Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συγγενες μεγακολο ή...απατη του μαιευτηριου??


Recommended Posts

Ηρθε η στιγμη να παραθεσω και εγω την δικια μας εμπειρια που εβαλε σε περιετειες το μικρο μου αγορακι.Γεννησα 22-02-2012 με κτ λογω προηγηθεισας σε γνωστο ΙΔΙΩΤΙΚΟ μαιευτηριο της Αθηνας.Ειχα μια πολυ καλη εγκυμοσυνη οπως επισης και εναν πολυ καλο τοκετο,ολα εξελιχθηκαν ομαλα στο χειρουργειο,ημουν 38 και 3ημ και το μωρο 3320γρ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ!Περναει το 1ο 24ωρο της ζωης του, ο μικρος λιγο νωθρος,προσπαθουσα να τον θηλασω αλλα εκεινος κοιμοταν,υπεθετα πως ειναι πολυ νωρις αφου δεν ειχα ακομη και γαλα αλλα και οι παιδιατροι μας διαβεβαιωναν οτι ειναι ολα καλα και σιγα σιγα θα "ζωηρεψει".Ειχα και την εμπειρια απο τον πρωτο μου γιο οποτε δεν ανησυχησα και τοσο.Το 2ο 24ωρο το βραδι η παιδιατρος της βαρδιας μας ενημερωσε πως στο μωρο θα γινει μια ακτινογραφια στην κοιλιτσα του γιατι ηταν μετεωρισμενη,και επιπλεον δεν ειχε κανει κενωσεις παρα μονο χολωδεις εμετους.Η ακτινογραφια εδειξε μια μικρη εμπλοκη στο κατωτερο τμημα του παχεος εντερου η οποια μπορει να οφειλοταν ειτε σε καποια στένωσή του,ειτε σε μια απλη συστροφη του εντερου ή σε ενα στρεσαρισμα του παιδιου κατα την διαρκεια του τοκετου ή ακομα και σε κατι σοβαρο το οποιο δεν μπορουσε να διαπιστωθει απο μια απλη ακτινογραφια και ετσι ο χειρουργος του οροφου συνεστησε οτι το μωρο πρεπει να μπει στη ΜΕΝΝ για να σιτιζεται μονο με ορο αφου το γαλα ισως να επειδινωνε την κατασταση.Οπως και εγινε.Το επομενο πρωινο-3ο 24ωρο ζωης-μας καλεσε ο "επιστημονας" παιδοχειρουργος της ΜΕΝΝ και διχως να σκεφτει την ψυχολογια τη δικη μου και του αντρα μου μας ανακοινωσε ΩΜΑ οτι το παιδακι πασχει απο μια παθηση που ονομαζεται συγγενες μεγακολο(δηλ.δεν μπορει να κενωνεται,πρηζεται η κοιλια του και κανει εμετους)οτι δτστυχως ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ και δεν υπαρχει αλλη λυση περα απο την χειρουργικη αντιμετωπιση.Οχι ομως ενα απλο χειρουργειο και τελειωσαμε αλλα 3 συνολικα στην ζωη του και συν του οτι θα ειχε παρα φυση εδρα για τα κακα του(κολοστομια)για 6 μηνες.Μαλιστα ο "χασαπης"με καθησυχασε λεγοντας μου οτι αν θελω να μην μαθευτει για την κολοστομια να κρυβω το σακουλακι μεσα στο pambers!!Βεβαια μας επισημανε οτι ολο αυτο το κοστολογειται 3.500ευρω!!!και εκλεισε και χειρουργειο για την επομενη 07.30 το πρωι!Η πρωτη κινηση μας ηταν να καλεσουμε την παιδιατρο του μεγαλου μου γιου-η οποια ειναι γιατρος στο Παιδων,να την εχει παντα καλα ο Θεος-η οποια ακουγοντας ολα αυτα ειπε κατα λεξη "παρτε το παιδακι απο εκει το κανουν για τα λεφτα".Κινητοποιηθηκε ασθενοφορο για την μεταφορα του παιδιου στο Παιδων αν και αρχικα η υπευθυνη της ΜΕΝΝ αρνηθηκε λεγοντας οτι το Παιδων εκεινη την ημερα δεν εφημερευε αλλα ευτυχως και παλι λογω της παιδιατρου εγινε δεκτο.Ο πρωτος επιμελητης παιδοχειρουργος-συστημενος απο την γιατρο μας-που κληθηκε να εξετασει το παιδι την ιδια μερα που μεταφερθηκε ειπε οτι το μωρο απο την εικονα του και μονο δεν μοιαζει με παιδι με συγγενες μεγακολο,διεψευσε τη διαγνωση του μαιευτηριου αλλα συνεστησε να παραμεινει στην ΜΕΝΝ για παρακολουθηση αφου ειχε υποστει και βαριουχο υποκλυσμο για την ακτινογραφια.Για να μην τα πολυλογω μειναμε στην μοναδα 13μερες,το παιδι εκανε κανονικα κενωσεις παρολο που αρχικα ειχε μονο ορο,η κοιλια του δεν πρηστηκε ποτε και δεν εκανε καθολου εμετους.Ισα ισα που μετα ετρωγε 100γρ γαλα 9 ημερων μωρο!Οι γιατροι του νοσοκομειου ηταν ολοι αψογοι απο τις νοσηλευτριες μεχρι τους καθηγητες-επιμελητες παιδοχειρουργους της μοναδας,μας ενημερωναν καθημερινα,περιποιουνταν τα μωρα σαν δικα τους αλλα πανω απο ολα ηταν ΟΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ με Α κεφαλαιο!!!!Το πιο αστειο της υποθεσης ειναι η αιτιολογια του εξιτηριου που μας δωσανε "απλη δυσκοιλιοτητα" αφου οι ανθρωποι μας διαβεβαιωναν οτι το παιδι ειναι απολυτα φυσιολογικο!Τωρα ο μπεμπης ειναι κοντα 4 μηνων 7κιλα και δεν εχει απολυτως κανενα μα κανενα προβλημα!!Ο λογος που ηθελα να μοιραστω την ιστορια μαζι σας ειναι γιατι θελω ετσι να σωσω και αλλα παιδακια που νοσηλευονται στις ΜΕΝΝ ισως και χωρις να υπαρχει λογος απο τετοιου ειδους "ψευτογιατρους"που κοστολογουν τη ζωουλα ενος νεογεννητου για 3500ευρω κ δεν σκεφτονται το μαρτυριο των γονιων που αγωνιουν καθε μερα για μιση ωρα εξω απο την πορτα της ΜΕΝΝ.Οποιος θελει μπορω να του στειλω pm για το ονομα του "χασαπη" και του μαιευτηριου και προσοχη στα ιδιωτικα τι θα σας πουν!!!Ευχομαι καμια μανουλα να μην ζησει τον εφιαλτη που εζησα εγω γιατι αυτες οι πρωτες μερες με το παιδι σου δεν μπορει να στις ξεπληρωσει ΚΑΝΕΙΣ!!!! μαμα Ε.

qXjVp3.png

zcBnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δηλαδή θα έκαναν παρα φύση έδρα στο μωράκι μόνο για τα λεφτά;;; θα υπέβαλαν μια ψυχούλα σε τέτοια διαδικασία Χριστέ μου τι άνθρωποι ειναι αυτοί δεν έχω λόγια πραγματικά. τι ψυχή θα παραδώσουν;; εσείς τη γλυτώσατε αν ήταν άλλος όμως; ντροπή τους!

Link to comment
Share on other sites

με τρόμαξες και θα γίνω πρωτομάνα σε λίγο καιρό...εντάξει εσυ είχες και την παιδίατρο του μεγάλου...εγω;είναι το πρώτο μου!πως μπορούμε να προφυλαχθούμε εμείς;αν κι εγω θα γεννήσω στο ΑΤΤΙΚΟ....πήγες μετά με τη γνωμάτευση απο το ΠΑΙΔΩΝ να τους την τρίψεις στη μούρη;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Ευτυχώς που είχες καλή παιδίατρο. Ήσουν πολύ πολύ τυχερή μέσα στην ατυχία στου (την ατυχία του να πέσεις σε τέτοιο απατεώνα. Τι να πω. Μα φαντάζομαι την φοβερή αγωνία σας και τρομάζω στη σκέψη σε πόσα άλλα παιδάκια θα είπε κάτι αντίστοιχο και ίσως κάποιοι άλλοι γονείς από την αγωνία τους να μην το ψάξαν παραπάνω. Εγώ νομίζω πως τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να τις "ονοματίζουμε" για να μην το πάθουν και άλλοι. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σοκαριστικό!

Έβαλα τον εαυτό μου στη θέση σου, που τα δύο από τα 4 παιδάκια μου πέρασαν για λίγο από τη ΜΕΝΝ.

Και επίσης σκέφτομαι πόσο τυχερή ήσουν, που είχες παιδίατρο που ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΣΟΥΝ!!

 

Κάποια πρωτομάνα... πώς να "γλυτώσει";;

 

Τελικά... ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ... να ζητάμε δεύτερη και τρίτη γνώμη γιατρού για τόσο σημαντικά θέματα!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το ερώτημα που μου δημιουργείται είναι το εξής: ο γυναικολόγος σου πού ήταν; Όσο είσαι μέσα στο μαιευτήριο, την ευθύνη για σένα και το μωρό πρέπει να την έχει ο γυναικολόγος. Η δουλειά του δεν τελειώνει την ώρα που βγαίνεις από το χειρουργείο. Εγώ σε αυτόν θα απεθυνόμουν πρώτα και όχι μόνο γιατί (υποθέτω ότι) αυτός σε καθοδήγησε να πας στο συγκεκριμένο μαιευτήριο.

 

Κι εμείς περάσαμε από ΜΕΝΝ. Κάθε πρωί ερχόταν στο δωμάτιό μου η μαία του γιατρού μου να με ενημερώσει για την πορεία του μωρού, να δει πώς πάω με τις αντλήσεις κ.λπ. Σε κάθε αλλαγή που υπήρξε, οι νεογνολόγοι ενημέρωναν πρώτα τον γυναικολόγο μου και μετά εμάς. Όταν κάποια στιγμή είχαμε επιπλοκές, ο γυναικολόγος ήταν αυτός που μου βρήκε παιδίατρο, καθότι εγώ δεν είχα.

 

Οι πρωτομάνες μην αγχώνεστε. Στην τελική αν βρεθείτε σε αντίστοιχη θέση και δεν έχετε υποστήριξη από τον γυναικολόγο σας, επικοινωνήστε με κάποια φίλη σας που έχει καλό παιδίατρο και ζητήστε του να έρθει να εξετάσει το μωρό και να σας δώσει δεύτερη γνώμη. Και αν έχετε την παραμικρή αμφιβολία, απαιτήστε μεταφορά στο Παίδων. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω τα λεγόμενα της θεματοθέτριας...αλλά μου φαίνεται απίστευτο το ότι ένας άνθρωπος θα ρίσκαρε κατ' αυτό τον τρόπο την καριέρα του, την ιατρική του άδεια για να κάνει μια εγχείρηση των 3.500?, όσο δηλαδή και να ήταν το ποσό, λίγη σημασία έχει.

Δηλαδή ούτε καν του πέρασε από το μυαλό ότι οι γονείς ΜΠΟΡΕΙ και να ζητήσουν δεύτερη, τρίτη γνώμη και τα έπαιξε όλα για όλα με μια τόσο παρεμβατική επέμβαση στο βρέφος; Και το εν λόγω ποσό είναι ψίχουλα μπροστά σε αυτά που βγάζει ένα ιδιωτικό μαιευτήριο. Τι να πω...

Φυσικά και υπάρχουν καθάρματα, και τονίζω ότι την πιστεύω την κοπέλα από τη στιγμή κι όλας που δίνει το όνομα του γιατρού και του μαιευτηρίου αλλά η τόση βλακεία με εκπλήσσει.

Δηλαδή, πραγματικά...πιο ηλίθιος πεθαίνεις!

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις παθαμε παρομοιο θεμα με το μωρο μας,μας έλεγαν ψεματα για μικροβια-προβληματα και σε όλους έλεγαν τα ίδια,το μωρο μας έμεινε μέσα στην ΜΕΝΝ για 38 ημερες και αυτο γιατι κολλησε εκει μεσα ενδονοσοκομειακο μικροβιο (κλεψιελα που κατα τυχη το μαθαμε απο γνωστη μας), τελικα πηρα το παιδι αφου τους απειλησα ότι θα στειλω εξωδικο,τον φακελο του παιδιου δεν μου τον δίνανε παρα μόνο όταν βγηκε απο την ΜΕΝΝ και το πήρα σπιτι.Το μωρο φυσικα είναι μια χαρα,αυτο τα λέει όλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γυναικολογος μου ηταν αυτος που ενημερωναν πρωτο και υστερα εμας και απο την πρωτη στιγμη που αναφερθηκε το γεγονος οτι ο μικρος ισως να εχει κατι μικρο και να χρειαστει επεμβαση μας ειπε να ρωτησουμε για το κοστος του χειρουργειου στο λογιστηριο γιατι "ψυλιαστηκε" οτι προς τα εκει το πανε κ βεβαια γνωριζε πολυ καλα οτι τα λεφτα ηταν παρα πολλα.Φυσικα οταν του ειπα οτι παμε το μωρο στο Παιδων συμφωνησε και με το παραπανω!Τωρα οσο για τον "χασαπη" γιατι ο τιτλος του γιατρου ειναι υποτιμιτικο για εναν τετοιο παλιανθρωπο,αφου βγηκε το παιδι απο το νοσοκομειο και ειχα στα χερια μου ολο το ιστορικο απο το Παιδων εκλεισα ραντεβου με την υπευθυνη του μαιευτηριου που ακροαζεται τετοιου ειδους ασχημες περιπτωσεις πελατων και το μονο που μπορουσε να μας πει ηταν οτι το μαιευτηριο και οι μοναδες του ειναι απο τα καλυτερα της Αθηνας και επιπλεον στον κ.Ταδε (που τον γνωριζε)εχει ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσυνη σαν γιατρο γιατι εχει κουραρει με μεγαλη επιτυχια πολλα παιδακια.Στην ουσια αφησε στο χερι μας να το διαχειριστουμε απο κει και μετα εφοσον σαν μαιευτηριο δεν μπορουσαν να κανουν κατι στον ιδιο..Εγω το μονο που της ειπα ειναι οτι δυστυχως επελεξα εγω η ιδια το ιδιο μαιευτηριο για την δευτερη μου γεννα παρολο που ειχα συστασεις απο τον γιατρο μου να γεννησω αλλου και οτι απλα απο δω και περα σε οσους θα με ρωτανε θα λεω να μην πηγαινουν στο συγκεκριμενο μαιευτηριο.Απλη δυσφημιση γιατι με τον "χασαπη"λογω του οτι ειναι και συνεργατης του μαιευτηριου δεν προκειται να βγαλω ακρη-το κυκλωμα των γιατρων ειναι πολυ βρωμικο κ ο ενας καλυπτει τον αλλον..!Οσον αφορα την ικανοτητα του ως "γιατρος"δεν θα το κρινω εγω απλα αποδειχθηκε εμπρακτα οτι ή δεν εχει ιδεα απο ιατρικη και μπορει κιολας να μην ειχε ξαναδει ποτε παιδακι με συγγενες μεγακολο σε αντιθεση με τους γιατρους στο Παιδων που αντιμετωπιζουν καθημερινα τετοια περιστατικα και η εμπειρια τους κ μονο ειναι εγγυηση ή το εκανε καθαρα για τα χρηματα οπου και αυτο ειναι η πιθανοτερη εκδοχη!Μπορει η διαγνωση του οτι κατι εβλεπε στο εντερακι του μωρου να ηταν σωστη αλλα θα μπορουσε να προτεινει να παρακολουθησουν το μωρο αλλο ενα 24ωρο-εφοσον ηταν μονο 2 ημερων-μηπως επανελθει απο μονο του οπως και εγινε.Αντιθετως εκλεισε πρωι πρωι χειρουργειο για να μην προλαβουμε κιολας εμεις να αντιδρασουμε!!Η κατασταση στα ιδιωτικα ειναι τραγικη ειδικα τωρα με τον ΕΟΠΥΥ που δεν τους πληρωνει κ προσπαθουν να τα βγαλουν απο αλλου!!!

qXjVp3.png

zcBnp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι καμια μανουλα να μην ζησει τον εφιαλτη που εζησα εγω γιατι αυτες οι πρωτες μερες με το παιδι σου δεν μπορει να στις ξεπληρωσει ΚΑΝΕΙΣ!!!! μαμα Ε.

 

Εγώ θα μείνω σ'αυτό. Οποια δεν το έχει ζήσει....

Προσέχετε πάντως. Κι εμένα άδικα το κράτησαν. Εκανα καταγγελία κι εγώ και μου είπαν κι εμένα τα ίδια. Οτι κάνουν τα καλύτερα κλπ κλπ κλπ. Ποίημα.

Οικονομικούς στόχους παλεύουν να πιάσουν κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

Σ.Ο.Κ.! Επρεπε να το δημοσιοποιησεις και να πραξεις τα αναλογα! Καντο τωρα αυτος ο ανθρωπος εστω και αν δεχτω οτι ηταν ανιδεος για γιατρος και οτι δεν το εκανε απο προθεση ειναι ΚΙΝΔΥΝΟΣ-ΘΑΝΑΤΟΣ για τα υπολοιπα παιδια. ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να το κανεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Δηλαδή ούτε καν του πέρασε από το μυαλό ότι οι γονείς ΜΠΟΡΕΙ και να ζητήσουν δεύτερη, τρίτη γνώμη και τα έπαιξε όλα για όλα με μια τόσο παρεμβατική επέμβαση στο βρέφος!

Ηβιασύνη του να γίνει το χειρουργείο μέσα σε ελάχιστες ωρες ήταν για να μην προλάβουν οι γονείς να αντιδράσουν

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ηβιασύνη του να γίνει το χειρουργείο μέσα σε ελάχιστες ωρες ήταν για να μην προλάβουν οι γονείς να αντιδράσουν

 

 

Η βιασυνη του γιατρου δεν ηταν για να μην προλαβουν να αντιδρασουν οι γονεις, αλλα προφανως γιατι εκρινε το επειγον της υποθεσης.

Το πιο πιθανο λαθος διαγνωση.

 

Η γνωμη μου ειναι οτι παιδοχειρουργος σε ιδιωτικη κλινικη -μαλιστα απο τις καλυτερες- δυσκολα ρισκαρει την φημη του και κυριως την θεση του στην κλινικη, με μια τοσο σοβαρη διαγνωση και με τετοια απακολουθα. Ισως δεν ειχε την εμπειρια στη συγκεκριμενη παθηση ωστε να κρινει σωστα.

Χωρις να θελω να τον δικαιολογησω με αυτα που γραφω .

Δεν πιστευω τοσο οτι ηταν απατη του μαιευτηριου γιατι μονο κακο θα εκανε στη φημη του.

 

Σιγουρα σε περιπτωσεις χειρουργειου επιβαλλεται δευτερη και τριτη αποψη, αλλα αμεσα στα χρονικα ορια του γιατρου ωστε μην χασουμε πολυτιμο χρονο. Γιατι εαν ο γιατρος αυτος ειχε δικιο 1/1000 τοτε καθε καθυστερηση εθετε σε κινδυνο την ζωη του παιδιου. Ευτυχως η θεματοθετρια ηταν τυχερη οπως και το παιδακι της , γιατι ειχε μια πολυ εμπειρη παιδιατρο που την κατευθυνε σωστα και τελικα εξελιχθηκαν ολα καλα.

 

Σχετικα με τα νοσοκομεια Παιδων , θελω να πω σε ολες τις μητερες που μας διαβαζουν μην εχετε τυφλη εμπιστοσυνη ουτε και εκει.

Δυστυχως η ιατρικη δεν ειναι ασπρο μαυρο και οι γιατροι πολλες φορες βασιζονται σε πιθανοτητες. Επειδη δεν εχουν οικονομικο κινητρο οι γιατροι στα δημοσια νοσοκομεια Παιδων, τουλαχιστον οχι τοσο μεγαλο οπως στα ιδωτικα, δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να οδηγησουν ενα παιδι σε χειρουργειο η να αποτρεψουν απο το χειρουργειο , απο λαθος και στις δυο περιπτωσεις με κινδυνο την υγεια του παιδιου.

 

Δυο φορες απευθυνθηκα σε Παιδων Δημοσιο μετα απο συμβουλη του παιδιατρου και τις δυο μου εκαναν λαθος πολυ σοβαρο. Στην πρωτη δεν αξιολογησε σωστα το προβλημα, απο αυτα που του περιγραψαμε σαν γονεις και ενω θα επρεπε να χειρουργησει το παιδι αμεσα και να μην μας επιτρεψει να φυγουμε, μας ειπε οτι εχουμε χρονο για το χειρουργειο. Ευτυχως απευθυνθηκαμε και αλλου και τελος καλα και ολα καλα.

Στην δευτερη περιπτωση διευθυντης με τεραστια εμπειρια , μας διεγνωσε αλλο προβλημα , και μας προγραμματισε αμεσα χειρουργειο. Μας ειπε κιολας οτι εχουμε καθυστερησει πολυ γιατι θα επρεπε να ειχε γινει απο το πρωτο χρονο . Μαλιστα ο ιδιος ειχε εξετασει και αλλη φορα το παιδι προηγουμενως χωρις να ειχε εντοπισει καποιο θεμα. Μετα απο ψαξιμο και με την παροδο του χρονου αποδειχθηκε οτι ειχε κανει λαθος διαγνωση και αδικα θα τρωγαμε το χειρουργειο.

 

Και οι δυο γιατροι στο Παιδων, δημοσιων νοσκομειων με μεγαλη εμπειρια.

Δεν πιστευω οτι υπηρχε καποιος δολος η οικονομικο κινητρο ουτε στην πρωτη ουτε στη δευτερη περιπτωση. Και δεν με ενδιαφερει σε τελευταια αναλυση τι εχει ο καθε γιατρος στο πισω μερος του μυαλου του και πως σκεφτεται, γιατι σημασια εχει να μην γινεται λαθος διαγνωση.

 

Και οι δυο περιπτωσεις ηταν επεμβασεις ρουτινας κατι που το συνηθιζουν πολυ στα νοσκομειο, και οχι καποιο σπανιο συνδρομο. Και ομως εκαναν λαθος.

Επισης και για τους δυο γιατρους στο Παιδων ειχαμε πολυ καλες συστασεις απο γιατρους.

Επεξεργάστηκαν by summer wine
Αφαιρεση
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Και ο γιατρός δεν είναι θεός! Και ο καλύτερος επιστήμονας μπορεί να κάνει λάθος!

Μάλλον έγραψα επηρεασμένη από δική μου περίπτωση. Όχι παιδιού. Λίγο πριν παντρευτούμε ξεκινήσαμε με τον άντρα μου ελεύθερο σεξ. Για να μη χάνουμε χρόνο (εγώ ήμουν 39 δεν είχα τη πολυτέλεια να κανω προσπάθειες για να δω αν θα) πήγαμε για έλεγχο γονιμότητας. Σεπτέμβρη. Το σπέρμα του άντρα μου το έβγαλαν πολύ αργό. Μας έδωσαν μονοψήφιες πιθανότητες να συλλάβω στις γον. Μέρες μου. Μας πρότιναν σαν μόνη λύση πρώτα σπερμ/ση και αν δε εξ/κή. Οκ, λέμε νοέμβρη παντρευόμαστε, μέχρι τον Απρίλιο η δουλειά θα μας τρεχει, ε, Μάιο να ξεκινησουμε.

Μετά από 4 μήνες έμεινα έγκυος (περίπου αρχές φλεβάρη). Κάνω το κορίτσι μου, θηλάζω χωρίς περίοδο, με το που ξανάλθε στο καπάκι πάλι έγκυος.

Ο άντρας μου τότε ήταν 65 χρονων. Πραγματικά πιστεύω ότι η διάγνωση ήταν μούφα. Σου λέει μεγάλος είναι, ευκολα θα πιστέψουν ότι το σπέρμα του "δεν".

Καίγονται να κάνουν και παιδί...

 

Αλλά πράγματι έχεις δίκιο, και όσον αφορά την εκτίμηση μιας κατάστασης (γιατί ο γιατρός που αξιολογεί την κλινική εικόνα και όχι πχ μια αιματολογική, εκτίμηση κάνει) μπορεί να κάνει λάθος. Ακόμα και κορυφαιος να ειναι. Απλα στο συγγ μεγάκολο η οριστικη διάγνωση γίνεται με βιοψία. Όχι με απλή κλινική εξέταση ή ακτινογραφία. Και βιοψία δεν έγινε.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

Δεν διάβασα τα πάντα αναλυτικά αλλά θα πω τι γνωρίζω μια και ο αδερφός μου είχε το συγκεκριμένο σύνδρομο. Είχε συγγενες μεγακολο και το ανακάλυψαν οι ίδιοι γιατροί που έλεγαν ότι δεν έχει τίποτα από απλή δυσκοιλιοτητα.Έριξαν ευθύνες στους γονείς μου ότι δεν πρόσεξαν τον γιο τους και όταν τους είπαν ότι οι ίδιοι τον παρακολοθουσαν όλα αυτά τα χρόνια (ιπποκρατειο θεσσαλονικης ) δεν ήξεραν από που να φύγουν.

Αν το είχαν βρει από την αρχή δεν θα έφτανε στο παρά πέντε από τοξικό σοκ στα 14.Και αν η πάρα φύση έδρα ακούγεται κάπως στα βρεφη φαντάσου στην εφηβεία. Την κράτησε ένα χρόνο 2 χειρουργεία και πλέον το έχούμε ξεχάσει. .....Εμείς όχι ο ίδιος αν και απίστευτα δυνατός και ανεξάρτητος

Με λίγα λόγια μην μένουμε στη μία γνώμη. Σκέψου ότι οι γονείς μου είχαν πάρει πάνω από 5 6 7 8......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα

Δεν διάβασα τα πάντα αναλυτικά αλλά θα πω τι γνωρίζω μια και ο αδερφός μου είχε το συγκεκριμένο σύνδρομο. Είχε συγγενες μεγακολο και το ανακάλυψαν οι ίδιοι γιατροί που έλεγαν ότι δεν έχει τίποτα από απλή δυσκοιλιοτητα.Έριξαν ευθύνες στους γονείς μου ότι δεν πρόσεξαν τον γιο τους και όταν τους είπαν ότι οι ίδιοι τον παρακολοθουσαν όλα αυτά τα χρόνια (ιπποκρατειο θεσσαλονικης ) δεν ήξεραν από που να φύγουν.

Αν το είχαν βρει από την αρχή δεν θα έφτανε στο παρά πέντε από τοξικό σοκ στα 14.Και αν η πάρα φύση έδρα ακούγεται κάπως στα βρεφη φαντάσου στην εφηβεία. Την κράτησε ένα χρόνο 2 χειρουργεία και πλέον το έχούμε ξεχάσει. .....Εμείς όχι ο ίδιος αν και απίστευτα δυνατός και ανεξάρτητος

Με λίγα λόγια μην μένουμε στη μία γνώμη. Σκέψου ότι οι γονείς μου είχαν πάρει πάνω από 5 6 7 8......

Τελικά πήγαν όλα καλά;; Που χειρουργηθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...