Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα κατά την άντληση με θήλαστρο


Recommended Posts

Εχω το εξης θεμα...

Αγορασα πριν λιγες μερες το mini electric της medela για να αντικαταστησω το συμπληρωμα που δινω στο μωρο με δικο μου γαλα.

Επειδη γεννηθηκε μικρουλης(2610)μου ειπαν μετα το θηλασμο να του δινω κ συμπληρωμα για να μη χανει βαρος ειδικα στην αρχη.Τωρα ειναι 26 ημερων,κ μεχρι προσφατα επινε πολυ λιγο συμπληρωμα,10-15 ml στο γευμα η και καθολου.Τις τελευταιες μερες ομως υπαρχουν φορες(ειδικα το βραδυ πριν κοιμηθει κ το πρωι πρωι κατα τις 6)που πινει ολο το μπιμπερο(35ml).

Το προβλημα τωρα ειναι οτι ενω πηρα το θηλαστρο δεν εχω καταφερει ακομα να κανω το γαλα να βγαινει συνεχομενο.Αντλω μετα το θηλασμο κ συνηθως βγαζω μεγαλες σταγονες κ μονο 2-3 φορες τυχαια καταφερα να το κανω να βγαλει το γαλα σα να ψεκαζει.Ξερω οτι υπαρχει γαλα στο στηθος,γιατι αφου αντλησω,αν ξαναβαλω το μωρο μπορει να φαει για ωρα,κ οταν το παιρνει εκει ο υπνος το στοματακι του ειναι γεματο με γαλα.

Κανω εγω κατι λαθος με το θηλαστρο?Απλα στεναχωριεμαι,γιατι κ χρονο μου τρωει(που ειναι πια πολυτιμος)κ ερεθιζονται παραπανω οι θηλες μου χωρις να καταφερω να βγαλω πανω απο 25 ml στην αντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει!

Απ' όσο ξέρω το μίνι ελέκτρικ δεν είναι για συστηματικές αντλήσεις. Το χρησιμοποίησα κι εγώ και μέρα με τη μέρα έβγαζα λιγότερη ποσότητα. Τελικά νοίκιασα το symphony με το οποίο έκανα αντλήσεις για 7 μήνες. Βέβαια το δικό μου μωρό δε θήλασε καθόλου απευθείας από το στήθος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει!

 

Το θηλαστρο που έχεις είναι ακατάλληλο για γυναίκες που δεν έχουν εδραιώσει γαλουχια, δεν έχουν θηλασει δλδ αποκλειστικα για τουλάχιστον 6 εβδομάδες. Για άντληση πριν την εδραίωση της γαλουχιας κατάλληλα είναι μόνο τα νοσοκομειακα θηλαστρα τα οποία δεν πωλούνται στο εμπόριο αλλα νοικιαζονται. Το θηλαστρο που έχεις είναι για γυναίκες που έχουν εδραιώσει γαλουχια και θέλουν να λείψουν για λίγες ώρες και να αφήσουν 1-2 γεύματα στο μωρο.

Ακόμη όμως κι αυτές οι γυναίκες με αυτο το θηλαστρο (ή εσύ να νοικιαζες ένα νοσοκομειακο θηλαστρο) χρειάζονται κάποιο χρόνο εξοικειωσης με το θηλαστρο, μια περίοδο γνωριμίας προκειμένου να αποδώσουν στην άντληση. Ακόμη, υπάρχουν γυναίκες που παρόλο που θηλαζουν για χρόνια δεν καταφέρνουν να βγάλουν παρά ελάχιστη ποσότητα με το θηλαστρο.

 

Στην ηλικία που είναι το μωρακι σου και με το τόσο λίγο συμπλήρωμα που πίνει είναι πραγματικά εύκολο να θηλασεις αποκλειστικα χωρίς να κανεις καθόλου άντληση. Μην ξοδευεις το χρόνο σου στην άντληση, πάρε το μωρο στο κρεβάτι σου, ξαπλωστε και βάλτο να θηλασει ξαπλωμενο για να πάρει αυτα τα 30μλ κι εσύ να κοιμηθεις λίγο ή κανε μια εναλλαγή στήθους (δλδ πχ ξεκινάς αριστερό στήθος, δίνεις μετα δεξι και μετα ξανά αριστερό-στο ίδιο γεύμα) ή κανε μαλαξεις στο στήθος την ώρα που θηλαζει.

Αν παρόλα αυτα δυσκολευτεις να κόψεις το συμπλήρωμα αμέσως με τους τρόπους που σου έγραψα, μείωσέ το σταδιακά: μείωσε κατα 10μλ ανα γεύμα κάθε μέρα (αν δλδ δίνεις 30 μλ σήμερα, δώσε 20 μλ αύριο κτλ) σε όλα τα γεύματα που δίνεις συμπλήρωμα. Αν σου φαίνεται ότι δε γίνεται βάλε στόχο να μειώσεις το συμπλήρωμα ενός γεύματος την ημέρα μέχρι να το κόψεις εντελώς και μετα πας στο δεύτερο.

 

Πραγματικά το συμπλήρωμα είναι λίγο και πιστεύω θα τα καταφέρεις εύκολα αρκεί φυσικα το μωρο να έχει πρόσβαση στο στήθος οπότε το θελήσει, χωρίς ωράρια και προγραμμα και χωρίς πιπιλα.

Να μετράς τις πάνες: θέλεις 6-8 βρεγμενες μέχρι να σαραντησει. Οι κενώσεις δεν έχουν σημασία, σε κάποια μωρα είναι φυσιολογικό να μειωθούν κατα πολυ απο τις 20-30 μέρες και μετα (αρκεί όταν το μωρο να ενεργείται να μην πονάει και τα κακά να είναι μαλακά).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Το ωραιο ειναι οτι αυτο το θηλαστρο μου το προτειναν σαν το ιδανικοτερο.

Η αληθεια ειναι οτι κ εγω απο την αρχη ελεγα να θηλασω αποκλειστικα,αλλα επειδη ο μικρος μας στην αρχη κουραζοταν γρηγορα στο στηθος κ φοβηθηκα κ εγω μη χασει βαρος,ξεκινησα το συμπληρωμα απο το μαιευτηριο.

Η απορια μου παντως ειναι,αφου υπαρχουν αυτα τα ml που χρειαζεται συμπληρωματικα στο στηθος,γιατι δεν τα παιρνει κατα το γευμα?Ειναι θεμα κουρασης δικης του?

Κ ενω στην αρχη θηλαζε ενα τεταρτο περιπου στο ενα στηθος(μου ειχαν πει βεβαια στο τεταρτο να τον βγαζω),κ 8-10 λεπτα στο αλλο,τωρα υπαρχουν φορες που μπορει να κατσει κ μιση ωρα στο ενα στηθος,η ενω θηλαζει να τον παιρνει για λιγο ο υπνος,να ξυπναει κ να ξαναθηλαζει,κ αυτο για πολλη ωρα.Ειναι πιθανον να περναει αλμα αναπτυξης?(το οποιο δεν ηξερα καν οτι υπαρχει καθοτι ασχετη κ πρωτη φορα μαμα,το διαβασα εδω στο φορουμ).Την προηγουμενη Κυριακη παντως που τον ζυγισαμε σε σχεση με την προ-προηγουμενη,δηλαδη σε μια βδομαδα,ειχε παρει 470 γραμμ,ενω η παιδιατρος μας ειχε πει για 180-200 τη βδομαδα.

Οσες φορες ομως δεν ηθελε συμπληρωμα η τον ειδα οτι ειχε χορτασει κ νυσταξει κ δεν του εδωσα εγω,ξαναπεινασε πολυ πιο γρηγορα απο τις φορες που ειχε παρει συμπληρωμα.

Χαρηκα παντως που τα 30(που δεν πινει κ τοσα παντα)δεν ειναι πολλα,γιατι στεναχωριομουν οτι τοση ωρα τον θηλαζω κ δεν εχει πιει τιποτα για να πινει μετα κ τοσα ml.

Συγνωμη για τις τοσες πολλες αποριες,αλλα τωρα προσπαθω κ εγω να μαθω,κ δυστυχως δεν υπαρχουν πολλες γνωστες πια που να επιμενουν στο θηλασμο για να βοηθησουν καπως με την εμπειρια τους.

Link to comment
Share on other sites

Η απορια μου παντως ειναι,αφου υπαρχουν αυτα τα ml που χρειαζεται συμπληρωματικα στο στηθος,γιατι δεν τα παιρνει κατα το γευμα?Ειναι θεμα κουρασης δικης του?

Κ ενω στην αρχη θηλαζε ενα τεταρτο περιπου στο ενα στηθος(μου ειχαν πει βεβαια στο τεταρτο να τον βγαζω),κ 8-10 λεπτα στο αλλο,τωρα υπαρχουν φορες που μπορει να κατσει κ μιση ωρα στο ενα στηθος,η ενω θηλαζει να τον παιρνει για λιγο ο υπνος,να ξυπναει κ να ξαναθηλαζει,κ αυτο για πολλη ωρα.Ειναι πιθανον να περναει αλμα αναπτυξης?(το οποιο δεν ηξερα καν οτι υπαρχει καθοτι ασχετη κ πρωτη φορα μαμα,το διαβασα εδω στο φορουμ).Την προηγουμενη Κυριακη παντως που τον ζυγισαμε σε σχεση με την προ-προηγουμενη,δηλαδη σε μια βδομαδα,ειχε παρει 470 γραμμ,ενω η παιδιατρος μας ειχε πει για 180-200 τη βδομαδα.

Οσες φορες ομως δεν ηθελε συμπληρωμα η τον ειδα οτι ειχε χορτασει κ νυσταξει κ δεν του εδωσα εγω,ξαναπεινασε πολυ πιο γρηγορα απο τις φορες που ειχε παρει συμπληρωμα.

Χαρηκα παντως που τα 30(που δεν πινει κ τοσα παντα)δεν ειναι πολλα,γιατι στεναχωριομουν οτι τοση ωρα τον θηλαζω κ δεν εχει πιει τιποτα για να πινει μετα κ τοσα ml.

 

Τα μλ δεν υπάρχουν στο στήθος γιατι δεν είναι αποθήκη.. Δλδ απο τη στιγμή που δίνεις συμπλήρωμα πχ 30μλ το στήθος σου παράγει 30μλ λιγότερα απο τις ανάγκες του μωρου. Όμως επειδή το στήθος είναι αδένας που παράγει τη στιγμή που το μωρο θηλαζει με λίγη ώρα παραπάνω στο στήθος και με λίγη προσπαθεια κι ενθάρρυνση απο την μεριά σου θα πάρει αυτα τα 30μλ (με τους τροπους που σου έγραψα παραπάνω) κι η παραγωγη θα προσαρμοστεί στις ανάγκες του μωρου. Κάποια στιγμή το στήθος φτάνει σε ένα σημείο "αρμονίας" με το μωρο όπου η παραγωγη κι η ζήτηση έχει ταυτιστεί.

 

Τα νεογέννητα είναι πολυ φυσιολογικό να περνούν το μεγαλύτερο μέρος του 24ωρου στο στήθος της μαμάς. Μην το σκέφτεσαι σαν πείνα, δεν χορταινουν ποτε αν καταλαβαίνεις τι εννοώ! Δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα στον εξω κοσμο απο τη φάση της διαρκής 24ωρου σίτισης που είχε μέσα στην μήτρα, χρειάζεται χρόνο!

Πετα το ρολόι και κανε υπομονή, γύρω στο 2μηνο η διάρκεια θηλασμου μειώνεται.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον,σημερα επιχειρησα να τον θηλασω μονο,οσο συχνα ηθελε κ για οση ωρα.Το αποτελεσμα ηταν να πειναει καθε 40 λεπτα με 1 ωρα,κ στο ενδιαμεσο να κοιμαται ελαχιστα.Ετρωγε εν τω μεταξυ απο μιση ωρα στο καθε στηθος,κ ενω ειχε χαλαρωσει κ τον ειχε παρει ο υπνος οταν τον εβγαζα,μετα απο λιγο ζωηρευε παλι.Τελικα το απογευματακι του εδωσα κ μπιμπερο γιατι δεν ηθελα να τον ταλαιπωρω τοσο,κ ηπιε γυρω στα 30 μλ.Μετα κοιμηθηκε για 3μιση ωρες περιπου κ οταν ξαναθηλασε θηλασε πολυ λιγοτερη ωρα απο ολη την υπολοιπη μερα.Μετα το θηλασμο ομως συνεχισε παλι να ειναι ανησυχος κ να μην κοιμαται:(

Τα κακακια του εν τω μεταξυ την τελευταια φορα που τον αλλαξα ηταν πρασινα,κ οχι μουσταρδι.Ειναι κακο αυτο?

Απλα στεναχωρηθηκα σημερα,γιατι κ εκεινος ταλαιπωρηθηκε,κ εγω κουραστηκα με τοσες ωρες θηλασμου κ τελικα κ εκεινος δε χορταινε οσο επρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,σημερα επιχειρησα να τον θηλασω μονο,οσο συχνα ηθελε κ για οση ωρα.Το αποτελεσμα ηταν να πειναει καθε 40 λεπτα με 1 ωρα,κ στο ενδιαμεσο να κοιμαται ελαχιστα.Ετρωγε εν τω μεταξυ απο μιση ωρα στο καθε στηθος,κ ενω ειχε χαλαρωσει κ τον ειχε παρει ο υπνος οταν τον εβγαζα,μετα απο λιγο ζωηρευε παλι.Τελικα το απογευματακι του εδωσα κ μπιμπερο γιατι δεν ηθελα να τον ταλαιπωρω τοσο,κ ηπιε γυρω στα 30 μλ.Μετα κοιμηθηκε για 3μιση ωρες περιπου κ οταν ξαναθηλασε θηλασε πολυ λιγοτερη ωρα απο ολη την υπολοιπη μερα.Μετα το θηλασμο ομως συνεχισε παλι να ειναι ανησυχος κ να μην κοιμαται:(

Τα κακακια του εν τω μεταξυ την τελευταια φορα που τον αλλαξα ηταν πρασινα,κ οχι μουσταρδι.Ειναι κακο αυτο?

Απλα στεναχωρηθηκα σημερα,γιατι κ εκεινος ταλαιπωρηθηκε,κ εγω κουραστηκα με τοσες ωρες θηλασμου κ τελικα κ εκεινος δε χορταινε οσο επρεπε.

 

Αυτό που σου είπε η Νινα νινα είναι αλήθεια: ένα μωράκι κολλημένο στο στήθος δεν σημαίνει ότι τρώει απαραίτητα ή ότι κλαίει επειδή πεινάει.

 

Κατ'αρχήν το ότι πρέπει να του δίνεις συμπλήρωμα επειδή είναι λίγα κιλά ποιός σου το είπε, ο παιδίατρος σου; Εμένα τόσο γεννήθηκε, 2690 και μάλιστα επειδή μπήκε θερμοκοιτίδα μου το γύρισαν 2400. Ποτέ δεν του έδωσα συμπλήρωμα και πλέον 6 μηνών είναι μιά χαρά παίδαρος! Μόνο με θηλασμό. Που σημειωτέον το παιδί το έπιασα στα χέρια μου 16 ημερών και μέχρι τότε έβγαζα γάλα για να μην μου κοπεί και να το πηγαίνω στο νοσοκομείο με ένα ηλεκτρικό θήλαστρο της nuk. Ούτε νοσοκομειακά ούτε τίποτα. Απλά μάλαζα το στήθος μου και έστελνα "κύματα" προς τα κάτω. Και τα κατάφερα μιά χαρά, θέληση μόνο να υπάρχει.

 

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να δίνεις ξένο γάλα στο αγγελουδάκι σου. Κανένα μα κανένα άλλο γάλα δεν του προσφέρει αυτά που του δίνεις με τον θηλασμό. Όσο του δίνεις ξένο, τόσο μειώνεται από την παραγωγή σου, είναι κρίμα...

 

Αυτό που πρέπει να έχεις με τον θηλασμό είναι θέληση και υπομονή... Πρέπει και οι δύο να βρείτε τους ρυθμούς σας και να μην το βάλεις εύκολα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,σημερα επιχειρησα να τον θηλασω μονο,οσο συχνα ηθελε κ για οση ωρα.Το αποτελεσμα ηταν να πειναει καθε 40 λεπτα με 1 ωρα,κ στο ενδιαμεσο να κοιμαται ελαχιστα.Ετρωγε εν τω μεταξυ απο μιση ωρα στο καθε στηθος,κ ενω ειχε χαλαρωσει κ τον ειχε παρει ο υπνος οταν τον εβγαζα,μετα απο λιγο ζωηρευε παλι.Τελικα το απογευματακι του εδωσα κ μπιμπερο γιατι δεν ηθελα να τον ταλαιπωρω τοσο,κ ηπιε γυρω στα 30 μλ.Μετα κοιμηθηκε για 3μιση ωρες περιπου κ οταν ξαναθηλασε θηλασε πολυ λιγοτερη ωρα απο ολη την υπολοιπη μερα.Μετα το θηλασμο ομως συνεχισε παλι να ειναι ανησυχος κ να μην κοιμαται:(

Τα κακακια του εν τω μεταξυ την τελευταια φορα που τον αλλαξα ηταν πρασινα,κ οχι μουσταρδι.Ειναι κακο αυτο?

Απλα στεναχωρηθηκα σημερα,γιατι κ εκεινος ταλαιπωρηθηκε,κ εγω κουραστηκα με τοσες ωρες θηλασμου κ τελικα κ εκεινος δε χορταινε οσο επρεπε.

 

Η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι πολυ φυσιολογική για νεογέννητο. Στο έγραψα και πιο πάνω. Μην το σκέφτεσαι ως ταλαιπωρία του μωρου σου, έτσι είναι σχεδον όλα τα μωρα που θηλαζουν.

Τα πράσινα κακα σε τι φως τα είδες; Σε φυσικό, σε λαμπα φθορισμού ή κίτρινη; Αν τα είδες σε κίτρινη κατα πάσα πιθανότητα είναι μουσταρδι και τα πρασινιζει η λαμπα. Αν τα είδες σε φυσικό ή φθορισμού τότε πρόσεχε λίγο μήπως αλλάζεις συχνα στήθος και το μωρο πίνει λιγότερο λιπαρο γάλα και περισσότερο απο το αραιο που προκαλεί πράσινα κακα.

Όταν το μωρο βρέχει 6-8 πάνες τότε χορταινει οσο πρέπει.

 

Η Πέρλα έχει δίκιο σε αυτα που γράφει, εμένα γεννήθηκε 2,800 και την πήραμε 2,700, δεν μου είπαν τίποτα για ξένο γάλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε φυσικο τα ειδα,στο ιδιο που εβλεπα κ τα μουσταρδι,κ ηταν καθαρη η διαφορα.Στηθος δε νομιζω οτι αλλαζα συχνα,καθοταν τουλαχιστον 20 λεπτα στο πρωτο,πολλες φορες κ 30-40 λεπτα,κ μολις σταματαγε να θηλαζει κ εβγαζε το στηθος απο το στομα,τοτε τον αλλαζα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε 2-3 μέρες εξακολουθούν να είναι πράσινα το ξανασυζηταμε. Πολλές φορές είναι κατι παροδικο πχ μια ιωσουλα που την περνάει ελαφρά λόγω θηλασμου.

Ενημέρωσε αν θέλεις παιδιατρο αλλα μάλλον θα σου πει είτε είναι φυσιολογικο χρωμα για μωρο που θηλαζει είτε ότι έφαγες κάτι πράσινο (φυσικα τπτ απο τα δυο δεν ισχύει). Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, αν δεν περάσει ξαναγραψε για να δούμε μήπως είναι υπερπαραγωγή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Και εμένα ο γιος μου ήθελε συνέχεια στο στήθος αλλά μου έλεγαν ότι είναι λάθος αυτό και το παιδί έκλαιγε συνέχεια, με αποτέλεσμα να δώσω γρήγορα ξένο γάλα. Τώρα θηλάζω αποκλειστικά την κόρη μου γιατί με βοήθησε μια σύμβουλος θηλασμου πολύ.Και εκείνη θέλει συνέχεια το στήθος και μπορώ να πω ότι δεν καταλαβαίνω αν κάνει κολικούς ή οχι γιατί ξεχνιέται στο στήθος.

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα ειναι φυσιολογικα.το θηλαστρο δεν σου χρειαζεται (και ειναι μια χαρα το συγκεκριμενο..)καατα τη γνωμη μου (εκτος αν πρεπει να λειπεις οποτε να τρωει δικο σου γαλα)αλλα αν θες δεν πρεπει να αντλεις απο το στηθος που μολις εφαγε το παιδι.δωστου να φαει απο το ενα και ανλτησε απο το αλλο.και οχι σε καθε γευμα εννοειται 2-3 φορες τη μερα αλλιως απλα ταλαιπωρεισαι ...επισης θεωρω πως δεν υπαρχει κανενας λογος για συμλπηρωμα.τα παιδια που θηλαζουν αποκλειστικα παιρνουν τους πρωτους μηνες υπερδιπλασιο βαρος απο αυτα που τρωνε γαλα εμποριου και οι παιδιατροι φρικαρουν και σου λενε το παιδι ειναι υπερβαρο!μετα το 6μηνο παιρνουν πολυ λιγοτερο...(ο δικος μου στο μηνα 1.400κ στος 2 μηνες 1300 και παει λεγοντας,ενω οσα τρωνε ξενο παιρνουν γυρω στα 700γρ το μηνα!!!)αν θες μπες στο σαιτ του παπαβεντση(γκουγκλαρε το ονομα θα στο βγαλει) και δες εκει που λεει καμπυλες αναπτυξης και αποκλειστικος θηλασμος ,η στο mitrikosthilasmos kai ενημερωσου!να σου ζησει,μην ανχωνεσαι και καλη επιτυχια με τον θηλασμο!θελει πολυ υπομονη αλλα θα στρωσει οσο περναει ο καιρος!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...