Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε ήρθε η περίοδος μετά από αποβολή;


Recommended Posts

Δυστυχώς δεν ήμουν έγκυος..η περίοδος μου ήρθε 35 ημέρες μετα την αποβολή...ήταν η πιο περίεργη περίοδος που είχα όλα αυτά τα χρόνια..κράτησε σχεδόν 1 εβδομάδα και ξεκίνησε με καφέ υγρά,στην συνέχεια πάρα πολύ αίμα και τελείωσε με καφέ υγρά..Η γιατρος είπε ότι ήταν φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού απο το σοκ που υπέστει λόγω αποβολής...τι να πώ..δεν κρύβω ότι είμαι αγχωμένη γιατί δεν μπορώ να βρώ πότε θα έχω ωορρηξία αυτό το μήνα ...Σαν εφιάλτης μου φαίνεται όλο αυτό...Δεν μπορείς να το καταλάβεις μέχρι να σου συμβεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια!διαβασα πιο πανω οτι μπορει να μεινεις εγκυος κατευθειαν μετα την αποβολη.ισχυει αυτο; εχετε ακουσει καμια περιπτωση αμεσως μετα την αποβολη και πριν την περιοδο να εμεινε καμια εγκυος;εγω απεβαλα φυσιολογικα την εκτη εβδομαδα στις 24/6 και αναρωτιεμαι αν θα εχω ωορηξια αυτο το μηνα εαν μπορω να μεινω εγκυος τοσο συντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω απέβαλλα στις 19/5, η πρωτη περίοδος ήρθε 35 μέρες μετα...Ωορρηξία βάσει των τεστ είχα την 21 μερά του κύκλου...Σήμερα είμαι στην 29η ημέα και δεν ξέρω τι να περιμένω...αλλη μια περίοδο 35 ημερών?...έτσι θα είναι ο κύκλος μου απο δω και πέρα?...οσο για σένα Αναστασία μου πρέπει να σου πω ότι και ωορρηξία έχεις το μήνα μετα την αποβολή και πολλές πιθανότητες εγκυμοσύνης...Μια ξαδέρφη μου εμεινε έτσι έγκυος και νόμιζε απλώς ότι έχει αργήσει η περίοδος λόγω της απόξεσης...Μας εύχομαι τα καλύτερα σύντομα...\Αν κι εγώ έχω ανγχωθεί φοβερά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

είμαι στην 35η μερα και περιοδος πουθενα... τα νευρα μου... στην αρχη ειχα κατι πονους δυο μερες πριν την 28η μερα αλλα επαθα και ουρολοιμοξη συγχρώνως και μου πε ο γιατρος να πραω αντιβιωση (προσεφ 500)... παιζει ρολο αυτο που εχει καθυστερησει? στις ποσες μερες καθυστερηση να παρω το γιατρο να του πω να μου γραψει φαρμακα να μου ρθει??? εχω δει κατι 2μηνα που καθυστερει και αν γινει ετσι και με μενα θα παθω παρακρουση....:shock::shock::shock: ηδη ειχα γινει χαλια απο σπυρια και ενιωθα περιεργα με ο σωμα μου.... επισης δεν μπορω να περιμενω.. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!:evil::evil:

 

 

υπάρχει περίπτωση να μεινεις εγκυος πριν σου ρθει η περιοδος μετα την αποβολη.... το χω διαβασει μεσα στο forum και το χει παθει κ η αδερφη της κουμπαρας μου και πηγαν ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να μη βιαστείτε για νέα εγκυμοσύνη. το σώμα σας είναι ακόμη σε φάση σοκ και αποβολής, οι ορμόνες δεν έχουν επανέλθει, ούτε η μήτρα. οπότε καλό είναι να αφήσετε το χρόνο να κάνει τη δουλειά του και να επιτρέψει στον οργανισμό σας να ανασυνταχθεί πριν από μια νέα προσπάθεια. αλλιώς μπορεί να έχετε τα αντίθετ αποτελέσματα.

 

όσο μεγαλύτερη είναι η εβδομάδα της αποβολής, τόσο περισσότερο χρόνο πρέπει να αφήσετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

Κ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ.13/7 ΑΠΕΒΑΛΕ ΣΤΗΝ 5η ΒΔΟΜΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΠΟΞΕΣΗ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ.ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ.ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ 30η ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ Κ ΤΗΝ 36η ΕΙΔΑ ΛΙΓΑ ΡΟΖ ΥΓΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΦΕ Κ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η 38η ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΕΛΑΧΙΣΤΑ,ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ,ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Κ ΟΙ ΠΟΝΟΙ.ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ;ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ 26 ΗΜΕΡΩΝ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΣΗΣ(ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ) Η ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;;

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

anatoli καλησπέρα,μια απο τα ίδια περνάω και εγω αυτή την στιγμή.απέβαλα την 4η βδομάδα και η περίοδος άφαντη...δεν έχω καθόλου συμπτώματα προεμμηνορρυσιακά και το τεστ εγκυμοσύνης που έκανα βγήκε αρνητικό.τελικά εσένα σου ήρθε περίοδος και αν ναι πότε??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα κοριτσια!

Κ εγω οπως κ εσεις, προχωρησα δυστυχως σε διακοπη λογω προβληματων υγειας του μωρου!!!

Εκανα την αποξεση πριν 2 εβδομαδες κ σημερα κιολας μου ηρθε περιοδος!

Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο κ οτι ο καθε οργανισμος λειτουργει διαφορετικα..

θα θελα να σας ρωτησω αν εχει τυχει κ σε καμια αλλη να εχει τοσο συντομα ξανα περιοδο?!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα κοριτσια!

Εγώ είχα την δεύερη αποβολή μου στις 29/1/2015 (η προηγούμενη ήταν ακριβώς την ίδια μέρα το 2014 αλλά πιο ανώδυνη τουλάχιστον για το σώμα μου,εφόσον εφυγε με αιμορραγία μονο του) στο τέταρτο μήνα.Οπως φαντάζομαι θα γνωρίζετε μετα τον 3ο μήνα γινεται με προκληση τοκετου.Έγω δεν το ήξερα.Δεν μπορώ με λόγια να περιγράψω πως ένιωσα ή πως νιώθω. Έχω διαβάσει και εμπειρίες παρόμοιες στο Φόρρουμ.Εγω γράφω πρώτη φορά.η ερώτηση μου είναι σχετικά με την περίοδο μου.Είχα στις 29 ημέρες δηλαδή 26 Φεβρουαρίου αλλά μετα την πρώτη περίοδο έχουν περάσει 53 ημέρες και τίποτα.Δτον ηπέρηχο που έκανα στα τέλη Μαρτίου ήταν όλα εντάξει.άρχισα και φοβάμαι για εμμηνόπαυση γιατί είμαι 39.Θέλω πολύ ένα μωράκι.:idea:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα, αν μπορει καποιος να με βοηθησει. Εκανα αποξεση και η γιατρος μου ειπε οτι σε ενα μηνα θα μου ερθει περιοδος. Στην αρχη επερνα φαρμακα αλλα δεν σταματουσε το αιμα στο χρονο που υπολογησε και τα επερνα λιγο παραπανω μερες για να το τερματισω. Η πρωτη περιοδος μου ηρθε πολυ φυσιολογικα σε 27 μερες. Εχω παντα 28 μερων κυκλο. Η δευτερη περιοδος δεν μου ερχεται καθυστερησε3 μερες τωρα και εχω ολα τα συμπτοματα εγκυμοσινης μου εκτος απο πονο στο στυθως. Εκανα σημερα χοριακη και ειναι φυσιολογικη. Ειναι λογικο αυτο? Δεν κανουμε προσπαθεια για μωρακι μιας και μας ειπε να περιμενουμε 3 μηνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιανναανδρεας, καλησπέρα, εμένα μετά από φυσιολογική αποβολή ο κύκλος μου ψιλοτρελλάθηκε, και από 28άρης νταν, έγινε 26-27-28 ημερών, αναλόγως. Μην ανησυχείς, ο οργανισμος σου σιγά-σιγά θα βρει πάλι το ρυθμό του, ωστόσο, εάν αγχώνεσαι, να επικοινωνήσεις με το γυναικολόγο σου και να πας να σε δει, αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω, σε μια μιση ευδομαδα εχω ραντευου, εκτος κι αν θα εδιχνε χοριακη οτι ειμαι εγκυος και τοτε θα με εξεταζαν πιο νωρις. Απλως τα συμπτοματα με ανχωσαν, νωμιζα οτι ειμουν εγκυος και τελικα αναστατοσα και τον συντροφο μου😂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Πονάει πάάάάάρα πολύ!!!! Είμαι 20 χρονών, σπουδάζω σε μια άλλη πόλη και μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος ήρθαν τα πάνω κάτω. Λογοδόθηκα με το αγόρι μου (με το οποίο είμαι τρελά ερωτευμένη) και ενώ όλα ήταν τέλεια πήγα να μου γράψει ο γιατρός μια βεβαίωση ότι είμαι έγκυος (για να πάρω μεταγραφή) και διαπιστώσαμε πως η καρδούλα του μωρού μου είχε πάψει να χτυπά. ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ!!!! Και δεν μπορώ να ξεπεράσω τη θλίψη μου διότι ακόμα δεν έχω κάτσει να το συζητήσω με κάποιον τελείως, να το βγάλω από μέσα μου. Το αγόρι μου το ξεπέρασε. Δεν θέλει όμως να μιλάμε γι αυτό. Τώρα (σήμερα αύριο) θα αδιαθετήσω και είναι πραγματικά τεράστιο σοκ. Νιώθω ένα τεράστιο κενό που δεν καλύπτεται. Απλά υποφέρω....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα. Εκανα αποξεση 12/8 και απο τοτε άφαντη  η περίοδος. Πηγα στη γυναικολόγο  29/9 ολα καλά,  μου ειχε πει, να την περιμένω σε 15 μέρες. Πηρα κ τα χαπάκια  πριμολουτ να τη βοηθησω ,μα τίποτα. Η γιατρός  ζήτησε  β χοριακη ξανά  να δούμε  αν μηδενίσε.Εχει αλλη παρόμοια  εμπειρία; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

Κι εγώ έκανα απόξεση 23/7 κι ο γιατρός μου έδωσε τα femoston (οιστραδιολη 2mg/ διυδρογεστερόνη 10 mg). Μόλις τα σταμάτησα σε μια δυο μέρες ήρθε  η περίοδός μου (28/8) και από τότε έρχεται κανονικά. Μου είπε πως το femoston βοηθούν να αναπτυχθεί ξανά το ενδομήτριο και να ρυθμίσει την περίοδό μου. 

 

Δεν βοήθησα και πολύ νομίζω αλλά δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω.

Εύχομαι να παν όλα καλά.

Μαρία

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/24/2017 at 11:36 ΜΜ, No26 είπε:

Καλησπέρα. Εκανα αποξεση 12/8 και απο τοτε άφαντη  η περίοδος. Πηγα στη γυναικολόγο  29/9 ολα καλά,  μου ειχε πει, να την περιμένω σε 15 μέρες. Πηρα κ τα χαπάκια  πριμολουτ να τη βοηθησω ,μα τίποτα. Η γιατρός  ζήτησε  β χοριακη ξανά  να δούμε  αν μηδενίσε.Εχει αλλη παρόμοια  εμπειρία; 

 

Καλησπέρα! Εγώ είχα παρόμοια εμπειρία. Έκανα απόξεση 30/6 και δεν είχα ούτε ελάχιστη αιμορραγία μετά. Ο γιατρός είπε ότι κανονικά μέχρι 40 μέρες μετά την απόξεση θα έπρεπε να μου έρθει η περίοδος. Στις 55 μέρες, που είχα αρχίσει πλέον να φρικάρω ορμονικά, πήγα να με δει και είδε παχύ ενδομήτριο, αλλά επειδή η ψυχολογία μου ήταν κάπως, είπαμε να πάρω Duphaston (προγεστερονη) για 5 μέρες, και μετά τα χάπια θα ερχόταν η περίοδος ύστερα από 10 μέρες περίπου. Όμως τελικά ήρθε 2 μέρες μετά το τέλος των χαπιών. Συνολικά περίμενα 60 μέρες. Έκτοτε έχω αδιαθετήσει 3 φορές, με κύκλο που μίκρυνε στις 23 μέρες περίπου (από εκεί που ήταν 25).

Αδιαθέτησες τελικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σας,διαβαζω το φόρουμ εδω και 3 χρονια αλλα ειναι πρώτη φορα που γράφω καθως δεν βρηκα καποια παρόμοια περίπτωση.Εχω ηδη ενα παιδάκι 2 χρονών και απο τον Φεβρουάριο ξεκινησαμε με τον σύζυγό προσπάθειες για αδερφάκι,τον προηγουμενο μηνα τα καταφεραμε αλλα δυστυχώς την 5η βδομάδα απεβαλα φυσικά (24/5).Το αιμα κράτησε 8 μερες μεχρι να καθαρισω τελείως και ειχα πονο τις 3 πρωτες μέρες.Στις 7/6 πηγα στον γυναικολογο για υπέρηχο και τεστ παπ και μου ειπε οτι θα εκανα την ιδια η την επομενη μερα ωορρηξία,μετα απο μια βδομαδα περίπου ξεκινησαν κατι περίεργα τραβηγματα στην μητρα ,και ψιλοενοχλησεις,πονοι περιόδου που έρχονταν και εφευγαν και πονος στην μεση που επισης με επιανε και με άφηνε.Κανω χοριακη 1 μερα πριν την αναμενόμενη (20/6) και βγαινει  αρνητικη,στις 22/6 συνεχιζονται τα ποναλακια που ερχονται και φευγουν και ξεκινανε πολυ ανοιχτο καφε υγρα, ε λεω αδιαθετησα, αλλα τα υγρα αυτα συνεχιστηκαν για αλλες 2 μέρες χωρις να ερθει η περίοδος οποτε κανω και 2η χοριακη την 4η μερα καθυστερησης ουσιαστικα και βγαινει ξανα αρνητικη αλλα τα καφε υγρα συνεχίζονται ακομη και μεχρι σήμερα.Να αναφέρω οτι στα 31 μου χρονια δεν ειχα ποτε καποια αλλη ανωμαλια στον κύκλο μου ο οποιος ειναι απο 27-30 μερες με ελαχιστες αποκλίσεις 1-2 ημερών. Εχει καποια αλλη κοπελα αντίστοιχη εμπειρία να με διαφωτίσει γιατι πραγματικά αυτη η κατασταση μου εχει σπάσει τα νεύρα?

m6J8p3.png
Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2018 at 11:15 ΜΜ, ania87 είπε:

Καλησπέρα σας,διαβαζω το φόρουμ εδω και 3 χρονια αλλα ειναι πρώτη φορα που γράφω καθως δεν βρηκα καποια παρόμοια περίπτωση.Εχω ηδη ενα παιδάκι 2 χρονών και απο τον Φεβρουάριο ξεκινησαμε με τον σύζυγό προσπάθειες για αδερφάκι,τον προηγουμενο μηνα τα καταφεραμε αλλα δυστυχώς την 5η βδομάδα απεβαλα φυσικά (24/5).Το αιμα κράτησε 8 μερες μεχρι να καθαρισω τελείως και ειχα πονο τις 3 πρωτες μέρες.Στις 7/6 πηγα στον γυναικολογο για υπέρηχο και τεστ παπ και μου ειπε οτι θα εκανα την ιδια η την επομενη μερα ωορρηξία,μετα απο μια βδομαδα περίπου ξεκινησαν κατι περίεργα τραβηγματα στην μητρα ,και ψιλοενοχλησεις,πονοι περιόδου που έρχονταν και εφευγαν και πονος στην μεση που επισης με επιανε και με άφηνε.Κανω χοριακη 1 μερα πριν την αναμενόμενη (20/6) και βγαινει  αρνητικη,στις 22/6 συνεχιζονται τα ποναλακια που ερχονται και φευγουν και ξεκινανε πολυ ανοιχτο καφε υγρα, ε λεω αδιαθετησα, αλλα τα υγρα αυτα συνεχιστηκαν για αλλες 2 μέρες χωρις να ερθει η περίοδος οποτε κανω και 2η χοριακη την 4η μερα καθυστερησης ουσιαστικα και βγαινει ξανα αρνητικη αλλα τα καφε υγρα συνεχίζονται ακομη και μεχρι σήμερα.Να αναφέρω οτι στα 31 μου χρονια δεν ειχα ποτε καποια αλλη ανωμαλια στον κύκλο μου ο οποιος ειναι απο 27-30 μερες με ελαχιστες αποκλίσεις 1-2 ημερών. Εχει καποια αλλη κοπελα αντίστοιχη εμπειρία να με διαφωτίσει γιατι πραγματικά αυτη η κατασταση μου εχει σπάσει τα νεύρα?

Καλησπέρα.λυπαμαι πολύ για την απώλεια σου.ειναι λογικό μετα απο 1 αποβολή να υπάρξει κάποια μικρή ανωμαλια στον κύκλο.σιγουρα ο οργανισμός πέρασε κάτι διαφορετικό..εφόσον έκανες χοριακες και είναι αρνητικές δύσκολο να είσαι έγκυος.βεβαια αν δεν σου έρθει η περίοδος τις επόμενες μέρες καλύτερα να μιλήσεις με τον γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...