Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεταθεση μεγαλων αγγειων


fidel

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες κ τους μπαμπάδες!Παρακολουθώ απ την αρχη της εγκυμοσύνης μου το forum κ ομολογώ ότι παρέχει χρήσιμες κ πολύτιμες πληροφορίες!Θα ήθελα να μοιραστώ τη δική μου εμπειρία μήπως κ υπάρχει καμια παρόμοια περίπτωση με τη δική μας!Την προηγούμενη εβδομάδα κάναμε με πολύ χαρα τον υπέρηχο β επιπέδου (διανύω την 23η εβδομαδα κυησης) αλλα δυστυχώς η εξέταση εδειξε ότι το μωράκι μας εχει ενα πρόβλημα στην καρδουλα του που ονομάζεται μετάθεση μεγάλων αγγείων,Θα ήθελα να μάθω αν καποιοι άλλοι γονείς αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα κ πως.Οπως καταλαβαίνετε δεν ξέρουμε απο που να αρχισουμε κ τι να κανουμε!Εχουν κοπει τα φτερα μας μιας κ ειναι η πρωτη μας εγκυμοσύνη.Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οι συγγενείς καρδιοπάθειες χειρουργούνται και οι περισσότερες πηγαίνουν πολύ καλά.Πλέον γίνονται και στην Ελλάδα (Ωνάσειο, Μητέρα)...Γιατί δεν κλείνεις ενα ραντεβού να σε ενημερώσουν;Ότι καλύτερο εύχομαι για το μωρό σας!!!!

[URL="http://tickers.cafemom.com/"][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0MbC0MFayBlwwFY0C1g,,16.png[/IMG][/URL][[URL="http://tickers.cafemom.com/"][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0MbC0MFCyBlwwFYQC0w,,34.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

ntinoulini σ ευχαριστω πολυ!Ναι μας εχει ενημερωσει ο γιατρος μας κ ηδη εχουμε καποια ραντεβου στην Αθηνα(γιατι βρισκομαστε στην επαρχια) απλα θα ηθελα να ξερω αν καποια αλλη μανουλα ειχε αναλογη εμπειρια ,πως πηγε το χειρουργειο,τι επιπτωσεις εχει στη μετεπειτα ζωη του μωρου κτλ...Μεχρι να μιλησουμε με τους ειδικους η αγωνια μας ειναι μεγαλη κ γι αυτο απευθυνθηκα σε εσας μηπως και βρω καποια παρομοια περιπτωση.Οπως κ να χει ευχαριστω κ παλι για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

ntinoulini σ ευχαριστω πολυ!Ναι μας εχει ενημερωσει ο γιατρος μας κ ηδη εχουμε καποια ραντεβου στην Αθηνα(γιατι βρισκομαστε στην επαρχια) απλα θα ηθελα να ξερω αν καποια αλλη μανουλα ειχε αναλογη εμπειρια ,πως πηγε το χειρουργειο,τι επιπτωσεις εχει στη μετεπειτα ζωη του μωρου κτλ...Μεχρι να μιλησουμε με τους ειδικους η αγωνια μας ειναι μεγαλη κ γι αυτο απευθυνθηκα σε εσας μηπως και βρω καποια παρομοια περιπτωση.Οπως κ να χει ευχαριστω κ παλι για την απαντηση!

 

 

 

Καλησπερα.

Κι εγω οταν ειχα παει για την β επιπεδου,εμαθα οτι το μωρακι μου πασχει απο συγγενη καρδιοπαθεια και μαλιστα απο μεταθεση μεγαλων αγγειων.

Νοιωσαμε ακριβως οτι νοιωσατε κι εσεις...μας κοπικαν τα φτερα.

Σφιξαμε τα δοντια μας και ειπαμε καλως να ερθει το μωρακι μας και ολα θα τα αντιμετωπισουμε.

Εμεις δεν καναμε καμια αλλη εξεταση,ουτε υπερηχο καρδιας εμβριου ουτε τιποτα αλλο.....

ουτως η αλλως θα το κρατουσαμε....οτι και να ειχε!!!!

Γεννηθηκε το αγορακι μας...(προωρακι 32 β)...και οταν το εξετασαν οι παιδοκαρδιολογοι μας ειπαν οτι εχει ναι μεν καρδιοπαθεια αλλα οχι μεταθεση αγγειων.

Η δικη μας παθηση λεγεται τετραλογια of fallot και ειναι μια παθηση που διορθωνεται χειρουργικα......μας ειπαν οτι ειναι πιο ευκολη παθηση απο την μεταθεση...αλλα...τι αλλαζει;χειρουργειο θελει το ενα χειρουργειο και το αλλο.

Απλα η μεταθεση,πρεπει να χειρουργηθει στις πρωτες μερες της ζωης του το μωρο,ενω στην τετραλογια μπορει και χρονων!

Παντως επειδη εγω γεννησα προωρα και ειχα το μωρο στο παιδων Η Αγια Σοφια...ειδα κι αλλα μωρακια με τετραλογια και μεταθεση αγειων....

Δεν θελω να σε τρομαξω,αλλα τοτε...(ισως τωρα αλλαξαν τα πραγμματα...)τα μωρακια με μεταθεση αγγειων επρεπε να πανε αγγλια για να κανουν χειρουργειο.

Μην αγχωνεσαι κοριτσακι,απολαυσε αυτη την γλυκια περιοδο της ζωης σου και ολα θα πανε πολυ καλα.

Και σου μιλαει μια μανουλα που το μωρακι της εχει κανει ηδη ενα χειρουργειο και ετοιμαζεται για την ολικη διωρθωση!!!!!!!!!

Χαμογελα και σκεψου αισιοδοξα....ολα θα πανε πολυ καλα.

Σε φιλω!!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

dwraki σ ευχαριστω!Ευχομαι τα καλυτερα κ για το δικο σας μωρακι!Με τα ως τωρα δεδομενα η επεμβαση γινεται στο Παιδων,στο Ωνασειο κ στο Μητερα.Δεν μας ειπαν κατι για Αγγλια!Ακομα ομως ειμαστε σε διαδικασια να συνελθουμε απ τα νεα αυτα κ παραλληλα ψαχνουμε τους καταλληλους να μας ενημερωσουν για τη σοβαροτητα της παθησης κ την αντιμετωπιση της!Κ παλι ευχαριστω πολυ πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dwraki σ ευχαριστω!Ευχομαι τα καλυτερα κ για το δικο σας μωρακι!Με τα ως τωρα δεδομενα η επεμβαση γινεται στο Παιδων,στο Ωνασειο κ στο Μητερα.Δεν μας ειπαν κατι για Αγγλια!Ακομα ομως ειμαστε σε διαδικασια να συνελθουμε απ τα νεα αυτα κ παραλληλα ψαχνουμε τους καταλληλους να μας ενημερωσουν για τη σοβαροτητα της παθησης κ την αντιμετωπιση της!Κ παλι ευχαριστω πολυ πολυ!

 

Αφου αντιμετωπιζεται χειρουργικα και εδω,ακομα καλυτερα.

Ευχομαι οοοολα να σας πανε εξαιρετικα καλα και το μωρακι σας να ειναι υγειεστατο!

Καλη επιτυχια σε ολα!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα dwraki...Περιμενουμε κ τα αποτελεσματα της αμνιο γιατι ο γιατρος μας ειπε οτι καποιες καρδιοπαθειες πιθανον να προκαλεσουν κ καποια συνδρομα.Τοση αγωνια κ τοση στεναχωρια δεν εχω ξαναπερασει στη ζωη μου ποτε....Θα δουμε κ εναν παιδοκαρδιολογο μεθαυριο για περισσοτερες λεπτομερειες!Κ ο Θεος βοηθος.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους κ όλες!!!Μήπως γνωρίζει κανείς πληροφορίες για παιδοκαρδιοχειρουργο στην Αθηνα?Είχατε καποια εμπειρία με κάποιον?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δασκαλόπουλος Δημήτρης. Είναι στο μαρούσι και είναι πάρα πάρα πολύ καλός . Εμεις όπου ρωτούσαμε για αυτόν μας έλεγαν και όντως είναι πολύ καλός . Τον συστήνω με κλειστά μάτια. Αν θες να σου στειλω με πμ τα υπόλοιπα στοιχεία του τηλ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για το Σαρρή στο Μητέρα εχω ακούσει πολύ καλά λόγια....Κ εχω διαβάσει κ αρθρο ότι η μονάδα του εχει πιστοποίηση κ ότι η ομάδα αυτή βγήκς στις καλύτερες της Ευρώπης.Ηταν στο Ωνάσειο πολλά χρόνια και εφυγε

[URL="http://tickers.cafemom.com/"][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0MbC0MFayBlwwFY0C1g,,16.png[/IMG][/URL][[URL="http://tickers.cafemom.com/"][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0MbC0MFCyBlwwFYQC0w,,34.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

εμας η μικρή μας γεννήθηκε με στενωση πνευμονικής σοβαρου βαθμού.βέβαια αυτη η πάθηση δεν ειναι τόσο σοβαρη όσο αυτες που αναφερονται παραπάνω δεν χειρουργήθηκε έκανε βαλβιδοπλάστική με καθετηριασμό στο Ωνάσιο.στο παίδων κάτι λέγαν στις ειδήσεις ότι το τμήμα είχε κλείσει...δε ξερω.Εμάς όλα πήγαν καλα και το παιδάκι δεν έχει κανένα πρόβλημα πλέον

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους κ όλες!!!Μήπως γνωρίζει κανείς πληροφορίες για παιδοκαρδιοχειρουργο στην Αθηνα?Είχατε καποια εμπειρία με κάποιον?

Καλαβρουζιωτης Γιωργος........Ο καλυτερος!!!!!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αργησα αλλά... Ναι,το τμήμα στο Παιδων δεν λειτουργει απ'οτι μας ενημερωσαν!Δυστυχως γιατι ηταν και το μονο δημοσιο παιδοκαρδιοχειρουργικο τμημα της χωρας!

Link to comment
Share on other sites

Αργησα αλλά... Ναι,το τμήμα στο Παιδων δεν λειτουργει απ'οτι μας ενημερωσαν!Δυστυχως γιατι ηταν και το μονο δημοσιο παιδοκαρδιοχειρουργικο τμημα της χωρας!

Εγω που μιλαω με τους γονεις πολλων παιδιων,που περημενουν χειρουργειο και με τον γιατρο μας,μαθαινω οτι το τμημα θα ανοιξει ξανα και οι γιατροι μας θα μπουν και παλι στις θεσεις τους.Απλα περιμενουν να γινει ενα δικαστηριο.

Αμην και ποτε γιατι εμας πλησιαζει ο καιρος!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Dwraki σ ευχαριστω για αυτη την πληροφορια!ευχομαι να πανε ολα καλα με το μωρακι σας και να ναι η τελευταια σας ταλαιπωρια...Πραγματικα σας το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες κ τους μπαμπάδες!Παρακολουθώ απ την αρχη της εγκυμοσύνης μου το forum κ ομολογώ ότι παρέχει χρήσιμες κ πολύτιμες πληροφορίες!Θα ήθελα να μοιραστώ τη δική μου εμπειρία μήπως κ υπάρχει καμια παρόμοια περίπτωση με τη δική μας!Την προηγούμενη εβδομάδα κάναμε με πολύ χαρα τον υπέρηχο β επιπέδου (διανύω την 23η εβδομαδα κυησης) αλλα δυστυχώς η εξέταση εδειξε ότι το μωράκι μας εχει ενα πρόβλημα στην καρδουλα του που ονομάζεται μετάθεση μεγάλων αγγείων,Θα ήθελα να μάθω αν καποιοι άλλοι γονείς αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα κ πως.Οπως καταλαβαίνετε δεν ξέρουμε απο που να αρχισουμε κ τι να κανουμε!Εχουν κοπει τα φτερα μας μιας κ ειναι η πρωτη μας εγκυμοσύνη.Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

ΤΩΡΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΥΤΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ.

ΕΧΩ ΕΝΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΓΓΕΙΩΝ. ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΖΩΗ ΠΑΙΔΙ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

Link to comment
Share on other sites

Αργησα αλλά... Ναι,το τμήμα στο Παιδων δεν λειτουργει απ'οτι μας ενημερωσαν!Δυστυχως γιατι ηταν και το μονο δημοσιο παιδοκαρδιοχειρουργικο τμημα της χωρας!

 

 

Καλησπέρα σας. Εύχομαι όλα τα παιδάκια σας να βγουν από την ταλαιπωρία σύντομα. Το Παίδων είναι το μόνο δημόσιο παιδοκαρδιοχειρουργικό κέντρο άλλά και στο Ωνάσειο υπάρχουν τέλειοι γιατροί για παιδάκια. Δεν είναι δημόσιο αλλά δεν πληρώνεις αν έχεις ταμείο, ή τελος πάντων πληρώνεις τη διαφορά, πάντως δεν είναι μεγάλο το ποσο. Το λέω μόνο επειδή δεν ξέρουν πότε θα ανοίξει ξανά το τμήμα και για κάποιον μπορέι να επείγει, όχι για να κάνω διαφήμιση.

 

Διάβασα παρακάτω που είπε μια κοπέλα ότι τα παιδάκια με μετάθεση τα πηγάινουν στην ΑΓΓλία. Πλέον δεν ισχύει. Συνήθως η μητέρα γεννάει στην Αθήνα κια με άμεση ενημέρωση του γυναικολόγου με τον παιδοκαρδιοχειρουργό γίνεται διακομιδή από το μαιευτήριο στο καρδιοχειρουργικό κέντρο που χειρουργείτε το παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα.MARIA020408 σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα!Και πάλι ευχαριστώ!

Καλημέρα!τι κανείς?με το μωρο?πηγές σε καποιον γιατρό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!τι κανείς?με το μωρο?πηγές σε καποιον γιατρό?

Λιζα14 γεια σου!Ακομα ψαχνουμε για γιατρο στην Αθηνα!Οποια πληροφορια εχετε ειναι ευπροσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα σε ολες,ειδα τυχαια το μηνυμα σου και ευχομαι ολα να πανε καλα και να ξεπερασετε τις δυσκολιες ολοι σας γρηγορα και οσο το δυνατον πιο ανωδυνα.Δυστυχως για μας τα πραγματα δεν πηγαν καλα.Στην εξεταση β επιπεδου μου βρηκε ο γιατρος οτι το μωρο μου εχει μεταθεση των μεγαλων αγγειων με αποτελεσμα να μου κοπει η χαρα.Καναμε και ολες τις επακολουθες εξετασεις οπως αμνιοπαρακεντηση για να αποκλεισουμε αλλες ανωμαλιες.πηγαμε στην Αθηνα στο Ωνασειο βρηκαμε γιατρους το παρακολουθουσαμε καθε μηνα με υπερηχο καρδιας.Σε καμια περιπτωση δεν σκεφτηκα την διακοπη κυησης,εχω και αλλα 2 παιδακια,ειπαμε θα το παλεψουμε μεχρι το τελος.Οι γιατροι μας εδιναν καλα ποσοστα για την επεμβαση και περναμε κουραγιο.Ειναι μεν δυσκολη επεμβαση αλλα αν τα καταφερει εχει μια φυσιολογικη ζωη απο κει και περα.Το μωρο μου το γεννησα στην Αθηνα,με καισαρικη τομη,και ηταν ηδη ενημερωμενο και το Ωνασειο,εφυγε την ιδια μερα για το Ωνασειο.Δυστυχως ομως κατεληξε μετα απο λιγες ωρες.Ευχομαι καμια μανουλα να μην το ζησει.Οπλισου με δυναμη και βρες γιατρους.Στο Ωνασειο παντως υπαρχουν γιατροι με μεγαλη εμπειρια σε αυτες τις επεμβασεις.Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου πραγματικα καλη τυχη και ο Θεος ειναι μεγαλος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες,ειδα τυχαια το μηνυμα σου και ευχομαι ολα να πανε καλα και να ξεπερασετε τις δυσκολιες ολοι σας γρηγορα και οσο το δυνατον πιο ανωδυνα.Δυστυχως για μας τα πραγματα δεν πηγαν καλα.Στην εξεταση β επιπεδου μου βρηκε ο γιατρος οτι το μωρο μου εχει μεταθεση των μεγαλων αγγειων με αποτελεσμα να μου κοπει η χαρα.Καναμε και ολες τις επακολουθες εξετασεις οπως αμνιοπαρακεντηση για να αποκλεισουμε αλλες ανωμαλιες.πηγαμε στην Αθηνα στο Ωνασειο βρηκαμε γιατρους το παρακολουθουσαμε καθε μηνα με υπερηχο καρδιας.Σε καμια περιπτωση δεν σκεφτηκα την διακοπη κυησης,εχω και αλλα 2 παιδακια,ειπαμε θα το παλεψουμε μεχρι το τελος.Οι γιατροι μας εδιναν καλα ποσοστα για την επεμβαση και περναμε κουραγιο.Ειναι μεν δυσκολη επεμβαση αλλα αν τα καταφερει εχει μια φυσιολογικη ζωη απο κει και περα.Το μωρο μου το γεννησα στην Αθηνα,με καισαρικη τομη,και ηταν ηδη ενημερωμενο και το Ωνασειο,εφυγε την ιδια μερα για το Ωνασειο.Δυστυχως ομως κατεληξε μετα απο λιγες ωρες.Ευχομαι καμια μανουλα να μην το ζησει.Οπλισου με δυναμη και βρες γιατρους.Στο Ωνασειο παντως υπαρχουν γιατροι με μεγαλη εμπειρια σε αυτες τις επεμβασεις.Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου πραγματικα καλη τυχη και ο Θεος ειναι μεγαλος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...