Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Drilling/τρυπανισμός/διάτρηση ωοθηκών για θεραπεία του Συνδρόμου Πολυκυστικών


Recommended Posts

Εχει κάποια κοπέλα κάνει διατρηση ωοθηκών ως θεραπεία για το συνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών??? Μου το πρότεινε ο γιατρός μου γιατί μεχρι στιγμης το glucophage δεν μου προκαλεί ωορηξία και είναι πιο δραστική μεθοδος...Με φοβίζει λίγο ως διαδικασία γιατί γίνεται λαπαροσκοπικά γι αυτό θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να μου δωσετε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


koritsia eipa na anoikso auto to thema gia na antalaksoume gnomes se sxesh me ena problima pou exoune para polles gunaikes opos kai ego...gnorizei kamia gia ton trupanismo oothikon????eixa akousei apo enan giatro pos me auton ton tropo kautiriazoun oles tis kustoules kati tetoio kai me autin tin methodo therapeuetai i upogonimotita,i periodos erxetai kanonika,kanoume kanonika ooriksia,kai genika epanerxete o organismos....eseis ti gnomi exete?????exete akousei gia autin tin methodo????? aaaaa kai eixe pei pos kanei douleia se autes pou exoun pragmatiko problima.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Λιζακι.Για να σου πω την αληθεια ειναι η πρωτη φορα που ακουω για τον τρυπανισμο ωοθηκων.Απο μια γρηγορη ματια που εριξα στο νετ ειδα πως ειναι αποτελεσματικος κυριος σε γυναικες κατω των 35 οταν δεν ανταποκρινετε ο οργανισμος σε θεραπειες ωορηξιας.Ενδιαφερων θεμα,θα ηθελα να ακουσω εμπειριες απο κοπελες που εχουν κανει αυτη την επεμβαση.Ξεχασα να σου πω πως εχω και εγω ΣΠΩ

Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα, προτού γίνουν εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Εχοντας ΣΠΩ κ κατα τη διαρκεια λαπαροσκοπησης-υστεροσκοπησης για τη διερευνηση της υπογονιμοτητας, ο γυν/γος μου αναμεσα σε αλλα μου εκανε κ τρυπανισμο (drilling) ωοθηκων. Αυτο που μου ειπε χαρακτηριστικα ηταν "για να παρουν αερα οι ωοθηκες μου"!Δεν ξερω αν επαιξε ρολο το drilling, παντως για να φτασω να συλλαβω, 1,5 χρονο μετα, ακολουθησαν κ αλλες θεραπειες μας...

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω, δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα με τον κυκλο,σχετικα σταθερος ηταν με μια αποκλιση 4-5 ημερων, μπορει κ λιγοτερο. Παλιοτερα ειχα πιο ακαθοριστο κυκλο. Ισως να μην εκανα καθε μηνα ωορρηξια ή να μην ηταν παντα καλη. Να πονουσα, ποτε? Μετα την επεμβαση? Λιγο βαρος στο στηθος απο το αεριο που χρησιμοποιουν για την λαπαροσκοπηση, μονο. Μ ενα παυσιπονο μου ειχε περασει. Προφανως στην περιπτωση μου δεν ηταν καθοριστικος παραγοντας το drilling για την αυξηση της γονιμοτητας, απλα ασχοληθηκαμε κ επεμβατικα με το ΣΠΩ (που πλεον μπορει κ να ειχε στρωσει απο τ αντισυλληπτικα που μου ειχε δωσει ο ενδοκρινολογος παλιοτερα για 2 χρονια!)

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

κοριτσια καλησπέρα. Είμαι κ εγώ μέσα στο club ΣΠΩ και θέλω να ρωτήσω τι έχετε κάνει για αυτό γενικά; χάπια, θεραπείες, επεμβάσεις...εμένα τον τελευταίο καιρό μου είπε η γιατρός που τελευταία παρακολουθώ να παίρνω Ω3 και Inofert...Και γενικά σε όσους έχω πάει το παρουσίασαν σαν κάτι που θα υπάρχει χωρίς να μπορεί να διορθωθεί...Περιμένω πληροφορίες!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...