Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΕ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ ΕΜΒΡΥΑ


Recommended Posts

Καλημέρα Κορίτσια!

Εκανα εμβρυομεταφορα 2 κατεψυγμενων εμβρυων 3 ημερων, καλής ποιοτητας.

Θα ηθελα πληροφοριες και αποψεις με παρομοιες εμπειριες, σχετικα με ποσοστα επιτυχιας, ποσες ημερες μεινατε στο κρεβατι, αν ειχατε πονακια, καποιες τυχον αλλαγες,κλπ.

Σε αλλα site διαβαζω οτι τα κατεψυγμενα εχουν μεγαλυτερα ποσοστα, κ σε αλλες ερευνες με τα φρεσκα εμβρυα.

Να σημειωσω οτι από την 1η μερα της εμβρυομεταφορας μου (ειμαι στην 3η) εχω πρηξιμο στη κοιλια και πονακια πολυ χαμηλα. Μπορει να ειναι απο την διαδικασια? πχ απο τον κολποδιαστολεα, ή τον καθετηρα? Ποτε γινεται η εμφυτευση?

Φιλια σε ολες, ευχες για θετικες χοριακες σε καθε προσπαθεια.

Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Κορίτσια!

Εκανα εμβρυομεταφορα 2 κατεψυγμενων εμβρυων 3 ημερων, καλής ποιοτητας.

Θα ηθελα πληροφοριες και αποψεις με παρομοιες εμπειριες, σχετικα με ποσοστα επιτυχιας, ποσες ημερες μεινατε στο κρεβατι, αν ειχατε πονακια, καποιες τυχον αλλαγες,κλπ.

Σε αλλα site διαβαζω οτι τα κατεψυγμενα εχουν μεγαλυτερα ποσοστα, κ σε αλλες ερευνες με τα φρεσκα εμβρυα.

Να σημειωσω οτι από την 1η μερα της εμβρυομεταφορας μου (ειμαι στην 3η) εχω πρηξιμο στη κοιλια και πονακια πολυ χαμηλα. Μπορει να ειναι απο την διαδικασια? πχ απο τον κολποδιαστολεα, ή τον καθετηρα? Ποτε γινεται η εμφυτευση?

Φιλια σε ολες, ευχες για θετικες χοριακες σε καθε προσπαθεια.

Ευχαριστω!!!!

 

LETOM καλά αποτελέσματα να έχεις! Δεν έχει κάποια διαφορά νομίζω η ΕΤ με φρέσκα και η ΕΤ με κατεψυγμένα. Εγώ και την 1η ΕΤ μου την έκανα με κατεψυγμένα λόγω μη καλής ανταπόκρισης του ενδομητρίου και τη 2η ΕΤ πάλι με 2 κατεψυγμένα που μου έμειναν θα την κάνω. Το σημαντικό είναι να επιβιώσουν μετά την απόψυξη, όπως κι έγινε σε σένα. Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι πως ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει! Η εμφύτευση γίνεται λίγες μέρες αργότερα, αλλά δεν ξέρω να σου πω πότε. Το πρήξιμο στην κοιλιά ίσως είναι από τα φάρμακα.

Καλά αποτελέσματα και όσο μπορείς να σκέφτεσαι θετικά!:)

Link to comment
Share on other sites

LETOM KAΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

Οι απόψεις διίστανται σχετικά με το αν είναι καλύτερα να μεταφερθούν φρέσκα ή κατεψυγμένα έμβρυα. Σημαντικό είναι σε κάθε περίπτωση το ενδομήτριο να είναι στα καλύτερά του... Αλλά αφού έκανες μεταφορά μην το σκέφτεσαι, δεν έχει νόημα .

Νομίζω η εμφύτευση γίνεται στις 3-5 πρώτες μέρες μετά τη μεταφορά. Για αυτό άλλοι γιατροί λένε 3 , άλλοι 5 μέρες καναπέ- κρεβάτι. Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα εφόσον μπορείς και δε σε στρεσάρει ψυχολογικά μείνε και μέχρι τη χοριακή. Να σε βλάψει αποκλείεται, το πολύ πολύ να μην ωφελήσει. Είναι σημαντικό να είσαι ήρεμη, να κάνεις μια διατροφή πλούσια σε πρωτεϊνες (κρέας, κοτόπουλο, ψάρι, όσπρια) και λαχανικά - φρούτα. Αν αποφασίσεις να βγεις κάποια στιγμή (εννοείται μετά τις 5 μέρες) μην περπατήσεις, απόφυγε τις λακούβες με το αυτοκίνητο και μην κουραστείς γενικά.

Ψιλοενοχλήσεις μπορεί να έχεις. Για το πρήξιμο μήπως είναι από το έντερό σου? Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στο κέντρο?

Εύχομαι σε σένα και όλες τις κοπέλες που προσπαθούν καλά αποτελέσματα και καλές εγκυμοσύνες !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά αποτελέσματα να έχεις. Εύχομαι σε λίγες ημέρες να μας ανακοινώσεις ένα μεγάααααααααλο νούμερο χοριακής.

Σε νιώθω μιας και είμαι λίγα βήματα πιο πίσω απο σένα. Είμαι στη φάση των ενέσεων πριν την ωοληψία. Ελπίζω μέσα στην εβδομάδα που μας έρχεται να την κάνω.

 

Θα πρότεινα να μείνεις όσο περισσότερο μπορείς σε ακινησία. Όπως είπε και η miria μόνο να σε βλάψει δεν μπορεί. Είναι τέτοια η ταλαιπωρία (ψυχολογική κυρίως) και τόσο δυσβάχτακτο το οικονομικό κόστος που δεν αξίζει τον κόπο λίγες ημέρες καθισιου να αποτελέσουν κίνδυνο αποτυχίας της προσπάθειας σου.

Και πάλι καλά αποτελέσματα!!!

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!

Καταρχην σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας, και ευχομαι σε ολες καθε επιτυχια,στο στοχο μας!!!

Ειμαι στην 5η ημερα απο εμβρυομεταφορα με κατεψυγμενα εμβρυα. Δεν ακολουθησα πρωτοκολλο διεγερσης, αλλα καταστολης των ωοθηκων με arvecap. Μια εβδομαδα πριν την εμβρυομεταφορα ειχα ηδη ξεκινησει utrogestan πριν την εμβρυομεταφορα, κ δεν ειχα κανενα συμπτωμα.

Απο την ημερα της εμβρυομεταφορας ειχα εντονα πονακια χαμηλα, κ ξεκινησε σφιξιμο στο στηθος, στο ενα αρχικα, στο αλλο μετα.. Το απεδωσα στα φαρμακα για να μην παιρνουν τα μυαλα μου αερα!!!!!!!!

Ωστοσο, σημερα, η κοιλια μου μαλακωσε, το στηθος επισης.

Να υποθεσω ολα τελειωσαν??? Ισως κατι πηγε να γινει, αλλα δεν εγινε?

Επισης, δεν ηταν κουφο που ειχα τοσο εντονα συμπτωματα απο την επομενη της εμβρυομεταφορας???:roll::roll::roll::roll:

φιλια σε ολες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

letom!

Φιλική συμβουλή!!

Μη δίνεις τόση σημασία στα συμπτώματα. Άλλα τα παράγει το κεφάλι μας, άλλα τα φάρμακα, άλλα ποιος ξέρει τι.... Δεν υπάρχει ασφαλές συμπέρασμα με βάση τέτοια συμπτώματα. Κάνε υπομονή μέχρι τη χοριακή και μη χάνεις την αισιοδοξία και την πίστη σου.... Το εμβρυάκι χρειάζεται και την ψυχική σου ηρεμία!

Link to comment
Share on other sites

letom!

Φιλική συμβουλή!!

Μη δίνεις τόση σημασία στα συμπτώματα. Άλλα τα παράγει το κεφάλι μας, άλλα τα φάρμακα, άλλα ποιος ξέρει τι.... Δεν υπάρχει ασφαλές συμπέρασμα με βάση τέτοια συμπτώματα. Κάνε υπομονή μέχρι τη χοριακή και μη χάνεις την αισιοδοξία και την πίστη σου.... Το εμβρυάκι χρειάζεται και την ψυχική σου ηρεμία!

 

Ακριβώς. Μόνο σε παραπλανούν. Μην στεναχωριέσαι και μην προδικάζεις καταστάσεις. Πότε κάνεις χοριακή?

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Μόνο σε παραπλανούν. Μην στεναχωριέσαι και μην προδικάζεις καταστάσεις. Πότε κάνεις χοριακή?

 

 

Miria & Manoulina σας ευχαριστω!:P:p:p:p

Με παραξενευουν τα συμπτωματα τα οποια εχω, κ αλλοτε φευγουν... κ αν δεν απασχολεισαι με κατι αλλο, δυσκολα να μην το σκεφτεσαι.Αληθινα, ποια μπορει να τα παραμερισει..? ειναι πολυ δυσκολο..

Θελω να περασουν οι μερες.. η χοριακη ειναι στις 22/07.

Α νιωθω κ κατι αλλο... πονο στη μεση σαν να ερχεται η περιοδος μου... μετα περναει. Κι οταν περναει κ περπαταω απο το δωματιο μεχρι το καθιστικο κ επιστροφη, αισθανομαι σαν να κανει συσπασεις η κοιλια μου. . . κ σκεφτομαι.. τωρα θα ερθει η περιοδος....

Τοσες παρενεργειες φερνουν τα φαρμακα?

Link to comment
Share on other sites

letom!

Ασχολήσου με κάτι που θα σου πάρει το μυαλό από το θέμα σημάδια - χοριακή, κάτι ευχάριστο. Για παράδειγμα μπορείς να δεις τις κωμωδίες του χειμώνα στα site των καναλιών, να δεις ταινίες, να ακούσεις μουσική, να μιλήσεις με ευχάριστους φίλους στο τηλέφωνο, να διαβάσεις ένα βιβλίο που πάντα ήθελες, ένα περιοδικό που κάνεις κέφι, να έρθουν κάποιοι ευχάριστοι φίλοι στο σπίτι, υπό την προϋπόθεση ότι εσύ δε θα ασχοληθείς να τους περιποιηθείς ή να τακτοποιήσεις προηγουμένως, γιατί όχι να ασχοληθείς και με ένα εργόχειρο... Προσπάθησε να αποσπάς το μυαλό σου από το θέμα. Είμαι σίγουρη ότι θα σε ωφελήσει περισσότερο από το να ψάχνεσαι συνεχώς....

Στα γράφω μετά λόγου γνώσεως και ούσα πολύ αγχώδης και με τις καλύτερες των προθέσεων...

Βοήθα τον ευατό σου, να βοηθήσει τα έμβρυά σου!!!

Link to comment
Share on other sites

letom!

Ασχολήσου με κάτι που θα σου πάρει το μυαλό από το θέμα σημάδια - χοριακή, κάτι ευχάριστο. Για παράδειγμα μπορείς να δεις τις κωμωδίες του χειμώνα στα site των καναλιών, να δεις ταινίες, να ακούσεις μουσική, να μιλήσεις με ευχάριστους φίλους στο τηλέφωνο, να διαβάσεις ένα βιβλίο που πάντα ήθελες, ένα περιοδικό που κάνεις κέφι, να έρθουν κάποιοι ευχάριστοι φίλοι στο σπίτι, υπό την προϋπόθεση ότι εσύ δε θα ασχοληθείς να τους περιποιηθείς ή να τακτοποιήσεις προηγουμένως, γιατί όχι να ασχοληθείς και με ένα εργόχειρο... Προσπάθησε να αποσπάς το μυαλό σου από το θέμα. Είμαι σίγουρη ότι θα σε ωφελήσει περισσότερο από το να ψάχνεσαι συνεχώς....

Στα γράφω μετά λόγου γνώσεως και ούσα πολύ αγχώδης και με τις καλύτερες των προθέσεων...

Βοήθα τον ευατό σου, να βοηθήσει τα έμβρυά σου!!!

 

MIRIA καλημερα!Ολα οσα συμβουλευεις ειναι τοσο γλυκα!Ειχα ηδη φροντισει να αγορασω το βιβλιο που μου αρεσει,κ να περασω τις μερες μου με ταινιες. Ωστοσο,αυτην τη φορα δε γνωριζει κανεις την προσπαθεια μου,εχω χασει τη μαμα μου,κ δυστυχως στις ατελειωτες ωρες της προσμονης.. το μυαλο ταξιδευει εκει που φανταζεται.

Η περιεργεια μου εγκειται περισσοτερο στα διαφορετικα συμπτωματα που εχω αυτη τη φορα,διχως να εχω κανει διεγερση ωοθηκων. Εχω ηδη μια αποτυχημενη προσπαθεια εξωσωματικης κ παααρα πολλες προσπαθειες με χαπια κ ενεσεις με προγραμματισμενες επαφες. Σημερα αισθανομαι πονο πισω στη μεση οπως οταν ειχα περιοδο.. κ φυσικα επειδη μου φαινονται κουφα,προσπαθω να το αξιολογησω.

Θα προσπαθησω να ειμαι πιο ηρεμη κ να αγνοω τα συμπτωματα,γιατι μπορει νσ ειναι κατι.. μπορει κ τιποτα.!!! Φιλακιαα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσα ,

Την Παρασκευή έκανα εβρυομεταφορα με κατεψυγμένα έμβρυα 9 και 9 κυττάρων . Αυτή την φορά δεν έκατσα στο κρεβάτι . Ημουν στο σπίτι για 3 ημέρες αλλά κανπέ και καρέκλα . από Δευτέρα είμαι στην δουλειά αλλά ήρεμα . Μακάρι να έχω αίσιο τέλος . Είμαι 4 προσπάθεια . Η πρώτη ήταν αποτυχία , η δευτέρη επιτυχία-βιοχημική και η τρίτη επιτυχία-διακοπή όμως στην 19 εβδομάδα . Ωραία τύχη έχω !!!!!!

Στις 22/7 'εχω χοριακή και ο θεός βοηθός . Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι και να είμαι ήρεμη . Αλλωστε δεν οφελει σε τίποτα το άγχος .

Καλά αποτελέσματα να έχουμε !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

letom!!

Πώς είσαι σήμερα? Και εννοώ αν είσαι πιο ήρεμη....

 

 

Γεια σου Miria!

Ειμαι αρκετα ηρεμη απο χθες και προσπαθω να μην δινω σημασια.

Πηγα κομμωτηριο, και εκανα καποια ψωνια. Βαρη δεν σηκωνω, για τα μαλλια ρωτησα στο κεντρο αν επιτρεπεται η βαφη!!!

Εσυ τι κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσα ,

Την Παρασκευή έκανα εβρυομεταφορα με κατεψυγμένα έμβρυα 9 και 9 κυττάρων . Αυτή την φορά δεν έκατσα στο κρεβάτι . Ημουν στο σπίτι για 3 ημέρες αλλά κανπέ και καρέκλα . από Δευτέρα είμαι στην δουλειά αλλά ήρεμα . Μακάρι να έχω αίσιο τέλος . Είμαι 4 προσπάθεια . Η πρώτη ήταν αποτυχία , η δευτέρη επιτυχία-βιοχημική και η τρίτη επιτυχία-διακοπή όμως στην 19 εβδομάδα . Ωραία τύχη έχω !!!!!!

Στις 22/7 'εχω χοριακή και ο θεός βοηθός . Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι και να είμαι ήρεμη . Αλλωστε δεν οφελει σε τίποτα το άγχος .

Καλά αποτελέσματα να έχουμε !!!!!!!!!!!!!

 

Γεια σου Theofania, αρχικα σου ευχομαι καλη επιτυχια!!! Εχεις μεγαλη δυναμη κ υπομονη, κ αυτο φαινεται από τις προσπαθειες σου!

Κι εγω στις 22/7 εχω την χοριακη. Πώς νιωθεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα LETOM ,

Είναι φορές που είμαι ήρεμη και σκέφτομαι θετικά , ότι θα τα καταφέρω πάλι και όλα θα πάνε καλά και είναι φορές που τρελαινόμαι . Ευτυχώς που ερχόμαι για δουλειά και ξεχνιέμαι για κάποιες ώρες . Οταν όμως είμαι στο σπίτι , το μυαλό μου τρελαινεται. Φοβάμαι το αποτελέσμα ...Δεν περνάνε οι ημέρες μέχρι την χοριακή .......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι οτι με τη δουλειά κάτι γίνεται αλλιως οι ώρες είναι ατελίωτες ......πόσο σας καταλαβαίνω!

 

Καλημερα κοριτσια!!!επιστρεφω αυριο δουλεια... θα ξεχαστω επιτελους!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοπελα μου θα παω σημερα να την κανω γιατι τον γιατρο τον πηρα την τριτη και του ειπα οτι την εκανα 10 μερα αλλα οχι δευτερα και νομιζω οτι πρεπει να την επαναλαβω μετα απο 3 μερες οποτε θα παω σημερα....αλλα θα τα παρω αυριο τα αποτελεσματα...δεν μπορεις να φανταστεις μυριζω τα παντα ενω δεν μυριζα τιποτα τωρα μου ερχονται ολες η μυρωδιες...αλλα να ξερεις δεν εχω πονους μονο λιγο στην μεση και οχι παντα....δηλ δεν το καταλαβαινω ιδιαιτερα....σου ευχομαι τα καλυτερα αυριο ειναι η μεγαλη μερα;;;,

Link to comment
Share on other sites

Αυριο!!!!!!! Μόλις είδα κ λίγο καφέ ...... κ χάρηκα! (ότι να ναι!) χωρις πόνο ,χωρίς τίποτα άλλο ούτε στήθος ούτε τίποτα! Έχω την πεποίθηση ότι λίγο καφέ είναι καλό (έτσι απλά το πιστεύω!) Για να δούμε.........κ οι δύο θα έχουμε νέα αυριο. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Αυριο!!!!!!! Μόλις είδα κ λίγο καφέ ...... κ χάρηκα! (ότι να ναι!) χωρις πόνο ,χωρίς τίποτα άλλο ούτε στήθος ούτε τίποτα! Έχω την πεποίθηση ότι λίγο καφέ είναι καλό (έτσι απλά το πιστεύω!) Για να δούμε.........κ οι δύο θα έχουμε νέα αυριο. Με το καλό!

 

Πολυ καλο μου ακουγεται αυτο νομιζω οτι ειναι πολυ καλο σημαδι...μπραβο πιστευω και ευχομαι οτι εγινε εμφυτευση.....περιμενω τα ευχαριστα αυριο να ακουσω....:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...