Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χαμηλή πρόσληψη βάρους


Recommended Posts

Καλημέρα,

έχω ένα κοριτσάκι 3 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά από την ημέρα που επιστρέψαμε απο το μαιευτήριο.Θηλαζει συχνα την ημερα χωρις ρολοι μπορει και σε μια ωρα, μπορει σε 2- 2,5. Τη νυχτα περιπου καθε 3 ωρες μπορει και νωριτερα.Ομως τρωει λιγα λεπτα σε σχεση με τον πρωτο μηνα, κανει παλινδρομηση και βγαζει συχνα γουλιες αρκετα.

Δεν έχει παρει καθολου ξενο, τσαι κλπ ουτε πιπιλα.η ανησυχια μου ειναι οτι δεν παιρνει πολυ βαρος.τον πρωτο μηνα πηρε περιπου 1 κιλο αλλα μετα λιγοτερο(19γρ/ημερα) και συγκεκριμενα αυτο το μηνα πηρε 400γρ.

Γεννηθηκε με βαρος 3050 βγηκαμε με 2900 και τωρα 3 μηνων ειναι 4600.

παιρνει ομως καλο υψος και περιμετρο κεφαλιου φυσιολογικα, είναι πολυ ζωηρη,χαρουμενη δεν γκρινιαζει να μου δειξει οτι δεν χορταινει.

Εγω αισθανομαι οτι εχω γαλα παρολο που δεν πρηζεται πολυ το στηθος, οταν το πιεζω πεταγεται πολυ γαλα παντα και ακουγεται να καταπινει οταν τρωει.

η παιδιατρος ειπε οτι επειδη υπαρχει και ιστορικο που και εγω δεν επαιρνα σαν μωρο βαρος να το δουμε τον επομενο μηνα με εξεταση ουρων και ισως χρειαστει συμπληρωμα να δουμε αν θα το πινει. δεν καταλαβαινω γιατι δεν παιρνει βαρος και δεν θελω να παρει ξενο απο τη στιγμη που βλεπω οτι γαλα εχω.

προσπαθω να την βαζω συχνα να φαει ομως δεν τρωει πολυ και με το ζορι δεν γινεται τιποτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα,

έχω ένα κοριτσάκι 3 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά από την ημέρα που επιστρέψαμε απο το μαιευτήριο.Θηλαζει συχνα την ημερα χωρις ρολοι μπορει και σε μια ωρα, μπορει σε 2- 2,5. Τη νυχτα περιπου καθε 3 ωρες μπορει και νωριτερα.Ομως τρωει λιγα λεπτα σε σχεση με τον πρωτο μηνα, κανει παλινδρομηση και βγαζει συχνα γουλιες αρκετα.

Δεν έχει παρει καθολου ξενο, τσαι κλπ ουτε πιπιλα.η ανησυχια μου ειναι οτι δεν παιρνει πολυ βαρος.τον πρωτο μηνα πηρε περιπου 1 κιλο αλλα μετα λιγοτερο(19γρ/ημερα) και συγκεκριμενα αυτο το μηνα πηρε 400γρ.

Γεννηθηκε με βαρος 3050 βγηκαμε με 2900 και τωρα 3 μηνων ειναι 4600.

παιρνει ομως καλο υψος και περιμετρο κεφαλιου φυσιολογικα, είναι πολυ ζωηρη,χαρουμενη δεν γκρινιαζει να μου δειξει οτι δεν χορταινει.

Εγω αισθανομαι οτι εχω γαλα παρολο που δεν πρηζεται πολυ το στηθος, οταν το πιεζω πεταγεται πολυ γαλα παντα και ακουγεται να καταπινει οταν τρωει.

η παιδιατρος ειπε οτι επειδη υπαρχει και ιστορικο που και εγω δεν επαιρνα σαν μωρο βαρος να το δουμε τον επομενο μηνα με εξεταση ουρων και ισως χρειαστει συμπληρωμα να δουμε αν θα το πινει. δεν καταλαβαινω γιατι δεν παιρνει βαρος και δεν θελω να παρει ξενο απο τη στιγμη που βλεπω οτι γαλα εχω.

προσπαθω να την βαζω συχνα να φαει ομως δεν τρωει πολυ και με το ζορι δεν γινεται τιποτα

 

καλημερα και να σου ζησει το μπεμπακι σου!και μενα η δικια μου ειναι 3 μηνων παρα 4 ημερων!βασικα πανεσ βρεχει μεσα στην ημερα?κακακια κανει?εμενα αυτο που μου ειχε πει η παιδιατροσ μου σε μια ερωτηση που τησ ειχα κανει για το βαροσ χωρισ να εχουμε προβλημα ειναι οτι στο καθε γευμα δεν πρεπει να κανουμε εναλλαγεσ στο στηθοσ γιατι η πρωτη συσταση του γαλακτοσ που βγαινει ειναι αραιη και ξεδιψαει κυριωσ τα μωρα!μετα βγαινει το παχυ το γαλα το οποιο τα χορταινει και αυτο το λεγομενο λιποσ φαινεται και στισ κενωσεισ τησ που λογικα πρεπει να εχουνε σπορακια μικρα!οποτε αν καθε 5 λεπτα πχ αλλαζουμε στηθοσ παιρνει μονο το αραιο γαλα και ενω δειχνει να χορταινει δεν παιρνει το απαραιτητο λιποσ.επιπροσθετα μηπωσ τα κακα τησ εψουν βλεννεσ η ειναι πρασινα γιατι αυτο μπορει να αποδεικνυει αλλεργια στο αγελαδινο οποτε σε αυτη την περιπτωση μπορει να χρειαστει να απεχεισ απο τα γαλακτοκομικα!τελοσ απ οτι εχω διαβασει και στο φορουμ η προσληωη βαρουσ δεν ειναι για ολα τα μωρακια ιδια!απο την στιγμη που θηλαζεισ να προσφερεισ το στηθοσ καθε φορα που στο ζηταει γιατι ο θηλασμοσ δεν εχει ωραρια και επισησ θα μπορουσεσ οσο θηλαζεσ να κανεισ μαλαξεισ στο στηθοσ απο την μασχαλη μεχρι και την θηλαια αλω για να βοηθησεισ την διαδικασια!ελπιζω να βοηθησα και οτι αλλο χρειαστεισ μη διστασεισ!ΥΓ αυτα ειναι απο την προσωπικη μου μικρη πειρα μιασ και ειμαι πρωτομανουλα οποτε ολα πιστευω πρεπει να συζητηθουν με την παιδιατρο για να βρεθει μια λυση!!να μασ ζησουν οι μικρουλεσ μασ:-P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες σου! να σου ζήσει και σενα!

πάνες βρέχει αρκετες 6-7, καθε φορα που την αλλαζω ειναι πολυ κατουρημενη, και κακα κανει 3-4 φορες κιτρινα με σπορακια.Και γενικα ειναι ενα πολυ ζωντανο μωρο χαρουμενο, δεν κοιμαται πολυ αλλα δεν γκρινιαζει ουτε κλαιει να πω οτι δεν χορταινει φαινεται ικανοποιημενη. Αυτο με το να μην κανω εναλλαγες στηθους το εφαρμοσα αυτο το μηνα αλλα ετρωγε απο το ενα μπορει μονο 5 λεπτα και μετα δεν ηθελε αλλο.τρωει συχνα αλλα λιγο.εκοψα μονο το γαλα για 1 μηνα γιατι κανει παλινδρομηση και βγαζει μερικες φορες πολυ γαλα σαν εμετο, αλλα απο οτι μου ειπε η παιδιατρος θα ειχε και αλλα συμπτωματα η αλλεργια στο γαλα.

αγχωνομαι γιατι δεν θελω να δωσω συμπληρωμα απο τη στιγμη που βλεπω οτι εχω πολυ γαλα και ψαχνω τροπους να τα παμε καλυτερα αυτο το μηνα.σκεφτομαι μηπως επειδη δεν τρωω πολυ καλα και εχω κοψει οσπρια,λαχανικα κ.α. που θα μπορουσαν να την πειραζουν ειναι το γαλα μου πολυ ελαφρυ. οποτε γκρινιαζει την βαζω στο στηθος, αλλες φορες τρωει αλλες φορες παιζει και μια το πιανει και τπ αφηνει.

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου εβγαζε γουλιεσ και ειχε λιγουσ πνιγμουσ οποτε δινουμε σιροπακι epadoren και η αληθεια ειναι οτι πλεον βγαζει σπανια!οσον αφορα στη διατροφη σου δεν πιστευω οτι δεν πρεπει να τρωσ οσπρια λαχανικα κλπ !πρεπει να απομονωσεισ μια τροφη απο το διαιτολογιο σου μονο αν δεισ οτι το ενοχλει!

Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν μπεμπη 2 μηνων κ 3 ημερων. Ενω τον προηγουμενο μηνα πηρε 1 κιλο αυτον τον μηνα πηρε 520 γρ. Ο παιδιατρος μου ειπε οτι επρεπε να παρει 750. Τρωει καθε 2 ωρες κ αν το ζητησει κ νωριτερα. το βραδυ καθε 2,3 η κ 4 ωρες. Το θεμα ειναι οτι συχνα τον παιρνει ο υπνος οταν θηλαζει. Τον ξυπναω με δυσκολια κ αυτο επαναλαμβανεται για καμια ωρα. οποτε υποψιαζομαι μηπως δεν τρωει αρκετα. Πανες βρεχει αρκετες κ κακακια κανει απο 3 φορες την μερα μεχρι καθε 3-4 μερες. Ο γιατρος δεν το βρισκει αυτο ανησυχητικο. Οσο για το βαρος μου ειπε οτι θα δουμε ποσα γραμμαρια θα βαλει τον επομενο μηνα κ μπορει να χρειαστει συμπληρωμα. Δεν θελω να δωσω ομως σε καμια περιπτωση. Τι μπορει να συμβαινει;

3-1-2014 Καλως ηρθες μικρε μου πριγκιπα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζησει!

Καταρχας να ξερεις οτι τα μωρακια που θηλαζουν εχουν σκαμπανεβασματα στην προσληψη βαρους.

Στο πρωτο τριμηνο τα 750γρ ειναι ο μεσαος ορος, το κατωτατο φυσιολογικο βαρος/μηνα ειναι τα 450γρ.

Το πρωτο που τσεκαρουμε ειναι ουρολοιμωξη.

Αν κοιμαται πολυ υπαρχει πιθανοτητα ικερου-υποθετω το εχει ελεγξει η παιδιατρος.

Παιζει και η περιπτωση της αλλεργιας, ειναι μικρουλι ακομα για να σου δωσει αναγνωρισιμα συμπτωματα.Αν μαλιστα εχεις κοψει το γαλα που ειναι η κυρια πηγη αγελαδινων προτεινων τα συμπτωματα θα ειναι ακομα πιο ηπια.

Υπαρχει ενδεχομενο υπερπαραγωγης, ειδικα με τον τροπο που θηλαζει ο μικρος σου, ενεργοποιει το λετ νταουν(σορρυ για τα ελληνοαγγλικα μου) πινει λιγο και μετα το αφηνει.Δεν μπορω να κανω εκτιμηση με αυτα που περιγραφεις, δες το ομως.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες σου! να σου ζήσει και σενα!

πάνες βρέχει αρκετες 6-7, καθε φορα που την αλλαζω ειναι πολυ κατουρημενη, και κακα κανει 3-4 φορες κιτρινα με σπορακια.Και γενικα ειναι ενα πολυ ζωντανο μωρο χαρουμενο, δεν κοιμαται πολυ αλλα δεν γκρινιαζει ουτε κλαιει να πω οτι δεν χορταινει φαινεται ικανοποιημενη. Αυτο με το να μην κανω εναλλαγες στηθους το εφαρμοσα αυτο το μηνα αλλα ετρωγε απο το ενα μπορει μονο 5 λεπτα και μετα δεν ηθελε αλλο.τρωει συχνα αλλα λιγο.εκοψα μονο το γαλα για 1 μηνα γιατι κανει παλινδρομηση και βγαζει μερικες φορες πολυ γαλα σαν εμετο, αλλα απο οτι μου ειπε η παιδιατρος θα ειχε και αλλα συμπτωματα η αλλεργια στο γαλα.

αγχωνομαι γιατι δεν θελω να δωσω συμπληρωμα απο τη στιγμη που βλεπω οτι εχω πολυ γαλα και ψαχνω τροπους να τα παμε καλυτερα αυτο το μηνα.σκεφτομαι μηπως επειδη δεν τρωω πολυ καλα και εχω κοψει οσπρια,λαχανικα κ.α. που θα μπορουσαν να την πειραζουν ειναι το γαλα μου πολυ ελαφρυ. οποτε γκρινιαζει την βαζω στο στηθος, αλλες φορες τρωει αλλες φορες παιζει και μια το πιανει και τπ αφηνει.

 

Δεν υπαρχει ελαφρύ μητρικο γαλα.

 

Ήδη έχετε 2 συμπτωματα αλλεργίας στο γαλα: την παλινδρόμηση και τη χαμηλή πρόσληψη βάρους.

 

Δεν μπορείς να κρίνεις το βάρος απο εναν μήνα μονο αλλα η αληθεια ειναι οτι πέσατε πολυ στον ρυθμο πρόσληψης βάρους.

Οι πανες ειναι πολυ καλές που σημαίνει οτι το μωρο πίνει γαλα απο εσένα και δε χρειαζεται συμπλήρωμα γιατι γαλα εχεις.

 

Το θεμα ειναι να βρεις την αιτία που δεν πήρε βάρος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν μπεμπη 2 μηνων κ 3 ημερων. Ενω τον προηγουμενο μηνα πηρε 1 κιλο αυτον τον μηνα πηρε 520 γρ. Ο παιδιατρος μου ειπε οτι επρεπε να παρει 750. Τρωει καθε 2 ωρες κ αν το ζητησει κ νωριτερα. το βραδυ καθε 2,3 η κ 4 ωρες. Το θεμα ειναι οτι συχνα τον παιρνει ο υπνος οταν θηλαζει. Τον ξυπναω με δυσκολια κ αυτο επαναλαμβανεται για καμια ωρα. οποτε υποψιαζομαι μηπως δεν τρωει αρκετα. Πανες βρεχει αρκετες κ κακακια κανει απο 3 φορες την μερα μεχρι καθε 3-4 μερες. Ο γιατρος δεν το βρισκει αυτο ανησυχητικο. Οσο για το βαρος μου ειπε οτι θα δουμε ποσα γραμμαρια θα βαλει τον επομενο μηνα κ μπορει να χρειαστει συμπληρωμα. Δεν θελω να δωσω ομως σε καμια περιπτωση. Τι μπορει να συμβαινει;

 

Ο μέσος όρος πρόσληψης βάρους το πρώτο τρίμηνο ειναι 750 γραμμάρια το μήνα.

Αυτο σημαίνει οτι 1 κιλο+500 γρ=1,5κιλο/2 μηνες=750 γραμμάρια το μήνα που ειναι ακριβώς ο μέσος όρος.

Ο παιδίατρος ξέρει μαθηματικά, ετσι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας!!

Θα ήθελα τη βοήθειας σας γιατί είμαι πολύ αγχωμένη και ξέρω ότι αυτό μόνο καλό δεν κάνει στο θηλασμό.

Εχω ενα μωρό 36 ημερών και μέχρι τώρα θηλάζει αποκλειστικά. Δεν μου δείχνει σημάδια πείνας. Δυο τρεις φορές, μόνο, που δεν είχε κοιμηθεί αρκετές ωρες, έκλαιγε πολύ και εγώ το μετέφρασα ως κούραση (φυσικά τον έβαζα στο στήθος). Ελπίζω να ήταν όντως κούραση και όχι "κλαίω γιατι δεν βρίσκω αρκετό γάλα".

Το άγχος μου οφείλεται στο λίγο βαρος που εχει πάρει και, εάν δεν αισθανθώ σίγουρη οτι κάνω το καλύτερο για το μωρό μου και ότι αυτο τρέφεται σωστά και επαρκώς, σε λίγες μέρες που θα το δει ο γιατρός, έτσι και πει να δώσω ξένο, θα το κάνω..

Σας παραθέτω αναλυτικά τα στοιχεία και ελπίζω στη βοήθειας σας:

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 37+1

Β. Το φύλο του βρέφους Αρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 10

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

11/10 3040

14/10 (έξοδος απο μαιευτήριο): 2790

17/10 2760

25/10 2930

1/11 3120

8/11 3320

15/11 3500

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 10-14

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα Οχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 5-8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 5-7

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Ο παιδίατρος ηταν έτοιμος να μου συστήσει ξένο γάλα επειδή το παιδί δεν είχε ανακτήσει το βαρος γεννησης την 14η μερα. Επειδή όμως είχα διαβάσει το βιβλίο της Πατσούρου δεν αγχώθηκα και του ειπα να περιμένουμε μεχρι την 21η. Πράγματι, τη 19η μερα είχε ξεπεράσει κατά 40 γραμμάρια το βαρος γέννησης.

Τώρα όμως που ο γιατρός θα το ξαναδεί, υπάρχει περίπτωση να μου πει οτι εχει πάρει πολύ λίγο βαρος και να μου συστήσει ξένο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επίσης, οτι τις περισσότερες φορές κοιμάται χρησιμοποιώντας το στηθος ως πιπίλα. Αν τον βάλω στο κρεβατι του πριν κοιμηθεί καλά, ξυπνάει και θέλει παλι στηθος για να κοιμηθεί. Μήπως αυτο σημαίνει (στη δική μου περίπτωση, οχι γενικά) οτι πεινάει κι αλλο αλλα εχει κουραστεί να τραβάει γαλα και τον παίρνει ο ύπνος;

Το στηθος μου ειναι, εδω και 10 μερες περίπου, μαλακό. Άλλοτε πετάγεται το γαλα και άλλοτε βγαίνουν σταγόνες αν το πιέσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου! Να σου ζήσει!

 

Αν υπολόγισα σωστά, το μωράκι παίρνει σταθερά 200 γραμμάρια την εβδομάδα, άρα πάτε πολύ καλά!

 

Το ότι πετάγεται άν το αφήνεις κάτω, πριν κοιμηθεί βαθιά, είναι πολύ συνηθισμένο. Εγώ, στο δεύτερο παιδί, δεν έμπαινα καν στον κόπο: το έβαζα κατευθείαν στο μάρσιπο και είχα το κεφάλι μου ήσυχο ότι αυτό θα συνεχίσει τον ύπνο του και εγώ τις δουλειές μου...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! Να σου ζήσει!

 

Αν υπολόγισα σωστά' date=' το μωράκι παίρνει σταθερά 200 γραμμάρια την εβδομάδα, άρα πάτε πολύ καλά!

 

Το ότι πετάγεται άν το αφήνεις κάτω, πριν κοιμηθεί βαθιά, είναι πολύ συνηθισμένο. Εγώ, στο δεύτερο παιδί, δεν έμπαινα καν στον κόπο: το έβαζα κατευθείαν στο μάρσιπο και είχα το κεφάλι μου ήσυχο ότι αυτό θα συνεχίσει τον ύπνο του και εγώ τις δουλειές μου...[/quote']

 

Σ'ευχαριστω πολυ!

Η αλήθεια ειναι οτι παίρνει 160-200 γρ την εβδομαδα. Μεχρι τωρα το περισσότερο που εχει πάρει ειναι 200 γρ.

Δεν τολμώ να συγκρίνω την πρόσληψη βάρους με το πρώτο παιδι, το οποίο είχε πάρει στον μήνα πάνω, 1 κιλό! Και οχι από το χαμηλότερο βαρος αλλά από το,βαρος γέννησης!! Δεν είχα καταφέρει τοτε βέβαια να θηλασω, παρά ελάχιστο, λόγω λάθος συμβουλών..

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το αγοράκι σου!!!

 

Απο ότι ξέρω εγω(ας με διορθώσουν αν κανω λάθος)ενα μωρό στην ηλικία του δικού σου πρέπει να έχει ανακτήσει το βάρος γεννήσεως συν 500 γρ.

Το βάρος του μικρού σου μου φαίνεται φυσιολογικότατο,τα στοιχεία που παραθέτεις επίσης...

 

Επίσης,να πεις χαιρετίσματα στον παιδίατρο ότι το βάρος γεννήσεως το ανακτούν την τρίτη εβδομάδα(τα περισσότερα).

 

Υπάρχει κατι στην συμπεριφορά του που σε αγχώνει π.χ κοιμάται συνεχώς κοκ?

 

Το στήθος πιπίλα είναι πονεμένη ιστορία,εδω κ 5 μέρες την ξαναζω...

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το αγοράκι σου!!!

 

Απο ότι ξέρω εγω(ας με διορθώσουν αν κανω λάθος)ενα μωρό στην ηλικία του δικού σου πρέπει να έχει ανακτήσει το βάρος γεννήσεως συν 500 γρ.

Το βάρος του μικρού σου μου φαίνεται φυσιολογικότατο,τα στοιχεία που παραθέτεις επίσης...

 

Επίσης,να πεις χαιρετίσματα στον παιδίατρο ότι το βάρος γεννήσεως το ανακτούν την τρίτη εβδομάδα(τα περισσότερα).

 

Υπάρχει κατι στην συμπεριφορά του που σε αγχώνει π.χ κοιμάται συνεχώς κοκ?

 

Το στήθος πιπίλα είναι πονεμένη ιστορία,εδω κ 5 μέρες την ξαναζω...

 

Οχι, δεν μπορω να πω οτι με αγχώνει κατι αλλο. Αν καθυστερήσω να τον βάλω στο στηθος κλαίει γοερά (και με "νεύρα", θα έλεγα!) παρόλα αυτά ειναι ενα μωρό που δεν τρώει λαίμαργα ποτέ, πιο πολύ δείχνει να απολαμβάνει τη διαδικασια, αν μπορω να το πω ετσι! Δηλαδή, πάντα, με το που ξεκινάει να τρώει, κλείνει τα μάτια του. Αυτο βέβαια, σημαίνει οτι, μόλις περάσουν τα πρώτα 10-15 λεπτά, που αρχίζει να κουράζεται, χρειάζεται να τον "ξυπνάω" για να τρώει.

Τη νύχτα, τρωει περίπου ανα 2ωρο, κάποιες φορές και ανα 3ωρο. Αν τον βάλω δίπλα μου για να θηλασω ξαπλωμένη, κοιμάται πάντα περισσότερο. 3ωρο σίγουρα. Οπότε, ειπα οτι, όσο και να με ξεκουράζει αυτ΄η η στάση, δεν θα το ξανακάνω αφού με αγχώνει το βαρος του (άρα θελω να τρωει και να μη χάνει γεύμα)

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αυτό που φοβόμουν!!! Μου ειπε ο παιδίατρος να δώσω συμπλήρωμα!!!!

Δοκιμαστικά, ειπε. Μπορεί, ειπε, να ειναι γονιδιακό το θέμα, άρα και φυσιολογικό, αλλά πρέπει να σιγουρευτούμε οτι του φτάνει το γάλα. Και ειπε πως, εάν του φτάνει το μητρικό, δεν θα πιει καθόλου ξένο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο παιδίατρός σου σίγουρα δεν είναι γνώστης του θηλασμού.

 

Δεχόμαστε ότι δεν παίρνει καλό βάρος (δε συμφωνώ, αλλά δεν πειράζει). Ο παιδίατρος που γνωρίζει συστήνει στη μητέρα αντλήσεις τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα και χορήγηση του μητρικού γάλακτος σε 3 γεύματα των 60-90 ml,ως συμπλήρωμα (το ξένο γάλα είναι το κατώτερης ποιότητας συμπλήρωμα που μπορεί να δώσει κανείς, μετά το αντλημένο γάλα της μητέρας και το γάλα δότριας-το τελευταίο είναι, ούτως ή άλλως, ...εξωφρενικό, για τα ελληνικά δεδομένα) και αυτό όχι με μπιμπερό, αλλά με σωληνάκι, σύριγγα κτλ Απαραίτητη προυπόθεση είναι, φυσικά, να έχει εκτιμήσει έναν θηλασμό, από την αρχή ως το τέλος, ώστε να διαγνώσει πιθανά τεχνικά λάθη.

 

To αν θα πιει το μωρό το γάλα από μπιμπερό, μπορεί να σημαίνει είτε ότι πεινάει είτε ότι δεν μπορεί να ελέγξει τη μεγάλη ροή του μπιμπερό, οπότε καταπίνει καταναγκαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρός σου σίγουρα δεν είναι γνώστης του θηλασμού.

 

Δεχόμαστε ότι δεν παίρνει καλό βάρος (δε συμφωνώ' date=' αλλά δεν πειράζει). Ο παιδίατρος που γνωρίζει συστήνει στη μητέρα αντλήσεις τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα και χορήγηση του μητρικού γάλακτος σε 3 γεύματα των 60-90 ml,ως συμπλήρωμα (το ξένο γάλα είναι το κατώτερης ποιότητας συμπλήρωμα που μπορεί να δώσει κανείς, μετά το αντλημένο γάλα της μητέρας και το γάλα δότριας-το τελευταίο είναι, ούτως ή άλλως, ...εξωφρενικό, για τα ελληνικά δεδομένα) και αυτό όχι με μπιμπερό, αλλά με σωληνάκι, σύριγγα κτλ Απαραίτητη προυπόθεση είναι, φυσικά, να έχει εκτιμήσει έναν θηλασμό, από την αρχή ως το τέλος, ώστε να διαγνώσει πιθανά τεχνικά λάθη.

 

To αν θα πιει το μωρό το γάλα από μπιμπερό, μπορεί να σημαίνει είτε ότι πεινάει είτε ότι δεν μπορεί να ελέγξει τη μεγάλη ροή του μπιμπερό, οπότε καταπίνει καταναγκαστικά.[/quote']

 

Στην αρχή αγχώθηκα. ΠΟΛΥ!! Μετά πείσμωσα γιατί σκέφτηκα οτι δεν μπορει με την πρώτη να μου λεει για συμπλήρωμα..

Οπότε...

Α) μίλησα με σύμβουλο θηλασμού (η οποία βρήκε το βαρος φυσιολογικό) και κλείσαμε ραντεβου για αυριο.

Β) ψάχνω για άλλο γιατρό

 

Αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή αγχώθηκα. ΠΟΛΥ!! Μετά πείσμωσα γιατί σκέφτηκα οτι δεν μπορει με την πρώτη να μου λεει για συμπλήρωμα..

Οπότε...

Α) μίλησα με σύμβουλο θηλασμού (η οποία βρήκε το βαρος φυσιολογικό) και κλείσαμε ραντεβου για αυριο.

Β) ψάχνω για άλλο γιατρό

 

Αυτά!!!

Έπραξες άριστα!!!!

 

Υ.γ. Σύμφωνα με τον παιδίατρο,τι βάρος δηλαδή θα έπρεπε να έχει το παιδί;

Link to comment
Share on other sites

Έπραξες άριστα!!!!

 

Υ.γ. Σύμφωνα με τον παιδίατρο,τι βάρος δηλαδή θα έπρεπε να έχει το παιδί;

 

Πραγματικά δεν ξέρω!! Εκείνος μετράει απο το βάρος γέννησης και οχι απο το χαμηλότερο βάρος που έφτασε! Στη συγκεκριμένη περιπτωση ομως, αυτα τα δυο έχουν 280 γραμμάρια διαφορά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πραγματικά δεν ξέρω!! Εκείνος μετράει απο το βάρος γέννησης και οχι απο το χαμηλότερο βάρος που έφτασε! Στη συγκεκριμένη περιπτωση ομως, αυτα τα δυο έχουν 280 γραμμάρια διαφορά!!!

 

Από τις 14/10 (βάρος εξόδου) μεχρι 15/11 το μωρο σου εχει βάλει 710 γραμμάρια που ειναι σχεδον ο μηνιαίος μέσος όρος πρόσληψης βαρους για ενα μωρο που θηλαζει (που σημαίνει οτι ο μέσος όρος εχει διαμορφωθεί απο καποια μωρα που παίρνουν λιγότερο απο τον μέσο όρο και καποια περισσότερο).

Για καποια μωρα ειναι φυσιολογικο τον πρώτο μήνα να πάρουν ακομα και 400 γραμμάρια. Αυτο βέβαια δεν μπορεί να το αναγνωρίσει κάποιος παιδιατρος χωρις γνώση, εμπειρία και φιλικότητα προς το θηλασμο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...