Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μηχανάκι μέτρησης σακχάρου / τιμές


Recommended Posts

καλημέρα, παρέλαβα το μηχανάκι για να μετράω όπως μου είπε ο γιατρός κάθε μέρα τις τιμές σακχάρου για ένα μήνα. χθες το βράδυ 1 ώρα μετά το γεύμα 110. Σήμερα το πρωί νηστική 92, 1 ώρα μετά από 1 τυρόπιτα μικρή 139. Είναι δυνατόν μετά το γεύμα 110 και μόνο με μια τυροπιτούλα 139?? είναι κακό αυτό ε? επίσης ήθελα να ρωτήσω, παίζει ρόλο το άγχος στις τιμές? γιατί ήδη είμαι στην 7η βδομάδα και είμαι σίγουρη ότι θα έχω διαβήτη. όποια γνωρίζει ας μου πει 2 πραγματάκια γιατί είμαι άσχετη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παει αναλογα τ γευμα

εχει τυχει ν φαω κατι που θεωρουσα ελαφρυ κ ακακο κ ν μου ανεβει πανω απο 140 τ ζαχαρο κ εχει τυχει ν πλακωθω στο φαι κ ν εχω 130

ειναι αναλογα τ θ φας, η τυροπιτα εχει κ ζυμη κ φετα που εμενα μου τ απαγορευει ο γιατρος μου

τωρα γ τ αγχος δεν ξερω ν σου πω

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, παρέλαβα το μηχανάκι για να μετράω όπως μου είπε ο γιατρός κάθε μέρα τις τιμές σακχάρου για ένα μήνα. χθες το βράδυ 1 ώρα μετά το γεύμα 110. Σήμερα το πρωί νηστική 92, 1 ώρα μετά από 1 τυρόπιτα μικρή 139. Είναι δυνατόν μετά το γεύμα 110 και μόνο με μια τυροπιτούλα 139?? είναι κακό αυτό ε? επίσης ήθελα να ρωτήσω, παίζει ρόλο το άγχος στις τιμές? γιατί ήδη είμαι στην 7η βδομάδα και είμαι σίγουρη ότι θα έχω διαβήτη. όποια γνωρίζει ας μου πει 2 πραγματάκια γιατί είμαι άσχετη..

 

Καλημέρα! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια με την εγκυμοσύνη σου και να αποκτήσεις ένα γερό και τελειόμηνο μωράκι!

Αφού είσαι ακόμα στην 7η βδομάδα και έχεις τσιμπημένες τιμές στις μετρήσεις, σου συστήνω να είσαι πολύ προσεκτική για να καθυστερήσεις ή και να αποφύγεις όσο γίνεται την ινσουλίνη και να μάθεις να το ελέγχεις με τη διατροφή. Αυτό στο λέω όχι γιατί είναι κακό να κάνεις ινσουλίνη, αν δεν ελέγχεται το σάκχαρό σου, αλλά γιατί αναγκαστικά μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο αύξησης των χορηγούμενων μονάδων, όσο προχωράει η εγκυμοσύνη και διατρέχεις και τον κίνδυνο μιας πιθανής υπογλυκαιμίας.

Αυτό που θα έπρεπε να κάνεις είναι να επισκεφτείς κάποιον ειδικό διαβητολόγο- διατροφολόγο, που θα σου δώσει σαφείς οδηγίες για το τί και πώς πρέπει να τρως. Σαφέστατα θα πρέπει να προσέξεις την πρόσληψη βάρους σου, γιατί ειδικά στο 1ο τρίμηνο δεν θα έπρεπε να πάρεις πάνω από 2-3 το πολύ κιλά. Πρέπει όμως να τρως όλες τις ομάδες των τροφίμων γιατί είναι απαραίτητα για τη σωστή ανάπτυξη του μωρού σου.

Σε γενικές γραμμές, τρώγε 3 κύρια γεύματα και 2-3 σνακς. Προσπάθησε να τρως κάθε 3 ώρες κάτι για να μην έχεις απότομες διακυμάνσεις στις τιμές. Αντικατέστησε το ασπρο ψωμί, ρύζι, μακαρόνια με ολικής άλεσης και ανεπεξέργαστα. Γαλακτοκομικά με λίγα λιπαρά, κρέας χωρίς λίπος (μοσχάρι, κοτόπουλο, ψάρι), φρούτα ΝΑΙ αλλά με μέτρο (2-3 ημερησίως και όχι με τα γεύματα, σαν σνακ μόνο), μακριά από ζάχαρη και ότι περιλαμβάνει ζάχαρη. Μπορείς με την άδεια του γιατρού σου να χρησιμοποιήσεις το υποκατάστατο σουκραλόζη που δεν αντενδείκνειται στην εγκυμοσύνη. Σαλάτα πάντα με τα γεύματά σου, βοηθά πολύ.

Επίσης η ελαφριά άσκηση, εφόσον το επιτρέπει ο γιατρός σου, και το πολύ νερό βοηθούν στον έλεγχο του σακχάρου. Το άγχος φυσικά και επιδεινώνει την κατάσταση, αλλά δεν είναι υπεύθυνο για την εμφάνιση του διαβήτη κύησης. Απλά προσπάθησε να το ελέγξεις γιατί δεν κάνει γενικότερα καλό σε σένα και στο μωράκι σου!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Το άγχος είναι ο καλύτερος φίλος του σακχάρου. Αλλά δεν κατάλαβα..είσαι στην 7η βδομάδα και νομίζεις ότι θα έχεις διαβήτη κύησης χωρίς κάποια άλλη ένδειξη?Είχες σε προηγούμενη εγκυμοσύνη?Ή είχες από πριν την εγκυμοσύνη?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

oneiraki, όχι είναι η πρώτη εγκυμοσύνη ούτε είχα ποτέ τίποτα. απλά πολλά παραπάνω κιλά. οπότε μου είπε να το μετράω από τώρα κάθε μέρα 3 φορές και να ξαναπάω σε ένα μήνα. αυτός είναι σίγουρος ότι θα κάνω απλά λέει να το φροντίσουμε να κάνεις στον 8ο και όχι στον 5ο. τι να πω.. πάντως έχω αγχωθεί τρελλά. γενικά είμαι άνθρωπος που σκέφτομαι όλο τα χειρότερα και τώρα δεν έχει αλλάξει τίποτα. σκέφτομαι ότι χειρότερο μπορείς να φανταστείς και για μένα και για το μωρό. απλά να πω και δω ότι το πρώτο όνειρο που είδα όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος, ήταν ένας άντρας (ο διάολος λέει) μου έλεγε ότι θα πεθάνω μόλις γεννήσω.. ξέρω ότι πρέπει να ηρεμήσω και προσπαθώ να σκέφτομαι ότι όλα καλά θα πάνε αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

oneiraki, όχι είναι η πρώτη εγκυμοσύνη ούτε είχα ποτέ τίποτα. απλά πολλά παραπάνω κιλά. οπότε μου είπε να το μετράω από τώρα κάθε μέρα 3 φορές και να ξαναπάω σε ένα μήνα. αυτός είναι σίγουρος ότι θα κάνω απλά λέει να το φροντίσουμε να κάνεις στον 8ο και όχι στον 5ο. τι να πω.. πάντως έχω αγχωθεί τρελλά. γενικά είμαι άνθρωπος που σκέφτομαι όλο τα χειρότερα και τώρα δεν έχει αλλάξει τίποτα. σκέφτομαι ότι χειρότερο μπορείς να φανταστείς και για μένα και για το μωρό. απλά να πω και δω ότι το πρώτο όνειρο που είδα όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος, ήταν ένας άντρας (ο διάολος λέει) μου έλεγε ότι θα πεθάνω μόλις γεννήσω.. ξέρω ότι πρέπει να ηρεμήσω και προσπαθώ να σκέφτομαι ότι όλα καλά θα πάνε αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο..

 

:shock::shock::shock:Όιμε!!Τι ακούω???Ηρέμησε καλή μου!!!!!Καταρχήν δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει!Όλα θα πάνε καλά!Και πες του γιατρού σου να μην είναι τόσο σίγουρος και σε αγχώνει έτσι!Συγνώμη δηλ αλλά έλεος κιόλας!!Εγώ ξεκίνησα 49,5κιλά την εγκυμοσύνη,χωρίς ιστορικό διαβήτη,με +3 κιλά στον 6ο που έκανα την καμπύλη και χτύπησε κόκκινο!Ο γιατρός μου ακόμη απορεί πως έγινε αυτό!Τον πρώτο μήνα που ξεκίνησα διατροφή και αφού άλλαξα 3 ενδοκρινολόγους είχα πέσει σε μαύρη κατάθλιψη!Δεν έβγαινα από το σπίτι γιατί ακόμη και για καφέ να πήγαινα έλεγα "εγώ τι να έρθω να κάνω?αφού δεν μπορώ να πιω τίποτα" γιατί ήτανε τόσο αυστηρό το πρόγραμμα της 1η ενδοκρινολόγου!Της έλεγα ότι ζαλίζομαι καθότι ακόμη δούλευα και ήτανε Αυγουστός και εγώ όλη μέρα στο δρόμο και τι να σου κάνει ένα φλ. γάλα κ 2 φριγανιές στις 7 και ως τις 2 ένα μήλο??Μιλάμε για πείνα!Έχασα 1,5κιλό τις πρώτες 10 μέρες και όταν τελικά πήγα στον 3ο ενδοκρινολόγο που με παρακολουθούσε ως τέλους έφριξε όταν του είπα το διαιτολόγιο και ότι έχασα κιλά!!Στην έγκυο μου είπε δεν κάνει ποτε δίαιτα!Είναι δυνατόν να έχουμε την ίδια διατροφή εγώ που δουλέυω και τρέχω όλη μέρα και εσύ που κάθεσαιο αραχτή στον καναπέ σου και βλέπεις τηλεόραση?Και εμένα μου ανέβαζαν τα πάντα το σάκχαρο!Ο γιατρός όμως μου έλετε ότι δεν έπρεπε να μένω πολλές ώρες νηστική!Ακόμη και αν σηκωθείς το βράδυ να πας να φας μία φρυγανία. όταν μένεις ώρες νηστική ο οργανισμός δεν έχει πλέον υδατάνθρακες να κάψει και έτσι το περιβάλλον γίνεται τοξικό για το μωρό.Όλα πήγανε καλά όμως, βρήκαμε τους ρυθμούς μας ,στο τέλος της εγκυμοσύνης (παρόλο που έκανα ινσουλίνη από κάποιο σημείο και μετά) είχα κουραστεί πλέον και δεν σου κρύβω ότι ψιλοέτρωγα.Η δεύτερη ενδοκρινολόγος που είδα στο Ιπποκράτειο στο διαβητολογικό κέντρο που έχουν εκεί που είπε πως πρέπει να ηρεμήσω!!Είσαι σε μία φάση μου λέει που το μόνο που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι τι χρώμα θα βάψεις το δωμάτιο του μωρού και αν το μπλέ φορμάκι που του πήρες ταιριάζει με το κίτρινο καπέλο.Αυτές οι μέρες δεν θα ξανάρθουν!!Δεν ξέρεις πόσο δίκιο είχε..:D:D

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοπελια,καμπυλη ζαχαρου 3 ωρη εκανες ;κληρονομικοτητα; λοιπον και μενα η γυναικα μου ανεβασε ζαχαρο αρχες 6ο μηνα και επισκεφτηκαμε ενδοκρινολογο και μας ειπε καταρχας τα ορια ειναι Πρωι:<90 , 2 ωρες μετα το μεσημεριανο :<120 , 1 ωρα μετα το βραδυνο <140 και επισης να μην συνδιαζουμε 2 υδατανθρακες μαζι π.χ Μακαρονια - Ψωμι , οπως και φρουτα αλλα το πολυ δυο (περιεχουν φρουκτοζη ) και γευμα καθε 2 ωρες ....εκτος απο την 2 μερα που παραστρατησε η γυναικα μου μεχρι τωρα κοντα εναν μηνα μετα το ελεγχει !

 

Οσο για το ονειρο αν εγω θα σου πω ποσα "καταστροφικα" ονειρα εχω δει μεχρι σημεερα σε πολλους τομεις της ζωης μου τοτε θα εχεις ετοιμα σεναρια για καμια 10αρια περιπετειες !

Ηρεμησε και απολαυσε το , ακολουθα τις οδηγιες των γιατρων σου καταγραμμα και θα εισαι οκ !!!!!!!!

 

Επισης η σφολιατα (τυροπιτα) ειναι οτι χειροτερο μπορεις να φας εχει λιπαρα απο τα λαδια , υδατανθρακες απο το φυλο και τυρι (βιομηχανικο) που δεν ξερεις τι εχει μεσα ! Κουλλλλλουρι (θεσσαλονικο ειναι το καλυτερο)

Link to comment
Share on other sites

kostas - aggela ακόμα δεν έκανα καμπύλη. μου είπε σε ένα μήνα να ξαναπάω με τις δικές μου μετρήσεις. μάλλον είναι πολύ νωρίς ακόμα. τώρα μπαίνω στην 8η βδομάδα. όσο για την τυρόπιτα το κατάλαβα καλά σήμερα. το μεσσημέρι γύρισα και έφαγα μπούτι κοτόπουλο με κουνουπίδι και λίγο ψωμί και μουστάρδα έσκασα και 1 ώρα μετά είχα 100! και με μια τυροπιτούλα mini 139?? οπότε το κατάλαβα πολύ καλά αυτό που λες.. με τα φρούτα δεν ξέρω καλά ακόμα πειράζουν όλα? αλλά που θα μου πάει θα τα μάθω. σήμερα πχ 1 αχλάδι και 1 μήλο, αλλά μαζί και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Η φρουκτοζη που εχουν τα φρουτα ειναι μια μορφη ζαχαρης , πρεπει να τρως αλλα οχι να το παρακανεις και να τα μοιραζεις στην μερα σου μεσα ετσι να μοιραζεις και το αισθηματα της πεινας . Η καμπυλη δειχνει εαν προκειτε να αποκτησεις ζαχαρο δεν ξερω εαν δεν ΠΡΕΠΕΙ τους πρωτους μεινες να την κανεις και για αυτο δεν στο ειπαν .Παντως δεν ειναι τιποτα αρκει να ακους τους γιατρους πιστα...

Καλη επιτυχια και εγκυμοσυνη σου ευχομαι !

Link to comment
Share on other sites

είναι κακό αυτό ε? επίσης ήθελα να ρωτήσω, παίζει ρόλο το άγχος στις τιμές? γιατί ήδη είμαι στην 7η βδομάδα και είμαι σίγουρη ότι θα έχω διαβήτη. όποια γνωρίζει ας μου πει 2 πραγματάκια γιατί είμαι άσχετη..

 

Εγώ έχω διαβήτη τυπου 2 από το 2004 και μπαίνω τωρα στην 20 εβδομάδα. Ολα αυτά τα χρόνια το ελέγχω μόνο με διατροφή. Στην εγκυμοσύνη μου έδωσαν αμέσως ινσουλίνη. Από την ώρα που έκλεισα το 4ο μήνα έχει αρχίσει και κάνει τρελά το ζαχαρό μου (ειμαι τωρα σε φάση που αυξάνω δόσεις ινσουλίνης).

 

Ολα αυτά στα είπα για να καταλάβεις οτι εχω ασχοληθεί με το θέμα.

Λοιπον, σε κάποιον που δεν έχει ζάχαρο ή προδιάθεση, μια τυροπιτούλα δεν κάνει τίποτε. Προφανώς εσύ έχεις κάποια προδιάθεση και τα παραπάνω κιλά σου δημιουργούν τσιμπημένο ζάχαρο.

Επίσης πολυ πολυ πολυ σημαντικό ρόλο παίζει το άγχος, η στεναχώρια και οτιδηποτε διαταρασσει την ορμονική ισορροπια (π.χ. ακόμη και οι μέρες πριν την περίοδο). Εγώ τόσα χρόνια που ακολουθώ τη διαιτα ευλαβικά, υπάρχουν μέρες που το ζαχαρο μου πάει πάνω από 200 χωρίς κανένα προφανή λόγο, παρα μόνο από άγχος. Ειδικά τον τελευταίο καιρό με την κρίση ανέβαζα νούμερα, μονο και μόνο που άκουγα τα διάφορα σενάρια.

 

Παντως πιστευω οτι ο διαβητολόγος που θα σε δει τωρα που είσαι εγκυος, θα σε βαλει σε πρόγραμα διατροφής και μετρήσεων. Μετά την εγκυμοσυνη, το πιθανοτερο ειναι να σου πει να χασεις κιλά και μετά βλέπουμε. Πιθανον να κάνεις ζαχαρο σε μεγάλη ηλικία.

 

Πάντως μην αγχώνεσαι, όλα αντιμετωπίζονται. Και δεν πειράζει αν μια φορά ανέβει πάνω από το φυσιολογικό κατά 40 ή 50 μονάδες. Το βασικό είναι να κρατείται η γλυκοζυλιομένη αιμοσφαιρίνη σε φυσιολογικά όρια.

π.χ. Εγω εχω μετρήσεις πριν το φαγητό 75-95 και μετά το φαγητο από 115 μεχρι.... 170. Αλλά η γλυκοζυλιωμενη μου ειναι 5,6 που για διαβητικό ανθρωπο ειναι τέλεια...

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

1 μήνα που μετρούσα το ζάχαρο, τα αποτελέσματα ήταν λίγο μεγάλα. από την ώρα που πήγα στο γιατρό και μου είπε όχι άγχος, έτυχε να έχω και άδεια τώρα και να μην έχω άγχος καθόλου, τα νούμερά μου είναι 73 πάνω κάτω το πρωί (μου είπε μέχρι 90 ενώ πρίν έφτανα και 100..) και 1 ώρα μετά το φαγητό περίπου 120 μ.ο. μου είπε ως 140. το θέμα είναι ότι χθες, μέτρησα μια ώρα μετά το φαγητό και βγάζει 69. χαμηλότερο και από το πρωινό. κάνω άλλη μέτρηση αμέσως, βγάζει 101! μεγάλη απόκλιση. σήμερα 98 και αμέσως μετά 128! πήρα τηλέφωνο την εταιρία και είπε ότι θα μου στείλει άλλο αύριο. ελπίζω να μην είναι τελείως χαλασμένο αυτό και έβγαζε τόσο χαμηλά και χάρηκα τσάμπα. γιατί τα νούμερα πέσανε πολύ. με τα προηγούμενα με πήγαινε για ινσουλίνη σε κανα μήνα..

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μια ερώτηση, αλλά εύχομαι να μη παρεξηγηθώ. Είμαι έγκυος στην 24 εβ, και από μόνη μου αποφάσισα να μετρήσω το ζάκχαρο μου με μηχανάκι, έτσι πιο πολύ απο περιέργεια, αλλά και μια που μένω στην Αγγλία δε θα κάνω την τρίωρη καμπύλη ζακχαρου, ούτε καν μέτρηση ζακχάρου, αφού εδώ γίνονται μόνο οι γενικές αναλύσεις αίματος. Νομίζω πως το ζάκχαρο εδώ το κοιτάνε μόνο από εξέταση ούρων. Δε νομίζω να υπάρχει προδιάθεση, μόνο η γιαγιά μου (από τη μεριά της μητέρας μου έκανε διαβήτη, και αυτο μετά τα 50).

 

Απο τις 15 μετρήσεις που έχω κάνει, έχει δείξει πως νηστικιά οι τιμές παίζουν μεταξύ 90 και 100. Μια ώρα μετά το φαγητό μεταξύ 95 έως 130. Με εξαίρεση δύο μετρήσεις μία μετά πρωινού, 2 φέτες ψωμί, κασέρι, μερμελάδα και γάλα που ήταν 163 και μια ώρα μετά το βραδυνο που ήταν 150 (μακαρόνια και πατάτες-ξέρω όχι καλός συνδυασμός). Οι δυο αυτές τιμές σημαίνουν κάτι? Αν είναι να κάνω διαβήτη κύησης, θα φανεί στα ούρα? Υπάρχουν αλλά συμπτώματα? Το ξέρω, μόνο κακό κάνει να προσπαθούμε να κάνουμε το γιατρό, αλλά δε νοιώθω καθόλου άνετα με το σύστημα και κυρίως με τη μαία που με προσέχει, την οποία είδα στις 2 Μαρτίου και θα ξαναδώ στις 5 Μαϊου!

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μια ερώτηση, αλλά εύχομαι να μη παρεξηγηθώ. Είμαι έγκυος στην 24 εβ, και από μόνη μου αποφάσισα να μετρήσω το ζάκχαρο μου με μηχανάκι, έτσι πιο πολύ απο περιέργεια, αλλά και μια που μένω στην Αγγλία δε θα κάνω την τρίωρη καμπύλη ζακχαρου, ούτε καν μέτρηση ζακχάρου, αφού εδώ γίνονται μόνο οι γενικές αναλύσεις αίματος. Νομίζω πως το ζάκχαρο εδώ το κοιτάνε μόνο από εξέταση ούρων. Δε νομίζω να υπάρχει προδιάθεση, μόνο η γιαγιά μου (από τη μεριά της μητέρας μου έκανε διαβήτη, και αυτο μετά τα 50).

 

Απο τις 15 μετρήσεις που έχω κάνει, έχει δείξει πως νηστικιά οι τιμές παίζουν μεταξύ 90 και 100. Μια ώρα μετά το φαγητό μεταξύ 95 έως 130. Με εξαίρεση δύο μετρήσεις μία μετά πρωινού, 2 φέτες ψωμί, κασέρι, μερμελάδα και γάλα που ήταν 163 και μια ώρα μετά το βραδυνο που ήταν 150 (μακαρόνια και πατάτες-ξέρω όχι καλός συνδυασμός). Οι δυο αυτές τιμές σημαίνουν κάτι? Αν είναι να κάνω διαβήτη κύησης, θα φανεί στα ούρα? Υπάρχουν αλλά συμπτώματα? Το ξέρω, μόνο κακό κάνει να προσπαθούμε να κάνουμε το γιατρό, αλλά δε νοιώθω καθόλου άνετα με το σύστημα και κυρίως με τη μαία που με προσέχει, την οποία είδα στις 2 Μαρτίου και θα ξαναδώ στις 5 Μαϊου!

 

Βρε nouli, έτσι ακριβώς όπως τα λες κι εσύ είναι, καλύτερα να μην κάνουμε τους γιατρούς. το σάκχαρο είναι πολύ σοβαρή υπόθεση για να παίρνεις συμβουλές έτσι. απίθανο μου φαίνεται να μη γίνεται η καμπύλη σακχάρου στο εξωτερικό, το έχεις ρωτήσει? μήπως η μαία σου παραείναι καθησυχαστική? απ όσο ξέρω δεν αρκεί η μέτρηση από τα ούρα. δηλαδή στις βασικές εξετάσεις αίματος που κάνεις δεν περιλαμβάνεται το σάκχαρο νηστείας, για να έχεις τουλάχιστον μία ένδειξη? Γιατί δεν επικοινωνείς με έναν ενδοκρινολόγο? Πάντως νηστική πάνω από 90 στην Ελλάδα θεωρείται καμπανάκι για διαβήτη κύησης και συστήνουν καμπύλη. όχι ότι απαραίτητα έχεις, αλλά γενικά αν είναι πάνω από 90 θεωρείται λίγο ύποπτο.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νηστική από τις απλές εξετάσεις δεν είχα ποτέ σάκχαρο ούτε ιστορικό είχα ούτε προδιάθεση αλλά ο διαβήτης χτύπησε την πόρτα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Nανα

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς, ξανακοίταξα στο ιντερνετ, ρωτησα κι άλλες δύο αλλες εγκυούλες εδώ, και νομίζω πως το τεστ με τη γλυκόζη γίνεται μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, άμα θεωρήσουν πως είσαι υψηλού κινδύνου. Εγώ όμως είμαι αδύνατη, τα κιλά που έχω πάρει μέχρι τώρα είναι φυσιολογικά, και μόνο μια γιαγια είχα με διαβήτη, όπότε δε νομίζω να μου την κάνουν! Είμαι λίγο υπερβολική να φοβάμαι, αλλά από την άλλη τα γλυκάκια μου τα τρώω, τον τελευταίο καιρό τα αναζητώ πολύ. Ισως να κάνω που και που τον έλεγχο στο σπιτι, και άμα δω πολύ ανεβαασμένες τιμες να πάω στη μαία με άγριες διαθέσεις, μπας και μου την κάνει την εξέταση. Δυστυχώς εδώ δε βρίσκεις εύκολα γιατρους ειδικότητας, όλα είναι δωρεάν και μετρημένα!

 

Πάντως σε ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nανα

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς, ξανακοίταξα στο ιντερνετ, ρωτησα κι άλλες δύο αλλες εγκυούλες εδώ, και νομίζω πως το τεστ με τη γλυκόζη γίνεται μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, άμα θεωρήσουν πως είσαι υψηλού κινδύνου. Εγώ όμως είμαι αδύνατη, τα κιλά που έχω πάρει μέχρι τώρα είναι φυσιολογικά, και μόνο μια γιαγια είχα με διαβήτη, όπότε δε νομίζω να μου την κάνουν! Είμαι λίγο υπερβολική να φοβάμαι, αλλά από την άλλη τα γλυκάκια μου τα τρώω, τον τελευταίο καιρό τα αναζητώ πολύ. Ισως να κάνω που και που τον έλεγχο στο σπιτι, και άμα δω πολύ ανεβαασμένες τιμες να πάω στη μαία με άγριες διαθέσεις, μπας και μου την κάνει την εξέταση. Δυστυχώς εδώ δε βρίσκεις εύκολα γιατρους ειδικότητας, όλα είναι δωρεάν και μετρημένα!

 

Πάντως σε ευχαριστώ για την απάντηση

 

Συγγνώμη που επιμένω και δε θέλω καθόλου να σε αγχώσω αλλά κι εγώ αδύνατη ήμουν πάντα, δεν είχα πάρει ιδιαίτερα πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη μου και οικογενειακό ιστορικό δεν είχα. κι όμως τελικά όχι απλά είχα διαβήτη κύησης, αλλά αποδείχτηκε αφού γέννησα (γιατί η ενδοκρινολόγος μου είπε να ξανακάνω καμπύλη αφού γεννήσω) ότι έχω προδιάθεση για σάκχαρο και ξαναμπήκα σε δίαιτα. Βασικά προχτές που σου απάντησα θυμήθηκα ότι όσο ήμουν στην πρώτη μου εγκυμοσύνη διάβαζα τη "βίβλο της εγκυμοσύνης" που απ ό,τι είχα καταλάβει ήταν καθαρά μετάφρση αγγλικου΄βιβλίου και έγραφε αυτό ακριβώς που είπες κι εσύ, ότι αν ανιχνευτεί σάκχαρο στα ούρα ίσως χρειαστεί να το δεις με άλλες εξετάσεις και κάτι τέτοια περίεργα. Δεν καταλαβαίνω όμως, πώς γίνεται να υπάρχει τέτοια διαφορά μεταξύ 2 ευρωπαικών χωρών? και το θέμα δεν είναι απλώς να καταφέρεις να την κάνεις, το θέμα είναι να βρεις και γιατρό να την ερμηνεύσει και να σε συμβουλέψει, αν χρειαστεί, αν σε παρακολουθήσει κλπ. τι να σου πω, δε σε βοήθησα. πιο πολύ μπορεί να σε αγχώνω.

θυμάμαι κάποτε είχα βρει ένα site όπου μπορούσες να κάνεις on line ερώτηση και να σου απαντήσει διαβητολόγος. δεν μπορώ να το ξαναβρώ όμως, αν τα καταφέρω θα στο στείλω.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν ήμουνα υποψήφια για διαβήτη αλλά τελικά είχα και κατέληξα να κάνω και ινσουλίνη.Μπορείς να κάνεις ερώτηση σε ενδοκρινολόγο στο http://www.mitrikosthilasmos.com/ και να σε παραπέμπψει.Νομίζω πως είναι εντελώς βλακεία να μην κάνουν καμπύλη εκεί. Εγώ ξεκίνησα 49 κιλά την εγκυμοσύνη και είχα πάρει 3 κιλα όταν έκανα την καμπύλη στον 7ο και δεν είχα ούτε ιστορικό (πέρα από έναν παππού που έκανε σάκχαρο στα γεράματα του..)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Koριτσιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Νανα, μην ανησυχείς, τι να με αγχώθεις, αφού όπως έχεις καταλάβει ήδη ανησυχω, αλλά από την άλλη, τρώω κανονικά. Δε ξέρω αν έπρεπε λίγο να αλλάξω τη διατροφή μου, για παν ενδεχόμενο, αλλά δύσκολα να κόψω τα γλυκά χωρίς χειροπιαστο λόγο.

 

Οσο για τη διαφορά στο σύστημα υγείας, νομίζω πως είμαστε στα δύο άκρα! Να φανταστείς, μόνο μαία με βλέπει. Τη τελευταία φορά που με είδε ήταν στις 2 Μαρτίου και θα την ξαναδώ στις 5 Μαϊου! Βεβαια στις 22 Μαρτίου έκανα τη β επιπέδου, οπότε θεωρήθηκε σαν εξέταση. Και από αναλύσεις, μόνο γενική αίματος από ότι έχω καταλάβει, και ούρων, με δείκτες!

 

Να σας ρωτήσω αν ξέρετε. Αν το ζάγχαρο με το μηχανάκι φτάνει ή και ξεπερνάει τα 150 μετά το φαγητό είναι σίγουρο πως είναι διαβήτης ή απλώς τυχαίο? Αν δυο τρεις μέρες πριν το ραντεβού με τη μαία αυξήσω λίγο τη ζάχαρη και τα μακαρόνια, αν εχω διαβήτη θα φανεί στα ούρα? Το ξέρω, με την υγεία δε παίζουμε, αλλά πολύ θα ήθελα να κάνω τη καμπύλη, τουλάχιστον να ξέρω πώς όλα είναι φυσιολογικά!

 

Εύχομαι να μη σας κούρασα και να μη με παρεξηγήσετε! Αν ημουν Ελλάδα δε θα έκανα αυτά τα καραγκιοζιλίκια!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια, δεν ισχύει ότι η ινσουλίνη αυξάνεται όσο συνεχίζεται η εγκυμοσύνη. Εγώ είχα διαβήτη κύησης από την πρώτη ημέρα και ο γιατρός μου άρχισε μια μικρή δόση ινσουλίνης η οποία δεν άλλαξε μέχρι που γέννησα. Κατάφερα με σωστή διατροφή να κρατήσω το σάκχαρό μου σε φυσιολογικές τιμές και έτσι δεν αυξήθηκε και η δόση μου για ινσουλίνη.

Link to comment
Share on other sites

Koριτσιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Νανα, μην ανησυχείς, τι να με αγχώθεις, αφού όπως έχεις καταλάβει ήδη ανησυχω, αλλά από την άλλη, τρώω κανονικά. Δε ξέρω αν έπρεπε λίγο να αλλάξω τη διατροφή μου, για παν ενδεχόμενο, αλλά δύσκολα να κόψω τα γλυκά χωρίς χειροπιαστο λόγο.

 

Οσο για τη διαφορά στο σύστημα υγείας, νομίζω πως είμαστε στα δύο άκρα! Να φανταστείς, μόνο μαία με βλέπει. Τη τελευταία φορά που με είδε ήταν στις 2 Μαρτίου και θα την ξαναδώ στις 5 Μαϊου! Βεβαια στις 22 Μαρτίου έκανα τη β επιπέδου, οπότε θεωρήθηκε σαν εξέταση. Και από αναλύσεις, μόνο γενική αίματος από ότι έχω καταλάβει, και ούρων, με δείκτες!

 

Να σας ρωτήσω αν ξέρετε. Αν το ζάγχαρο με το μηχανάκι φτάνει ή και ξεπερνάει τα 150 μετά το φαγητό είναι σίγουρο πως είναι διαβήτης ή απλώς τυχαίο? Αν δυο τρεις μέρες πριν το ραντεβού με τη μαία αυξήσω λίγο τη ζάχαρη και τα μακαρόνια, αν εχω διαβήτη θα φανεί στα ούρα? Το ξέρω, με την υγεία δε παίζουμε, αλλά πολύ θα ήθελα να κάνω τη καμπύλη, τουλάχιστον να ξέρω πώς όλα είναι φυσιολογικά!

 

Εύχομαι να μη σας κούρασα και να μη με παρεξηγήσετε! Αν ημουν Ελλάδα δε θα έκανα αυτά τα καραγκιοζιλίκια!

Το αστείο είναι ότι θα βρεις εδώ μέσα πολλές συζητήσεις για τοκετό και παρακολούθηση εγκυμοσύνης όπου όλες ζηλεύουμε το σύστημα της Αγγλίας και λέμε πόσο πιο δύσκολα μας κάνουν τα πράγματα εδώ στην Ελλάδα! Τελικά ο καθένας εκτιμά αυτό που δεν έχει. Αυτό με τη μαία το ήξερα αλλά για το σάκχαρο δεν το φανταζόμουν τέτοια διαφορά.

Κοίτα, γενικά πρέπει να έισαι: Νυστική το πρωί<95 και μία ώρα μετά το φαγητό <130. Μετά από νορμάλ φαγητό όμως, υποτίθεται το φαγητό που σου έχει ορίσει η δίαιτα, το οποίο περιλαμβάνει (παράδειγμα μεσημεριανού ή βραδυνού): ψωμί ή ζυμαρικά ή άμυλο με μέτρο, +κρεατικό ή τυρί με χαμηλά λιπαρά + σαλάτα + φρούτο. Γενικά οι δίαιτες περιλαμβάνουν 2 κυρίως γεύματα την ημέρα και 4 ενδιάμεσα, δηλαδή στο περίπου να τρως κάτι κάθε 3 ώρες. αν δεν το τηρείς αυτό και φας πολύ το μεσημέρι πχ, νομίζω είναι αναμενόμενο να ανέβει περισσότερο το σάκχαρο. νομίζω ότι για να παρακολουθήσεις σωστά, αν δεν κάνεις καμπύλη, θα πρέπει να τηρήσεις πρώτα κάποια δίαιτα και τότε να μετράς. όχι να μετράς στο έτσι.

αν θέλεις στείλε μου με pm το mail σου να σου στείλω τη δίαιτα που κάνω, μήπως θέλεις να δοκιμάσεις μερικές μέρες και να δεις. Με ευθύνη δική σου, εννοείται :)

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ster η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και φυσικά και ισχύει ότι όσο προχωράει η εγκυμοσύνη μπορεί να αυξάνεται (πιθανόν να αυξάνεται) η δόση της ινσουλίνης.Σε μένα έτσι συνέβη και σε πολύ κόσμο ακόμη οπότε ας μην λέμε ότι δεν ισχυεί γενικώς.

 

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ster η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και φυσικά και ισχύει ότι όσο προχωράει η εγκυμοσύνη μπορεί να αυξάνεται (πιθανόν να αυξάνεται) η δόση της ινσουλίνης.Σε μένα έτσι συνέβη και σε πολύ κόσμο ακόμη οπότε ας μην λέμε ότι δεν ισχυεί γενικώς.

 

 

Συμφωνώ, ο κανόνας είναι ότι αυξάνονται οι τιμές όσο προχωράει η εγκυμοσύνη, μου το έχει πει κι εμένα η ενδοκρινολόγος, καθώς και φίλη μου διαβητική. Κι εγώ αυξάνω τη δόση σταδιακά τώρα, όχι βέβαια κάθε εβδομάδα αλλά γενικά η τάση είναι αυξητική.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νανα

 

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες! Σίγουρα, αλλο να τρως ότι θες και άλλο συγκεκριμένη δίαιτα και οι τιμές να είναι τσιμπημένες. Σου στέλνω πμ, αν μπορείς στείλε μου τη δίαιτα σου. Αφού τρώω που τρώω όλη την ώρα, τουλάχιστον να τρώω κάτι καλό. Πάντως δυο μήνες πριν μείνω έγκυος είχα αρχίσει μια δίαιτα με βαση το GI, νομίζω στηρίζεται στη θεωρεία της δίαιτας για διαβήτη και είδα αρκετη διαφορά. Βέβαια γυμναζόμουν και 2 3 φορές την εβδομάδα και ήταν από τις λίγες φορές μου έχασα λίγο από την κοιλια μου (δυστυχώς αν και αδύνατη, έχω τα πιασιματάκια μου!)

 

Αλλά από ότι κατάλαβα, πρέπει να είναι κάπως αυστηρή δίαιτα, οπότε μόνο άμα χρειάστει θα την ακολουθήσω πιστά!

 

Οσο για το σύστημα, πρέπει να πω πως έχει και τα καλά του. Είναι ωραίο να πηγαίνεις να κάνεις τις εξετάσεις σου και να μη πληρώνεις!

 

Αλήθεια η εγκυμοσύνη σου πώς πάει? Δε σου έμεινε και πολύ. Το μωράκι σου τι κάνει? Λόγω διαβήτης θα πάς με πρόκληση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Το αστείο είναι ότι θα βρεις εδώ μέσα πολλές συζητήσεις για τοκετό και παρακολούθηση εγκυμοσύνης όπου όλες ζηλεύουμε το σύστημα της Αγγλίας και λέμε πόσο πιο δύσκολα μας κάνουν τα πράγματα εδώ στην Ελλάδα! Τελικά ο καθένας εκτιμά αυτό που δεν έχει. Αυτό με τη μαία το ήξερα αλλά για το σάκχαρο δεν το φανταζόμουν τέτοια διαφορά.

Κοίτα, γενικά πρέπει να έισαι: Νυστική το πρωί<95 και μία ώρα μετά το φαγητό <130. Μετά από νορμάλ φαγητό όμως, υποτίθεται το φαγητό που σου έχει ορίσει η δίαιτα, το οποίο περιλαμβάνει (παράδειγμα μεσημεριανού ή βραδυνού): ψωμί ή ζυμαρικά ή άμυλο με μέτρο, +κρεατικό ή τυρί με χαμηλά λιπαρά + σαλάτα + φρούτο. Γενικά οι δίαιτες περιλαμβάνουν 2 κυρίως γεύματα την ημέρα και 4 ενδιάμεσα, δηλαδή στο περίπου να τρως κάτι κάθε 3 ώρες. αν δεν το τηρείς αυτό και φας πολύ το μεσημέρι πχ, νομίζω είναι αναμενόμενο να ανέβει περισσότερο το σάκχαρο. νομίζω ότι για να παρακολουθήσεις σωστά, αν δεν κάνεις καμπύλη, θα πρέπει να τηρήσεις πρώτα κάποια δίαιτα και τότε να μετράς. όχι να μετράς στο έτσι.

αν θέλεις στείλε μου με pm το mail σου να σου στείλω τη δίαιτα που κάνω, μήπως θέλεις να δοκιμάσεις μερικές μέρες και να δεις. Με ευθύνη δική σου, εννοείται :)

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΕ ΠΜ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ?

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...