Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προς Αγλαΐα: βοήθεια για επαναγαλακτισμο


Recommended Posts

Καλημέρα θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με το θηλασμό και τον επαναγαλακτισμό.

Έχω ένα μωράκι που γίνεται 3 μηνών σε 5 μέρες.

 

Γεννήθηκε στις 39 εβδ+2 μερες, με καισαρική. Είναι αγοράκι, και γεννήθηκε με ολική αναισθησία. Δεν εμφάνισε ίκτερο, ούτε νοσηλεύτηκε.

 

1. Οι ζυγίσεις του ήταν ως εξής:

Βαρος γέννησης 3290 (16-1-14)

και στη συνεχεια: 3300 (20-1-14)

3650 (27-1-14)

4300 (6-2-14)

5000 (21-2-14)

6.000 (14-3-14)

2. Κάνει απο 6 εως 7 γεύματα το 24ωρο

3. Θηλάζει σε 3 απο τα γευματα, το ενα ολοκληρο, τα αλλα 2 θηλασμος και συμπληρωμα.

4. Σε αυτα που πινει συμπληρωμα πινει 120 περιπου μλ συμπληρωμα, ενω πινει και 2 γευματα εξ ολοκληρου ξενο 180-200 μλ το καθε γευμα.

5. Το συνολικο ξενο γαλα που πινει σε ενα 24 ωρο ειναι 900 ml.

6. Χρησιμοποιω ηλεκτρικό θηλαστρο, το philips avent SCF332.

7. Δεν κανω συστηματικά αντλήσεις, όχι κάθε μέρα, όταν κάνω συνήθως 1 τη μέρα, κυρίως το βράδυ κατά τις 9-10, δέκα λεπτά στο κάθε στήθος

8. Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη ουρεί συχνά, τουλάχιστον μετά από κάθε γεύμα.

9. Μία κένωση το 24ωρο, κάποιες φορές μπορεί να είναι κάθε δεύτερο 24ωρο αλλά αυτό είναι σχετικά σπάνιο (1 φορά στις 10 μέρες). Ακόμα πιο σπάνια μπορεί να κάνει 2 κενώσεις το 24ωρο.

 

Θήλασα το μωρό αποκλειστικά από την 1η μέρα περίπου 2-3 ώρες μετά τη γέννα μου το έφεραν και το είχα συνέχεια στο δωμάτιο. Θήλασα αποκλειστικά επί 30 μέρες, όμως από τη 10ημέρα είχε κωλικούς, με αποτέλεσμα να είναι πολύ νευρικό, και η δική μου ψυχολογία να χειροτερεύει μέρα με τη μέρα. Επίσης θήλαζε για πολύ ώρα, περίπου επί30-40 λεπτά, και κάθε 2 ώρες, με αποτέλεσμα το βραδινό ξενύχτι σε συνδυασμό με τη νευρικότητά του να με έχει επηρεάσει πολύ. Έτσι άρχισα να του δίνω ξένο γάλα το βράδυ (κατά τις 9-10) για να κοιμηθεί πιο πολύ, ενώ σε λίγες μέρες έδωσα και ένα δεύτερο γεύμα το πρωί κατά τις 11, επειδή άρχισα να πηγαίνω δουλειά. Κάποιες φορές το μωρό μετά από λίγη ώρα θηλασμού χτυπιόταν στο στήθος και δεν ήξερα τι φταιει. Ήταν οι κωλικοί, δεν του έφτανε το γάλα, δεν βολευοταν στη σταση που το ειχα (στην κλασικη σταση της αγκαλιας), αντιθετα μηπως του ερχοταν πολυ το γαλα (καποιες φορές τον άκουγα να καταπίνει γκλουπ-γκλουπ και μετα να κλαιει). Είχα περιορίσει σε πολλά τη διατροφή μου (είχα κόψει εντελώς όλα τα γαλακτομικά, δεν έτρωγα οτιδήποτε μπορεί να έφερνε αέρια) μήπως σταματήσουν οι κωλικοί αλλά δεν υπήρχε αποτέλεσμα, αντιθετα εγώ είχα πλέον ανάμικτα συναισθήματα για το θηλασμό γιατί ένιωθα ότι καταπιεζόμουν σε κάποιο βαθμό, ξενυχτούσα, δεν έτρωγα ότι ήθελα, πονούσαν οι θηλές μου και είχα ένα μωράκι που ήταν συνεχώς στενοχωρημένο και δεν ήξερα τι να κάνω γι΄αυτο. Τελικά στους 2 μήνες και κάτι σταμάτησαν οι κωλικοί. Τώρα πλεον έχουμε το πρόγραμμα στα γεύματα όπως σας το ανέφερα. Ομως νιώθω κάποιες τύψεις για το ότι του εδωσα ξένο, και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ και με ποιο τρόπο να πετυχω επαναγαλακτισμό, με δεδομένο ότι τις πρωινές ώρες συχνά δουλεύω (ελεύθερος επαγγελματίας) και αρκετές φορές μπορέι κάποια συγκεκριμένη ώρα που πρέπει να βγάλω πχ με θήλαστρο να είμαι σε κάποια υπηρεσία ή σε κάποιο ραντεβού, χωρίς αυτό φυσικά να συμβαίνει συνέχεια.

Επίσης δεν είμαι πολύ σίγουρη ότι θέλω να κόψω το ξένο γάλα το βράδυ γιατί ταλαιπωρήθηκα πολύ με τα ξενύχτια που είχαμε και δεν θα άντεχα να περάσω τα ίδια. Θα ήθελα όμως ιδανικά να το θηλάζω ή να πίνει δικό μου γάλα όλη τη μέρα και το βράδυ είτε να του δίνω δικό μου με μπιμπερό, ή να το θηλάζω σε ένα από τα γεύματα, ή ότι είναι εφικτό να γίνει. Δοκίμασα επίσης κάποια στιγμή μαγιά μπύρας αλλά όχι συστηματικά, ούτε είμαι σίγουρη για τη δοσολογία.

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο...

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απο την ποσότητα που πίνει το μωρο σου καταλαβαίνω οτι εσυ εισαι το συμπλήρωμα κι οχι το ξένο γαλα. Εχεις πολυ μικρη παραγωγη και πρέπει να κανεις επαναγαλακτισμο αν θέλεις να την επαναφέρεις.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

Σε αυτο το λινκ ειναι όλες οι πληροφορίες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana εχω ήδη διαβάσει το λινκ που έδωσες, επίσης σε ευχαριστώ για τη διόρθωση αλλά δεν είναι το θέμα στις λέξεις πιστεύω. Έγραψα αναλυτικά την περίπτωση σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν από την Αγλαΐα, μήπως μου δώσει κάποια συμβουλή που θα με βοηθήσει πιο συγκεκριμένα. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...