Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Sos Στίγμα μεσογειακής αναιμίας


Indyla

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια και καλή χρονιά! Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γιατί έχω αγχωθεί . Έκανα ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης και μου βγήκε σαν αποτέλεσμα 'Συνίσταται έλεγχος σιδήρου και φεριτίνης διόρθωση αυτών και επανάληψη ηλεκτροφόρησης' . Όλες οι τιμές έχουν βγει μέσα στα όρια και μόνο δίπλα στα μικροκύτταρα εχει ενα + . Έκανε και ο άντρας μου και του γράψαν ακριβώς τα ίδια. Αυτός τα έχει σχεδόν όλα φυσιολογικά εκτός απο αιμοσφερίνη f που είναι το όριο 0,8-2 και έχει 0,7. Το αποτέλεσμα είναι ότι έχουμε μπερδευτεί και δεν ξέρουμε αν έχουμε ή όχι. Αιματοκρίτη έχω εγώ 40 και ο άντρας μου 43.

1UEbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια και καλή χρονιά! Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γιατί έχω αγχωθεί . Έκανα ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης και μου βγήκε σαν αποτέλεσμα 'Συνίσταται έλεγχος σιδήρου και φεριτίνης διόρθωση αυτών και επανάληψη ηλεκτροφόρησης' . Όλες οι τιμές έχουν βγει μέσα στα όρια και μόνο δίπλα στα μικροκύτταρα εχει ενα + . Έκανε και ο άντρας μου και του γράψαν ακριβώς τα ίδια. Αυτός τα έχει σχεδόν όλα φυσιολογικά εκτός απο αιμοσφερίνη f που είναι το όριο 0,8-2 και έχει 0,7. Το αποτέλεσμα είναι ότι έχουμε μπερδευτεί και δεν ξέρουμε αν έχουμε ή όχι. Αιματοκρίτη έχω εγώ 40 και ο άντρας μου 43.

 

Καλή χρονιά καταρχήν.

 

Η απάντηση αυτή είναι μια από τις προκαθορισμένες (default) απαντήσεις που δίνουν συνήθως τα εργαστήρια, όταν δεν έχει γίνει μέτρηση της Φερριτίνης ταυτόχρονα με την ηλεκτροφόρηση. Ο λόγος είναι ότι έλλειψη σιδήρου (δηλαδή χαμηλή Φερριτίνη) δημιουργεί εικόνα παρόμοια με αυτή του στίγματος και δεν επιτρέπει τη διαφοροδιάγνωση (δηλαδή αν η αναιμία οφείλεται στο στίγμα ή στην έλλειψη σιδήρου).

 

Σε περιπτώσεις που αξιολογώ εγώ o τα αποτελέσματα, αν έχω απόλυτα φυσιολογική ηλεκτροφόρηση και απόλυτα φυσιολογική Γενική αίματος, συνήθως δε ζητάω μέτρηση της Φερριτίνης (γιατί θεωρώ πάρα πολύ απίθανο να υπάρχει έλλειψη σιδήρου ή/και στίγμα με φυσιολογικές και τις 2 εξετάσεις). Αυτό, όμως, αποτελεί δική μου πρακτική για τους δικούς μου ασθενείς. Για να είστε καλυμμένη καλό θα ήταν να συζητήσετε από κοντά με έναν αιματολόγο για το πώς αξιολογεί τα αποτελέσματα και αν κρίνει σκόπιμο να επαναλάβετε την ηλεκτροφόρηση με ταυτόχρονη μέτρηση της Φερριτίνης (με ότι έξοδα και ταλαιπωρία αυτό συνεπάγεται). Εναλλακτικά, μπορείτε απλά να κάνετε ξανά και τις 2 εξετάσεις, όπως ζητάει το εργαστήριο στη σημείωσή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά καταρχήν.

 

Η απάντηση αυτή είναι μια από τις προκαθορισμένες (default) απαντήσεις που δίνουν συνήθως τα εργαστήρια, όταν δεν έχει γίνει μέτρηση της Φερριτίνης ταυτόχρονα με την ηλεκτροφόρηση. Ο λόγος είναι ότι έλλειψη σιδήρου (δηλαδή χαμηλή Φερριτίνη) δημιουργεί εικόνα παρόμοια με αυτή του στίγματος και δεν επιτρέπει τη διαφοροδιάγνωση (δηλαδή αν η αναιμία οφείλεται στο στίγμα ή στην έλλειψη σιδήρου).

 

Σε περιπτώσεις που αξιολογώ εγώ o τα αποτελέσματα, αν έχω απόλυτα φυσιολογική ηλεκτροφόρηση και απόλυτα φυσιολογική Γενική αίματος, συνήθως δε ζητάω μέτρηση της Φερριτίνης (γιατί θεωρώ πάρα πολύ απίθανο να υπάρχει έλλειψη σιδήρου ή/και στίγμα με φυσιολογικές και τις 2 εξετάσεις). Αυτό, όμως, αποτελεί δική μου πρακτική για τους δικούς μου ασθενείς. Για να είστε καλυμμένη καλό θα ήταν να συζητήσετε από κοντά με έναν αιματολόγο για το πώς αξιολογεί τα αποτελέσματα και αν κρίνει σκόπιμο να επαναλάβετε την ηλεκτροφόρηση με ταυτόχρονη μέτρηση της Φερριτίνης (με ότι έξοδα και ταλαιπωρία αυτό συνεπάγεται). Εναλλακτικά, μπορείτε απλά να κάνετε ξανά και τις 2 εξετάσεις, όπως ζητάει το εργαστήριο στη σημείωσή του.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας. Μετά την εξέταση έκανα γενική αίματος και φεριτίνη και σίδηρο. Στη γενική αίματος είναι όλα φυσιολογικά.Η φεριτίνη και ο σίδηρος είναι λίγο κάτω από τα όρια. Συγκεκριμένα η φεριτίνη είναι 9. Αλλά γενικότερα όλα τα τελευταία χρόνια η φεριτίνη μου ήταν γύρω στο 9-10. Δεν ξέρω αν με αυτό βγαίνει κάποιο συμπέρασμα.

1UEbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας. Μετά την εξέταση έκανα γενική αίματος και φεριτίνη και σίδηρο. Στη γενική αίματος είναι όλα φυσιολογικά.Η φεριτίνη και ο σίδηρος είναι λίγο κάτω από τα όρια. Συγκεκριμένα η φεριτίνη είναι 9. Αλλά γενικότερα όλα τα τελευταία χρόνια η φεριτίνη μου ήταν γύρω στο 9-10. Δεν ξέρω αν με αυτό βγαίνει κάποιο συμπέρασμα.

 

Καλή Χρονιά και με τις ευχές μου να μην έχεις στίγμα.

 

Μία όχι ιατρική ματιά αλλά απολύτως ανθρώπινη ως κάποιας που έχει ζήσει τι σημαίνει να είναι και οι δύο ετερόζυγοι στο ζευγάρι και να προκύψει μία εγκυμοσύνη όπου το έμβρυο βρίσκεται ομόζυγο (δηλαδή να πάσχει από Μ.Α.) θα σου έλεγα, καλή μου φίλη, αν χρειάζεται να κάνεις και 100 φορές επανάληψη (που λέει ο λόγος), να την κάνεις. Δεν είναι κάτι που μπορεί να μένει με ερωτηματικό ή με την παραμικρή αμφιβολία. Το Λαϊκό ή το Χωρέμειο στο Παίδων είναι τα πιο κατάλληλα νοσοκομεία για να γίνει η εξέταση. Στο Λαϊκό που την είχαμε κάνει εμείς σου δίνουν και τις μεταλλάξεις των γονιδίων, κάτι που χρειάζεται στον προγεννητικό όταν προκύψει εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη τη παρεα πως σας βρισκω? Καλη χρονια ευχομαι αυτη η χρονια να φερει στην αγκαλια σας ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ μωρακια, ευχομαι επισης να μην μπει ξανα αλλο ζευγαρι σε αυτη τη διαδικασια ξανα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Linaki, καλή χρονιά με υγεία! Εγώ δεν έχω να αναφέρω κάτι ιδιαίτερο μια που ακόμα οι προσπάθειες μας δεν έχουν αποφέρει καρπούς (κυριολεκτικά :D). Κι εμένα όμως θα με ενδιέφερε να μάθω τι κάνει η υπόλοιπη παρέα!

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς ακόμα προσπαθούμε! ακόμα τίποτα... εν το μεταξύ είμαι συνεχως με κάποια ίωση... λόγω παιδικού τις περνάμε όλοι οικογενειακώς... και δεν ξέρω αν βοηθά αυτό στις προσπάθειες

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

 

Επανέρχομαι με καλά νέα για να μεταδώσω ένα μήνυμα ελπίδας σε όλα τα ζευγάρια με στίγμα που προσπαθούν και να πω σε όσους σκέφτονται τον δρόμο της εξωσωματικής (ακόμα και αν δεν έχουν πρόβλημα γονιμότητας) ότι μπορούν να τα καταφέρουν.

 

Είχαμε μείνει με ένα έμβρυο (βλαστοκύστη) στην κατάψυξη και πήραμε ακόμη ένα από φυσικό κύκλο και αυτά τα δύο έμβρυα αφού φυσικά τους κάναμε προεμφυτευτική διάγνωση για μεσογειακή αναιμία, τα μεταφέραμε. Και είμαι έγκυος! Ο πρώτος υπέρηχος είναι σε δύο εβδομάδες και εύχομαι να πάνε όλα καλά.

 

Θέλω τελειώνοντας να σας πω κάτι που αφορά εμάς, τα ζευγάρια με στίγμα ή με άλλο αντίστοιχο γενετικό νόσημα για το οποίο μπορεί να γίνει προεμφυτευτική διάγνωση. Πολλοί θα ξέρετε την ιστορία μου και ότι καταφύγαμε στην εξωσωματική για να μην διακινδυνεύσουμε άλλη διακοπή κύησης. Κάναμε τέσσερις εξωσωματικές πριν από αυτή την εμβρυομεταφορά που έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ακόμα βεβαίως είναι νωρίς και ίσως θα πρέπει να περιμένω να γεννήσω για να το πω αυτό που πρόκειται να πω. Και αυτό είναι πως χαίρομαι που δεν ξαναδοκιμάσαμε μόνοι μας παραΎ½ όλο που αρκετοί γιατροί κατά καιρούς μας συμβούλεψαν αυτό. Αλλά και από την εξωσωματική είχα απογοητευτεί και είπαμε με τον άντρα μου ότι αυτή θα ήταν η τελευταία προσπάθεια. Βέβαια για πρώτη φορά προσωπικά είπα μέσα μου "ό,τι θέλει ο Θεός". Δεν μπορούμε να τρελαθούμε ούτε να δυστυχήσουμε αν δεν αποκτήσουμε παιδί. Ίσως ο Θεός αποφάσισε να φανεί γενναιόδωρος μαζί μας. Ελπίζω να παραμείνει μέχρι το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

 

Επανέρχομαι με καλά νέα για να μεταδώσω ένα μήνυμα ελπίδας σε όλα τα ζευγάρια με στίγμα που προσπαθούν και να πω σε όσους σκέφτονται τον δρόμο της εξωσωματικής (ακόμα και αν δεν έχουν πρόβλημα γονιμότητας) ότι μπορούν να τα καταφέρουν.

 

Είχαμε μείνει με ένα έμβρυο (βλαστοκύστη) στην κατάψυξη και πήραμε ακόμη ένα από φυσικό κύκλο και αυτά τα δύο έμβρυα αφού φυσικά τους κάναμε προεμφυτευτική διάγνωση για μεσογειακή αναιμία, τα μεταφέραμε. Και είμαι έγκυος! Ο πρώτος υπέρηχος είναι σε δύο εβδομάδες και εύχομαι να πάνε όλα καλά.

 

Θέλω τελειώνοντας να σας πω κάτι που αφορά εμάς, τα ζευγάρια με στίγμα ή με άλλο αντίστοιχο γενετικό νόσημα για το οποίο μπορεί να γίνει προεμφυτευτική διάγνωση. Πολλοί θα ξέρετε την ιστορία μου και ότι καταφύγαμε στην εξωσωματική για να μην διακινδυνεύσουμε άλλη διακοπή κύησης. Κάναμε τέσσερις εξωσωματικές πριν από αυτή την εμβρυομεταφορά που έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ακόμα βεβαίως είναι νωρίς και ίσως θα πρέπει να περιμένω να γεννήσω για να το πω αυτό που πρόκειται να πω. Και αυτό είναι πως χαίρομαι που δεν ξαναδοκιμάσαμε μόνοι μας παραΎ½ όλο που αρκετοί γιατροί κατά καιρούς μας συμβούλεψαν αυτό. Αλλά και από την εξωσωματική είχα απογοητευτεί και είπαμε με τον άντρα μου ότι αυτή θα ήταν η τελευταία προσπάθεια. Βέβαια για πρώτη φορά προσωπικά είπα μέσα μου "ό,τι θέλει ο Θεός". Δεν μπορούμε να τρελαθούμε ούτε να δυστυχήσουμε αν δεν αποκτήσουμε παιδί. Ίσως ο Θεός αποφάσισε να φανεί γενναιόδωρος μαζί μας. Ελπίζω να παραμείνει μέχρι το τέλος!

 

Συγχαρητηρια!!!

Ευχομαι ολα να πανε καλα και μια τελεια εγκυμοσυνη!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια!!!

Ευχομαι ολα να πανε καλα και μια τελεια εγκυμοσυνη!!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, γλυκιά μου! Ελπίζω όσες προσπαθούμε ή προσπαθήσαμε να έχουμε αυτή την ευτυχή κατάληξη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μου Pleiad, σ' ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι και σ' εσένα να ευοδωθούν σύντομα οι προσπάθειες σας.

Αναρωτιέμαι τι κάνουν τα υπόλοιπα κορίτσια απ' την παρέα μας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

 

Επανέρχομαι με καλά νέα για να μεταδώσω ένα μήνυμα ελπίδας σε όλα τα ζευγάρια με στίγμα που προσπαθούν και να πω σε όσους σκέφτονται τον δρόμο της εξωσωματικής (ακόμα και αν δεν έχουν πρόβλημα γονιμότητας) ότι μπορούν να τα καταφέρουν.

 

Είχαμε μείνει με ένα έμβρυο (βλαστοκύστη) στην κατάψυξη και πήραμε ακόμη ένα από φυσικό κύκλο και αυτά τα δύο έμβρυα αφού φυσικά τους κάναμε προεμφυτευτική διάγνωση για μεσογειακή αναιμία, τα μεταφέραμε. Και είμαι έγκυος! Ο πρώτος υπέρηχος είναι σε δύο εβδομάδες και εύχομαι να πάνε όλα καλά.

 

Θέλω τελειώνοντας να σας πω κάτι που αφορά εμάς, τα ζευγάρια με στίγμα ή με άλλο αντίστοιχο γενετικό νόσημα για το οποίο μπορεί να γίνει προεμφυτευτική διάγνωση. Πολλοί θα ξέρετε την ιστορία μου και ότι καταφύγαμε στην εξωσωματική για να μην διακινδυνεύσουμε άλλη διακοπή κύησης. Κάναμε τέσσερις εξωσωματικές πριν από αυτή την εμβρυομεταφορά που έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ακόμα βεβαίως είναι νωρίς και ίσως θα πρέπει να περιμένω να γεννήσω για να το πω αυτό που πρόκειται να πω. Και αυτό είναι πως χαίρομαι που δεν ξαναδοκιμάσαμε μόνοι μας παραΎ½ όλο που αρκετοί γιατροί κατά καιρούς μας συμβούλεψαν αυτό. Αλλά και από την εξωσωματική είχα απογοητευτεί και είπαμε με τον άντρα μου ότι αυτή θα ήταν η τελευταία προσπάθεια. Βέβαια για πρώτη φορά προσωπικά είπα μέσα μου "ό,τι θέλει ο Θεός". Δεν μπορούμε να τρελαθούμε ούτε να δυστυχήσουμε αν δεν αποκτήσουμε παιδί. Ίσως ο Θεός αποφάσισε να φανεί γενναιόδωρος μαζί μας. Ελπίζω να παραμείνει μέχρι το τέλος!

 

indyna συγχαρητηρια μεσα από την καρδία μου. Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσυνη. Το μηνυμα σου ειναι μηνυμα αισιοδοξίας για πολλά ζευγαρια.

Link to comment
Share on other sites

Indyla τι ωραίο μήνυμα είναι αυτό, είναι πολύ συγκινητίκο από 10 γραμμές που διαβάζεις να μπορείς να καταλάβεις την ευτυχία που έχει εκείνος που γράφει:P:p

Καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να μην χρειαστεί κανένα ζευγάρι να ταλαιπωρηθεί και σωματικά και ψυχολογικά όσο εσύ:(

 

Εγώ ήμουν από τις πολύ τυχερές (ούτε του παπά που λένε). Πιστεύω πολύ στο ένστικο, όποτε η κάθε κοπέλα να ακολουθεί το ένστικτό της για τον τρόπο σύλληψης, είτε εξωσωματική είτε με φυσικό τρόπο.

 

Καλή χρονιά σε όλους με υγιή μωράκια .... και ευτυχισμένους γονείς.

 

Pleiad σύντομα να έχεις καλά αποτελέσματα και να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Foteini, σε ευχαριστώ πολύ! Αυτή ήταν και η πρόθεσή μου, να δώσω ένα μήνυμα αισιοδοξίας.

 

Demi μου, κι εσένα σ' ευχαριστώ! Θα πω πάνω σε αυτό που λες ότι δεν υπάρχει μόνο ευτυχία, υπάρχει και μεγάλη αγωνία. Μία αγωνία που συνδέεται με τις αντιξοότητες που περάσαμε μέχρι σήμερα. Εμείς επιμείναμε πολύ γιατί το 25% της ομοζυγωτίας στο έμβρυο είναι μία ατυχία αλλά ίσως αυτό που μας έσπασε τα νεύρα είναι το να μην πιάνει η εξωσωματική ενώ δεν είχαμε πρόβλημα. Πάντως σε όποιον σκέφτεται την εξωσωματική λόγω στίγματος, θα έλεγα ότι σίγουρα αξίζει να κάνει κάποιος τουλάχιστον μία προσπάθεια γιατί για εμένα προσωπικά είναι ανεκτίμητο το να μην αγωνιάς για το τι θα γίνει στην 11-12 εβδομάδα με την τροφοβλάστη (υπάρχει ένα 2% περιθώριο λάθους βέβαια). Φυσικά η επιλογή είναι υποκειμενική όπως λες κι εσύ.

 

Εύχομαι σε όλους υγεία και ευτυχία και πολλά μωράκια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μου Pleiad, σ' ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι και σ' εσένα να ευοδωθούν σύντομα οι προσπάθειες σας.

Αναρωτιέμαι τι κάνουν τα υπόλοιπα κορίτσια απ' την παρέα μας...

 

Indyla τι ωραίο μήνυμα είναι αυτό, είναι πολύ συγκινητίκο από 10 γραμμές που διαβάζεις να μπορείς να καταλάβεις την ευτυχία που έχει εκείνος που γράφει:P:p

Καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να μην χρειαστεί κανένα ζευγάρι να ταλαιπωρηθεί και σωματικά και ψυχολογικά όσο εσύ:(

 

Εγώ ήμουν από τις πολύ τυχερές (ούτε του παπά που λένε). Πιστεύω πολύ στο ένστικο, όποτε η κάθε κοπέλα να ακολουθεί το ένστικτό της για τον τρόπο σύλληψης, είτε εξωσωματική είτε με φυσικό τρόπο.

 

Καλή χρονιά σε όλους με υγιή μωράκια .... και ευτυχισμένους γονείς.

 

Pleiad σύντομα να έχεις καλά αποτελέσματα και να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

 

κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ! μακάρι να έρθει σύντομα και για εμένα το δεύτερο παιδάκι μου!

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

 

Επανέρχομαι με καλά νέα για να μεταδώσω ένα μήνυμα ελπίδας σε όλα τα ζευγάρια με στίγμα που προσπαθούν και να πω σε όσους σκέφτονται τον δρόμο της εξωσωματικής (ακόμα και αν δεν έχουν πρόβλημα γονιμότητας) ότι μπορούν να τα καταφέρουν.

 

Είχαμε μείνει με ένα έμβρυο (βλαστοκύστη) στην κατάψυξη και πήραμε ακόμη ένα από φυσικό κύκλο και αυτά τα δύο έμβρυα αφού φυσικά τους κάναμε προεμφυτευτική διάγνωση για μεσογειακή αναιμία, τα μεταφέραμε. Και είμαι έγκυος! Ο πρώτος υπέρηχος είναι σε δύο εβδομάδες και εύχομαι να πάνε όλα καλά.

 

Θέλω τελειώνοντας να σας πω κάτι που αφορά εμάς, τα ζευγάρια με στίγμα ή με άλλο αντίστοιχο γενετικό νόσημα για το οποίο μπορεί να γίνει προεμφυτευτική διάγνωση. Πολλοί θα ξέρετε την ιστορία μου και ότι καταφύγαμε στην εξωσωματική για να μην διακινδυνεύσουμε άλλη διακοπή κύησης. Κάναμε τέσσερις εξωσωματικές πριν από αυτή την εμβρυομεταφορά που έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ακόμα βεβαίως είναι νωρίς και ίσως θα πρέπει να περιμένω να γεννήσω για να το πω αυτό που πρόκειται να πω. Και αυτό είναι πως χαίρομαι που δεν ξαναδοκιμάσαμε μόνοι μας παραΎ½ όλο που αρκετοί γιατροί κατά καιρούς μας συμβούλεψαν αυτό. Αλλά και από την εξωσωματική είχα απογοητευτεί και είπαμε με τον άντρα μου ότι αυτή θα ήταν η τελευταία προσπάθεια. Βέβαια για πρώτη φορά προσωπικά είπα μέσα μου "ό,τι θέλει ο Θεός". Δεν μπορούμε να τρελαθούμε ούτε να δυστυχήσουμε αν δεν αποκτήσουμε παιδί. Ίσως ο Θεός αποφάσισε να φανεί γενναιόδωρος μαζί μας. Ελπίζω να παραμείνει μέχρι το τέλος!

 

 

 

Τι ευχάριστα νέα διαβάζω;;;;;Συγχαρητήρια Indyla, ήμουν σίγουρη ότι θα τα κατάφερνες τελικά. Να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Τι ευχάριστα νέα διαβάζω;;;;;Συγχαρητήρια Indyla, ήμουν σίγουρη ότι θα τα κατάφερνες τελικά. Να πάνε όλα καλά!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, γλυκιά μου! Αχ, σε αυτές τις πολυπόθητες εγκυμοσύνες -ειδικά νομίζω όταν προκύπτουν από εξωσωματική- νιώθεις ότι βαδίζεις σε τεντωμένο σχοινί... Για να είμαι ειλικρινής δεν νιώθω ακόμα σιγουριά. Μάλλον χρειάζεται να προχωρήσει η εγκυμοσύνη για να βρει κανείς την ηρεμία του.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ, γλυκιά μου! Αχ, σε αυτές τις πολυπόθητες εγκυμοσύνες -ειδικά νομίζω όταν προκύπτουν από εξωσωματική- νιώθεις ότι βαδίζεις σε τεντωμένο σχοινί... Για να είμαι ειλικρινής δεν νιώθω ακόμα σιγουριά. Μάλλον χρειάζεται να προχωρήσει η εγκυμοσύνη για να βρει κανείς την ηρεμία του.

 

δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ηρεμία από εδώ και πέρα δεν θα υπάρχει! με το μωρό στην κοιλίτσα τώρα και αργότερα στην αγκαλιά σου, τίποτα δεν θα ειναι πια το ίδιο! Αλλά θα ειναι τόσο όμορφα! όσον αφορά την σιγουριά... εγώ την ένιωσα μετά τον 7ο μήνα! θα ζήσεις όμορφες στιγμές, που δεν περιγράφονται με λόγια! Και θα εχεις στην αγκαλια σου ένα υγιές μωράκι! ή και δύο? που αυτό είναι το ζητουμενο μας! όλα θα πάνε καλά!

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ηρεμία από εδώ και πέρα δεν θα υπάρχει! με το μωρό στην κοιλίτσα τώρα και αργότερα στην αγκαλιά σου, τίποτα δεν θα ειναι πια το ίδιο! Αλλά θα ειναι τόσο όμορφα! όσον αφορά την σιγουριά... εγώ την ένιωσα μετά τον 7ο μήνα! θα ζήσεις όμορφες στιγμές, που δεν περιγράφονται με λόγια! Και θα εχεις στην αγκαλια σου ένα υγιές μωράκι! ή και δύο? που αυτό είναι το ζητουμενο μας! όλα θα πάνε καλά!

 

Καμία απογοήτευση, καλή μου Pleaid! Ωραία μου τα λες και με κάνεις να ανυπομονώ. Νομίζω ότι στον υπέρηχο που ακούς την καρδιακή λειτουργία κάπως ησυχάζεις. Γενικά μπορώ να πω ότι όσο περνάνε οι μέρες μειώνεται σχετικά η αγωνία...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα κοριτσια! πως ειστε?

 

Indyla συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη! Βλεπω εγραψες πριν αρκετο καιρο ενημερωσε μας για νεοτερα!

 

Pleiad ευχομαι ολοψυχα να μας ενημερωσεις και εσυ με ευχαριστα νεα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! πως ειστε?

 

Indyla συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη! Βλεπω εγραψες πριν αρκετο καιρο ενημερωσε μας για νεοτερα!

 

Pleiad ευχομαι ολοψυχα να μας ενημερωσεις και εσυ με ευχαριστα νεα!

 

Καλημέρα σε όλες και όλους!

 

Linaki μου ασ' τα να πάνε... Δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη μου και έκανα απόξεση. Στείλαμε για ανάλυση το προϊόν της αποβολής (όπως το λένε :-() και είχε κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία. Οπότε από μία άποψη ευτυχώς που έγινε νωρίς. Νομίζω ότι πια έχει αρχίσει να μετράει αντίστροφα η ηλικία μου (πλησιάζω αισίως τα σαράντα) αλλά και ίσως και το σπέρμα του άντρα μου (έχει υψηλό κατακερματισμό που συνδέεται με χρωμοσωμικές ανωμαλίες).

Anyway, σκεφτόμαστε να αλλάξουμε κέντρο όχι γιατί δεν είμαστε ευχαριστημένοι από το προηγούμενο αλλά κυρίως για λόγους αλλαγής ψυχολογίας. Μόνοι μας μάλλον δεν θα προσπαθήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε Indyla... και ήλπιζα η ησυχία που είχαμε να ήταν για καλό! γιατί να ταλαιπωρούμαστε έτσι? θυμώνω... πολύ. Νομίζω και εγώ θα άλλαζα κέντρο, για λόγους ψυχολογίας όπως είπες.

 

Linaki εγώ μάλλον θα αργήσω λίγο να σας φέρω νέα. μπορεί και οχι, ποτέ δεν ξέρεις. τα νέα μου είναι ευχάριστα μεν αλλά θέλω χρόνο για να στρώσουν όλα. Εγώ είχα μία ωοθήκη που δεν λειτουργούσε εδώ και τουλάχιστον 6 χρόνια. ακόμα και στις δύο διεγέρσεις που έκανα με πολλές ορμόνες, στην πρώτη έκανε ένα ωάριο, στην δεύτερη κανένα. άρχισε τελικά να λειτουργεί ξανά από μόνη της. της είναι όμως λίγο δύσκολο να κάνει σωστή ωορηξία αλλά θα στρώσει! και πλέον οι ωορηξίες μου είναι διπλές σχεδόν κάθε μήνα. και η καλή μου ωοθήκη έχει εικόνα πολυκυστικής. όλα αυτά έχουν φέρει έναν λίγο ανάστατο κύκλο και ο γιατρός μου έδωσε γκλουκοφαζ να τον ρυθμίσουμε και να φτιάξουμε την ποιότητα των ωαρίων. για να δούμε τι θα δούμε... προσπαθούμε μόνοι μας. κάποιες φορές με παίρνει από κάτω που ακόμα δεν έχει έρθει μόνο του, κάποιες άλλες σκέφτομαι πως μπορεί να υπάρχει λόγος που δεν έχει έρθει ακόμα, ας έρθει όποτε θέλει αρκεί να είναι καλά. μόνο αυτό.

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ Indyla δύσκολες στιγμές δεν υπάρχουν λόγια. Είμαι σίγουρη όμως πως επειδή το θέλετε πολύ θα έρθει και θα είναι καλά ένα υγιέστατο ανθρωπάκι, μέχρι τότε πίστη και επιμονή!!

 

Pleiad μου είμαι σίγουρη πως μέσα στους επόμενους μήνες θα μας πεις τα ευχάριστα και θα χαρούμε και θα κλάψουμε όλες μαζί σου απο χαρά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...