Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδίατρος και πιστοποίηση θηλασμού ( IBCLC )


Ο/Η παιδίατρος που θα επιλέξετε θα προτιμήσετε να..  

57

  1. 1. Ο/Η παιδίατρος που θα επιλέξετε θα προτιμήσετε να..

    • να είναι απαραιτήτως πιστοποιημένος/-η σύμβουλος θηλασμού ( ibclc )
      19
    • ιδανικά να είναι πιστοποιημένος/-η σύμβουλος θηλασμού ( ibclc ) [εάν υπήρχε πχ στην περιοχή μου]
      38
    • ούτε ναι ούτε όχι
      8
    • δεν με ενδιαφέρει απαραιτήτως να είναι πιστοποιημένος/-η σύμβουλος θηλασμού ( ibclc )
      34


Recommended Posts

Η ψηφοφορία αυτή έχει στόχο να δείξει την προτίμηση που πιθανώς θα έχουν οι γονείς σε σχέση με την επιλογή παιδιάτρου, στην περίπτωση που αυτός έχει ή δεν έχει πιστοποίηση σύμβουλου θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την είχε η κουμπάρα μου κι η συννυφάδα μου πριν απο μένα κι έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

Ως τώρα συνεργαζόμαστε καλά και είναι θετική στον θηλασμό,δεν μου έχει πει για συμπλήρωμα κ.λ.π.

Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι και στο μέλλον γιατί δεν θα ήθελα να την αλλάξω!!

Πρώτος μου γνώμωνας πάντως δεν ήταν να είναι και πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού αρκεί που είναι καλή επιστήμων.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου γιατρός είναι θετικός στον θηλασμό αν και οι οδηγίες του δεν είναι πάντα σωστές. Είχα φροντίσει όμως να ενημερωθώ πριν τη γέννα οπότε ήξερα τί να κάνω. Εγώ τον παιδίατρο τον θέλω για την ιατρική του ιδιότητα, τον συγκεκριμμένο τον εμπιστεύομαι, είναι αξιόπιστος και πάντα απαντάει στο τηλέφωνο. Αυτά με ενδιαφέρουν κυρίως, αν ήταν και σύμβουλος θηλασμού θα ήταν ιδανικό αλλά δεν θα τον άλλαζα γι'αυτό και μόνο το λόγο.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα με ενδιέφερε, αν στην αντιμετώπιση κάποιας ασθένειας του παιδιού, θεωρούσε ο παιδίατρος σημαντικό τον θηλασμό. Ξέρω μαμάδες, που επειδή το βρεφάκι είχε ανεβασμένο ίκτερο, πήραν οδηγία από τον γιατρό να κόψουν τον θηλασμό. Η ψυχολογία της λεχώνας είναι περίεργη. Όση προετοιμασία και να έχεις κάνει, όσο και να ξέρεις το τεχνικό κομμάτι, αν δεν σε στηρίξει ο παιδίατρος σε μία δύσκολη στιγμή, όχι μόνο ψυχολογικά αλλά και πρακτικά, τον χάνεις το θηλασμό....

Εμένα πχ. το παιδί χρειάστηκε να μπει στις λάμπες στο ΕΛΕΝΑ, και μου απαγόρευαν να το θηλάζω νύχτα (ήταν η τακτική του νοσοκομείου, λέει). Έβγαζα το γάλα μου κλαίγοντας και το ..... έχυνα. Ούτε δυνατότητα αποστείρωσης είχα, ούτε τίποτα. Αυτό για 5 μέρες. Το βράδυ του έδιναν συμπλήρωμα, φυσικά, αυτός ήταν και ο σκοπός άλλωστε. Αν δεν είχα τη βοήθεια (και ψυχολογική και τεχνική) της παιδιάτρου μου, όταν με το καλό γυρίσαμε σπίτι, δεν θα έκανα ποτέ αποκλειστικό θηλασμό όπως ήθελα.

Ψηφίζω λοιπόν, ναι αρκεί η πιστοποίηση να δίνεται προσεκτικά, και όχι σε όποιον έχει τις τεχνικές γνώσεις αλλά σε όποιον γιατρό πραγματικά πιστεύει ότι πρέπει να στηρίζονται οι μαμάδες που θέλουν να θηλάσουν. Δηλαδή ακόμα και αν δοθεί πιστοποίηση, ο/η γιατρός να παρακολουθείται και στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ. Και εμείς είχαμε ίκτερο και παρότι στο Λητώ με πίεσαν πάρα πολύ να δώσω ξένο :? ο παιδίατρός μου ήταν κάθετος στο να συνεχίσω να θηλάζω. Βέβαια εγώ θα το έκανα ούτως ή άλλως αλλά το εκτίμησα ότι δεν προσπάθησε να με σπρώξει προς την κατεύθυνση της φόρμουλας.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα θα με ενδιέφερε, αν στην αντιμετώπιση κάποιας ασθένειας του παιδιού, θεωρούσε ο παιδίατρος σημαντικό τον θηλασμό. Ξέρω μαμάδες, που επειδή το βρεφάκι είχε ανεβασμένο ίκτερο, πήραν οδηγία από τον γιατρό να κόψουν τον θηλασμό. Η ψυχολογία της λεχώνας είναι περίεργη. Όση προετοιμασία και να έχεις κάνει, όσο και να ξέρεις το τεχνικό κομμάτι, αν δεν σε στηρίξει ο παιδίατρος σε μία δύσκολη στιγμή, όχι μόνο ψυχολογικά αλλά και πρακτικά, τον χάνεις το θηλασμό....

Εμένα πχ. το παιδί χρειάστηκε να μπει στις λάμπες στο ΕΛΕΝΑ, και μου απαγόρευαν να το θηλάζω νύχτα (ήταν η τακτική του νοσοκομείου, λέει). Έβγαζα το γάλα μου κλαίγοντας και το ..... έχυνα. Ούτε δυνατότητα αποστείρωσης είχα, ούτε τίποτα. Αυτό για 5 μέρες. Το βράδυ του έδιναν συμπλήρωμα, φυσικά, αυτός ήταν και ο σκοπός άλλωστε. Αν δεν είχα τη βοήθεια (και ψυχολογική και τεχνική) της παιδιάτρου μου, όταν με το καλό γυρίσαμε σπίτι, δεν θα έκανα ποτέ αποκλειστικό θηλασμό όπως ήθελα.

Ψηφίζω λοιπόν, ναι αρκεί η πιστοποίηση να δίνεται προσεκτικά, και όχι σε όποιον έχει τις τεχνικές γνώσεις αλλά σε όποιον γιατρό πραγματικά πιστεύει ότι πρέπει να στηρίζονται οι μαμάδες που θέλουν να θηλάσουν. Δηλαδή ακόμα και αν δοθεί πιστοποίηση, ο/η γιατρός να παρακολουθείται και στη συνέχεια.

 

 

δεν ξέρω βρε κορίτσια...νόμιζα ότι όλα τα δημόσια νοσοκομεία είχαν κοινό προγραμματισμό στο θέμα θηλασμός...εγω στο ΑΤΤΙΚΟ και δεν έφυγε απο δίπλα μου...κοπέλα-συγκάτοικος όπως εσυ με το μωράκι στις λάμπες μέσα στο δωμάτιο...θήλαζε κανονικά!!επίσης άλλη κοπέλα-συγκάτοικος με μωρό στη ΜΕΝΝ έβγαζε με θήλαστρο...

Ούτως ή άλλως ήμουν πολύ αποφασισμένη να θηλάσω,είχα και γάλα απο τον 5ο μήνα κύησης και το θεώησα αυτονόητο...επίσης μου ήρθε πολύ εύκολα ο θηλασμός...και της μικρήςσαν να το κάναμε απο την κοιλιά...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

μπορεί στη γέννα να μην τα καταφερα τόσο καλά, αλλά με το θέμα του θηλασμού ήμουν αποφασισμένη.. και ευτυχώς τα κατάφερα παρ όλο που οι συνθήκες ήταν αντίξοες - και θα εξηγήσω τι εννοώ παρακάτω:

Ο μικρός γεννήθηκε με καισαρική, ήταν ψιλοπαραμορφωμένος (τον έσπρωχνα χωρίς διαστολή) και μπήκε μία μέρα στη θερμοκοιτίδα . Δε νομίζω ότι χρειαζόταν τόσο πολύ γιατί κατα τ άλλα ήταν υγιέστατος. (όταν ρώτησα πώς μπορώ να τον ταίσω με δικό μου γάλα στη σελίδα στο fb, μου είπαν: "αποκλείεται να τον κρατήσαμε τόσο πολύ!!!"

Του έδωσαν ξένο γάλα χωρίς τη συγκετάθεσή μου, χωρίς να με ενημερώσουν γενικότερα. Μου τον έφεραν σκασμένο στο φαι. Ο μικρός είχε μαστουρώσει από τα φάρμακα της καισαρικής μάλλον και κοιμόταν συνέχεια... προσπαθουσα να τον θηλάσω, δεν έπιανε στήθος, και κοιμότανε... εν τω μεταξύ με πέθαινε και η τομή...

Μετά ήρθαν δύο εξαιρετικές μαίες - να είναι καλά- και μου έδειξαν πώς να ταίζω με σύριγγα...Ευτυχώς!

Τον ταίζα με σύριγγα αλλά προσπαθούσε και με το στήθος... Κάποια στιγμή απελπίστηκα και άρχισα τα κλάματα (πρέπει να ήταν η τρίτη μέρα που λένε ότι κατεβαίνει το γάλα μαζί με το δάκρυ...) και από εκεί σιγά σιγά άρχισε να ψιλοπίνει ο γλυκούλης μου...

Επέλεξα παιδίατρο πιστοποιημένο σύμβουλο στην πόλη μου, αλλά πηγαίνω και σε άλλους γιατρούς, θέλω να έχω σφαιρική ενημέρωση... Κανείς δεν τα ξέρει όλα εξ άλλου. Κρατάω από τον καθένα αυτά που μου είναι χρήσιμα.. Και φυσικά ΠΑΝΤΑ ακούω το παιδί μου...

Κατα τ άλλα έχω ακούσει τραγικές συμβουλές από παιδιάτρους (μη πιστοποιημένους φυσικά) όπως πχ

"Αν δε σας φτάνει το δικό σας γάλα δεν πειράζει, δώστε και συμπλήρωμα" (στο μαιευτήριο)

"Να θηλάζεις μία φορά τη μέρα, και οπωσδήποτε όχι το βράδυ, για να μη μάθει να κοιμάται στο στήθος"

"Να θηλάζεις πρωί και βράδυ μετά τους έξι μήνες"

και άλλα όμορφα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...