Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΚΟΥΤΕ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ????


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, υπό άλλες συνθήκες μπορεί να το σκεφτόμουν και εγώ αυτό που λες. Είναι πολύ καλή ιδέα. Ωστόσο τώρα πρέπει από στιγμή σε στιγμή να φτάνει στο μαιευτήριο και σύντομα θα ξέρουμε επίσημα.....Έχουμε παραλύσει οικογενειακώς :-(

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, υπό άλλες συνθήκες μπορεί να το σκεφτόμουν και εγώ αυτό που λες. Είναι πολύ καλή ιδέα. Ωστόσο τώρα πρέπει από στιγμή σε στιγμή να φτάνει στο μαιευτήριο και σύντομα θα ξέρουμε επίσημα.....Έχουμε παραλύσει οικογενειακώς :-(

 

ολα καλα θα ειναι,κ ισως τωρα να εχετε αλλο ενα μωρακι αν γεννησε τελικα!!!περιμενουμε τα ευχαριστα!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως όλα θα είναι καλά. Αν έκανε τακτικούς ελέγχους η μανούλα, το πιο πιθανό είναι να κοντεύει η ώρα να αντικρίσει την οικογένειά του το μπεμπάκι σας!

Πες μας αν μπορείς τι θα της πουν ... για να ξέρουμε και οι υπόλοιπες! Ας έχει και 1 στηθοσκόπιο στο σπίτι, για παν ενδεχόμενο!

GqAdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Σας απαντώ τώρα με άλλη διάθεση καθώς το μωρό μας είναι μια χαρά, το είδε ο γιατρός και της είπε ότι όλα είναι πολύ καλά!!! Κινείται αλλά επειδή κινείται λιγότερο προφανώς δεν μπορεί να το ακούσει και ότι μάλλον ετοιμάζεται για την μεγάλη έξοδο!!! Της σύστησε ψυχραιμία και ηρεμία γιατί και το μωρό επηρεάζεται και τρομάζει. Δεν την κράτησε και της είπε να πάει στο σπίτι της να ηρεμήσει. Παναγίτσα μου τόσο άγχος ούτε όταν περίμενα να γεννήσω η ίδια!!! Σας χιλιοευχαριστώ!!!!

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου elenasteraki! Εγώ είχα πει ότι όταν είναι να βγει το μωράκι δεν το πολυνιώθεις 2-3 μέρες πριν διότι ετοιμάζεται για τη μεγάλη έξοδο. Το είχε πει η μαία στην αδερφή μου κι έτσι έγινε με τον μπόμπο της. 2-3 μέρες πριν τον γεννήσει τον ένιωθε ελάχιστα έως καθόλου ενώ γενικά χτυπιόταν! Είχε εμπεδωθεί και προφανώς ήθελε να βγει το καημένο... Τελικά όλα καλά με την αδερφή σου και είδες που της ειπες και ο γιατρός ότι είναι επειδή κοντεύει; Να πω κι εγώ ότι ο δικος μου συχνά με τρομάζει με την ησυχία του... Πιστεύω όμως ότι επειδή έχει μεγαλώσει έχουν μειωθεί οι κινήσεις του ή έχει αλλάξει θέση και δεν τον νιώθω το ίδιο δυναμικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

ΕΙΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ 31η ΕΒΔΟΜΑΔΑ..

 

ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑ (ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ-ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΣΤΙΣ 28 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ) ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΨΥΧΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ.. ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗΡΟΣ, ΑΛΛΕΣ ΔΕΙΝΕΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΕ ΜΙΑ ΣΒΟΥΡΑ ΑΝΑ ΔΥΩΡΟ, ΑΛΛΕΣ ΒΑΡΑΕΙ ΔΥΝΑΤΑ ΑΛΛΕΣ ΧΑΔΑΚΙΑ...

ΙΣΩΣ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΨΥΧΟ :? ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΎΜΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ Ε???

ΕΣΕΙΣ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΑΙΣΘΑΝΕΣΤΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την αισθάνομαι όλη μέρα και συνέχεια. Υπάρχουν όμως και φορές που μπορεί να περάσει και μια μέρα ολόκληρη χωρίς να την καταλάβω. Συνήθως όμως έχουμε χορούς και πανυγήρια. Ειμαι στην 27 εβδομαδα και νομίζω οτι η εβδομάδα κύησης είναι αλληλένδετη με τη συχνότητα κινήσεων του μωρού. Οσο δηλαδή περνάει ο καιρός τόσο θα μειώνεται και η συχνότητα. Ετσι νομίζω δηλαδη.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην 27η....

Την ακουω αλλοτε ολη μερα κι αλλοτε μια φορα την ημερα. Εξαρταται και απο μενα...Ποσο ηρεμη μπορει να ειμαι,εαν ακουω μουσικη (κλωτσαει συνεχεια τοτε), εαν ακουει πολλες φωνες, παλι δεν ησυχαζει.....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και με τις δυο σας. Εγώ Ειμαι στην 29 εβδομάδα και όλη μέρα το νιώθω. Απλά όσο περνάει ο καιρός, αντί να νιώθω έντονα την κλωτσιά του, νιώθω και Βλέπω τη κοιλιά μου να έχουν αναταράξεις. Τι Εννοώ... Είναι Σα να μου κάνει μασάζ μέσα απο κει!!! Κάποιες φορές μάλιστα βλέπεις τη στρογγυλή κοιλιά μου με ένα εξογκωμα.... Και Πιστεύω Ότι όσο περνάει ο καιρός θα μειώνεται ο χώρος και θα το νιώθω πιο έντονα Αυτό το φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου είπε ο γιατρός μου ότι από την 18 εβδομάδα και μετά θα νιώσω το μωρό μου. Εγώ είμαι 18 και 5 ημερών και ακόμη δεν έχω νιώσει τίποτα. Μπορεί κάποια να μου εξηγήσει τι ακριβώς πρέπει να νιώσω; Γιατί πολλές φορές ακούω και τα έντερά μου να γουργουρίζουν..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην 32η εβδομάδα και συνήθως νιώθω το μωράκι όταν χαλαρώνω ή ακόμα και απλά όταν κάθομαι. Κατά κανόνα το νιώθω πολλές φορές τη μέρα, αλλά τυχαίνει κάποιες μέρες (όταν είμαι πολύ στο τρέξιμο ή και ψιλοστρεσαρισμένη) να μην το νιώθω καθόλου για πολλές ώρες και βέβαια φρικάρω! Ειδικά εάν ξαπλώσω και μετά από λίγο δεν έχει κουνηθεί καθόλου η κοιλιά λέω πάει, κάτι έγινε! Μάλλον είναι φυσιολογικό να αγχωνόμαστε :P αλλά δεν χρειάζεται!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σήμερα κάτι ένιωσα βρε κορίτσια! Σαν κάτι να ρουφιέται και να αφήνεται ξανά, δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω. Είναι το μωρό μου που κουνιέται ή είναι καμία σύσπαση; (19 εβδομάδων είμαι)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

εγω γενικα ειμαι πολυ αγχωδης....κ οπως ειναι φυσικο εχω μονιμη εννοια να ακουω το μωρο.ειμαι 19 εβδομαδων τωρα αλλα το ειχα ακουσει απο νωριτερα.ετσι ο αντρας μου μου εκανε δωρο ενα μηχανηματακι που λεγεται fetal doppler κ δεν ειναι ακριβο γυρω στα 40 ευρω κανει οπου μπορεις να ακους την καρδουλα του μωρου κ τις κινησεις του ολη την ωρα!!:D κ δεν κανει κακο στο μωρο που ρωτησα!βεβαια δεν ειναι σαν του γιατρου που το ακους πεντακαθαρα κ αμεσως θελει λιγο πεδεμα στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχωρέστε την πρωτομάνα για τη μάλλον χαζή απορία και ανησυχία μου...

Αλλά διάβασα στο ιντερνετ ότι ο μπεμπούλης μας πλέον (24 εβδομάδων) ακούει και αντιδράει στους ήχους.. αλλά εμείς όταν του βάζουμε μουσική ή του μιλάμε δεν αντιδράει!!! δοκίμασε ο σύζυγος και με πιο δυνατή φωνή, και Motorhead του βάλαμε στο τέρμα, και πάλι δεν αντέδρασε...

και σήμερα καθόμουν στο σχολείο και μιλούσα αμέριμνη κάτω ακριβώς από το κουδούνι, και ξαφνικά χτύπησε και μας κοψοχόλιασε όλους, αλλά και πάλι... ούτε μια κλωτσιά?????τίποτα!!:(

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Προσπαθω να δω αν εγω ειμαι υστερικη ή υπαρχουν και αλλες mom to be σαν και εμενα...

 

Εχω φοβερες φοβιες με την εγκυμοσυνη ...

 

Κυριως με τις κινησεις του μωρου ...

 

Κλωτσαει το μωρο ??

Γιατι κλωτσαει τοσο ??

Γιατι εχω ενα πονο εκει ??

Γιατι δεν με κλωτσησε τωρα ??

 

Αν μπορουσα θα ήμουν καθε εβδομαδα στο ιατρειο του γιατρου...

 

Βλεπω ασχημα όνειρα και παρολο που πλεον μπαινω αισιως στην 30η εβδομαδα αντι οι φοβοι μου να φευγουν ολο και μεγαλωνουν και δεν μπορω να χαρω την εγκυμοσυνη μου ..

 

Και δεν θελω να φανω αχαριστη γιατι μεχρι στιμγμης ειχα μια απολυτα καλη εγκυμοσυνη ..

 

Αναρωτιεμαι ειμαι τελικα τοσο υπερβολικη???

 

Αν υπάρχουν λεει;;;;πρώτη κ καλύτερη εγώ! !!!σήμερα έπαθα κ κρίση πανικού! Κ πότε θα κλωτσησει κ τι είναι αυτός ο πονος;;;;έτσι ακριβώς όπως τα λες! Κανείς ότι καλύτερο μπορείς...θέλει καμμια να είναι αγχωμένη;όχι βέβαια!όλες να το χαρούμε θέλουμε!!!κάνουμε υπομονή και κουράγιο και ελπίζουμε για το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...