Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επειγον - δεν θηλαζει πια, τι να κανω;;


Recommended Posts

Καλημερα, ο μικρος ειναι 10 μηνων και κατι και ξαφνικα την Παρασκευη σταματησε να θηλαζει! Στην αρχη με δαγκωνε και υστερα σταματησε να το βαζει στο στομα του, σαν να μην υπαρχει! Και μαλιστα δυσανασχετει οταν τον παω προς τα εκει! Το πιο περιεργο ειναι οτι δεν νιωθω καθολου πρησμενη! Τι να κανω; Να προσπαθησω να βγαλω με το θηλαστρο; Να του δωσω ξενο; Ειμαι πολυ προβληματισμενη και στεναχωρημενη, ενταξει μεχρι το χρονο σκοπευα να θηλασω αλλα αυτο το τοσο αποτομο μου κανει φοβερη εντυπωση! Μηπως δεν ειχα πια γαλα και γι'αυτο σταματησε κι αυτος να το θελει; Αλλα ειχα την εντυπωση οτι τον ακουγα να καταπινει κανονικα!

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απ'όσο ξέρω το γάλα δεν σταματάει, αν δεν σταματήσει το μωρό να πίνει. Στην προκειμένη περίπτωση έχω διαβάσει (όχι πολύ αναλυτικά ομολογώ γιατί δεν είχαμε ποτέ τέτοιο θέμα) σχετικά με τη λεγόμενη "απεργία θηλασμού". Μία από τις λύσεις που προτείνονται είναι η επαφή skin to skin με το μωρό και κάποιες άλλες τεχνικές. Κάνε μια αναζήτηση. Δεν είμαι σίγουρη ότι υπάρχει σε τέτοιες ηλικίες, αλλά κοίταξέ το.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα τωρα με τη συμβουλο θηλασμου η οποια μου ειπε οτι αφου θηλαζε μονο πρωι βραδυ για δεκα λεπτα ισως ειχε πεσει η παραγωγη μου και γι'αυτο σταματησε κι αυτος. Κι αν θελω να την ξανααυξησω με το θηλαστρο. Αλλα δεν ξερω αν αξιζει δεδομενου οτι σε εναμιση μηνα σκοπευα να σταματησω ουτως η αλλως... Πφφφ πειτε κι εσεις μια γνωμη!

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω το γάλα δεν σταματάει, αν δεν σταματήσει το μωρό να πίνει. Στην προκειμένη περίπτωση έχω διαβάσει (όχι πολύ αναλυτικά ομολογώ γιατί δεν είχαμε ποτέ τέτοιο θέμα) σχετικά με τη λεγόμενη "απεργία θηλασμού". Μία από τις λύσεις που προτείνονται είναι η επαφή skin to skin με το μωρό και κάποιες άλλες τεχνικές. Κάνε μια αναζήτηση. Δεν είμαι σίγουρη ότι υπάρχει σε τέτοιες ηλικίες, αλλά κοίταξέ το.

 

Ναι, ισως φταιει που ημασταν ταξιδι, αν και δεν μου το εχει κανει σε αλλο ταξιδι ποτε... Αυτο περιπου δοκιμαζω, πολλες αγκαλιτσες, δοκιμες στο κρεβατι στα σκοταδια οταν χουζουρευει... Τιποτα! Θα συνεχισω να προσπαθω για μια δυο μερες ακομα κι αν δεν δω φως, θα παρω συμπληρωμα. Λεω να μην χρησιμοποιησω θηλαστρο, αφου τωρα εχει ηδη προσαρμοστει και το στηθος μου στη διακοπη...

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Να σου ζησει το μωρακι σου!

Αν σταματησε ξαφνικα και αρνειται το στηθος το πιο πιθανο ειναι η απεργια θηλασμου.Σκεψου αν τις τελευταιες μερες εκανες κατι που να το εκανε να παρεξηγηθει π.χ. το αφησες αποτομα ή το τάισες στα γρηγορα , ή μια αλλαγη που το αναστατωσε. Επισης τα μωρα που κανουν απεργια δεχονται να θηλασουν οταν ειναι κοιμισμενα ή αγουροξυπνημενα.Αν δε συμβαινει αυτο μαλλον μιλαμε για αποθηλασμο. Εσυ για μια δυο μερες μην το βαζεις στο στηθος κατα τη διαρκεια της ημερας και κρατα το πολυ αγκαλια δερμα με δερμα.Θηλαζε το οταν ειναι κοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο.Βγαλε γαλα τις αλλες ωρες και δωστου το με κουταλακι ή μπιμπερο.Συνηθως μετα τις 3 μερες τα μωρα ξαναθηλαζουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καρδια μου μην ανχονεσαι. Εγω θα σου προτεινα να δοκιμαζες να βγαλεις γαλα με θυλαστρο να δουμε αν θα βγει γαλα...αν δεν βγει σημαινει πως δεν ειχες αρκετο γαλα γιαυτο κ το μωρακι σου σταματησε να θυλαζει.. Δοκιμασε να βγαλεις και πες μας αν βγαζει.. Εγω πιστευω πως αυτο συμβαινει απο την μικρη μου εμπειρια..περιμενω νεα...φιλια κ υπονονη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Χτες δεν προλαβα να βγαλω με το θηλαστρο τελικα, πριν κοιμηθει θηλασε κανονικα, και αρκετη ωρα. Στο τελος μονο με δαγκωσε κι ενω τα καταφερα να κρατηθω και να μη φωναξω, τιναχτηκα λιγο, αλλα παρα πολυ λιγο! Αυτος ομως ταραχτηκε παρα πολυ κι εκλαιγε απαρηγορητος... Σημερα το πρωι παλι δε θηλασε.

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, είναι πολύ δύσκολη φάση... Μου το είχε κάνει και η δικιά μου όταν ήταν 11 μηνών... δεν θυμάμαι για πόσες μέρες, αλλά η αίσθηση είναι ότι είχε κρατήσει μια ζωή, ήταν πολύ δύσκολο... Τόσο κλάμα δεν έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου.

Όπως είπαν και οι κοπέλες, επαφή δέρμα με δέρμα, πολλή αγκαλιά, προσπάθεια όταν είναι αγουροξυπνημένος και χαλαρός. Θέλει χρόνο για να λυθεί η "παρεξήγηση". Δεν νομίζω ότι αποθήλασε από τη μια μέρα στην άλλη. Κάνε υπομονή και θα τα βρείτε πάλι σε λίγες μέρες. Και νομίζω ότι βρήκες και το λόγο (η αντίδραση στο δάγκωμα είναι πολύ συχνή αιτία). Βγάλε με το θήλαστρο για να διατηρήσεις την παραγωγή σου.

Καλή δύναμη

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βγαλεις μια φορα με το θυλαστρο για να δεις την ποσοτητα του γαλατος σου.

 

Το θήλαστρο μας δείχνει πόσο μπορούμε να αντλήσουμε, όχι πόσο παράγουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=35905&page=8

 

Αυτό είναι το θέμα που είχα γράψει κι εγώ τον πόνο μου τότε.

Ελπίζω να σε βοηθήσει, γράφουν χρήσιμες συμβουλές, διάβασέ το από την αρχή αν έχεις χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτι λεω κ εγω.το θυλαστρο μας δειχνει ποσο γαλα εχουμε μεσα στο στηθος..δηλαδη ποαο μπορουμε να αντλγσουμε..δηλαδη ποσο μπορει να πιει το μωρο.πχ100 ml? 200ml??απλα λεω να βγαλει με το θυλαστρο για να δει αν εχει ποσο εχει γιατι οπως λεει κ παραπανο η ιδια δεν αισθανεται το στηθος της πρησμενο καθολου....οποτε καλο θα ηταν να δει ποσο ποσοτητα γαλατος βγαζει..

Link to comment
Share on other sites

Αυτι λεω κ εγω.το θυλαστρο μας δειχνει ποσο γαλα εχουμε μεσα στο στηθος..δηλαδη ποαο μπορουμε να αντλγσουμε..δηλαδη ποσο μπορει να πιει το μωρο.πχ100 ml? 200ml??απλα λεω να βγαλει με το θυλαστρο για να δει αν εχει ποσο εχει γιατι οπως λεει κ παραπανο η ιδια δεν αισθανεται το στηθος της πρησμενο καθολου....οποτε καλο θα ηταν να δει ποσο ποσοτητα γαλατος βγαζει..

 

Λάθος. Το στήθος δεν είναι μέσο αποθήκευσης, είναι μέσο παραγωγής. Το γάλα παράγεται ενόσω θηλάζει το μωρό. Δεν πρήζεται το στήθος, όχι όμως επειδή έχει αδειάσει όπως λες, αλλά επειδή δεν υπάρχει το ερέθισμα για να παράγει. Και ειδικά μετά από τόσους μήνες θηλασμού, το στήθος προσαρμόζεται στη νέα κατάσταση πολύ γρήγορα, δεν είναι όπως τους πρώτους μήνες που πρηζόμαστε.

 

Ο μόνος λόγος για να αντλήσει είναι για να διατηρήσει την παραγωγή της, όχι να την αξιολογήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν εχει γαλα τι να πει να παιδι?αμα βγαλει50ml αυτο ειναι κονζαμ παιδι θελει να πιει να χορτασει αν το στηθος βγαζει λιγο νευριαζει κουραζεται απο το ρουφα ρουφα κ δεν πινει μετα.. Αυτη ειναι η γνωμη μου! Οπως το λες εσυ αφου το γαλα βγαινει κ παραγεται την ωρα που θυλαζει ετσι θα παραγεται κ θα βγαινει συνεχεια κ με το θυλαστρο.ειναι δυνατον να αντλεις συνεχεια με το θυλαστρο κ να μην τελειωνει ποτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χάλια μαύρα... Ουτε 5 μλ δεν εβγαλα....

 

Mην απογοητεύεσαι και μην κολλάς στην ποσότητα που έβγαλες με το θήλαστρο. Το μωρό που θηλάζει μπορεί να τραβήξει πολύ περισσότερο γάλα από το θήλαστρο, ειδικά ένα μωρό που έχει θηλάσει με επιτυχία 10 μήνες.

Δες τις απαντήσεις της True, ό,τι γράφει είναι πολύ σωστό.

Διάβασε και στο θέμα που σου παραθέτει, για να δεις τεχνικές ώστε να επαναφέρεις το μωρό στο στήθος και χρησιμοποίησε το θήλαστρο ώστε σταδιακά να αυξηθεί η παραγωγή σου, ενώ ταυτόχρονα θα προσπαθείς να αυξήσεις το χρόνο παραμονής του μωρού στο στήθος. Όταν αυξηθεί η παραγωγή σου λιγάκι, το μωρό θα κάθεται πιο ευχάριστα στο στήθος.

Αν παρεξηγήθηκε επειδή αντέδρασες κάποιες φορές έντονα στον πόνο από το δάγκωμα, δούλεψε πάνω σε αυτό, να τον σταματάς χωρίς να φωνάζεις, ήρεμα αλλά σταθερά, δηλ. να μην του επιτρέπεις να σε δαγκώνει, αλλά να μην αντιδράς και με τρόπο που το μωρό δεν έχει συνηθίσει και ίσως το τρομάζει (άλλα μωρά, αντί να τρομάξουν, θεωρούν πολύ αστείες τις φωνές και δαγκώνουν περισσότερο γιατί το βρίσκουν πολύ διασκεδαστικό να κάνουν τη μαμά να φωνάζει...)

Σκέψου τι θέλεις να κάνεις από εδώ και πέρα, επειδή είπες πως ήθελες να αποθηλάσεις σε 2 μήνες. Αν αποφασίσεις ότι θέλεις να συνεχίσεις, τότε δοκίμασε τους τρόπους που σου προτείνανε και σ' αυτό το θέμα και στο θέμα που παραθέτει η Τrue.

Το θήλαστρο μας δείχνει πόσο μπορούμε να αντλήσουμε, όχι πόσο παράγουμε

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=35905&page=8

 

Αυτό είναι το θέμα που είχα γράψει κι εγώ τον πόνο μου τότε.

Ελπίζω να σε βοηθήσει, γράφουν χρήσιμες συμβουλές, διάβασέ το από την αρχή αν έχεις χρόνο.

 

Λάθος. Το στήθος δεν είναι μέσο αποθήκευσης, είναι μέσο παραγωγής. Το γάλα παράγεται ενόσω θηλάζει το μωρό. Δεν πρήζεται το στήθος, όχι όμως επειδή έχει αδειάσει όπως λες, αλλά επειδή δεν υπάρχει το ερέθισμα για να παράγει. Και ειδικά μετά από τόσους μήνες θηλασμού, το στήθος προσαρμόζεται στη νέα κατάσταση πολύ γρήγορα, δεν είναι όπως τους πρώτους μήνες που πρηζόμαστε.

 

Ο μόνος λόγος για να αντλήσει είναι για να διατηρήσει την παραγωγή της, όχι να την αξιολογήσει.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω... Το Σαββατο το πρωι δεν θηλασε καθολου, κατευθειαν με δαγκωσε τρεις-τεσσερις φορες, τον μαλωσα και δεν τον ξαναβαλα. Ειχε ξανασυμβει αυτο στο παρελθον χωρις καμια επιπτωση. Απο τοτε ομως σταματησε να θηλαζει με εξαιρεση τη Δευτερα το βραδυ που θηλασε αρκετη ωρα και τον ακουγα να καταπινει κανονικα. Κατα τ'αλλα δεν το βαζει καν στο στομα του, οσο αγκαλιες κι αν κανουμε, οσο νυσταγμενος κι αν ειναι, οσο κι αν πειναει. Βαζει το δαχτυλο στο στομα κι ουτε το κοιταζει. Δεν ξερω αν τελικα αξιζει να μπω στη διαδικασια να αυξησω την παραγωγη μου, εφοσον αυτος δεν μπαινει στον κοπο καν να δοκιμασει και αφου σε εναμιση μηνα θα αποθηλαζα.. Εχω στεναχωρηθει παρα πολυ που εγινε τοσο αποτομα, τη Δευτερα το βραδυ ενιωθα πως ελεγα αντιο. Και μου'χει μεινει στεναχωρια που στο τελος οσο κι αν προσπαθησα να κρατηθω, με ενα ελαχιστο ασυναισθητο τιναγμα μου τελικα τον εκανα να κλαψει και αποχαιρετιστηκαμε ετσι. Το γραφω τωρα και βουρκωσα, δεν το πιστευω... Μεγαλωνει και μου φευγει... Απο τη μια ισως ειναι καλυτερα που σταματησαμε με δικη του επιλογη, αλλα νιωθω μεγαλη απορριψη...

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα μωράκι μας δαγκώνει (συνήθως το κάνουν την εποχή που έχουν την οδοντοφυΐα και τα ανακουφίζει να ασκούν πίεση στα ούλα), δεν το "μαλώνουμε" με την έννοια ότι δεν του μιλάμε απότομα και έντονα, ούτε όταν το απομακρύνουμε από το στήθος μετά δεν το ξαναπροσφέρουμε. Του μιλάμε σταθερά και ήρεμα, με ήρεμο τόνο στη φωνή, του λέμε ότι δεν δαγκώνουμε τη μαμά, βγάζουμε το μωρό από το στήθος με το γνωστό τρόπο, με το δάχτυλο στη γωνία των χειλιών του και μετά το αφήνουμε να ξαναθηλάσει. Αν ξαναδαγκώσει αμέσως, κάνουμε την ίδια διαδικασία. Ούτε χρειάζεται να σφίγγουμε τα δόντια και να προσποιούμαστε πως δεν πονάμε και να το αφήνουμε να δαγκώνει. Το διακόπτουμε, του εξηγούμε "δεν δαγκώνουμε, η μαμά πονάει" με ήρεμη και σταθερή φωνή και του επιτρέπουμε να ξαναθηλάσει αμέσως.

 

Δεν τα έγραψα αυτά για να σε ψέξω, δεν ξέρω τι εννοείς όταν γράφεις "το μάλωσα" μπορεί να το έκανες έτσι όπως το περιγράφω κι ακόμα καλύτερα, μερικές φορές τα μωρά "παρεξηγούν" πολύ εύκολα. Τα γράφω για να τα δουν και άλλες μανούλες που θα τους συμβεί το ίδιο.

 

Τώρα, το τι θα κάνεις από εδώ και πέρα, είναι καθαρά δικό σου θέμα. Ακολούθησε το ένστικτό σου! 10 μήνες είναι ένα σπουδαίο δώρο που έκανες στο μωρό σου. Εσύ θα αποφασίσεις αν θέλεις να συνεχίσεις κι άλλο ή όχι. Το ότι σταμάτησε τώρα, μόλις ένα μήνα πριν από την ημερομηνία που είχες θέσει σαν όριο για τον αποθηλασμό, σαφώς και διευκολύνει. Αν όμως έχεις αλλάξει γνώμη και αποφασίσεις να συνεχίσεις, μπορείς, αρκεί να συμφωνεί και το μωρό.

Συνήθως δεν αποθηλάζουν τα μωρά από μόνα τους σ' αυτή την ηλικία, η απομάκρυνση από το στήθος είναι επακόλουθο κάποιας απεργίας θηλασμού και αν η μαμά επιμείνει μπορεί να επανέλθουν.

Ό,τι και να κάνεις, μη νιώθεις άσχημα! Το μωρό σου δεν απομακρύνεται από εσένα, αλλά από τον θηλασμό. Η μαμά δεν είναι μόνο θηλαστικό, είναι χίλια δύο άλλα πράγματα και είναι πάντα απαραίτητη στα παιδιά της σε όλες τις ηλικίες και σε όλες τις φάσεις της ζωής τους. Θα δεις ότι και χωρίς θηλασμό, η σχέση σας θα είναι το ίδιο σημαντική και αποκλειστική και θα βρείτε νέους τρόπους να εκφράζετε την αγάπη σας ο ένας για τον άλλο.

Αν νιώθεις πιεσμένη, σκέψου ότι δεν χρειάζεται να αποφασίσεις τίποτα, απλά να ανταποκρίνεσαι στις ανάγκες του μωρού σου.

Καλή συνέχεια, όποια εξέλιξη και να έχετε!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον μαλωσα εντονα, απλα εβγαλα μια φωνουλα απο τον πονο, τον απομακρυνα, του ειπα οχι, δεν δαγκωνουμε και τον ξαναεβαλα. Αυτο εγινε τρεις τεσσερις φορες, αλλα το περιεργο ηταν οτι δεν ρουφαγε καθολου, με το που εβαζε τη θηλη στο στομα του τη δαγκωνε. Γι'αυτο τελικα δεν τον ξαναεβαλα εκεινη τη φορα. Σαββατο Κυριακη και Δευτερα πρωι δεν το εβαζε καθολου στο στομα του, και Δευτερα βραδυ οταν στο τελος του θηλασμου με δαγκωσε, τιναχτηκα πολυ πολυ λιγο, απο τον πονο, και δεν φωναξα καθολου, ουτε καν μιλησα, αλλα εκεινον τον επιασαν γοερα κλαματα. Τον παρηγορησα πολλη ωρα του ειπα δεν πειραζει αγαπη μου δεν εγινε τιποτα, αλλα απο τοτε δεν το ξαναπιασε καθολου. Βαζει το δαχτυλο στο στομα και κοιταει απο την αλλη... Πριν απο λιγους μηνες που ειχε ξαναπερασει μια φαση οπου με δαγκωνε, τον μαλωνα οπως περιεγραψα και πιο πανω και δεν ειχε ταραχτει ποτε, ουτε ειχε αρνηθει να θηλασει... Τι να πω, τωρα ισως καταλαβαινει πιο πολλα και νιωθει οτι εκανε κατι κακο, δεν ξερω.. Αλλα γιατι οταν τον μαλωνω που πειραζει το στερεοφωνικο δε χαμπαριαζει;; (αυτο δεν το εννοω, για πλακα το λεω)

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα πρωτη φορα ξενο γαλα και σκοπευω να του το δωσω το πρωι, εαν και παλι αρνηθει το στηθος μου... Νιωθω σα να κανω εγκλημα... Αλλα δε μπορω να του στερω το γαλα σ'αυτην την ηλικια, εχει και τοσα δοντια, χρειαζεται ασβεστιο...

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Απλά μπορεί να θέλει να αποθηλασει, είναι και μεγαλουτσικο στο κάτω κάτω

Ξέρω οτι μάλλον δεν είσαι έτοιμη αλλά τι να κανείς θα συνηθίσεις... Και εγω ακόμα θηλαζω και θα μου κοστίσει αν το σταματήσει αυτός πρώτος αλλά τι να κάνουμε είναι της ζωής αυτά

 

Οσο για το ξένο γάλα μην νιώθεις άσχημα προς Θεού! Στο κάτω κάτω θα αρχίσει αγελαδινο στον χρόνο πάνω έτσι και αλλιώς ...

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και έγκλημα το τάισμα του παιδιού! Εμένα περισσότερο άσχημο μου ακούγεται να συνεχίσεις να το πιέζεις για να θηλάσει ενώ βλέπεις ξεκάθαρα ότι δεν θέλει. Τα περί απεργίας δεν μου λένε τίποτα, τα θεωρώ δικαιολογίες για να μην αποδεχτούμε το φυσιολογικό. Γιατί δηλαδή σε όλα τα άλλα η συμβουλή είναι "να ακούς το παιδί σου" και να το αφήνεις να σε κατευθύνει, αλλά στο θέμα του αποθηλασμού πρέπει να μην το ακούς;

 

Ο γιος μου αποθήλασε από μόνος του γύρω στους 7 μήνες. Προσωπικά είμαι πολύ κατά του να βάζουμε ψυχολογική πίεση στα μωρά για να θηλάσουν μόνο και μόνο επειδή θα μας κοστίσει να σταματήσουμε το θηλασμό (από πότε είναι ο θηλασμός προνόμιο της μητέρας και όχι του παιδιού?) ή επειδή πιστεύουμε ότι αν δεν τα θηλάσουμε μέχρι το χρόνο ή τα δύο χρόνια ή τα πέντε χρόνια (αναλόγως με τα πιστεύω της κάθε μαμάς) θα τους κάνουμε κάποιο μεγάλο κακό. Το οποίο κακό εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιο είναι και γιατί δεν τυχαίνει στα παιδάκια που δεν θήλασαν ποτέ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν το πιεζω, απλα του το προτεινω. Και ο γιατρος μου ειπε να μην του δωσω ξενο για λιγες μερες αλλα να περιμενω να δω τι θα κανει. Δεν θα το πιεζα να κανει κατι που δε θελει, και οπως ειπα χαιρομαι και λιγο που αποθηλασε απο δικια του επιλογη κι οχι δικια μου, απλα με εχει στεναχωρησει το ποσο αποτομα εγινε και νιωθω οτι με καποιο τροπο φταιω εγω.

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και έγκλημα το τάισμα του παιδιού! Εμένα περισσότερο άσχημο μου ακούγεται να συνεχίσεις να το πιέζεις για να θηλάσει ενώ βλέπεις ξεκάθαρα ότι δεν θέλει. Τα περί απεργίας δεν μου λένε τίποτα, τα θεωρώ δικαιολογίες για να μην αποδεχτούμε το φυσιολογικό. Γιατί δηλαδή σε όλα τα άλλα η συμβουλή είναι "να ακούς το παιδί σου" και να το αφήνεις να σε κατευθύνει, αλλά στο θέμα του αποθηλασμού πρέπει να μην το ακούς;

 

Ο γιος μου αποθήλασε από μόνος του γύρω στους 7 μήνες. Προσωπικά είμαι πολύ κατά του να βάζουμε ψυχολογική πίεση στα μωρά για να θηλάσουν μόνο και μόνο επειδή θα μας κοστίσει να σταματήσουμε το θηλασμό (από πότε είναι ο θηλασμός προνόμιο της μητέρας και όχι του παιδιού?) ή επειδή πιστεύουμε ότι αν δεν τα θηλάσουμε μέχρι το χρόνο ή τα δύο χρόνια ή τα πέντε χρόνια (αναλόγως με τα πιστεύω της κάθε μαμάς) θα τους κάνουμε κάποιο μεγάλο κακό. Το οποίο κακό εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιο είναι και γιατί δεν τυχαίνει στα παιδάκια που δεν θήλασαν ποτέ :rolleyes:

 

Πόσο δίκιο έχεις και πόσο συμφωνώ μαζί σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...