Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά τον τοκετό - πότε;


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω ένα αγοράκι 9 μηνών που μέσα στη μέρα παράλληλα με το θηλασμό τρώει 3 ή 4 γεύματα στερεές τροφές πια. Θηλάζει όποτε και όσο θέλει και αυτό ποικίλλει από μέρα σε μέρα. Δηλαδή μπορεί μια μέρα να θηλάσει 2 φορές και μια άλλη 8. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Η περίοδός μου δεν έχει επανέλθει ακόμη και αναρωτιέμαι πρέπει να σταματήσω εντελώς να θηλάζω για να μου έρθει; Απ'ότι φαίνεται η μετάβαση στις στερεές από τον αποκλειστικό δεν ήταν αρκετή για να επανέλθει.Ρωτάω γιατί μετά το χρόνο θα θέλαμε να προσπαθήσουμε για δεύτερο παιδάκι και δεν θέλω να σταματήσω ακόμη να θηλάζω. Εσείς τι εμπειρίες έχετε;

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Έχω ένα αγοράκι 9 μηνών που μέσα στη μέρα παράλληλα με το θηλασμό τρώει 3 ή 4 γεύματα στερεές τροφές πια. Θηλάζει όποτε και όσο θέλει και αυτό ποικίλλει από μέρα σε μέρα. Δηλαδή μπορεί μια μέρα να θηλάσει 2 φορές και μια άλλη 8. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Η περίοδός μου δεν έχει επανέλθει ακόμη και αναρωτιέμαι πρέπει να σταματήσω εντελώς να θηλάζω για να μου έρθει; Απ'ότι φαίνεται η μετάβαση στις στερεές από τον αποκλειστικό δεν ήταν αρκετή για να επανέλθει.Ρωτάω γιατί μετά το χρόνο θα θέλαμε να προσπαθήσουμε για δεύτερο παιδάκι και δεν θέλω να σταματήσω ακόμη να θηλάζω. Εσείς τι εμπειρίες έχετε;

 

καλημέρα!

να σας ζήσει!και με το καλό το δεύτερο!

θηλάζετε λογικά και το βράδι έ;

εμένα΄μου ήρθε η περίοδος 1η φορά όταν η μικρή μας ήτανε 2 μηνών οπότε και σταματησε να ξυπνά το βράδι

νομίζω πως τότε έρχεται συνήθως η περίοδος,όταν δλδ σταματά το παιδί τους νυχτερινούς θηλασμούς,χωρίς κι αυτό βέβαια να είναι απαραίτητο

αλήθεια,επειδη το ξαναδιάβασα αυτό στο φόρουμ,πρέπει να σουρθει περίοδος για να μείνεις έγκυος;γιατι ξέρω και πολλές μανούλες που δεν είχαν και ήρθε και η 2η εγκυμοσύνη,δλδ για κανά δυο χρόνια καθόλου περίοδος!τι ευτυχια!χαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται με το θέμα περίοδος...στην πρώτη μου γέννα, είχα αίμα 2 μήνες πράγμα που παραξένεψε και την γυναικολόγο μου.Να προσθέσω οτι έκανα καισαρική και μετά είχα περίοδο κανονικά κάθε τριάντα μέρες...τώρα στην δεύτερη γέννα και μετα απο 4,5 χρόνια μου ήρθε στους 6 μήνες...και θηλάζω ακόμα.Την αδερφή μου που επίσης έκανε καισαρική της ήρθε στο χρόνο και ακόμα θηλάζει δεν νομίζω λοιπόν οτι έχει να κάνει με το θηλασμό.... !!

cwKCp3.png

 

Q1akp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε η περίοδος όταν το μωρό έγινε 8 μηνών. Ήταν η πρώτη μου γέννα (φυσιολογικός τοκετός) και θηλάζουμε ακόμα και την ημέρα και τη νύχτα ειδικά πολύ. Έρχεται σταθερά στις 28 μέρες όπως και πριν μείνω έγκυος.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε περίπου 1 μήνα μετά που αντικατέστησε το μωρό δύο από τους θηλασμούς (πρωινό και απογευματινό) με κρέμα και φρούτα. Με το αντικατέστησε εννοώ ότι δεν έπινε καθόλου γάλα μετά την κρέμα. Αυτά έγιναν περίπου στο εξάμηνο. Για τους δύο πρώτους κύκλους ήταν "Γιούχου, θα έρθω όποτε θέλω, και μάλλον θα το κάνω όταν πρέπει να πας κάπου και να ντυθείς καλά!!" και μετά έστρωσε.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Ακόμη δε μου έχει έρθει η περίοδος.

Κατά τη διάρκεια της νύχτας η μικρή κοιμάται όλο το βράδυ κι έτσι δεν θηλάζει καθόλου. Μέσα στη μέρα θηλάζει 3-5 φορές.

Απ' ό,τι έχω διαβάσει και ακούσει από φίλες και γνωστές υποθέτω ότι έχει να κάνει με τον κάθε οργανισμό.

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλημέρα!! Γέννησα πριν 2μιση μήνες με φυσιολογικό τοκετό. Θήλασα το μικρό μόνο 15 μέρες και εκεί μετά τις 40 μέρες είχα περίοδο. Αυτές τις μέρες λογικά περιμένω την επόμενη. Θέλω όμως να ρωτήσω.... Θα υπάρχει αστάθεια στον κύκλο τον πρώτο καιρό; εσείς τί εμπειρία είχατε;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marchmom είπε:

Καλημέρα!! Γέννησα πριν 2μιση μήνες με φυσιολογικό τοκετό. Θήλασα το μικρό μόνο 15 μέρες και εκεί μετά τις 40 μέρες είχα περίοδο. Αυτές τις μέρες λογικά περιμένω την επόμενη. Θέλω όμως να ρωτήσω.... Θα υπάρχει αστάθεια στον κύκλο τον πρώτο καιρό; εσείς τί εμπειρία είχατε;;

Καλησπέρα! :) Εμενα ήταν κατευθείαν σταθερή όπως πριν αλλά με πάρα πολύ έντονη αιμορραγία. Τώρα που είναι 6 μηνών το μωρό μου, έχει μειωθεί κάπως και η απώλεια αίματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Πριν 2 μισή μήνες γέννησα τον δεύτερο γιο μου και τα λοχεία είχαν κρατήσει πολύ , σχεδόν 50 μέρες. Πριν 2 εβδομάδες περίπου είδα αίμα και για 3 μέρες και νόμιζα αρχικά ότι ήταν περίοδος. Μετά ξαφνικά μου σταμάτησε και σκέφτηκα τι μόνο 3 μέρες κράτησε. Το αίμα δεν ήταν όπως όσο είχα παλιά ήταν σχετικά λίγο. Είπα ότι οκ θα στρώσει ίσως ήταν η πρώτη περίοδος έτσι. Έχει τύχει σε καμία ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πριν 2 μισή μήνες γέννησα τον δεύτερο γιο μου και τα λοχεία είχαν κρατήσει πολύ , σχεδόν 50 μέρες. Πριν 2 εβδομάδες περίπου είδα αίμα και για 3 μέρες και νόμιζα αρχικά ότι ήταν περίοδος. Μετά ξαφνικά μου σταμάτησε και σκέφτηκα τι μόνο 3 μέρες κράτησε. Το αίμα δεν ήταν όπως όσο είχα παλιά ήταν σχετικά λίγο. Είπα ότι οκ θα στρώσει ίσως ήταν η πρώτη περίοδος έτσι. Έχει τύχει σε καμία ; 

Στις 40 μερες σε ειδε ο γυναικολογος σου? Επειδη θυλαζεις ισως ηταν περιεργος ο κυκλος παντως δεν ειναι κατι να σε ανχωνει.περιμενεις κ βλεπεις

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Στις 40 μερες σε ειδε ο γυναικολογος σου? Επειδη θυλαζεις ισως ηταν περιεργος ο κυκλος παντως δεν ειναι κατι να σε ανχωνει.περιμενεις κ βλεπεις

Ναι ναι με είδε μετά τις 50 όταν τελείωσαν τα λοχεία και είχε πει ότι όλα είναι μια χαρά .. απλά μου έκανε εντύπωση η διάρκεια αλλά ίσως έχεις δίκιο επειδή θηλάζω θα είναι 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί νομίζω ότι δεν έχει σχέση η περίοδος με την εγκυμοσυνη σε αυτή τη φάση? Δε ρωτάς το γιατρό σου καλυτερα? 

Εμένα πάντως μου ρχόταν περίοδος όταν σταματουσα τους θηλασμους. 

19 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

Στις 40 μέρες πρέπει να σε δει γυναικολόγος για να δει όλο το συστημα!εμενα μου ήρθε περίοδος αμέσως μετά τα λοχεια και από τότε είναι ρολόι!!!

Πωπω τι περιοδος κι αυτή μέσα στα αίματα με μια κοιλάρα ακόμα να. Να, αυτά σκέφτομαι και προτιμώ να πάρω ένα σκυλάκι απο το να κάνω τρίτο. Η όλη αυτή κατάσταση με το σώμα μου κοντά 1,5 χρονο είναι που με ενοχλεί τίποτε άλλο. Αλλά με ενοχλεί πολυ!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, diane2020 είπε:

Εγώ γιατί νομίζω ότι δεν έχει σχέση η περίοδος με την εγκυμοσυνη σε αυτή τη φάση? Δε ρωτάς το γιατρό σου καλυτερα? 

Εμένα πάντως μου ρχόταν περίοδος όταν σταματουσα τους θηλασμους. 

Πωπω τι περιοδος κι αυτή μέσα στα αίματα με μια κοιλάρα ακόμα να. Να, αυτά σκέφτομαι και προτιμώ να πάρω ένα σκυλάκι απο το να κάνω τρίτο. Η όλη αυτή κατάσταση με το σώμα μου κοντά 1,5 χρονο είναι που με ενοχλεί τίποτε άλλο. Αλλά με ενοχλεί πολυ!!! 

Ρώτησα που λες και μου είπε να δούμε αν θα έρθει κανονικά και τον επόμενο μήνα. Όποτε θα το παρακολουθήσω 

Just now, diane2020 είπε:

Εγώ γιατί νομίζω ότι δεν έχει σχέση η περίοδος με την εγκυμοσυνη σε αυτή τη φάση? Δε ρωτάς το γιατρό σου καλυτερα? 

Εμένα πάντως μου ρχόταν περίοδος όταν σταματουσα τους θηλασμους. 

Πωπω τι περιοδος κι αυτή μέσα στα αίματα με μια κοιλάρα ακόμα να. Να, αυτά σκέφτομαι και προτιμώ να πάρω ένα σκυλάκι απο το να κάνω τρίτο. Η όλη αυτή κατάσταση με το σώμα μου κοντά 1,5 χρονο είναι που με ενοχλεί τίποτε άλλο. Αλλά με ενοχλεί πολυ!!! 

Εμένα ο φόβος για άλλη μια καισαρική και όχι τόσο την διαδικασία της Καισαρικης αλλά πιο πολύ την επισκληρίδειο φοβάμαι ... δεν ξέρω γιατί μου έχει κάτσει περίεργα .. πάντα φοβάμαι μήπως δεν πιάσει καλά 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γέννησα το Μάιο του 2020 και θηλάζω αποκλειστικά . Τον Ιούλιο είχα λίγα καφέ υγρά για μερικές μέρες και μετά τίποτα, ώσπου παραμονή Χριστουγέννων είχα κανονικη περίοδο, μεγάλη ποσότητα αίματος για πολλές μέρες. Είπα οκ αυτό ήταν , αδιαθετησα. Και επειδή πάντα ο κύκλος μου ήταν περίπου 26-27 μέρες περίμενα τώρα γύρω στις 20 του μήνα να αδιαθετησω ξανά, ακόμα τίποτα όμως. Λέτε να μιλήσω με το γιατρό; Ή με το θηλασμό είναι φυσιολογικά αυτά τα ακανονιστα; Ευχαριστώ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Καλησπέρα, γέννησα το Μάιο του 2020 και θηλάζω αποκλειστικά . Τον Ιούλιο είχα λίγα καφέ υγρά για μερικές μέρες και μετά τίποτα, ώσπου παραμονή Χριστουγέννων είχα κανονικη περίοδο, μεγάλη ποσότητα αίματος για πολλές μέρες. Είπα οκ αυτό ήταν , αδιαθετησα. Και επειδή πάντα ο κύκλος μου ήταν περίπου 26-27 μέρες περίμενα τώρα γύρω στις 20 του μήνα να αδιαθετησω ξανά, ακόμα τίποτα όμως. Λέτε να μιλήσω με το γιατρό; Ή με το θηλασμό είναι φυσιολογικά αυτά τα ακανονιστα; Ευχαριστώ!!

 

ναι,ειναι αρκετα φυσιολογικο.πρωτα απο ολα δ ειναι απαραιτητο οτι θα εχεις παλι τον ιδιο κυκλο,θα μπορουσε πχ να γινει 32ημ,αλλα κ πολυ παραπανω.ειδικα αν αυτον τον μηνα το μωρακι σου θηλαζε πολυ

ας βγει ο γεναρης κ βλεπεις μετα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια μου ελπίζω να είστε όλες καλά!  Με απασχολεί ένα θέμα. Δεύτερη περίοδος τώρα μετά τον τοκετό και αφού άργησε να έρθει γιατί ακόμα θηλάζω. Μου ήρθε αλλά έχει πολύ μεγαλύτερη διάρκεια και ο κύκλος έγινε μικρότερος από ότι πριν τον τοκετο. Πριν τον τοκετο είχα κύκλο 30 μέρες και 7 μέρες περίοδο. Και τώρα δεύτερη περίοδος έρχεται στις 27 μέρες και 9η μέρα σήμερα και έχω ακόμα αίμα. Αύριο λέω να πάρω τηλέφωνο τον γυναικολόγο αν δεν έχει σταματήσει. Σας έχει τύχει σε καμία να διαρκεί τόσο πολύ ; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια μου ελπίζω να είστε όλες καλά!  Με απασχολεί ένα θέμα. Δεύτερη περίοδος τώρα μετά τον τοκετό και αφού άργησε να έρθει γιατί ακόμα θηλάζω. Μου ήρθε αλλά έχει πολύ μεγαλύτερη διάρκεια και ο κύκλος έγινε μικρότερος από ότι πριν τον τοκετο. Πριν τον τοκετο είχα κύκλο 30 μέρες και 7 μέρες περίοδο. Και τώρα δεύτερη περίοδος έρχεται στις 27 μέρες και 9η μέρα σήμερα και έχω ακόμα αίμα. Αύριο λέω να πάρω τηλέφωνο τον γυναικολόγο αν δεν έχει σταματήσει. Σας έχει τύχει σε καμία να διαρκεί τόσο πολύ ; 

για τον μικροτερο κυκλο δ θα πρεπει να ανησυχεις σιγουρα

η αληθεια ειναι οτι παντα ειχα αρκετες μερες.αλλα αν ξεπερνουσε την εβδομαδα συνηθως ηταν με καφε υγρα

εσενα ειναι εντονη αιμορραγια τοσες μερες;

γενικα ειναι συνηθες να ειναι καπως βαριες οι πρωτες

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

για τον μικροτερο κυκλο δ θα πρεπει να ανησυχεις σιγουρα

η αληθεια ειναι οτι παντα ειχα αρκετες μερες.αλλα αν ξεπερνουσε την εβδομαδα συνηθως ηταν με καφε υγρα

εσενα ειναι εντονη αιμορραγια τοσες μερες;

γενικα ειναι συνηθες να ειναι καπως βαριες οι πρωτες

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Εμένα τις πρώτες μέρες ήταν βαριά μετά τις υπόλοιπες σχετικά λιγο καφέ όπως λες και τώρα τις 2 τελευταίες μέρες πάλι έγινε πιο έντονο χρωμα αλλά  όχι πολύ σε ποσότητα. Και έλεγα εκεί που είχα τα καφέ ότι τελειώνει , αλλά όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τελικά μίλησα με τον γιατρό σήμερα και μου είπε να πάρω τα mitroran για 4 μέρες. Να πάρω 3 την ημέρα. Είπε ότι δεν χρειάζεται να με δει και ότι κάνει σύσπαση η μήτρα μετά τον τοκετό και για να σφίξει να πάρω αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Καλησπέρα. Τελικά μίλησα με τον γιατρό σήμερα και μου είπε να πάρω τα mitroran για 4 μέρες. Να πάρω 3 την ημέρα. Είπε ότι δεν χρειάζεται να με δει και ότι κάνει σύσπαση η μήτρα μετά τον τοκετό και για να σφίξει να πάρω αυτά. 

σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι εγω ξερω καλυτερα απο γιατρο.εννοειται με τον γιατρο σου θα το συζητησεις.αλλα θυμαμαι απο πριν γεννησω τον γιο μου,οτι ειχα διαβασει οτι τα μιτροταν μειωνουν το γαλα;η μπορει να αργησει να κατεβει αν τα παρεις αμεσως.συζητα το ξανα μαζι του.ισως να κανεις κ εναν υπερηχο

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι εγω ξερω καλυτερα απο γιατρο.εννοειται με τον γιατρο σου θα το συζητησεις.αλλα θυμαμαι απο πριν γεννησω τον γιο μου,οτι ειχα διαβασει οτι τα μιτροταν μειωνουν το γαλα;η μπορει να αργησει να κατεβει αν τα παρεις αμεσως.συζητα το ξανα μαζι του.ισως να κανεις κ εναν υπερηχο

Αλήθεια ; Γιατί εγώ ένιωσα το αντίθετο ότι λες και αυξήθηκε η παραγωγή ...ίσως δεν έχει να κάνει με το χάπι βέβαια. Θα ξανά μιλήσω μαζί του βέβαια, καλό θα ήταν να κάνω και υπέρηχο. Προς το παρών πάντως δεύτερη μέρα σήμερα και δεν έχει σταματήσει με το Μοτροταν. Αυτός μου είπε για 4 μέρες , όποτε ίσως είναι νωρίς ακόμα.  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...