Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μέθοδος αμνιοπαρακέντησης?(Υπάρχει "όψιμη αμνιοπαρακέντηση" ?)


Recommended Posts

Αγαπητές φίλες , στην πρόσφατη εξέταση αυχενικής διαφάνειας που έκανα σε κέντρο στα βόρεια προάστια , ο υπεύθυνος γιατρός μου μίλησε για το ενδεχόμενο αμνιοπαρακέντησης . Σε αυτή την περίπτωση-που θα έκρινε ο γυναικολόγος μου αυτό αναγκαίο γιατί είμαι 36 χρονών, μου πρότεινε την λεγόμενη "όψιμη αμνιοπαρακέντηση" που , όπως ο ίδιος είπε, έχει φέρει προσφατα στην Ελλάδα, ότι χρησιμοποιούν βελόνα πλέον 5 φορές μικρότερη από την βελόνα της κλασσικής αμνιοπαρακέντησης, ότι έχει ποσοστό αποβολής 1 πρός 50.000 (!) και ότι μπορεί αν γίνει κατά την 22η -25η (αν θυμάμαι καλά) εβδομάδα κύησης. Έχετε ακουστά για νέα μέθοδο αμνιοπαρακέντησης? Ψάχνω στο διαδίκτυο κάτι σχετικό και δεν βρίσκω τίποτα...Μήπως δεν κατάλαβα καλά γιατί είχα άγχος? Αυτός θεωρείται πρωτοπόρος στην δουλειά του και φαντάζομαι ότι ο γυναικολόγος μου θα με παροτρύνει να την κάνω , αλλά έχει κάποια κοπέλλα ακούσει κάτι σχετικό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

Εγω επειδη λόγω τσιμπημένης αυχενικής το εχω ψάξει παρα πολύ θα ελεγα το θεμα της αμνιοπαρακέντησης γιατι οπως καταλαβαίνεις με ενδιαφέρει και εμενα άμεσα, πρωτη φορά ακούω αυτο που λες..... Εχω ψαξει στο διαδίκτυο και αύτο λογικά καπου θα επρεπε να το αναφέρουν σε σοβαρες σελίδες ιατρικής ενημέωσης και δεν αναφέρετε πουθενά. Σίγουρα θα έπρεπε να το ειχαν αναφέρει γιατι πραγματικά πρόκειται για μεγαλή διαφορά στο ποσοστο αποβολής ή επιπλοκών. Επίσης προσφατα την προηγούμενη εβδομάδα εχω μίλησει με 3 γυναικολόγους κανεις δεν μου ειπε κατι τετοιο και μάλιστα ο ενας απο αυτους ειναι απο τους γνωστούς γυναικολόγους της Αθήνας. Εγω και προσωπικα παντα μιλώ δεν θα το πίστευα ετσι εύκολα απλουστατα γιατι δεν εχει ξανακουστει το ποσοστο απο 1:100 να παει στο 1:50,000 μελαλη ως τεραστια διαφορα θα ελεγα.... ρωτα και αλλους γιατρους και μετα κατέληξε κάπου.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει αυτό που λες, αλλά αυτό που είχε πεί και ο γιατρός μου είναι ότι βρίσκεται ακόμη σε πειραματικό στάδιο η διάγνωση του συνδρόμου down με μια απλή λήψη αίματος.

Link to comment
Share on other sites

Το 'μείον' της μεθόδου αυτής, αν εφαρμόζεται, ειναι η πολύ προχωρημένη εγκυμοσύνη..άλλο η 13η βδ που γίνεται η τροφοβλάστη-αυτό έκανα εγώ-άλλο η 16η της αμνιο άλλο η 23 η..εκεί πια ειναι μεγάλο μωρό..

σε αυτές τις εξετάσεις κοιτάμε συνήθως τα ποσοστά αποβολής..αλλά σε μία ακρούλα του μυαλού μας καλό ειναι να έχουμε και το απίθανο χειρότερο δυνατό σενάριο των κακών αποτελεσμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις με εσάς κάνω. Δεν υπάρχει τίποτα σχετικό στο διαδίκτυο. Αυτό που μου μένει να΄κάνω είναι να ζητήσω από τον συγκεκριμένο νέα συνάντηση για να με ενημερώσει αναλυτικά. Καταρχήν το ρανεβού για αυτή την αμνιο μου το έκλεισε την ίδια μέρα με την β' επιπέδου. Θα σπέυσω να μάθω περισσότερα και θα σας πω. Δεν θέλω ωστόσο να του κάνω διαφήμιση ή δυσφήμιση . Αλλά είναι γνωστός πολύ και θα έπρεπε να έχουμε ήδη ακούσει κάτι για μια τέτοια νέα μέθοδο εάν όντως έχει τόσο μικρό ποσοσστό αποβολής . Θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητές φίλες , στην πρόσφατη εξέταση αυχενικής διαφάνειας που έκανα σε κέντρο στα βόρεια προάστια , ο υπεύθυνος γιατρός μου μίλησε για το ενδεχόμενο αμνιοπαρακέντησης . Σε αυτή την περίπτωση-που θα έκρινε ο γυναικολόγος μου αυτό αναγκαίο γιατί είμαι 36 χρονών, μου πρότεινε την λεγόμενη "όψιμη αμνιοπαρακέντηση" που , όπως ο ίδιος είπε, έχει φέρει προσφατα στην Ελλάδα, ότι χρησιμοποιούν βελόνα πλέον 5 φορές μικρότερη από την βελόνα της κλασσικής αμνιοπαρακέντησης, ότι έχει ποσοστό αποβολής 1 πρός 50.000 (!) και ότι μπορεί αν γίνει κατά την 22η -25η (αν θυμάμαι καλά) εβδομάδα κύησης. Έχετε ακουστά για νέα μέθοδο αμνιοπαρακέντησης? Ψάχνω στο διαδίκτυο κάτι σχετικό και δεν βρίσκω τίποτα...Μήπως δεν κατάλαβα καλά γιατί είχα άγχος? Αυτός θεωρείται πρωτοπόρος στην δουλειά του και φαντάζομαι ότι ο γυναικολόγος μου θα με παροτρύνει να την κάνω , αλλά έχει κάποια κοπέλλα ακούσει κάτι σχετικό?

 

Δεν βρίσκεις κάτι στο internet γιατί δεν υπάρχει ''νέα μέθοδος όψιμης ανιοπαρακέντησης''! Είναι η κλασσική άμνιο που μπορεί να γίνει από τις 17 εβδομάδες ΚΑΙ ΜΕΤΑ (άρα και στις 23, 24...32,34 κλπ εβδομάδες) με το ίδιο ρίσκο αποβολής 0,5% (μόνο που μετά τις 24 εβδομάδες ''βαπτίζεται'' ρίσκο πρόωρου τοκετού γιατί δεν θεωρείται αποβολή...).

Υπάρχει σε όλες τις χώρες από ...πάντα!

'Εχω ξανακούσει κατά καιρούς να αναφέρεται για διαφημιστικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλες! έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο θέμα, έκανα αυχενική και αιματολογικές αλλά ενώ τα αποτελέσματα βγήκαν πάρα πολύ καλά, ο ιδιος φαντάζομαι γιατρός στα Β. Προάστια που ειδικεύεται στις αυχενικές και στις αμνιοπαρακεντησεις, μου σύστησε να προχωρήσω σε αμνιο (είμαι 37) αλλά μπορώ να κάνω την όψιμη αργότερα, μετά την 22 εβδομάδα. Τα πλεονεκτήματα που μου ανέφερε είναι οτι η βελόνα είναι πιο λεπτή, οτι δεν υπάρχει κίνδυνος αποβολής (βέβαια δεν μου ανέφερε αν υπάρχει κίνδυνος πρόωρου τοκετού!!!!) και οτι τα αποτελέσματα βγαίνουν αμέσως. Θα πάρω και τη γνώμη δεύτερου γιατρού στο θέμα γιατί δεν θέλω με τίποτα να το διακινδυνεύσω και ειδικά τόσο αργά, όταν θα είμαι πλέον στο 6ο μήνα!

@ mariob: από που ξέρεις αυτές τις πληροφορίες γιατί και εγώ οσο έψαξα στο internet δεν βρήκα καμιά ανακοίνωση για «μέθοδο όψιμης αμνιοπαρακεντησης», εχεις βρει αυτες τις πληροφορίες απο κάπου αλλου, απο κάποιο αλλο γιατρό?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι , ο ίδιος -πιθανότατα γιατρός στα βόρεια προάστια- μας μίλησε για την όψιμη αμνιοπαρακέντηση. Τελικά έμαθα από το ιατρείο του περισσότερες πληροφορίες για το θέμα. Η μειωμένη πιθανότητα αποβολής έγκειται στην χρήση μικρής βελόνας (όσο μία τρίχα μου ανέφεραν) και στο γεγονός ότι κατά την 22η εβδομάδα είναι τέτοια η υφή του αμνιακού σάκου που του επιτρέπει να μιλάει για ελάχιστη πιθανότητα αποβολής. Είναι δε "όψιμη" γιατί δεν πραγματοποιείται κατά την συνηθισμένη 17η -18η εβδομάδα αλλά πολύ αργότερα. Φίλες μου αυτά είναι τα καινούργια που έμαθα .Φιλιά και καλή τύχη σε όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι , ο ίδιος -πιθανότατα γιατρός στα βόρεια προάστια- μας μίλησε για την όψιμη αμνιοπαρακέντηση. Τελικά έμαθα από το ιατρείο του περισσότερες πληροφορίες για το θέμα. Η μειωμένη πιθανότητα αποβολής έγκειται στην χρήση μικρής βελόνας (όσο μία τρίχα μου ανέφεραν) και στο γεγονός ότι κατά την 22η εβδομάδα είναι τέτοια η υφή του αμνιακού σάκου που του επιτρέπει να μιλάει για ελάχιστη πιθανότητα αποβολής. Είναι δε "όψιμη" γιατί δεν πραγματοποιείται κατά την συνηθισμένη 17η -18η εβδομάδα αλλά πολύ αργότερα. Φίλες μου αυτά είναι τα καινούργια που έμαθα .Φιλιά και καλή τύχη σε όλες μας.

 

Ιατρικά υπάρχουν 2 τύποι αμνιοπαρακεντήσεων: η πρώιμη (early) και η συνηθισμένη 2ου τριμήνου (midtrimester).

Η πρώιμη γίνεται μεταξύ 14-16ης εβδομάδας και έχει εγκαταληφθεί πλέον διεθνώς λόγω της αυξημένης πιθανότητας επιπλοκών.

Η συνηθισμένη 2ου τριμήνου γίνεται από τη 17η εβδομάδα και μετά. Ο νόμος στη χώρα μας και σε αρκετές άλλες επιβάλει να γίνεται προσπάθεια διάγνωσης ανωμαλιών (με υπέρηχο, αμνιο κλπ) μέχρι και την 24η εβδομάδα (μετά απαγορεύεται η διακοπή κύησης και ας έχει διαγνωσθεί οποιοδήποτε σοβαρό πρόβλημα).

Σε ορισμένες χώρες (πχ Αγγλία, Ισραήλ) που δεν υπάρχει νομικός περιορισμός ή και στη χώρα μας σε ορισμένες περιπτώσεις (πχ αν θέλουν οι γονείς αμνιο στο 3ο τρίμηνο και ας μην θέλουν να προχωρήσουν σε διακοπή αν διαγνωσθεί πρόβλημα ή σε κάποιες περιπτώσεις που ''παρακάμπτουν'' το νόμο), η αμνιο γίνεται στο 3ο τρίμηνο (μετα την 24η εβδομάδα-late amnio- ''όψιμη'').

Σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις (δηλ. από 17η εβδομάδα εως και στο 3ο τρίμηνο) χρησιμοποιείται η ΙΔΙΑ ΛΕΠΤΗ βελόνα (22G-λέγεται) και υπάρχει η ίδια περίπου πιθανότητα αποβολής (0,5-1% σε έμπειρα χέρια) στο 2ο τρίμηνο (17-24 εβδ) ή πρόωρου τοκετού στο 3ο τρίμηνο.

Το να μιλάμε για ''οψιμη'' αμνιο στις 22, 23, 24 εβδομάδες και μάλιστα να λέμε ότι είναι νέα μέθοδος και με άλλη βελόνα και πολύ μικρότερη πιθανότητα αποβολής (συγγνώμη αλλά) είναι αστείο (από αυτόν που σας το είπε...).

Όποιος κάνει μια βολτα σε οποιοδήποτε μεγάλο μαιευτήριο θα δει ότι τα τελευταία 20 χρόνια, το 40% περίπου των αμνιο γίνεται στις 22 με 23 εβδομάδες!

 

Σας στέλνω παράδειγμα άρθρου για late amnio μετά τις 28 εβδομάδες (!!) με πιθανότητα επιπλοκών περίπου 1.2%.

Το QF-PCR που αναφέρεται στο άρθρο είναι η μέθοδος γρήγορης διάγνωσης που λέτε. Γίνεται εδώ και μια 10ετία περίπου στη χώρα μας σε όλες τις αμνιο (εκτός των δημόσιων νοσοκομείων που δεν την κάνουν λογω κοστους), ανεξάρτητα από την ηλίκία κύησης και είναι το γνωστό σε όλες τις γυναίκες που εχουν κάνει αμνιο ''γρήγορο αποτέλεσμα'' που δίνει απάντηση για ορισμένες ανωμαλίες σε 24 ώρες.

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17636852

 

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω νεότερα από τον δεύτερο γιατρό που πήγα να δω και θα είναι και αυτός που θα με παρακολουθεί από εδω κι πέρα. Η βελόνα που χρησιμοποιούν για την αμνιοπαρακεντηση είναι η ίδια είτε την κάνεις νωρίς η αργά (την είδα!!!). Οι πιθανότητες να συμβεί κάτι είναι επίσης ίδιες άσχετα με το χρόνο που θα τη κάνεις. Την αμνιο θα την κάνω σε άλλο γιατρό και όχι σε αυτόν που είχα πάει αρχικά (των Β. Προαστίων) γιατί δεν μ΄άρεσει να με κοροϊδεύουν, και θα την κάνω στη 17-18 εβδομάδα. Δεν θέλω να έχω άσχημες εκπλήξεις όταν θα έχω πολύ προχωρημένη εγκυμοσύνη και θα το έχω νοιώσει. Καλή τύχη σε όλες μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ μάλλον θα προτιμήσω την 22η εβδομάδα...Mary37 καλή επιτυχία, θα σε ενημερώσω και εγώ για το πως πήγα σε 1,5 μήνα περίπου. Ελπίζω όλα να μας πάνε καλά και να είμαστε μετά το φθινόπωρο με τα μωρά μας αγκαλιά!

Mariob εάν ανήκεις στον ιατρικό χώρο θα μπορούσα να σου στείλω πμ με τα στοιχεία του γιατρού που με ενημέρωσε για τα ανωτέρω για να μου πεις και εσύ για ποιο λόγο επιμένει στα λεγόμενα του? Όπως καταλαβαίνεις το να γράψω δημοσίως το όνομα του είναι ανάρμοστο γιατί δεν είμαι γιατρός και ενδεχομένως να έχω κάτι παρανοήσει. Αν είσαι συναδελφος του να σου στείλω πμ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον θα προτιμήσω την 22η εβδομάδα...Mary37 καλή επιτυχία, θα σε ενημερώσω και εγώ για το πως πήγα σε 1,5 μήνα περίπου. Ελπίζω όλα να μας πάνε καλά και να είμαστε μετά το φθινόπωρο με τα μωρά μας αγκαλιά!

Mariob εάν ανήκεις στον ιατρικό χώρο θα μπορούσα να σου στείλω πμ με τα στοιχεία του γιατρού που με ενημέρωσε για τα ανωτέρω για να μου πεις και εσύ για ποιο λόγο επιμένει στα λεγόμενα του? Όπως καταλαβαίνεις το να γράψω δημοσίως το όνομα του είναι ανάρμοστο γιατί δεν είμαι γιατρός και ενδεχομένως να έχω κάτι παρανοήσει. Αν είσαι συναδελφος του να σου στείλω πμ?

 

Όπως έχω πει και στο παρελθόν είμαι γιατρός και ως εκ τούτου λόγω δεοντολογίας δεν σχολιάζω συναδέλφους. Για οτιδήποτε άλλο στη διάθεσή σου!

Link to comment
Share on other sites

H mariob ήταν ακριβέστατη και απο ιατρικής πλευράς. Εγώ έχω να παραθέσω απλώς την προσωπική μου εμπειρία έπειτα απο 2 αμνιοπαρακεντήσεις και στις 2 εγκυμοσύνες μου. Την πρώτη την έκανα 21εβδομάδων έπειτα απο πρόβλημα που διαγνώστηκε στον υπέρηχο β'επιπέδου, θεωρώ το γιατρό μου(είμαι στη Θεσσαλονίκη) απο τους καλύτερους επιστήμονες και είναι και κοινώς αποδεκτό νομίζω αυτό, τουλάχιστον στην πόλη, ο κίνδυνος αποβολής σύμφωνα και με το χαρτί το οποίο υπέγραψα ήταν 1:100.. αυτό πριν απο 4 χρόνια. Τώρα, στη δεύτερη εγκυμοσύνη, έκανα άμνιο στις 19 εβδομάδες, πριν απο 2 εβδομάδες ακριβώς δηλαδή, εξαιτίας κακών αποτελεσμάτων σε papp a k alfa test. Η βελόνα, ήταν η ίδια, η μέθοδος ακριβώς η ίδια, οι κίνδυνοι οι ίδιοι. Το μόνο διαφορετικό, ειναι ότι ενώ την προηγούμενη φορά εξετάζονταν 23 νοσήματα και έπαιρνες τα πρώτα αποτελέσματα σε περίπου 3 μέρες και τα οριστικά σε 20 ημέρες, τώρα εξετάζονται 120 νοσήματα και σε 4-5 ημέρες έχεις τα οριστικά αποτελέσματα. Αυτό ισχύει τουλάχιστον στο συγκεκριμένο εργαστήριο (Αθήνας) στο οποίο εστάλη το δείγμα μου. Εύχομαι με όλη μου την καρδιά καλή επιτυχία σε όσες κοπέλες κάνουν η θα κάνουν άμνιο και ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! πάντως οπως ειπε και η Mariob και εμενα ο γιατρος μου δεν θέλει να κάνω αμνιοπαρακεντηση λόγω της επικινδυνότητας που έχει και εφοσον φυσικά δεν θεωρεί ανησυχητικά τα αποτελέσματα της αυχενικής και της papp a 1:3589. Ομως έχει δει και εχει καταλάβει το ποσο αγχωμένη ειμαι γιατι ειχα λίγο τσιμπημένη αυχενική και με βλέπει συνεχώς ανήσυχη και μου ειπε "εσυ μαλλον τη θέλεις την αμνιοπαρακεντησούλα σου" και μου πρότεινε αν θέλω να κάνω μια late αμνιοπαρακέντηση στισ 29 εβδομάδες λεγοντάς μου οτι εχει λιγοτερο κίνδυνο επιπλοκών..... εγω του ειπα οχι δεν θέλω να την κάνω τότε, αν δειξει κάτι η β επιπεδου ανησυχητικό τοτε θα την προγραμματίσουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!! Τελικά όλα πήγαν τέλεια!!! Δεν ήταν και τόσο τρομακτικό, τελείωσε η διαδικασία πολύ γρήγορα (μισό λεπτό..), δεν πόνεσα καθόλου ούτε κατά τη διάρκεια της εξέτασης αλλά ούτε και τις επόμενες μέρες...όλα καλά και ευτυχώς και τα αποτελέσματα τέλεια όποτε πλέον μας φεύγει κάθε άγχος και περιμένουμε με χαρά και ηρεμία να περάσουν άλλοι 4,5 μήνες για ν αγκαλιάσουμε το μικρό μας αγοράκι!! Εύχομαι σε όλες που πρόκειται να κάνουν την εξέταση τα καλύτερα και μακάρι να μπορούσα να σας μεταδώσω την εμπειρία καλύτερα ώστε να διώξω το άγχος και την ανησυχία!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στα 36 δεν εκανα την αμνιο αλλα τωρα στα 38 ειπαμε με τον ιατρο μου να μην το ρισκαρουμε.Αγχος ειχα φοβερο αλλα δεν θα προτιμουσα με τιποτα το αγχος της αναμονης να δω ενα παιδακι γερο.Ευτυχως ολα πηγαν καλα!Μου πηρε το δειγμα ο ιατρος μου στο ιατρειο του οποτε ημουν κ πιο ηρεμη γιατι τον εμπιστευομαι απολυτα.Και το αποτελεσμα βγηκε σε 2 ημερες αντι για 2 εβδομαδες.Περιμενουμε πια την...τεταρτη::o κορουλα μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια όλα καλά και για εμάς..Πράγματι πολύ απλή διαδικασία, ανώδυνη, την έκανα στην 23η εβδομάδα, τα αποτελέσματα άμεσα και όλα καλά! Καλά αποτελέσματα σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Koritsia exw pelagwsei kai den kserw ti na kanw! sas parakalw peite mou tin gnwmi sas!

Ton Ianouario ekana diakopi kiisis stin 23 evdomada logw sovaris kardiopatheias emvryou pou fanike stou b epipedou. tote i ayxeniki kai o progennitikos itan poli kala kai den eixame kanei amnioparakentisi.

twra eimai ksana egkyos stin 16 evdomada kai eipame me ton giatro na kanoume amnio, an kai pali einai poli kali i ayxeniki kai ola. itan na kanw ayrio alla telika akyrwthike giati ta leyka mou itan poli ipsila 14,200. arxisa ligo na ksanaskeftomai tin amnio. eimai 31 kai to symvan me tin kardiopatheia mou eipane oti itan tyxaio. o giatros mou pou einai polu kalos mou eipe oti iatrika fainontai ola kala , alla oti an itan diko tou paidi meta apo osa sunevisan me to prwto tha tin ekane.

eseis ti tha kanate stin thesi mou?

exei kamia provlima me ta leyka stin egkimosuni?

sas eyxaristw

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αρτεμις....αμα στο λεει ο γιατρος σου κανe την εξεταση, αλλα εισαι μικρη για αμνιο....δεν ξερω βεβαια πως σχετιζεται με την καρδιοπαθεια, γιατι τα αποτελεσματα της ειναι κυριως για ανωμαλιες που παρουσιαζονται στο γενετικο υλικο που μπορει να δειξουν συνδορμο down κλπ....δεν ξερω....βεβαια η δικη μου εμπειρια ηταν εντελως ανωδυνη και ολα πηγαν καλα, αλλα γνωριζεις απο πριν οτι υπαρχει ενα μικρο ποσοστο κινδυνου να παει κατι στραβα και να χαθει το εμβρυο!!! ετσι συνυπολογιζεις και αποφασιζεις, εγω βεβαια ειμαι 37 χρονων οποτε οσο καλη και να εβγαινε η αυχενικη επερεπε να κανω την εξεταση αλλα στα 31 μου φαινεται νωρις, αλλα και παλι, αμα στο προτεινει ο γιατρος σου καντην και μη φοβασαι, συμβουλη: την ωρα που γινεται η εξεταση μππορει να εισαι αγχωμενη και ετσι ασυναίσθητα οι αναπονοες σου γινονται πιο εντονες, προσπαθησε να το ελενξεις και να εισαι οσο πιο ηρεμη γινεται και δεν θα καταλαβεις ποτε θα τελειωσει!

ευχομαι μεσα απο την καρια μου καλα αποτελεσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο τρόπος που σχετίζονται τα καρδιολόγικα με την αμνιο είναι ότι συχνα παιδάκια με down ή όλα σύνδρομα έχουν και καρδιολόγικα προβλήματα κι έτσι αυτός ο παράγοντας μπαίνει στην εξίσωση αυχενικης και Papp A. Τουλαχιστον αυτο συνέβη με εμάς που είδαμε κάποιο πολυ μικρο (όχι ανησυχητικό) θέμα με με την καρδιά στη Β επιπεδου και μας είπαν να κάνουμε και αμνιο γιατι οι πιθανότητες χρωμοσωμιακης ανωμαλίας έπεσαν απο το 1:3.000 στο 1:600.

Κι εμείς περιμένουμε να την κάνουμε! Ουφ! Εύχομαι να παν όλα καλα ότι κι αν αποφασίσετε

Link to comment
Share on other sites

εγω την εχω κανει για προληπτικους λογους στην πρωτη εγκυμοσυνη και στην δευτερη εκανα τροφοβλαστη επισης για προληπτικους λογους...δεν ειναι τιποτα δυσκολο...5 λεπτα υποθεση και οταν σε παρουν τηλ και σου πουν το παιδακι σας ειναι φυσιολογικοτατο τοτε θα πεταξεις απο την χαρα σου και θα απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου χωρις αγχος...απλα προσεξε εαν την κανεις,να την κανεις με εμπειρο γιατρο...ευχομαι καληεγκυμοσυνη και ενα υγιεστατο παιδακι!!!

KgPVp3.png

 

 

pzd4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...