Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Zithromax αντιβίωση & εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!

Θέλω να ρωτήσω εάν έχει τύχει να πάρετε την αντιβίωση Zithromax κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σας και αν ναι σε ποιον μήνα ήσασταν;

Παθολόγος και γυναικολόγος με διαβεβαιώνουν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο όμως εγω διάβασα στις οδηγίες του κουτιού ότι δεν συνίσταται στην κύηση και έχω προβληματιστεί πολύ. Έχω εμπιστοσύνη στους γιατρούς αλλά παρόλα αυτά φοβάμαι και δεν ξέρω τι να κάνω....

Το θέμα είναι ότι πρεπει να αποφασίσω κατι γιατί έχω ακροαστικά, παίρνω ήδη Zinadol 250 για 3 μερες και δεν έχω δει ιδιαίτερη βελτίωση και ο παθολόγος μου σύστησε να το κόψω και να αρχίσω Zithromax.

Στο μεταξύ έκανα το "λάθος" σήμερα να ρωτήσω και έναν άλλο παθολόγο γνωστό μου ο οποίος με τρομοκράτησε λέγοντάς μου οτι αυτές οι 2 αντιβιώσεις δεν είναι καλές για το έμβρυο (όσον αφορά το μήνα που ειμαι) και αυτός προτείνει μόνο Amoxil στον 4ο μήνα. Γιατί δεν συμφωνούν ποτέ οι γιατροί σε κάτι και μας ταλαιπωρούν;; Τελικά όσο παίρνεις περισσότερες γνώμες τόσο το χειρότερο;;

Εάν έχετε εμπειρία επί του θέματος με τη συγκεκριμένη αντιβίωση παρακαλώ γράψτε.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ηρθα στη θεση σου και εγω. Οχι με την συγκεκριμενη αντιβιωση με αλλη. Βεβαια εγω ειμαι στον 5ο. Ειχα ουρολοιμωξη απο το α΄τριμηνο και επειδη δεν ειχα συμπτωματα ο γιατρος μου ειπε να περιμενω να παρω αντιβίωση στο β' τριμηνο καλυτερα. Ετσι έκανα . Μου ειχε δωσει claripen και επειδη εγραφαν οι οδηγίες δεν συνισταται κλπ φοβηθηκα. Τον ξαναπηρα και ειπε δεν υπαρχει προβλημα να την παρω.

Απο συζητησεις και εδω και απο γνωστους μου ειπαν οι περισσότεροι το εξης: τα φαρμακα σχεδον ολα το γραφουν αυτο διοτι δεν μπορουν να γινουν πειραματα σε εγκυους για την χρηση τους ετσι εκεινοι γραφουν "δεν συνισταται " κλπ για να ειναι καλυμμένοι .

Η γνωμη μου ειναι οτι εφοσων οι γιατροι σου σου λενε οτι δεν υπαρχει προβλημα τότε έτσι θα είναι.

Φυσικα υπάρχουν και αντιβιώσεις που απαγορευονται ρητως στην κύηση και ετσι δεν τις συνταγογραφουν καθολου οι γιατροι.

 

*Την zithromax δεν την γνωριζω μιλαω γενικα.

Επεξεργάστηκαν by matilda38
ορθογραφικο

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ τη γνωρίζω τη συγκεκριμένη αντιβιωση

Αν ομως διαβασεις και τις οδηγίες από τα ultrogestan, θα απορήσεις αν υπάρχει άνθρωπος που τα παιρνει και όμως τα δινουν κατα κορον στις εγκυμονούσες για την προληψη/εξαλειψη/μειωση των συσπάσεων.

Αν όμως εχεις ακροαστικά, καλύτερα να πας να σε δει πνευμονολόγος, εισαι και εγκυούλα, ειναι πιο ιδιαίτερη περιπτωση.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Marigoula μου γεια σου, όντως αν διαβάσεις τι γράφει το utrogestan θα πάθεις σοκ, εγώ όμως και απότι βλέπω από έδώ μέσα και πολλές άλλες εγκυούλες, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη τα έπερνα με το κιλό, επίσης στον 8 μήνα πήρα βαρβάτη Augmentin γιατί είχα κολλήσει στεπτόκοκκο (τον συγχαμερό:evil::evil::evil:) και όταν γέννησα και θήλαζα το 10 ημερών αγγελούδι μου πήρα claricid γιατί είχα ουρεόπλασμα (έλεος και μ' αυτό) οπότε έχω πιει έναν κουβα και βάλε χάπια-αντιβιώσεις και όλα καλά. Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να ακούς τον γυναικολόγο σου και αν αυτός λέει ΟΚ τότε μην αγχώνεσαι ξεκίνα την αγωγή σου να γίνεις περδίκι, περαστικά σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι οταν βρεις χρονο γραψε μας τη δραστική ουσια να ριξουμε μια ματιά εδω:

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

το σαιτ αυτό ισπανικό πανεπιστημιακο νοσοκομειο οπου μελετανε την επιδραση των φαρμακευτικών ουσιών στα μωρά που θηλάζουν

δεν ειναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις, αλλά αν πχ επιτρέπεται να την χρησιμοποιήσει θηλάζουσα τη συγκεκριμενη αντιβίωση, πολύ πιθανό να ειναι ασφαλής και για την εγκυμοσύνη

 

edit: τη βρήκα! zithromax με δραστική ουσία azithromycin ειναι risk level-0 δηλαδή εντελώς ασφαλής για χρήση από θηλαζουσες

λογικα δε θα εχεις πρόβλημα :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστω πολύ για τα καθησυχαστικά σας λόγια. Μόνο αν έχεις μείνει έγκυος καταλαβαίνεις την αγωνία και τον προβληματισμό σε τέτοια θέματα. Αν ήμουν σε πιο προχωρημένο μήνα δεν θα ανησυχούσα τόσο αλλά επειδή ειμαι ακόμα στον 4ο. Πάντως από έρευνα που έκανα στο ιντερνετ αλλά και από οτι μου είπε ο παθολόγος (ο οποίος έχει και εμπειρία σε εγκύους) όλα ανεξαιρέτως τα αντιβιοτικά είναι κατηγορίας Β από θέμα επικινδυνότητας δηλ. είναι "σχετικά" ασφαλή για το έμβρυο. Δηλ. το ιδανικό θα ήταν είναι να μην πάρω τίποτα αλλά από τη στιγμή που χρειάζεται μαλλον δε γίνεται αλλιως..... ελπίζω πως στο τέλος όλα θα πανε καλά!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Θέλω να ρωτήσω εάν έχει τύχει να πάρετε την αντιβίωση Zithromax κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σας και αν ναι σε ποιον μήνα ήσασταν;

Παθολόγος και γυναικολόγος με διαβεβαιώνουν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο όμως εγω διάβασα στις οδηγίες του κουτιού ότι δεν συνίσταται στην κύηση και έχω προβληματιστεί πολύ. Έχω εμπιστοσύνη στους γιατρούς αλλά παρόλα αυτά φοβάμαι και δεν ξέρω τι να κάνω....

Το θέμα είναι ότι πρεπει να αποφασίσω κατι γιατί έχω ακροαστικά, παίρνω ήδη Zinadol 250 για 3 μερες και δεν έχω δει ιδιαίτερη βελτίωση και ο παθολόγος μου σύστησε να το κόψω και να αρχίσω Zithromax.

Στο μεταξύ έκανα το "λάθος" σήμερα να ρωτήσω και έναν άλλο παθολόγο γνωστό μου ο οποίος με τρομοκράτησε λέγοντάς μου οτι αυτές οι 2 αντιβιώσεις δεν είναι καλές για το έμβρυο (όσον αφορά το μήνα που ειμαι) και αυτός προτείνει μόνο Amoxil στον 4ο μήνα. Γιατί δεν συμφωνούν ποτέ οι γιατροί σε κάτι και μας ταλαιπωρούν;; Τελικά όσο παίρνεις περισσότερες γνώμες τόσο το χειρότερο;;

Εάν έχετε εμπειρία επί του θέματος με τη συγκεκριμένη αντιβίωση παρακαλώ γράψτε.

Marigoula καλησπερα.Εγω ειχα παρει Ζythroxyn ( η οποια νομιζω οτι ειναι ιδια με τη zythromax) και μαλιστα πριν ακομα μαθω οτι ειμαι εγκυος!Οπως καταλαβαινεις πανικοβληθηκα αλλα ολοι με διαβεβαιωσαν οτι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος...και οπως βλεπεις απο το τικερακι μου το παιδακι μου ειναι 5 μηνων υγιεστατο:D Επειδη ομως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη συνεννοησου με το γιατρο σου αλλα δε νομιζω οτι θα σου εδινε κατι αν υπηρχε προβλημα.Με το καλο το μωρακι σου!

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Marigoula καλησπερα.Εγω ειχα παρει Ζythroxyn ( η οποια νομιζω οτι ειναι ιδια με τη zythromax) και μαλιστα πριν ακομα μαθω οτι ειμαι εγκυος!Οπως καταλαβαινεις πανικοβληθηκα αλλα ολοι με διαβεβαιωσαν οτι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος...και οπως βλεπεις απο το τικερακι μου το παιδακι μου ειναι 5 μηνων υγιεστατο:D Επειδη ομως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη συνεννοησου με το γιατρο σου αλλα δε νομιζω οτι θα σου εδινε κατι αν υπηρχε προβλημα.Με το καλο το μωρακι σου!

 

Λιβελούλα σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου!! Την ξεκίνησα ήδη και ελπίζω να μου περάσει σύντομα γιατί ήδη νιώθω αρκετά κουρασμένη και πεσμένη. Η βλακεία νομίζω ήταν της πρώτης παθολόγου που πήγα και μου σύστησε Zinadol 250 και όχι 500 γιατί αν έπαιρνα το 500 πιστεύω θα είχα ήδη δει αρκετη βελτίωση. Ελπίζω το μωράκι να είναι μια χαρά και όλα να πάνε καλά, δεν μπορώ να κάνω και κατι αλλο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας, zithromax εργαστεί πολύ για μένα. Έπρεπε να το αγοράσετε σε απευθείας σύνδεση εδώ, αλλά δεν ζητούν για μια συνταγήhttp://gr.easytouserx.com/ Ελπίζω ότι αυτό βοηθά όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας! Έμαθα ότι ειμαι έγκυος στην 6η εβδομάδα. Πριν όμως μάθω ότι ειμαι έγκυος πηρα την αντιβιωση Zithromax γιατί έπαθα ωτίτιδα. Ειμαι αρκετά προβληματισμένη γιατί φοβάμαι ότι θα εχει επηρεαστεί το έμβρυο. Ο ωτορινολαρυγγολόγος και ο παθολογος μου λένε ότι δεν επηρεάζει. Ο γυναικολόγος μου όμως μου ειπε ότι θελει να το ψάξει σε βάθος και θα μου πει. Είχε καμια παρόμοια εμπειρία; ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα είμαι 23 ετών σύντροφοσ μου είναι 28 ετων. Λοιπόν εγώ την προτελευταία φορά που είχα περίοδο ήταν στις 7/11/2016 και ή τελευταία φορά είχα 6/12/2016 οπότε έχω κύκλο 34 ημερων. Μετά απο 4 μέρες που καθαρησα από την περίοδο είχαμε συνεχώς ελεύθερη επαφή εκτός στις 23/12/2016 γιατί εγώ πήγα να δω τουσ γονείς μου παρεπιπτωντοσ εκείνη την ημέρα είχα κάνει ένα τεστ ωορρηξίασ (clear blue) το οποίο έδειξε :confused ☺ δηλαδή θετικο. Τεσπα την άλλη μέρα πο γύρισα σπίτι κάναμε προσπάθειες με τον σύντροφό μπασ και σωσαμε το αυγό εγώ το πρωί πρωί που γύρισα σπίτι ξαναεκανα τεστ και ήταν αρνιτικο. Δεν το βαλαμε κάτω συνεχίσαμε εμεισ τσ προσπάθειες μέχρι στισ 26/12/2016 μετά τα παρατησαμε. Νασ πω μόνο ότι εγώ στισ 27/12/2016 αρρωστησα γριπη, αφήστε σε εμενανε τηχενουν όλα και ήμουν κάθε μέρα με ντεπον και πολύ βήχα που πολλές φορές με ποναγε το στομάχι μου και έκανα εμετό μερικές φορές λόγου του βήχα, δεν μπορούσα ούτε να φάω τιποτα. Αυτό κράτησε μέχρι και σήμερα 30/12/2016 πήγα στην φαρμακοποιό εχθεσ και μου έδωσε ένα δυνατό σιρόπι το οποίο εγώ είδα σήμερα ότι είναι πολύ δυνατό να τον περνούν παιδιά και εγκυεσ δηλαδή αυτό μπορεί να έκανε ζημιά και στα σπερματοζωάρια και στο ωαριο.?

Τεστ ωορρηξίασ στισ 22/12/2016 αρνιτικο στισ 23/12/2016 θετικο και στισ 24/12/2016 αρνητικό ......... Κορίτσια οι δικές μου ή προσπάθειες για παιδί αυτό το μήνα λέτε να μην βγουσ εισπερασ.?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...