Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ! ΤΙ ΤΡΩΜΕ? sos


Recommended Posts

κοριτσια , εχω πελαγωσει! τρωω σωστα η οχι? ποσο ασβεστιο πρεπει να παιρνω? δεν μου χει δωσει ακομη ο γιατρος κανενα συμπληρωμα εκτος απο filicine..(ειμαι στην 7η εβδομαδα). ποσο γαλα να πινω? ποσα φρουτα την μερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια , εχω πελαγωσει! τρωω σωστα η οχι? ποσο ασβεστιο πρεπει να παιρνω? δεν μου χει δωσει ακομη ο γιατρος κανενα συμπληρωμα εκτος απο filicine..(ειμαι στην 7η εβδομαδα). ποσο γαλα να πινω? ποσα φρουτα την μερα?

 

καταρχην με το καλο το μωρακι σου...βρε κουκλα μου ξεαγχωσου λιγο θα τρελαθεις....ο γιατρος σου ξερει τι σου δινει....εμενα προσωπικα μου ειχε πει να τρωω κανα μηλο η αχλαδι την ημερα απο φρουτα και οχι μπανανα γιατι θα μου φερει δυσκοιλιοτητα...τρωγε οτι ετρωγες αλλα με προσοχη στο αλατι και στα γαριδακια και τετοια...και πανω απο ολα μην αγχωνεσαιιιιιιιι;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια , εχω πελαγωσει! τρωω σωστα η οχι? ποσο ασβεστιο πρεπει να παιρνω? δεν μου χει δωσει ακομη ο γιατρος κανενα συμπληρωμα εκτος απο filicine..(ειμαι στην 7η εβδομαδα). ποσο γαλα να πινω? ποσα φρουτα την μερα?

 

Σοφάκι μου μην αγχώνεσαι...Πρώτον έχε εμπιστοσύνη στο γιατρό σου, είναι πολύ βασικό.Και συζήτα μαζί του κάθε σου απορία.

Θα σου πω τι έτρωγα εγώ σύμφωνα με τις συμβουλές του δικού μου γιατρού.Επαιρνα από την αρχή σίδηρο και φυλλικό οξύ.Από την 8η εβδομάδα περίπου πήρα μαγνήσιο και γι΄αυτόν τον λόγο δεν μου χορήγησε καθόλου ασβέστιο.

Εκοψα το αλάτι μαχαίρι, γιατί κάνει κατακράτηση υγρών και πρηξίματα.Εκοψα τα πολλά γλυκά.Γάλα έπινα αρκετό.Οχι ότι το είπε ο γιατρός, αλλά ήταν η μόνιμη λιγούρα μου.Και να φανταστείς ότι στα κανονικά μου το πίνω σπάνια.Ετρωγα πολλά γιαούρτια.Ο γιατρός μου είχε συστήσει καλοψημένο κρέας, ψάρι και καλοπλυμένες σαλάτες να τρώω.Απέφευγα τα πολύ αμυλώδη. Ετρωγα περίπου 5 γεύματα την ημέρα, ισορροπημένο πλάνο διατροφής, δηλαδή χωρίς υπερβολές.Αυτά τα "τρώω για δύο" δεν περνάνε...

Δεν θυμάμαι κάτι άλλο.Πήρα μόνο 7 κιλά...

Με το καλό το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια , εχω πελαγωσει! τρωω σωστα η οχι? ποσο ασβεστιο πρεπει να παιρνω? δεν μου χει δωσει ακομη ο γιατρος κανενα συμπληρωμα εκτος απο filicine..(ειμαι στην 7η εβδομαδα). ποσο γαλα να πινω? ποσα φρουτα την μερα?

 

Συμπληρώματα δεν είναι απαραίτητο να πάρεις. Ειδικά αν ο αιματοκρίτης σου είναι καλός, ίσως δεν χρειάζεσαι έξτρα σίδηρο. Στην επόμενη γενική αίματος που θα κάνεις, θα το τσεκάρετε. Ασβέστιο δίνουν συνήθως μετά τη 16η εβδομάδα.

 

Τρώγε φρούτα και λαχανικά, γάλα, γιαούρτι, κίτρινα τυρια (είναι πιο πλούσια σε ασβέστιο), μοσχάρι και ψάρια όσο πιο συχνά μπορείς. Προτίμησε ψωμί και αλεύρι ολικής άλεσης και ελάτωσε τα αλμυρά και τα γλυκά. Να τρως αρκετά και μικρά γεύματα μέσα στη μέρα, για να μη μένει το στομαχι άδειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μπρόκολα και κουνουπίδια, το μπρόκολο έχει πολύ περισσότερο ασβέστιο από ότι τα γαλακτοκομικά!! Άντε να έρθει ο Οκτώβριος να πάω να πάρω τόνους μπρόκολα:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπρόκολα και κουνουπίδια, το μπρόκολο έχει πολύ περισσότερο ασβέστιο από ότι τα γαλακτοκομικά!! Άντε να έρθει ο Οκτώβριος να πάω να πάρω τόνους μπρόκολα:P

 

 

κι εγω τρελαινομαι για μπροκολο!!οτι καλυτερο στην εγκυμοσυνη!!στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ετρωγα συνεχεια μπροκολο και ψαρι, ο,τι καλυτερο, γιαουρτι και πορτοκαλια!!τωρα και στη δευτερη την ιδια διατροφη θα ακολουθησω..

 

vmlap3.png?SsEv9yxRsuvHp3.png?YJ0OQujU

Link to comment
Share on other sites

κι εγω τρελαινομαι για μπροκολο!!οτι καλυτερο στην εγκυμοσυνη!!στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ετρωγα συνεχεια μπροκολο και ψαρι, ο,τι καλυτερο, γιαουρτι και πορτοκαλια!!τωρα και στη δευτερη την ιδια διατροφη θα ακολουθησω..

 

vmlap3.png?SsEv9yxRsuvHp3.png?YJ0OQujU

 

 

Κορίτσια ήδη έχουν βγεί τα μπρόκολα!! :P

(Κι εμένα μου αρέσουν μιαμ - μιαμ!!) :P :p

Πάντως νομίζω ότι μπορεί να έχει μεν περισσότερο ασβέστιο το μπρόκολο (κάτι που προσωπικά δε γνωρίζω) αλλά νομίζω ότι το ασβέστιο από φυτικές τροφές δεν απορροφάται στον ίδιο βαθμό με το ασβέστιο από γαλακτοκομικά. (Διορθώστε με αν κάνω λάθος. )

Εγώ είμαι στην 5η εβδομάδα, σύμφωνα με τη β χοριακή, ακόμα δεν έχω παει στο γιατρό, είναι 2-3 μέρες που έμαθα ότι είμαι έγκυος, ας ελπίσουμε ότι όλα είναι καλά. Θα μάθω μέσα στη βδομάδα. Εμένα το θέμα μου είναι να μην πάρω πάλι 19 κιλά όπως στην πρώτη εγκυμοσύνη, από την οποία μου έχουν μείνει τα 5 (πανω που είπα να προσπαθήσω να τα χάσω κι αυτά έμεινα έγκυος) που σημαίνει ότι μάλλον πρέπει να κόψω τα γλυκά, τις τηγανιτές πατάτες, τα τσιμπολογήματα κτλ κτλ κτλ. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας κορίτσια! Θα ηθελα να ρωτησω κατι, ξέρω ότι όταν παιρνουμε σιδηρο δεν πρεπει να καταναλωνουμε ταυτοχρονα καποιο γαλακτοκομικο προιον επειδη το ασβεστιο εμποδιζει την απορροφηση του σιδηρου. Ισχυει το ιδιο και για το φολικο οξυ??? Ξερει κάποια? Ευχαριστω ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Θα ηθελα να ρωτησω κατι, ξέρω ότι όταν παιρνουμε σιδηρο δεν πρεπει να καταναλωνουμε ταυτοχρονα καποιο γαλακτοκομικο προιον επειδη το ασβεστιο εμποδιζει την απορροφηση του σιδηρου. Ισχυει το ιδιο και για το φολικο οξυ??? Ξερει κάποια? Ευχαριστω ;) ;)

 

Θυμαμαι πως στην εγκυμοσυνη μου ο γιατρος μου εδινε σιδηρο σε υγρη μορφη για να απορροφαται καλυτερα απο τον οργανισμό αλλά δεν μου απαγορευε να πινω και γαλα μαζί. Επίσης άλλες κοπέλες που πέρνανε σίδηρο πίνανε και πορτοκαλάδα μαζί για καλύτερη απορρόφηση και ουτε και αυτό μου το ειπε . Νομίζω πως ο καθενας λεει οτι ξερει .

Για το φολικό οξυ δεν ισχύει κάτι τέτοιο .

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια , εχω πελαγωσει! τρωω σωστα η οχι? ποσο ασβεστιο πρεπει να παιρνω? δεν μου χει δωσει ακομη ο γιατρος κανενα συμπληρωμα εκτος απο filicine..(ειμαι στην 7η εβδομαδα). ποσο γαλα να πινω? ποσα φρουτα την μερα?

 

Το πρωτο σου είναι ? Γιατί νομίζω πως όλο αυτό το έχεις γράψει με μια ανάσα ....?? Γιατί τόσο άγχος ?

Τρως κανονικά οτι ετρωγες και πριν . Και αν πριν δεν ετρωγες καθολου καλα , απλα κανεις μια προσπάθεια να προσθεσεις καποια πραγματα στην διατροφή σου . Λαχανικά , φρουτα κτλ

Τα υπόλοιπα θα στα πει ο γιατρος . Για αρχη - μεχρι να βγουν ολες οι εξετασεις- το filicine αρκει

Μια συμβουλή μονο...προσεχε τις σαλάτες που αγοράζεις - αν αγοράζεις - απο έξω και ειναι προπλημένες . Γενικά να είσαι σιγουρη για τις σαλατες που τρως απο έξω να ειναι πλυμμενες καλα

Με το καλό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! Θα ηθελα να ρωτησω κατι, ξέρω ότι όταν παιρνουμε σιδηρο δεν πρεπει να καταναλωνουμε ταυτοχρονα καποιο γαλακτοκομικο προιον επειδη το ασβεστιο εμποδιζει την απορροφηση του σιδηρου. Ισχυει το ιδιο και για το φολικο οξυ??? Ξερει κάποια? Ευχαριστω ;) ;)

Απλα καλυτερα να το πινεις μιση ωρα προ φαγητου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοπελα μου!Με το καλο να υποδεχτειτε το μωρακι σας!

Το φυλλικο οξυ δεν εχει συνδεθει με τη μη καλη απορροφηση εαν γινει σε συνδιασμο με γαλακτοκομικα!

Οποτε μπορεις να το παρεις αφοβα και μετα να καταναλωσεις τετοιου ειδους τροφη!

Ολα να σου πανε καλα!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα...ειμαι 5 εβδομαδων κ χθες ο γιατρος μου εδωσε καποιους κανονες διατροφης για την εγκυμοσυνη...εχει κ ενα υποδειγμα...αν τα φαω ολα αυτα σε μια μερα θα κανω μπαμ...ειναι παρα πολλα!Αφηστε που πρεπει να τρωω καθε λιγο.Εγω βαριεμαι να τρωω συνεχεια...Τι ζορι κ αυτο με τη διατροφη!Εσεις τι τρωτε κ ποσες φορες τη μερα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Ουτε εμενα μου ειπε ο γιατρος μου κατι συγκεκριμενο για την διατροφη.

Το μονο που μου ειπε οταν ρωτησα τι πρεπει τι δεν πρεπει να τρωω ειναι

<Τα παντα να τρως αλλα με μετρο. Οτι βλαπτει στην υπολοιπη ζωη σου αυτο βλαπτει και στην εγκυμοσυνη (γλυκα τηγανητα και ολες οι βλακειουλες γενικα) οποτε ξερεις απο μονη σου τι ειναι καλο και τι οχι>

Παλι καλα που η ορεξη μου ειναι μονο για σαλατες και χορτα και ολα τα αλλα δεν τα πολυθελω οποτε μεχρι στιγμης δεν εχω φτασει σε σταδιο γουρουνιας και ειμαι -1 κιλο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια με το καλο τα μπεμπακια σας

ριξτε μια ματιά και σ αυτο το θεμα: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=54789

χωρίς υπερβολές, τρωμε απ όλα, καλα πλυμενα, καλα μαγειρεμενα και γαλακτοκομικά παστεριωμένα

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και απο μενα!!Ειμαι καινουργια στο φορουμ και εχω ενθουσιαστει!

Ειμαι στην 6η εβδομαδα..Ειδαμε το σακο τη προηγουμενη εβδομαδα αλλα ο γιατρος μας ειπε να παμε σε δεκαπεντε μερες για να ακουσουμε καρδουλα.

Το προβλημα μου ειναι το ασβεστιο..Πριν απο δυο χρονια εκανα ολικη θυρεοειδεκτομη και μου εχει αφησει εναν ηπιο υποπαραθυρεοειδισμο,που σημεινει οτι πρεπει να παιρνω ασβεστιο ενα χαπακι καθημερινα.Τωρα μου εβαλε αλλο ενα μαζι με βιατμινη d αλλα αγχωνομαι γιατι ξερω οτι οι αναγκες του μωρου θα αυξανονται οσο θα μεγαλωνει..Δηλαδη ποσα χαπια θα φτασω να παιρνω?Εχει καμια σας καποια προταση ή ξερει κατι αντιστοιχο?Μου μειωνει ολη την χαρα για την εγκυμοσυνη γιατι ξερω πως αν δε μμετραω συχνα το ασβεστιο μου θα ειναι επικινδυνο και για το μωρακι και για μενα...

Εψαξα να βρω παρομοια κουβενυτα αλλα δε βρηκα..

Συγνωμη αν σας κουρασα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!!Ειμαι καινουργια στο φορουμ και εχω ενθουσιαστει!

Ειμαι στην 6η εβδομαδα..Ειδαμε το σακο τη προηγουμενη εβδομαδα αλλα ο γιατρος μας ειπε να παμε σε δεκαπεντε μερες για να ακουσουμε καρδουλα.

Το προβλημα μου ειναι το ασβεστιο..Πριν απο δυο χρονια εκανα ολικη θυρεοειδεκτομη και μου εχει αφησει εναν ηπιο υποπαραθυρεοειδισμο,που σημεινει οτι πρεπει να παιρνω ασβεστιο ενα χαπακι καθημερινα.Τωρα μου εβαλε αλλο ενα μαζι με βιατμινη d αλλα αγχωνομαι γιατι ξερω οτι οι αναγκες του μωρου θα αυξανονται οσο θα μεγαλωνει..Δηλαδη ποσα χαπια θα φτασω να παιρνω?Εχει καμια σας καποια προταση ή ξερει κατι αντιστοιχο?Μου μειωνει ολη την χαρα για την εγκυμοσυνη γιατι ξερω πως αν δε μμετραω συχνα το ασβεστιο μου θα ειναι επικινδυνο και για το μωρακι και για μενα...

Εψαξα να βρω παρομοια κουβενυτα αλλα δε βρηκα..

Συγνωμη αν σας κουρασα..

 

 

 

 

Καλησπέρα,

εγώ είμαι στον 7μήνα και τώρα ξεκίνησα να λαμβάνω ασβέστιο. Η γυναικολόγος μου, μου είπε ότι οι ανάγκες του εμβρύου μπορούν να καλυφθούν με ένα ποτήρι γάλα περίπου οπότε φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Ωστόσο να σου πω εγώ τρώω κάθε μεσημέρι με το φαγητό μου τυράκι άσπρο και σχεδόν 2-3 φορές την εβδομάδα κασέρι με ψωμάκι του τόστ μην φανταστείς καμιά τρελή ποσότητα δηλαδή, και κάθε πρωι δημητριακά με γάλα. Καλή εγκυμοσύνη και μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!!Ειμαι καινουργια στο φορουμ και εχω ενθουσιαστει!

Ειμαι στην 6η εβδομαδα..Ειδαμε το σακο τη προηγουμενη εβδομαδα αλλα ο γιατρος μας ειπε να παμε σε δεκαπεντε μερες για να ακουσουμε καρδουλα.

Το προβλημα μου ειναι το ασβεστιο..Πριν απο δυο χρονια εκανα ολικη θυρεοειδεκτομη και μου εχει αφησει εναν ηπιο υποπαραθυρεοειδισμο,που σημεινει οτι πρεπει να παιρνω ασβεστιο ενα χαπακι καθημερινα.Τωρα μου εβαλε αλλο ενα μαζι με βιατμινη d αλλα αγχωνομαι γιατι ξερω οτι οι αναγκες του μωρου θα αυξανονται οσο θα μεγαλωνει..Δηλαδη ποσα χαπια θα φτασω να παιρνω?Εχει καμια σας καποια προταση ή ξερει κατι αντιστοιχο?Μου μειωνει ολη την χαρα για την εγκυμοσυνη γιατι ξερω πως αν δε μμετραω συχνα το ασβεστιο μου θα ειναι επικινδυνο και για το μωρακι και για μενα...

Εψαξα να βρω παρομοια κουβενυτα αλλα δε βρηκα..

Συγνωμη αν σας κουρασα..

 

Καλημέρα.

 

Μόλις σήμερα έκλεισα τη 10η βδομάδα και παίρνω ήδη 6 χάπια την ημέρα!

3buscopan λόγω συσπάσεων, σίδηρο, filicine κ μαγνήσιο.

Και να σου πω ότι ποτέ μου δεν είχα παρουσιάσει κανένα πρόβλημα υγείας, εκτός από μια έλλειψη σιδήρου στην εφηβεία μου.

Μην ανησυχείς για το πόσα χάπια θα παίρνεις.

Όσα και να πίνεις, δεν είναι τίποτα....συνήθεια είναι, το παν είναι να είστε καλά εσύ και το μωράκι σου!

 

Σου εύχομαι να έχεις μια πολύ ομαλή και εύκολη εγκυμοσύνη και όλα να σου πάνε υπέροχα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το ασβέστιο το πιθανότερο είναι ότι δεν θα στο αυξήσει.

 

Μη θεωρείς ότι παίρνεις πολλά χάπια, είναι τόσα τα προβλήματα στις εγκυμοσύνες που άλλες κοπέλες παίρνουν ορμόνες (κορτιζόνη, προγεστερόνη), χάπια για σοβαρές συσπάσεις (yutopar) και διάφορα άλλα...

 

Καλή εγκυμοσύνη, με το καλό να έρθει το μωρό σου!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντησεις σας!!Ηδη χαλαρωσα λιγακι...:-D

Αληθεια εσας σας πρηστηκε απο την αρχη το στηθος?Εγω ειχα μεγαλο απο πριν αλλα τωρα μου φαινεται εχει σχεδον διπλασιαστει!Δεν με ποναει αλλα με βαραινει πολυ...Υπαρχουν ειδικα σουτιεν για την εγκυμουνη?Μεχρι ποτε θα μεγαλωνει?Εγω καλα καλα δεν εκλεισα την 6η εβδομαδα...:oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...