Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

annamariag77 καλή επιτυχία σας εύχομαι ολόψυχα και να ξέρεις ότι βρίσκεσαι σε καλά χέρια

 

Mr optimistic σιγα μην ξεφευγες απο τοσο μεγαλη γυναικοπαρεα!!!!

 

Ευχαριστω για τις ευχες μου δινεις δυναμη καλη συνεχεια σε εσας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας,

Στην προσπάθεια μας να αποκτήσουμε ενα δεύτερο παιδί ανακαλύψαμε ανεξήγητα κακή μορφολογία σπέρματος. Μας πρότειναν τον κο Ζουμπο στη Θεσσαλονίκη. Με ενδιαφέρει να μάθω αν έχετε κάποια εμπειρία και πως εξελίχθηκε με υον γιατρό αυτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εύχομαι να έχουμε όλοι μία ευτυχισμένη και πλούσια (από όλες τις απόψεις) χρονιά!

Εν τάχει, τα νέα μας: έχουμε κάνει ό,τι εξετάσεις μπορείτε να φανταστείτε, αλλά άκρη δεν βγάλαμε για την αιτία της αζωοσπερμίας. Το επόμενο βήμα είναι να προχωρήσουμε σε micro-TESE με το Σοφικίτη στα Γιάννενα τον άλλο μήνα. Δεν έχουμε πολλές πιθανότητες, αλλά είναι καλύτερα από το 0 που βρισκόμαστε τώρα. Προς το παρόν επικεντρωνόμαστε στο να βρούμε εστίες σπερματογένεσης και να είναι τα σπερματοζωάρια όσο πιο ώριμα γίνεται . Ο σύζυγος παίρνει BRUDIFERTIL ένα συμπλήρωμα σαν το Προφερτιλ αλλά με Ω3 και βιταμίνες επιπλέον, ενώ του δίνω έξτρα 200μγ Ουμπικινόλη, 200 μγ Α-λιποϊκό οξύ και μουρουνέλαιο, μπας και βοηθήσουμε τα όσα σπερματάκια γεννηθούν να προλάβουν να μεγαλώσουν μέχρι την επέμβαση.

Τα δικά σας νέα??

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να έχουμε όλοι μία ευτυχισμένη και πλούσια (από όλες τις απόψεις) χρονιά!

Εν τάχει, τα νέα μας: έχουμε κάνει ό,τι εξετάσεις μπορείτε να φανταστείτε, αλλά άκρη δεν βγάλαμε για την αιτία της αζωοσπερμίας. Το επόμενο βήμα είναι να προχωρήσουμε σε micro-TESE με το Σοφικίτη στα Γιάννενα τον άλλο μήνα. Δεν έχουμε πολλές πιθανότητες, αλλά είναι καλύτερα από το 0 που βρισκόμαστε τώρα. Προς το παρόν επικεντρωνόμαστε στο να βρούμε εστίες σπερματογένεσης και να είναι τα σπερματοζωάρια όσο πιο ώριμα γίνεται . Ο σύζυγος παίρνει BRUDIFERTIL ένα συμπλήρωμα σαν το Προφερτιλ αλλά με Ω3 και βιταμίνες επιπλέον, ενώ του δίνω έξτρα 200μγ Ουμπικινόλη, 200 μγ Α-λιποϊκό οξύ και μουρουνέλαιο, μπας και βοηθήσουμε τα όσα σπερματάκια γεννηθούν να προλάβουν να μεγαλώσουν μέχρι την επέμβαση.

Τα δικά σας νέα??

 

Καλη χρονια σε ολους με υγεια και οτι καλυτερο!

Silkie μου καλη επιτυχια ευχομαι να βρειτε και να προχωρησετε! καναμε και εμεις καποιες εξετασεις, το αποτελεσμα Κρυπτοσπερμια, και ψαχνουμε την αιτια τωρα. Στο τελευταιο σπερμοδιαγραμμα βρεθηκαν 2 σπερματοζωαρια και 4εκ προωρα, συν αρκετα πυοσφαιρια, που για αυτα αρχισαμε αντιβιωση συν προφερτιλ. Καναμε και ολες τις ορμονες που βγκαν παρα πολυ καλες, συν τη φρουκτοζη που και αυτη βγηκε παρα πολυ καλη και ειμαστε για να παρουμε τα βουνα! Επομενο βήμα που μας προτεινε η ενδοκρινολογος και η γενετηστρια ειναι ο καρυοτυπος, να δουμε μηπως εχει καμια μικροελλειψη το Ψ ή αν ειναι φορεας κυστικης ινωσης. Ο ουρολογος εχει σηκωσει τα χερια ψηλα και προτεινε σοφικιτη, αλλα δεν ξερω εμας δεν μας εψησε η ιδεα, καθως μελετουσαμε για αυτον. Μας προτειναν και τον ενδοκρινολογο αναπαραγωγης του Παπαγεωργιου, οποτε πρεπει να σκεφτουμε που θα παμε. Silkie μου αν μπορεις να μου πεις λιγα λογια για σοφικιτη, πως ειναι σαν γιατρος, σαν ανθρωπος κτλ, θα μας βοηθουσες πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολη την παρεα, χαθηκαμε εντελως, ελπιζω να ειστε με θετικες εξελιξεις και νεα

Τα νεα τα δικα μας ειναι οτι βρηκαμε την αιτια επιτελους, φορεας κυστικης ινωσης εξου και αυτη η εικονα, μετα το Πασχα θα επισκεφτουμε τον εξωσωματικο που μας εχουν συστησει μιας και η μονη λυση ειναι η εξωσωματικη

 

Να ευχηθω σε ολους σας καλο Πασχα και οτι καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα, χαθηκαμε εντελως, ελπιζω να ειστε με θετικες εξελιξεις και νεα

Τα νεα τα δικα μας ειναι οτι βρηκαμε την αιτια επιτελους, φορεας κυστικης ινωσης εξου και αυτη η εικονα, μετα το Πασχα θα επισκεφτουμε τον εξωσωματικο που μας εχουν συστησει μιας και η μονη λυση ειναι η εξωσωματικη

 

Να ευχηθω σε ολους σας καλο Πασχα και οτι καλυτερο!

Καλησπέρα κι απο εμένα Guinevere τουλάχιστον προχωράτε τώρα στο επόμενο βήμα και εύχομαι σύντομα να έχετε ευχάριστα νέα όπως εμείς!! Μετά από 3 προσπάθειες τα καταφέραμε και αισίως βρίσκομαι στην 13η εβδομάδα κύησης όλα να πηγαίνουν καλά και εύχομαι να συνεχίσουν έτσι...

Σε οτιδήποτε μπορώ να σε βοηθήσω θα χαρώ!!

 

Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση να σας φωτίζει όλους ο Θεός!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα Guinevere τουλάχιστον προχωράτε τώρα στο επόμενο βήμα και εύχομαι σύντομα να έχετε ευχάριστα νέα όπως εμείς!! Μετά από 3 προσπάθειες τα καταφέραμε και αισίως βρίσκομαι στην 13η εβδομάδα κύησης όλα να πηγαίνουν καλά και εύχομαι να συνεχίσουν έτσι...

Σε οτιδήποτε μπορώ να σε βοηθήσω θα χαρώ!!

 

Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση να σας φωτίζει όλους ο Θεός!!

 

Μπραβο Τζορτζινα μου!!!!! Συγχαρητηρια και με το καλο!!!!! απο τα πιο ευχαριστα νεα της ομαδας!

Θυμησε μου που βρισκεσαι Τζορτζινα μου, Αθήνα ή Βόρεια ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ πολύ μεσα απο την καρδιά μου εύχομαι σε ολους ότι καλύτερο με υπομονή!!

Είμαι από νησί αλλά στην Αθήνα πήγαινα... εσυ;;

 

εμεις βορεια και ειμαστε για Θεσσαλονικη, ελεγα αν ειμαστε στην ιδια περιοχη να σε ρωτουσα 2-3 πραγματακια για κεντρα και γιατρους

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα σας!!!Εχω διαβασει ποοοοολλα επι του θεματος που ταλαιπωρει αρκετα ζευγαρια οπως και εμενα με τον συζηγο μου!Ηθελα να μου πει καποιος για τον γνωστο ουρολογο ΣΟΦΙΚΙΤΗ στα Ιωαννινα στο πανεπηστημιακο νοσοκομειο εντυπωσεις, γνωμες, προσωπικες εμπειριες και αποτελεσματα!ειμαι τοοοοσο μπερδεμενη...ευχαριστω εκ των προτερον

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα και απο μενα. Ελπιζω οσες προσπαθουσατε να τα καταφερατε. Πριν 2 χρονια μαθαμε οτι ο αντρας μου εχει αζωοσπερμια, μετα απο εξεταση καρυοτυπου μαθαμε οτι εχει ελλειψη στο Ψ οποταν δεν παραγει σπερματοζωαρια. Καναμε 2 βιοψιες στην πρωτη βρεθηκαν 6 γονιμοποιηθηκε το 1 καναμε εμβρυομεταφορα αλλα απετυχε. Πριν 1 μηνα καναμε την δευτερη βρεθηκαν 2 εντελως ακαταλληλα. Να μην σας κουραζω αυριο παω για εμβρυομεταφορα με δοτη. Μου ειναι δυσκολο να το αποδεχτω αλλα δεν υπαρχει αλλη λυση. Υπαρχει κανενας εδω να περνα κατι τετοιο; εγω δεν θελω τον δοτη ο αντρας μου επιμενει και ειμαι χαλια ψυχολογικα! ☹

Link to comment
Share on other sites

Soph_c  δεν είσαι μόνη. Εμένα ο άντρας μου έχει γονιδιακό θέμα και δεν υπήρχε περίπτωση ούτε με βιοψία να βρούμε. Οπότε γρήγορα καταλήξαμε στο δότη. Αυτή τη περίοδο ξεκίνησα φάρμακα για να κάνουμε ωοληψία. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αλλά εμείς το φιλοσοφήσαμε το θέμα ως εξής, το παιδί που θα γεννηθεί (αν όλα πάνε καλά) θα έρθει στο κόσμο γιατί θέλουμε να γίνουμε γονείς πέρα και πάνω από όλα. Είμαστε και οι δύο πολλοί ευτυχισμένοι και ονειρευόμαστε το κουτσουνάκι που θα έρθει να ταράξει τα νερά. Ξέρουμε μπορεί να μη μας μοιάζει αλλά εμείς θα είμαστε οι γονείς του, εμάς θα βλέπει και τη δική μας συμπεριφορά θα κοπιάρει (πολύ άγχος αυτό, σκέφτομαι πόσο δύσκολο είναι και πελαγώνω κάποιες φορές).

Γνωρίζω γυναίκα που έμαθε στα 20 της ότι η μάνα της δεν ήταν βιολογική αλλά η δεύτερη σύζυγος του πατέρα της, η βιολογική της μάνα τη παράτησε στο πατέρα της και έριξε μαύρη πέτρα πίσω. Να τη δεις τώρα στα 70+ πως μιλάει για τη μανούλα της, αυτή που τη μεγάλωσε που ήταν δίπλα της. Να δεις και το πόνο που νιώθει γιατί η βιολογική μάνα την εγκατέλειψε. Τα δικά μας παιδιά όμως θα έχουν μόνο τη χαρα, τη χαρά ότι οι γονείς τους τα ήθελαν πιο συνειδητά από τους περισσότερους γονείς που κυκλοφορούν εκεί έξω. Ίσως να χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο αλλά να ξέρεις ότι θα φτάσεις και εσύ σε αυτό το σημείο. Με το καλό η εμβρυομεταφορά και σας εύχομαι μια θετική χοριακή και όμορφη τελειόμηνη εγκυμοσύνη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ έχω στο περιβάλλον μου οικογένεια με 4 παιδιά, ο μπαμπάς τους είναι βιολογικός γονιός μόνο των 2 μικρότερων, τα δύο μεγαλύτερα εγκαταλείφθηκαν (μαζί και η μητέρα) από τον βιολογικό πατέρα (ρεμάλι από τα λίγα) σε πολύ μικρή ηλικία.

 

Επειδή ο μικρότερος γιος της οικογένειας (4ο παιδί) είναι παιδικός μου φίλος, ξέρω ότι ο ίδιος το έμαθε όταν ήταν έφηβος (και εμείς οι φίλοι του μαζί!!!), ποτέ δεν είχε καταλάβει τίποτα, ποτέ δεν διαισθάνθηκε ότι κάπου διέφερε με τα αδέρφια του σε σχέση με τον πατέρα τους, εντέλει -παρά το αρχικό του σοκ- δεν άλλαξε τίποτα στην οικογένειά τους, μπαμπάς τους ήταν, είναι και παραμένει αυτός που τα μεγάλωσε, τα σπούδασε, τα στήριξε οικονομικά, τα μάλωσε κ.λπ.

 

Να πω επίσης - για να ελαφρύνω το κλίμα - ότι τα δικά μου παιδιά δεν μοιάζουν καθόλου στον μπαμπά τους (μα καθόλου όμως!!!!) ούτε στην ευρύτερη οικογένειά του, είναι λες και τα έκανα με άλλον :-D:-D:-D

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Miaxara εύχομαι να πάνε όλα καλά θαυμάζω το κουράγιο σου. Εγώ τελικά δεν έκανα την εμβρυομεταφορά δεν μπορούσα με την ψυχολογία που είχα. Θα δώ για τον επόμενο μήνα πως θα είμαι. Προς το παρόν πάω σε ψυχολόγο για να προσπαθήσω να το αποδεχτώ!☺

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Soph_c είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Miaxara εύχομαι να πάνε όλα καλά θαυμάζω το κουράγιο σου. Εγώ τελικά δεν έκανα την εμβρυομεταφορά δεν μπορούσα με την ψυχολογία που είχα. Θα δώ για τον επόμενο μήνα πως θα είμαι. Προς το παρόν πάω σε ψυχολόγο για να προσπαθήσω να το αποδεχτώ!☺

 Και πολύ καλά κάνεις! Εμείς πήγαμε και σα ζευγάρι και ατομικά σε ψυχολόγο και μπορώ να πω ότι βοήθησε σε όλους τους τομείς της ζωής μας αλλά κυρίως στο θέμα παιδί και στη μεταξύ μας σχέση. Σίγουρα χρειάζεσαι χρόνο. Εξάλλου θα είναι πολύ καλύτερα και για εσάς και για το παιδί να μπείτε σε αυτή τη διαδικασία με χαρά. Μην ανησυχείς, θα φτάσεις και εκεί. Απλά να ξέρεις ότι σε καμία περίπτωση δεν είστε μόνοι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σε όλους! Για όποιον εξακολουθεί να ενδιαφέρεται για το θέμα, εμείς βρήκαμε κάποιες εστίες σπερματογένεσης στους όρχεις (τεράστια βλάβη :-() και ελήφθησαν δείγματα ιστού με μικροβιοψία στα Γιάννενα με το Σοφικίτη. Μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις ως γιατρός και ως άνθρωπος, το ίδιο και το προσωπικό του νοσοκομείου. Αυτά έγιναν τον Φεβρουάριο 2017 και τον Μάρτιο κάναμε πρώτη προσπάθεια για εξωσωματική αλλά ο κύκλος ακυρώθηκε γιατί δεν ανταποκρίθηκα καθόλου στα φάρμακα. Τον Οκτώβριο προχωρήσαμε με άλλη αγωγή και καταφέραμε να πάρουμε 3 καλά ωάρια, από τα οποία τα 2 γονιμοποιήθηκαν. Ο Σοφικίτης μας είπε ότι ήταν τέτοια η βλάβη στον ιστό του συζύγου που με το ζόρι κατάφερε να βρει τρία σπερματοζωάρια ζωντανά και της προκοπής για τα 3 ωάριά μου και δυστυχώς δεν μπορούσε να ξέρει γενετικά πώς είναι το κάθε ένα. Από τα δύο που γονιμοποιήθηκαν, το ένα έμβρυο έφτασε 8 κύτταρα (νομίζω) στις 3 ημέρες και ήταν 3 στην κλίμακα με άριστα το 4. Το άλλο ήταν 2. Κάναμε την εμβρυομεταφορά, αλλά κανένα δεν τα κατάφερε.

Τον προηγούμενο μήνα πήγαμε για νέο κύκλο, ο οποίος πάλι ακυρώθηκε επειδή δεν είχα ανταπόκριση στα φάρμακα (παρά το ότι είχε δουλέψει την προηγούμενη φορά η αγωγή αυτή).

Αποφασίσαμε λοιπόν να μην ταλαιπωρούμαστε άλλο ούτε να φορτώνομαι με δόσεις ορμονών  3-4 φορές παραπάνω από τις συνήθεις γυναίκες (δηλ. που δεν έχουν ωοθηκική ανεπάρκεια) και να κάνουμε σπερματέγχυση με σπέρμα δότη τον άλλο μήνα, καθώς οσονούπω θα ξεμείνουμε και από ωάρια.

Πριν από αυτό θα κάνω ένα ραντεβού με τον Σφακιανούδη στο Γένεσις, επειδή μία φίλη με αντίστοιχα προβλήματα επέμεινε ότι πρέπει οπωσδήποτε να πάρω μία γνώμη. Έκλεισα ραντεβού, παρά τις φρικτές εντυπώσεις που μου είχε αφήσει ο Πάντος και το Γένεσις. Σκέφτηκα ότι μετά από όλα όσα έχουμε περάσει, τουλάχιστον θα έχω την συνείδησή μου ήσυχη ότι πραγματικά κάναμε ο,τι μπορούσαμε.

 

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Ναι...εγώ έχω, έκανα βιοψία micro tese στο Σοφικίτη στο Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων και στο μέλλον θα γίνει η πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής με ICSI και ανεύρεση σπερματοζωαρίων στο δείγμα της βιοψίας, το οποίο έχει καταψυχθεί

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα κοριτσια κ καλη δυναμη!!

Γνωμη μου ειναι να κανετε τις κινησεις σας σε συνεργασια με το κεντρο εξωσωματικης που εχετε επιλεξει. Θα ψαξετε κ καλο εμβρυολογικο,η Κοντογιαννη ας πουμε ειναι για μενα κορυφη

Ολα να πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κι εμείς με αζωοσπερμια και υψηλή fsh δυστυχώς... και περιμένουμε με αγωνία τα αποτελέσματα ινοκυστικης και καρυοτυπου!! Από ότι μας έχουν πει η εξωσωματική είναι η μόνη λύση το θέμα όμως είναι εάν θα βρούμε σπερματοζωαρια!! Μας έχει φάει η αγωνία και το άγχος θα γίνουμε ποτέ γονείς... Έχουμε κανονίσει κι εμείς να επισκεφτούμε το Σοφικιτη κι ήθελα τη γνώμη σας όσοι τον έχετε επισκεφτεί είχατε κάποια εξέλιξη στο πρόβλημα??? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!!Άλλη μια περίπτωση αζωοσπερμιας εμείς.Εχθες κάναμε το πρώτο ραντεβού στον ουρολόγο όπου και εκείνος,όπως και το κέντρο εξωσωματικής που είχαμε επισκεφθεί μας είπε πως η μόνη λύση στην περίπτωση μας είναι η βιοψία.Αχ και να υπήρχε ένας τρόπος να μαθαίναμε αν θα βρούμε κάτι στη βιοψία να μας έφευγε λίγο από το άγχος αλλά τι να κάνουμε...προς το παρόν ο ουρολόγος μας έγραψε εξετάσεις και καρυότυπο,κυστική ίνωση και μικροελλειψεις.ενα ένα τα βήματα μας είπε και κάθε βήμα θα παρακαλάμε να βγει καλό.ποσο άγχος και στεναχώρια θεέ μου....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...