Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΡΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ 30η εβδομάδα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

M.O. μήκους και βάρους ανά εβδομάδα

http://www.babycentre.co.uk/pregnancy/fetaldevelopment/chart/

 

Φυσιολογικά όρια Βάρους ανά εβδομάδα και άλλοι υπολογισμοί (καμπύλες)

 

http://www.baby2see.com/medical/charts.html

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Έκανα εχθές doppler και είμαι πολυ στενοχωρημένη :(. Χθες στις 32 εβδομάδες και το μωρό ήταν 1700γρ. Ο γιατρός ήταν λίγο σκεπτικός, μας είπε ότι το μηριαίο οστό είναι πολύ μικρό (57 mm) και είναι το 10% στην φυσιολογική καμπύλη. Αυτό μας είπε ότι ρίχνει και τον υπολογισμό του βάρους. Μας είπε να το ξαναμετρήσουμε σε 2-3 εβδομάδες και ότι πιστεύει κατά 99% ότι δεν θα υπα΄ρχει πρόβλημα αλλά μας άφησε με ένα μεγάλο ερωτηματικό....τι περιμένουμε να δούμε σε 2-3 εβδομάδες;Αν θα μεγαλώσει το μηριαίο οστό ή αν θα πάρει βάρος; Και αν δεν μεγαλώσει το μηριαίο οστό συμβαίνει κάτι σχετικό με το βάρος ή κάτι άλλο (κανά σύνδρομο);;;;Τον ρώτησα αλλά λέει δεν έχει νόημα να μου πει γιατί μέχρι τότε θα σκέφτομαι αυτό ενώ πιστεύει ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Ναι αλλά εγώ το σκέφτομαι και αναρωτιέμαι γιατί αν είναι μόνο θέμα το παιδί να μην βγει πολύ ψηλό, ή να βγεί πιο μικρούλι οκ, αλλά αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα;Ξέρει καμία κοπέλα να μου πεί τι μπορεί να σημαίναι αυτό με το μηριαίο οστό;;;;

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εχθές doppler και είμαι πολυ στενοχωρημένη :(. Χθες στις 32 εβδομάδες και το μωρό ήταν 1700γρ. Ο γιατρός ήταν λίγο σκεπτικός, μας είπε ότι το μηριαίο οστό είναι πολύ μικρό (57 mm) και είναι το 10% στην φυσιολογική καμπύλη. Αυτό μας είπε ότι ρίχνει και τον υπολογισμό του βάρους. Μας είπε να το ξαναμετρήσουμε σε 2-3 εβδομάδες και ότι πιστεύει κατά 99% ότι δεν θα υπα΄ρχει πρόβλημα αλλά μας άφησε με ένα μεγάλο ερωτηματικό....τι περιμένουμε να δούμε σε 2-3 εβδομάδες;Αν θα μεγαλώσει το μηριαίο οστό ή αν θα πάρει βάρος; Και αν δεν μεγαλώσει το μηριαίο οστό συμβαίνει κάτι σχετικό με το βάρος ή κάτι άλλο (κανά σύνδρομο);;;;Τον ρώτησα αλλά λέει δεν έχει νόημα να μου πει γιατί μέχρι τότε θα σκέφτομαι αυτό ενώ πιστεύει ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Ναι αλλά εγώ το σκέφτομαι και αναρωτιέμαι γιατί αν είναι μόνο θέμα το παιδί να μην βγει πολύ ψηλό, ή να βγεί πιο μικρούλι οκ, αλλά αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα;Ξέρει καμία κοπέλα να μου πεί τι μπορεί να σημαίναι αυτό με το μηριαίο οστό;;;;

Δεν ξερω τιποτα για το μηριαιο οστο. Μην ξεχνας ομως οτι πολλες φορες οι μετρησεις δεν ειναι σωστες. Ενα τσακ παραμεσα να κανει ο γιατρος αλλαζουν τα παντα ;).

Η κορη μου γεννηθηκε στις 32 εβδομαδες 1570 (ηταν διδυμη) και τωρα στα 13 της ειναι ολοκληρη κοπελαρα και της κανω και διατροφη!!!!

Ολα να πανε καλα!!! Καλη συνεχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!!

Υπάρχει διδυμομανουλα να μου πει τ γνώμη της σε σχέση με το βάρος των εμβρυων

Έκανα υπέρηχο την 28ή εβδομάδα και τα μπεμπακια μου ήταν το είναι 1381 και το άλλο 1204

Ο γιατρός μου είπε ότι είναι μια χαρά το βάρος τους αλλά εμένα μου φαίνεται λίγο

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!!

Υπάρχει διδυμομανουλα να μου πει τ γνώμη της σε σχέση με το βάρος των εμβρυων

Έκανα υπέρηχο την 28ή εβδομάδα και τα μπεμπακια μου ήταν το είναι 1381 και το άλλο 1204

Ο γιατρός μου είπε ότι είναι μια χαρά το βάρος τους αλλά εμένα μου φαίνεται λίγο

 

Λιν καλησπερα. Διδυμομαμα κι εγω, με το καλο σου ευχομαι.

Δεν εχω κρατησει τις μετρησεις των παιδιων απο τους υπερηχους ουτε και θυμαμαι να σου πω.

Το μονο πουβθελω να σου πω ειναι οτι δεν εχει νοημα να μαθεις ποσο ηταν το βαρος των παιδιων αλλης κοπελας γιατι μιλαμε για διαφορετικα εμβρυα πως μπορεις να συγκρινεις τιμες; εστω οτι ειναι λιγο πανω λιγο κατω κοντα το βαρος τους θα ηρεμησεις τοτε;

αν ο γιατρος σου λεει πως ειναι ολα μια χαρα δεν εχεις λογο να ανησυχεις πραγματικα!

Καλη εγκυμοσυνη και να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!!

Υπάρχει διδυμομανουλα να μου πει τ γνώμη της σε σχέση με το βάρος των εμβρυων

Έκανα υπέρηχο την 28ή εβδομάδα και τα μπεμπακια μου ήταν το είναι 1381 και το άλλο 1204

Ο γιατρός μου είπε ότι είναι μια χαρά το βάρος τους αλλά εμένα μου φαίνεται λίγο

 

Ειναι φυσιολογικο να διαφερει το βαρος τους.

Ετσι λενε οι γιατροι. Κ τα δικα μου ειχαν αποκλιση..

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

25+4 με βάρος 810 γραμ. Επειδή διαβάζω πολλές διάφορες τιμές στο Ίντερνετ , είναι στα φυσιολογικά; Ο γιατρός είπε ότι είμαστε οκ αλλά και μια γνώμη από εδώ καλό θα ήταν. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, **nikos** είπε:

25+4 με βάρος 810 γραμ. Επειδή διαβάζω πολλές διάφορες τιμές στο Ίντερνετ , είναι στα φυσιολογικά; Ο γιατρός είπε ότι είμαστε οκ αλλά και μια γνώμη από εδώ καλό θα ήταν. 

Καλημερα 25κ2 εμας ηταν 900γρ(γεννηθηκε 3.200) μια χαρα ειναι το μπεμπακι σας με το καλο!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...