Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ?


Πως αισθάνεστε για μια πιθανή κατάργηση των παρελάσεων στα σχολεία ;  

135

  1. 1. Πως αισθάνεστε για μια πιθανή κατάργηση των παρελάσεων στα σχολεία ;

    • Συμφωνώ απόλυτα με το να καταργηθουν
      53
    • Συμφωνώ με το να καταργηθουν
      31
    • Ούτε συμφωνώ ούτε διαφωνώ με το να καταργηθούν
      12
    • Διαφωνώ με το να καταργηθούν
      24
    • Διαφωνώ απόλυτα με το καταργηθούν
      87


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 206
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ δε βρίσκω κανένα λόγο ύπαρξης της παρέλασης.

Οι παρελάσεις γίνονται για να υπενθυμίζουμε στους νεότερους όλους τους αγώνες, τις θυσίες και το αίμα που χύθηκε για να είναι η Ελλάδα ελεύθερη. Πρόκειται για την ιστορία μας. Αν χάσουμε ιστορία και γλώσσα τι μας απομένει πια;

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια, δεν βλέπω τον λόγο να μην γίνονται. Παρελάσεις (θρησκευτικές, στρατιωτικές, πολιτικές) με τον έναν ή τον αλλον τρόπο γίνονται σε όλα τα μέρη του κόσμου από αρχαιοτάτον χρόνων. Είναι ένας τρόπος να υποκινείται έντονα το πατριωτικό αίσθημα (πράγμα απαραίτητο παρά ποτέ) και να υπενθυμίζονται οργανωμένα κάποια σημαντικά γεγονότα. Επιπλέον, τα περισσότερα παιδιά μάλλον το διασκεδάζουν.

 

Δεν λέω ότι είναι ο μόνος τρόπος. Λέω ότι δεν βλέπω τι πειράζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δε βρίσκω κανένα λόγο ύπαρξης της παρέλασης.

 

Ο παππούς μου που ήταν ανάπηρος πολέμου, έβρισκε λόγο...

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Οι παρελάσεις γίνονται για να υπενθυμίζουμε στους νεότερους όλους τους αγώνες, τις θυσίες και το αίμα που χύθηκε για να είναι η Ελλάδα ελεύθερη. Πρόκειται για την ιστορία μας. Αν χάσουμε ιστορία και γλώσσα τι μας απομένει πια;

 

Aκριβωςςςςςςςς.....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Οι παρελάσεις γίνονται για να υπενθυμίζουμε στους νεότερους όλους τους αγώνες, τις θυσίες και το αίμα που χύθηκε για να είναι η Ελλάδα ελεύθερη. Πρόκειται για την ιστορία μας. Αν χάσουμε ιστορία και γλώσσα τι μας απομένει πια;

 

 

Έτσι είναι. Εγώ είμαι της άποψης να γίνονται οι παρελάσεις αλλά αντί για τους προδότες πολιτικούς στις εξέδρες των επισήμων να κάθονται οι αγωνιστές ή οι ανάπηροι πολέμου που βρίσκονται ακόμα εν ζωή.

Αλλιώς να καταργηθούν οι εξέδρες. Στην πόλη μου μια χαρά παρέλαση παρακολουθήσαμε χωρίς εξέδρα βέβαια και χωρίς επεισόδια. :wink:

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Κάπου μέσα σε όλες τις προηγούμενες συζητήσεις

ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΑΧΑΪΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΠΑΡΕΛΑΣΕΩΝ

Ματαιώνουν εορτασμούς για την 25η Μαρτίου στο εξωτερικό για λόγους… οικονομίας

Η μαθητική παρέλαση διχάζει...

έχω γράψει την άποψη μου ότι είμαι κατά των παρελάσεων και ότι δεν θεωρώ ότι είναι

απόδοση τιμής σε όσους αγωνιστήκανε.

Η τελευταία πριβέ παρωδία παρέλαση ενστόλων ενώπιων ενστόλων για ένα κοινό είτε μη εκλεγμένων είτε εκλεγμένων εδραίωσε απλά την άποψη μου ότι είναι φασιστικό κατάλοιπο άλλων εποχών που καμία σχέση δεν έχουν με την έννοια της απόδοσης τιμής όπως τουλάχιστον εγώ την αντιλαμβάνομαι.

Αλλά με την ευκαιρία της νέας ανάρτησης του θέματος και των τελευταίων γεγονότων θα μου επιτρέψετε να μεταφέρω την σημείωση ενός φίλου που μου έδωσε την άδεια να την αναρτήσω στο forum ώστε να υπάρχει για κάποιον που θέλει να διαβάσει

Παρελάσεις: Η Σημειολογία της απόλυτης υποταγής

8924_1051633146333_1690909558_109642_1611107_n.jpg

Πολλοί θιασώτες των παρελάσεων και ειδικά των μαθητικών, στην προσπάθειά τους να δείξουν το «φυσικό» του θεσμού τις συγκρίνουν με τις διαδηλώσεις, τις λιτανείες, το καρναβάλι και λοιπές πορείες θρησκευτικού, πολιτικού ή εορταστικού περιεχομένου.

8924_1051633426340_1690909558_109643_4718723_n.jpg

Όμως, σε όλες αυτές τις πορείες το κάθε άτομο συμμετέχει με πλήρη ελευθερία κινήσεων, αμφίεσης, τρόπου συμμετοχής, σε ένα σύνολο που απλώς ορίζεται από μια στοιχειώδη οργάνωση από τις εκάστοτε ανάγκες της πορείας, παραμένοντας σε όλη τη διάρκειά της ένα αυτόνομο/αυτοτελές άτομο, το οποίο μπορεί να συμμετάσχει και να αποχωρήσει όποτε θέλει χωρίς συνέπειες.

8924_1051633626345_1690909558_109644_5645061_n.jpg

Στις μιλιταριστικής λογικής παρελάσεις (στρατιωτικές, μαθητικές) το συμμετέχον άτομο αλλοτριώνεται πλήρως εντός τους. Μεταμορφώνεται σε ένα αυτόματο, πανομοιότυπο με όλα τα άλλα του συνόλου, απόλυτα καθορισμένο ως προς την αμφίεση, την έκφραση, την θέση του στο χώρο, τις κινήσεις του, παραδίδοντας και ισοπεδώνοντας την προσωπικότητά του σε αυτούς τους ασφυκτικούς καθορισμούς: Μια συμβολική απόλυτη αποξένωση από τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος, εκτός από ένα: την στροφή της κεφαλής για απόδοση τιμών: τη μόνη κίνηση που επιτρέπεται να σπάσει την απόλυτη συμμετρία και ομοιομορφία της παρέλασης, σαν ένας μαγνήτης από την εξέδρα των επισήμων να έλκει τα ανέκφραστα πρόσωπα-προσωπεία προς αυτήν.

8924_1051634106357_1690909558_109646_7941758_n.jpg

Αυτό λοιπόν «επιθυμεί» να δει η εξουσία στους υπηκόους της: την επιβεβαίωση ότι αυτός ο απρόσωπος μηχανισμός αντιδρά μόνο στο «σωστό» ερέθισμα: στην πλήρη υποταγή του σε αυτήν, ως το μοναδικό πράγμα που αναγνωρίζει και υπάρχει γιʼ αυτόν. Και αυτό αποτελεί την πεμπτουσία της παρέλασης αλλά και την κορύφωσή της: λίγα μέτρα μετά την εξέδρα των επισήμων, η παράσταση λαμβάνει τέλος. Είναι αξιοσημείωτο ότι ο κάθε παρελαύνων οφείλει να αγνοήσει τους συγγενείς και φίλους που τον χαιρετούν, κοιτώντας με απλανές βλέμμα μπροστά. Και αυτό το πράγμα, αυτή η ρομποτική υποταγή επικροτείται και καταχειροκροτείται από τους παριστάμενους, πολίτες και επισήμους: Ιδού οι "εκλεκτοί" της εξουσίας, το παράδειγμα προς μίμηση, το καμάρι του Εθνους!

8924_1051633746348_1690909558_109645_2841007_n.jpg

Δεν είναι τυχαίο που για να μπορέσουν τα άτομα να συμμετάσχουν σε έναν τέτοιο μηχανιστικό θεατρινίστικο τελετουργικό απαιτούνται πρόβες και δοκιμές αρκετών εβδομάδων. Ο απόλυτος συγχρονισμός είναι ζωτικής σημασίας, η οποιαδήποτε εισαγωγή του προσωπικού στοιχείου αλλοιώνει το σύνολο και είναι τελείως ανεπιθύμητη.

8916_1051630266261_1690909558_109632_490022_n.jpg

Πολύ πετυχημένα, λοιπόν, τα αντιμιλιταριστικά κινήματα έχουν πιάσει αυτό το στοιχείο και παρουσιάζουν τον αντιρρησία να σπάζει αυτήν την απόλυτη συμμετρία με κάποια παραφωνία ως προς την αμφίεση, τη συμπεριφορά, τη σωματική στάση, κλπ.

8924_1051634746373_1690909558_109648_4150654_n.jpg

Και το ερώτημα που τίθεται: Τι δουλειά έχουν τα νέα βλαστάρια μας με τέτοιου τύπου σκηνικά; Οι ήρωες που πολέμησαν για την ελευθερία τιμώνται και με το παραπάνω μέσω της τέχνης, εορταστικών εκδηλώσεων, αφιερωμάτων σε τύπο και τηλεόραση, και προπαντός όταν οι αγώνες τους για ελευθερία επιτέλους δικαιωθούν!

8916_1051630586269_1690909558_109633_4618429_n.jpg

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άγιο άγιο!

 

Είμαι κατά των παρελάσεων έτσι όπως έχουν καταντήσει.

Μαθητές να παρελαύνουν σαν στρατιωτάκια (να μην αναφέρω την περιβολή σε κάποιες περιπτώσεις που έχει καταντήσει "διαχρονική αξία"), μόνο συμμέτοχοι στην εθνική υπόθεση δεν είναι. Θα προτιμούσα ομιλίες από ανθρώπους που έχουν ερευνήσει τα ιστορικά γεγονότα ή και αποτέλεσαν μέρος αυτών, επισκέψεις σε ιστορικούς χώρους κ.ο.κ.

 

Πάντως προχθές παρέλασαν μόνοι τους, για τους εαυτούς τους. Αν είχα παιδί σε τέτοια ηλικία δεν θα του επέτρεπα να παρελάσει. Εξάλλου δεν είναι υποχρεωτική η συμμετοχή, είναι για να τιμήσει κι όχι να εξευτελίσει.

 

Η ιστορία και η γλώσσα χάνεται κάθε μέρα κι όχι εξαιτίας μιας παρέλασης.

Η 'εθνική υπόθεση' ειναι κάτι ζωντανό, με κάποιον τρόπο η παιδεία ενός κράτους πρέπει να μπορεί να κάνει τους μαθητές να τη ζουν καθημερινά μέσα τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω με τους προγράψαντες. Δεν μας φταίει ο θεσμός των παρελάσεων αν έγινε όργανο κάποιων μιλιταριστών, δικτατόρων κλπ. Ούτε τα παιδιά γίνονται ρομποτάκια όταν παρελαύνουν. Είναι πολύ όμορφο να βλέπεις τα νιάτα να παρελαύνουν, να μαθαίνουν για την ιστορία τους, να χορεύουν παραδοσιακούς χορούς κλπ. Τότε να καταργήσουμε και τις εκδηλώσεις του πολυτεχνείου με την δικαιολογία ότι τα σπάνε οι αναρχικοί και καίνε την Αθήνα!!! Και τις διαδηλώσεις βεβαίως βεβαίως για να μην τρώνε χημικά στη μούρη οι διαδηλωτές και να μην καίγεται πάλι η Αθήνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης στο Μουντιάλ και πιστευω οτι πρεπει να καταργηθει, αλλα ο άντρας μου έχει αντίθετη γνώμη!

Μα ειναι επιχείρημα αυτο; Ούτε η πορεία έχει λόγο ύπαρξης, ούτε τα γενέθλια, ούτε οι ονομαστικές εορτές! Να τα καταργήσουμε όλα να τελειώνουμε......

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης στο Μουντιάλ και πιστευω οτι πρεπει να καταργηθει, αλλα ο άντρας μου έχει αντίθετη γνώμη!

Μα ειναι επιχείρημα αυτο; Ούτε η πορεία έχει λόγο ύπαρξης, ούτε τα γενέθλια, ούτε οι ονομαστικές εορτές! Να τα καταργήσουμε όλα να τελειώνουμε......

Συμφωνώ

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης στο Μουντιάλ και πιστευω οτι πρεπει να καταργηθει, αλλα ο άντρας μου έχει αντίθετη γνώμη!

Μα ειναι επιχείρημα αυτο; Ούτε η πορεία έχει λόγο ύπαρξης, ούτε τα γενέθλια, ούτε οι ονομαστικές εορτές! Να τα καταργήσουμε όλα να τελειώνουμε......

Κάθε θεσμός ή έθιμο έχει λόγο ύπαρξης όταν έχει απήχηση στον κόσμο, όταν ο κόσμος βρίσκει κάποιο νόημα σε αυτό. Πχ αν για το μουντιάλ δεν ενδιαφερόταν κανείς να ήσουν σίγουρη ότι θα είχε καταργηθεί αφού δεν θα είχε λόγο ύπαρξης. Όμως εφόσον έχει τόσα εκατομμυρια θεατές (ανάμεσά τους και εμένα :P) διατηρείται.

Το ίδιο πάνω κάτω ισχύει και για τις παρελάσεις. Αφού υπάρχει κόσμος που τις θέλει και τις παρακολουθει συνεχίζουν να γίνονται, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν και πολλοί που δεν συμφωνούν με την διεξαγωγή τους. Αν κάποια στιγμή διαπιστωθει η πλειοψηφία δεν ενδιαφέρεται, μοιραία θα σταματήσουν.

 

Προσωπικά δεν με κόφτει αν θα καταργηθούν ή όχι. Μου είναι εντελώς αδιάφορο αν γίνονται ή όχι παρελάσεις.

 

Πιο πολύ θα με ενοχλούσε να καταργηθεί το Μουντιάλ :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται η παρέλαση για να τιμήσουμε αυτούς που πολέμησαν.

 

Θεωρώ ότι πρώτα από όλα χρειάζεται οθρή γνώση των γεγονότων, απαλλαγή από τους μύθους, καταγραφή της πραγματικότητας, κατανόηση των συνθηκών και άλλα πολλά.

 

Με την παρέλαση δεν γίνεται τίποτε από αυτά, με τη σωστή εκπαίδευση όμως ναι (ένας τομέας στον οποίο υστερούμε πολύ στην Ελλάδα).

 

Οι παππούδες μου και οι γιαγιάδες μου πολέμησαν, πόνεσαν, έχασαν δικούς τους ανθρώπους, βίωσαν την τραγωδία του πολέμου.

 

Η παρέλαση όμως δεν φέρνει τα νέα παιδιά πιο κοντά σε αυτά τα βιώματα, ενώ η σωστή και αντικειμενική προσέγγιση στα σχολεία μέσω μαθημάτων, προβολών, εκδηλώσεων και άλλων μέσων ίσως τους δώσουν μία εικόνα για το πως είχαν τα πράγματα, ποιες ήταν οι συνθήκες που επικρατούσαν, ποιοι ήταν πραγματικοί φίλοι, ποιοι ήταν πραγματικοί εχθροί.

 

Επίσης οι αναζητήσεις νημάτων που να συνδέουν τη δημιουργία του Ελληνικού κράτους μέχρι τα σημερινά γεγονότα θα τους ήταν ένα μάθημα πιο σημαντικό από το να χάνουν ανούσια ώρες περπατώντας πάνω κάτω, με βηματισμό χαιρετώντας σα στρατιωτάκια τους πολιτικούς και σία που ψοφάνε για τέτοιες φιέστες.

 

Για μένα λοιπόν όχι στις μαθητικές παρελάσεις, ναι στην ουσιαστική και αντικειμενική εκμάθηνση της ιστορίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται η παρέλαση για να τιμήσουμε αυτούς που πολέμησαν.

 

Θεωρώ ότι πρώτα από όλα χρειάζεται οθρή γνώση των γεγονότων, απαλλαγή από τους μύθους, καταγραφή της πραγματικότητας, κατανόηση των συνθηκών και άλλα πολλά.

 

Με την παρέλαση δεν γίνεται τίποτε από αυτά, με τη σωστή εκπαίδευση όμως ναι (ένας τομέας στον οποίο υστερούμε πολύ στην Ελλάδα).

 

Οι παππούδες μου και οι γιαγιάδες μου πολέμησαν, πόνεσαν, έχασαν δικούς τους ανθρώπους, βίωσαν την τραγωδία του πολέμου.

 

Η παρέλαση όμως δεν φέρνει τα νέα παιδιά πιο κοντά σε αυτά τα βιώματα, ενώ η σωστή και αντικειμενική προσέγγιση στα σχολεία μέσω μαθημάτων, προβολών, εκδηλώσεων και άλλων μέσων ίσως τους δώσουν μία εικόνα για το πως είχαν τα πράγματα, ποιες ήταν οι συνθήκες που επικρατούσαν, ποιοι ήταν πραγματικοί φίλοι, ποιοι ήταν πραγματικοί εχθροί.

 

Επίσης οι αναζητήσεις νημάτων που να συνδέουν τη δημιουργία του Ελληνικού κράτους μέχρι τα σημερινά γεγονότα θα τους ήταν ένα μάθημα πιο σημαντικό από το να χάνουν ανούσια ώρες περπατώντας πάνω κάτω, με βηματισμό χαιρετώντας σα στρατιωτάκια τους πολιτικούς και σία που ψοφάνε για τέτοιες φιέστες.

 

Για μένα λοιπόν όχι στις μαθητικές παρελάσεις, ναι στην ουσιαστική και αντικειμενική εκμάθηνση της ιστορίας.

 

Η παραπάνω άποψη (πέρα του ότι είναι πολύ καλογραμμένη και στοχευμένη) με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο... Οι μαθητικές παρελάσεις δεν έχουν καμμία ουσιαστική σημασία, καλύτερα ο χρόνος να επενδυθεί σε υποχρεωτικές σχολικές εορτές σε κάθε σχολείο!

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω ότι έχουν πια νόημα ύπαρξης οι μαθητικές παρελάσεις. έχουμε φτάσει σε σημείο να ντροπιάζουμε αυτούς που πολέμησαν και θυσιάστηκαν, παρά να τους τιμούμε. τα κόκκαλά τους θα τρίζουν, εδώ που φτάσαμε....

ειδικά όταν οι παρελάσεις γίνονται υπό αστυνομική προστασία....αίσχος

Link to comment
Share on other sites

Άγιο άγιο!

 

Είμαι κατά των παρελάσεων έτσι όπως έχουν καταντήσει.

Μαθητές να παρελαύνουν σαν στρατιωτάκια (να μην αναφέρω την περιβολή σε κάποιες περιπτώσεις που έχει καταντήσει "διαχρονική αξία"), μόνο συμμέτοχοι στην εθνική υπόθεση δεν είναι.

 

χα χα χα χα...

 

με το λινκ μου θύμισες ιστορικές στιγμές που είχα ξεχάσει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης στο Μουντιάλ και πιστευω οτι πρεπει να καταργηθει, αλλα ο άντρας μου έχει αντίθετη γνώμη!

Μα ειναι επιχείρημα αυτο; Ούτε η πορεία έχει λόγο ύπαρξης, ούτε τα γενέθλια, ούτε οι ονομαστικές εορτές! Να τα καταργήσουμε όλα να τελειώνουμε......

 

Συμφωνώ με τον άντρα σου.:D

Όχι δεν θα ήθελα να καταργηθούν οι παρελάσεις...Δεν βρίσκω λόγο.

Από εκεί και πέρα δεν το συζητάω διότι η νέα τάξη πραγμάτων δεν τις θέλει και έτσι και αλλιώς θα καταργηθούν. Μας πάσαραν από τον περασμένο Οκτώβριο ότι είναι και επικύνδινες...εδώ και αρκετά χρονάκια ότι είναι τζάμπα λεφτά.Σιγά σιγά θα μας πείσουν και ότι οι παρελάσεις φταίνε για την κρίση και όλα θα καλά.

Τώρα τις κάνανε με αστυνομική περιφρούρηση....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

η νέα τάξη πραγμάτων δεν τις θέλει και έτσι και αλλιώς θα καταργηθούν.

 

συγγνώμη, αλλά ποια είναι επιτέλους αυτή η νέα τάξη πραγμάτων;

 

και γιατί δεν τις θέλει;

 

κι άμα καταργηθούν οι παρελάσεις δεν θα υπάρχουμε ως έθνος;

 

ή μήπως το αίσθημα ευθύνης και αγάπης προς την πατρίδα αυξάνεται στα παιδιά που παίρνουν μέρος; (εγώ έχω ακούσει κάτι για λούφα από τα μαθήματα).

 

και τζάμπα λεφτά θεωρώ ότι είναι και χάσιμο χρόνου και ανούσιες.

 

αλλού θα έπρεπε να επικεντρωθούμε πιστεύω κι όχι στην τήρηση ή μη των παρελάσεων.

Link to comment
Share on other sites

..... καλύτερα ο χρόνος να επενδυθεί σε υποχρεωτικές σχολικές εορτές σε κάθε σχολείο!

 

Έλα όμως που δεν γινεται αυτό ! Εδω σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχουν γραμμένα και στα βιβλία έτσι όπως το πάνε !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...