Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θελω να φυγω το γρηγοροτερο απο το μαιευτηριο μετα τη γεννα,μπορω???


Ελινα Ζ.

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,τον ιουνιο γενναω το δευτερο παιδακι μου η στο Γαια η στο Λητω.Επειδη εχω ενα αγορακι 26 σχεδον μηνων το οποιο δεν εχω αφησει ποτε μονο του κ μου εχει τρομερη αδυναμια,σκεφτομαι εαν ειναι ολα καλα πρωτα ο Θεος μετα τη γεννα μου να φυγω το συντομοτερο δυνατο.Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν μανουλες που εφυγαν νωριτερα απο τις 4 ημερες κ τι γινεται με την περιπτωση που ανεβαινει ικτερος στο μωρακι κ ειναι στο σπιτι...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

απ οτι γνωριζω υπαρχουν πακετα 2 ημερων εαν ολα ειναι καλα κ φευγεις ,εφυγα στις 3 μερες οταν γενννησα,απλα η μετρηση ικτερου γινεται την 4 μερα κ ετσι πρεπει να ξαναπας να σας την κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ελιζα να σου πω κατι...το σκεφτηκα κι εγω αυτο.Ο δικος μου θα ειναι 20 μολις μηνων οταν γεννησω.Αλλα μετα λεω οκ ξεκολα θα ειναι με το μπαμπα με τις γιαγιαδες...μηπως ειναι στο μυαλο μας ολη αυτη η εμμονη.Κι εγω ολη την ωρα αυτο σκεφτομαι...πως θα κοιμηθει,ποιος θα το κανει μπανιο,ποιος θα το ταισει...αλλα νομιζω οτι γινομαστε υπερβολικες.

 

Δεν ξερω...ας πει και καμια κοπελα την εμπειρια της.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,τον ιουνιο γενναω το δευτερο παιδακι μου η στο Γαια η στο Λητω.Επειδη εχω ενα αγορακι 26 σχεδον μηνων το οποιο δεν εχω αφησει ποτε μονο του κ μου εχει τρομερη αδυναμια,σκεφτομαι εαν ειναι ολα καλα πρωτα ο Θεος μετα τη γεννα μου να φυγω το συντομοτερο δυνατο.Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν μανουλες που εφυγαν νωριτερα απο τις 4 ημερες κ τι γινεται με την περιπτωση που ανεβαινει ικτερος στο μωρακι κ ειναι στο σπιτι...

καταρχήν για να μπορέσεις να φύγεις θα πρέπει να το επιτρέψει ο παιδίατρος. αν το παιδι έχει οριακό ίκτερο σου λένε να το έχεις σε φωτεινό δωμάτιο, να του δίνεις πολύ γάλα και να το ξαναπάς την άλλη μέρα να του ξανακάνουν εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ Κ ΕΓΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ Μ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΣΤΙΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΥΠΕΓΡΑΨΑ Κ ΒΓΗΚΑ!!! ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ Σ!!ΕΜΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ Μ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΠ'ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΑ ΑΠ'ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΠΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΥΓΩ!!ΠΕΡΥΣΙ Π ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΤΟΝ ΓΙΟ Μ ΜΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΔΕΝ Μ'ΑΦΗΣΑΝ ΟΣΟ Κ ΑΝ ΧΤΥΠΙΟΜΟΥΝ!!!! ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ Μ Κ ΕΓΩ ΜΕ ΙΚΤΕΡΟ ΤΗΝ ΠΗΡΑ Κ Μ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΤΑΚΤΙΚΑ ΓΕΥΜΑΤΑ Κ ΝΑ ΦΕΡΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ!!

MUI0p3.png36oFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όσον αφορά στο 1ο σου παιδάκι, να μην ανησυχείς. απλά να προσέξεις τον τρόπο με τον οποίο θα εμφανιστείς με το 2ο μωρό. λένε ότι δεν είναι καλό να περιμένει το 1ο παιδάκι στο σπίτι και να έρθουν οι γονείς του με το μωράκι. εμείς καταστρώσαμε σχέδιο ώστε να έρθει ο μικρός μαζί με τον μπαμπά να μας πάρουν από το μαιευτήριο και να πάμε όλοι μαζί στο σπίτι σαν οικογένεια, όπου μας περίμεναν οι παππούδες.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο σκεφτόμουν κι' εγώ που θα άφηνα πριν ένα χρόνο το "μεγάλο" μου γιο 26 μηνών για να πάω να γεννήσω, με την άδεια τοκετού είμασταν και όλη τη μέρα μαζί. Αν και μένουμε στο ίδιο οίκημα με τη μητέρα μου οπότε δεν είχα πρόβλημα ιδιαίτερο, που θα έμενε αφού όταν δούλευα τον κράταγε εκείνη.

Το αποτέλεσμα: μπαίνω να γεννήσω κάθομαι μία εβδομάδα μέσα διότι το μωρό νοσηλεύτηκε λόγω ταχύπνοιας στη θερμοκοιτίδα και αργήσαν να του δώσουν γάλα, το είχαν με ορούς. Ο γιος μου στο σπίτι πέφτει με την ίωση Η1Ν1, μ' αρέσει που τους είχα πει και τι να του φορέσουν όταν θα τον έφερναν στο μαιευτήριο να με δει.

'Ημουν πολύ χάλια γιατί δεν ήθελα με τίποτα να φύγω από το μαιευτήριο και να αφήσω το μωράκι μου εκεί, αλλά σκεφτόμουν και τον μεγάλο μου να περνάει τέτοιο ζόρι και να μην είμαι δίπλα του. Τελικά στη βδομάδα επάνω βγήκαμε από το μαιευτήριο αλλά το μεγάλο μου το γιο τον ανέβασα στο σπίτι μετά από 15 ημέρες, δεν έκανε να έρθει σε επαφή με το νεογέννητο, εγώ κατέβαινα λίγο κάθε απόγευμα τον έβλεπα φορώντας μάσκα κλπ.

Νομίζω ότι δεν είμαι και το καλύτερο παράδειγμα, κορίτσια.

Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας και μην ανησυχείτε για τίποτα από τώρα όλα κάπως θα τακτοποιηθούν!!

Link to comment
Share on other sites

Eννοειται πως εαν ειναι ολα καλα συζηταω για το ενδεχομενο του να βγω νωριτερα,εαν μου επιτρεψει ο παιδιατρος.Αγχωνομαι αρκετα για τον γιο μου δεν ξερω πως θα του φανει το να λειψω...

Εαν βγω ομως νωριτερα θα μπορει να παρακολουθηθει ο ικτερος στο σπιτι απο παιδιατρο η θα πρεπει να το ξανατρεχω το μωρακι στο μαιευτηριο?Γιατι ακουω και το ενα και το αλλο....

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ραντεβου χθες με το γυναικολογο μου και θυμηθηκα το θεμα σου και τον ρωτησα.Μου ειπε οτι και αυτς θεωρει υπερβολη τις 4 μερες...στις 3 μου ειπε αμα θελεις θα βγεις.Για 2 μερες τν ειδα τ θεωρησε ρισκο για το μωρο...συν του οτι προτιμαει την τριτη μερα που θα κατεβει το γαλα να ειμαι μεσα μη χρειαστω τπτ.Α και αν ζητησεις να βγεις στις 2 μερες σε βαζζουν να υπογραψεις χαρτι οτι παιρνεις υπ'ευθυνη σου το μωρο...ενω στις 3 απόσο καταλαβα δεν γινεται αυτο.Δε μου ανεφερε οτι θα πρεπει να ξαναπας το μωρο παλι να το δουν για ικτερο.υποθετω αν μιλησεις με τον παιδιατρο και κανονισεις να ερθει αυτος να το δει εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό που έχω να πώ ειναι να μπεις να δεις αυτο το θέμα μετα απο 4-5 χρονια...

Δε θα παθει τιποτα το μεγαλο παιδι στο σπιτι... και κοιτα να απολαυσεις τις μερες στο μαιευτητριο γιατι η συνεχεια ειναι πολυ ζορικη...

πάντως γιατι και εγώ ήθελα και απο το πρωτο μου παιδι, δε με αφησαν (μου ειπαν εσύ αν θες υπογραψε και φυγε το παιδι θα μεινει μέσα)

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο ίκτερος είναι ελεγχόμενης τιμής μπορεί να παρακολουθηθεί στο σπίτι από το παιδίατρο, εάν δεις κάτι ανησυχητικό σίγουρα θα πρέπει να το πας στο νοσοκομείο.

Μπορεί όμως το μωράκι σου να μη κάνει καν ίκτερο, γιατί σε αγχώνει από τώρα αυτό τόσο πολύ?! Εμένα το δεύτερο μωρό μου δεν έκανε καθόλου ίκτερο, ενώ το πρώτο το πήρα σπίτι με 10,5 και τον έβαζα κάθε μέρα δίπλα στο παράθυρο και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχω να πώ ειναι να μπεις να δεις αυτο το θέμα μετα απο 4-5 χρονια...

Δε θα παθει τιποτα το μεγαλο παιδι στο σπιτι... και κοιτα να απολαυσεις τις μερες στο μαιευτητριο γιατι η συνεχεια ειναι πολυ ζορικη...

πάντως γιατι και εγώ ήθελα και απο το πρωτο μου παιδι, δε με αφησαν (μου ειπαν εσύ αν θες υπογραψε και φυγε το παιδι θα μεινει μέσα)

 

ΣΩΣΤΗΗΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξερω ποσο ζορικες ειναι οι μερες τις εζησα απο την φοβερη τριτη μερα που λενε στο μαιευτηριο...δεν θες να σου πω ποοοοσο χαλια ημουν,παρολα αυτα επειδη με ξερω εαν δεν υπαρχει σημαντικος λογος να παραμεινω μεσα,δεν θα ειμαι εγω προσωπικα ησυχη και ουτε θα χαλαρωσω εαν κατσω εκει αλλα θα μαι σε αναμμενα καρβουνα!!

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο ίκτερος είναι ελεγχόμενης τιμής μπορεί να παρακολουθηθεί στο σπίτι από το παιδίατρο, εάν δεις κάτι ανησυχητικό σίγουρα θα πρέπει να το πας στο νοσοκομείο.

Μπορεί όμως το μωράκι σου να μη κάνει καν ίκτερο, γιατί σε αγχώνει από τώρα αυτό τόσο πολύ?! Εμένα το δεύτερο μωρό μου δεν έκανε καθόλου ίκτερο, ενώ το πρώτο το πήρα σπίτι με 10,5 και τον έβαζα κάθε μέρα δίπλα στο παράθυρο και όλα καλά.

 

ναι το γνωριζω κι εμενα ο γιος μου εκανε πολυ λιγο ικτερο με λιγο φως ηταν ολα μια χαρα,απλα θελω να μαι σιγουρη για παν ενδεχομενο δεν θα θελα να βγω εις βαρος του μωρου...οπως κ να χει θα δω πως θα ειναι και αν ειναι ολα καλα και μου επιτρεψουν να φυγω μακαρι...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο εξωτερικό, Αγγλία συγκεκριμένα η συνιφάδα μου βγήκε στισ 8 ώρες:rolleyes: στο δεύτερο παιδί και την δέυτερη μέρα στο πρώτο!! Ξέρω ότι ακούγεται κάπως για τα δικά μας δεδομένα καθώς δεν υπάρχει η μέριμνα όπως εκεί που έρχονται στο σπίτι και βλέπουν το μώρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στην πρώτη μου γέννα, με καισαρική και πάλι έφυγα στις 3 μέρες χωρίς να υπογράψω ή κάτι τέτοιο.

Η μικρή βέβαια δεν έκανε καθόλου ίκτερο και εγώ ήμουν από τη δέυτερη μέρα στο πόδι, έκανα και το ντουζάκι μου και όλα καλά.

 

Τώρα στο δεύτερο ελπίζω να γίνει το ίδιο :D:D

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο καθισα 4+1 γιατι ειχε ικτερο . Στα διδυμα ο ιδιο γιατρος μου , μου ειπε οτι την 3 μερα θα εφευγα (αλλος γιατρος απ τον πρωτο) ...ερχεται ο παιδιατρος για την ενημερωση και κατι μου ειπε..και του λεω μα εγω αυριο βγαινω...ποιος το ειπε με ρωταει του λεω ο γιατρος μου..(απ οτι καταλαβα ο παιδιατρος δεν ηθελε) ...ρωτησα μετα ξανα το γιατρο μου ..και μου απαντησε ασ τους να λενε ..εσυ εισαι καλα τα μωρα ειναι καλα...αυριο τα παιρνεις και πατε στο σπιτακι σας να δειτε και τ αλλο σας παιδακι .

Ετσι στις 3 μερες βγηκα ..και αυτο που καταλαβα ειναι παρα πολυ και θεμα γιατρου...γιατι γεννησα διδυμα φυσιολογικα... και δεν μπηκαν ουτε μια μερα θερμοκοιτιδα

και μου το ειχε πει κι ολας...οτι ειμαστε μια χαρα και δεν θα χρειαστουν τιποτα τα μικρα

Link to comment
Share on other sites

Ελίνα και γω στο δεύτερο παιδάκι μου έμεινα 2 νύχτες στην κλινική,με τη σύμφωνη γνώμη γυναικολόγου και παιδιάτρου. Η τιμή του ίκτερου ήταν καλή απλώς την τέταρτη μέρα από τη γέννηση πήγαμε για να της πάρουν αιματάκι για την εξέταση G6PD.

Εκτός απ την ανησυχία για το πρώτο παιδί,για μας ήταν και θέμα οικονομικό.

image.php?type=2&o=9&c=2&date=2010-1-12&babyname=Antonis

image.php?type=2&o=16&c=4&date=2011-5-27&babyname=Baby%20Girl

Link to comment
Share on other sites

Τις ίδιες σκέψεις έχω κι εγώ με σένα Ελίνα...αλλά το βλέπω δύσκολο...μήπως να ψάχναμε για έναν καλό ψυχολόγο για group therapy να μας έρθει και πιο φτηνά?? Εμένα θα είναι 19 μηνών όταν θα γεννηθεί το δεύτερο , κοιμάται μόνο με στήθος και ξυπνάει και τη νύχτα, οπότε ο ύπνος της είναι που με αγχώνει πάρα πολύ όσο θα λείπω. Αλλά όσο τα σκέφτομαι φοβάμαι ότι γίνομαι υπερπροστατευτική με το πρώτο παιδί, εις βάρος του δεύτερου και αυτό δεν είναι σωστό . Έχω καταλήξει ότι αξίζει να αφιερώσω 3 μέρες αποκλειστικά στο νεογέννητο, γιατί όλα πια στρέφονται γύρω από τη "μεγάλη" μου και φοβάμαι ότι στο τέλος θα τιμωρηθώ με κάποιο τρόπο..ήδη έχω δει 2 φορές εφιάλτη ότι έχω αιμοραγία από τις πολλές αγκαλιές μου παίρνω τη μεγάλη για να μην της στερήσω τίποτα. κι ας με έχει πεθάνει η μέση μου. Γι αυτό πρέπει να πιεστώ να το αντέξω 3 ή 4 μέρες, όσες χρειαστεί. πιστεύω πάντως ότι έτσι κι αλλιώς στα ιδιωτικά μαιευτήρια και να θες να φύγεις δε σε αφήνουν. Θα ρωτήσω βέβαια και το γιατρό μου καλού κακού.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κ εγώ αυτό θέλω μπορω???

Στο 1ο μου παιδί έφυγα μια μέρα νωρίτερα με δική μου ευθύνη,είχε ίκτερο αλλά το έβαζα κοντά στο παράθυρο κ όλα καλά.. Στο 2ο θα ήθελα να φύγω ακόμα πιο νωρίς.. Δε θέλω να αφήσω πολύ το γιο μου όπως επίσης και θα γεννήσω σε δημόσιο κ θυμάμαι ότι κ την πρώτη φορά καλύτερα θα ήμουν στο σπίτι παρά στο νοσοκομείο..

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελίνα και γω στο δεύτερο παιδάκι μου έμεινα 2 νύχτες στην κλινική,με τη σύμφωνη γνώμη γυναικολόγου και παιδιάτρου. Η τιμή του ίκτερου ήταν καλή απλώς την τέταρτη μέρα από τη γέννηση πήγαμε για να της πάρουν αιματάκι για την εξέταση G6PD.

Εκτός απ την ανησυχία για το πρώτο παιδί,για μας ήταν και θέμα οικονομικό.

 

Μήπως μπορείς να μας πεις σε ποιο μαιευτήριο έγινε αυτό?

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κ εγώ αυτό θέλω μπορω???

Στο 1ο μου παιδί έφυγα μια μέρα νωρίτερα με δική μου ευθύνη,είχε ίκτερο αλλά το έβαζα κοντά στο παράθυρο κ όλα καλά.. Στο 2ο θα ήθελα να φύγω ακόμα πιο νωρίς.. Δε θέλω να αφήσω πολύ το γιο μου όπως επίσης και θα γεννήσω σε δημόσιο κ θυμάμαι ότι κ την πρώτη φορά καλύτερα θα ήμουν στο σπίτι παρά στο νοσοκομείο..

 

Τελικά είμαστε πολλές οι "κολλημένες" με τα μικρά μας ε? Πολύ χαίρομαι, πίστευα ότι είμαι υπερβολική. Ε λοιπόν θα το ψάξω κι εγώ! Αλλά το βλέπω χλωμό για το Ιασω.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

πω πω κοριτσια ποσο καιρο θελω ν ανοιξω τετοια θεμα αλλα μετα ελεγα πως ειμαι υπερβολικη. λοιπον εγω το πρωτο δεν το εχω αφησει ουτε στιγμη ουτε στις γιαγιαδες! μονο στον πατερα του που του εχω εμπιστοσυνη! απλα εκτος των ημερων που θα λειψω επειδη θα γεννησω με καισαρικη με ανησυχει και το θεμα των σαραντα!!! ημερων που δεν θα μπορω να το παρω αγκαλια η΄γενικως οτιδηποτε!@ αυτο με τρελαινει!. δεν ειμαι για να δινω κουραγιο απλα ηθελα να πω πως καταλαβαινω την κοπελα που αναφερει το θεμα. α! και ηθελα να πω πως δεν εχει να κανει με σωστο και λαθος, απλα πως αισθανετει ο καθενας

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαστε πολλές οι "κολλημένες" με τα μικρά μας ε? Πολύ χαίρομαι, πίστευα ότι είμαι υπερβολική. Ε λοιπόν θα το ψάξω κι εγώ! Αλλά το βλέπω χλωμό για το Ιασω.

 

Τρελό κόλλημα.. Μου φαίνεται πολύ μικρούλης.. Όταν θα γεννήσω θα είναι 14 μηνών.. Σίγουρα θα ζητήσω να φύγω πιο νωρίς. Και φυσικά αν είναι όλα καλά θα την κάνω!

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...