 15 ώρες να φάει; Πότε το είδε;

 

Κοιτά έφαγε ανάμεσα στις 15 ωρες αλλα παρα πολυ λίγο για 2-3 λεπτά

 

Τι να πω ρε συ ... Τωρα έφαγε παλι ευτυχώς αλλα τον έγδυσα εντελως και πήγαμε δίπλα στο παράθυρο (εκει ψιλό κρύο εδω) και έβαλα το στηθος πανω μέχρι να το δεχτεί....

Παντως δεν φαίνεται πολυ συχνό φαινομενο εδω!

Link to comment
Share on other sites

Κοιμοταν ρε συ κι ο δικος μου αλλα ετρωγε καθε 5 με 6 ωρες.Τον ξυπναγα κι εγω και ετρωγε.Ειδικα τη νυχτα ετρωγε μισοκοιμισμενος.Αλλα δεν κρατησε πολυ αυτη η υπνηλια.Μετα απο 2 με 3 μερες εστρωσε.Ξυπνα τον μη τον αφηνει τοσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θυμήθηκα ότι στην Αγγλία βγαίνετε πιο νωρίς από το μαιευτήριο.

Εδώ μένουμε 4 βράδυα. Σύμφωνα με αυτό, θυμάμαι ότι η δικιά μου έκανε το πρώτο της καλό γεύμα και έκλαψε για γάλα το τελευταίο βράδυ πριν βγούμε, άρα 4 ημερών. Μέχρι τότε μόνο κοιμόταν, με το ζόρι είχα δει τα ματάκια της ανοιχτά και ίσα ίσα κάτι έγλυφε.

Έχει τον ίδιο ρυθμό με το μαιευτήριο ή χειρότερο?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμησες τωρα.......

επαθα το ιδιο με τον μικρο μου,ενω στην κλινική όλα καλά,κοιμόταν αλλα αλλα ξυπνούσε να φαει,με το που γυρίσαμε σπιτι ηταν λες και έπεσε σε κώμα,το ποσο είχα τρομοκρατηθει δεν λέγεται,αφου ήθελα να γυρισω πισω στην κλινικη...

ευτυχως δεν κράτησε πανω απο δυο μέρες,βρήκε και παλι τον ρυθμο του...

ελπιζω και σε `σας να μην κρατησει παραπάνω,γιατι η αλήθεια είναι οτι είναι τρομακτικό για τη μαμά,εγω τουλάχιστον είχα φοβηθεί πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η δικια μου τα ιδια εκανε. Στο μαιευτηριο δεν ξυπναγε με τιποτα και μολις επιτελους επιανε το βυζι, επινε κατι δευτερολεπτα και κοιμοταν. Την τσιγκλαγαμε στο μαγουλο, στο αυτι, στο ποδι, στο σαγονι, την ξεντυναμε, την κουναγαμε...οχι γαργαλητα και χαιδέματα που λενε, εντονα τα καναμε και καταφερναμε με πολυ κοπο να καθεται 5-10 λεπτα συνολικα (απο τα οποια αντε να επινε πραγματικα 2-5 λεπτα).

Στο σπιτι που μου ηρθε το μεταβατικο γαλα ηταν ενα δραμα. Τα βυζια τουμπανο να σταζουν σε ολο το σπιτι (δεν αντεχα να μου τα ακουμπαει υφασμα απο τον πονο) και η μικρη τον υπνο τον βαθυ για 7-8 ωρες. Την ξυπναγα με τα χιλια ζορια και απλα εκλαιγε σπαρακτικα, δεν ετρωγε. Με αγχωσαν ολοι οτι θα παθει αφυδατωση, θα χασει βαρος, θα, θα θα...αγχωθηκα παρα πολυ και εκλαιγα. Νοικιασα θηλαστρο για καλο και για κακο αλλα απο πεισμα δεν το χρησιμοποιησα, ουτε που το εβγαλα απο το κουτι του. Λυθηκε μονο του το θεμα οταν αρχισα να κανω πειραματα (δοκιμαζα ορθια, καθιστη, ξαπλωτη, να περπαταω, την κραταγα με διαφορετικους τροπους και σιγα σιγα μαθαινε).

Ουτε εμενα ειχε ικτερο παντως και την 5η μερα ειχε ηδη αρχισει να παιρνει βαρος. Ομως στεναχωρηθηκα και αγχωθηκα παρα πολυ γιατι ολοι μου ελεγαν την κλασσικη καραμελα οτι ΠΡΕΠΕΙ καθε 3-4 ωρες το πολυ να θηλαζει. Ε οχι παιδια, σορι κιολας αλλα δεν ειναι νομος αυτος για ολα τα μωρα. Βαρος παιρνει πολυ καλο και λερωνει αρκετες πανες, αυτο εχει σημασια. Το (υγιες) μωρο ξερει τις αναγκες του, οχι το ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω εμπειρια πανω στο συγκεκριμενο θεμα γιατι η δικια μου ξυπνουσε πανατ πανω στο 4ωρο τον πρωτο μηνα,,,,αλλα θυμαμαι ότι οι μαιες μας ελεγαν ότι πρεπει να τρωει αρχικα κάθε 4 ωρες για να λειτουργει ο οργανισμος,,,,αλλα το πρωτο πραγμα που ρωτουσαν ηταν για βρεγμενες πανες,,,,

 

 

α και επισης θυμαμαι ότι η σιτιση ηταν αναλογη με το βαρος του μωρου δηλαδή κατω από καποια κιλα ανα 3 ωρες και πανω από τα κανονικα κιλα γεννησης ανα 4 ωρες

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα ότι στην Αγγλία βγαίνετε πιο νωρίς από το μαιευτήριο.

Εδώ μένουμε 4 βράδυα. Σύμφωνα με αυτό, θυμάμαι ότι η δικιά μου έκανε το πρώτο της καλό γεύμα και έκλαψε για γάλα το τελευταίο βράδυ πριν βγούμε, άρα 4 ημερών. Μέχρι τότε μόνο κοιμόταν, με το ζόρι είχα δει τα ματάκια της ανοιχτά και ίσα ίσα κάτι έγλυφε.

Έχει τον ίδιο ρυθμό με το μαιευτήριο ή χειρότερο?

 

Ναι ε; Και τι σου ειχε πει τοτε η γιατρός για αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμησες τωρα.......

επαθα το ιδιο με τον μικρο μου,ενω στην κλινική όλα καλά,κοιμόταν αλλα αλλα ξυπνούσε να φαει,με το που γυρίσαμε σπιτι ηταν λες και έπεσε σε κώμα,το ποσο είχα τρομοκρατηθει δεν λέγεται,αφου ήθελα να γυρισω πισω στην κλινικη...

ευτυχως δεν κράτησε πανω απο δυο μέρες,βρήκε και παλι τον ρυθμο του...

ελπιζω και σε `σας να μην κρατησει παραπάνω,γιατι η αλήθεια είναι οτι είναι τρομακτικό για τη μαμά,εγω τουλάχιστον είχα φοβηθεί πολυ..

 

Ναι ρε συ ακριβως αυτο!!! Μακάρι να περάσει γρήγορα.... Ειμαι με το β*ζι έξω συνεχεια και περιμένω μπάς και!!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω εμπειρια πανω στο συγκεκριμενο θεμα γιατι η δικια μου ξυπνουσε πανατ πανω στο 4ωρο τον πρωτο μηνα,,,,αλλα θυμαμαι ότι οι μαιες μας ελεγαν ότι πρεπει να τρωει αρχικα κάθε 4 ωρες για να λειτουργει ο οργανισμος,,,,αλλα το πρωτο πραγμα που ρωτουσαν ηταν για βρεγμενες πανες,,,,

 

 

α και επισης θυμαμαι ότι η σιτιση ηταν αναλογη με το βαρος του μωρου δηλαδή κατω από καποια κιλα ανα 3 ωρες και πανω από τα κανονικα κιλα γεννησης ανα 4 ωρες

 

Εχει βρεγμενες πάνες και καθε φορά που τρωει κανει κακά!

 

Τι εννοείς ανάλογη με το βάρος; Αυτος εδω ειναι μικρουλης 2,600 δηλαδη ειναι φυσιολογικό να μενει λιγότερο στο στηθος; Γιατι συγκρίνω με τον πρωτο μου που ηταν γυρω στα 4 και ηταν αυνεχεια στο στηθος

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η δικια μου τα ιδια εκανε. Στο μαιευτηριο δεν ξυπναγε με τιποτα και μολις επιτελους επιανε το βυζι, επινε κατι δευτερολεπτα και κοιμοταν. Την τσιγκλαγαμε στο μαγουλο, στο αυτι, στο ποδι, στο σαγονι, την ξεντυναμε, την κουναγαμε...οχι γαργαλητα και χαιδέματα που λενε, εντονα τα καναμε και καταφερναμε με πολυ κοπο να καθεται 5-10 λεπτα συνολικα (απο τα οποια αντε να επινε πραγματικα 2-5 λεπτα).

Στο σπιτι που μου ηρθε το μεταβατικο γαλα ηταν ενα δραμα. Τα βυζια τουμπανο να σταζουν σε ολο το σπιτι (δεν αντεχα να μου τα ακουμπαει υφασμα απο τον πονο) και η μικρη τον υπνο τον βαθυ για 7-8 ωρες. Την ξυπναγα με τα χιλια ζορια και απλα εκλαιγε σπαρακτικα, δεν ετρωγε. Με αγχωσαν ολοι οτι θα παθει αφυδατωση, θα χασει βαρος, θα, θα θα...αγχωθηκα παρα πολυ και εκλαιγα. Νοικιασα θηλαστρο για καλο και για κακο αλλα απο πεισμα δεν το χρησιμοποιησα, ουτε που το εβγαλα απο το κουτι του. Λυθηκε μονο του το θεμα οταν αρχισα να κανω πειραματα (δοκιμαζα ορθια, καθιστη, ξαπλωτη, να περπαταω, την κραταγα με διαφορετικους τροπους και σιγα σιγα μαθαινε).

Ουτε εμενα ειχε ικτερο παντως και την 5η μερα ειχε ηδη αρχισει να παιρνει βαρος. Ομως στεναχωρηθηκα και αγχωθηκα παρα πολυ γιατι ολοι μου ελεγαν την κλασσικη καραμελα οτι ΠΡΕΠΕΙ καθε 3-4 ωρες το πολυ να θηλαζει. Ε οχι παιδια, σορι κιολας αλλα δεν ειναι νομος αυτος για ολα τα μωρα. Βαρος παιρνει πολυ καλο και λερωνει αρκετες πανες, αυτο εχει σημασια. Το (υγιες) μωρο ξερει τις αναγκες του, οχι το ρολόι.

Πω πω τι μου λες;; Πόσο μηνων ειναι τωρα; Τρωει καλα;

Με καθηςυχασες παντως γιατι φοβομουνα οτι θα τους βάλουν σωληνα στο στομάχι να τον ταΐσουν στο τελος!!

Link to comment
Share on other sites

Πω πω τι μου λες;; Πόσο μηνων ειναι τωρα; Τρωει καλα;

Με καθηςυχασες παντως γιατι φοβομουνα οτι θα τους βάλουν σωληνα στο στομάχι να τον ταΐσουν στο τελος!!

 

Τωρα ειναι 46 ημερων και τρωει καλα, συνηθως καθε 3-4 ωρες αλλα μπορει και πιο συχνα ή πιο αραια. Βαρος επισης παιρνει αρκετο, καπου 250 γρ την εβδομαδα και τωρα ζυγιζει γυρω στα 5 κιλα (γεννηθηκε 3). Ομως, συνεχιζει και ειναι υπναρου. Δηλαδη οταν τρωει αποκοιμιεται σε λιγα λεπτα, της αλλαζω την πανα, ξανατρωει, ξανακοιμαται, ξανακανει κακα, την αλλαζω παλι, ξυπναει, τρωει...καταλαβες. Αυτο γινεται 3-4 φορες για να χορτασει και ξυπναει μονο οταν τη αφηνω κατω (συνηθως την πλενω με δροσερο νερο και συνεχιζει να κοιμαται! Μονο αμα χασει την αγκαλια ξυπναει). Το βραδυ βεβαια που θελω να κοιμηθω κανει παρτι, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Σωληνα δεν του βαζουν βρε, εχει αποθεμα λιπους το παιδι και ακομα και αυτο το λιγο που τρωει του φτανει. Ειναι πολυ μικρο ακομα το στομαχακι του, καπου στο ιντερνετ αμα ψαξεις λεει και ποσο χωραει. Την πρωτη μερα ειναι σαν κερασακι θυμαμαι και σιγα σιγα μεγαλωνει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε; Και τι σου ειχε πει τοτε η γιατρός για αυτο;

 

Άστα, ήμουν εντελώς ζώον τότε, δεν είχα καταλάβει ακόμα τι μου γίνεται, και δεν είχα προλάβει να ανησυχήσω. Πέρασε και δεν ακούμπησε.

Μετά την τέταρτη μέρα που πήγαμε σπίτι, χάλαγε τον κόσμο για φαί.

 

Πιστεύω ότι από αύριο-μεθαύριο θα δεις διαφορά. Να μας λες!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...