Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος 3 βδομάδες μετά τη γέννα..HELP


sandy_b

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

γέννησα φυσιολογικά πριν περίπου 4 εβδομάδες, χωρίς πρόκληση ή επισκληρίδιο, πρωτότοκη, πολύ ομαλά έγιναν όλα..είχα αμορραγία σε λογικά πλαίσια για περίπου 2 εβδομάδες μετά τον τοκετό, μετά για μία περίπου εβδομάδα κιτρινωπές εκκρίσεις και τώρα εδώ και 4 μέρες έχω αίμα κατακόκκινο, σαν της περιόδου αλλά τέτοια ποσότητα δεν έχω ξαναδεί ποτέ στη ζωή μου. Πριν μείνω έγκυος δεν είχα ιδιαίτερα πολύ αιμά, είχα σταθερό κύκλο που κρατούσε περίπου 6-7 το πολύ μέρες και ήδη από την τέταρτη μέρα η ροή μειωνόταν και το χρώμα γινόταν πιο καφεί...αντιθέτως, τώρα η ροή αυξάνεται...δεν προλαβαίνω τις σερβιέτες ...υπάρχει κάποια μαμά που να έχει βιώσει κάτι ανάλογο...πήγα στον εφημερεύοντα γυναικολόγο στο νοσοκομείο όπου γέννησα και μου πε ότι η περίοδος έρχεται πολύ αργότερα..αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα κατατοπστικός..καμιά βοήθεια!!!???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κ εμένα μου ήρθε περιοδος στις 50 μέρες αποκλειστικου θηλασμου κ μου επιβεβαίωσε γιατρός κ μαια πως είναι εφικτό. Θυμάμαι πως είχα στενοχωρηθει πολύ γιατί έλεγα πως θηλασμός κ περίοδος, τι ατυχία! Βέβαια δεν είχα διάφορα στη ποσότητα του αίματος απο ότι πριν, παρά μόνο την δευτερη ή τρίτη φορά που μου ήρθε. Κ λέω φορά γιατί μου ερχόταν κάθε 2 μήνες, σαν να εχανα δηλαδή ένα κύκλο. Σταθεροποιηθηκε παρα τον θηλασμο πάντα, στους 8 μήνες όπου κ έμεινα αμέσως έγκυος στο όμορφο αγοράκι που μολισ αποκοιμηθηκε μετα απο ένα γρήγορο σνακ γαλατος. Να σου πω βέβαια πως μαζι με την περίοδο μου ήρθε κ η όρεξη για δεύτερο παιδι, λες κ οι ορμονες έπαιζαν ρόλο στην επιθυμία αυτή. Αυτό το τελευταίο το έχω ακούσει κ από άλλες γυναίκες σε αυτή τη φάση. Γνώμη μου, βεβαιώσου πως είναι σίγουρα περίοδος αυτό που έχεις κ μετά, αφού δε γινεται αλλιως, χαλάρωσε κ απόλαυσε το!

 

Προσωπικά είμαι περίεργη να δω αν αυτή η ιστορία επαναλαμβάνεται γιατί γεννησα κ εγώ πρόσφατα.

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

περίοδος πριν τις 40 μέρες ?

Εχεις προσωπικό γυναικολόγο ? Αν ναι εννοείται πως πρέπει να του τηλεφωνήσεις και να σου πει τι συμβαίνει

Για μένα πρέπει οπωσδήποτε να σε εξετάσει ή να σου εξηγήσει τι συμβαίνει κάποιος υπεύθυνος γυναικολόγος , απευθύνσου και στους γυναικολόγους του forum

Να σου ζήσει το μωράκι !

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Λίγο περίεργο για περίοδο δεν ειναι; Δεν πας πάλι στο νοσοκομείο (αν δεν έχεις γυναικολόγο) να δούνε αν έμεινε τίποτα μέσα;έτυχε σε μια γνωστή μου

Πως νοιωθεις κατα τα αλλά; Έχεις καθόλου πυρετό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κι εμένα 2 εβδομάδες αίμα, όχι ιδιαίτερο, μετά λίγο καφέ και στις 33 μέρες μου έρχεται ένα πράγμα σαν περίοδος! Πήρα το γιατρό μου και μου είχε πει, πως για να γίνει εξέταση πρέπει να έχει σταματήσει το αίμα. Επίσης, το αίμα δικαιολογείται μέχρι περίπου τις 45 -50 μέρες μετά τη γέννα. Αν, μου είχε πει, μέχρι τότε δε σου σταματήσει, τότε θα με ξαναπάρεις τηλ. Βέβαια στις 40 μέρες μου σταμάτησε, και λέω πάει μου είχε έρθει περίοδος, τι κρίμα, αφού θηλάζω... Κι αυτός μου είχε πει πως λογικά θα καθυστερήσει κανένα 6μηνο αφού θήλαζα. Τελικά, δεν ήταν περίοδος, αλλά μάλλον λόχια. Γιατί περίοδος μου ήρθε στους 4,5 μήνες. Δες, αν συνεχιστεί το αίμα μετά τις 40 μέρες, ξαναπάρε τηλ. στον γυναικολόγο σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση κορίτσια!!!εν τέλει η "περίοδος" διήρκεσε 7 μέρες με μεγάλη ροή..εν τω μεταξύ είχα παρατηρήσει και μία μικρή αλλαγή στη συμπεριφορά του μωρού μου...είχε γίνει αρκετα νευρικός..μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα κάποιες πληροφορίες κατά τις οποίες όντως συμβαίνει να έρθει γρηγορότερα του 40ήμερου η περίοδος και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την αλλαγή στην ποσότητα ή την πυκνότητα του γάλακτος..εξού και τα νευράκια του μπέμπη...η περίδος τελείωσε κι όλα έχουν γίνει όπως πριν. :))))))

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...