Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι απαραίτητη η κρέμα βανίλια όταν ξεκινάμε στερεές τροφές;;;


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.

Έχω έναν προβληματισμό. Έχω μία κορούλα την οποία την θηλάζω αποκλειστικά 5 μήνες τώρα. Σήμερα που πήγαμε στην παιδίατρο για το μηνιαίο μας ραντεβού και εμβολιασμό, μου είπε πως σιγά σιγά θα πρέπει να ξεκινήσουμε τις τροφές. Πολύ ωραία και πολύ καλά. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μου είπε να την ξεκινήσω με Κρέμα Βανίλια.

Εγώ με το σύζυγό μου είμαστε φαν της υγιεινής διατροφής. Δηλαδή, προσπαθούμε να τρώμε φυσικά προϊόντα, ότι μας δίνει η φύση και να αποφεύγουμε να κατεργασμένα, κονσερβοποιημένα κλπ προϊόντα. Εντάξει, έτσι θέλαμε, έτσι το επιλέξαμε και έτσι μας αρέσει. Το θέμα είναι ότι θέλαμε και το μωρό να ταΐζουμε με τα φυσικά προϊόντα.

Εγώ σκεφτόμουνα τώρα που έχει τόσα φρουτάκια κλπ πως δεν θα χρειαζόταν να φάει μία κρέμα βιομηχανοποιημένη τέλος πάντων. Να ήταν αδύνατο και λιποβαρής το μωρό μου να καταλάβω, αλλά 5 μηνών είναι 7,600 κιλά με αποκλειστικό θηλασμό. Νομίζω δεν το λες και λιποβαρή.

Είναι τόοοοσο πια αναγκαία αυτή η κρέμα που ντε και καλά πρέπει να τη φάμε;;;;;; Βοηθήστε με Please :-)

YPbFp3.png

 

2ZTMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


συνηθως τα ξεκινανε με το ρυζαλευρο για να αποφευγονται αλλεργιες. Τι αλλη λυση σου δινει ο παιδιατρος σας? τον ρωτησες αν μπορει να φαει και φρουτο? εμενα μου εχει πει οτι 5,5 μηνων θα ξεκινησουμε ρυζαλευρο και θα του το δωσω και οταν μπουμε στα φρουτα θα τα φτιαχνω εγω δεν θα παιρνω τα τυποποιημενα

Link to comment
Share on other sites

αυτες ακριβως τις ανησυχιες ειχα κι εγω στο δευτερο παιδι μου....

δεν ηθελα να δωσω τετοια κρεμα....

το συζητησαμε εδω:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=80754&highlight=%F0%E1%F1%E1%EB%E5%E9%F8%E7+%E1%F0%EF%E3%E5%F5%EC%E1%F4%E9%ED%E7%F2

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην περιμενε να κλεισει τον 6ο μηνα (εχετε 1 μηνα ακομα αποκλειστικου θηλασμου) και μετα ξεκινας στερεες.

Εμας η παιδιατρος μας που ειναι και συμβουλος μητρικου θηλασμου μας ειπε να ξεκινησουμε με λαχανικα και μετα φρουτα,τιποτα σε κονσερβα.

Εχεις διαβασει ποτε τα συστατικα αυτων των κουτιων??

 

Ενα θα σου πω,εχω πολυ ευαισθητο εντερο :oops:, πριν κανα 2μηνο μου στειλανε δειγμα γνωστης μαρκας που προσθετεις νερακι και εχεις ετοιμη την κρεμα για το μωρο,ε λοιπον την εφτιαξα..... και την εφαγα,δεν περασε μιση ωρα και με επιασε κοψιμο :oops:.

Φαντασου τα μωρακια που εχουν ακομα πιο ευαισθητο εντερο τι μπορουν να παθουν,κι αν οχι εκεινη τι στιγμη μακροπροθεσμα...:(

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τις ανησυχίες σου αυτές τις συζήτησες και με τον παιδίατρο; Γενικά οι παιδίατροι προτείνουν, αλλά δεν μπορούν και να σου επιβάλλουν... αλλά καλό είναι να μπορείς και να συζητάς μαζί τους για διάφορα τέτοια θέματα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου είπε την πρώτη εβδομάδα Κρέμα βανίλια μία φορά το απόγευμα και από την δεύτερη εβδομάδα να ξεκινήσουμε και φρούτο. Πρώτα το Μήλο, 2 μέρες μετά Μήλο-Αχλάδι, 4 μέρες μετά Μήλο-Αχλάδι-Μπανάνα κ.ο.κ Δεν θέλω να της πω όχι, να της δείξω πως την αμφισβητώ γιατί μετά θα πρέπει να αλλάξω παιδίατρο και δεν θέλω γιατί είναι πολύ καλή.

YPbFp3.png

 

2ZTMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε την πρώτη εβδομάδα Κρέμα βανίλια μία φορά το απόγευμα και από την δεύτερη εβδομάδα να ξεκινήσουμε και φρούτο. Πρώτα το Μήλο, 2 μέρες μετά Μήλο-Αχλάδι, 4 μέρες μετά Μήλο-Αχλάδι-Μπανάνα κ.ο.κ Δεν θέλω να της πω όχι, να της δείξω πως την αμφισβητώ γιατί μετά θα πρέπει να αλλάξω παιδίατρο και δεν θέλω γιατί είναι πολύ καλή.

 

Μα δεν την αμφισβητείς με το να της πεις τι σκέφτεσαι. Άσε που αν ξεκινάς σε αυτή τη βάση, βάζεις τον εαυτό σου σε αμυντική θέση, να πρέπει να ψάξεις αλλού για απάντηση στους προβληματισμούς σου και να δικαιολογείς τις επιλογές σου. Νομίζω ότι το σημαντικότερο στοιχείο στη σχέση μας με τον παιδίατρο είναι να μπορούμε να μιλήσουμε ανοιχτά για οτιδήποτε μας απασχολεί, κι αυτός να μας κατευθύνει, ακούγοντας αυτά που έχουμε να πούμε.

 

Γιατί να περιμένεις από 5 αγνώστους σε ένα φόρουμ να σου πουν την υποκειμενική τους άποψη, και να μην τη συζητήσεις με τον άμεσα ενδιαφερόμενο για την υγεία του παιδιού σου; ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

να σου πω κι εγω τι εκανα τελικα....

θηλασα αποκλεστικα σχεδον μεχρι να κλεισει τον 6ο...

μετα ξεκινησα λιγα φρουτα το πρωι κ λιγα λαχανικα το απογευμα....

σιγα σιγα μπηκαμε κ στο μεσημεριανο... τοτε μαγειρευα τη κρεατοσουπα με τα λαχανικα κι εβαζα μεσα περισσοτερα λαχανικα κ για το απογευμα... καποια στιγμη ανακαλυψα τη γλυκια κολοκυθα κ τη γλυκοπατατα που τα εδινα μαζι με καροτο κι ηταν νοστιμο!!!!

εδινα μια μερα φρουτα για απογευμα κ μια λαχανικα....

απο τον 9ο το απογευματιανο του ητανε χυλοπιτες ή τραχανας ή μικρο ζυμαρικο μαγειρεμενο με λιγη ντοματα κ λιγο λαδι...

απο οταν αλλαξαμε το απογευματιανο του περιμενε πως κ πως να φαει το ζυμαρικο του!!! του αρεσε πολυ!!

 

δοκιμασα κ γιαουρτακια παιδικα καποια στιγμη αλλα δεν ηθελε.... κατα τον 8ο ειχα δοκιμασει κ απο αυτες τις κρεμες μηπως φαει αλλα παλι δεν ηθελε... καλυτερα!!!

 

ετσι αργοτερα ειχα δοκιμασει να αλεσω μεσα σε κανονικο γιαουρτι μπανανα κ το εφαγε!! αλλα το γιαουρτι χαμηλο σε λιπαρα...

 

αυτα απο μενα....

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν την αμφισβητείς με το να της πεις τι σκέφτεσαι. Άσε που αν ξεκινάς σε αυτή τη βάση, βάζεις τον εαυτό σου σε αμυντική θέση, να πρέπει να ψάξεις αλλού για απάντηση στους προβληματισμούς σου και να δικαιολογείς τις επιλογές σου. Νομίζω ότι το σημαντικότερο στοιχείο στη σχέση μας με τον παιδίατρο είναι να μπορούμε να μιλήσουμε ανοιχτά για οτιδήποτε μας απασχολεί, κι αυτός να μας κατευθύνει, ακούγοντας αυτά που έχουμε να πούμε.

 

Γιατί να περιμένεις από 5 αγνώστους σε ένα φόρουμ να σου πουν την υποκειμενική τους άποψη, και να μην τη συζητήσεις με τον άμεσα ενδιαφερόμενο για την υγεία του παιδιού σου; ;)

 

Μωρέ έχεις απόλυτο δίκιο. Απλα όταν την ρώτησα "είναι απαραίτητο να της δίνω και κρέμα;" μου λέει ε ναι, κάποια στιγμή θα δώσεις και πως αλλιώς καταλάβουμε αν έχει αλλεργία στο γάλα. Εκεί κώλωσα λίγο, είμαι και ντροπαλή. Την άλλη φορά θα πάρω και τον άντρα μου που αυτός δεν φοβάται τίποτα χεχε

YPbFp3.png

 

2ZTMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι θα έπρεπε να μοιραστείς με την παιδίατρο σου αυτές τις σκέψεις. Απλά να της έλεγες ότι με τον σύζυγο μου θα προτιμούσαμε να μην δώσουμε τυποποιημένες κρέμες. Είμαι σίγουρη ότι θα σου έδινε εναλλακτικές λύσεις.

 

Τώρα για την βανίλια από όσο γνωρίζω, στην βανίλια δεν έχει κανένας αλλεργία για αυτό και είναι και απο τις πρώτες "γεύσεις" που προτείνουν οι γιατροί.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ έχεις απόλυτο δίκιο. Απλα όταν την ρώτησα "είναι απαραίτητο να της δίνω και κρέμα;" μου λέει ε ναι, κάποια στιγμή θα δώσεις και πως αλλιώς καταλάβουμε αν έχει αλλεργία στο γάλα.

 

 

:shock::shock: Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο της παιδιατρου σου,θεωρει το μωρο σου πειραματοζωο?? Αν αυτη η κρεμα του ενεργοποιησει την αλλεργια τι θα σου πει μετα??

 

Αν ''φοβασαι'' να την αντιμετωπισεις αλλα δεν θες να την αλλαξεις κιολας πες της οτι δεν την τρωει το μωρο,ελπιζω να μην σου πει να το ταιζεις με το ζορι....

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ έχεις απόλυτο δίκιο. Απλα όταν την ρώτησα "είναι απαραίτητο να της δίνω και κρέμα;" μου λέει ε ναι, κάποια στιγμή θα δώσεις και πως αλλιώς καταλάβουμε αν έχει αλλεργία στο γάλα. Εκεί κώλωσα λίγο, είμαι και ντροπαλή. Την άλλη φορά θα πάρω και τον άντρα μου που αυτός δεν φοβάται τίποτα χεχε

 

γι αυτο που λεει για την αλλεργια μου συνεβη εμενα...

δηλ καπου οταν χρονισε το παιδι εβλεπα οτι κατι το πειραζει... εψαξα κι ειδα πως το πειραζει το αγελαδινο γαλα... γαλα δεν επινε αλλα το πειραζαν τα τυρια, γιαουρτια κτλ... οποτε κοψαμε τα γαλακτοκομικα με αγελαδινο γαλα κ παιρνουμε μονο οτι εχει σχεση με αιγοπροβειο....

θηλασαμε μεχρι 18 μηνες....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα έπρεπε να μοιραστείς με την παιδίατρο σου αυτές τις σκέψεις. Απλά να της έλεγες ότι με τον σύζυγο μου θα προτιμούσαμε να μην δώσουμε τυποποιημένες κρέμες. Είμαι σίγουρη ότι θα σου έδινε εναλλακτικές λύσεις.

 

Τώρα για την βανίλια από όσο γνωρίζω, στην βανίλια δεν έχει κανένας αλλεργία για αυτό και είναι και απο τις πρώτες "γεύσεις" που προτείνουν οι γιατροί.

 

Εχει μεσα γαλα σε σκονη.......

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

:shock::shock: Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο της παιδιατρου σου,θεωρει το μωρο σου πειραματοζωο?? Αν αυτη η κρεμα του ενεργοποιησει την αλλεργια τι θα σου πει μετα??

 

Αν ''φοβασαι'' να την αντιμετωπισεις αλλα δεν θες να την αλλαξεις κιολας πες της οτι δεν την τρωει το μωρο,ελπιζω να μην σου πει να το ταιζεις με το ζορι....

 

εγω παντως του ειχα πει οτι δεν εδινα τετοιες κρεμες κ εδινα φρουτα η λαχανικα στην αρχη.... με κοιταξε λιγο περιεργα αλλα τιποτα αλλο....

δηλ δεν επεμενε να δωσω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock::shock: Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο της παιδιατρου σου,θεωρει το μωρο σου πειραματοζωο?? Αν αυτη η κρεμα του ενεργοποιησει την αλλεργια τι θα σου πει μετα??

 

Αν ''φοβασαι'' να την αντιμετωπισεις αλλα δεν θες να την αλλαξεις κιολας πες της οτι δεν την τρωει το μωρο,ελπιζω να μην σου πει να το ταιζεις με το ζορι....

 

 

Χεχεχεμ αυτό σκέφτηκα κι εγώ, αλλά την άλλη φορά θα της πω ότι κι εγώ δεν ήμουν υπέρ το να την τρώει την κρέμα. Και θα περιμένω να κλείσει 6 μήνες.

YPbFp3.png

 

2ZTMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες δεν μπορεί να σου επιβάλλει τίποτα η παιδίατρος. Εγώ δεν έδωσα ποτέ. Μπορείς να φτιάξεις κ μόνη σου όπως είπε κ η κοπέλα παραπάνω.

Κάποτε οι παιδίατροι έλεγαν στις γυναίκες ότι το γάλα τους είναι νερό κ δεν έχει θρεπτική αξία...:rolleyes::rolleyes:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως του ειχα πει οτι δεν εδινα τετοιες κρεμες κ εδινα φρουτα η λαχανικα στην αρχη.... με κοιταξε λιγο περιεργα αλλα τιποτα αλλο....

δηλ δεν επεμενε να δωσω....

 

 

Ουτε εγω εδωσα τετοιες κρεμες σε κανενα απ'τα παιδια μου,η πρωτη παιδιατρος δεν το προτεινε καν γιατι τα κιλα της κορης μου ηταν.... 10,5 κιλα 6 μηνων!!!

Τωρα στο γιο μου η τωρινη παιδιατρος δεν τις προτεινει ετσι κι αλλιως.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω εδωσα τετοιες κρεμες σε κανενα απ'τα παιδια μου,η πρωτη παιδιατρος δεν το προτεινε καν γιατι τα κιλα της κορης μου ηταν.... 10,5 κιλα 6 μηνων!!!

Τωρα στο γιο μου η τωρινη παιδιατρος δεν τις προτεινει ετσι κι αλλιως.

 

 

εγω στο πρωτο παιδι δεν ηξερα... ημουνα λιγο ασχετη....

μετα στο δευτερο το σκεφτηκα κ εψαξα κι ειδα πως μια χαρα γινεται κ να μη φαει κρεμες....

αν κι εγω δοκιμασα καποια στιγμη μηπως φαει αλλα δεν ηθελε κι ο ιδιος....

ητανε φανατικος του φαγητου!! κι ειναι ακομα δηλ....

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και ο δικός μου bounitsa.δεν τρώει καθόλου την κρέμα.τωρα ειναι 8 μηνών.τρωει μακαρόνια ψωμί φακες κτλ.ειναι 10 κιλά.

Ξεκίνησε 6,5 να τρώει σιγά σιγά.ποτε δεν έφαγε κρέμα.ουτε θα του δώσω.δεν προσφερει κτ πέρα απο θερμίδες.κ ξένο γάλα.

Νομίζω ειναι νωρίς 5 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια, με βοηθήσατε πολύ.

Θα περιμένω κι εγώ να κλείσει τους 6 μήνες γιατί είχα πολλούς ενδοιασμούς και θα μιλήσω με την παιδίατρο για να μην της δώσω κρέμα.

YPbFp3.png

 

2ZTMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ έχεις απόλυτο δίκιο. Απλα όταν την ρώτησα "είναι απαραίτητο να της δίνω και κρέμα;" μου λέει ε ναι, κάποια στιγμή θα δώσεις και πως αλλιώς καταλάβουμε αν έχει αλλεργία στο γάλα. Εκεί κώλωσα λίγο, είμαι και ντροπαλή. Την άλλη φορά θα πάρω και τον άντρα μου που αυτός δεν φοβάται τίποτα χεχε

 

Όχι, δεν είναι απαραίτητη ούτε η βανίλια ούτε καμία άλλη κρέμα. Από κανέναν επίσημο φορέα υγείας δεν συστήνονται οι έτοιμες κρεμες! Αυτό που σου είπε το έβγαλε από το κεφάλι της!

Το αγελαδινό γάλα που περιέχει μέσα η κρέμα (πέρα της ζάχαρης κι όλων των άλλων βλαβερων συστατικών) είναι το νούμερο 1 αλλεργιογονο στα μωρά! Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις κρεμα με αγελαδινό γάλα σε ένα μωρό που θηλαζει!

Κανένας άλλος πλην εσένα δεν είναι υπεύθυνος για τη διατροφή του παιδιού σου! Δική σου επιλογή είναι αν θα δώσεις φρέσκες φυσικές τροφές ή κονσέρβες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

επειδη με ενδιαφερει, επειδη ξεκιναμε φαητο τον αλλο μηνα, πως φτιαχνεις μονη σου ριζαλευρο???

κι εγω εφτιαξα μονη μου αλλα δεν το εφαγε ποτε...!ουτε το δικο μου ουτε και το ετοιμο.

πηρα ρυζι καστανο το εκανα σκονη στο μουλτι(θελει πολυ χτυπημα θα σου βγει το χερι:lol:) το περασα και απο το κοσκινο για να ειμαι σιγουρη και το εβαλα σε ενα βαζο με αεροστεγες καπακι στο ψυγειο.εβαλα νερο να βρασει μολις πηρε βραση το κατεβασα στο πολυ χαμηλο και εριξα μεσα λιγη σκονη και την ανακατευα με ενα πηρουνι μεχρι που εγινε σαν κρεμα.δεν ξερω να σου πω αναλογιες το εκανα με το ματι.

ελπιζω εσενα να το φαει

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εφτιαξα μονη μου αλλα δεν το εφαγε ποτε...!ουτε το δικο μου ουτε και το ετοιμο.

πηρα ρυζι καστανο το εκανα σκονη στο μουλτι(θελει πολυ χτυπημα θα σου βγει το χερι:lol:) το περασα και απο το κοσκινο για να ειμαι σιγουρη και το εβαλα σε ενα βαζο με αεροστεγες καπακι στο ψυγειο.εβαλα νερο να βρασει μολις πηρε βραση το κατεβασα στο πολυ χαμηλο και εριξα μεσα λιγη σκονη και την ανακατευα με ενα πηρουνι μεχρι που εγινε σαν κρεμα.δεν ξερω να σου πω αναλογιες το εκανα με το ματι.

ελπιζω εσενα να το φαει

 

ευχαριστω!

θα επιχειρησω να το φτιαξω

(ελπιζω να το φαει!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...