Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

22 ετών σε σχέση, είμαι μικρή για παιδιά και γάμο ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το αγορι μου εχει σπιτι δικο του..δεν ξερω δλδ τοσα πολλα εξοδα θα κανουμε που δεν θα μας φτανουν τ λεφτα?

 

Κοριτσι μου δεν ειναι μονο τα λεφτα για να φτιαξεις ενα σπιτικο. Αν εχετε σπιτι μεινετε μαζι δες πως θα τα βγαζετε περα κ μετα παντρεψου κ κανε παιδι. Η ζωη δεν ειναι μονο χαρες εχει κ προβληματα που αν δεν εχεις δοκιμαστει σε αυτα δεν μπορεις να καταλαβεις αν θα εισαι καλα με το αγορι σου. Αλλο ειναι να μενεις προσωρινα στο σπιτι των γονιων σου με το αγορι σου κ αλλο να ειστε μαζι σε κατι δικο σας κ να προσπαθητε να τα βγαλετε περα μονοι σας. Οταν δεις οτι μπορεις να τα καταφερεις τοτε θα εισαι ετοιμη για οικογενεια. Πρεπει να το δεις δοκιμαζοντας βημα βημα. Οχι να στηριζεσαι στους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Το αγορι μου εχει σπιτι δικο του..δεν ξερω δλδ τοσα πολλα εξοδα θα κανουμε που δεν θα μας φτανουν τ λεφτα?

 

Παντως ν ξες οτι ναι θα εχετε πολλα εξοδα ειδικα αν ερθει τ παιδι. Εμεις ειμαστε 2 ατομα κ με ενα μαγαζι που παει πολυ καλα(για τις εποχες που ειμαστε) μας φτανουν με το ζορι και μη φανταστεις οτι ζουμε με πολυτελειες.

Link to comment
Share on other sites

Και η αδερφη μου ηταν αρραβ. Και εμεινε εγκυος αλλα απεβαλε κ μετα παντρυτικε με τν αντρα της στα 24 και δοξα τν θεο ειναι μια χαρα.. Αλλα δν εχει ουτε σχολη να τελειωσει και τα οικονομικα ειναι τελεια οποτε ολα ειναι μελι γαλα.. Συχγαριτιρια για το μωρακι που θα κανεις και ευχομαι καμια γυναικα να μην αποβαλει και να τραβηξει αυτο το ζορι.

Σε ευχαριστω πολυ!!και σε εσενα ευχομαι να πηγσινουν ολα καλα κ με το καλο να εχεις οτι θελεις

Link to comment
Share on other sites

Το αγορι μου εχει σπιτι δικο του..δεν ξερω δλδ τοσα πολλα εξοδα θα κανουμε που δεν θα μας φτανουν τ λεφτα?

 

Μαργαριτα μου δεν ειναι μονο το θεμα να εχεις δικο σου σπιτι κ να μην πληρωνεις ενοικια.σιγουρα βοηθα αυτο αλλα δεν ειναι μονο αυτο.ενα σπιτι εχει κ παρα παρα πολλα αλλα εξοδα κ ποσο μαλλον ενα παιδι.απι τα πιο απλα οοως πχ πιατα μεχρι τα πιο συνθετα!!κ οταν ειναι να κανεος ενα παιδι τα εξοδα αυξανονται κατα πολυ.τ μωρακι ειναι κατι πολυ ομορφο το ομορφοτερο πραγμα στη ζωη αλλα εχει εξοδα κ εχει αναγκες!!για αυτο σκεψου το λιγο...βαλτα ολα κατω και σκεψου πολυ καλα τα παντα πριν προχωρησεος!!!!τα παντα!!απο τα εξοδα π θα εχετε μεχρι το κατα ποσο εισαι ετοιμη να παραμερισεις τον εαυτο σ και να αφοσιωθεις στο παιδι σ,μεχρι το πως θα τα βγαζετε περα το τι θα γινει αν δεν μπορεσεις να βρεις δουλεια κ το κατα ποσο ο φιλος σου δεν θα γυρισει να σου πει μια μερα μπουχτισα δεν μπορω αλλο επειδη οι πιο πολλοι αντρρες στην ηλικια του δεν θα εχουν ουτε τις μισες ευθυνες του!!δεν λεω οτι δεν ειναι εντιμος η καλος η οτιδηποτε αλλο αλλα επειδη ειναι κ αυτος 22 μην σ φανει παραξενο αν παντρευτειτε κανετε παιδι κ δεν ""αντεξεει""κ γυρισει να σ πει οτι ηταν νωρις τελικσ η αρχισει να αλλαζει συμπεριφορα κ να κανει πραγματα που ναι μεν θα αρμοζουν σ αυτη την ηλικια αλλα οχι στην κατασταση του γαμου κ του παιδιου!!εψω τετοια παραδειγματα διπλα μ κ επειδη φοβομουν μην ειμαι σαν αυτα τα σκεφτηκα ολα παρα παρα πολυ καλα για αυτο κ ειχα γραψει οτι αν ο αντρας μου ηταν πιο μικρος απο οτι ειναι δεν θα προχωρουσα σε τετοια αποφαση.ειδικα παιδιου!!φυσικα σ ολες μας μπαινει στο παιχνιδι σε αυτη την ηλικια το κατα ποσο ζησαμε τη ζωη μας κ θα θελησουμε να τη ζησουμε μετα το παιδι κ κστα ποσο λιγω ελλειψη εμπειριας θα μπορεσουμε να αφοσιωθουμε κ να μην μας βγουν απωθημενα κλπ κλπ.αλλα για τον εαυτο σ μπορεις να εισαι πιο πολυ σιγουρος απο οτι για ολους τους αλλους!!οποιοι κ να ειναι αυτοι.δες μηπως πιο καλα ειναι να συγκατηκησεις στην αρχη να βρεις κ μια δουλεια να δεις πως θα ειναι κ μετα αν ολα ειναι οκ κ τα βγαζετε περα κατσε κ υπολογισε τα πραγματα πως θα εχουν με ενα παιδι κ αν το θελετε κ ειστε παλι οκ ξεκινηστε.μηπως καλυτερα ετσι κ οχι κατευθειαν γαμος κ παιδια κ αυτο μην γινει τπτ κ μετα τι θα κανεις??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω φιλη πολυ καλη που εφυγε ο φιλος της στο εξωτερικο για δουλεια.αυτη 22 στην ηλικια μας κ αυτος 31.παντρευτηκανε τον αυγουστο.πηγε και ζει εκει μαζι του.ο μισθος του ειναι παρα παρα παρα πολυ καλος.αυτη ακομα δουλεια αν κσι ψαχνει δεν βρηκε.αυτος εγφυγε εκι γιατι θελει να μαζεψει λεφτα γισ να γυρισει κ να ανοιξει ενα δικο του μαγαζι.κ φαντασου οτι ενω ειναι ηδη εξω 4 χρονια κ εχει μαζεψει καποια λεφτα το θεμα του παιδιου το εχουν παγωσει για λθγο αξριβως επειδη εχει παρα πολλα εξοδα κ δεν θα μπορει να βαζει λεφταστην ακρη η καθολου η οσα εβαζε για να γυρισουν γρηγορα.οοως καταλαβαινεις μιλαμε για εξοδα οχι αστεια!!εδω κ μονοι μας να ειμαστε χωρις παιδια κ παλι ενα σπιτι εχει εξοδα.νερο ρευμα τηλεφωνα ιντρνετ σουπερμαρκετ(να μην σχολιασω επιπλωση κ πραγματα αναγκης του σπιτιου)αλλα και οι ιδιοι οι ανθρωποι εχουμε εξοδα.δλδ ενα σαββατο ενα καφε το λιγοτερο η ενα ποτο δεν θα τπ πιεις?κστι δεν θα χρειαστεις να αγορασεις?κ πολλα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Το αγορι μου εχει σπιτι δικο του..δεν ξερω δλδ τοσα πολλα εξοδα θα κανουμε που δεν θα μας φτανουν τ λεφτα?

 

Το ενοικιο δεν ειναι το μονο εξοδο. Κ εξαρταται κ τι ποιοτητα ζωης θελεις να εχεις δεν εννοω πολυτελειες εννοω χωρις να εχεις ανχος αν θα βγεις τελος του μηνα. Για να καταλαβεις με ποσα ενα ζευγαρι χωρις παιδι με συνολικο εισοδημα κ οι δυο μαζι 1000 ευρω βγαινει τσιμα τσιμα με πολυ οικονομια χωρις να ξεφευγει πουθενα απλα δεν δανειζετε κ ζει ανθρωπινα. Ενα ζευγαρι με 1 παιδι κ εισοδημα 2500 το μηνα ζει ανετα χωρις πολυτελεεις απλα δεν εχει ανχος αν θα αναψει καλοριφερ αν θα παει διακοπες αν θα κανει το παιδι καποια δραστηριοτητα ανθρωπινα δηλαδη οχι τιποτα σπαταλες. Κ πρεπει να σκεφτεσε κ πολλα οχι μονο οτι εισαι 22 χρονων κ τιποτα δεν μπορει να συμβει υπαρχουν κ αρρωστιες γιατροι εξετασεις ολα μεσα στη ζωη ειναι δεν συμβαινουν μονο σε αλλους. Πρεπει ολα να τα εχεις υπολογισει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αγαπημένη μου κοπέλα, διαβάζοντας το μήνυμα σου ένιωσα τόσο μεγάλη ανάγκη να σου απαντήσω και να σου εκφράσω τις προσωπικές μου απόψεις για το θέμα σου! Καταρχήν, μέσα εδώ θα ακούσεις τόσες απόψεις για το θέμα αυτό που θα σε μπερδέψουν! Μη δώσεις σημασία, σκέψου τι θέλεις εσύ στη ζωή σου και τι σε ολοκληρώνει, κατάλληλη ηλικία για γάμο δεν υπάρχει σίγουρα η δουλειά και το σπίτι ευνοούν την κατάσταση όταν δημιουργείται μια οικογένεια, αλλά δε θεωρώ ότι το μικρό της ηλικίας σου είναι απαγορευτικό για τη δημιουργία οικογένειας. Εγώ φοιτήτρια 21 ετών, με σχέση 3 ετών έμεινα έγκυος, και πήρα το Ρίσκο, δεν έχω μετανιώσει στιγμή γι αυτό, και τη Σχολή μου ολοκλήρωσα και τον γιο μου μεγαλώνω και τη δουλειά μου έχω και είμαι μόλις 24! Ναι μεν οι συνομηλικες δικές μου, απολαμβάνουν την ελευθερία τους και δεν έχουν τις ευθύνες που έχω εγώ όμως ποτέ ποτέ δε μετάνιωσα που δημιούργησα οικογένεια σε μικρή ηλικία, απλά δε ξέρω γιατί τα τελευταία χρόνια οι γυναίκες απομακρύνονται από την προοπτική της οικογένειας, ξέρετε δεν λειτουργει ως αναστολέας της καριέρας!!! Όλα μπορούν να συνδυαστούν όταν υπάρχει θέληση!!

Link to comment
Share on other sites

Παντρευτηκα στα 22.5 εναν αντρα 7 χρονια μεγαλυτερο μου. Ειχαμε και οι δυο τις δουλειες μας, τελειως ανεξαρτητοι, χωρις να περιμενουμε βοηθεια απο κανεναν. Μας βοηθησαν στα βασικα (επιπλα κτλ) επειδη το ηθελαν οι ιδιοι και απο εκει και περα ανοιξαμε οι δυο μας τα φτερα μας. Οι δυσκολιες (χασαμε το πρωτο και το τριτο παιδι μας) μας ενωσαν γιατι ημασταν οι δυο μας. Ημαστα ομως πολυ συνειδητοποιημενοι σε αυτο που θελαμε, δεν ηταν τρελα της στιγμης ουτε περιμεναμε να φτιαξουν τα πραγματα. Τα ειχαμε ηδη στρωμενα για να ξεκινησουμε τη ζωη μας. Αν με ρωτησεις, ναι απο την μια λεω οτι θα μπορουσα να μην ειχα παντρευτει τοσο νωρις γιατι ηταν η πρωτη μου σχεση και δεν ειχα κανει πολλα πραγματα στην ζωη μου πραγμα που το θελησα στα 38 μου. Απο την αλλη ειμαι πολυ χαρουμενη που εχω μεγαλα παιδια (το ενα εχει κλεισει τα 17 και το αλλο τα 14), εχουμε μπει σε αλλη φαση της ζωης μας και ειμαστε ακομη νεοι. Συμβουλη δικη μου, παντρευτειτε οταν ειστε ετοιμοι οικονομικα, γιατι αν στηριζεστε σε γονεις θα εχετε μονιμως προστιβες. Με το καλο οτι και αν αποφασισετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αν πραγματικα νιωθεις ετοιμη. Αν σας το επιτρεπουν τα οικονομικα σας και οχι να ειναι απο πισω οι γονεις σας. Τοτε οχι δεν εισαι μικρη.Επισης θα ελεγα καλυτερα να τελειωσεις πρωτα με τις σπουδες σου γιατι μετα αν μεινεις εγκυος ισως να αφησεις τη σχολη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...