Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψάχνω γυναικολόγο που δεν ζητάει φακελάκι σε δημόσιο μαιευτήριο!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και μέλλουσες,

σε 2 βδομάδες μπαίνω στο τρίτο τρίμηνο και θέλω να βρώ ένα Άνθρωπο να με ξεγεννήσει χωρίς να μου ζητήσει ταρίφα. Είναι το πρώτο μου μωρό οπότε είμαι λίγο συγχισμένη και έχω τρομοκρατηθεί με τα φακελώματα!!Μας έχουν κάνει να ζητάμε τα αυτονόητα σε αυτή τη χώρα....

Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω 1000+++ φακέλωμα σε δημόσιο. Δουλεύει μόνο ο άντρας μου και δεν με λένε Βανδή ή όποια άλλη που τα διαθέτει.....

Παρακαλώ όποια γυναίκα έχει γεννήσει , έχει ακούσει από κάποια φίλη της πως είναι καλός γιατρός και δεν απαιτεί χρήματα ας μου στείλει πληροφορίες.

Άλλο να δώσουμε ότι έχουμε δυνατότητα για να με προσέξει που και αυτό δεν το εγκρίνω γιατί είναι λάθος. Έτσι τους γλυκάναμε και τώρα το θεωρούν δεδομένο και έχουν απαιτήσεις ,αλλά όταν και αυτών τους κάνανε περικοπές στο μισθό τους δεν θυμάμαι κανείς να βγήκε στους δρόμους γιατί ήξεραν πως για την υγεία και ειδικά για τον ερχομό των παιδιών μας θα τα πάρουν!!!Τέλος πάντων αυτό είναι άλλο θέμα.....

 

Θα κάνω επίσκεψη στο Έλενα και θέλω να έχω κάτι υπόψιν μου, μην πάμε στα κουτουρού.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για δημόσιο μαιευτήριο (κυρίως για το Έλενας ενδιαφέρομαι) ο γιατρός που δεν είναι σε βάρδια και ξεγεννήσει μια γυναίκα τον πληρώσει το κράτος ή τότε δικαιολογημένα να ζητήσει αμοιβή; Θέλω να ξέρω τι να περιμένω ....

Οι απαντήσεις σας θα μου είναι πολύτιμες.

Link to comment
Share on other sites

για τον γιατρό βάρδιας μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι δεν μπορεί να ζητήσει παραπάνω λεφτά! είναι εκεί, κάνει την βάρδια του (δεν τον φέρνεις εσύ μέσα στις νύχτες, όπως θα έκανες με γιατρό που θα σε παρακολουθούσε σε όλη την εγκυμοσύνη), στο πλαίσιο αυτής της βάρδιας σε ξεγεννάει, άρα δεν δικαιούται να ζητήσει κάτι παραπάνω

αλλά αν σε παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη και τον θέλεις διαθέσιμο ανεξαρτήτως βάρδιας, εκεί δικαιούται (όχι εκ του νόμου, πιο πολύ βάσει εθιμικού δικαίου) να σου ζητήσει κάτι για τον κόπο του.

Οπότε αν τρέξει όπως λέω μέσα στις νύχτες, ή αν τον χρειαστείς πέραν της βάρδιας του (πχ σου πάρει ο τοκετός 20 ώρες και τον θέλεις δίπλα του, ενώ θα μπορούσε προ πολλού να έχει γυρίσει σπίτι του), τότε το σωστό είναι να δώσεις κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

για τον γιατρό βάρδιας μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι δεν μπορεί να ζητήσει παραπάνω λεφτά! είναι εκεί, κάνει την βάρδια του (δεν τον φέρνεις εσύ μέσα στις νύχτες, όπως θα έκανες με γιατρό που θα σε παρακολουθούσε σε όλη την εγκυμοσύνη), στο πλαίσιο αυτής της βάρδιας σε ξεγεννάει, άρα δεν δικαιούται να ζητήσει κάτι παραπάνω

αλλά αν σε παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη και τον θέλεις διαθέσιμο ανεξαρτήτως βάρδιας, εκεί δικαιούται (όχι εκ του νόμου, πιο πολύ βάσει εθιμικού δικαίου) να σου ζητήσει κάτι για τον κόπο του.

Οπότε αν τρέξει όπως λέω μέσα στις νύχτες, ή αν τον χρειαστείς πέραν της βάρδιας του (πχ σου πάρει ο τοκετός 20 ώρες και τον θέλεις δίπλα του, ενώ θα μπορούσε προ πολλού να έχει γυρίσει σπίτι του), τότε το σωστό είναι να δώσεις κάτι παραπάνω.

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου! Εντάξει λογικό είναι να τον πληρώσεις εαν έρθει εκτός της βάρδιας του.

 

Δε μου λες όταν λές οτι ο τοκετός μπορεί να κρατήσει 20 ώρες το εννοείς;;Πρόσεξε τι θα πείς γιατί θα είναι η πρώτη μου γέννα..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου! Εντάξει λογικό είναι να τον πληρώσεις εαν έρθει εκτός της βάρδιας του.

 

Δε μου λες όταν λές οτι ο τοκετός μπορεί να κρατήσει 20 ώρες το εννοείς;;Πρόσεξε τι θα πείς γιατί θα είναι η πρώτη μου γέννα..:lol:

 

ναι βρε marimar, εδικα αν ειναι το πρωτο σου, μπορεί να αργήσεις πολύ να γεννήσεις, υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις. Εγώ π.χ. απ΄την ώρα που βγήκε το βλενώδες βύσμα και ξεκίνησαν τακτικές δεκάλεπτες συσπάσεις έκανα 19 ώρες να γεννησω. Μπορεί βέβαια να γεννησεις και μέσα σε 2 ωρες, διαφέρει απο γυναίκα σε γυναίκα.

 

Όσο για το γυναικολόγο, Αλεξάτος στο Έλενα. Δε θα σου ζητήσει χρήματα, άλλα πάλι, κάτι θα του δώσεις αφου θα τον κουβαλήσεις. Αν δε θές να δώσεις καθόλου, τότε γεννάς με το γιατρό της βάρδιας. Καλή λευτεριά σου εύχομαι!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Όσο για το γυναικολόγο, Αλεξάτος στο Έλενα. Δε θα σου ζητήσει χρήματα, άλλα πάλι, κάτι θα του δώσεις αφου θα τον κουβαλήσεις. Αν δε θές να δώσεις καθόλου, τότε γεννάς με το γιατρό της βάρδιας. Καλή λευτεριά σου εύχομαι!

 

αυτος δεν ειναι ενας 73χρονος ??? αν ειναι αυτος τοτε λογω αρχαιων γνωσεων που εχει εχω ακουσει πολλα ασχημα γι αυτον !!

 

εγω καλη μου προσφατα πηγα στον κανακακη στο ελενα !! δεν συζητησαμε για το οικονομικο ομως η κοπελα που μου τον συστησε μου ειπε οτι δεν παιρνει !! μια χαρα μου φανηκε και σχολαστικος !! και εγω σε 10 μερες μπαινω στο τριτο τριμηνο !! με το καλο !

Link to comment
Share on other sites

Με τον Αλεξατο γέννησα κι εγω το Μάρτη που πέρασε καιείναι όπως τα λέει η Lucia. Είναι 60 και ΄χει κόρη στην ηλικία μου (30). είναι έμπειρος και τη μέρα που γένναγα σε αυτόν έρχονταν οι υπόλοιποι για βοήθεια( βεντούζα)... (είναι και διεθυντής στο έλενα)...αυτά για το αρχαίος... Τώρα. Κανακάκης. Τη μέραπου έφευγα απο το μαιευτήριο στο κρεβάτι δίπλα μου έφεραν μια κοπέλα που μόλις είχε γεννήσει, η οποία ήταν μέσα στο μάυρο κλάμα. Αφού της ευχήθηκα τη ρώτησα γιατι έκλαιγε και μου είπε οτι είχε γιατρο το κανακάκη, οτι επειδή του είπε οτι δεν είχε χρήματα της είπε οτι δεν ήταν σίγουρος ότι θα παρεβρεθεί στη γένα. Τελικά δεν ήρθε παρόλο που τον κάλεσε. Η κοπέλα είχε μια δύσκολη γέννα, της έβαλαν βεντουζα γιατι το μωρό ήταν μεγάλο και τα είδεόλα απο το πόνο....(αλλά και η βεντούζα είναι μια επικίνδυνη διαδικασία που θέλει γνώση). Αυτά για το κανακάκη χωρίς βέβαια να είναι δική μου εμπειρία οπότε κρατάμε μικρό καλάθι.

Link to comment
Share on other sites

Με τον Αλεξατο γέννησα κι εγω το Μάρτη που πέρασε καιείναι όπως τα λέει η Lucia. Είναι 60 και ΄χει κόρη στην ηλικία μου (30). είναι έμπειρος και τη μέρα που γένναγα σε αυτόν έρχονταν οι υπόλοιποι για βοήθεια( βεντούζα)... (είναι και διεθυντής στο έλενα)...αυτά για το αρχαίος... Τώρα. Κανακάκης. Τη μέραπου έφευγα απο το μαιευτήριο στο κρεβάτι δίπλα μου έφεραν μια κοπέλα που μόλις είχε γεννήσει, η οποία ήταν μέσα στο μάυρο κλάμα. Αφού της ευχήθηκα τη ρώτησα γιατι έκλαιγε και μου είπε οτι είχε γιατρο το κανακάκη, οτι επειδή του είπε οτι δεν είχε χρήματα της είπε οτι δεν ήταν σίγουρος ότι θα παρεβρεθεί στη γένα. Τελικά δεν ήρθε παρόλο που τον κάλεσε. Η κοπέλα είχε μια δύσκολη γέννα, της έβαλαν βεντουζα γιατι το μωρό ήταν μεγάλο και τα είδεόλα απο το πόνο....(αλλά και η βεντούζα είναι μια επικίνδυνη διαδικασία που θέλει γνώση). Αυτά για το κανακάκη χωρίς βέβαια να είναι δική μου εμπειρία οπότε κρατάμε μικρό καλάθι.

 

τοτε αλλον αλεξατο θα ξερω εγω γτ αυτος που μου ειχανε πει ηταν 73 χρ !

 

οσο γι αυτο που λες σηγουρα ηταν απαραδεχτο απο τον γιατρο να μην παραστει , ομως εαν δεν θελει καποια να δωσει τπτ καλο θα ητανε να παει σε αυτον που εφημερευει και να μην εχει την απαιτηση να ξεσηκωθει απο το σπιτι του ο γιατρος τζαμπα !

Link to comment
Share on other sites

χρεισημοποιουν ακομα βεντουζα ρε κοριτσια??? :shock:

 

επισης δεν νομιζω να ειναι ο αλεξατος ακομα διευθηντης... γτ στη σφραγιδα απο κατι βιταμινες που μου εγραψε ο κανακακης ελεγε οτι ειναι αυτος διευθυντης !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τοτε αλλον αλεξατο θα ξερω εγω γτ αυτος που μου ειχανε πει ηταν 73 χρ !

 

οσο γι αυτο που λες σηγουρα ηταν απαραδεχτο απο τον γιατρο να μην παραστει , ομως εαν δεν θελει καποια να δωσει τπτ καλο θα ητανε να παει σε αυτον που εφημερευει και να μην εχει την απαιτηση να ξεσηκωθει απο το σπιτι του ο γιατρος τζαμπα !

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, εξου και δεν υιοθετώ τον όρο 'φακελάκι" για τις γέννες. Όμως, αν ένας γιατρός ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να σε ξεγεννήσει χωρίς να του δώσεις λεφτα θεωρώ πως πρέπει να είναι ξεκάθαρος και να σου λέειΔΕΝ θα έρθω. Αυτό. Πάντως γιαυτόέχω επιφυλάξεις όπως είπα γιατί το τι μεταφέριε ο καθένας είναι σχετικό. Μπορώ να πω με σιγουριά λοιπόν αυτό που ξέρω αο τον γιατρό με τον οποίο γέννησα και αφού γέννησα. Γιατι πριν δεν παν να μου έλεγαν είναι ο Θεός ο ίδιος; Έλεγα:Θα το δούμε στη γέννα. Σου εύχομαι τα καλύτερα, με το καλο:-)

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου! Εντάξει λογικό είναι να τον πληρώσεις εαν έρθει εκτός της βάρδιας του.

 

Δε μου λες όταν λές οτι ο τοκετός μπορεί να κρατήσει 20 ώρες το εννοείς;;Πρόσεξε τι θα πείς γιατί θα είναι η πρώτη μου γέννα..:lol:

 

εννοώ από την αρχή που πηγαίνεις στο μαιευτήριο (έχουν αρχίσει οι πόνοι κάθε 3 λεπτά), έως την ώρα που θα βγει το μωρό, μπορεί να περάσουν και 20 ώρες. Με αυτό το δεδομένο, οι βάρδιες θα έχουν αλλάξει, οπότε αν πάρεις γιατρό της βάρδιας, άλλος θα σε ξεκινήσει και άλλος θα σε τελειώσει. Εκτός αν είσαι διατεθειμένη να δώσεις το κατιτίς, οπότε καλείς τον δικό σου έχει δεν έχει βάρδια και τον κρατάς καθόλη τη διάρκεια.

 

χρεισημοποιουν ακομα βεντουζα ρε κοριτσια??? :shock:

 

 

η βεντούζα χρησιμοποιείται ακόμα σε όλο τον κόσμο! (νομίζω επισήμως πως λέγεται εμβρυουλκό)

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε marimar, εδικα αν ειναι το πρωτο σου, μπορεί να αργήσεις πολύ να γεννήσεις, υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις. Εγώ π.χ. απ΄την ώρα που βγήκε το βλενώδες βύσμα και ξεκίνησαν τακτικές δεκάλεπτες συσπάσεις έκανα 19 ώρες να γεννησω. Μπορεί βέβαια να γεννησεις και μέσα σε 2 ωρες, διαφέρει απο γυναίκα σε γυναίκα.

 

Όσο για το γυναικολόγο, Αλεξάτος στο Έλενα. Δε θα σου ζητήσει χρήματα, άλλα πάλι, κάτι θα του δώσεις αφου θα τον κουβαλήσεις. Αν δε θές να δώσεις καθόλου, τότε γεννάς με το γιατρό της βάρδιας. Καλή λευτεριά σου εύχομαι!

 

Να πω ότι δεν ξεροκατάπια θα πώ ψέματα, 19 ώρες ε;Ωχ Παναγιά μου τι με περιμένει...... Γενικά είμαι σκληρή και αντέχω στον πόνο απλά δεν είναι ένας πονόδοντος που έχω ξανανοιώσει ...το φοβάμαι γιατί δεν ξέρω ΤΙ πόνοι θα είναι....θα το ανακαλύψω όμως και ας με τρομάζουν οι ώρες αναμονής δεν θέλω με τίποτα καισαρική. Θέλω να πονέσω για το μωρό μου και να το δώ εκείνη τη στιγμή που θα ανασάνει για πρώτη φορά έξω από τη μανούλα.

Το μικρό του γυναικολόγου είναι Γεράσιμος(Μάκης) , μην επικοινωνήσω με άλλον άνθρωπο:oops:

θα έχουμε μαζέψουμε κάποιο ποσό μέχρι την γέννα , θα δώσουμε στον γιατρο αλλά όσο έχουμε εμείς δυνατότητα και όχι να απαιτήσει αυτός που παίζει πάνω απο χιλιάρικο. Δεν τα έχουμε.Μου φαίνεται καλή περίπτωση!!!Σε ευχαριστώ πάρα πολύ lucia που μου απάντησες.:D Είναι πολύ σημαντικό για εμάς και για τον μπέμπη μας γιατί έχουμε και τα ψώνια, δεν είναι μόνο ο γιατρός!Τα πραγματακια του σιγά σιγά μαζεύοντια αλλά η ταρίφα πάει πολύ....φαντάζομαι και άλλα ζευγάρια είναι στη θέση μας..

Link to comment
Share on other sites

αυτος δεν ειναι ενας 73χρονος ??? αν ειναι αυτος τοτε λογω αρχαιων γνωσεων που εχει εχω ακουσει πολλα ασχημα γι αυτον !!

 

εγω καλη μου προσφατα πηγα στον κανακακη στο ελενα !! δεν συζητησαμε για το οικονομικο ομως η κοπελα που μου τον συστησε μου ειπε οτι δεν παιρνει !! μια χαρα μου φανηκε και σχολαστικος !! και εγω σε 10 μερες μπαινω στο τριτο τριμηνο !! με το καλο !

73;;Δεν θέλω να μου μείνει στη γέννα και φοβάμαι με τόσο μεγάλο γιατρό. Καλά να ξεγεννήσει , το ράψε μετά;;;;με τίποτα!Ας είναι πιο νέος άνθρωπος 50-55 μαθαίνουν και καινούρια πράγματα....

Κανακάκη. Το κρατάω και αυτό το όνομα. ¨οτι μου λέτε τα κρατάω για να τα ψάξω περαιτέρω!!!Ευχαριστώ κορίτσια και για τις ευχές σας!!:-P

Link to comment
Share on other sites

για να σου φύγει η αγωνία, δεν θα πονάς επί 19 ώρες!!!

κατά διαστήματα θα πονάς στην αρχή, αλλά θα έρχεται και θα φεύγει

και μετά θα αρχίσεις να πονάς πιο τακτικά, αλλά και πάλι όχι συνεχόμενα

μόνο στο τέλος είναι ένας συνεχής πόνος, αλλά δεν κρατάει πολλή ώρα, απ' ό,τι μου έχουν πει (γιατί εμείς τελικά καταλήξαμε σε καισαρική, ήταν στραβά το μωρό και σφήνωσε με το χεράκι του λυγισμένο, οπότε το έφαγα το μαχαίρι)

 

πραγματάκια για το μωρό κοίτα μήπως σου χαρίσουν/δανείσουν γνωστές ή και από το forum

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τον Αλεξατο γέννησα κι εγω το Μάρτη που πέρασε καιείναι όπως τα λέει η Lucia. Είναι 60 και ΄χει κόρη στην ηλικία μου (30). είναι έμπειρος και τη μέρα που γένναγα σε αυτόν έρχονταν οι υπόλοιποι για βοήθεια( βεντούζα)... (είναι και διεθυντής στο έλενα)...αυτά για το αρχαίος... Τώρα. Κανακάκης. Τη μέραπου έφευγα απο το μαιευτήριο στο κρεβάτι δίπλα μου έφεραν μια κοπέλα που μόλις είχε γεννήσει, η οποία ήταν μέσα στο μάυρο κλάμα. Αφού της ευχήθηκα τη ρώτησα γιατι έκλαιγε και μου είπε οτι είχε γιατρο το κανακάκη, οτι επειδή του είπε οτι δεν είχε χρήματα της είπε οτι δεν ήταν σίγουρος ότι θα παρεβρεθεί στη γένα. Τελικά δεν ήρθε παρόλο που τον κάλεσε. Η κοπέλα είχε μια δύσκολη γέννα, της έβαλαν βεντουζα γιατι το μωρό ήταν μεγάλο και τα είδεόλα απο το πόνο....(αλλά και η βεντούζα είναι μια επικίνδυνη διαδικασία που θέλει γνώση). Αυτά για το κανακάκη χωρίς βέβαια να είναι δική μου εμπειρία οπότε κρατάμε μικρό καλάθι.

Ε πως θα έρθει εκτος βάρδιας αν δεν τον πληρώσει?Δεν είναι για μένα κριτήριο αυτό ότι δεν είναι καλός γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω κοριτσια οχι απλα φοβαμαι ! εχω χε..... επανω μου !

 

και για μενα ειναι κριτηριο η ηλικια ! γτ καλα στον φυσιολογικο τοκετο ! στην καισαρικη αν χρειαστει?? πως θα σε κοψει ο γερος με το παρκινσον?? απαπαπαπα !! για τον παπαδη ξερει καμια κοπελα ? βασικα εχω κατασταλαξει στον κανακακη , εχω πει να μην δω και πολλους γι;α να μην μπερδευτω, αλλα θα ηθελα να παω και σε εναν ακομα :shock:

Link to comment
Share on other sites

για να σου φύγει η αγωνία, δεν θα πονάς επί 19 ώρες!!!

κατά διαστήματα θα πονάς στην αρχή, αλλά θα έρχεται και θα φεύγει

και μετά θα αρχίσεις να πονάς πιο τακτικά, αλλά και πάλι όχι συνεχόμενα

μόνο στο τέλος είναι ένας συνεχής πόνος, αλλά δεν κρατάει πολλή ώρα, απ' ό,τι μου έχουν πει (γιατί εμείς τελικά καταλήξαμε σε καισαρική, ήταν στραβά το μωρό και σφήνωσε με το χεράκι του λυγισμένο, οπότε το έφαγα το μαχαίρι)

 

πραγματάκια για το μωρό κοίτα μήπως σου χαρίσουν/δανείσουν γνωστές ή και από το forum

 

Με ηρέμησες πολύ που μου έδωσες μια ιδέα.Πραγματικά στο λέω.Αχ ψυχούλα μου κρίμα. Καμία μας δεν ξέρει πως θα καταλήξει η γέννα. Προσπαθώ να προετοιμαστώ για τα πάντα.

Να σου ζήσει η αγάπη σου και να το χαίρεσαι!!!;)

Αφού πέφτουν σαν τα πιράνχας :lol:.....θα προσπαθήσω όμως.:shock: Αξίζει. :wink:Όποιος προλαβε τον Κύριον είδε!!

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω κοριτσια οχι απλα φοβαμαι ! εχω χε..... επανω μου !

 

και για μενα ειναι κριτηριο η ηλικια ! γτ καλα στον φυσιολογικο τοκετο ! στην καισαρικη αν χρειαστει?? πως θα σε κοψει ο γερος με το παρκινσον?? απαπαπαπα !! για τον παπαδη ξερει καμια κοπελα ? βασικα εχω κατασταλαξει στον κανακακη , εχω πει να μην δω και πολλους γι;α να μην μπερδευτω, αλλα θα ηθελα να παω και σε εναν ακομα :shock:

 

Χα,χα,χα..........μ'αρέσει πολύ έτσι όπως τα λές!:lol:Ναι η ηλικία είναι ένα θέμα...

Κανακάκη;Να μάθουμε ότι μπορούμε!Σε έχει αναλάβει ή το σκέφτεσαι;

Εγώ θέλω να μαζέψω όσα μπορώ καλά ονόματα γυναικολόγων έτσι ώστε όταν έρθει η ώρα ...να παέι ο άντρας μου στην προισταμένη και να ζητήσει κάποιον αν υπάρχει στη λίστα να με ξεγεννήσει. Δεν μπορώ και να με παρακολουθεί να τον φέρω γιατί δεν μπορώ να δώσω χιλιάρικο. Τι θα του δώσει αμα έρθει ώρες....δεν γίνεται. ¨Ετσι το υπολογίζω. Εσύ Βάσω πως το σκέφτεσαι, αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Με ηρέμησες πολύ που μου έδωσες μια ιδέα.Πραγματικά στο λέω.Αχ ψυχούλα μου κρίμα. Καμία μας δεν ξέρει πως θα καταλήξει η γέννα. Προσπαθώ να προετοιμαστώ για τα πάντα.

Να σου ζήσει η αγάπη σου και να το χαίρεσαι!!!;)

Αφού πέφτουν σαν τα πιράνχας :lol:.....θα προσπαθήσω όμως.:shock: Αξίζει. :wink:Όποιος προλαβε τον Κύριον είδε!!

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Marimar83 μου πάντως να ξέρεις ότι το Έλενα παρά την κρίση εξακολουθεί να είναι ένα πολύ καλό μαιευτήριο, με καλούς γιατρούς και με καλές υποδομές

Ακόμα και ειδικευόμενος να σε ξεγεννήσει, πάντα είναι παρών και ειδικευμένος γιατρός (επιμελητής ή άλλο) και ούτως ή άλλως στον φυσιολογικό τοκετό τα περισσότερα τα κάνει η μαία, που επίσης το Έλενα έχει πολύ έμπειρες και καλές.

Μην ανησυχείς για τίποτα, ακόμα και καισαρική αν χρειαστεί, ό,τι επιβάλλεται για ένα υγιές μωρό και μια υγιή μαμά, δεν θα στην κάνει ο ειδικευόμενος, αλλά ο επιβλέπων γιατρός. Και πλαστικούλα θα σου κάνουν και όλα μια χαρά θα είναι (εμένα με φτιάξανε σούπερ!)

Αυτά σε περίπτωση που πας χωρίς κανένα γιατρό και σε ξεγεννήσει όποιος έχει βάρδια.

Ακόμα και αν κρατήσει ο τοκετός ώρες, δεν πρόκειται ο γιατρός να φύγει με το που θα τελειώσει η βάρδια του, θα περιμένει να ενημερώσει τον επόμενο γιατρό. Φαντάζεσαι να σηκωθεί να πει "συγγνώμη κυρία μου, σχολάω τώρα γεια χαρά" και συ να είσαι με τα πόδια τέντα???

Σε εμψυχώνουν κιόλας την ώρα του τοκετού, έχει πολύ γέλιο (και κλάμα και βρισίδι από σένα) η υπόθεση!!!

Μην φοβάσαι τίποτα, να προσέχεις το νινί σου και τον εαυτό σου!

Και πήγαινε στα μαθήματα ανώδυνου, είναι πολύ κατατοπιστικά

Link to comment
Share on other sites

μαριμαρ εγω θελω να ξερω τον γιατρο μου και να μου εμπνεει εμπιστοσυνη για να μπορεσω και να συνεργαστω οσο μπορω καλυτερα οταν ερθει η ωρα !! αλλιως ειναι να τον ξερεις τον αλλον κι αλλιως να τον βλεπεις πρωτη φορα... πιστευω ειναι ενα ανχος λιγοτερο εκεινη την ωρα!!

 

εγω κατα 90 % σε αυτον θα καταληξω αλλα θα ηθελα να ακουσω κι αλλες γνωμες γτ μια φορα τον εχω δει ... γενικα ξερω οτι δεν παιρνει αλλα εγω θα του πω να ερθει και θα του δωσω γυρω στα 500 ... ετσι υπολογιζω ... επισης δεν παιρνει επισκεψεις , μονο την πρωτη φορα ! τωρα βλεποντας και κανοντας ... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Marimar83 μου πάντως να ξέρεις ότι το Έλενα παρά την κρίση εξακολουθεί να είναι ένα πολύ καλό μαιευτήριο, με καλούς γιατρούς και με καλές υποδομές

Ακόμα και ειδικευόμενος να σε ξεγεννήσει, πάντα είναι παρών και ειδικευμένος γιατρός (επιμελητής ή άλλο) και ούτως ή άλλως στον φυσιολογικό τοκετό τα περισσότερα τα κάνει η μαία, που επίσης το Έλενα έχει πολύ έμπειρες και καλές.

Μην ανησυχείς για τίποτα, ακόμα και καισαρική αν χρειαστεί, ό,τι επιβάλλεται για ένα υγιές μωρό και μια υγιή μαμά, δεν θα στην κάνει ο ειδικευόμενος, αλλά ο επιβλέπων γιατρός. Και πλαστικούλα θα σου κάνουν και όλα μια χαρά θα είναι (εμένα με φτιάξανε σούπερ!)

Αυτά σε περίπτωση που πας χωρίς κανένα γιατρό και σε ξεγεννήσει όποιος έχει βάρδια.

Ακόμα και αν κρατήσει ο τοκετός ώρες, δεν πρόκειται ο γιατρός να φύγει με το που θα τελειώσει η βάρδια του, θα περιμένει να ενημερώσει τον επόμενο γιατρό. Φαντάζεσαι να σηκωθεί να πει "συγγνώμη κυρία μου, σχολάω τώρα γεια χαρά" και συ να είσαι με τα πόδια τέντα???

Σε εμψυχώνουν κιόλας την ώρα του τοκετού, έχει πολύ γέλιο (και κλάμα και βρισίδι από σένα) η υπόθεση!!!

Μην φοβάσαι τίποτα, να προσέχεις το νινί σου και τον εαυτό σου!

Και πήγαινε στα μαθήματα ανώδυνου, είναι πολύ κατατοπιστικά

 

:lol::lol::lol: παντως ειναι και στον ανθρωπο ! εγω ειμαι φοβιτσιαρα, γι αυτο και θελω να ξερω τον γιατρο μου ! μακαρι να ημουν πιο δυνατη και να πηγαινα να γεννησω με οποιον εχει βαρδυα ! εχω ακουσει τοσα καλα γι αυτο το νοσοκομειο που δεν νομιζω να ειχα προβλημα να το κανω !

Link to comment
Share on other sites

Marimar83 μου πάντως να ξέρεις ότι το Έλενα παρά την κρίση εξακολουθεί να είναι ένα πολύ καλό μαιευτήριο, με καλούς γιατρούς και με καλές υποδομές

Ακόμα και ειδικευόμενος να σε ξεγεννήσει, πάντα είναι παρών και ειδικευμένος γιατρός (επιμελητής ή άλλο) και ούτως ή άλλως στον φυσιολογικό τοκετό τα περισσότερα τα κάνει η μαία, που επίσης το Έλενα έχει πολύ έμπειρες και καλές.

Μην ανησυχείς για τίποτα, ακόμα και καισαρική αν χρειαστεί, ό,τι επιβάλλεται για ένα υγιές μωρό και μια υγιή μαμά, δεν θα στην κάνει ο ειδικευόμενος, αλλά ο επιβλέπων γιατρός. Και πλαστικούλα θα σου κάνουν και όλα μια χαρά θα είναι (εμένα με φτιάξανε σούπερ!)

Αυτά σε περίπτωση που πας χωρίς κανένα γιατρό και σε ξεγεννήσει όποιος έχει βάρδια.

Ακόμα και αν κρατήσει ο τοκετός ώρες, δεν πρόκειται ο γιατρός να φύγει με το που θα τελειώσει η βάρδια του, θα περιμένει να ενημερώσει τον επόμενο γιατρό. Φαντάζεσαι να σηκωθεί να πει "συγγνώμη κυρία μου, σχολάω τώρα γεια χαρά" και συ να είσαι με τα πόδια τέντα???

Σε εμψυχώνουν κιόλας την ώρα του τοκετού, έχει πολύ γέλιο (και κλάμα και βρισίδι από σένα) η υπόθεση!!!

Μην φοβάσαι τίποτα, να προσέχεις το νινί σου και τον εαυτό σου!

Και πήγαινε στα μαθήματα ανώδυνου, είναι πολύ κατατοπιστικά

 

Μαρία χίλια ευχαριστώ!!!Με έχει τρελάνει αυτός ο άντρας μου...ακούει απο τους απ'εξω "εγω έδωσα 3 χιλιάρικα", "εγω 1.500 για την γυναίκα μου" και "που θα την πάς ετσι να στην σφάξουν απο κάτω" και κάτι τέτοια....Αντε απο δώ!!!Λες και όλες οι γυναίκες έχουν να ακουμπήσουν τα χιλιάρικα!Φτωχή γεννήθηκα ,φτωχή θα πεθάνω , δεν έχω πρόβλημα με αυτό. Δεν είπαμε πως θα πάμε με άδεια την τσέπη. Εκεί στα 500 και εμεις θα μπορούμε να δώσουμε έτσι και αλλιώς σε αυτόν που θα εφημερεύει, δεν νομίζω να δεχτεί να τον φέρω εκτος βαρδιας με αυτά τα λεφτα. Νομίζω είναι αρκετά καλά για τις μέρες μας και αφορολόγητα παρακαλώ.Αλλά !Ετσι και η μαία μου κάνει το 90% της γέννας, σε αυτήν θα δώσω αυτό που της αξίζει!!!Μα το θεό!!!Τι να το κάνω εαν ο άλλος έρθει μόνο για να μου κρατήσει το μωρό που θα το βγάλω εαν η μαια θα είναι αυτή που θα είναι στο πλαι μου και θα με υπομένει και θα μου δίνει κουράγιο........αυτό θα θέλω εκείνη την ώρα.Στην οικογένεια της θα πάνε τα χρήματα, δεν έχουν ανάγκη οι γιατροί, αρκετά έχουν μασήσει τον κοσμάκι. Τουλάχιστον να τα πάρει άνθρωπος που τα αξίζει. ¨οποιος μου σταθεί!Ούφ.........καλά δε λέω;

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: παντως ειναι και στον ανθρωπο ! εγω ειμαι φοβιτσιαρα, γι αυτο και θελω να ξερω τον γιατρο μου ! μακαρι να ημουν πιο δυνατη και να πηγαινα να γεννησω με οποιον εχει βαρδυα ! εχω ακουσει τοσα καλα γι αυτο το νοσοκομειο που δεν νομιζω να ειχα προβλημα να το κανω !

 

Και εγώ φοβάμαι Βάσω μου γιατί μου είναι κάτι άγνωστο και θα φέρω στον κόσμο το μωρό μου. Θα πάω με τις καλύτερες προυποθέσεις προετοιμασίας με αυτά που έχω την δυνατότητα και πιστεύω θα πάνε όλα καλά.

Αχ θέλω να του φτιάξω το δωματιάκι του με μεγάλη χαρά!!!!!!!!!!!!Γενικά ψάχνομαι πάρα πολύ επειδή δεν παίζει μαιντανός και αυτό μπορεί να σου δώσει άπειρες ιδέες για κατασκευές για το δωμάτιο.Το ιντερνετ σωζει!!!Και να βάφω ξέρω και το φωτιστικούλι του θα φτιάξω με φαντασία....ουουου υπάρχουν.....ένα σορό ιδέες!!!

Με το καλό το μωράκι σου,όλα θα πάνε καλά!!!!:-DΚοριτσάκι ή αγοράκι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...