Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εισαγωγή στερεών, επιστροφή στη δουλειά, μείωση παραγωγής;


Recommended Posts

Σας παρακολουθώ εδώ και πολλά χρόνια, έχω δώσει και συμβουλές, ήρθε η σειρά μου να ζητήσω τη γνώμη σας…

 

 

Θηλάζω αποκλειστικά την 6 μηνών μπέμπα μου, και μέχρι τώρα δεν είχαμε ιδιαίτερα θέματα, με εξαίρεση την εκδήλωση αλλεργίας, την οποία αντιμετωπίσαμε επιτυχώς με δική μου αποχή από γαλακτοκομικά, μοσχάρι, αυγό και ξηρούς καρπούς.

 

 

Εδώ και 15 μέρες έχει ξεκινήσει σιγά-σιγά στερεές, και ταυτόχρονα έχω επιστρέψει στη δουλειά για περίπου 6 ώρες την ημέρα, και το πρόγραμμα έχει διαμορφωθεί έτσι ώστε να ανησυχώ μήπως μου μειωθεί το γάλα.

 

 

 

Συγκεκριμένα:

- Τη θηλάζω πριν φύγω γύρω στις 11 το πρωί. Συνήθως δεν τρώει πολύ, γιατί έχει φάει καλά στις 9:30 που ξυπνάει.

- Κατά τις 12:30 η κυρία που την προσέχει της δίνει φρουτόκρεμα, όπου θα φάει 3-4 κουταλάκια το πολύ (δεν της αρέσει καθόλου, καθότι προς το παρόν είναι μόνο μήλο-αχλάδι, περιμένουμε λίγες μέρες λόγω αλλεργιών πριν εισάγω μπανάνα κλπ.). Έχουμε επιχειρήσει να της δώσουμε και λίγο συμπλήρωμα (στοιχειακό γάλα) εκείνην την ώρα αλλά δεν το πίνει.

- Κατά τις 15:30 θα πιεί λίγο συμπλήρωμα, 70ml στην καλύτερη.

- Επιστρέφω κατά τις 17:30 και τη θηλάζω αμέσως. Τις τελευταίες μέρες δεν μπορώ να πω ότι τρώει πολύ καλά ούτε εκείνην την ώρα.

- Από εκείνη την ώρα και για την υπόλοιπη μέρα και νύχτα θηλάζει όποτε και όσο θέλει, (συνήθως 5-6 φορές μαζί με τους νυχτερινούς). Τρώει ρυζάλευρο (υποαλλεργικό) κατά τις 19:00 σε ικανοποιητική πλέον ποσότητα.

- Τα Σαββατοκύριακα θηλάζει όσο θέλει, σίγουρα 8 φορές το 24ωρο.

 

 

Ανησυχώ μήπως μου μειωθεί το γάλα, καθότι το μεσημέρι που λείπω το στήθος μου πετρώνει και νιώθω δυσφορία (καμμιά φορά βγάζω λίγο με το χέρι στο μπάνιο), αλλά και την ώρα που επιστρέφω η αίσθησή μου είναι ότι η μπέμπα δεν το αδειάζει καλά, μετά τρώει και την κρέμα, οπότε σε «κανονικό» γεύμα θηλασμού πάμε στις 21:00 το βράδυ!

Ανησυχώ επίσης αν τρέφεται σωστά με αυτόν τον τρόπο. Ουσιαστικά δηλαδή είναι σαν να έχω αντικαταστήσει και το μεσημεριανό θηλασμό – αφού λείπω – χωρίς να της έχω δώσει ακόμη πχ. χορτόσουπα (καθότι λόγω αλλεργιών πρέπει να περάσουν μερικές μέρες ακόμη πριν εισάγω κάτι καινούργιο…).

 

 

Μήπως όλο αυτό γίνεται λίγο απότομα και επηρεάσει την παραγωγή μου;

 

 

Να διευκρινίσω ότι δεν θα ήθελα να καθυστερήσω την εισαγωγή των στερεών, εφόσον η μικρή τις δέχεται, καθότι πρέπει να εργάζομαι, και δυστυχώς δεν καταφέρνω να αντλήσω την ποσότητα που χρειάζεται για 2 γεύματα (ποτέ δεν τα κατάφερνα με το θήλαστρο, ούτε στο 1ο παιδί μου). Επίσης η μπέμπα ποτέ δεν συμπάθησε το μπιμπερό, ούτε με μητρικό ούτε με γάλα σκόνη. Οπότε θα ήθελα να προχωρήσω με τις στερεές, αλλά με τρόπο ώστε να μπορώ να συνεχίσω να θηλάζω για πολύ καιρό ακόμα όλη την υπόλοιπη μέρα και τα Σαββατοκύριακα.

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το κατεβατό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σιγα σιγα το στηθος σου θα σταματησει να πετρωνει τις ωρες που λειπεις γιατι ετσι κι αλλιως θα ετρωγε στερεες και οχι στηθος οποτε θα προσαρμοστεις.....απο τη στιγμη που καποια γευματα αντικαθιστουνται απο στερεες το γαλα θα ειναι λιγοτερο,αλλα επαρκες απο τη στιγμη που θηλαζεις αποκλειστικα και οσο θελει το παιδι...τωρα θα μπορουσες να κανεις στη δουλεια μια αντληση μαξιμουμ 15 λεπτα απο το καθε στηθος (εγω αυτο θα εκανα)και να αποθηκευεις το γαλα η να βγαζεις λιγο με το χερι για να μην δυσφορεις......το οτι δεν νιωθεις οτι αδειαζει το στηθος ειναι λογικο γιατι ακομα παραγεις πολυ γαλα και δεν μπορει να το πιει ολο...ειναι σαν να εχεις 2πλη δοση και ποσο να πιει το μωρο?προσπαθησε να της δινεις λιγο παραπανω συμπληρωμα ειναι πολλες ωρες απο τις 11 μεχρι τις 5.30 για να φαει μονο 70ml και 4 κουταλακια φρουτοκρεμα......η καλυτερα ακομα αντλησε και ασε δικο σου να δεις πως θα το πιει...κι εγω ετσι εκανα...καλη επιτυχια και μην ανχωνεσαι

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι σπιτι στις 7 που τρωει ρυζαλευρο (γιατι ρυζαλευρο αληθεια?) δεν υπαρχει κανένας λόγος να μη θηλασεις εκείνη την ωρα. Το δεύτερο γευμα στερεων θα το τρωει κατα τη διάρκεια της απουσίας σου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλους, επαναφέρω το θέμα γιατί χρειάζομαι βοήθεια από τις πιο έμπειρες θηλάζουσες ή μή μανούλες.

Έχω ένα κοριτσάκι 10 μηνών που θηλάζει μέχρι και σήμερα αποκλειστικά. Μέχρι και τον 6ο μήνα μήνα μου έπαιρνε από βάρος πάντα αυτό που έπρεπε ποτέ περισσότερο ποτέ λιγότερο. Από τον 6ο μήνα μπήκαμε στις στέρεες τροφές με απόλυτη επιτυχία όπου και γύρισα στην δουλειά. Από τότε μέχρι και σήμερα η μπέμπα τις καθημερινές θηλάζει μόνο 3 φορές δηλαδή 7.30 που ξυπνάει και 9.30 που φεύγω για την δουλειά (στις 9.30 δεν μου φαίνεται ότι τρώει πολύ) και το βράδυ στις 8.30. Ενδιάμεσα δεν την θηλάζω καθόλου γιατί γυρίζω στο σπίτι 8.00. Τα Σ.Κ προσπαθώ να την θηλάζω τουλάχιστον 4-5 φορές που εκτός από το πρωι βραδυ δεν φαίνεται να το θέλει ιδιαίτερα.

Όσον αφορά την νύχτα από μόνη της δεν ξυπνάει προσπάθησα για 1 μήνα να την ξυπνάω τουλάχιστον μία φορά αλλά δεν το δέχτηκε ευχάριστα και το έκοψα.

 

Όπως και με το πρώτο μου παιδί (έκοψα τον θηλασμό δυστυχώς στου 3 μήνες από κακές συμβουλές και από δικό μου υπερβολικό άγχος) δεν τα πήγα ποτέ καλά με το θήλαστρο. Δεν έβγαζα ούτε βγάζω σταγόνα γάλα και κάθε φορά που προσπαθούσα και δεν τα κατάφερνα αγχωνόμουν ότι δεν έχω γάλα και ότι από τον υπερβολικό μου ζήλο να θηλάσω δεν έβλεπα μπροστά μου. Έτσι αποφάσισα με την μπέμπα να μην το ακουμπήσω.

 

Σημαντική και τρομερή ροή και παραγωγή ποτέ δεν μου φάνηκε ότι έχω (ποτέ δεν πέτρωσα, ποτέ δεν τρέχανε τα γάλατα δεξιά αριστερά παρά μόνο τους δυο πρώτους μήνες κάποιες σταγόνες) οπότε σ 'αυτή την φάση πρησμένο στήθος δεν έχω καθόλου, καταλαβαίνω το μωρό ότι ρουφάει αρκετά για 1-2 λεπτά από το κάθε στήθος, κάνουμε συχνές εναλλαγές σε κάθε στήθος, ο θηλασμός τελειώνει σε 10 με 15 λεπτά. Ο ενδιάμεσος θηλασμός που είναι στις 9.30 είναι το πολύ 5 λεπτά.

 

Το θέμα μου τώρα είναι το εξής. Συνήθως καταλάβαινα από τις πάνες της κατά πόσο βρεγμένες είναι (συγκεκριμένα τις ζύγιζα, κάπου το διάβασα αλλά με βόλεψε,για να διακρίνω κάποια σημαντική αλλαγή). Αυτή την εβδομάδα λοιπόν παρατήρησα ότι ενώ την αλλάζω τελευταία φορα 9.00 το βράδυ το πρωί που σηκώνεται είναι σχεδόν στεγνή. Ξέρω ότι μπορεί να έχει να κάνει με την ζέστη αλλά αγχώνομαι μην έχει πέσει τόσο πολύ η παραγωγή μου επειδή δεν γίνεται να θηλάζω πάνω από 2-3 φορές, που το γάλα μου δεν επαρκεί πια.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Οι 2-3 θηλασμοί την ημέρα δεν είναι και...απαγορευτικός αριθμός για ένα μωράκι 10 μηνών! Σωστά κάνεις και προσπαθείς να τους αυξήσεις, αλλά, και τόσοι να μείνουν, νομίζω πως δεν είναι κάτι τραγικό.

 

Όσον αφορά τις πάνες, το μωρό πίνει και νερό, έτσι δεν είναι; Η πιθανή αφυδάτωση, στην ηλικία αυτή, προλαμβάνεται όχι μόνο μέσω του γάλατος, αλλά και μέσω του νερού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

 

Οι 2-3 θηλασμοί την ημέρα δεν είναι και...απαγορευτικός αριθμός για ένα μωράκι 10 μηνών! Σωστά κάνεις και προσπαθείς να τους αυξήσεις' date=' αλλά, και τόσοι να μείνουν, νομίζω πως δεν είναι κάτι τραγικό.

 

Όσον αφορά τις πάνες, το μωρό πίνει και νερό, έτσι δεν είναι; Η πιθανή αφυδάτωση, στην ηλικία αυτή, προλαμβάνεται όχι μόνο μέσω του γάλατος, αλλά και μέσω του νερού.[/quote']

 

Scratée σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Φυσικά και πίνει νερό μετά από κάθε γεύμα της προσφέρω και ενδιάμεσα, δεν θα πιει και όλο το μπουκάλι αλλά 5-6 γουλίτσες θα πιει και μετά το διώχνει. Πω πω πρέπει να σου πω ότι το μην. σου με άγχωσε περισσότερο, από αύριο θα προσπαθήσω να της δίνω ακόμα περισσότερο νερό. Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να μην έχω καταλάβει τόσο καιρό ότι δεν έχω πολύ γάλα και δεν παίρνει το απαραίτητο υγρό στοιχείο για την ενυδάτωση της:shock: Για αυτό ήταν στεγνή η πάνα της? Χειρότερα και από πρωτομάνα αισθάνομαι:oops:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, όχι βρε Ντέμη, δεν το είπα για να αγχωθεις! Το αντίθετο! Εννοούσα ότι το μωρό δεν είναι κάτω των 6 μηνών, όπου γάλα ίσον και φαγητό και νερό! Αν διψάει, μπορεί να πιει είτε γάλα είτε νερό!

 

Σκέψου τα μωρά 10 μηνών, που πίνουν ξένο: συνήθως πίνουν γάλα πρωί-βράδυ και, στο ενδιάμεσο, τρώνε στερεές τροφές και πίνουν νεράκι. Ανησυχεί κανείς; Φυσικά και όχι. Το δικό σου μωρό, που από μόνο του εδραίωσε παρόμοιο πρόγραμμα, γιατί να υπολείπεται σε κάτι; Φαντάζομαι σε αγχώνει το ότι δεν μπορείς να μετρήσεις τα ml. Όμως, το παιδί θα έδειχνε κάποια ανησυχία ή εκνευρισμό, αν δεν έβρισκε γάλα. Αντιθέτως, το μοτίβο θηλασμού που περιγράφεις ακούγεται μια χαρά.

 

Πότε έχεις ραντεβού για ζυγισμα, να σου φύγειη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Με το που γέννησα μου χαρίσανε μια ζυγαριά που φυσικά δεν την έχω αποχωριστεί καθόλου. Την ζυγίζω κάθε 15 μέρες (υπερβολικό το ξέρω) και η μπέμπα τα πάει εξαιρετικά καλά με τα κιλά της. Μέχρι τώρα είναι 9100 και γεννήθηκε 3700. Δεν έχω τον φόβο που είχα πρίν 4 μήνες που το γάλα μου ήταν νερό - φαγητό, έτσι κι αλλιώς η μπέμπα τρώει τόσο πολύ στέρεα τροφή που δεν έχω το αγχος των κιλών.

Το σημερινό μου όχι ακριβώς άγχος αλλά προβληματισμός είναι ο εξής. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση το μωρό να θέλει να πίνει περισσότερο γάλα (με προβληματίζει πάντως και εμένα που δεν μου δείχνει ότι δεν της φτάνει, ότι εκνευρίζεται ότι οτι ότι) και εγώ μόνο μόνο από ζήλο, θέληση να θηλάσω χάνω την αντικειμενιότητα μου στο να κρίνω κάποια πράγματα:confused:

Θα μπορούσα να κάνω κάτι εγώ για να αυξήσω την παραγωγή μου σ' αυτή τη φάση? Έχω διαβάσει για αύξηση παραγωγής μαμάδων αλλά για πιο μωράκια. Να προσπαθήσω να χρησιμοποιώ θήλαστρο μόλις γυρνάω από την δουλειά ή θα κάνω ζημιά? (Θήλαστρο με την μπέμπα χρησιμοποιήσα πριν 7 μήνες και απογοητέυτηκα από το αποτέλεσμα, άλλα μάλλον αδίκως εφόσον φτάσαμε αισίως μέχρι 10 μηνών χωρίς ποτέ να της δώσω ξένο).

 

Σε έχω διαβάσει αρκετές φορές στο forum,γνωρίζω ότι είσαι παιδίατρος και ίσως γι' αυτό με άγχωσε τον μην. σου γιατί σκέφτηκα ότι ίσως (λόγω ιατρικών γνώσεων που δεν πολυκατέχω) να είδες κάτι που έγω δεν είδα!

 

Έπρεπε να με δεις στις 1.00 το βράδυ με την μπέμπα που φυσικά την ξύπνησα με το ένα χέρι να θηλάζω και με το άλλο χέρι να έχω το μπιμπερό με το νερό, σαν την τρελή. Το μωρό απλώς είχε πολλά ερωτηματικά πάνω από το κεφάλι του. Πάντως ψιλοθήλασε, το νερό ούτε για φτύσιμο.

 

Σορρυ για το μακρυνάρι, και σήμερα στεγνή σηκώθηκε:( δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, αφού πίνει, το καταλαβαίνω ότι ρουφάει και καταπίνει γουλιές, στην αρχή πιο μεγάλες μετά ελαττώνεται η ροή). Ακόμα και 50-70 ml να πίνει (στην χειρότερη περίπτωση ελπίζω) δεν θα ουρούσε έστω και λίγο?

 

Όπως κατάλαβες φυσικά τα ml είναι το πρόβλημα μου.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Με το που γέννησα μου χαρίσανε μια ζυγαριά που φυσικά δεν την έχω αποχωριστεί καθόλου. Την ζυγίζω κάθε 15 μέρες (υπερβολικό το ξέρω) και η μπέμπα τα πάει εξαιρετικά καλά με τα κιλά της. Μέχρι τώρα είναι 9100 και γεννήθηκε 3700.

 

Τέλεια!

 

Θα μπορούσα να κάνω κάτι εγώ για να αυξήσω την παραγωγή μου σ' αυτή τη φάση? Να προσπαθήσω να χρησιμοποιώ θήλαστρο μόλις γυρνάω από την δουλειά ή θα κάνω ζημιά?

 

Οι αντλήσεις είναι μία λύση, ΑΝ το μωρό ΔΕΝ τρώει καλά. Όμως, αν τρώει καλά, θα έχεις πρηξίματα κτλ, γιατί το επιπλέον γάλα δε θα το πίνει!

 

Σε έχω διαβάσει αρκετές φορές στο forum,γνωρίζω ότι είσαι παιδίατρος και ίσως γι' αυτό με άγχωσε τον μην. σου γιατί σκέφτηκα ότι ίσως (λόγω ιατρικών γνώσεων που δεν πολυκατέχω) να είδες κάτι που έγω δεν είδα!

 

Αυτό είναι πρόβλημα, γιατί καμιά φορά γράφω βιαστικά, οπότε μπορεί να παρεξηγήσει κάποιος τα γραφόμενα!

 

Έπρεπε να με δεις στις 1.00 το βράδυ με την μπέμπα που φυσικά την ξύπνησα με το ένα χέρι να θηλάζω και με το άλλο χέρι να έχω το μπιμπερό με το νερό, σαν την τρελή. Το μωρό απλώς είχε πολλά ερωτηματικά πάνω από το κεφάλι του. Πάντως ψιλοθήλασε, το νερό ούτε για φτύσιμο.

 

Πεινασμένο-αφυδατωμένο και δε θα θήλαζε ή θα έπινε το νερό; Δύσκολο, βρε παιδί μου!

Αλήθεια, μέσα στην ημέρα είναι ζωηρό και ευδιάθετο (τα αφυδατωμένα δεν είναι) ;

 

 

Σορρυ για το μακρυνάρι, και σήμερα στεγνή σηκώθηκε:( δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, αφού πίνει, το καταλαβαίνω ότι ρουφάει και καταπίνει γουλιές, στην αρχή πιο μεγάλες μετά ελαττώνεται η ροή). Ακόμα και 50-70 ml να πίνει (στην χειρότερη περίπτωση ελπίζω) δεν θα ουρούσε έστω και λίγο?

 

Μέσα στην ημέρα, οι πάνες πώς είναι; Είναι μικρή, βέβαια, η δική σου, αλλά κάποια (λίγα) μωρά σταματούν να κάνουν τσίσα τη νύχτα.

 

 

Απάντησα με κόκκινο.

Link to comment
Share on other sites

Οι αντλήσεις είναι μία λύση, ΑΝ το μωρό ΔΕΝ τρώει καλά. Όμως, αν τρώει καλά, θα έχεις πρηξίματα κτλ, γιατί το επιπλέον γάλα δε θα το πίνει!

 

Θα έχω πρηξίματα? Θα το κάνω τότε για να καταρρίψω τον μύθο!

 

Αλήθεια, μέσα στην ημέρα είναι ζωηρό και ευδιάθετο (τα αφυδατωμένα δεν είναι) ;

 

Μέσα στην ημέρα είναι ευδιάθετη, ζωηρή και χαρούμενη εκτός και αν νυστάζει. Φυσιολογικά οπότε

 

Μέσα στην ημέρα, οι πάνες πώς είναι; Είναι μικρή, βέβαια, η δική σου, αλλά κάποια (λίγα) μωρά σταματούν να κάνουν τσίσα τη νύχτα.

 

Μέσα στην ημέρα είναι μια χαρά, καλές οι πάνες της γεματούτσικες.

Δύσκολο μου φαίνεται, πολύ μικρή ακόμα. Για καμιά κατακράτηση υγρών? Υπάρχει περίπτωση? Η ζέστη?

 

Τρέμω στην ιδέα να πάρω τον παιδιατρό μου και να του πω τους προβληματισμούς μου, είναι σαν να τον ακούω: "Βρε παιδί μου 10 μήνες θηλάζεις, δώστης και λίγο ξένο, δεν θα την αφυδατώσουμε κιόλας." Είναι οικογενειακός μας φίλος και εξαίρετος γιατρός αλλά στο θέμα του θηλασμού.... με έχει κάψει.

 

Για την αύξηση της παραγωγής μου εκτός από θήλαστρο (που δεν είμαι σίγουρη ότι θα πετύχω κάτι) θα πρότεινες άλλα πράγματα που έχω διαβάσει μαραθόσπορο, μαγια μπύρας?

 

Σε έχω πρήξει αλλά δεν πειράζει, βλέπω "5 years 5 months 1 week & 2 days" you are my hero.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και όμως, το πιο σωστό είναι να τα πεις όλα αυτά στο δικό σου παιδίατρο. Να είσαι ειλικρινής και να επιμείνεις ότι θες να θηλάσεις.

 

Ένα μωρό δεν είναι αφυδατωμενο με...ωράρια! Την ημέρα καλά και το βράδυ...στεγνώνει; Σε κάθε περίπτωση, μία εξέταση ούρων με στικ (στο ιατρείο του παιδιάτρου) ή, το πολύ-πολύ, μία γενική ούρων στο μικροβιολογικό λύνει εύκολα το θέμα της πιθανής αφυδάτωσης.

 

ΥΓ: ο χρόνος θηλασμού, στο τικεράκι μου, αφορά άθροισμα για 2 παιδιά (3 χρόνια το πρώτο και 2 το δεύτερο, που συνεχίζει).

Link to comment
Share on other sites

Α! Συνέχεια το ξεχνάω:

 

-Η ζέστη παίζει ρόλο, οπωσδήποτε (είτε τομωρό θηλάζει είτε πίνει ξένο).

 

- Είσαι σίγουρη ότι δεν κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ τσίσα; Μήπως έχεις πάρει πάνες υπεραπορροφητικές, που δε δείχνουν τα λιγα ούρα;

Link to comment
Share on other sites

Α! Συνέχεια το ξεχνάω:

 

-Η ζέστη παίζει ρόλο' date=' οπωσδήποτε (είτε τομωρό θηλάζει είτε πίνει ξένο).

 

- Είσαι σίγουρη ότι δεν κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ τσίσα; Μήπως έχεις πάρει πάνες υπεραπορροφητικές, που δε δείχνουν τα λιγα ούρα;[/quote']

 

Μπορεί να σου φανεί λίγο παράξενο και υπερβολικό αλλά αυτό με κάνει να νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια με τον θηλασμό, κάθε πρωί που ξυπνάμε με την μπουμπου θα την αλλάξω και θα ζυγίσω την πάνα της. Το κάνω τους τελευταίους 4 μήνες μήπως και δω κάποια διαφορά "αισθητή". Μέχρι και πριν 4-5 ημέρες η πάνα της ζύγιζε 200-250 γρ τις τελευταίες μέρες ζυγίζει 40 γρ. και χωρίς ούρα ζυγίζει 35 γρ. Η διαφορά των 5 γρ. εμένα δεν μου λεει κάτι γι

αυτό αγχώθηκα και η διαφορά είναι πραγματικά αισθητή. Αυτή την μέθοδο (με το ζυγισμα) νομίζω ότι το διάβασα σε κάποιο ξένο site και με βόλεψε.

Σήμερα το μεσημέρι η πάνα της ήταν καραγεμάτη οπότε και εγώ το θεωρώ λίγο δύσκολο για αφυδάτωση "μόνο το βράδυ", θα δώσω 1-2 μέρες περιθώριο και θα παω κάνω την εξέταση που μου λες.

 

Για τα ματζούνια τι λες?

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.

 

Άρα, ίσως το μωρό (όπως και όλοι μας) κάνει οικονομία νερού, λόγω της ζέστης, Τις βραδυνές ώρες, που δεν έχει πρόσβαση σε κάτι πόσιμο. Την ημέρα, οι πάνες είναι γεμάτες, δηλαδή πίνει την ποσότητα που χρειάζεται!

 

Για τα ματζουνια: δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία, αλλά θεωρείται πως βοηθούν. Το ερώτημα, όμως, είναι (γίνομαι κουραστική) αν όντως χρειάζεσαι αύξηση της παραγωγής!

 

Δεν είπα να κάνεις μόνη σου την εξέταση! Είπα να συζητήσεις με τον παιδίατρό σου, ο οποίος έχει τρόπο να διαπιστώσει αν πράγματι το μωρό είναι πίσω σε υγρά.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.

 

Άρα' date=' ίσως το μωρό (όπως και όλοι μας) κάνει οικονομία νερού, λόγω της ζέστης, Τις βραδυνές ώρες, που δεν έχει πρόσβαση σε κάτι πόσιμο. Την ημέρα, οι πάνες είναι γεμάτες, δηλαδή πίνει την ποσότητα που χρειάζεται!

 

Για τα ματζουνια: δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία, αλλά θεωρείται πως βοηθούν. Το ερώτημα, όμως, είναι (γίνομαι κουραστική) αν όντως χρειάζεσαι αύξηση της παραγωγής!

 

Δεν είπα να κάνεις μόνη σου την εξέταση! Είπα να συζητήσεις με τον παιδίατρό σου, ο οποίος έχει τρόπο να διαπιστώσει αν πράγματι το μωρό είναι πίσω σε υγρά.[/quote']

 

Σήμερα η πάνα της ήταν πιο γεμάτη ευτυχώς, βέβαια έχω ξεκινήσει να την θηλάζω άλλη μια φορά βράδυ γύρω στις 12.00 μαζί με το νερό παραμάσκελα.

 

Χθές μόλις γύρισα από την δουλειά άντλησα και από τα δύο στήθη (είχα να θηλάσω 8 ώρες). Έβγαλα συνολικά 30 ml:( Και αυτά με το ζόρι άρχισε να κατεβαίνει γάλα μετά το τέταρτο.) Προτίμησα να μην της τα δώσω γιατί το βράδυ κοιμόταν όρθια και τα έβαλα στην κατάψυξη. Θεωρείς είναι πολύ λίγα?

 

Δεν γίνεσαι καθόλου κουραστική, να σου απαντήσω διαισθητικά και ενστικτωδώς, όχι δεν θεωρώ ότι έχω πρόβλημα παραγωγής, εκ του αποτελέσματος όμως.... δεν ξέρω.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα η πάνα της ήταν πιο γεμάτη ευτυχώς, βέβαια έχω ξεκινήσει να την θηλάζω άλλη μια φορά βράδυ γύρω στις 12.00 μαζί με το νερό παραμάσκελα.

 

Χθές μόλις γύρισα από την δουλειά άντλησα και από τα δύο στήθη (είχα να θηλάσω 8 ώρες). Έβγαλα συνολικά 30 ml:( Και αυτά με το ζόρι άρχισε να κατεβαίνει γάλα μετά το τέταρτο.) Προτίμησα να μην της τα δώσω γιατί το βράδυ κοιμόταν όρθια και τα έβαλα στην κατάψυξη. Θεωρείς είναι πολύ λίγα?

 

Δεν γίνεσαι καθόλου κουραστική, να σου απαντήσω διαισθητικά και ενστικτωδώς, όχι δεν θεωρώ ότι έχω πρόβλημα παραγωγής, εκ του αποτελέσματος όμως.... δεν ξέρω.

 

Το πόσα ml αντλεί μία μητέρα δεν είναι ενδεικτικό της παραγωγής της, ειδικά εφόσον (φαντάζομαι ότι) μιλάμε για θήλαστρο απλό και όχι επαγγελματικό. Επομένως, τα 30 ml είναι λίγα, αλλά...who cares! ;)

 

Αφού οι πάνες φαίνεται πως επανήλθαν, δώσε λίγο χρόνο ακόμα. Μην παιδεύεσαι με άγχη και αντλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πόσα ml αντλεί μία μητέρα δεν είναι ενδεικτικό της παραγωγής της' date=' ειδικά εφόσον (φαντάζομαι ότι) μιλάμε για θήλαστρο απλό και όχι επαγγελματικό. Επομένως, τα 30 ml είναι λίγα, αλλά...who cares! ;)

 

Αφού οι πάνες φαίνεται πως επανήλθαν, [b']δώσε λίγο χρόνο ακόμα[/b]. Μην παιδεύεσαι με άγχη και αντλήσεις.

 

Αυτό θα κάνω, θα δώσω χρόνο. Σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου.Όσο για τα μαντζούνια, μην νομίζεις ότι δεν θα το ψάξω...:lol:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αυτό θα κάνω, θα δώσω χρόνο. Σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου.Όσο για τα μαντζούνια, μην νομίζεις ότι δεν θα το ψάξω...:lol:

 

Το μωρό ιδρώνει στον ύπνο του;

 

Προσωπικά θεωρώ οτι δε χρειάζεσαι ούτε αντλησεις ούτε μαντζούνια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό ιδρώνει στον ύπνο του;

 

Προσωπικά θεωρώ οτι δε χρειάζεσαι ούτε αντλησεις ούτε μαντζούνια!

 

Παρότι της βάζω aircondion το βράδυ στους 27 βαθμούς και σε λειτουργία sleep όταν την σηκώνω (πλεον) στις 12.00 για νυχτερινό θηλασμό το κεφαλάκι και ο λαιμός της έχει μια υγρασία.

 

Οι πάνες της το πρωί είναι υγρές αλλά δεν είναι τόσο βαριές όσο ήταν πριν από 2 μήνες. Στις αντλήσεις έτσι κι αλλιώς δεν τα παω κάλα, το μέγιστο που βγάζω με μόνο μια άντληση την ημέρα και μετά τον τελευταίο θηλασμό 8-9 ώρες είναι από 20-40 ml.

Σε ότι αφορά τα ματζούνια δεν το έχω αποφασίσει ακόμα, και εγώ θεωρώ τον εαυτό μου υπερβολικό, δεν με βοηθάνε και οι αντλήσεις βρε παιδί μου για να είμαι σίγουρή ή έστω να μου επιβεβαιώσει αυτό που νομίζω.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σημειώσω ότι έχω της Medela το MiniElectric (κάπως έτσι).

Χθες λοιπόν έκανα το εξής . Ξεκίνησα την άντληση, έβγαλα 20 ml τα πρώτα δέκα λεπτά και από τα δύο στήθη, μετά δεν είχε ροή, έβαλα το μωρό να θηλάσει για ένα λεπτό από το κάθε στήθος, ξαναέβαλα το θήλαστρο για 10 λεπτά και έβγαλα άλλα 10 ml με συχνές εναλλαγές. Ο λόγος που δεν έβαλα το μωρό να θηλάσει εξ' αρχής είναι ότι δεν ήθελε, και όταν δεν θέλει (έχουν σκάσει 4 δόντια, 2 πάνω 2 κάτω) νευριάζει, κλείνει το στόμα πιάνοντας τις θηλές και ΔΑΓΚΩΝΕΙ. Το δάγκωμα σε συνδυασμό μάλλον με το θήλαστρο είναι να με έχει πληγώσει και να πονάω σε κάθε θηλασμό και γενικά βασανίζομαι.

 

Την/τις αντλήσεις λέω να μην τις κόψω γιατί τσούκου τσούκου θέλω να βγάλω 1-2 γεύματα μήπως τα χρειαστώ, εκτός και να πιστεύετε ότι με το συγκεκριμένο θήλαστρο μπορεί να κάνω την "όποια" ζημιά στην "οποια" παραγωγή μου:oops:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρότι της βάζω aircondion το βράδυ στους 27 βαθμούς και σε λειτουργία sleep όταν την σηκώνω (πλεον) στις 12.00 για νυχτερινό θηλασμό το κεφαλάκι και ο λαιμός της έχει μια υγρασία.

 

Οι πάνες της το πρωί είναι υγρές αλλά δεν είναι τόσο βαριές όσο ήταν πριν από 2 μήνες. Στις αντλήσεις έτσι κι αλλιώς δεν τα παω κάλα, το μέγιστο που βγάζω με μόνο μια άντληση την ημέρα και μετά τον τελευταίο θηλασμό 8-9 ώρες είναι από 20-40 ml.

Σε ότι αφορά τα ματζούνια δεν το έχω αποφασίσει ακόμα, και εγώ θεωρώ τον εαυτό μου υπερβολικό, δεν με βοηθάνε και οι αντλήσεις βρε παιδί μου για να είμαι σίγουρή ή έστω να μου επιβεβαιώσει αυτό που νομίζω.

 

Καταρχάς αφενός εχει ζέστη αυτές τις μέρες εξού κι ο ιδρώτας κι αφετερου σκέψου οτι το κλιματιστικό αφαιρεί την υγρασία του χώρου, επομένως ειναι παρα πολυ λογικό να μην ειναι οσο βαριές ηταν πριν 2 μήνες!

Σκέψου οτι υπάρχουν μωρά λίγων μηνών που τρέφονται μόνο με μητρικό και δεν ξυπνούν την νύχτα και η πρώτη πρωινή είναι ελάχιστα υγρή με ροζ κυλιδες ή τα ουρα λιγο πιο σκούρα. Με τέτοια ζέστη δεν ανησυχούμε αν οι συνολικές πάνες ειναι όσες πρέπει απλα φροντίζουμε την ενυδάτωση του μωρού.

 

Σίγουρη δεν θα ηταν καλό να ήσουν ακόμη και με καλή ποσότητα αντλήσεων (το ποσο αντλείς δεν σημαίνει οτι το πίνει και το μωρό απαραίτητα). Γενικώς με τις αντλησεις ούτε επαναπαυόμαστε ούτε ανησυχούμε. Δεν ειναι μια αξιόπιστη μέτρηση ούτε τεστ παραγωγής στήθους!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σημειώσω ότι έχω της Medela το MiniElectric (κάπως έτσι).

Χθες λοιπόν έκανα το εξής . Ξεκίνησα την άντληση, έβγαλα 20 ml τα πρώτα δέκα λεπτά και από τα δύο στήθη, μετά δεν είχε ροή, έβαλα το μωρό να θηλάσει για ένα λεπτό από το κάθε στήθος, ξαναέβαλα το θήλαστρο για 10 λεπτά και έβγαλα άλλα 10 ml με συχνές εναλλαγές. Ο λόγος που δεν έβαλα το μωρό να θηλάσει εξ' αρχής είναι ότι δεν ήθελε, και όταν δεν θέλει (έχουν σκάσει 4 δόντια, 2 πάνω 2 κάτω) νευριάζει, κλείνει το στόμα πιάνοντας τις θηλές και ΔΑΓΚΩΝΕΙ. Το δάγκωμα σε συνδυασμό μάλλον με το θήλαστρο είναι να με έχει πληγώσει και να πονάω σε κάθε θηλασμό και γενικά βασανίζομαι.

 

Την/τις αντλήσεις λέω να μην τις κόψω γιατί τσούκου τσούκου θέλω να βγάλω 1-2 γεύματα μήπως τα χρειαστώ, εκτός και να πιστεύετε ότι με το συγκεκριμένο θήλαστρο μπορεί να κάνω την "όποια" ζημιά στην "οποια" παραγωγή μου:oops:

 

Μην επιτρέπεις το μωρό να σε δαγκώνει για κανέναν λόγο. Εξήγησε όμορφα οτι η μαμά πονάει κι εχε ενα μασητικο παιχνίδι δίπλα σου και δίνε αυτό. Κανένας δεν εχει το δικαίωμα να σε πονάει αν δε θέλεις εσυ η ίδια. Το στήθος σου ειναι παντα διαθέσιμο αλλα όχι για να γίνεται ξέσπασμα οδοντοφυιας!

 

Άσε τις αμτλησεις προς το παρόν γιατί ίσως εχεις προκαλέσει αλλαγή στη ροη την ώρα του θηλασμού εξού και το δάγκωμα!

 

Μετά απο τόσους μήνες θηλασμού κανένα θηλαστρο ακόμη και κόρνα ποδηλάτου :D δεν μπορει να κανει ζημιά στην παραγωγή σου. Εκτός αν το εχεις όλη μέρα πάνω σου αλλα είμαι σίγουρη οτι δεν το εχεις!!! Αλλα μην ξεχνάς οτι μπορει να συμβαίνει αυτό που έγραψα πιο πάνω.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

σκέψου οτι το κλιματιστικό αφαιρεί την υγρασία του χώρου,

Λογικό μου ακούγεται:rolleyes: ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί.

 

 

Σκέψου οτι υπάρχουν μωρά λίγων μηνών που τρέφονται μόνο με μητρικό και δεν ξυπνούν την νύχτα και η πρώτη πρωινή είναι ελάχιστα υγρή με ροζ κυλιδες ή τα ουρα λιγο πιο σκούρα.

Εδώ σε έχασα λίγο. Εννοείς ότι η μαμά των συγκεκριμένων μωρών δεν έχει τεράστια παραγωγή, δηλαδή πίνουν 10-15 ml (εξού και η ψιλοστεγνή πάνα) και δεν ξυπνούν την νύχτα παρότι μπορεί και να πεινούν?

Με τέτοια ζέστη δεν ανησυχούμε αν οι συνολικές πάνες είναι όσες πρέπει απλα φροντίζουμε την ενυδάτωση του μωρού.

Θύμισε μου πόσες πρέπει να είναι βρεγμένες πάνες σ' αυτήν την ηλικία? Όπως είπα ποτέ δεν ασχολήθηκα με τις "βρεγμένς πάνες" γιατί δεν μπορούσα να καταλάβω πως μετριούνται? Αυτό που έκανα είναι να ζυγίζω τις πάνες όλης της ημέρας και μέτραγα το σύνολο για να παρατηρήσω κάποια αλλαγή όπως τώρα (ειδικά τις πρωινές).

 

Σίγουρη δεν θα ηταν καλό να ήσουν ακόμη και με καλή ποσότητα αντλήσεων (το ποσο αντλείς δεν σημαίνει οτι το πίνει και το μωρό απαραίτητα). Γενικώς με τις αντλησεις ούτε επαναπαυόμαστε ούτε ανησυχούμε. Δεν ειναι μια αξιόπιστη μέτρηση ούτε τεστ παραγωγής στήθους!

Πλέον αυτό το έμαθα, νομίζω:rolleyes: ήταν και ο λόγος που έκοψα τον θηλασμός στο γιο μου από τον τρίτο μήνα. Δεν επαναπαύομαι σε καμία περίπτωση αλλά πάντα ανησυχώ.

 

Και το συμπέρασμα είναι όσα παιδιά και να κάνω όσους μήνες και να θηλάσω πάντα θα ανησυχώ γι' αυτά τα βρωμόml:lol:

 

Έχω απαντήσει με Bold

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην επιτρέπεις το μωρό να σε δαγκώνει για κανέναν λόγο. Εξήγησε όμορφα οτι η μαμά πονάει κι εχε ενα μασητικο παιχνίδι δίπλα σου και δίνε αυτό. Κανένας δεν εχει το δικαίωμα να σε πονάει αν δε θέλεις εσυ η ίδια. Το στήθος σου ειναι παντα διαθέσιμο αλλα όχι για να γίνεται ξέσπασμα οδοντοφυιας!

 

Άσε τις αμτλησεις προς το παρόν γιατί ίσως εχεις προκαλέσει αλλαγή στη ροη την ώρα του θηλασμού εξού και το δάγκωμα!

 

Μετά απο τόσους μήνες θηλασμού κανένα θηλαστρο ακόμη και κόρνα ποδηλάτου :D δεν μπορει να κανει ζημιά στην παραγωγή σου. Εκτός αν το εχεις όλη μέρα πάνω σου αλλα είμαι σίγουρη οτι δεν το εχεις!!! Αλλα μην ξεχνάς οτι μπορει να συμβαίνει αυτό που έγραψα πιο πάνω.

 

Φυσικά και της μιλάω μετά την αντανακλαστική κραυγή που βγάζω και η αλήθεια είναι ότι σήμερα τα πήγαμε καλά.

 

1 άντληση κάνω 3-4 φορές την εβδομάδα. Τα Σ.Κ δεν κάνω αντλήσεις γιατί της δίνω στήθος 4-5 φορές την ημέρα οπότε.... και να ήθελα να αντλήσω δεν θα έβγαζα σταγόνα:(

Έτσι κι αλλιώς και εγώ αποφάσισα ότι προς το παρόν δεν θα ξαναντλήσω 1ον γιατί με πονάει και 2ον με αγχώνει τρομερά.

 

Μέχρι και στον ύπνο μου είδα ότι έβγαζα γάλα κοιτάζοντας τα μωρά μου και χωρίς να το καταλάβω, το γάλα άρχισε να ξεχειλίζει από το μπιμπερό. Καιρό είχα να δω τόσο ωραίο όνειρο:lol:

 

Ξέχασα να σου πω ότι εννοείτε ότι φροντίζω την ενυδάτωση του μωρού με νεράκι προσπαθώ τουλάχιστον, ίσως και να την πιέζω λιγάκι (αφού δεν το θέλει) μία με μπιμπερό μια με κουταλάκι.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και της μιλάω μετά την αντανακλαστική κραυγή που βγάζω και η αλήθεια είναι ότι σήμερα τα πήγαμε καλά.

 

1 άντληση κάνω 3-4 φορές την εβδομάδα. Τα Σ.Κ δεν κάνω αντλήσεις γιατί της δίνω στήθος 4-5 φορές την ημέρα οπότε.... και να ήθελα να αντλήσω δεν θα έβγαζα σταγόνα:(

Έτσι κι αλλιώς και εγώ αποφάσισα ότι προς το παρόν δεν θα ξαναντλήσω 1ον γιατί με πονάει και 2ον με αγχώνει τρομερά.

 

Μέχρι και στον ύπνο μου είδα ότι έβγαζα γάλα κοιτάζοντας τα μωρά μου και χωρίς να το καταλάβω, το γάλα άρχισε να ξεχειλίζει από το μπιμπερό. Καιρό είχα να δω τόσο ωραίο όνειρο:lol:

 

Ξέχασα να σου πω ότι εννοείτε ότι φροντίζω την ενυδάτωση του μωρού με νεράκι προσπαθώ τουλάχιστον, ίσως και να την πιέζω λιγάκι (αφού δεν το θέλει) μία με μπιμπερό μια με κουταλάκι.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

 

Μην αντιδράς έντονα πχ με κραυγή! Πολλα μωρά συνεχίζουν να δαγκώνουν επίτηδες λόγω έντονης αντίδρασης της μαμάς. Περιμένουν με αγωνία την επόμενη αντίδραση!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...