Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλη η ιδεα σου να φοραμε της παμπερσ μονο το βραδυ για οικονομια γιατι αγορασα μπειμπιλινο και μου εκανε συγκαμα λετε να της φοραω μονο την ημερα?

 

αβίαστα, το πρωί την αλλάζουμε συνέχεια, ίσα που κάνει κάτι, το βράδυ όμως τα pampers είναι όντως καλύτερα εκεί φαίνεται η διαφορά τους. Έχει διαφορά και στην τιμή γιατί τα pampers Ούτε κουπόνια αλλά και πολύ σπάνια προσφορές. Επίσης για μεγάλες εξόδους ή βόλτες. Επίσης μπορείς να συνδυάσεις pampers οικονομικά με pampers babydry τα active fit τα θεωρώ αίσχος δεν μας κάναν καθόλου βγαίναν τα κακάκια απ' έξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 556
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα σε όλους!

Είναι το πρώτο μου ποστ κι ελπίζω να το έχω βάλει στο σωστό thread. ;)

Έχω ένα μωράκι 3 μηνών και μετά από ένα άρθρο πι διάβασα άρχισε να με απασχολεί το θέμα πάνα. Εμείς χρησιμοποιούμε παμπερς από την αρχή χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα επειδή είχα δοκιμάσει και babylino δεν μου άρεσαν γιατί τα βρήκα πιο σκληρά και χοντροκομμένα από τα pampers. Δεν ξέρω αν έχετε δει το άρθρο αλλά αναφέρει ότι μια γαλλική μελέτη από μια εταιρία ανακάλυψε ότι στα pampers υπάρχουν ίχνη από τοξικές καρκινογόνες ουσίες. Ψάξτε το στο Google να δείτε ακριβώς τι ουσίες και την σύσταση που είχαν κάνει στην εταιρία καθώς και την απάντηση της η οποία αναφέρει ότι οι ουσίες εάν υπάρχουν είναι στα επιτρεπτά όρια. Είναι δυνατόν να υπάρχουν επιτρεπτά όρια σε χημικά; Και για μια τόσο ευαίσθητη περιοχή των γεννητικών οργάνων των μωρών; Όποτε μετά από αυτό φυσικά δεν πρόκειται να τα ξαναχρησιμοποιησω. Το θέμα είναι ότι η babylino δεν αναφέρει καθόλου τα συστατικά της στην συσκευασία, μετά από ερώτηση μου στην εταιρία μου έδωσαν κάποια συστατικά χημικά και αυτά και που ξέρω εγώ ότι μου τα δίνουν όντως όλα; Τους είπα βέβαια ότι κακώς δεν αναφέρουν τα συστατικά στα προϊόντα τους όπως κάνουν όλες οι εταιρίες αλλά ποιος ξέρει τι συμφέροντα θα καλύπτουν και αυτοί; Δεν ξέρω εάν κάποιος άλλος το έχει ψάξει το θέμα αλλά έχω προβληματιστεί και δεν ξέρω τι να χρησιμοποιήσω πλέον. Για τις πλενομενες πάνες δεν έχω γνώση αλλά δεβ νομίζω να με βολέψουν και γενικά δεν μου αρέσουν σαν ιδέα. Όσον αφορά τις βιολογικές βρήκα κάποιες που λέγονται moltex αλλά είναι 17 ευρώ οι 40 πάνες....καμμία γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους!

Είναι το πρώτο μου ποστ κι ελπίζω να το έχω βάλει στο σωστό thread. ;)

Έχω ένα μωράκι 3 μηνών και μετά από ένα άρθρο πι διάβασα άρχισε να με απασχολεί το θέμα πάνα. Εμείς χρησιμοποιούμε παμπερς από την αρχή χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα επειδή είχα δοκιμάσει και babylino δεν μου άρεσαν γιατί τα βρήκα πιο σκληρά και χοντροκομμένα από τα pampers. Δεν ξέρω αν έχετε δει το άρθρο αλλά αναφέρει ότι μια γαλλική μελέτη από μια εταιρία ανακάλυψε ότι στα pampers υπάρχουν ίχνη από τοξικές καρκινογόνες ουσίες. Ψάξτε το στο Google να δείτε ακριβώς τι ουσίες και την σύσταση που είχαν κάνει στην εταιρία καθώς και την απάντηση της η οποία αναφέρει ότι οι ουσίες εάν υπάρχουν είναι στα επιτρεπτά όρια. Είναι δυνατόν να υπάρχουν επιτρεπτά όρια σε χημικά; Και για μια τόσο ευαίσθητη περιοχή των γεννητικών οργάνων των μωρών; Όποτε μετά από αυτό φυσικά δεν πρόκειται να τα ξαναχρησιμοποιησω. Το θέμα είναι ότι η babylino δεν αναφέρει καθόλου τα συστατικά της στην συσκευασία, μετά από ερώτηση μου στην εταιρία μου έδωσαν κάποια συστατικά χημικά και αυτά και που ξέρω εγώ ότι μου τα δίνουν όντως όλα; Τους είπα βέβαια ότι κακώς δεν αναφέρουν τα συστατικά στα προϊόντα τους όπως κάνουν όλες οι εταιρίες αλλά ποιος ξέρει τι συμφέροντα θα καλύπτουν και αυτοί; Δεν ξέρω εάν κάποιος άλλος το έχει ψάξει το θέμα αλλά έχω προβληματιστεί και δεν ξέρω τι να χρησιμοποιήσω πλέον. Για τις πλενομενες πάνες δεν έχω γνώση αλλά δεβ νομίζω να με βολέψουν και γενικά δεν μου αρέσουν σαν ιδέα. Όσον αφορά τις βιολογικές βρήκα κάποιες που λέγονται moltex αλλά είναι 17 ευρώ οι 40 πάνες....καμμία γνώμη;

 

 

Σας βάζω και το άρθρο

http://www.ethnos.gr/diethni/arthro/ta_pampers_periexoun_mikra_ixni_karkinikon_ousion-64598595/

 

Πάντως σήμερα πήρα τελικά ένα πακέτο babylino παρόλο που και αυτά δεν τα εμπιστεύομαι

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να βρεις πάνες που να αναγράφουν ολα τα συστατικά τους. Οπως δεν τα γράφουν και οι σερβιέτες. Και οποια εταιρεία κι αν ρωτήσεις δεν εχει συμφέρον να σου πει την αληθεια, αν χρησιμοποιεί επικίνδυνες ουσίες. Επισης, βιολογικές και βίο-διασπώμενες και δεν ξερω τι αλλο εχουν ανάλογη τιμή. Εχω ακουσει για τις πάνες agnotis να διαφημίζονται ως αγνές και φιλικές προς τα μωρα αλλα δεν τις εχω χρησιμοποιήσει. Και η τιμη τους δεν ειναι υπερβολική.

Προσωπικα στο δευτερο παιδι χρησιμοποιώ κυρίως υφασμάτινες. Εχουν λιγο μπελά αλλα επισης εχουν πολλα πλεονεκτήματα, το κυριότερο, το μωρο δεν μυρίζει πετρέλαιο οπως με τις μιας χρήσης. Για νυχτα και μεγάλες βόλτες χρησιμοποιώ babylino, προσωπικα μου μυρίζουν λιγοτερο πετρέλαιο απο τις υπόλοιπες. Παμπερς χρησιμοποιούσα στο μεγαλο μου παιδι πριν τις χαλάσουν, μετα άλλαξα σε λίμπερο γιατι έπεσε πολυ η ποιότητα τους.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι dry εχουν πιο στενη εφαρμογη. Θα παρεις ενα νο μεγαλυτερο.

 

 

QUOTE=pasxalitsa v;1895489]εχω μια απορια καιρο....

αν καποια ξερει ας μου απαντησει...

 

χρησιμοποιουμε pampers και libero...

απο pampers....active fit kai baby dry....

 

εχω την εντυπωση (τουλαχιστον στο νο4 που ειμαστε τωρα)

οτι οι baby dry ειναι πιο μικρες σε μεγεθος απο τις active fit και οι pampers πιο μικρες γενικοτερα απο τις libero...

(οκ ξερω οτι εταιρεια με εταιρεια διαφερει αλλα και στην ιδια μαρκα να δω διαφορα μου εκανε εντυπωση...)

 

ειδικα με τις baby dry Που του τις βαζω το βραδυ εχω θεμα...δεν μπορω να τις πιασω καλα....μου φαινονται πολυ στενες...

 

θα το γυρισω σε libero Μου φαινεται που μια χαρα ειναι και το εσωτερικο τους πολυ πολυ απαλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε νομιζω να βρεις πάνες που να αναγράφουν ολα τα συστατικά τους. Οπως δεν τα γράφουν και οι σερβιέτες. Και οποια εταιρεία κι αν ρωτήσεις δεν εχει συμφέρον να σου πει την αληθεια, αν χρησιμοποιεί επικίνδυνες ουσίες. Επισης, βιολογικές και βίο-διασπώμενες και δεν ξερω τι αλλο εχουν ανάλογη τιμή. Εχω ακουσει για τις πάνες agnotis να διαφημίζονται ως αγνές και φιλικές προς τα μωρα αλλα δεν τις εχω χρησιμοποιήσει. Και η τιμη τους δεν ειναι υπερβολική.

Προσωπικα στο δευτερο παιδι χρησιμοποιώ κυρίως υφασμάτινες. Εχουν λιγο μπελά αλλα επισης εχουν πολλα πλεονεκτήματα, το κυριότερο, το μωρο δεν μυρίζει πετρέλαιο οπως με τις μιας χρήσης. Για νυχτα και μεγάλες βόλτες χρησιμοποιώ babylino, προσωπικα μου μυρίζουν λιγοτερο πετρέλαιο απο τις υπόλοιπες. Παμπερς χρησιμοποιούσα στο μεγαλο μου παιδι πριν τις χαλάσουν, μετα άλλαξα σε λίμπερο γιατι έπεσε πολυ η ποιότητα τους.

 

 

Οι pampers αναγράφουν τα συστατικα. Τώρα εάν χρησιμοποιούν λεύκανση με χλώριο από ότι διάβασα η κάτι άλλο βλαβερό ναι φαντάζομαι δεν θα Μάς το πουν. Από την άλλη η babylino και η libero που αγόρασα οι συσκευασίες τους δεν γράφουν καθόλου συστατικά. Και οι δυο όμως είναι πιστοποιημένες υποτίθεται από κάποιους φορείς ότι τα προϊόντα τους είναι ασφαλή. Οι οποίοι φορείς ομώς εάν μπεις στο site τους σου λένε ότι υπάρχουν χημικά κανονικά αλλα δεν ξεπερνούν κάποια συγκεκριμένα ευρωπαϊκά όρια που έχουν θεσπιστεί. Ότι να ναι δηλαδή. Με λίγα λόγια είναι όλες ίδιες και μάλλον θα παραμείνω στην pampers τελικά γιατί η babylino μας έκανε κοκκινίλα κατευθείαν... Οι υφασμάτινες που λες θεωρώ είναι ότι πιο υγιεινό αλλα μου φαίνεται τρομερά δύσκολο να το κάνω είναι και μόνη χωρίς βοήθεια και σίγουρα θα πελαγωσω με κάτι τέτοιο ήδη τα ρουχαλακια μερικές φορές είναι βουνό :)

Link to comment
Share on other sites

Οι pampers αναγράφουν τα συστατικα. Τώρα εάν χρησιμοποιούν λεύκανση με χλώριο από ότι διάβασα η κάτι άλλο βλαβερό ναι φαντάζομαι δεν θα Μάς το πουν. Από την άλλη η babylino και η libero που αγόρασα οι συσκευασίες τους δεν γράφουν καθόλου συστατικά. Και οι δυο όμως είναι πιστοποιημένες υποτίθεται από κάποιους φορείς ότι τα προϊόντα τους είναι ασφαλή. Οι οποίοι φορείς ομώς εάν μπεις στο site τους σου λένε ότι υπάρχουν χημικά κανονικά αλλα δεν ξεπερνούν κάποια συγκεκριμένα ευρωπαϊκά όρια που έχουν θεσπιστεί. Ότι να ναι δηλαδή. Με λίγα λόγια είναι όλες ίδιες και μάλλον θα παραμείνω στην pampers τελικά γιατί η babylino μας έκανε κοκκινίλα κατευθείαν... Οι υφασμάτινες που λες θεωρώ είναι ότι πιο υγιεινό αλλα μου φαίνεται τρομερά δύσκολο να το κάνω είναι και μόνη χωρίς βοήθεια και σίγουρα θα πελαγωσω με κάτι τέτοιο ήδη τα ρουχαλακια μερικές φορές είναι βουνό :)

 

Επισης για τα agnotis όπως διάβασα σε άλλο φόρουμ δεν αναφέρουν τα συστατικα και σε ερωτήσεις χρηστών στο fb δεν απαντάνε καν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμείς παιδιά χρησιμοποιούμε Agnotis.

Η ποιότητα τους είναι αντίστοιχη των Pampers που έχουμε επίσης δοκιμάσει αλλά έχουν καλύτερη τιμή και στα φέρνουν σπίτι άμεσα.

Δεν έχω παρατηρήσει ποτέ διαρροές ή ερεθισμούς! Άσε που στηρίζεις και μία ελληνική εταιρία!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Σε 1.5 μήνα περίπου περιμένω το πρώτο μου μωράκι και έχω αρχίσει να προβληματίζομαι για τις πάνες. Σε βάθος χρόνου θα ήθελα να δοκιμάσω τις υφασμάτινες πλενόμενες, αλλά επειδή τώρα είναι το πρώτο παιδάκι, δεν θέλω να ξεκινήσω με πειράματα τον πρώτο καιρό. Βλέπω παντού διαφημίσεις για τις πάνες agnotis, αλλά όσο κι αν έχω ψάξει δεν βρίσκω στο διαδίκτυο καμία κριτική, εκτός από αυτές εδώ στο φόρουμ που είναι μάλλον επιφυλακτικές. Βλέπω όμως ότι έχει περάσει κάποιος καιρός και αναρωτιέμαι αν στα πρώτα βήματα της εταιρείας τα προϊόντα δεν ήταν τόσο καλά και τώρα έχουν βελτιωθεί. Δυστυχώς καμία οικογένεια απ' όσες γνωρίζω δεν τις έχει χρησιμοποιήσει.

 

Σήμερα είδα πάλι σε διαφήμιση ότι προσφέρουν δωρεάν δοκιμαστική αποστολή ενός πακέτου, με χρέωση μόνο των μεταφορικών. Σκέφτομαι να το πάρω, για να έχω μια εικόνα. Ανακινώ όμως και το θέμα, μήπως τις έχει χρησιμοποιήσει πρόσφατα κάποιος και έχει γνώμη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το έχω ξαναγράψει, ευχαριστημένη δεν έμεινα από τις agnotis.

Έχουν πολύ ωραίο marketing αλλά α) δε δίνουν καμία πληροφορία για το που κατασκευάζονται οι πάνες τους β)αν κρίνω από την σειρά περιποίησης δεν είναι τόσο "αγνά" όσο υποστηρίζουν (δε φτάνει να μην έχεις paraben για να λες φυσικά προϊόντα). γ) όσες γνωρίζω προσωπικά έχουν την ίδια γνώμη δ) και το κυριότερο όσες φορές τις δοκίμασα στη δική μου είχαν διαρροές.

Πάει όμως 1,5 χρόνος από τότε (αν και μεταξύ μας δε νομίζω ότι άλλαξε κάτι).

 

Για υφασμάτινες δεν ξέρω καθόλου, μου ακούγονται ταλαιπωρία να σου είμαι ειλικρινής. Θα σου δώσουν έτσι και αλλιώς πακέτα στο μαιευτήριο οπότε μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Eγω χρησιμοποιω υφασματινες απο 2 μηνων. Βασικα, πηρα 3-4 αδιαβροχα καλυμματα και απο μεσα βαζω βαμβακερη μουσελινα που την διπλωνω αναλογως και τη στερεωνω με nappinipas. Μονο το βραδυ του βαζω μιας χρησης για να μην τον ξεσηκωνω με αλλαξιες, μιας που καλο ειναι η υφασματινη να μην μεινει πανω απο 2ωρο χωρις να τον αλλαξιες. Απλα να ξερεις οτι πρεπει να εφαρμοζει καλα τους πρωτους μηνες γιατι τα κακακια ειναι υδαρη και μπορει λιγα να ξεφευγουν και οτι πρεπει καθε 2 μερες να βαζεις πληντυριο και να σιδερωνεις. Γενικως, ειμαι πολυ ευχαριστημενη και η αληθεια ειναι οτι οταν του φοραω τις συμβατικες μου φαινεται λες και του φοραω σερβιετα:-D. Παντως, αν θες μιας χρησης, ειναι καλες και οι Pufies, τις οποιες μπορεις να προμηθευτεις απο το διαδικτυο, μιας που σε φυσικο καταστημα υπαρχουν μονο στη Δραμα και τη Καβαλα. Ειναι αρκετα οικονομικες και πολυ καλη ποιοτητα. Εγω παντως το βραδυ αυτες χρησιμοποιω και θα ελεγα οτι ανετα ανταγωνιζονται τις Libero που τις θεωρω απ΄τις καλυτερες. 

 
Link to comment
Share on other sites

Για τους πρώτους μήνες δεν θέλω να κάνω πειράματα με τις υφασμάτινες, γιατί δεν ξέρω ούτε τι χρόνο θα έχω, ούτε τι αντοχές. Όσο είναι και χειμώνας υπάρχει δυσκολία με το στέγνωμα στο νησί, μπορεί τις μέρες που έχει βοριά και λιακάδα να στεγνώσει το πλυντήριο σε λίγες ώρες, ενώ τις μέρες που έχει νοτιά να τα αφήνεις έξω και να νομίζεις ότι όσο τα αφήνεις γίνονται χειρότερα από την υγρασία και την αλμύρα και να μη στεγνώνουν ποτέ. 

 

Οπότε σκέφτομαι να περάσουν οι πρώτοι μήνες, κι όταν σταθεροποιηθεί κάπως και η ανάπτυξη του μικρού, να δοκιμάσω κάτι σε υφασμάτινο, που αν έχω καταλάβει καλά υπάρχουν διάφοροι τύποι και θέλει ψάξιμο και δοκιμές για να βρεις τις σε εξυπηρετεί. Μέχρι τότε, θα με ενδιέφερε ό,τι έχει πιο αγνά υλικά, αλλά να είμαι σίγουρη ότι θα αξίζει τον κόπο! Με τις agnotis έχω προβληματιστεί για αυτά που διαβάζω, αλλά αφού στέλνουν δωρεάν ένα δοκιμαστικό δείγμα, δεν χάνω κάτι να το κοιτάξω, κι ας πάει χαμένο μετά. Θα δω και για τις pufies, δεν τις έχω ακούσει ξανά. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Eγω χρησιμοποιω υφασματινες απο 2 μηνων. Βασικα, πηρα 3-4 αδιαβροχα καλυμματα και απο μεσα βαζω βαμβακερη μουσελινα που την διπλωνω αναλογως και τη στερεωνω με nappinipas. Μονο το βραδυ του βαζω μιας χρησης για να μην τον ξεσηκωνω με αλλαξιες, μιας που καλο ειναι η υφασματινη να μην μεινει πανω απο 2ωρο χωρις να τον αλλαξιες. Απλα να ξερεις οτι πρεπει να εφαρμοζει καλα τους πρωτους μηνες γιατι τα κακακια ειναι υδαρη και μπορει λιγα να ξεφευγουν και οτι πρεπει καθε 2 μερες να βαζεις πληντυριο και να σιδερωνεις. Γενικως, ειμαι πολυ ευχαριστημενη και η αληθεια ειναι οτι οταν του φοραω τις συμβατικες μου φαινεται λες και του φοραω σερβιετα:-D. Παντως, αν θες μιας χρησης, ειναι καλες και οι Pufies, τις οποιες μπορεις να προμηθευτεις απο το διαδικτυο, μιας που σε φυσικο καταστημα υπαρχουν μονο στη Δραμα και τη Καβαλα. Ειναι αρκετα οικονομικες και πολυ καλη ποιοτητα. Εγω παντως το βραδυ αυτες χρησιμοποιω και θα ελεγα οτι ανετα ανταγωνιζονται τις Libero που τις θεωρω απ΄τις καλυτερες. 

Να ρωτήσω κάτι, τις υφασμάτινες που είναι λερωμένες με κακά τις ξεπλένεις πρώτα κάπως κ ύστερα τις βάζεις πλυντήριο φαντάζομαι ε; Πόσες χρησιμοποιείς κατά μέσο όρο την ημέρα; Τα ούρα δε διαπερνούν το ύφασμα κ λερώνουν τα ρούχα; Έχω πολλές απορίες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για τις pufies είδα τώρα κάποιες θετικές δημοσιεύσεις. Στο e-yup τις παραγγέλνεις ή έχει δική της σελίδα η εταιρεία; 

Έχει κ στο frontidaplus.gr. Εγώ πάντως ειμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη με τα pampers, τα χρησιμοποιώ απτην αρχή κ στις μεγάλες δόξες των κακακιων, δλδ 8-10 φορές/μέρα κ υδαρη, ζήτημα να είχαμε 3 με 4 φορές σύνολο διαρροή. Τα babylino κ τα nappy (ή κάπως έτσι) της κάνανε συγκαμα. Άλλα δεν έχω δοκιμασει προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Lenia16 είπε:

Να ρωτήσω κάτι, τις υφασμάτινες που είναι λερωμένες με κακά τις ξεπλένεις πρώτα κάπως κ ύστερα τις βάζεις πλυντήριο φαντάζομαι ε; Πόσες χρησιμοποιείς κατά μέσο όρο την ημέρα; Τα ούρα δε διαπερνούν το ύφασμα κ λερώνουν τα ρούχα; Έχω πολλές απορίες!

Οταν θηλαζε αποκλειστικα που τα κακα ηταν ρευστα τις ξεπλενα στο νιπτηρα με κρυο νερο και τις εβαζα σε μια λεκανη μεχρι να τις πλυνω στο πλυντηριο. Το ιδιο και με τα τσισα. Μετα που αρχισε και στερεες και σταθεροποιηθηκαν αδειαζω το περιεχομενο στη λεκανη και τις ξεπλενω. Βασικη προυποθεση για να χρησιμοποιησει καποιος πλενομενες πανες ειναι να μην σιχαινεται να ξεπλενει κακακια :wink: Κατα μεσο ορο λερωνει 5-7 πανες την ημερα. Με το αδιαβροχο καλυμμα δεν περναει τιποτα στα ρουχα. Με τα ρευστα κακα λερωθηκε ελαχιστα καποιες φορες. Οτι αλλη απορια εχεις πες:)

 

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για τις pufies είδα τώρα κάποιες θετικές δημοσιεύσεις. Στο e-yup τις παραγγέλνεις ή έχει δική της σελίδα η εταιρεία; 

Τις παραγγελνω απο την σελιδα της frontidaplus, αλλα τις περισσοτερες φορες τις παιρνω απο το φυσικο καταστημα γιατι ειμαι σχετικα κοντα. Απ'οτι ειδα πριν απο λιγο εβγαλε και αλλη μαρκα (Moltex).

 
Link to comment
Share on other sites

Sentir χαράς το κουράγιο σου με τις υφασμάτινες! Και μόνο που το σκέφτομαι κουράστηκα!

 

Έσπερος ότι και να πάρεις, μην πάρεις ποσότητα. Θα δοκιμάσεις και θα δεις ποιες ταιριάζουν στο μωρό σου, αν κάποιες τον ερεθίζουν και με ποιες υπάρχουν λιγότερες διαρροές. Εγώ αρχικά χρησιμοποίησα libero, πέρασα στα pampers και καταλήξαμε στα babylino για αρκετό καιρό.

 

Για τις Agnotis δεν έχω ιδέα, αλλά δεν νομίζω να είναι τυχαίες τόσες πολλές κακές/διφορούμενες κριτικές.

 

Για τις puffies έχω να πω κι εγώ τα καλύτερα και χαίρομαι που συμφωνείτε γιατί δεν έχω καμιά άλλη μαμά να τις χρησιμοποιεί στον κύκλο μου! Δεν είχε ποτέ μα ποτέ διαρροή με τις συγκεκριμένες, τις οποίες φοράει από το καλοκαίρι μέχρι και τώρα. Παράλληλα από τότε, του έχω πάρει babylino που βρήκα κάποια στιγμή προσφοράρα σε πακέτο γίγας με 0,16/τεμ αλλά μου έκανε 2 βράδια διαρροή. Από τις puffies του παίρνω τη σειρά trendy και πραγματικά είναι πολύ, πολύ trendy! :mrgreen: Στο Yup βγάζει πολλές προσφορές κι όσο αγοράζεις έχεις επιπλέον έκπτωση.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Οτι αλλη απορια εχεις πες

Ευχαριστώ αλλά νομίζω μετά από ένα χρόνο δεν παίζει να αλλάξω σε υφασμάτινες. Ασε μου μου φαίνεται τρομερή ταλαιπωρία, παρολο που δε σιχαίνομαι τα κακακια, συγγνώμη sentir! Απλά πληροφοριακά ρωτάω;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη έχοντας δοκιμάσει και agnotis και pufies έμεινα καταευχαριστημένη με τις πάνες agnotis. Μου φαίνονται καλύτερης ποιότητας δεν είχαμε καμία διαρροή ούτε σύγκαμα και χωρίς κρέμες δεν έβαζα άλλωστε. Οι pufies από την άλλη σκιζόντουσαν εύκολα στο σημείο του σκρατς δεν ήταν δηλαδή τόσο ανθεκτικές. Πολύ οικονομικές βέβαια και οι δύο και μέσα σε 2 μέρες χωρίς έξοδα μεταφοράς τις είχα σπίτι, μεγάλη εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι καταλαβαίνω στο κάθε μωρακι ταιριάζει διαφορετική μάρκα. Όταν γεννήθηκε η μικρούλα μ έπαιρνα pampers no1. Αργότερα όμως κ λόγω τιμής είπα να δοκιμασω την babylino κ έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Όταν ξανά πήρα την pampers no2 είχε διαρροή κ την κατηργησα. Οπότε για μένα καλύτερη είναι η babylino.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Απ'οτι ειδα πριν απο λιγο εβγαλε και αλλη μαρκα (Moltex).

Moνο να σημειωσω οτι οι συγκεκριμενες ειναι ειδικα σχεδιασμενες για μωρα που εχουν βγαλει αλλεργια σε ολες τις υπολοιπες που υπαρχουν, γι'αυτο ειναι και πανακριβες.

 
Link to comment
Share on other sites

Ειμεις χρησιμοποιουμε τα παμπερσ, στην αρχη (νο 1 και 2) παιρναμε το sensitive και απο τοτε το απλο... Δεν ειχαμε διαρροες και βγαζουμε και την νυχτα χωρις αλλαγη. δοκημασα και babylino αλλα παθαμε συγκαγμα παρ ολο που εβαλα κρεμες... γενηκως μου φαινοταν οτι δεν αποροφα καλα τα ουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...