Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts

Δεν ζηταει μεσα στη μερα πια...και το μεσημερι κοιμαται δυο εως δυομιση ωρες...γι αυτο απρω μηπως φταιει το γαλα μου...επισης εχω δοκιμασει μια φορα να του δωσω και συμπληρωμα ξενο γαλα και δεν το πινει...στιγμιαια ειναι χορτασμενος αλλα στο τριωρο δυομισαωρο θα ξυπνησει για να θηλασει...

 

Εφοσον το μωρο δ ζηταει να θηλασει τη μερα ισως αναπληρωνει το βραδυ.γενικα δ μου φαινεται παραλογο να ξυπναει ανα τριωρο 6μηνων μωρακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...απλα για να ειμαι ειλικρινης κουραστηκα λιγο με το να ξυπναω τοσες πολλες φορεε το βραδυ αλλα φυσικα δεν ειμαι η μονη και φυσικα δεν φτανει αυτο για να σταματησει ο θηλασμος....αλλα μου κανει εντυπωση που δεν εχει κοιμηθει ουτε μια φορα συνεχομενα...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Τα δόντια σίγουρα παίζουν ρολο αλλά πολυ σημαντικό ειναι το εξής:

 

Ενα μωρό ούτε 6 μηνών χρειαζεται πάνω απο μισό λίτρο γαλα την ημέρα για να καλύψει τις βασικές του ανάγκες. Επομένως με θηλασμο μόνο πρωί βραδυ ουσιαστικά δεν καλύπτεται γιατί κανένα μα κανένα μωρό ακόμη και το πιο αποτελεσματικό στο θηλασμο δεν μπορει να αντλήσει απο το στήθος 250μλ σε ενα γευμα.

 

Ενα μωρό 6 μηνών πρέπει να τρέφεται κυρίως με μητρικό γαλα και να ξεκινάει σιγά σιγά τις στερεές συμπληρωματικά του θηλασμού.

 

Η μέθοδος δεν προσφέρω δεν αρνούμαι εφαρμόζεται μόνο σε μωρά άνω του έτους. Στα μικρότερα προσφέρουμε στήθος κατα τη διάρκεια της ημερας (ώστε να μη χρειαζεται να αναπληρώνουν το βραδυ).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Θηλάζω αποκλειστικά. Το μωρό 46 ημερών έχει πάρει το διπλάσιο βάρος. Γεννήθηκε 2700, κ στις 46 μέρες ήτανε 5400 με ύψος 56 εκ. Απ'ότι διάβασα από άλλες μαμάδες, τα βρέφη με αποκλειστικό θηλασμό, παίρνουν το βάρος που πρέπει. Αναρωτιέμαι αν θα συνεχίσει έτσι και θεωρηθεί παχύ. Εγώ απλά βλέπω ότι αναπτύσεται πολύ γρήγορα. Χοντρό δεν το λες, το λες μεγάλο μωρό. Οι νυχτερινοι θηλασμοι είναι 2. Είναι φυσιολογικό το βάρος που παίρνει; Θα'πρεπε δηλαδή θεωρητικά να μην αναρωτιέμαι και να αφήσω τη φύση να κάνει τη δουλειά της;

 

Λοιπόν. Ενημερωση! Το μωρό μου 5,5 μηνών έφτασε τα 9 κιλά και 70 εκατοστα!!! Γεννήθηκε 23 Μαρτίου και αυτες τις 2 μερες(είναι 25-26 εβδομάδων), θηλαζει ασταματητα. Μπορώ να πω οτι δεν αραιώσανε και πολύ τα κακάκια του! Μόνο τα βραδυνά. Προσπαθώ να το αφήνω 7-8 ωρες το βραδυ νηστικο. Το πολυ μενει 7 απο μονο του. Κινείται προς τα πίσω, κάθεται στα γόνατά του, χορευει οταν το κρατας απο τις μασχαλες και 2 μήνες τωρα οταν το παιρνεις αγκαλια, στεκεται ορθιο.

Είμαι εκπληκτη απο την αναπτυξη του. Θα'θελα να ρωτησω το εξης:

Τροφη θα του δωσω σχεδον 7 μηνων γιατι εδω που ειμαι τα λαχανικα και τα φρουτα ειναι κατεψυγμενα κι περιμενω να φυγουμε με τον αντρα μου να παμε στην πολη μου για να αρχισουμε τις τροφες.

Μια φιλη μου ειπε οτι το θηλαζε αποκλειστικα 1 χρονο!

Πόσο μπορω να καθυστερισω τις στερεές τροφες. Η παιδιατρος εδω που ειμαι, μου ειπε οτι δεν πειραζει να αργησω 1 μηνα. Αλλα στην πορεια πρεπει. Αν ενα μωρο παιρνει το βαρος που χρειαζεται με αποκλειστικο θηλασμο μετα το 6μηνο, ειναι απαραιτητες οι στερεες τροφες? Εγω νομιζω οτι ειναι λογω βιταμινων, μιας και το μητρικο γαλα δεν εχει ολες τις βιταμινες..

Εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Ενημερωση! Το μωρό μου 5,5 μηνών έφτασε τα 9 κιλά και 70 εκατοστα!!! Γεννήθηκε 23 Μαρτίου και αυτες τις 2 μερες(είναι 25-26 εβδομάδων), θηλαζει ασταματητα. Μπορώ να πω οτι δεν αραιώσανε και πολύ τα κακάκια του! Μόνο τα βραδυνά. Προσπαθώ να το αφήνω 7-8 ωρες το βραδυ νηστικο. Το πολυ μενει 7 απο μονο του. Κινείται προς τα πίσω, κάθεται στα γόνατά του, χορευει οταν το κρατας απο τις μασχαλες και 2 μήνες τωρα οταν το παιρνεις αγκαλια, στεκεται ορθιο.

Είμαι εκπληκτη απο την αναπτυξη του. Θα'θελα να ρωτησω το εξης:

Τροφη θα του δωσω σχεδον 7 μηνων γιατι εδω που ειμαι τα λαχανικα και τα φρουτα ειναι κατεψυγμενα κι περιμενω να φυγουμε με τον αντρα μου να παμε στην πολη μου για να αρχισουμε τις τροφες.

Μια φιλη μου ειπε οτι το θηλαζε αποκλειστικα 1 χρονο!

Πόσο μπορω να καθυστερισω τις στερεές τροφες. Η παιδιατρος εδω που ειμαι, μου ειπε οτι δεν πειραζει να αργησω 1 μηνα. Αλλα στην πορεια πρεπει. Αν ενα μωρο παιρνει το βαρος που χρειαζεται με αποκλειστικο θηλασμο μετα το 6μηνο, ειναι απαραιτητες οι στερεες τροφες? Εγω νομιζω οτι ειναι λογω βιταμινων, μιας και το μητρικο γαλα δεν εχει ολες τις βιταμινες..

Εσεις τι λετε?

 

Μηπως η φιλη σου εννουσε αποκλειστικα οσο αφορα το γαλα;κ μεις αυτο καναμε.απο 6μηνων ως 12 δοκιμασε σχεδον ολα τα λαχανικα,φρουτα,κρεατα,οσπρια,υδατανθρακες,ψαρι,αυγο κ απο γαλακτοκομικα μονο ανθοτυρο.δοκιμασαμε κ γιαουρτι αλλα δ εχει φαει ποτε.γαλα εκτος μητρικο ηπιε μετα το χρονο φρεσκο αγελαδινο κ κατσικισιο.οχι με σκοπο τον αποθηλασμο απαραιτητα αλλα για να το γνωρισει σαν γευση κ να εχουμε μεγαλυτερη ευελιξια στα φαγητα.

Κ γω πιστευω οτι πρεπει να μπουν οι στερεες.οχι για το βαρος.αλλα πρεπει να "μαθει" κ να τρωει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Ενημερωση! Το μωρό μου 5,5 μηνών έφτασε τα 9 κιλά και 70 εκατοστα!!! Γεννήθηκε 23 Μαρτίου και αυτες τις 2 μερες(είναι 25-26 εβδομάδων), θηλαζει ασταματητα. Μπορώ να πω οτι δεν αραιώσανε και πολύ τα κακάκια του! Μόνο τα βραδυνά. Προσπαθώ να το αφήνω 7-8 ωρες το βραδυ νηστικο. Το πολυ μενει 7 απο μονο του. Κινείται προς τα πίσω, κάθεται στα γόνατά του, χορευει οταν το κρατας απο τις μασχαλες και 2 μήνες τωρα οταν το παιρνεις αγκαλια, στεκεται ορθιο.

Είμαι εκπληκτη απο την αναπτυξη του. Θα'θελα να ρωτησω το εξης:

Τροφη θα του δωσω σχεδον 7 μηνων γιατι εδω που ειμαι τα λαχανικα και τα φρουτα ειναι κατεψυγμενα κι περιμενω να φυγουμε με τον αντρα μου να παμε στην πολη μου για να αρχισουμε τις τροφες.

Μια φιλη μου ειπε οτι το θηλαζε αποκλειστικα 1 χρονο!

Πόσο μπορω να καθυστερισω τις στερεές τροφες. Η παιδιατρος εδω που ειμαι, μου ειπε οτι δεν πειραζει να αργησω 1 μηνα. Αλλα στην πορεια πρεπει. Αν ενα μωρο παιρνει το βαρος που χρειαζεται με αποκλειστικο θηλασμο μετα το 6μηνο, ειναι απαραιτητες οι στερεες τροφες? Εγω νομιζω οτι ειναι λογω βιταμινων, μιας και το μητρικο γαλα δεν εχει ολες τις βιταμινες..

Εσεις τι λετε?

Γιατι δεν ξεκινάς με ριζαλευρο(δικό σου) και σιγα σιγα και δημητριακά βρωμη,κεχρί,κινοα.Το κινοα μαλιστα ειναι χωρις γλουτενη και θα μπορούσες να το δώσεις απο τα πρωτα.Παντως πρεπει να δοκιμάσει τα περισσότερα φαγητά μεχρι τον χρονο για να εξεικειωθει με τις γευςεις,γιατι οσο πιο πολυ άργεις τοσο πιο δυςκολα θα τις δέχεται.Καλη συνεχεια.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα κ χρονια πολλα,

 

γεννηθηκαμε 15 Σεπτεμβριου 2016 2320 κλ, βγηκαμε στις 20 Σεπτεμβρη 2300κλ, τον 1ο μηνα 3260, 2ο μηνα 3910, 3ο μηνα 4060κλ. Θηλαζω αποκλειστικα εκτος πρωτου μηνα που δινοταν 60-180ml ημερησίως. Τι μπορει να συνεβη στα κιλατης τον 3ο μηνα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ χρονια πολλα,

 

γεννηθηκαμε 15 Σεπτεμβριου 2016 2320 κλ, βγηκαμε στις 20 Σεπτεμβρη 2300κλ, τον 1ο μηνα 3260, 2ο μηνα 3910, 3ο μηνα 4060κλ. Θηλαζω αποκλειστικα εκτος πρωτου μηνα που δινοταν 60-180ml ημερησίως. Τι μπορει να συνεβη στα κιλατης τον 3ο μηνα?

Καλή χρονιά!

Η κόρη μου έκανε στασιμότητα βάρους γύρω στον 4ο μήνα. Τότε ανακάλυψα ότι πολλά θηλάζοντα μωρά παίρνουν πολύ βάρος το 1ο τρίμηνο και μετά (συνήθως στους 3,5-4 μήνες αν θυμάμαι καλά) ακολουθεί μία περίοδος μειωμένης πρόσληψης βάρους. Προφανώς δε γνωρίζω αν αυτό ισχύει στην περίπτωσή σας, είναι πάντως μία εκδοχή. Θεωρητικά, αν το μωρό θηλάζει όποτε θέλει, βρέχει τακτικά την πάνα και έχει ενέργεια, δεν έχεις λόγο να ανησυχείς. Έχε το υπόψιν σου διότι σε αυτή τη φάση κάποιοι παιδίατροι προτείνουν τη χορήγηση σκόνης χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος.

Το βράδυ θηλάζει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει οντως μια κάποια στασιμοτητα βάρους στα μωρά που θηλαζουν μετα τον 3ο μηνα αλλά είναι αρκετά λίγο το βάρος που έχει πάρει τώρα σε ένα μήνα, πρεπει να τσεκάρεις γιατί. Πανες έχει τουλάχιστον 6? Θηλάζει τουλάχιστον 8 φορές την ημέρα,?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από την στιγμή που έχει πάρει το βάρος γέννησης και μάλιστα το έχει αυξήσει κιόλας, ΟΧΙ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Το επόμενο σημείο αναφοράς βάρους είναι να έχει διπλασιάσει το βάρος του, μέχρι το 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Γεννηθηκε 3250το πηραμε 2850 31-12-2016 σημερα ειναι 3500ειναι λιγο ο γιατρος μου αφησε αιχμες περι ξενου... Υπαρχει αληθεια προβλημα λετε;

 

Απο 31/12μεχρι 8/2υπολογιζουν τουλ 750-800γρ.οποτε ειναι οριακο

Εξαρταται κ αν το 2850ηταν το ελαχιστο κ ποτε ακριβως ανεκτησε το βαρος γεννησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το 2850 ηταν το ελαχιστο καιτο βαρος γενν ανακτηθηκε πριν δυομιση βδομαδες.

 

Για τη μη καλή πρόσληψη βάρους μπορεί να ευθύνονται κι άλλα πράγματα πέρα από τη σίτηση, δεν χρειάζεται κατευθείαν ξένο.. Εφόσον θηλάζει, πρέπει να παίρνει το ελάχιστο 450γρ το μήνα, άρα είσαι μέσα στο όριο κι εφόσον έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης πιστεύω πως είσαι οκ. Κατά τα άλλα πόσες πάνες βρέχει? Κάθε πότε θηλάζει, θηλάζει κατά απαίτηση? Δίνεις πιπίλα ή μπιμπερό?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εξι με εφτα θηλαζει κατα απαιτηση δε δινω μπιμπερο πιπιλα

 

Μια χαρά, συνεχίζεις έτσι κι απλά το παρακολουθείς. Μπορείς να πάρεις μια ζυγαριά στο σπίτι να τον ζυγίζεις 1 φορά (όχι παραπάνω) κάθε εβδομάδα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω διαβασει για μινιμουμ 19γρ τη μερα.

Για μη προσληψη βαρους χαλινο,αλλεργια,ουρολοιμωξη

Τουλ τη μερα να τρωει ανα τριωρο το πολυ

Με λιγη παρακολουθηση σε 1-2βδομαδες θα φανει

Πανες;

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον βρέχει 6-7 πάνες την ημέρα είναι μια χαρά! Εμένα και το βάρος του μου φαίνεται φυσιολογικό.

Μπορείς να ενημερωθείς για τον θηλασμό εδώ: http://www.mitrikosthilasmos.com/

όπως επίσης και να μιλήσεις με σύμβουλο θηλασμού, για να σε ενημερώσει σχετικά, καθώς μου φαίνεται ότι ο παιδίατρός σου είναι ανεπαρκώς ενημερωμένος!

 

Υπάρχουν παιδίατροι που είναι και σύμβουλοι θηλασμού, μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον για να σε κατατοπίσει.

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεννηθηκε 3250το πηραμε 2850 31-12-2016 σημερα ειναι 3500ειναι λιγο ο γιατρος μου αφησε αιχμες περι ξενου... Υπαρχει αληθεια προβλημα λετε;

Yπάρχει πρόβλημα γιατρού! Άλλαξε παιδίατρο, θα σε τρελάνει χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Βασική αρχη για να βγάλει κανείς συμπέρασμα για το αν πήρς βάρος το μωρό είναι να έχει μετρηθεί στην ίδια ζυγαριά! Αν το 2850 ήταν σε ζυγαριά του μαιευτηρίου, δεν μπορείς να ξέρεις πόσο βάρος πήρε το μωρό.

 

Στις πρώτες 40 ημέρες, η καλύτερη ένδειξη πως το μωρό τρώει καλά είναι οι κενώσεις. Πόσες κενώσεις έχει το 24ωρο; Οι βρεγμενες πάνες δε μας εξασφαλίζουν 100%, δυστυχώς.

 

Το μωρό θηλάζει σωστά; Καταπίνει; Έχεις τραυματισμένες θηλές;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...