Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μετά από πόσο καιρό σχέσης κανατε παιδί;


crycry

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανόνας. Καλό είναι να έχετε ζήσει μαζί σε κοινό σπίτι για κάποιο διάστημα.

 

Για εμένα ο κανόνας είναι να θέλουν και οι δύο δηλαδή κανένας από τους δύο να μην αισθάνεται ότι στην ουσία το άλλο του μισό είναι κάπου εκεί έξω και όχι δίπλα του! Ή τέλος πάντων να έχει κατασταλάξει στο ότι αυτό που έχει δίπλα του είναι αρκετά καλό. Επίσης να είναι οικονομικά ανεξάρτητοι, κάτι που στην εποχή μας δεν είναι πάντα εύκολο. Οι σημερινοί άντρες στη μεγάλη τους πλειοψηφία είναι του σπιτιού και τους αρέσει που γίνονται γονείς, γιατί αυτό βλέπουν και από τις παρέες τους, αργά ή γρήγορα ο καθένας.

 

Επειδή βαριόμουν εύκολα τις σχέσεις είχα πει ότι θα περίμενα τουλάχιστον 2 χρόνια προτού ξεκινήσω να σκέφτομαι για παιδί. Ξεκινήσαμε να προσπαθούμε στα 2,5 χρόνια και τελικά τα παιδιά μας ήρθαν στα 5. Θα είχα ανασφάλεια να είχαμε ξεκινήσει πιο νωρίς, αλλά πιο πολύ ήταν γιατί εγώ βαριέμαι εύκολα σχετικά. Τελικά δεν έχω βαρεθεί ακόμα! Περνούσαν όμως και τα χρόνια και τώρα λέω ότι δεν θα ήθελα να το είχα αφήσει παραπάνω. Τώρα είμαι στα 40φεύγα με παιδιά στο δημοτικό και έχω λιγότερες αντοχές για οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

ακομη κ να μη σε παιρνει χρονικα να περιμενεις το ποσο καιρο εχεις σχεση δ ειναι τοσο καθοριστικο οσο να το θελουν κ οι δυο,να ειστε ανεξαρτητοι οικονομικα κ να εχετε ζησει μαζι.επισης να νιωθετε οτι ειστε χορτατοι απο εμπειριες ανεξαρτητως της ηλικιας σας.

προσωπικα ειχα σχεση απο τα 20,μεχρι τα 25 δ ηθελα να κανω παιδι,μετα το ανεβαλλα γτ δ ηταν καταλληλες συνθηκες,ξεκινησαμε προσπαθειες δυο χρονια μετα περιπου στα 28γεννησα την κορη μου κ στα 30το γιο μου

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα σχεση απο τα 17.παντρευτηκα στα 20 μισο κ τωρα στα 22 ειμαι εγγυος.εχω φιλη που παντρευτηκε με 8 μηνες σχεσης κ μετα στα 2 χρονια ειχε και παιδακι.νομιζω εξαρταται απο παρα παρα πολλους παραγοντες το ποτε θα παντρευτει καποιος η θα κανει παιδι και ειναι πολυ διαφορετικοι σε καθε ζευγαρι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπάρχει κανόνας σε αυτά. Όπως νιώθει ο καθένας είναι.

Προσωπικά πριν ξεκινήσουμε τις προσπάθειες για παιδί έκανα δύο ερωτήσεις στον εαυτό μου: 1. Αν θέλω πραγματικά αυτός ο άνθρωπος με τον οποίο είμαι να είναι ο πατέρας των παιδιών μου, και 2. Αν είμαι αποφασισμένη να τα κάνω όλα στην άκρη και απο δω και στο εξής να έρχονται τα δικά μου θέλω δεύτερα για να μεγαλώσω ένα παιδί.

γνώρισα τον άντρα μου στα 27 και μέχρι τα 30 δεν ήθελα παιδί....όχι γιατί δεν είχαμε την οικονομική δυνατότητα, θέλαμε όμως να ζήσουμε πράγματα μαζί πριν κάνουμε οικογένεια, πράγματα τα οποία μετά δεν θα μπορούσαμε...όταν όμως κάνεις σχέδια ο Θεός γελάει γιατί από τα 30 που ξεκίνησα γέννησα τον γιο μου στα 35..

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο πολλους παραγοντες.. εγω εχω σχεση απ τα 20 μου. Τωρα ειμαι 23 και εγκυος. Οχι δεν το ειχαμε πρυογραμματισει. Απλως προεκυψε και ειμαστε και οι 2 πολυ χαρουμενοι αν και ηρθε σ στιγμη π δεν το περιμεναμε!!!😊

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο πολλους παραγοντες.. εγω εχω σχεση απ τα 20 μου. Τωρα ειμαι 23 και εγκυος. Οχι δεν το ειχαμε πρυογραμματισει. Απλως προεκυψε και ειμαστε και οι 2 πολυ χαρουμενοι αν και ηρθε σ στιγμη π δεν το περιμεναμε!!!😊

 

Συμφωνω!εξαρταται απο πολλα πραγματα.κ εγω που ειμαι 22 πολλοι μου λενε οτι παντρευτηκα μικρη κ πως νωρις αποφασισα να μεινβ εγγυος κλπ κλπ,η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έμεινα έγκυος τώρα στα 23, με 7 χρόνια σχέσης(εφηβοερωτας δυνατός), δεν ήταν προγραμματισμενο, και η στιγμή καθόλου κατάλληλη...αν με προβληματιζει; Ναι αρκετά!...αν έχω αμφιβολίες για τον πατέρα του παιδιού μου ή το γεγονός αυτό καθαυτό; Ούτε στο ελάχιστο! Ήταν στα σχέδια όχι όμως τη δεδομένη στιγμή...θα τα καταφέρουμε εννοείται, τι τώρα τι αργότερα...ήταν δεδομένο ότι εμείς μαζί θα κάναμε οικογένεια και νομίζω ότι αυτός είναι ο πυρήνας κιόλας, να είσαι σίγουρος ότι θέλεις με αυτόν τον άνθρωπο ανεξάρτητα των συνθηκών να κάνεις οικογένεια και είσαι προετοιμασμενος και να έχεις διάθεση/μεράκι μαζί του να παλέψετε ώστε να γίνουν οι συνθήκες ιδανικές (με τελείως υποκειμενικό μέτρο)

gLG9p2.png
Link to comment
Share on other sites

κ εγω παντρευτηκα στα 2 χρόνια σχέσης!ειμαστε τωρα 1.5 χρονο παντρεμενοι!ειμαι 26!δεν παντρευτηκαμε λόγω εγκυμοσυνης!ακομα δεν εχουμε μωρο!

Αχ σαν κι εμένα είσαι κι εσύ! Εμείς απλά είπαμε να περάσει η πρώτη επέτειος και μετά να βάλουμε μπροστά για παιδάκι και ευτυχώς μας ήρθε εύκολα! Σου εύχομαι κι εσένα κάθε ευτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Πολλα πραγμτα παιζουν ρολο.. εμενα ας πουμε οι γονεις μου με ρωτησαν αν ειμαι σιγουρη για αυτην την αποφαση μου αν θαλω οντως να παντρευτω αν νιωθω ετοιμη για οικογεινεια αν θελω να κρατησω τ παιδι .σε ολα αυτα η απαντηση ηταν ναι.. γιατι πολυ απλα ειμαι σιγουρη για τον συντοφο μου. Αυτος θελω να.ειναι διπλα μου σ ολο υπολοιπο της ζωης μου επισης στεκεται στα ποδια του. Ειναι ανεξαρτητος. Το ιδιο και εγω (εδω και 3 μηνες εργαζομαι βεβαια αλλα ενταξει😋)το ιδανικο θα ηταν να μην βασιζομαστε μονο στον συντροφο μας διοτι δεν μπορουμε να ξερουμε τι θα γινει στην πορεια.. δηλαδη και η μελλουσα μητερα να εχει μια δουλεια να εργαζεται κατι π ειναι δυσκολο στην εποχη μας και ποσο μαλλον στη χωρα π ζουμε.Τελοσπαντων ο καθενας ξερει καλυτερα ποτε πραγματικα ειναι ετοιμος. Και πιστευω δεν εχει να κανει με την ηλικια τοσο.. πιο πολυ εχει να κανει με το ποσο ωριμοι ειναι κ ο ενας και ο αλλος ,τα οικονομικα ωστα να μπορεις να προσφερεις στο παιδι σου ο,τι χρειαζεται. Αυτα πιστευω εγω😊

Link to comment
Share on other sites

Αχ σαν κι εμένα είσαι κι εσύ! Εμείς απλά είπαμε να περάσει η πρώτη επέτειος και μετά να βάλουμε μπροστά για παιδάκι και ευτυχώς μας ήρθε εύκολα! Σου εύχομαι κι εσένα κάθε ευτυχία!

σε ευχαριστώ!!και σε εσας οτι καλυτερο ευχομαι!!με το καλο το μωρακι σας!!!

Link to comment
Share on other sites

εμείς αρχίσαμε να κάνουμε έρωτα ελεύθερα μετά από δύο χρόνια γνωριμίας.

Ίσως για κάποιους είναι νωρίς, αλλά εγώ και ο σύζυγος ξέραμε ότι δε θέλαμε να κάνουμε παιδί με κανέναν άλλο.

Και να χωρίσουμε, θα ξέρουμε ότι έχουμε υπάρξει ο ένας ο άνθρωπος της ζωής του άλλου. Και όλο αυτό επισφραγίστηκε με ένα παιδί.

 

Γενικά νομίζω δεν είναι θέμα ηλικίας, όσο οικονομικό. Αυτό είναι το μεγαλύτερο άγχος...

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...