Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ, ΚΟΣΤΟΣ ΜΕ ΕΟΠΥΥ


valia2211

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους! βρισκομαι στον 7ο μηνα της εγκυμοσυνης μου και αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι αν γνωριζει κανεις το κοστος του τοκετου στο νερο και τι γινεται με τον εοπυυ. πιθανων να γεννησω στο λητω(αν θα γεννησω στο νερο) διαφορετικα στο ρεα. προσπαθησα να διαβασω στο internet αλλα θα ηθελα να μου πει καποια που εχει η ιδια εμπειρια. σας ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ θα το ήθελα πολύ να γεννήσω στο νερό, αλλά δεν έχω ιδέα τί γίνεται με το οικονομικό. Θεωρώ ότι θα έχει τσουχτερή τιμή. Για τα ταμεία επίσης δεν ξέρω, αλλά εδώ δεν καλύπτουν άλλα κι άλλα, μου φαίνεται δύσκολο να καλύπτουν τοκετό στο νερό.

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρισκω διάφορα στα sites αλλα λενε για 1000 ευρω επιπλεον και αλλα για 50 ?? μονο ευρω επιπλεον. νομιζω οτι ο εοπυυ καλυπτει γυρω στα 500 ευρω με τοκετο σε ιδιωτικη κλινικη αλλα και παλι δεν ξερω σιγουρα!!

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά, υπάρχει επιπλέον επιβάρυνση στον τοκετό στο νερό; Σιγά πια, μερικά λίτρα ζεστό νερό και ένα επιπλέον καθάρισμα της μπανιέρας είναι. Γέννησα δυο φορές στο νερό εκτός Ελλάδας και δεν μου χρέωσαν τίποτε επιπλέον. Ψάξτε το λίγο και διαμαρτυρηθείτε αν σας πουν καμιά εξωφρενική τιμή.

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα!!! και εσενα να σου ζησουν τα παιδακια σου!! οπως ομως εχεις καταλαβει εδω στην Ελλαδα τα πραγματα διαφερουν λιγο..... και ειναι και το αλλο καθε βδομαδα αλλαζουν τα δεδομενα. εκει που την προηγουμενη ας πουμε δεν γραφονται φαρμακα την επομενη γραφονται και ου το καθεξης.... δυστυχως!!!! πες μας τουλαχιστον για την εμπειρια σου.. αν θελεις... σε περιπτωση που τελικα αποφασισω να γεννησω στο νερο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το οικονομικό, έχεις δίκιο ότι στην Ελλάδα είναι διαφορετικά, αλλά στην τελική τα μαιευτήρια κοιτάζουν να προσελκύσουν πελάτες, οπότε είναι σημαντικό να ξέρουν πόσο είναι διατεθειμένες να πληρώσουν οι υποψήφιες πελάτισσες. Μπορείς ακόμη και έγγραφα να διαμαρτυρηθείς. Μόνο έτσι ίσως να αλλάξει κάτι.

 

Η εμπειρία του τοκετού ήταν πολύ όμορφη παρά τους πόνους. Όχι λόγω του νερού, αλλά λόγω του τοκετού καθαυτού. Μπήκα στη μπανιέρα λίγο πριν αρχίσει η εξώθηση. Επειδή μου αρέσει πολύ το ζεστό νερό, ανάμεσα στους πόνους το ευχαριστιόμουν. Μόνο με ενοχλούσε που ένιωθα το μέτωπο ζεστό, αλλά μου έβαζε ο άντρας μου δροσερές κομπρέσες. Όταν άρχισαν να έρχονται απανωτοί οι πόνοι, ούτε νερό καταλάβαινα ούτε τίποτε. Ευτυχώς σύντομα άρχισαν οι εξωθήσεις. Δεν ξέρω αν ήταν πιο εύκολη η γέννα λόγω του νερού, πάντως θα το ξαναεπιχειρήσω αν κάνω και τρίτο πρώτα ο θεός.

Γενικά πάντως δεν θεωρώ τον τοκετό στο νερό κάτι ιδιαίτερο - ο τοκετός δλδ. είναι έτσι κι αλλιώς κάτι ιδιαίτερο, όχι λόγω μπανιέρας. Έχει δημιουργηθεί δυστυχώς ένας μύθος γύρω απ΄αυτό, και εκεί ποντάρουν τα μαιευτήρια και έχουν τέτοιες εξωφρενικές ταρίφες.

 

Με το καλό τα μωράκια σας!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω που μοιραστηκες την εμπειρια σου μαζι μας! ο λογος που θα ηθελα να γεννησω στο νερο ειναι καθαρα λογω της αγαπης μου προς αυτο (ειμαι νησιωτισσα βλεπεις) και οχι τοσο για τους πονους η την μοναδικοτητα.. εχεις δικιο το οτι απο μονη της η γεννηση του παιδιου μου ειναι μοναδικη! ισως και οτι θα το βαρος ριχνεται κυριως στην μητερα και και η εξωθηση δεν ειναι τοσο τραυματικη (ισως) και για το μωρο.. ψιλους στα αχυρα θα μου πεις....αλλωστε εχω διαβασει ειδη αρκετα περι εκμεταλλευσης του ολου θεματος απο τα μαιευτηρια!τοκετος στο νερο , τοκετος σαν το σπιτι και ισως χανουμε την ουσια με ολα αυτα αλλα επισης για αυτο ακριβως εθεσα αυτο το ερωτημα !!;) γνωριζει κανεις με τον ΕΟΠΥΥ τι γινεται τελικα??? θα υπαρχει καποια εκπτωση στον τοκετο?????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
σε ευχαριστω που μοιραστηκες την εμπειρια σου μαζι μας! ο λογος που θα ηθελα να γεννησω στο νερο ειναι καθαρα λογω της αγαπης μου προς αυτο (ειμαι νησιωτισσα βλεπεις) και οχι τοσο για τους πονους η την μοναδικοτητα.. εχεις δικιο το οτι απο μονη της η γεννηση του παιδιου μου ειναι μοναδικη! ισως και οτι θα το βαρος ριχνεται κυριως στην μητερα και και η εξωθηση δεν ειναι τοσο τραυματικη (ισως) και για το μωρο.. ψιλους στα αχυρα θα μου πεις....αλλωστε εχω διαβασει ειδη αρκετα περι εκμεταλλευσης του ολου θεματος απο τα μαιευτηρια!τοκετος στο νερο , τοκετος σαν το σπιτι και ισως χανουμε την ουσια με ολα αυτα αλλα επισης για αυτο ακριβως εθεσα αυτο το ερωτημα !!;) γνωριζει κανεις με τον ΕΟΠΥΥ τι γινεται τελικα??? θα υπαρχει καποια εκπτωση στον τοκετο?????

Καλησπερα και χρονια πολλα!Μολις πηρα τιμες με τον Εοππυυ για τον τοκετο στο νερο και ειναι 900? το 3κλινο και 1800? το δικλινο!!!! Ειλικρινα πειτε μου αξιζει τελικα τον κοπο να το δοκιμασω η να το αφησω στην τυχη του και να γεννησω φυσιολογικα???? περιμενω να γεννησω τελος Μαιου, αν εχετε προσφατη εμπειρια απο το Λητω θα ηθελα να εχω μια γνωμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα και χρονια πολλα!!! νιωθω χωρις να ξερω και να ειμαι σιγουρη, ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη αλλωστε οτι απο την στιγμη που δεν υπαρχει επιπλεον επιβαρυνση αξιζει τον κοπο και ιδιαιτερα εαν εχεις καλη σχεση με το νερο. σε λιγες ημερες γενναω με το καλο οποτε θα σας ενημερωσω για τις λεπτομερειες!!! με το καλο το μωρακι σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα μαιευτηρια πλεον τα εχω ικανα να χρεωσουν κανα χιλιαρικο το μισο κυβικο νερο που θα χρειαστει...:lol: Ποιες αλλες διαφορες μπορει να εχει ο τοκετος στο νερο γι αυτους???:rolleyes:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μαιευτηρια πλεον τα εχω ικανα να χρεωσουν κανα χιλιαρικο το μισο κυβικο νερο που θα χρειαστει...:lol: Ποιες αλλες διαφορες μπορει να εχει ο τοκετος στο νερο γι αυτους???:rolleyes:[/quote

 

 

χαχαχα!!!! οντως ... παντως στο Λητω τα χρηματα ειναι ακριβως τα ιδια ειτε σε νερο ειτε φυσιολογικα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Τα μαιευτηρια πλεον τα εχω ικανα να χρεωσουν κανα χιλιαρικο το μισο κυβικο νερο που θα χρειαστει...:lol: Ποιες αλλες διαφορες μπορει να εχει ο τοκετος στο νερο γι αυτους???:rolleyes:[/quote

 

 

χαχαχα!!!! οντως ... παντως στο Λητω τα χρηματα ειναι ακριβως τα ιδια ειτε σε νερο ειτε φυσιολογικα!!!

 

Εγω γεννησα στο Γεννεσης και η μονη επιβαρυνση για το τοκετο στο ναρο ηταν 50 ευρω

Link to comment
Share on other sites

 

Εγω γεννησα στο Γεννεσης και η μονη επιβαρυνση για το τοκετο στο ναρο ηταν 50 ευρω

 

 

Ποιο ειναι το Γεννεσις? Εδω στην Αθηνα ειναι?

 

Παντως περαν της πλακας που καναμε τις προαλλες το θεμα δεν ειναι τοσο το επιπλεον κοστος αλλα το εαν ο γιατρος συμφωνει με τοκετο στο νερο και αν τελικα πραγματι αλλαζει κατι (ως προς τον πονο κυριως) ή ισχυει αυτο που εχω ακουσει οτι δεν πολυαξιζει ο κοπος. Κυριως μαλλον πιο πολυ ψυχολογικο πρεπει να ειναι? Εσενα πως σου φανηκε ο τοκετος στο νερο? 1 παιδακι εχεις?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ποιο ειναι το Γεννεσις? Εδω στην Αθηνα ειναι?

 

Παντως περαν της πλακας που καναμε τις προαλλες το θεμα δεν ειναι τοσο το επιπλεον κοστος αλλα το εαν ο γιατρος συμφωνει με τοκετο στο νερο και αν τελικα πραγματι αλλαζει κατι (ως προς τον πονο κυριως) ή ισχυει αυτο που εχω ακουσει οτι δεν πολυαξιζει ο κοπος. Κυριως μαλλον πιο πολυ ψυχολογικο πρεπει να ειναι? Εσενα πως σου φανηκε ο τοκετος στο νερο? 1 παιδακι εχεις?

 

Ηταν τεταρτη γεννα μου οποτε οπως καταλαβαινεις υπηρχε και καποιο μετρο συγκρυσης και λυπηθηκα παρα πολυ που δεν ειχα την ευκαιρια για τετοια εμπερια και στις προηγουμενες γεννες.Η κληνικη Γεννεσης ειναι στη θεσσαλονικη.Αυτος που με παρακινησε ηταν ο ιδιος ο γιατρος μου που ειναι φανατικος υποστηρικτης της μεθοδου.

Για μενα αξιζε ο κοπος και παραπανω.Και μονο που μπορεις να παρεις την οποιαδηποτε σταση μεσα στην πολυ ευρυχωρη μπανιερα ειναι μεγαλο πλεονεκτημα απο το να εισαι καθηλωμενη και καλωδιωμενη πανω σε ενα κρεβατι.Υπηρχε χαμηλος φωτισμος,γαληνη και ο ανδρας μου ηταν διπλα μου.

Τα προτερηματα αφορουν περισσοτερο το μωρακι που αποφευγει το στρεσσ την γεννας.Γιατι αλλο ειναι να σε αρπαζουνε οι αγνωστοι στο ξαφνικο αγνωστο περιβαλλον κατω απο τα εκτυφλωτικα φωτα και αλλο να τσουλας απαλα απο νερακι της κοιλιτσας στο νερακι της μπανιερας,να σε πιανει πρωτη η μανουλα με τα χερια της και να σε κραταει πανω στο στιθος της.

Link to comment
Share on other sites

 

Ηταν τεταρτη γεννα μου οποτε οπως καταλαβαινεις υπηρχε και καποιο μετρο συγκρυσης και λυπηθηκα παρα πολυ που δεν ειχα την ευκαιρια για τετοια εμπερια και στις προηγουμενες γεννες.Η κληνικη Γεννεσης ειναι στη θεσσαλονικη.Αυτος που με παρακινησε ηταν ο ιδιος ο γιατρος μου που ειναι φανατικος υποστηρικτης της μεθοδου.

Για μενα αξιζε ο κοπος και παραπανω.Και μονο που μπορεις να παρεις την οποιαδηποτε σταση μεσα στην πολυ ευρυχωρη μπανιερα ειναι μεγαλο πλεονεκτημα απο το να εισαι καθηλωμενη και καλωδιωμενη πανω σε ενα κρεβατι.Υπηρχε χαμηλος φωτισμος,γαληνη και ο ανδρας μου ηταν διπλα μου.

Τα προτερηματα αφορουν περισσοτερο το μωρακι που αποφευγει το στρεσσ την γεννας.Γιατι αλλο ειναι να σε αρπαζουνε οι αγνωστοι στο ξαφνικο αγνωστο περιβαλλον κατω απο τα εκτυφλωτικα φωτα και αλλο να τσουλας απαλα απο νερακι της κοιλιτσας στο νερακι της μπανιερας,να σε πιανει πρωτη η μανουλα με τα χερια της και να σε κραταει πανω στο στιθος της.

 

 

Αν εξαιρεσουμε αυτα περι στρες του μωρου που κατα τη γνωμη μου δεν ιφισταται αλλιως α) θα επρεπε η φυση να εχει προβλεψει να γενναμε μονο στο νερο και β) κανενα μωρακι δεν ξερω να επαθε τιποτα μετα απο σοκ στη γεννα.

 

κατα τα αλλα φανταζομαι οτι θα ειναι υπεροχη εμπειρια αλλα για πιο τολμηρες απο εμενα . Κυριως αυτο με το οτι μπορεις να κατσεις σε οποια σταση θες πρεπει να ειναι ποοοολυ βολικο. και εμενα δεν μου αρεσει η ιδεα της καλωδιωσης καθολου .

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μενα αξιζε ο κοπος και παραπανω.Και μονο που μπορεις να παρεις την οποιαδηποτε σταση μεσα στην πολυ ευρυχωρη μπανιερα ειναι μεγαλο πλεονεκτημα απο το να εισαι καθηλωμενη και καλωδιωμενη πανω σε ενα κρεβατι.Υπηρχε χαμηλος φωτισμος,γαληνη και ο ανδρας μου ηταν διπλα μου.

Τα προτερηματα αφορουν περισσοτερο το μωρακι που αποφευγει το στρεσσ την γεννας.Γιατι αλλο ειναι να σε αρπαζουνε οι αγνωστοι στο ξαφνικο αγνωστο περιβαλλον κατω απο τα εκτυφλωτικα φωτα και αλλο να τσουλας απαλα απο νερακι της κοιλιτσας στο νερακι της μπανιερας,να σε πιανει πρωτη η μανουλα με τα χερια της και να σε κραταει πανω στο στιθος της.

 

Αυτά που περιγράφεις (ελευθερία κινήσεων, χαμηλός φωτισμός, γαλήνη, παρουσία αγαπημένων προσώπων, να πιάνει το μωρό η μητέρα) πρέπει να είναι αυτονόητα σε κάθε τοκετό, εφόσον δεν υπάρχουν επείγοντα προβλήματα υγείας. Διεκδικείστε τα, ανεξαρτήτως μπανιέρας.

 

Το νερό για μένα ήταν απλά ένας τρόπος χαλάρωσης για μένα. Δεν ήταν κόπος, απλώς το ζήτησα και γέμισαν εκείνη την ώρα τη μπανιέρα.

 

Καλή γέννα στις έγκυες, και να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας όλες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο τοκετός στο νερό θεωρείται ένα φυσικό αναλγητικό (δεν το έχω δοκιμάσει, κι έτσι δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω) το τελικό στάδιο του τοκετού μπορεί να λάβει χώρα είτε μέσα στην μπανιέρα είτε έξω. Αν το ανθρώπινο είδος ήταν σχεδιασμένο να γεννάει στο νερό (όπως όντως κάνουν κάποιες φυλές) τότε όλες οι ετοιμόγεννες ενστικτωδώς θα πηγαίναμε προς την θάλασσα/λίμνη/ποταμό για να γεννήσουμε. Θεωρώ ότι μπορούμε να μεταχειριστούμε τις ευεργετικές ιδιότητες του νερού για τα προηγούμενα στάδια και να γεννήσουμε όπως προτείνουν οι προδιαγραφές του είδους μας. Φυσικά= με το οξυγόνο του αέρα να περιβάλλει το μωρό όταν βγει από την κοιλίτσα μας.

 

Για το κόστος στο νοσοκομείο Λητώ, μπορώ να επιβεβαιώσω μετά την σημερινή τηλεφωνική συνομιλία που είχα μαζί τους και τον τιμοκατάλογο του ΕΟΠΠΥ που μου έστειλαν ότι δεν υπάρχει καμία επιβάρυνση και "λογαριάζεται" σαν φυσιολογικός τοκετός κι οι τιμές διαμορφώνονται αναλόγως του δωματίου που θα επιλέξεις για μετά. Ήτοι:

 

Φυσιολογικός Τοκετός

(3 ημέρες) (4 ημέρες)

 

3κλινο 600 ? 700 ?

2κλινο 1.500 ? 1.750 ?

1κλινο 2.950 ? 3.400 ?

LUX 6.300 ? 7.650 ?

SUITE 10.000 ? 11.700 ?

 

Στις τιμές αυτές δεν περιλαμβάνεται φπα 13%, αμοιβή θεράποντος ιατρού, τηλεφωνικά έξοδα.

 

Αυτά προς το παρόν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Για το οικονομικό, έχεις δίκιο ότι στην Ελλάδα είναι διαφορετικά, αλλά στην τελική τα μαιευτήρια κοιτάζουν να προσελκύσουν πελάτες, οπότε είναι σημαντικό να ξέρουν πόσο είναι διατεθειμένες να πληρώσουν οι υποψήφιες πελάτισσες. Μπορείς ακόμη και έγγραφα να διαμαρτυρηθείς. Μόνο έτσι ίσως να αλλάξει κάτι.

 

Η εμπειρία του τοκετού ήταν πολύ όμορφη παρά τους πόνους. Όχι λόγω του νερού, αλλά λόγω του τοκετού καθαυτού. Μπήκα στη μπανιέρα λίγο πριν αρχίσει η εξώθηση. Επειδή μου αρέσει πολύ το ζεστό νερό, ανάμεσα στους πόνους το ευχαριστιόμουν. Μόνο με ενοχλούσε που ένιωθα το μέτωπο ζεστό, αλλά μου έβαζε ο άντρας μου δροσερές κομπρέσες. Όταν άρχισαν να έρχονται απανωτοί οι πόνοι, ούτε νερό καταλάβαινα ούτε τίποτε. Ευτυχώς σύντομα άρχισαν οι εξωθήσεις. Δεν ξέρω αν ήταν πιο εύκολη η γέννα λόγω του νερού, πάντως θα το ξαναεπιχειρήσω αν κάνω και τρίτο πρώτα ο θεός.

Γενικά πάντως δεν θεωρώ τον τοκετό στο νερό κάτι ιδιαίτερο - ο τοκετός δλδ. είναι έτσι κι αλλιώς κάτι ιδιαίτερο, όχι λόγω μπανιέρας. Έχει δημιουργηθεί δυστυχώς ένας μύθος γύρω απ΄αυτό, και εκεί ποντάρουν τα μαιευτήρια και έχουν τέτοιες εξωφρενικές ταρίφες.

 

Με το καλό τα μωράκια σας!

Ευχαριστούμε πολύ που μοιράζεσαι αυτή την όμορφη εμπειρία μαζί μας!Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για τον τοκετό στο νερό. Γίνεται και στην επαρχία ή μόνο στην Αθήνα ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...