Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στερεες τροφες= αποθηλασμος;;;;


Recommended Posts

Καλημερα, εψαξα να βρω παρομοιο θεμα αλλα δε βρηκα κατι.. Σημερα κλεινουμε τον εκτο μηνα κι εδω και ενα μηνα εχουμε ξεκινησει να παιζουμε με τις κρεμες (φρουτοκρεμα τ εμποριου το πρωι και ρυζαμευρο τ εμποριου τ απογευμα). Ο γιατρος μας ειπε να ξεκινησω τα φρεσκα φρουτα το πρωι, μεσιμερι χορτοσουπα και μετα κρεατοσουπα και το απογευμα ρυζαλευρο παλι. Αυτο σημαινει οτι μεχρι τελος τ μηνα, λογικα ετσι οπως τα περιεγραψε, θα εχουμε μονο δυο θηλασμους τη μερα, εναν το πρωι κ εναν το βραδυ. Εμενα γιατι μου φαινεται πολυ λιγο;;; Αν γινει ετσι δε θα μου μειωθει το γαλα; Θελω να θηλασω τη μικρη τουλαχιστον μεχρι να κλεισει χρονο και αν γινεται και παραπανω, θα τα καταφερω μονο με δυο θηλασμους την ημερα; Η μικρη κοιμαται απο 50 μερων εννια δεκα ωρες το βραδυ οποτε οι νυχτερινοι θηλασμοι δεν υπαρχουν καιρο τωρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μπορείς να προσφέρεις το στήθος καθ όλη τη διάρκεια της μέρας, ανάμεσα στα γεύματα π.χ, ή μετά το μεσημεριανό. Εγώ έτσι κάνω και μου φαίνονται και εμένα λίγες οι φορές. Ο μικρός μου είναι και φαγανός και δε θέλει πάντα γάλα μετά καθώς τρώει ποσότητες στερεών και δε μου πάει να του έχω λιγότερο μεσημεριανό για να θηλάζει κιόλας.

 

Το στήθος σου θα προσαρμοστεί στις ανάγκες του μωρού, ακόμα και αν η ανάγκη για θηλασμό προκύπτει μόνο πρωί και βράδυ. Μπορεί επίσης να αλλάξει η ρουτίνα του ύπνου του και να αρχίζει τους νυχτερινούς θηλασμους, αν και δε στο εύχομαι, καλύτερα να κοιμάστε;)

 

Προσωπικά αντλώ κάθε μέρα και με το μητρικό του φτίαχνω τις απογευματινές κρέμες - γάλα με κεχρί, ή βρώμη, ή φαγόπυρο.

 

 

να σου ζήσει η μικρή και μπράβο σου που θέλεις να συνεχίσεις με το θηλασμό.

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να ρωτησω κάτι; Γιατι ξεκινησατε με φρουτόκρεμα εμπορίου; Ο γιατρός σου το είπε; Με ποιο επιχειρημα την προτιμάει απο τα φρεσκα φρουτα εποχής;

Όσο γιατο θηλασμό, η ιδέα είναι οτι στην αρχη οι στερεές τροφές συμπληρώνουν το θηλασμό και όχι το αντίθετο! Πρέπει να προσφερεις το στηθος περισσότερες φορές τη μέρα. Ο θηλασμός γενικά μπορεί να συνεχιστει κανονικά ακόμα και με 2 θηλασμους τη μέρα, απλώς δεν πρέπει να γινει πολύ απότομα αυτο, και είναι και λίγο νωρίς για το μωράκι σου πιστεύω για να θηλάζει τόσο λίγο, εκτός και εαν το διαλέξει εκείνη.

Δες και εδώ:

http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%87%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%8E%CE%BD/

 

Αντιγράφω μερικές φρασούλες:

#Τα γεύματα στερεών τροφών αρχικά τουλάχιστον δεν αντικαθιστούν τον θηλασμό αλλά τον συμπληρώνουν. Αρχικά ίσως το μωρό φάει μικρή ποσότητα, οπότε είναι πιθανό να χρειαστεί και γάλα στο τέλος. Ο θηλασμός συνεχίζει κατά απαίτηση του βρέφους και πρέπει να είναι συχνός, όχι αυθαίρετα 2 φορές την μέρα.

 

#Να θυμάστε ότι το γάλα συνεχίζει να αποτελεί την κύρια τροφή έως το τέλος του πρώτου χρόνου.

 

#Η εισαγωγή πολύ γρήγορα τριών ή περισσότερων γευμάτων φέρει τον κίνδυνο της απότομης μείωσης του μητρικού θηλασμού.

 

#Πρέπει να γνωρίζουμε ότι οι τα φρέσκα τρόφιμα του οικογενειακού τραπεζιού προσφέρουν γενικά υψηλότερη ενέργεια και θρεπτικά συστατικά, έχουν λιγότερα απλά σάκχαρα και εθίζουν λιγότερο το βρέφος σε γλυκιά γεύση, έχουν λιγότερο αλάτι, και προσφέρουν μεγαλύτερη διατροφική ποικιλία και ποικιλία γεύσεων, σε σύγκριση με έτοιμες επεξεργασμένες κρέμες του εμπορίου.

 

Αυτά από μένα. Να σου ζήσει η μικρούλα!

Link to comment
Share on other sites

Τον πρωτο χρονο οι στερεες τροφές ειναι συμπληρωματικές.ο θηλασμος παραμένει να ειναι η κυρία τροφή.Το σωστό ειναι μετα απο καθε γεύμα στερεας να προσφέρεται και το στηθος! Επισης ενδιάμεσα απο τα γεύματα αν θελει στηθος! Ο δικός μου μεχρι 10 μηνων δεν ετρωγε παρα μερικές κουταλιές και θηλαζε παρα πολυ.Δεν τον πίεσα ποτε και ξαφνικά απο μόνος του ξεκίνησε να τρωει πιο ικανοποιητικές ποσότητες.Οσο για τις κρεμες του εμπορίου...καλυτερα να αποφεύγονται γιατι τα θρεπτικά που αναγράφονται στην συσκευασία δεν ειναι απορροφήσημα και περιέχουν ζαχαρι η οποία απαγορεύεται μεχρι το πρωτο έτος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Κρεμες τ εμποριου εδωσα γιατι ετσι μου ειπε ο γιατρος, για τυχων αλλεργιες στα φρουτα. Τωρα θα ξεκινησουμε φρεσκα φρουτα απο αυριο οποτε η μια ετοιμη φευγει. Το απογευμα δινω βιολογικο ρυζαλευρο με δικο μου γαλα. Το ρυζαλευρο της αρεσει αρκετα, δοκιμασα και το κεχρι αλλα δεν το θελει.. Εννοειται οτι ακομα δεν εχω αντικαταστησει καποιο γευμα, μετα τις κρεμες δηλαδη θηλαζω παντα και τρωει, το μεγιστο που εχουμε φαει σε κρεμα ειναι 60 μλ γαλα και 8κουταλακια σκονη κρεμα. Σκεφτηκα να την ταιζω ανα 2,5 ωρες για να εχουμε περισσοτερους θηλασμους μεσα στη μερα.. Στο μεταξυ πηρα ηλεκτρικο θηλαστρο και μετα σκεφτομουν μην το πηρα τσαμπα.. αλλα θα συνεχισω να τη θηλαζω πιο συχνα και εχουμε και την κρεμα τ απογευμα που θα βαζω γαλα μου. Κατι αλλο που με προβληματισε ειναι οτι μου ειπε ο γιατρος οτι αργοτερα θα δωσουμε μπισκοτοκρεμα και κατι αλλο παλι τγκα στη ζαχαρη. Εγω δε θεκω να δωσω τιποτα απ αυτα, και για το ρυζαλευρο μου ειχε πει βανιλια της μιλουπα κι οταν διαβασα τι εχει μεσα μου επεσε το σαγονι (ποσσο απαραιτητη στα βρεφη να ειναι η λεκιθινη σογιας αραγε;)

Link to comment
Share on other sites

Η μπισκοτόκρεμα δεν έχει τίποτα να προσφέρει στα μωράκια είναι τιγκα στη ζαχαρη! Μπορείς να δινεις αντι για αυτη κρέμα 7 δημητριακών της Holle ή ακόμα καλυτερα να παίρνεις τα δημητριακά και να τη φτιάχνεις μόνη σου. Εγω παίρνω φαγόπυρο και κεχρί, τα βραζω βαζω και λίγο γαλατάκι και έτοιμη! Υπάρχει άλλο θέμα που γραφουν κάποιες κοπέλες αναλυτικά πως το κάνουν! Κι εγώ από εδω το έμαθα! Μπορείς επίσης να κάνεις το ίδιο και με βρώμη! η Ότι άλλο δημητριακό θελήσεις.

Δεν είναι και τόσο δυσκολο να αποφυγουμε τις κρέμες εμπορίου εαν το θέλουμε!!

Εγώ δεν του έδωσα ποτέ ρυζ'αλευρο αλλά ακόμα και αυτο κάποιες το φτιαχνουν μόνες τους! Βεβαια πηρε βιολογικό οποτε είναι σαφως καλυτερο.

Εννοειται οτι ακομα δεν εχω αντικαταστησει καποιο γευμα, μετα τις κρεμες δηλαδη θηλαζω παντα

Συνέχισε έτσι μη βιαστεις να κόψεις τους θηλασμούς! Θα σε οδηγήσει η μικρούλα σου! Αυτη ξέρει καλυτερα, ότα θα είναι έτοιμη θα χλαπακιασει την κρέμα και δε θα θελει στηθος μετα! μην την πιέσεις σε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δύσκολο να πεις στον παιδίατρο οτι δεν θέλεις τις σκόνες εμπορίου...Θα σε πείσει για το αντίθετο; Εμεις οι "ιντερνέτικες" μανούλες εχουμε Άφθονη ενημέρωση και άλοιμονο αν κάναμε οτι μας έλεγε ο καθε γιατρός... Ο δικός μου Παιδιατρος ηταν κατηγορηματικός απο την αρχή: μακριά απο τις κρεμες του εμπορίου!!"..σε αυτο συμφωνήσαμε...Σε κάποια αλλα πάλι οχι..

Δύσκολο να βρεις και το εντέρων ήμισυ...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 6 μηνών κ χάρη στο φαγητό επιτέλους κόψαμε τελείως το συμπλήρωμα ξένου γάλακτος κ πίνει μόνο από μένα! Είμαι πολύ χαρούμενη! Ωχ κακώς ξεκινήσατε με έτοιμη φρουτόκρεμα γιατί παίζει τώρα να μην σου φάει φρέσκα φρούτα! Έτσι πείπου την πάτησα εγώ, τις έδινα φρέσκια φρουτόκρεμα κ την καταβρόχθιζε, ,μια μέρα δεν ξέρω γιατί της έβαλα 2 μπισκοτάκια (που είναι από 6 μηνών) ε ξετρελάθηκε τόσο που τώρα μονο με μπισκότο το τρώει :evil:. Εγω δεν έδωσα ρυζάλευρο, πάντως εμένα η μικρή μόνο την φρουτόκρεμα τρώει όλη αλλά κ πάλι μετά από μια ώρα θέλει να θηλάσει κ από ότι καταλαβαίνω πίνει αρκετό γαλατάκι! Να της προσφέρεις αρκετά το στήθος να ξεδιψάει κιόλας! Α κ έμενα άρχισε να ξυπνάει 2 φορές την νύχτα για να θηλάσει εκει που κοιμόταν από 40 ημερών!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενδεικτικα να πω οτι μου ειπε να μην δωσω τιποτα αλλο περα απο ρυζαλευρο, πχ κεχρι που του ειπα, για να μην παρουσιασει αλεργια η μικρη. Απλα καταλαβαινω οτι δεν εχει ψαχτει πανω στο θεμα και ειναι της παλιας σχολης. Πρεπει κι εγω ομως να βρω τη χρυση τομη αναμεσα σ αυτα που μου προτεινει κ σ αυτα που διαβαζω γενικα στο ιντερνετ. Ουτε να βασιστω σε καποιον που δεν ειναι γιατρος και λεει διαφορα στο ιντερνετ μπορω, εστω κι αν ειναι ολοσωστα δεν το ξερω, ουτε να κανω το λαθος να δωσω ζαχαρη στο παιδι μου. Δε θελω να αλλαξω παιδιατρο γιατι ως τωρα σε ολα τα αλλα με καλυπτει. Ετσι ακολουθω τον ασφαλη δρομο της βιολογικης βρεφικης κρεμας, γι αυτο το μηνα τουλαχιστον, και μετα θα πειραματιστω με τις σπιτικες.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε να βασιστω σε καποιον που δεν ειναι γιατρος και λεει διαφορα στο ιντερνετ μπορω

Εννοείται πως όχι!!! Ο γιατρός έχει την τελευταία λέξη σε όλα! Όμως μπορείς να ψαξεις σε βιβλία που έχουν γραψει γιατροί ή ακόμα και στο ιντερνετ, πάλι σε άρθρα γιατρών και μετά να αποφασίσεις εαν σου ταιριάζει η προσέγγιση του γιατρού σου..

Εγώ θα άλλαζα γιατρό στη στιγμή εαν μου προτεινε να αγοράσω κρέμα του εμπορίου, και ακόμα περισσότερο εαν μου προτεινε συγκεκριμένη μάρκα, ειτε φρουτόκρεμας είτε σαμπουαν ειτε για το οτιδήποτε (δεν ξέρω εαν το έκανε αυτο ο γιατρός σου, γενικά μιλάω).

Αλλά εντέλει είναι πολύ προσωπικό το θέμα "γιατρός", και το πιο σημαντικό είναι να σου εμπνέει εμπιστοσύνη..

Link to comment
Share on other sites

Εμεις οι "ιντερνέτικες" μανούλες εχουμε Άφθονη ενημέρωση και άλοιμονο αν κάναμε οτι μας έλεγε ο καθε γιατρός... .

 

Αλοίμονο...

 

Δεν χρειάζεται καν να πηγαίνετε στο γιατρό. Γιατί δεν τα ψάχνετε όλα στο ίντερνετ;

 

Συγγνώμη για την ειρωνεία αλλά είναι επικίνδυνο να θεωρούμε ότι έχουμε άφθονη ενημέρωση λόγω ίντερνετ. έχουμε και άφθονη παραπληροφόρηση επίσης (μιλάω γενικά).

Link to comment
Share on other sites

Αλοίμονο...

 

Δεν χρειάζεται καν να πηγαίνετε στο γιατρό. Γιατί δεν τα ψάχνετε όλα στο ίντερνετ;

 

Συγγνώμη για την ειρωνεία αλλά είναι επικίνδυνο να θεωρούμε ότι έχουμε άφθονη ενημέρωση λόγω ίντερνετ. έχουμε και άφθονη παραπληροφόρηση επίσης (μιλάω γενικά).

.Προσωπικά εχω πάρει πολλές φορές "δεύτερη γνώμη" ακόμα και μέσω του φόρουμ που ειναι η πιο ανεγκυρη πηγή απο άλλες επίσημες σελίδες παιδιάτρων π.χ. Paidiatros-thes (που για μένα ειναι απο τις εγκυρότερες).Ευχαριστω την Nina-nana και άλλες κοπέλες για τις συμβουλές τους και πάλι καλα που δεν άκουσα τον παιδίατρο μου τότε( σε θεμα διατροφη-θηλασμος) που ηταν τελείως λαθος η δική του προσέγγιση στο θεμα!! Δυστιχως στην Ελλάδα δεν θα ακούσεις ποτε απο γιατρό την φράση " δεν γνωρίζω,ρωτά ειδικό" και ολοι έχουν άποψη για τα πάντα...πολλές φορές λανθασμένη!!!

 

Κι ομως τα ψάχνω ΟΛΑ απο το Ίντερνετ και χάρη σ΄αυτο θηλαζω,χαρη σ΄αυτο ακολούθησα το baby led weaning στην διατροφη,χάρη σε αυτο δεν ακολούθησα την μεθοδο του ελεγχόμενου κλαματος στον υπνο οπως μου σύστησε ο Παιδιατρος,χάρη σ΄αυτο εχω μαθει τόσα πολύτιμα πράγματα που με κανουν καθε μερα όλο και καλύτερη Μαμα!!!

 

 

Δεν είπαμε φυσικα να εμπιστευτούμε τυφλά το Ίντερνετ σε σοβαρά ζητήματα αλλα σε θέματα οπως η διατροφη,θηλασμος,διαπαιδαγώγηση ειναι η πιο ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ πηγή απο τον καλυτερο παιδιατρο του κόσμου γιατι ενημερώνεται πολυ πιο ΑΜΕΣΑ απο τον οποιονδήποτε!!

 

 

Δεν γινετε να αλλάζεις καθε φορά παιδιατρο οταν δεν συμφωνείς σε κάτι γιατι μπορει να σε καλύπτει στα πιο σημαντικά..επιςης θα αλλάζαμε συνεχεια πιστευω αλλα ΝΑΙ μπορεις να περνεις απο μονη σου πρωτοβουλίες που ΞΕΡΕΙΣ οτι ειναι καλύτερες ακόμα κι αν ειναι ενάντια στα πιστευω του παιδιάτρου!!! Ειδικά σε θέματα οπως η διατροφη!!! Δική μου γνώμη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν γινετε να αλλάζεις καθε φορά παιδιατρο οταν δεν συμφωνείς σε κάτι γιατι μπορει να σε καλύπτει στα πιο σημαντικά..

Φυσικά δεν είπα να αλλάζεις κάθε φορά που κατι δε θα σου αρέσει.. Αλλά ο καθένας αξιολογει ποια είναι τα σημαντικά για αυτόν! Πχ κάποιες μανουλες αναζητουν οπωσδήποτε παιδιάτρους που να είναι και συμβουλοι θηλασμού. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει τόσο αυτό, φρόντισα να πληροφορηθω για το θηλασμό απο το ιντερνετ και απο μαιες. (εννοείται πως θέλω να υποστηρίζει το θηλασμό γενικότερα και θα μου αρεσε να έχει και την πιστοποίηση αλλά οκ δεν το έχω στα πρωτεύοντα)

Αυτό που είπα είναι ότι εγω, με ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ κριτηρια, θα άλλαζα γιατρο εαν μου συστηνε να αγοράσω φρουτόκρεμα του εμπορίου, η επίσης εαν μου σύστηνε μάρκα συγκεκριμένη από γάλα, αφρόλουτρο, μπιμπερό κλπ.

Δυστυχως στην Ελλάδα δεν θα ακούσεις ποτε απο γιατρό την φράση " δεν γνωρίζω,ρωτά ειδικό" και ολοι έχουν άποψη για τα πάντα...πολλές φορές λανθασμένη!!!

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Και η ιστοσελίδα που αναφέρεις http://pediatros-thes.gr/ είναι έγκυρη και ενημερωμένη, και την συμβουλέυομαι πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Νιαρα συμφωνούμε σε ολα!και για μένα ειναι συμαντικο κριτήριο να μην δίνει συγκεκριμένες μάρκες σε κρέμες η γαλατά η οτιδήποτε άλλο!!δουλεψα ως ιατρικός επισκέπτης και ειναι απογοήτευση το τι γίνετε !Αν ήξεραν όλοι πόσο "βρώμικος" ειναι ο χώρος, δεν θα εμπυστευοταν κανεις τυφλά το παιδι του σε κανέναν γιατρό! Κρίμα..

Link to comment
Share on other sites

.

Κι ομως τα ψάχνω ΟΛΑ απο το Ίντερνετ και χάρη σ΄αυτο θηλαζω,χαρη σ΄αυτο ακολούθησα το baby led weaning στην διατροφη,χάρη σε αυτο δεν ακολούθησα την μεθοδο του ελεγχόμενου κλαματος στον υπνο οπως μου σύστησε ο Παιδιατρος,χάρη σ΄αυτο εχω μαθει τόσα πολύτιμα πράγματα που με κανουν καθε μερα όλο και καλύτερη Μαμα!!!

 

 

Δεν είπαμε φυσικα να εμπιστευτούμε τυφλά το Ίντερνετ σε σοβαρά ζητήματα αλλα σε θέματα οπως η διατροφη,θηλασμος,διαπαιδαγώγηση ειναι η πιο ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ πηγή απο τον καλυτερο παιδιατρο του κόσμου γιατι ενημερώνεται πολυ πιο ΑΜΕΣΑ απο τον οποιονδήποτε!!

.

 

Δεν ξέρω τι είναι το baby led weaning. Για θέματα όπως είναι η διαπαιδαγώγηση κτλ, φυσικά και δεν είναι αρμόδιος ο παιδίατρος να σου βρει λύσεις, ούτε και υπάρχει μια λύση που να εφαρμόζεται παντού και πάντα. Μπορεί να σου δώσει μια συμβουλή, όπως θα σου έδινε ο καθένας που μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι.

 

Για θέματα όπως η διατροφή, μπορεί να σου δώσει κάποιες γενικές κατευθύνσεις, μπορεί να σου πει τι να αποφεύγεις λόγω αλλεργιών κτλ, αλλά και πάλι ως εκεί. Θα λάβεις υπόψη σου τους ιατρικούς λόγους που μπορείς ή δεν μπορείς να δώσεις κάτι στο μωρό. Ειδικά όταν μιλάμε για βρέφη... Αργότερα εφάρμοσε ότι διαιτολόγιο θέλεις.

 

Αλλά για θέματα ιατρικά είμαι κάθετη ότι δεν ψάχνουμε μόνοι μας στο ίντερνετ. Βρίσκουμε κάποιον γιατρό που εμπιστευόμαστε και μετά ακολουθούμε τις οδηγίες του.

 

Και εμένα η παιδίατρός μου έχει φυλλάδια στο γραφείο της, κατά καιρούς μπορεί να μου δώσει κάποιο δείγμα κτλ. Δεν κάνει κάποια προώθηση όμως, ούτε θα είναι αυτό το κριτήριό μου για να την εμπιστευτώ ή όχι σαν γιατρό.

 

Ποτέ δεν με ωθεί προς ένα συγκεκριμένο προιόν και αν τυχόν τη ρωτήσω τη γνώμη της θα μου αναφέρει 2-3 επιλογές ή θα μου πει τι να αποφεύγω. πχ έχει τύχει να τη ρωτήσω για αντηλιακό και μου είπε 2-3 επιλογές + κάτι που καλύτερα να αποφεύγω γιατί είχε πολλά περιστατικά με αλλεργίες από το συγκεκριμένο προιόν. Δεν μου εκθείασε κανένα προιόν. Οπότε δεν σημαίνει ότι όποιος έχει φυλλάδια στο γραφείο του κάνει και καμπάνιο προώθησης.

Link to comment
Share on other sites

http://www.babyledweaning.com Στην Αγγλία τα τελευταία χρονια δεν δίνουν καθολου αλεσμενες τροφές γιατί εχει κατηγορηθεί για παιδική παχυσαρκία..Για να έρθει εδώ και να εφαρμοστεί θα περάσουν πολλα χρονια ακόμα πιστεύω... Στην διατροφή του παιδιού μου ειναι οτι καλυτερο εχω κάνει!! Πάντως στο συγκεκριμένο τοπικ μιλούσαμε για την διατροφή και όχι για θέματα υγείας όπου φυσικά δεν κάνουμε οτι γράφεται στο διαδίκτυο!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Υπάρχουν και πολλά σχετικά site στα αγγλικά όμως όλα.

Δείτε και αυτό για περισσότερα: www.rapleyweaning.com, είναι το site της Gill Rapley που ανέπτυξε τη μέθοδο στην Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νιάρα και ευχαριστώ για το σχόλιό σου.

Το edit admin είναι καινούρια ιστοσελίδα, ανέβηκε μόλις πριν δυο εβδομάδες. Είναι αποτέλεσμα της "ταλαιπωρίας" που υπέστη προσπαθώντας να συγκεντρώσω πληροφορίες για το πώς μπορώ να εφαρμόσω με ασφάλεια τη μέθοδο αυτή.

Έμπνευση ήταν η κόρη μου που με το που ξεκινήσαμε στερεές (με τον κλασικό τρόπο - κρέμες, αλεσμένα, κτλ), απλά αρνιόταν να ανοίξει το στόμα της και με το ζόρι δοκίμασε πχ λιωμένη μπανάνα και μόνο αν κρατούσε εκείνη το κουτάλι. Είχα διαβάσει για το BLW και είπα να το δοκιμάσω. Καθώς δεν έβρισκα τίποτε στα ελληνικά, όταν η κόρη μου χρόνισε πια και είχαμε ήδη 6 μηνών εμπειρία, είπα να συμπληρώσω αυτό το κενό καταθέτοντας το δικό μας ταξίδι εισαγωγής στις στερεές τροφές.

 

Ελπίζω να βοηθηθούν πολλές μανούλες.

Για μας το φαγητό δεν είναι μάχη, όπως δυστυχώς συμβαίνει συχνά, αλλά συμμετοχή και η κόρη μας έχει μπει για τα καλά σε αυτό το κλίμα. Βέβαια έχει τον πλήρη έλεγχο του πόσο τρώει.

 

Έπρεπε να ξεπεράσω πολλές προκαταλήψεις σε σχέση ειδικά με την ποσότητα που έπρεπε να τρώει (ανήκω στη γενιά που η τελευταία μπουκιά είναι η δύναμή μου), αλλά το αποτέλεσμα μάς έχει αποζημιώσει.:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...