Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΑΜΝΙΑΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ!


EUGENI

Recommended Posts

Και πολύ καλά κάνεις και είσαι παράξενη, άλλωστε σε θέματα υγείας δεν παίρνουμε ρίσκα :)

 

Να πας αφού έκλεισες ραντεβού, δε χάνεις τίποτα. Και ο δικός μου εμβρυολόγος, αν και πιστοποιημένος από το FMF, μου είχε εξηγήσει ότι το FMF είναι ένα ίδρυμα. Υπάρχουν και άλλες σχολές εμβρυομητρικής.

 

Εύχομαι το μωράκι σου να είναι όλα καλά, από τα βάθη της ψυχής μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μου ειπαν για τον Κιτμιριδης ότι είναι από τους καλύτερους υπερηχογραφιστες με πολλά χρόνια εμπειριας και 4d υπερηχο.... Έχω κλείσει ήδη ραντεβού. Τι να κάνω τώρα;

Πάω κ ότι είναι να γίνει ας γίνει. Να δω αρτιμελες το παιδάκι μου κ αρκει για αρχή.

Μετά βλέπουμε. Τις λίστες Νικολαϊδη τις είχα ψάξει από πέρυσι με το συνδρομο down.

Ειμαι κ λιγο απαιτητική έως παράξενη με τις επιλογές μου σε κάποια θέματα.Ευχαριστω κορίτσια μου για το ενδιαφέρον.......Πολύ!!!

 

Να πας κορίτσι, το 4D θα δείξει την αληθεια καλυτερα!

Να σου πανε ολα τελεια!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε, το σύνδρομο αμνιακών ταινιών είναι διαφορετικό από την αμνιακή ταινία, αν και όπως είπες μπορεί να έχει το ίδιο αποτέλεσμα.

Πρόσφατα έχει αναφερθεί ενδοσκοπική απελευθέρωση από τις αμνιακές ταινίες με ευεργετικά αποτελέσματα από τη σελίδα του εμβρυολόγου Κοκοβίδη http://emvriomitriki.gr/index.php/progennhtikos-elegxos/emvryika-syndroma/syndromo-amniakis-tainias

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η εμβρυομητρική είναι σχετικά καινούριος κλάδος της μαιευτικής και δείχνει μεγάλη πρόοδο στην αντιμετώπιση δυσκολιών όσο το μωρό φιλοξενείται ακόμα στη κοιλιά της μαμάς του.

 

Και πάλι, εύχομαι ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!

Η δεύτερη γνώμη λέει ότι δεν έχουμε να κάνουμε με ταινία κ να μην ασχοληθούμε άλλο.

Χάρηκα πολύ στην αρχή αλλά μετά άρχισα να μπερδεύομαι. Θα το παρακολουθούμε κ ότι γίνει,

Βέβαια μίκρυνε ενα τεράστιο άγχος κ έγινε μικρότερο γιατί υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού ένα αν. Πάντως ο μπεμπακος μου χθες ήταν εκεί αρτιμελεστατος κ η χαρά μας δεν περιγράφεται.

Θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά. Ε δεν γίνεται 2 στα 2 (δύο εγκυμοσύνες κ οι δυο διακοπή) αν είναι έτσι γιατί δεν κερδίζω κ ένα τζόκερ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δόξα το θεό καλή μου!!είδες που σου είπα ότι θέλει ψυχραιμία??Όλα καλά θα πάνε!!!Καλή Πρωτοχρονιά και εύχομαι το 2017 να είναι η καλύτερη χρονιά και για σένα και για όλες μας!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ! Πάρα πολύ! Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία!

Εύχομαι σε όλες μας γερά και δυνατά παιδάκια να έχουμε...

Να είμαστε οι τελευταίες που ζήσαμε ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια θα τρελαθώ.....

Χθες είχα παλι αίμα (14 εβδομάδα) κ για να μην τρέχω στο γιατρό μου στην Αθήνα, μένω επαρχία, πήγα για ένα υπέρηχο σε γυναικολόγο στη πόλη που μένω για να δούμε τι έγινε. Κ αυτός λοιπόν βλέπει μια "πολύ ζορικη αμνιακη ταινία" στη μέση του σακου. Πήγα να ησυχάσω για το αίμα κ έφυγα με ταχυκαρδια. Ο ένας μας είπε ότι η ταινία είναι αριστερά, ο άλλος ότι δεν είναι ταινία κ ο τρίτος ότι είναι πολύ ζορική... δεν φάνηκε να του αρέσει κ πολύ κ θεωρεί επικίνδυνη τη θέση απ'οτι κατάλαβα. Για το αίμα κανείς δεν βλέπει τίποτα.... Κ ο τράχηλος μου ξαφνικά έγινε (μαγικά μάλλον) 4cm απο 2.8!!!

Κ το κεφάλι μου γυρίζει. Τα νεύρα μου κροδια κ πρέπει να είναι καλά για το παιδάκι μου.

Τι να κάνω; Τι θα κάνατε στη θέση μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλή χρονιά και όλα καλά εύχομαι!

 

Όταν τελείωσε δεν του είπες τίποτα; τόσο σίγουρος ήταν;

Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση σου. Αν το άντεχα οικονομικά θα πήγαινα και πάλι σε εμβρυολόγο και στο καπάκι στο Έλενα ή το Αλεξάνδρα για διασταύρωση (αν είσαι κοντά στην Αθήνα).

 

Να κόντυνε τόσο σύντομα, τόσο πολύ ο τράχηλος, δύσκολο το βλέπω. Με τον ίδιο τρόπο έγιναν και οι δύο μετρήσεις;

 

Το σίγουρο είναι ότι συνήθως τα περιφερειακά νοσοκομεία (και ειδικά τα δημόσια) δεν έχουν τόσο καλά μηχανήματα (συγκριτικά με των εμβρυολόγων) οπότε και η αποτύπωση μπορεί να διαφέρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, καλή χρονιά και όλα καλά εύχομαι!

 

Όταν τελείωσε δεν του είπες τίποτα; τόσο σίγουρος ήταν;

Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση σου. Αν το άντεχα οικονομικά θα πήγαινα και πάλι σε εμβρυολόγο και στο καπάκι στο Έλενα ή το Αλεξάνδρα για διασταύρωση (αν είσαι κοντά στην Αθήνα).

 

Να κόντυνε τόσο σύντομα, τόσο πολύ ο τράχηλος, δύσκολο το βλέπω. Με τον ίδιο τρόπο έγιναν και οι δύο μετρήσεις;

 

Το σίγουρο είναι ότι συνήθως τα περιφερειακά νοσοκομεία (και ειδικά τα δημόσια) δεν έχουν τόσο καλά μηχανήματα (συγκριτικά με των εμβρυολόγων) οπότε και η αποτύπωση μπορεί να διαφέρει.

Ο τράχηλος "μεγάλωσε" δεν μίκρυνε. Ολες οι μετρήσεις ενδοκολπικα . Του τα είπα κ μου είπε ότι αυτός αυτά βλέπει.

Να πάω κ σε τρίτο εμβρυολογο λες; Να πάω στο γιατρό μου 10 του μήνα (λείπει τώρα) να δω τι θα μου πει. Η ταινία είναι που με αγχωνει... 3 γιατροί 3 διαφορετικες απόψεις. Αν πάω σε 4ο θα αποτρελαθω... Τι να πω;Δεν ξέρω καθόλου έχω μπλοκάρει εντελως

:-( :-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Με τα δικά μου μάτια, αν ήμουν στη θέση σου, θα πήγαινα σε όσους γιατρούς χρειαζόταν και για 3η ή 4η γνώμη με το σκεπτικό ότι εγώ προσωπικά δε θα ήθελα να συνεχίσω μία κύηση με πρόβλημα και θα έπρεπε να αποφασίσω το συντομότερο δυνατό. Για εμένα και μόνο δηλαδή, θα ήταν ζωτικής σημασίας να ξέρω ότι το μωρό που θα γεννήσω θα ήταν απολύτως υγιές, στο πλαίσιο πάντα που μπορώ να γνωρίζω.

Αν είχα αποφασίσει ότι δε θα διακόψω την κύηση, όποιο πρόβλημα και αν υπάρχει, τότε όχι, δε θα έπαιρνα άλλες γνώμες.

 

Σχετικά με το μήκος τραχήλου έχεις δίκιο, μπερδεύτηκα. Το 2,8 όμως δεν είναι μικρό για την εβδομάδα που είσαι; Σου είπαν κάτι; Αν θυμάμαι καλά, στην αυχενική μου(12 εβδομάδα) ήταν 4,8cm. Πιο λογικό δλδ μου φαίνεται το 4 που σου είπαν, παρά το 2,8.

 

Δύσκολη η κατάστασή σου, ό,τι και να πω είναι λίγο. Νομίζω θα άξιζε να δεις κάποιον ακόμα που να έχει δίπλωμα εμβρυομητρικής.

Link to comment
Share on other sites

ΕΚαλύτερα να πάρεις ακόμα μια γνώμη από γιατρό που έχει δίπλωμα εμβρυολόγου, ο κος Μπακούλας είναι εξαιρετικός αν δεν έχεις κάποιον άλλον υπόψιν.

 

Όσο για τον τράχηλο, αυτός που στον μέτρησε 4εκ μήπως δεν στον μέτρησε κολπικά? Μόνο κολπικά γίνεται σωστά η μέτρηση. Από την άλλη 2,8 είναι οριακά κοντός, άλλοι γιατροί λένε πως το όριο είναι 2,5 και άλλοι 3. Ο γιατρός που τον βρήκε 2,8 δεν σου συνέστησε κάτι σχετικά με αυτό? Ούτε καν να προσέχεις να μην κουράζεσαι?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Οοολες οι μετρησεις ενδοκολπικα! Ο καθένας τα δικά του. Έχω 2 εμβρυολογους στο μυαλό μου (πιστοποιημένους) σκεφτήκαμε μήπως πάμε για προ β επιπέδου τη 16 εβδομάδα.

Να κάνω μία ερώτηση δεν ξέρω αν θα είναι χαζή. Αν έχει γίνει ζημιά πέραν του ακρωτηριασμού πχ. Ουλές στο πρόσωπο, λαγοχειλο κ οτιδήποτε παρόμοιο θα φανεί; Πως μπορούμε να δούμε το προσωπάκι του αν είναι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου μείνε ψύχραιμη και όλα θα πανε καλά!Μη τους αφήνεις να σε πειράζουν πολύ από κάτω,αν διάβασεις την ιστορία μου από κολπικό υπέρηχο μακράς διαρκείας έπαθα ζημιά με την αιμορραγία και το αιμάτωμα που προκάλεσε!Και χθες τυχαία άκουσα 1 ίδια περίπτωση με τη δική μου...

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στον Νικολαιδη. Εχει πολυ μεγαλη εμπειρια, και ειναι απο τους καλυτερους στην Ελλαδα. Ολοι οι γυναιολογοι εκει στελνουν στα δυσκολα. Η γνωμη του δεν αμφισβητειται.

Δεν ειναι προσωπικη μου αποψη, αλλα αποψη οσων γυναικολογων ξερω διασταυρωμενο και με φιλες μου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια θα τρελαθώ.....

Χθες είχα παλι αίμα (14 εβδομάδα) κ για να μην τρέχω στο γιατρό μου στην Αθήνα, μένω επαρχία, πήγα για ένα υπέρηχο σε γυναικολόγο στη πόλη που μένω για να δούμε τι έγινε. Κ αυτός λοιπόν βλέπει μια "πολύ ζορικη αμνιακη ταινία" στη μέση του σακου. Πήγα να ησυχάσω για το αίμα κ έφυγα με ταχυκαρδια. Ο ένας μας είπε ότι η ταινία είναι αριστερά, ο άλλος ότι δεν είναι ταινία κ ο τρίτος ότι είναι πολύ ζορική... δεν φάνηκε να του αρέσει κ πολύ κ θεωρεί επικίνδυνη τη θέση απ'οτι κατάλαβα. Για το αίμα κανείς δεν βλέπει τίποτα.... Κ ο τράχηλος μου ξαφνικά έγινε (μαγικά μάλλον) 4cm απο 2.8!!!

Κ το κεφάλι μου γυρίζει. Τα νεύρα μου κροδια κ πρέπει να είναι καλά για το παιδάκι μου.

Τι να κάνω; Τι θα κάνατε στη θέση μου;

Κορίτσι εγω προσωπικά θα πεταγόμουν στον Νικολαιδη στο Λονδίνο http://www.fetalmedicine.com

Δεν λέω οτι θα σου δώσει ολες λύσεις αλλα του π****η αν δεν σε βοηθηςει αυτος ποιος άλλος πια ; 3,5 ωρες απο ελλαδα πηγαινε για ενα ΣΚ...

Επειδη εχω παει εκεί αν θες πληροφορίες πες μου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι εγω προσωπικά θα πεταγόμουν στον Νικολαιδη στο Λονδίνο http://www.fetalmedicine.com

Δεν λέω οτι θα σου δώσει ολες λύσεις αλλα του π****η αν δεν σε βοηθηςει αυτος ποιος άλλος πια ; 3,5 ωρες απο ελλαδα πηγαινε για ενα ΣΚ...

Επειδη εχω παει εκεί αν θες πληροφορίες πες μου...

 

Αυτό νομίζω ότι θα ήταν το ιδανικότερο.

Διαφορετικά πήγαινε Αθήνα στον Παφίλη, που ήταν βοηθός του Κ. Νικολαϊδη στο ιδιωτικό του ιατρείο στο Λονδίνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα! Μόλις γράφτηκα γιατί αντιμετωπίζω στην 22η εβδομάδα ένα πρόβλημα με το εμβρυο που κανείς δεν μπορεί να μας πει κάτι και οι εξετάσεις δεν βρίσκουν τίποτα. Βασικά δεν ανοίγει τα δάχτυλα των χεριών τον μέσο και τον παράμεσο κυρίως στο ένα χέρι και το ένα ποδαράκι είναι στραβό. Μάθαμε στον τρίτο μήνα ότι είμαι έγκυος και είχα περάσει από αποκόλληση χωρίς να το ξέρω και στον πρώτο υπέρηχο που κάναμε είχα και συνεχίζω να έχω μια γραμμή σαν μανιακή ταινία. Ταιριάζει πολύ αυτό που έχω με αυτό το σύνδρομο και θέλω να ρωτήσω παιδάκια που ξέρετε που είχαν αυτό κυρίως που έχουν γεννηθεί χωρίς δαχτυλάκια αν μετά από επεμβάσεις κατάφεραν κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2018 at 6:36 ΜΜ, Alexanam είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Μόλις γράφτηκα γιατί αντιμετωπίζω στην 22η εβδομάδα ένα πρόβλημα με το εμβρυο που κανείς δεν μπορεί να μας πει κάτι και οι εξετάσεις δεν βρίσκουν τίποτα. Βασικά δεν ανοίγει τα δάχτυλα των χεριών τον μέσο και τον παράμεσο κυρίως στο ένα χέρι και το ένα ποδαράκι είναι στραβό. Μάθαμε στον τρίτο μήνα ότι είμαι έγκυος και είχα περάσει από αποκόλληση χωρίς να το ξέρω και στον πρώτο υπέρηχο που κάναμε είχα και συνεχίζω να έχω μια γραμμή σαν μανιακή ταινία. Ταιριάζει πολύ αυτό που έχω με αυτό το σύνδρομο και θέλω να ρωτήσω παιδάκια που ξέρετε που είχαν αυτό κυρίως που έχουν γεννηθεί χωρίς δαχτυλάκια αν μετά από επεμβάσεις κατάφεραν κάτι. 

Β επιπέδου έκανες; Ο εμβρυολογος τι σας είπε; Δεν έχει δάχτυλα η δεν τα κούνησε την χρονική στιγμή που έγινε ο υπέρηχος; Έχεις επισκεφτεί άλλους έμπειροτερους γιατρούς; Αν όχι, πηγαινε σύντομα. Όλα αυτά για τα δάχτυλα και το στραβό πόδι σας το είπε ένας γιατρός;

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε σε 4 γιατρούς. Κανείς δεν ξέρει τι έχει. Όλοι μας είπαν πως ο γενετιστής θα μας δώσει τις απαντήσεις που θελουμε. Και ο ένας από τους 4 είδε τελικά ότι δαχτυλάκια έχει και δεν τα ανοίγει όλα. Μπορεί νευρολογικό μπορεί και όχι. Δεν ξέρουμε αιτίες και μόνο πιθανότητες θα πουν. Εικόνα αρθρογρυπωσης πάντως. Όταν τελειώσει αυτή η ιστορία όπως και αν τελειώσει θα σας γράψω γιατί δεν υπάρχουν αναφορές γενικά στα ελληνικά σε έμβρυα για αυτή τη σπάνια ασθένεια. Και η εμπειρία μου επειδή το ψάξαμε πααααρα πολύ ελπίζω να βοηθήσει μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 8/10/2018 at 2:05 ΜΜ, Alexanam είπε:

Πήγαμε σε 4 γιατρούς. Κανείς δεν ξέρει τι έχει. Όλοι μας είπαν πως ο γενετιστής θα μας δώσει τις απαντήσεις που θελουμε. Και ο ένας από τους 4 είδε τελικά ότι δαχτυλάκια έχει και δεν τα ανοίγει όλα. Μπορεί νευρολογικό μπορεί και όχι. Δεν ξέρουμε αιτίες και μόνο πιθανότητες θα πουν. Εικόνα αρθρογρυπωσης πάντως. Όταν τελειώσει αυτή η ιστορία όπως και αν τελειώσει θα σας γράψω γιατί δεν υπάρχουν αναφορές γενικά στα ελληνικά σε έμβρυα για αυτή τη σπάνια ασθένεια. Και η εμπειρία μου επειδή το ψάξαμε πααααρα πολύ ελπίζω να βοηθήσει μελλοντικά.

Κορίτσι μου τι κάνεις; Τι έγινε; Έχεις κάποιο νέο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...