Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βραδυνός θηλασμός


Recommended Posts

Του μπέμπη μου το πρόγραμμα είναι το εξής:

9.00 θηλάσμος

11.00 φρουτοκρεμα

13.30 μεσημεριανο (200 γρ)

17.00 θηλασμος

19.00 100 γρ χορτοσουπα

9.00 θηλασμος

μεσα στη νυκτα 2 φορες θηλάζει

η αληθεια ειναι εχω κουραστει κ τις τελευταίες 4 μέρες του δίνω νερό και πιπίλα τη νύκτα και θηλάζει μόνο μια φορά κατά τις 6.έχουμε κοψει δηλαδή το ένα γεύμα θηλασμού που έκανε κατά τη 1.00.κάνω βλακείες;μήπως πρέπει να θηλάζω το μωρό μου κάθε φορά που το θέλει;και στην τελική πως είμαι σίγουρη οτι ξύπνησε για να θηλάσει και όχι για αγκαλίτσα;μήπως εγώ είμαι αυτή που δεν τον αφήνω να κόψει τα βραδυνά γεύματα;του δίνω με τη μια στήθος και το θέλει...

 

εχω ψαχτει πολυ στο θεμα θηλασμος και φυσικα δεν σκοπευω να σταματησω να τον θηλαζω.δεν εχω θεσει οριο χρονικα...απλα θελω να κοιμηθω λιγο το βραδυ...αισθανομαι πολυ κουρασμενη.απ' την άλλη θέλω να το πάω σωστά και όχι να τον ταλαιπωρώ με πιπίλες,νερά κλπ...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα υγρά που παίρνει μέσα στη μέρα ακούγονται λίγα, ειδικά για καλοκαίρι. Νεράκι πίνει το παιδί; Λες ότι αν του προσέφερες στήθος μετά τα γεύματα θα χαλούσε το πρόγραμμά σας; Ή το πρόγραμμα έχει διαμορφωθεί έτσι λόγω εργασίας δικής σου;

 

 

Πριν τις στερεές το παιδί δεν ξυπνούσε νύχτα για θηλασμό; Αν είναι να κόψεις το γεύμα για ξεκούραση δική σου, μήπως θα μπορούσε ο μπαμπάς να ηρεμήσει το παιδί το βράδυ; Ή θα τα βάλει και κείνος με το θηλασμό;

 

Το παιδί για να αποκοιμηθεί την πρώτη φορά τη νύχτα θέλει θηλασμό; Γενικά, για να αποκοιμηθεί θελει παρέα, δεν μπορεί μόνο του; Αν είναι αυτό, είναι κάτι πολύ κοινό, για το οποίο έχουν γραφτεί πάμπολλα τόπικς. Δεν ξέρω και τι να σου πρωτοπροτείνω... Έχω γράψει κατά καιρούς τη δική μας εμπειρία. Γενικά η λύση είναι να αποσυνδέσει το μωρό τον ύπνο από το θηλασμό. Για να "ησυχάσετε" τελείως βέβαια δεν είναι μόνο ο θηλασμός, είναι η οποιαδήποτε δική σας παρέμβαση. Το παιδί, όπως και οι μεγάλοι, μπορεί να μάθει ότι όταν νυστάζουμε, στριφογυρνάμε λίγο, κλείνουμε τα μάτια και κοιμόμαστε. Υπάρχουν ήπιοι τρόποι για αυτό, δεν χρειάζεται να παιδευτεί πολύ το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμεί όταν του δίνεις νερό και πιπίλα;Αλήθεια Μες στη διάρκεια της ημέρας δεν ζητάει να θηλάσει;

ναι ηρεμεί...απλά μετά από 1,5 ώρα ξαναξυπνάει...τελικά φτάνει η 6 η ώρα και του προσφέρω στήθος και πέφτει με τα μουτρα...

Τα υγρά που παίρνει μέσα στη μέρα ακούγονται λίγα, ειδικά για καλοκαίρι. Νεράκι πίνει το παιδί;

ναι πίνει νεράκι κάθε φορά μετά τις στερεες.επίσης ανα μια ώρα του δίνω να πιεί αν δεν έχει πιει μόλις γάλα.

Λες ότι αν του προσέφερες στήθος μετά τα γεύματα θα χαλούσε το πρόγραμμά σας; Ή το πρόγραμμα έχει διαμορφωθεί έτσι λόγω εργασίας δικής σου;

μα πόσο να φάει;τρώει φουλ στερεες.αν του δώσω γάλα θα πιει αλλά πολύ λίγο και ετσι του δινω νεράκι μονο.πες μου τι μου προτείνεις.προς το παρόν είμαι σπίτι.δεν εργάζομαι απλα αναζητώ εργασία...(σώθηκα θα μου πεις...)

 

 

Πριν τις στερεές το παιδί δεν ξυπνούσε νύχτα για θηλασμό;

ξυπνούσε 3 φορές.τώρα 2

Αν είναι να κόψεις το γεύμα για ξεκούραση δική σου, μήπως θα μπορούσε ο μπαμπάς να ηρεμήσει το παιδί το βράδυ; Ή θα τα βάλει και κείνος με το θηλασμό;

όχι είναι υπέρ του θηλασμού αλλά δουλεύει ο καημένος και δεν τον ενοχλώ καθόλου το βράδυ. με το πρώτο κιχ του μωρού τρέχω και ετσι νομίζω έχει μάθει οτι η μαμα έρχεται τρέχοντας και το εκμεταλλεύεται...χαχα

 

Το παιδί για να αποκοιμηθεί την πρώτη φορά τη νύχτα θέλει θηλασμό; Γενικά, για να αποκοιμηθεί θελει παρέα, δεν μπορεί μόνο του;

οπωσδήποτε μέρα νυκτα θέλει αγκαλιά για να κοιμηθεί...

Αν είναι αυτό, είναι κάτι πολύ κοινό, για το οποίο έχουν γραφτεί πάμπολλα τόπικς. Δεν ξέρω και τι να σου πρωτοπροτείνω... Έχω γράψει κατά καιρούς τη δική μας εμπειρία. Γενικά η λύση είναι να αποσυνδέσει το μωρό τον ύπνο από το θηλασμό. Για να "ησυχάσετε" τελείως βέβαια δεν είναι μόνο ο θηλασμός, είναι η οποιαδήποτε δική σας παρέμβαση. Το παιδί, όπως και οι μεγάλοι, μπορεί να μάθει ότι όταν νυστάζουμε, στριφογυρνάμε λίγο, κλείνουμε τα μάτια και κοιμόμαστε. Υπάρχουν ήπιοι τρόποι για αυτό, δεν χρειάζεται να παιδευτεί πολύ το παιδί.

που μπορώ να τους βρω;νομίζω πως θα τον ταισω κανονικα σήμερα οταν ξυπνησει...δεν ξέρω αν είμαι σωστή ή αν κάνω πισωγύρισμα αλλά δεν θεωρώ οτι το να τον "γράφω" και να του δίνω νερό και πιπίλα είναι το σωστό...[/QUOTE]

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ αχ αχ και πάλι αχ.

Τι να πω και γω fine, να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω απολύτως. Έχουμε γεννήσει σχεδόν μαζί, εγώ έχω μια κορούλα που έγινε 10 μηνών, είναι το τρίτο μου παιδάκι....Όλη μέρα δεν ακούγεται, είναι πανήσυχη. Και το βράδυ λυσάει. Θηλάζει 9 και μετά αρχίζει τη μουρμούρα μέχρι το πρωϊ, που φυσικά δεν είναι πείνα όπως αντιλαμβάνομαι αλλά παρηγοριά. Σημειωτέον, κοιμάται στο κρεβάτι μας, εγώ είμαι αύπνη. Το κακό ξεκίνησε με το που μπήκαν οι στέρεες. Τρώει πολύ πολύ καλά την ημέρα, της προτείνω στήθος την ημερα γενικώς αλλά εκείνη έχει κάτι καλύτερο να κάνει.

ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ!!!!!!!!Είπα και γω τον πόνο μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ αχ αχ και πάλι αχ.

Τι να πω και γω fine, να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω απολύτως. Έχουμε γεννήσει σχεδόν μαζί, εγώ έχω μια κορούλα που έγινε 10 μηνών, είναι το τρίτο μου παιδάκι....Όλη μέρα δεν ακούγεται, είναι πανήσυχη. Και το βράδυ λυσάει. Θηλάζει 9 και μετά αρχίζει τη μουρμούρα μέχρι το πρωϊ, που φυσικά δεν είναι πείνα όπως αντιλαμβάνομαι αλλά παρηγοριά. Σημειωτέον, κοιμάται στο κρεβάτι μας, εγώ είμαι αύπνη. Το κακό ξεκίνησε με το που μπήκαν οι στέρεες. Τρώει πολύ πολύ καλά την ημέρα, της προτείνω στήθος την ημερα γενικώς αλλά εκείνη έχει κάτι καλύτερο να κάνει.

ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ!!!!!!!!Είπα και γω τον πόνο μου

anniw μου πρέπει να τα λεγαμε και όταν είμασταν εγγυες...

εγώ τον είχα σε κούνια δίπλα στο κρεββάτι μας ως χθες που το πήρα απόφαση και τον πήγα στο δωμάτιο του.δεν είναι μακριά αλλά το να τρέχεις κιόλας πέρα από το όλο ξενύχτι πάει πολύ...

για τη μουρμούρα που λες:μου ξυπνάει από την ώρα που τον βάζω στο κρεββάτι του μέχρι τις 11.00 δυο τρεις φορές.τον παίρνω αγκαλιά,τον κουνάω λίγο(τον σηκώνω δηλ. η χαζή και έτσι έμαθε) και τον βάζω πάλι κάτω...άρα αυτά δεν είναι από πείνα.και λέω εγώ τώρα μήπως και στη 1.00 ή 2.00 που ξυπνάει δεν είναι πάλι πείνα και εγώ τον ταίζω και έτσι μαθαίνει...

θηλάζεις μόνο ή δίνεις κ ξένο;εγώ θηλάζω μόνο.

όσο για το ότι κοιμάστε μαζί κάτι είναι και αυτό αλλά ως πότε;και εγώ το ίδιο θέμα είχα και φοβόμουν μην μάθει.:cry:

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

fine ευτυχως που ξεκινησες το θεμα!κι εγω τη θηλαζω το βραδυ 2 ή 3 φορες αναλογα,εμενα διανυει τον 9ο μηνα.το εχω σκεφτει κι εγω μηπως η μπεμπα δεν θελει γαλα αλλα απλα μια αγκαλια ή νερακι ή την πιπιλα αλλα της δινω στηθος και θηλαζει κανονικα.ρωτησα τον παιδιατρο και μου ειπε οτι αν τρωει καλα ολη την ημερα δεν χρειαζεται να θηλαζει 2 ή 3 φορες,1 ειναι αρκετη.αλλα που να το ξερω αν ειναι οκ η ποσοτητα που παιρνει την ημερα?καποιες φορες της δινω λιγο νερακι το βραδυ,αλλα μετα απο λιγο μπορει να ξαναγκρινιαζει.κι εγω εχω κουραστει και σκεψου οτι δουλευω πρωι και απογευμα οποτε το βραδυ εχω αμεση αναγκη υπνου;)αλλα δεν τα καταφερνω να κοιμηθω και πολυ.εγω την εχω βαλει απο 40 ημερων στο δωματιο της μεχρι 2,5 μηνων κοιμομασταν στο πατωμα στο δωματιο της γιατι θηλαζαμε συνεχως:-D αλλα απο 3 μεχρι τωρα πηγαινοερχομαι.αφου δεν εχω παρει καμια πορτα μαζι απο τη νυστα μου ειμαι τυχερη!

Link to comment
Share on other sites

fine ευτυχως που ξεκινησες το θεμα!κι εγω τη θηλαζω το βραδυ 2 ή 3 φορες αναλογα,εμενα διανυει τον 9ο μηνα.το εχω σκεφτει κι εγω μηπως η μπεμπα δεν θελει γαλα αλλα απλα μια αγκαλια ή νερακι ή την πιπιλα αλλα της δινω στηθος και θηλαζει κανονικα.ρωτησα τον παιδιατρο και μου ειπε οτι αν τρωει καλα ολη την ημερα δεν χρειαζεται να θηλαζει 2 ή 3 φορες,1 ειναι αρκετη.αλλα που να το ξερω αν ειναι οκ η ποσοτητα που παιρνει την ημερα?καποιες φορες της δινω λιγο νερακι το βραδυ,αλλα μετα απο λιγο μπορει να ξαναγκρινιαζει.κι εγω εχω κουραστει και σκεψου οτι δουλευω πρωι και απογευμα οποτε το βραδυ εχω αμεση αναγκη υπνου;)αλλα δεν τα καταφερνω να κοιμηθω και πολυ.εγω την εχω βαλει απο 40 ημερων στο δωματιο της μεχρι 2,5 μηνων κοιμομασταν στο πατωμα στο δωματιο της γιατι θηλαζαμε συνεχως:-D αλλα απο 3 μεχρι τωρα πηγαινοερχομαι.αφου δεν εχω παρει καμια πορτα μαζι απο τη νυστα μου ειμαι τυχερη!

και εγώ τον έβαλα στο δωμάτιο του και πηγαινοέρχομαι...αλήθεια ετσι ειπε ο γιατρος σου ε;ενδιαφέρον...

Fine μου θηλαζω αποκλειστικα, ετσι οπως παμε δεν το βλεπω να κραταει πολυ ομως...

υπομονη σε όλες μας.κάνουμε το καλύτερο για τα μωρά μας!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ τον έβαλα στο δωμάτιο του και πηγαινοέρχομαι...αλήθεια ετσι ειπε ο γιατρος σου ε;ενδιαφέρον...

 

τι να σου πω ετσι μου ειπε.το ειχα διαβασει κι εγω καπου αλλα δεν θυμαμαι που.με τοσες πληροφοριες εχω ψιλοχαθει.τωρα σε μια βδομαδα θα ξαναπαω κ θα το ξανασυζητησω να δω τι θα μου πει παλι.τις τελευταιες 3 μερες παντως η μικρη το εχει κανει συστημα και ενω κοιμαται κατα τις 11.00 με 11.30 μετα απο καμια ωριτσα ολο κουνιεται στο κρεβατι την αφηνω αλλα δεν σταματαει απο μονη της οποτε την ξαναπαιρνω και την βαζω στο στηθος.το ξερω οτι ειναι λαθος αλλα αλλιως δεν σταματαει.τι να την κανω?μετα ξανασηκωνεται κατα τις 3 την ξαναταιζω,στις 6 παλι τα ιδια.οντως υπομονη χρειαζεται ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

λοιπον πηγα στον παιδιατρο,δεν εχουμε παρει σχεδον καθολου,μονο 100 γραμμαρια,του ειπα παλι για το βραδυ οτι σηκωνεται για να φαει κ μου ειπε οτι προφανως δεν χορταινει ολη την ημερα ή οτι εχει φαει κολλημα με το στηθος και το θελει ολη την ωρα.το θεμα ειναι οτι η μπεμπα ακομα σηκωνεται 2 ή και 3 φορες κι εγω λυση δεν βρισκω:Dεπισης τρωει το σκατουλι και δεν παιρνει τι να το κανω.κι εγω η χαζη νομιζα οτι αφου τρωει και το βραδυ θα παιρνει παραπανω.:cry:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηγα στον παιδιατρο,δεν εχουμε παρει σχεδον καθολου,μονο 100 γραμμαρια,του ειπα παλι για το βραδυ οτι σηκωνεται για να φαει κ μου ειπε οτι προφανως δεν χορταινει ολη την ημερα ή οτι εχει φαει κολλημα με το στηθος και το θελει ολη την ωρα.το θεμα ειναι οτι η μπεμπα ακομα σηκωνεται 2 ή και 3 φορες κι εγω λυση δεν βρισκω:Dεπισης τρωει το σκατουλι και δεν παιρνει τι να το κανω.κι εγω η χαζη νομιζα οτι αφου τρωει και το βραδυ θα παιρνει παραπανω.:cry:

και σου πρότεινε φόρμουλα;εγω τον εχω καταφερει να τρωει μονο μια φορα τωρα μεσα στη νυκτα.ξυπνάει δεν λέω.ξυπναει στις 12 του βαζω πιπιλα και ξαναξυπναει 3η ωρα.αν δεν θελει την πιπιλα παλι τον θηλαζω αν οχι του βαζω πιπιλα και τον θηλαζω στις 4 ή 5 ηωρα.παρολαυτα και εμενα ενα καρο φαι τρωει ολη μερα....δεν πιστευω οτι ειναι τις πρωτες ωρες πεινα αφου με την πιπιλα κοιμαται ξανα.απλα πιστευω ειναι στο παιδι να ξυπνει ευκολα και να θελει αγκαλιτσα.

σε ποσο καιρο σου πηρε 100 γρ;μιας φιλης μου τρωει τον αμπακο και δεν παιρνει με τπτ ε και τι εγινε;αφου εχετε παιδιατρο και τον παρακολουθει μην αγχωνεσαι...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

και σου πρότεινε φόρμουλα;εγω τον εχω καταφερει να τρωει μονο μια φορα τωρα μεσα στη νυκτα.ξυπνάει δεν λέω.ξυπναει στις 12 του βαζω πιπιλα και ξαναξυπναει 3η ωρα.αν δεν θελει την πιπιλα παλι τον θηλαζω αν οχι του βαζω πιπιλα και τον θηλαζω στις 4 ή 5 ηωρα.παρολαυτα και εμενα ενα καρο φαι τρωει ολη μερα....δεν πιστευω οτι ειναι τις πρωτες ωρες πεινα αφου με την πιπιλα κοιμαται ξανα.απλα πιστευω ειναι στο παιδι να ξυπνει ευκολα και να θελει αγκαλιτσα.

σε ποσο καιρο σου πηρε 100 γρ;μιας φιλης μου τρωει τον αμπακο και δεν παιρνει με τπτ ε και τι εγινε;αφου εχετε παιδιατρο και τον παρακολουθει μην αγχωνεσαι...

μου ειπε φορμουλα για να μην ειναι τοσο εξαρτημενη απο το θηλασμο.κι εγω πρωτα της δινω νερακι ή πιπιλα και αν ξαναξυπνησει τοτε τη θηλαζω.αλλα μπορει να τυχει να τη θηλασω 1 φορα μπορει και 3.αναλογα.

100 γραμμαρια πηρε μεσα σε 2,5 μηνες.ειχε χασει 50 τον ενα μηνα και τον αλλο πηρε 150 οποτε συνολο εχει παρει 100.αλλα αφου τρωει και ολη την ωρα κινειται κανει σαν το τρελο το σκατουλι που να μεινει γραμμαριο πανω της.ειδικα τωρα που μπουσουλαει κιολας αστα:Pπαμε καθε μηνα στον παιδιατρο για τα εμβολια οποτε την παρακολουθει γενικα.εσυ δεν πας καθε μηνα για παρακολουθηση?

Link to comment
Share on other sites

Για να σας δώσω κουράγιο θα σας πω απλώς ότι εδώ και 4 (!!!!) μήνες ξυπνάει ανά μία ώρα το βράδυ & θηλάζει!Δεν θέλει ούτε πιπίλα,ούτε νερό (εκνευρίζεται ακόμη περισσότερο!!),ούτε κούνημα!Προχθές είδαμε την πρώτη κορυφούλα από ένα δοντάκι ,κοιμήθηκε 3 νύχτες 3ώρα σερι & από χθες βράδυ ξανά τα ίδια..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Για να σας δώσω κουράγιο θα σας πω απλώς ότι εδώ και 4 (!!!!) μήνες ξυπνάει ανά μία ώρα το βράδυ & θηλάζει!Δεν θέλει ούτε πιπίλα,ούτε νερό (εκνευρίζεται ακόμη περισσότερο!!),ούτε κούνημα!Προχθές είδαμε την πρώτη κορυφούλα από ένα δοντάκι ,κοιμήθηκε 3 νύχτες 3ώρα σερι & από χθες βράδυ ξανά τα ίδια..

ωχ αληθεια;και εμενα εβγαλε τα 2 πρωτα δοντια την περασμενη βδομαδα.πριν κοιμοταν καλυτερα.μετα τα δοντια ολο ξυπναει.τυχαιο;λες να βγαζει κι αλλα;

ολο σηκωνεται στο κρεββατι ορθιος λες και ειναι χορτατος απο υπνο και αν δεν τον θηλασω ή δεν του δωσω πιπιλα και δεν τον κουνησω δεν κοιμαται...αχ βρε κοριτσια μονο εδω μεσα διαβασω για παιδια που δεν κοιμουνται.ολες οι φιλες μου εχουν μωρα που κοιμουνται σερι και ολο με ρωτανε πως τα παμε και εγω απαντω τα ιδια χαλια...μονο τον περασμενο μηνα ηταν λιγο καλυτερα αλλα παλι ημαστε στα ιδια χαλια...φταιει μηπως που θηλαζουμε;τι τους δινετε εσεις να τρωνε το απογευμα;μηπως να τους φτιαχνουμε κατι πιο μπουκωτικο;;εγω δινω χορτοσουπα απο το μεσημεριανο αλλα προκοψα...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πω πω oneiraki τι τραβας.πακετο μεγαλο...και μενα εχει βγαλει 2 δοντακια αλλα δεν ειχσμε ιδιαιτερο θεμα.εγω το απογευμα της δινω εναλλαξ γιαουρτι ή κρεμα δημητριακων.μετα μπορει να φαει και μπισκοτακι ή αν φαμε κατι εμεις να φαει απο το δικο μας.γενικα θελει γαλα.κοριτσια περαστικα μας.ας κανουμε μια υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

πω πω oneiraki τι τραβας.πακετο μεγαλο...και μενα εχει βγαλει 2 δοντακια αλλα δεν ειχσμε ιδιαιτερο θεμα.εγω το απογευμα της δινω εναλλαξ γιαουρτι ή κρεμα δημητριακων.μετα μπορει να φαει και μπισκοτακι ή αν φαμε κατι εμεις να φαει απο το δικο μας.γενικα θελει γαλα.κοριτσια περαστικα μας.ας κανουμε μια υπομονη...

 

Έμενα έχει αλλεργία στο αγελαδινό οποτε δίνω χορτόσουπα. Χθες που αυξησα τημέριδα κοιμήθηκε καλύτερά.ξέρετε ως ποσα ml κάνει να δίνουμε το κάθε γεύμα;εμείς τρώμε 200 άλλά δείχνει να θέλει κι άλλο.ο γιατρός μου είχε πει 150-200..

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βγάλαμε & το δεύτερο δόντι & επιτέλους κοιμόμαστε 4ωρα!!!Εμείς δεν τρώμε ΚΑΝ 150μλ το γεύμα.Μπορεί να φάμε 150μλ την μέρα αλλά το γεύμα όχι.Να δω πως θα αντικατστήσουμε όταν θα πρέπει να πάω στην δουλειά!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

εγω βρε κοριτσια δεν μετραω καθολου,δεν μπορω να το κανω.ας φαει οσο θελει.σιγα μην μετραω το γαλα,διπλος κοπος δηλαδη ή τις μπουκιες της.χτες και μενα κοιμηθηκε ενα 4ωρο σερι και το ευχαριστηθηκα τοσο που εχω σηκωθει απο τις 7 μεσα στην ενεργεια,κοιμηθηκα 6 ωρες:D

και επειδη δουλευω απο τον 1ο μηνα που γεννηθηκε η μικρη σας λεω οτι δεν θελει κοπο θελει τροπο.και εννοειται οτι το καθε μωρακι εχει το δικο του προγραμμα.απλα επειδη μαλλον τα μωρακια ειναι λιγο δυσκολο να ακολουθησουν το προγραμμα μας ειναι πιο ευκολο να ακολουθησουμε εμεις το δικο τους.εγω τουλαχιστον ετσι εκανα,κουραζομαι βεβαια αλλα ειναι η μπεμπα μου ευτυχισμενη;)

Link to comment
Share on other sites

oneiraki τα ίδια και χειρότερα...ανα μισή με μία ώρα όλο το βράδυ:( έχω λαλήσει..θέλει να κοιμάται αποκλειστικά με το στήθος στο στόμα το έχει κάνει πιπίλα και δεν ηρεμεί με τίποτα άλλο..ειδικά τα τελευταία δυο βράδια ήταν μαρτύριο..σκέφτηκα να της δώσω ξένο μήπως και δεν χορταίνει αλλά η παιδίατρος λέει οτι χορταίνει μια χαρά,μόνο αν της βάλω πιπίλα και την μάθει θα κοιμάται,αλλιώς υπομονή..θα μάθει τώρα πιπίλα στον 8ο βρε κορίτσια δύσκολο μου φαίνεται..δόντια δεν βγάλαμε αλλά ετοιμάζονται

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

oneiraki τα ίδια και χειρότερα...ανα μισή με μία ώρα όλο το βράδυ:( έχω λαλήσει..θέλει να κοιμάται αποκλειστικά με το στήθος στο στόμα το έχει κάνει πιπίλα και δεν ηρεμεί με τίποτα άλλο..ειδικά τα τελευταία δυο βράδια ήταν μαρτύριο..σκέφτηκα να της δώσω ξένο μήπως και δεν χορταίνει αλλά η παιδίατρος λέει οτι χορταίνει μια χαρά,μόνο αν της βάλω πιπίλα και την μάθει θα κοιμάται,αλλιώς υπομονή..θα μάθει τώρα πιπίλα στον 8ο βρε κορίτσια δύσκολο μου φαίνεται..δόντια δεν βγάλαμε αλλά ετοιμάζονται

 

Τα δοντάκια της φταίνε!Εμείς βγάλαμε 2 πριν 10 μέρες & ηρέμησε επίτελους!Εντάξει δεν κοιμάται 6ωρα όπως παλιά αλλά κοιμάται 3-4 ώρες σερί..Υπομονή,δεν υπάρχει άλλη λύση.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

oneiraki τα ίδια και χειρότερα...ανα μισή με μία ώρα όλο το βράδυ:( έχω λαλήσει..θέλει να κοιμάται αποκλειστικά με το στήθος στο στόμα το έχει κάνει πιπίλα και δεν ηρεμεί με τίποτα άλλο..ειδικά τα τελευταία δυο βράδια ήταν μαρτύριο..σκέφτηκα να της δώσω ξένο μήπως και δεν χορταίνει αλλά η παιδίατρος λέει οτι χορταίνει μια χαρά,μόνο αν της βάλω πιπίλα και την μάθει θα κοιμάται,αλλιώς υπομονή..θα μάθει τώρα πιπίλα στον 8ο βρε κορίτσια δύσκολο μου φαίνεται..δόντια δεν βγάλαμε αλλά ετοιμάζονται

Εμείς 6 μηνών μαθαμε πιπιλα.οχι οτι δεν ξυπναμε ομως.θελουμε η μαμα να μας βαλει εστω και την πιπιλα...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Oneiraki 3-4 ώρες συνεχόμενες είναι όαση μπροστά στα μισάωρα σχεδον που ξυπνάει..μακάρι να δούμε φώς με τα δοντια..

Fine καλά θα ήταν να ξυπνούσα για λίγο για την πιπίλα μόνο αλλά αν ξυπνήσει την έχω και μισή ώρα να πιπιλάει το στήθος μέχρι να ξανακοιμηθεί για να την ακουμπήσω στην κούνια και μετά από λίγο να ξυπνήσει πάλι και αντε φτου κι απ'την αρχή..το έχει πιπίλα το στήθος και δεν θέλει την κανονική πιπίλα..πόσο να αντέξω κι εγώ αυπνη..

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

Oneiraki 3-4 ώρες συνεχόμενες είναι όαση μπροστά στα μισάωρα σχεδον που ξυπνάει..μακάρι να δούμε φώς με τα δοντια..

Fine καλά θα ήταν να ξυπνούσα για λίγο για την πιπίλα μόνο αλλά αν ξυπνήσει την έχω και μισή ώρα να πιπιλάει το στήθος μέχρι να ξανακοιμηθεί για να την ακουμπήσω στην κούνια και μετά από λίγο να ξυπνήσει πάλι και αντε φτου κι απ'την αρχή..το έχει πιπίλα το στήθος και δεν θέλει την κανονική πιπίλα..πόσο να αντέξω κι εγώ αυπνη..

θα σκεφτόσουν να ξαναδοκιμάσει μια νέα πιπίλα;πάρε αυτή της chicco την καουτσούκινη χιχι.την λατρεύουν πολλά παιδία και τώρα την μάθαμε και εμείς...στην αρχή δεν την πολυήθελε αλλά τωρα την θέλει πολύ!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια αν ξέρει καμία να με βοηθήσει η κόρη μου τους τελευταίους 2 μηνες ξύπναγε τη νύχτα ανα μια ώρα για να θηλάσει και εδώ και λίγες μέρες κοιμάται όλη νύχτα δεν ξυπνάει καθόλου να θηλάσει, φοβάμαι μήπως μειωθεί το γάλα μου δεδομένου οτι ξεκινήσαμε και φρουτόκρεμα κάθε πρωι. τι να κάνω μήπως να την ξυπνάω τη νύχτα; 2 μέρες τώρα δεν της έδωσα κρέμα γιατί θέλω να θηλάσει παραπάνω τη μέρα αφού έκοψε τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...