Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν χορταινει;;τα φώτα σας!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες του φόρουμ! Εχω ενα μωρακι 7 μηνών που νομίζω ότι δεν χορταινει πια με το γάλα μου!!απο νεογέννητο ξυπνάγε μια με δυο φορές τη νύχτα και σιγά σιγα εδώ δυο-τρεις βδομάδες ξυπνάει 3-4 ανα 2-3 ώρες..:( δεν θα έπρεπε να καλυτερεύει; Να αραιώνει τα γεύματα;τις στέρεες τροφές δεν τις τρώει τον τελευταίο μηνα καλα :5-10 κουταλιές και τέλος (ξεκινησαμε φρούτα απο 5 μηνών).καθε φορά που ξυπνάει δυσκολεύομαι όλο και περισσότερο να ξανά κοιμηθώ με αποτέλεσμα να είμαι χώμα το πρωι χωρις την απαραίτητη όρεξη που θα ήθελα να εχω για να παίζουμε!! Ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε να δώσω ξένο γάλα γύρω στις 12 το βράδυ.δεν το θέλω και παρά πολυ... Καμία ιδέα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς δεν είναι απαραίτητο πώς όσο μεγαλώνουν στρώνει ο βραδυνός ύπνος...μιλάει η πικρή πείρα. Επίσης ούτε το ξένο γάλα λύνει απαραίτητα το πρόβλημα. Γνωστή μου έκοψε τον θηλασμό νομίζωντας ότι θα ξεκουραστεί και τελικά συνεχίζουν να ξυπνάνε με τον ίδιο ρυθμό και τώρα δεν έχει και την ευκολία του στήθους για να ηρεμήσει την μικρή.

 

Τσέκαρε μήπως περνάτε άλμα ανάπτυξης ή βγάζει κανένα δόντι, γιατί ο συνδυασμός των βραδυνών ξυπνημάτων και η άρνηση των στέρεων μάλλον δεν είναι τυχαία. Πάντως μην νιώθεις μόνη, εμένα ο γιός μου που πριν δύο εβδομάδες έβγαζε τέσσερα δόντια μαζί ξυπνούσε ανά 45'-μία ώρα.... Βοηθάει πολύ το co-sleeping για να γλιτώσεις τουλάχιστον τις διαδρομές. Εγώ τον βάζω στην κούνια του αρχικά και σε όποιο ξύπνημα του νιώσω πλέον πως δεν αντέχω άλλο τον παίρνω μαζί μας και κοιμάται μιά χαρά. Υπομονή!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τρώει καλά τις στερεές τροφές, πώς να αραιώσει τα γεύματα; Κι εγώ δόντια πιστεύω πώς είναι, έχεις κοιτάξει τα ούλα του; Αν είναι πρησμένα ή σκασμένα, μπορεί να τον ενοχλούν. Μπορείς να δώσεις ντεπονάκι πριν τον ύπνο και επίσης να δοκιμάσεις φαγητά χωρίς λεμόνι ή τομάτα και φρουτόκρεμες χωρίς όξινα φρούτα. Και το ξένο γάλα μπορείς να το δοκιμάσεις ως λύση, ίσως μετά το βραδινό θηλασμό;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τρώει καλά τις στερεές τροφές, πώς να αραιώσει τα γεύματα; Κι εγώ δόντια πιστεύω πώς είναι, έχεις κοιτάξει τα ούλα του; Αν είναι πρησμένα ή σκασμένα, μπορεί να τον ενοχλούν. Μπορείς να δώσεις ντεπονάκι πριν τον ύπνο και επίσης να δοκιμάσεις φαγητά χωρίς λεμόνι ή τομάτα και φρουτόκρεμες χωρίς όξινα φρούτα. Και το ξένο γάλα μπορείς να το δοκιμάσεις ως λύση, ίσως μετά το βραδινό θηλασμό;

Γιατι οχι όξινα; Του βάζω π.χ. Ακτινιδιο.πειραζει στα δόντια; Για το ντεπόν διάβασα διάφορα και φοβάμαι να δίνω συνέχεια.μονο δυο φορές έδωσα σε πολυ εσχάτη περίπτωση.αυτο θα περάσει; Έστω κανει κάποιο διάλειμμα η πονάνε έτσι μέχρι να τα βγάλουν όλα; Εχουμε βγάλει ήδη 3 κάτω.ευχαριστω για την απάντηση!!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ούλα σου είναι σκασμένα δεν είναι λογικό κάποια φαγητά να σε ενοχλούν περισσότερο; Το ίδιο είναι ας πούμε να φας μακαρόνια και το ίδιο να φας φρέσκια ντομάτα; Δεν σου έχει τύχει ποτέ να έχεις άφτρα στο στόμα και να την καταλαβαίνεις μόλις φας κάτι όξινο; Έτσι νομίζω είναι και για τα μωράκια που βγάζουν δόντια. Ντεπόν είχα ρωτήσει τον παιδίατρο και μου είχε πει ότι μπορώ να δίνω μέχρι 4 μέρες. Μπορείς να πάρεις και κάποια αλοιφή για τα ούλα, αν και το Ντεπόν κάνει καλύτερη δουλειά. Συνήθως τα δόντια έχουν εξάρσεις και υφέσεις αλλά ποτέ δεν ξέρεις, το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Τα πάνω δόντια πάντως πονάνε περισσότερο από τα κάτω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οπως θα δεις το τικερακι μου η κορουλα μου κοντευει τα 2..δεν θηλαζει πλεον κ τρωει πολυ ικανοποιητικη ποσοτητα φαγητου ολη μερα κ ομως ακομα υπαρχουν πολλααααα βραδυα που ξυπναει 1-3 φορες μεσα στην νυχτα..τα μωρα δεν ξυπνανε απαραιτητα επειδη πεινανε,μπορει να ζεσταινεται η να κρυωνει,μπορει να πονανε τα δοντακια του,μπορει να θελει να νιωσει την μανουλα του,τα μωρα που θηλαζουν εχουν το στηθος σαν παρηγορια..υπαρχουν 1002 μπορει..θυμαμαι οτι οταν εγινε 6 μηνων εβγαλε τα πρωτα 2 δοντακια κ ξυπνουσε επι 2 βδομαδες ανα 1 ωρα ακριβως:shock::shock:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Χτες απόγευμα του έδωσα πρώτη φορά γιαούρτι και του άρεσε πολυ!! Κοιμηθήκαμε απο τις9:30 μέχρι 4:30 σερη!!! Και μετα ξανά 8.:lol:παλιές καλές εποχές.... Αφού δεν τρώει πολυ λογικό μάλλον πια να μην του φτάνει μονο το γάλα μου:cry:.θα συνεχίσω με γιαουρτακι και βλέπουμε.ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...